Het was mooi weer.... maar niet voor de boeren 1 Op korte golf Cfaa&eUa DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De langdurige droge weersomstan digheden in de afgelopen weken, als mede de verzengende zonnestralen, hebben hun invloed terdege in de land- en tuinbouw doen gevoelen, zo schrijft ons de afd. Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening. Het grasland heeft over het alge meen door de droogte zeer veel gele den, vooral op de hogere zandgron den en de zware klei. Vele boeren zijn dan ook gedwongen het vee in de weide bij te voeren. Uit Zuidelijk Gelderland wordt gemeld, dat wei den, waarvan men de waterstand niet mSTRIBUTIENIEUWS NIEUWE TABAKSBONNEN. Het C.D K. deelt mede, dat gedu rende het tijdvak van 10 t.m. 23 Aug. de bonnen Tabak J 31 van de ta- bakskaart elk recht geven op twee rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bon Tabak J 35 van de gecombi neerde kaart is eveneens aangewe zen voor het kopen van twee rant soenen sigaretten of kerftabak. Bon J 32 van de tabakskaart is niet aangewezen. NAAR KEUZE 100 GRAM NATUURKAAS OF 125 GRAM GESMOLTEN (KORSTLOZE) KAAS Met ingang van de volgende distri- ibutieperiode (17 t/m 30 Aug.) kan de consument desgewenst op de aan gewezen kaasbon in plaats van per rantsoen van 100 gram natuurkaas, 125 gram gesmolten (korstloze en/of smeerkaas, met uitzondering van buitenlandse kaas) betrekken. GEROOKTE OF GESTOOMDE MAKREEL 10 CENT DUURDER. De prijs voor gerookte o'f gestoom de makreel is met 10 cent verhoogd. De maximumverkoopprijs is thans vastgesteld op 1.45 per kg. netto. Het bedrijfschap voor visserijproduc ten heeft tevens bepaald, dat in het belang van de afzet kleine kabeljauw tot 35 cm en schelvis tot 30 cm ge rookt of gestoomd mogen worden. Voor deze vissoorten gelden 'de vol gende maximumverkoopprijzen 1.10 resp. 0.95 per kg netto. 3000000000000000000000000000000000 8 I DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOO BINNENLAND. Bij K.B. zijn benoemd tot hulp aalmoezenier gelijkgesteld met de rang van respectievelijk majoor en kapitein de R.K. geestelijken W. G. Vroom en V. M. C. Al. Tot burgemeester van Kromme nie is benoemd de heer J. C. A. Pro- vily, hoofdcommies te Hilversum; tot burgemeester van Laren (Gld.) mr. P. C. Loouyt* secretaris-penning- meester van het waterschap van de Berkel. De brand op de Leusderheide, welke zou worden gesticht ter voor bereiding van een verder bom-vrij imaken van het terrein, is wegens de zware regenval afgelast. Te Muiden wordt een Hooft-ten toonstelling gehouden ter herden king van de 300ste sterfdag van P. C. Hooft Minister Gielen heeft de tentoonstelling geopend. De distributieregeling voor mas tiek en daklak is per 1 Augustus ko men te vervallen, waardoor dit ma teriaal thans zondervergunning, machtiging oL bon aan verbruikers mag worden afgeleverd. De voorzie ning van de handel blijft echter nog aan enige voorschriften gebonden. BUITENLAND. .Pe algemene staking in Tunesië is geëindigd. Bij de gevechten tussen stakers en troepen hebben ongeveer 40 personen het leven verloren. .Pe Russische autoriteiten in Oos tenrijk hebben in de loop der laatste dagen weer een aantal fabrieken in beslag genomen als z.g. Duitse activa. Gisteren heeft een bende te Pa rijs een overval gedaan op de Pan- hard-autofabriek en 10 millioen in contanten gestolen. Het was het week loon der arbeiders. —In Italië schijnt het nog al heet geweest te zijn. Gisteren zijn n.l. 12 personen aan zonnesteek gestorven. beheerst, geheel verdroogd of ver schroeid zijn. Op enkele bedrijven is men er zelfs toe over moeten gaan het vee te stallen. De afrij ping van de graanoogst is heel snel gegaan, waardoor op de lichtere gronden per celen rogge en haver noodrijp zijn geworden. Over het algemeen zal de opbrengst, zowel van korrel als stro, beneden normaal blijven. Evenals de aardappelen begonnen ook de bieten volgens de opgave van de stand op 26 Juli j.l. hinder te ondervinden van de droogte. De stand dezer ge wassen was toen nog goed. De weersomstandigheden hebben in de inundatiegebièden buitenge woon ongunstig gewerkt. De stand verschillen tussen de z.g. droge en natte gebieden worden steeds groter. Bieten komen in deze gebieden nog wel het gunstigst uit. Hoewel de aanhoudende droogte van de laatste weken uiteraard min der bevorderlijk is geweest voor de verdere ontwikkeling der fruitteelt gewassen, kan niettemin op een gun stige oogst van appelen en peren ge rekend blijven worden. Wel blijven de vruchten der vroege rassen klei ner van stuk dan normaal het geval is. De regenval, welke 5 Augustus over het gehele land inzette, zal ech ter de ontwikkeling ten goede ko men, vooral wat betreft de latere soorten. Pruimen hebben meer van het warme en droge weer geleden. In vrijwel alle centra laat de kwaliteit der vruchten te wensen over. Niet alle krijgen een uitkering De reserve-offcier, die tijdens de be zetting zich aan krijgsgevangenschap onttrok, onderdook en daadwerkelijk verzet pleegde, kan in aanmerking komen voor een vergoeding, deelde de minister van Oorlog aan het Tweede-Kamerlid, de heer Algra (A.R.) mede. Voorwaarde is echter, dat als voornaamste drijfveer bij hem gold de overweging, dat hij als mili tair verplicht was door actief hande len tegen de vijand het vaderland te dienen en/of zijn daadwerkelijk op- trelen daarmee in overeenstemming is geweest. Slechts als deze vraag bevestigend wordt beantwoord wat niet mak kelijk te onderzoeken valt en bo vendien de betrokkene een voor hem belangrijk financieel nadeel heeft ge leden, acht de minister voldoende redenen aanwezig, om ten aanzien van de betrokkene achteraf te bepa len, dat hij „wordt geacht in militaire dienst te zijn geweest" en dat hem deswege een vergoeding toekomt, ge lijk aan het verschil "tussen de be zoldiging, welke hij als militair in werkelijke dienst zou hebben geno ten en de inkomsten welke hij uit anderen hoofde ontving. De minister heeft dus niet willen bepalen, da't alle reserve-officieren, die onderdbfcen, een uitkering kregen gelijk aan die van de reserve-offi cieren, die in 1943 zich op bevel van de vijand in 'krijgsgevangenschap be gaven. HET ZWARTE BOUWEN. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer L. Neher, heeft zich, zoals gemeld, in een cir culaire tot de burgemeester van alle gemeenten gewend, om bij hen aan te dringen op een strenge handhaving van een door hem uitgevaardigd be sluit, volgens hetwelk met ingang van 1 Augustus tot 31 October as. het verlenen van goedkeuringen voor on derhoudswerkzaamheden wordt stop gezet. waarbij als uitzondering slechts die gevallen gelden, waarin het nalaten van onmiddellijk onder houd gevaar zou opleveren. Deze maatregel js noodzakelijk omdat on derhoudswerk in het algemeen zeer arbeids-ihtensief is, terwijl thans alle arbeidskrachten noodzakelijk zijn om vergroting van de woningvoorraad mogelijk te maken. In dezelfde brief doet de minister een beroep op de burgemeesters niets achterwege te laten, om ook het zwarte bouwen tegen te gaan. De minister deelt in dit verband mede, dat hy kort geleden in zeven gevallen van zwart bouwen besloten heeft de afbraak vgn hetgeen reeds was opgetrokken te gelasten, doch hij is er zich wel van bewust, dat dit po gen slechts gering resultaat zal heb ben, indien niet door de burgemees ters en hun gemeentelijke diensten ten volle wordt medegewerkt. De minister van Sociale Zaken heeft besloten tot herziening van de overbruggingsregeling en tot het vast stellen van de sociale bijstandsverze kering voor werklozen, die een nader onderzoek naar de noodzakelijkheid van financiële bijstand insluit. Het ligt in de bedoeling telkenjare, voor zover nodig, deze regelingen te her zien en aan te passen aan de gewij zigde omstandigheden, aldus „Pa rool". De overbruggingssteunregeling voor werklozen, welke nu ruim twee jaar van krachf is, is van de aanvang af bedoeld geweest als een overgangs maatregel, welke wordt vervangen door een wachtgeldregeling met een werklozenverzekering die de uitke ringen uiteraard bindt aan een be paalde termijn. Daarom zal het ver lenen van financiële bijstand in de toekomst worden afgestemd op de behoefte. Nu de behoefte aan arbeidskrach- n zo is gestegen, dat valide arbei ders in het zoeken naar arbeid vrij wel overal kunnen slagen, is er vol doende reden om de werking van de verbruggingsregeling te begrenzen, naar de mening van de minister. BOND „ST. MARTINUS". De R.K. bond van kleermakerspa troons in Nederland „St. Martinus" hield in Hengelo een congres, waarin de bondsvoorzitter, de heer E. J. F. Uijen uit Nijmegen, de huidige gang van zaken in het kleermakersbedrijf critiseerde. Hij noemde deze funest voor de middenstand en zeide te vre zen, dat binnenkort nog maar de helft van de kleermakerspatroons' over zal zijn, tenzij deze zelf een grote activi teit gaan ontplooien. De secretaris, de heer Th. Jansen uit Den Bosch, wees in het jaarver slag op de grote toename van het le. dental. Drs. G. W. J. Vlek, secretaris van de Ned. R. K. Middenstandsbond, wees in een toespraak op het belang van een krachtige organisatie. De heren A. Duchateau en Th. Fluitsma werden in het bestuur her kozen, terwijl in de plaats van secre taris Jansen de heer H. van Dijk uit Veghel in het bestuur werd gekozen. BOND .,ST. VICTOR". In zijn onlangs gehouden jaarver gadering te Eindhoven werd door de Kath. Bond van Molenaars. Graan-, Meel- en Kunstmesthandelaren „St. Victor" o.a. met algemene stemmen besloten over te gaan tot de instelling van een Raad van Orde en Discipline. Beoogd wordt hiermede de bestrijding van voor het algemeen belang scha delijke handelspractijken en veilig stelling van het bonafide karakter der aangesloten leden. Blijkens het regle ment kan bij geconstateerdê en voort durende ontoelaatbare handelingen de Raad besluiten aangifte te doen bij de C.C.D. dan wel sancties als be doeld in de Maalloonovereenkomst 1946 toe "te passen. De vergadering sprak zich tevens uit voor een Rijkscontrole op de mengvoeders, zulks ten bate van de afnemers: de boeren. Het bestuur kreeg opdracht de hiervoor noodza kelijke actie te voeren. MATRASSENFABRIEK UITGEBRAND. De kapokmatrassen-fabriek Van de Pol te Oostzaan is gistermiddag om streeks twaalf uur door brand ver woest. Een vonk uit een motor sloeg over op een baal kapok en enkele ogenblikken later stond de loods in lichter laaie. De brandweer kon hier tegen weinig uitrichten en moest zich beperken tot het nathouden van de omliggende loodsen. De inventa ris was niet, de loods wel tegen brandschade verzekerd. FRAUDE ONTDEKT BIJ DE POSTSPAARBANK. Bij de Rijkspostspaarbank, waarvan het hoofdkantoor te Amsterdam is ge vestigd, is een malversatie ontdekt, waardoor het noodzakelijk wordt ge acht, dat terugbetalingen op boekjes, aangevraagd na ultimo December 1945, niet eerder kunnen geschieden, dan nadat het bewuste boekje ten hoofdkantore is gecontroleerd. Vermoedelijk heeft een thans ont slagen tijdelijke kracht zich met ge bruikmaking van een machtiginge- stempel gelden toegeëigend van der den. Dat dit mogelijk was, moet ge- veten worden aan vereenvoudiging van de controle, welke w.eer een uit vloeisel was van de grote achterstand de behandeling der spaarbankboek jes. Voor deze achterstand worden verschillende redenen opgegeven, zo als het byna niet functionneren van het bedrijf in de hongerwinter, het verwerken van de vele inleggingén en uitbetalingen in het Zuiden, waarvan de administratie in het Westen pas na de bevrijding van dit gebied ken nis kreeg, de moeilijkheden met de geldzuivering en wat daaraan vastzat en ten slotte de noodzakelijke aan stelling van nieuwe krachten, die niet in de gelegenheid zijn geweest zich spoedig genoeg met het werk ver trouwd te maken. De schade, welke nog niet ia te schatten, is relatief gering te noemen, gezien de hoge bedragen, welke in dit bedrijf omgaan. Men verzekerde ons, dat alle maat regelen genomen zijn, om onregelma tigheden te voorkomen, en dat de bona fide spaarder in geen enkel op zicht door de malversaties gedu peerd is. JAN EEKHOUT VOOR HET TRIBUNAAL. „Ik deed alles in een droom", ver klaart de 47-jarige letterkundige Jan H. Eekhout voor het Tribunaal te Leeuwarden. Er is hem heel wat ten laste ge legd: hij was lid van de N.S.B.; hij adviseerde het nat.-soc. gezinde hoofd van de afdeling Boekwezen van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, op welke wijze men het best tot de oprichting van een nat.- soc. Schrijversgilde kon komen; hy stelde zich ter beschikking van Goe- dewagen als leider van de vakgroep letterkunde; hij schreef in verschil lende nat.-soc. bladen; tot het werk, dat hij tijdens debezetting uitgaf, be hoort „Groot-Duitse Dichtkunst". Toen Eekhout in 1943 naar Leeuwar den verhuisde, betrok hij een Jood se woning. „U stelde uw gaven in dienst van de vijand. Op alle mogelijke manie ren bent u hun van dienst geweest. U had moeten inzien, dat de Duitsers u op literair gebied voor hun wagten spanden", zei de president. De raadsmsan van Eekhout deelde mede, dat deze na de bevrijding van het ene Duitse kamp naar het an dere was overgebracht. Ten slotte kwam hij in een kamp in ons land terecht. Hij wordt thans in een sana torium in Wezep verpleegd. In ver band met de gezondheidstoestand vroeg hij het Tribunaal zijn cliènt een lichte straf op te leggen. Het Tribunaal adviseerde daarop internering tot 1 October 1947. BEURSOVERZICHT. De beurs had gisteren een onbe langwekkend voorkomen. Het publiek hield zich wederom afzijdig en er wa ren heel weinig orders voor de cul tuurfondsen bestond, wat de toon aangevende aandelen betreft, enig aanbod en de hoofdkoersen waren meerendeel iets lager, maar veel te kening zal er niet in de markt. Ook voor koninklijke kwam de hoofdkoers iets lager te liggen, terwijl de toon aangevende industrie-aandelen wat de hoofdkoersen aangaat, mede een kleinigheid beneden het vorige slot lagen. De scheepvaartpapieren wa ren onveranderd. De vrije handel had weinig te betekenen. ..Prolongatie 21/4 procent. ATHLETIEK LEIDSE KAMPIOENSCHAPPEN '47 Zaterdag, 9 Augustus a.s., nam. 3 uur, en Zondag, 17 Augustus d. a. v. om 12 uur, zullen op de Sintelb'aari van de „Leidse Hout" weer de jaar lijkse Leidse Athletiekkampioen- schappen worden georganiseerd. De ze kampioenschappen, waarbij van zelfsprekend alle prominente Leidse athleten van de partij zullen zijn om de strijd om de titels op sportieve wijze te leveren, vormen een hoogte punt in het Leidse athletiekleven. We veronderstellen, dat vele athle ten, zowel dames als heren, jongens als meisjes, weer in deze wedstrij den de bekroning zullen vinden van een gestadige en intensieve training. We mogen dan ook ons Leidse pu bliek, en vooral de jeugd, wel aan raden op genoemde dagen de sintel- baan met een bezoek te vereeren. WIELRENNEN REVANCHE WED STRIJD ACHTER GROTE MOTOREN. Onder grote belangstelling vond te Genève de revanche wedstrijd van de wereldkampioenschappen achter grote motoren plaats, welke gewonnen werd) door Besson. De uit slagen zijn: Eerste manche: 25 km.: 1. Besson Zwits. 22 min. 6 sec.; 2. Lesseur Fr.; 3 Frosio Italië; 4. Lamboley Fr.; 5. Burtin Engeland. Tweede manche 25 km.: 1. Lambo ley 23 min. 52 sec.; 2. Lesueur; 3. Bes son; 4. Frosio; 5. Burtin. Derde manche 30 km.: 1. Besson 28 min. 13 sec.; 2. Frosio, 3 Lesueur; 4. Burtin; 5. Lamboley: Algemeen klassement: 1. Besson 5 pnt.; 2. Lesueur 6 pnt.; 3. Frosio 9 pnt.; 4. Lamboley 10 pnt.; 5. Burtin 14 punten. VAN VLIET WINT TE AARHUUS. Scherens in het ziekenhuis. De sprint wedstrijd, die gisteravond te Aarhuus plaats vond, werd gewon nen door Arie van Vliet met 8 pnt., tweede werd de Zwitser Plattner met 7 pnt., terwijl de Deen Koblauch met 3 punten op de derde plaats ein digde. Tijdens deze wedstrijden kwam de Belgische wereldkampioen Sche rens zo ernstig te vallen, dat hij be halve een sleutelbeen-breuk ook nog een fractuur aan zijn heupbeen op liep terwijl ook sprake is van een darmkwetsure. WATERPOLO EGYPTISCH ZEVENTAL WINT IN BRUSSEL. Het nationale waterpolo-team van Egypte speelde gisteravond een wed>- strijd tegen het zevental van de Cercle de Natation de Bruxelles. De Egyptenaren wonnen deze wedstrijd met 41. Zoals men weet, spelen de Nijld'albewoners volgende week ook enkele wedstrijden in ons land. L.Z.C. tegen D.T.W. De tegen gisteravond vastgestelde wedstrijd van L.Z.C. tegen DTW, welke in Heemstede gespeeld zou worden is ook al niet doorgegaan- Gistermid dag kreeg de L.Z.C. bericht, dat D. W.T. uitstel had verkregen. De af werking van de. competitie komt nu lelijk in -het gedrang! SCHAKEN DE ACHTKAMPEN TE HILVERSUM. Gisteren heeft dr. Euwe voor de tweede maal in het tournooi der achtkampen te Hilversum verloren. Thans moest hij in de Hagenaar Mühring zijn meerdere erkennen. De stand na de vijfde ronde is nu als volgt: Groep A: Mühring en O'Kelly ieder 4 pntM van Oosterwijk Bruyn 3 pnt., Euwe 2 y3 pnt., Kramer en Pothast ieder 2 pnt., de Jong 1.5 pnt en D. J. S. de Lange 1 punt. Groep B; Rossolima 4y2 pnt., Pach- man 4 pnt., Foerder 3 pnt. en 1 afge broken partij, Van Doesburgh en v. Steenis ieder 2J^ pnt., Van Helden 2^pnt., de Ruiter halve punt en 1 af gebroken partij en Kuperus 0 pnt. Groep C: Szabo 5 pnt, Spanjaard' 4 pnt, Castaldi 3 y, pnt., Van Seters 3 pnt., Fontein 1% pnt. D. F. de Lange 2 pnt. en Van Hofwegen en Patseyn ieder 0 punten. WANDELSPORT. AMSTERDAM—LEEUWARDEN NON-STOP. Evenals het vorige jaar organi seert de Amsterdamse sportvereni ging „De Lange Afstand Tippelaars" op 6 en 7 September a.s. de non-stop monsterwandeltocht Amsterdam Leeuwarden over een afstand van 150 km. De eerste keer, die een proef neming was zij het dan een ge slaagde startten 42 deelnemers voor deze krachtmeting en slechts 8 deelnemers moesten onderweg opge ven. Om het aantal uitvallers dit jaar nog kleiner te houden wordt door de zes beste wandelaars een koppel gevormd, welk peleton de opdracht heeft het tempo zodanig te regelen, dat de wandelaars niet te ver uit elkaar komen te liggen. Niemand mag de kopploeg passeren. De bepaling is gemaakt, dat wande laars, die een uur nadat het koppe- leton- een rustplaats heeft bereikt, nog niet binnen zijn. gediskwalifi ceerd worden, en niet meer in het kader van de tocht mee mogen lo pen. Dit geldt ook voor hen, die op advies van de begeleidende E. H. B. O'ers niet verder mogen lopen. v Het parcours gaat* van Amsterdam langf het Noord-Hollands Kanaal naar Purmerend, dan door de Beemster naar Hoorn, terwijl via Medepiblik en de Wieringermeer de afsluitdijk bereikt wordt. Aan de overkant wacht Zürich en Dieper in Friesland Arum Franeker, Dronrijp en Leeu warden, waar men Zondagsavonds tegen vijf uur hoopt aan te komen. VOETBAL Alphen I—Leids K. N. V. B. elftal. Het elftal van Alphen voor de wedstrijd op Zaterdagavond a.s. te gen het Leids K. N. V. B.-elftal, is als volgt samengesteld: doel: Goed hart; achter: Bouthoorn en Ooster man; midden: de Graaf, M. Dijkman, van Greuniingen; vóór: van Leeu wen, C. van Heijningen, D. IJkema, P. van Klaveren en M. Tuinenburg. LEIDEN DR. C. C. KRIEGER. Buitengewoon hoogleeraar te Utrecht. Dr. C. C. Krieger, conservator bij het Rijksmuseum voor Volkenkunde alhier en lector in de Japanse taai aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, is benoemd tot buitengewoon hoog leraar te Utrecht in de kunstgeschie denis van het Verre Oosten, met in begrip van de Japanse taal, vanwege het fonds ten behoeve van de Indo- logische studiën aan deze universi teit. LEIDSE R.K. ARTISTEN ORGANISEREN ZICH. De pas opgerichte afdeling Leiden van de Katholieke Bond van Musici en Artisten kwam voor de tweede maal in vergadering bijeen. Het voor lopig bestuur, onder voorzitterschap van de heer John Kelly uit Wassenaar werd geïnstalleerd door de heer W. J. L. v. d. Bol, hoofdbestuurder van de R.K. Bond van Hotelgeëmployeer den, die op deze vergadering als spre ker optrad. Hij begon met er op te wijzen, dat iedere katholieke musicus en artist thuis hoort in deze Katho lieke Bond. Er bestaat in Nederland een z.g. „Noma", dit is een neutrale organisatie. Het bezwaar van deze neutrale organisatie is, aldus spr., dat zij slechts materiële voordelen na streeft en de principiële kant ver waarloost. In de Katholieke Bond is alléén plaats voor beroepsmensen, terwijl de Noma ook onderdak biedt aan z.g. beunhazen ofwel dubbelver- dieners, die de kunst met een kleine k beoefenen als bijverdienste. De eer ste stap, die de Katholieke Bond gaat zetten, is gericht tegen de beunhaze rij. Aan alle Burgemeesters van Ne derland werd reeds verzocht slechts vergunningen voor het geven van openbare muziek- en andere uitvoe ringen te verstrekken aan beroeps musici en artisten en het openbaar optreden van de amateurs te verbie den. Daarnaast voert de Bond strijd tegen de z.g. impressario's, bij wie corruptie hoogtij viert. De arbeidsbu- reaux zullen bij het placeringswerk worden ingeschakeld. Spr. weidde uitvoerig uit over de voordelen van het lidmaatschap van de Bond. Ieder lid profiteert daardoor automatisch van de voordelen, die de leden der Kath. Arbeidersbeweging genieten, zoals verzekering tegen tuberculose- gevaar en recht op juridisch advies. De Bond telt thans 300 leden en is via, de K.A.B. met 3 mensen vertegen woordigd in de Stichting van de Ar beid. Op het programma van de Bond staan behalve sociale verbeteringen, als 48-urige werkweek, nachtrust van 10 uren, betaling van overuren en vastelling. van een aantal verplichte vrije Zondagen, ook het instellen van vakexamens. Voor dit laatste doel is reeds een studie-commissie aan het werk. Er is een wet in voorbereiding, die het spelen van amateurs anders dan in besloten gezelschappen ver biedt. Zo wordt door de Bond gestre den voor een menswaardig bestaan van de artist en de musicus. De werk verdeling in dit vak wordt nog veel te veel beheerst door een kliek-geest. Voor een eerlijke jonge kunstenaar, die zich niet wil inlaten met het cor rupte gekonkel van een handvol im pressario's, is het zeer moeilijk om een behoorlijk bestaan te vinden. Er moet hoognodig ordening en 'n frisse geest komen in dit vak. En omdat verreweg het grootste deel van de Nederlandse musici en artisten Ka tholiek is, is deze taak weggelegd voor een Katholieke Bond, die nog wel zeer jong is, maar die reeds over al in Nederland vaste voet aan de grond krijgt. Leiden is een van de eerste plaatsen, waar een afdeling werd gesticht. Er wordt op dit gebied dus pionierswerk verricht. Het secretariaat der afde ling is gevestigd bij de heer B. A. Devilé, Oude Rijn 25. K-A.J. Dek. Par. Vanavond ploeg voor alle Stuwers en Naamlo zen bij hun ploegleider thuis. Denk er om half acht beginnen we. In de loop der avond verwachten we nog enkele „eminente" persoonlijkheden. Dus aller opkomst gewenst. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zyn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Trianon: „De dictator", 18 jaar. Casino: Een dwaze diefstal", 14 j. Lido: „Sport staalt spieren", alle leeftijden. Luxor: „Arabische nachten", 18 j. Rex: „Millioenenbruid", alle leef tijden. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke <3000000000000000000000000000000000 Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 45) Dat was de jonge mr. Sharpe van Tomayne's Tenned Tongues, imet zijn verbluffende overredingskracht, die zij driemaal had geweigerd, die ze geplaagd had om z'n verschrikkelijk dialect, die zy gesand' had' om z'n ro mantiek en z'n onvermoeibare po gingen om haar hart te winnen die ze op een middag had' nagestaard uit dezelfde salon, waar ze hem zo dikwijls het bloed' onder de nagels had gehaald Het ventje, dat ze eigen lijk uit de hoogte had behandeld, sinds de eerste keer, dat hij zich in de winkel in zyn hoedanigheid van ver tegenwoordiger van Tomayne's Tin ned Tongues had aangediend. „Ik krijg mijn streken lelijk thuis," bekende Arabella heel eerlijk tegen over zich zelf. Ze liet zich rouw moedig op de stronk van een reus- .achtige eik neer. „Wat zou ik er niet voor over hebben, als ik die midda gen, dat ik hem in onze salon heb zitten, plagen ongedaan kon maken. Wat zou ik graag al die verspilde tijd willen terugroepen, dat ik hem steeds maar wilde wijsmaken, of lie ver mezelf, dat ik helemaal niets voor vrijers voelde en al dergelijke non sens meer. terwijl hij zenuwachtig op het hoekje van de sofa zat en ik rond) draaide op het pianokrukje. Och, wat hebben we stom gedaan, stom, stom, om al die uren te ver gallen. te vergallen. Er klonk een lichte stap op het gras achter haar. Een lieve meisjes stem riep haar naam. „Arabella!" Ze keek verrast om en zag enigs zins wantrouwend naar de mooie, vrolijke ogen van Feggy Delamere. Wat kwam die hier doen, flitste het door haar hoofd'. Wa#t Arabella wist maar al goed, dat er nog sporen van heel verse tranen op haar ge- zioht aanwezig waren. „Zeg ik heb jouw geheim ontdekt, toen ik je die avond vertelde, dat jij wel degelijk smoor was op die jonge Eric. Nu ken jij het mijne," zei Arabella blozend' maar dapper. Delamere reageerde erg ver standig op deze bekentenis. Ze zei aanvankelijk geen woord, nam de plooien van haar jurk bijeen, en na met haar zakdoek het stof van het nog vrije plaatsje te hébben afgesla gen een kleinigheid1, die Arabella ondanks de witte jopon had nage laten kwam ze gemoedelijk naast haar nieuwe vriendin zitten en nam haar hand in een zusterlijke greep. „Ik begrijp alles lieve kind," zei ze rustig, „en als ik het zo eens zeg gen mag, ik vind jouw mr. Sharpe een vreselijk aardig joch." „Ik niet minder stemde Arabella grif toe. „Maar toch vind; ik het erg lief van je, dat je zo goed' over hem denkt. En ze drukte die kleine hand van miss Delamere bijzonder stevig in haar flinke 'knuisten. Er is niets wat een meisje meer kan bekoren dan dat ze een ander meisje de jongen van haar keuze hoort prijzen, vooral wanneer ze weet, dat haar vriendin niet het minst met idat jongmens heeft uit te staan. „O, Peggy vindt je het geen kraan van een jongen om zich te laten inschrijven in het vrij willigerscorps, terwijl hij juist nu elk goed baantje kan krijgen, dat hij maar wenst. Reken eens uit. een drie dubbel salaris met de opengevallen plaatsen en zijn bijzondere talenten als handelsreiziger, vooral in tongen vader liet hem nooit zonder order de deur uitgaan, ofschoon het spul geen klap voor de neus waard is en dan elke Zaterdagmiddag naar de voetbalwedstrijden of naar de ope- rette's en waar die jongens al niet van houden. Zeg, zal hij er niet keurig uitzien in zijn mooie nieuwe khaki- pakje?" Toen zag Arabella ineens een flinke jongeman voor zich staan in het vlugge nauwsluitende uniform der 'Engelse soldaten en die jonge man zond haar, voordat hij met een kwie. ke zwaai voorgoed afscheid van haar nam en zijn edele taak aan de overkant van het waer ging onder nemen, een laatste glimlach toe. En zij, daar zittend' op een boomstronk in het eeuwenoude bos der Cattermo- le's waar het zonlicht speelde met de bladeren, maar ook zich nestelde in haar glanzende haarweelde, zij flui ster de hem heel, heel vriendelijk toe: „Mijn Sidney." O,het was werkelijk intens jam mer, dat 'hij het haar niet kon ho ren zeggen. Het spel der tegenstel lingen wilde, dat dezelfde Sidney op dit ogenblik met een vloek uit zijn wagentje sprong, omdat hij in zijn verliefde bui zonder erg de ben- zinekraari had stukgedraaid' en nu zonder een druppel brandstof aan de kant van een hete stoffige weg stond te overwegen, wat hij doen zou, zijn wagen aan stukken trap pen, of berustend tippelen. „Ik heb eigenlijk altijd voor me zelf geweten," nam ze nu Peggy in haar vertrouwen, terwijl de beide meisjes naait elkander op de boom stronk als twee vriendinnen, die el kander sinds jaren en jaren kenden, „Ik heb eigenlijk altijd wel geweten, dat hij de enige man was, waar ik wat voor voelde. Maar ik was te ver waand om dat tegen me zelf te be- kennnen. Dat was dus lijnrecht te gengesteld aan jouw geval. Jij was te nederig om te durven erkennen, dat jij de enige vrouw bent, die Eric gelukkig kan maken, en ik vond me te voornaam om de vrouw van dat lelijk sproetenjong te worden. En toch, Peggy, zowaar als ik nier naast je zit, van het eerste ogenblik, dat ik hem de v winkel zag binnen stappen en op zijn eigenwijze manier naar de patroon hoorde vragen, vond ik hem al een schat. Beter kan ik het niet zeggen. De patroon vroeg ik, want ik stond toevallig zelf achter de toonbank, waarvoor, jongetje? Ten eerste ben ik geen jongetje;, maar de vertegenwoordiger van To mayne's Tinned Tongues in zes ver schillende soorten en variaties en ten tweede wou ik de patroon en niet zijn winkeljuffie hebben gesproken, zei hij brutaal. Toen hield ik natuurlijk nog veel meer van hem, dat snap je. En het is in ieder geval een kraan van een jongen," ging Arabella erg inconsequent door. „Heb je wel ge zien hoe rechtop hij loopt. Je zult eens zien, wat de kleermaker plezier zal beleven aan zijn mooie gestalte. Zijn uniform past hem natuurlijk, alsof het aan zijn lijf gegoten is. Be zeg altijd, dat een gezicht helemaal niet meetelt bij een man. Zijn hou ding, zijn blik, dat is alles. En heb je wel gezien wat een le ven, wat een geest, wat een mannen moed en rondborstigheid er allemaal in de blik uit zijn ogen kan stralen, zodra hij maar even bezig is zijn on verbeterlijke tongen worst te verpat sen. Ik zeg je, dat Sidney ten slotte een heel vriendelijk gezicht heeft, dat hij allerinnemendst kan zijn, al zal je hem niet onmiddelijk candidaat stellen voor een schoonheidswed- strijd. Peggy Delamere was vrouw genoeg om in deze enthousiaste verdediging van Sidney's leelijkheid slechts de argumenten van een smoorverliefd meisje te zien. Ze voelde er niéts voor de al of niet overwegende fac toren der uiterlijke schoonheid bij een huwelijkscandidaat in het ge ding te brengen. „Och," zei ze, "wie wil eigenlijk van harte, dat een man alleen maar correct of mooi zal zijn?" (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2