Het leven in België steeds duurder RADIO Nederlands meisje en jongen te Londen vermist i Op korte golf f CLiaMia 44> WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1947 DE LEroSE COURANT PAGINA 2 Wij klagen. Wij mopperen. Maar wij hebben reden tot dankbaarheid als wij de toestand "in ons land ver gelijken met die in andere landen. De „Maasbode" geeft een interes sante correspondentie uit Brussel, waaraan wij het volgende ontlenen: Vanaf de eerste Augustus zal de Belgische regering ophouden subsi dies te betalen voor brood, chocolade, zalm, natuurboter, osen- en varkens vlees, vet, slaolie, margarine en melk. Zij beoogt daarmede een bezui niging op haar eigen begrotingen van 5Vt miliard francs. In het begin van het jaar, had zij reeds een einde ge maakt aan het subsidiëren van de steenkolen, die hierdoor voor de ver bruiker op een stijging van ruim 200 frs- per ton kwamen. Van 300 frs. vóór de oorlog, steeg de steenkool prijs tot 1500 frs. per ton. Aan het einde van deze week zul len de Belgen gesplitst worden in „economisch zwakken" of armen en in rijken. Men gaat daar zonderling mede te werk. Alle arbeiders, alle staats-ambtenaren en alle gepension- neerden, die geen hoger inkomen hebben dan: frs. 72.000 voor de onge- huwden, 76.000 frs. per gezin zonder kinderen, 80.000 frs- per gezin met én kind en vervolgens 4.000 frs. 'voor elk kind méér of persoon ten laste, ziin „economisch zwakken" of armen. Van de 8 millioen Bèlgen, zijn er 4.300.000, die in deze categorie val len. De andere zijn „rijk"! De economisten der «regering heb ben uitgerekend, hoe groot door het afschaffen der subsidies en de daar mede gepaard gaande hogere prijzen voor de levensmiddelen, die niet lan ger meer zullen gesubsidieerd wor den, binnen de perken van de rant soenen, de stijging der uitgaven zal zijn. Voor dat bedrag zullen de eco nomisch zwakken, zgn. huishoudbon- nen krijgen. De nieuwe rijken tegen hun wil, zullen de gehele hausse hebben te dragen, zonder dat er de minste com- HET SCHILD. Het is nodig, dat wij onze gods dienstkennis verrijken; dat wij pa raat zijn om mee te spreken met an deren over godsdienstige kwesties. Dat is vóóral een eis voor meer ontwikkelden, die midden in het leven staan en van wie men ook die meerdere kennis mag verwach ten en verlangen. Er zijn vele wegen, die leiden naar vermeerdering van godsdienst-ken nis. Maar nu wij zo juist hebben gele zen gelszen van de A tot en met Z! de jongste aflevering van het Apologisch Maandschrift Het Schild, voelen wij ons gedrongen, dit maand schrift met zijn gevarieerde en ac tuele voorlichting op het terrein van godsdienstige kwesties nog eens warm aan te bevelen aan onze le zers. Men zal van een abonnement geen spijt hebben. DONDERDAG HILVERSUM I (301 M.-: 7.45 gram.. platen; 8.15 Pluk de dag; 9.00 gram.- platen; 10.00 Leger des Heils; 10.15 Morgendienst; 10.45 Orgel; 11.00 Zon- ne bloem; 11.45 gram.platen; 12.03 Orgelspel; 12.30 Metropole-orkest; 13.25 vervolg Metropoleorkest; 13.45 Vrouwenvaria; 14.00 Uitzending zen dingsdag; 15.15 Zang met piano; 15.45 gram.platen; 16.00 Bijbellezing; 17.45 piano; 18.00 Giaconda-ensemble; 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.15 gram. platen; 19.45 De regeringsvoorlich tingsdienst: 20.15 „Vrij en blij"; 21.00 Orgel; 21.30 „De vaart der volken"; 21.50 gram.platen; 22.45 Avondover denking; 23.00 gram.platen; 23.10 pianoduo; 23.30 Notenkrakersuite. HILVERSUM II (415 M.): 7.30 gram.platen; 8.15 gram.platen; 8.45 Werken van William Walton; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvitami nen; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Viool met piano; 10.50 Voor de kleuters; 11.20 Concert; 12.15 Ensemble Bartho Decker; 13.15 Waltztime; 13.45 Paul Robeson; 14.00 Causerie; 14.20 gram. platen; 15.00 Voor zieken en gezon den; 17.20 „Wat wil je worden?" 17.30 Serenade-programma; 17.50 Het Rijk cVer zee; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Koorzang; 19.00 Bernard Person; 19/15 Bont programma; 20.20 Concert; 20.55 Hoorspel; 21.30 Charme et élé- gance; 22.00 ,,Hij en zij"; 22.30 Pierre Palla; 23.00 Max'Euwe; 23.25 Orkest. pensatie tegenover staat. Is een vrij gezel met een belastbaar inkomen van 72.000 frs. arm, een ander vrijgezel, die 72 001 frs. inkomen heeft, is rijk! Een brood van 800 gr. b.v., zal van 3 fr. op 5.70 fr. komen, enz. De Belgen vragen zich niet zonder angst af, waar die hausse zal eindi gen? En onder hen vooral de midden standers die, al worden zij bij de „rij ken" geclasseerd, de werkelijke, ef fectieve armen van het land zijn! De Missie VERHEUGENDE BERICHTEN OVER MISSIE BIJ DE BATAKS. Onze lezers zullen zich wellicht herinneren, dat begin Mei van dit jaar Pater P. Soetapanitra S.J., te Siantar zijn werkzaamheden begon, zodat de Bataks voor het eerst na vijf jaar weer een priester in hun midden hadden. Van dat ogenblik af is, onder Gods zegen, de Missie aldaar allerwege aan het herleven. Wij ontvingen de vol gende verheugende berichten: Door tussenkomst van de Amkri (Kath. Jeugdorganisatie van de Republiek Indonesia) heeft Pematangsiantar zijn pastorie teruggekregen, die nu weer door Pater Soetapanitra be woond wordt. De pastoor heeft tij dens de afgelopen maanden niet al leen de Katholieken van de residen tie Tapanoeli bezocht maar. ook die van Sumatra's Oostkust. In September 1947 zal er te Pema tangsiantar een seminarie worden be gonnen. Op dit seminarie zal behal ve Pater Soetapanitra zelf. ook de ,heer J. Hoetaoeroek, hoofdambtenaar van Onderwijs en Eredienst, de les sen geven. De leerlingen, die 's mor gens de Katholieke Middelbare School bezoeken, krijgen 's avonds les in Latijn enz. Het heeft er, gezien deze berichten, dus alle schijn van, dat Pematangsi antar. behalve het middelpunt van de regering, ook het centrum zal wor den van de Katholieke Missie. Men heeft er reeds een mooie kerk, een klooster, een volksschool die meer dan 500 leerlingen telt, en een Katho lieke Middelbare school. Op 20. 21 en 22 Augustus a s wordt er te Pematangsiantar een grote Ka tholiekendag gehouden. KERKEN OP JAVA INTACT. Tot de verheugende berichten, die ons bereikten na de gebeurtenissen der laatste dagen, behoort, dat vrij wel alle kerken en katholieke ge bouwen in de betrokken gebieden van Midden-Java intact bleken te zijn. De kerk van Oengaran, het re- traitenhuis van Girisonta, de kerk van Ambarawa en het Klein Semina rie aldaar, de kerk van Salatiga, de kerk van Tjitoeroeg, alles was nage noeg onbeschadigd. Ailleen het retraitenhuis te Tjitjoe- roeg is zwaar gehavend, slechts de muren staan nog overeind, maar zelfs van het dak is weinig heel gebleven. In de Houtrakpolder bij Halfweg is men bezig met het rooien van aard appels met 'behulp van een nieuwe aardappelrooimachine. Deze machine rooit ca. 2 H.A. aardappelland per dag en spaart 60 rooiers. CANADESE TARWEEXPORT NAAR NEDERLAND. Het Nederlandse vrachtschip „Stad Maassluis" is Zaterdag j 1. met een lading van 300.000 bushels tar we van Montreal naar Rotterdam vertrokken. Dit schip is het laatste van de 34 schepen, welke in het afgelopen seizoen met vroege tarwe uit Montreal zijn vertrokken. Dit aantal schepen wordt als een record beschouwd. Prof. Cornelissen overleden In het Canisius-ziekenhuis te Nij megen is gisteren onverwachts over leden prof. dr. J. Cornelissen, hoog leraar in de Nieuwe Geschiedenis aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, 's Avonds te voren voelde prof. Cor nelissen zich plotseling onwel en werd toen, op advies van zijn genees heer naar het ziekenhuis vervoerd. De plechtige Requiem Mis zal wor den opgedragen op Donderdag 9 Aug. in de St. Canisiuskerk aan de Molen straat, waarna de teraardebestelling zal plaats hebben op het R.K. kerkhof aan de Daalseweg te Nijmegen. De verscheiden hoogleraar werd op 27 September 1893 in Den Bosch ge boren. Aan de Leidse Universiteit stu deerde hij" letteren en wijsbegeerte en promoveerde er in 1923 op een proefschrift, getiteld: „Uit de geschie denis1 van Bergen op Zoom". Aanvankelijk was hij leraar in Kat wijk, waarna zijn benoeming volgde tot secretaris van het Nederlands Historisch Instituut te Rome. In de maand Maart 1930 riep de Nijmeegse Universiteit hem als hoogleraar met de leeropdracht: Algemene en Vader landse Geschiedenis der jongere tij den. Vele wetenschappelijke publicaties van de hand van prof. Cornelissen za gen in de loop der jaren het licht. Daarnaast heeft hij ook Kefk en Staat op velerlei ander terrein gaar ne gediend, door voordrachten en al lerlei commissoriale arbeid. DE NIEUWE SITUATIE OP SUMATRA NED. KATH. MIDDENSTANDS BOND. Veertiende landelijk Congres op 24 en 25 September in Den Bosch. De Ned. Kath. Middenstandsbond zet de, door de oorlog onderbroken reeks van zijn 2-jaarlijkse Congres sen voort met het 14e Congres, te houden op 24 en 25 September a.s. te 's-Hertogenbosch. Over de taak der principiële vak organisaties van de ondernemers voor de takken van ambacht en detailhan del zullen prae-adviezen worden uit gebracht door de heren mr, H. A. Di- derich, secretaris van de Ned. Kath Bond van Bouwpatroons, en drs. H. J. J. Neefs, secretaris van de Ned. Kath. Vakbond voor de Textielde- tailhandel, terwijl over de verhou ding tussen vakorganisatie en be drijfsorganisatie in de eerste congres zitting een rede zal worden uitge sproken door het lid van de Tweede Kamer de heer J. W. Andriessen, voorzitter van de Kath. Volkspartij. Over de bevordering van moderne werkmethodes, resp. in het bouwbe drijf, het overige ambacht en de de tailhandel zullen prae-adviezen wor den uitgebracht door de heren dr. ir. J P Mazure, directeur der Stich ting Ratiobouw, ir. J. van der Hoe ven, Rijksnijverheidsconsulent te Den Haag en drs.' P. Th. van Leeu wen, Chef afdeling Verkoopontwik keling en Reclame van de N.V. Bis cuit- en Chocoladefabriek „Victoria" te Dordrecht, wier prae-adviezen in drie zelfstandige sectievergaderingen zullen worden behandeld. In de laatste congres-zitting zal aan de orde komen de overgang van de oorlogs- naar de vredes-economie. De hiermede samenhangende vraag stukken van economische ontwikke ling, van maatschappelijke herorde ning en van liquidatie der gevolgen van oorlog en bezetting zullen wor den behandeld in prae-adviezen van de heren drs. A. Albregts, Alg. Secr. der Alg. Kath. Werkgeversvereni ging, en dr. J G. M. Delfgauw, Chef Sectie Handel, Ambacht, In- en Uit voer aan het Centraal Planbureau. DE K. A. B. IN HET BISDOM HAARLEM ZENDT STADS KINDEREN UIT. De proef is. gelukt. Uit de steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zullen in de maand Augustus een 1000-tal kinderen, speciaal uit grote gezinnen en uit gezinnen,1 waarin de moeder juist in deze vacantietijd wat rust moet genieten, naar buiten worden gezonden. De K. A. B. afdelingen van het platteland en uit de duinstreek heb ben spontaan een actie ingezet om deze 1000 kinderen voor een week eens echt te doen genieten van de vrye natuur,. Geheel gratis worden deze kinderen bij K. A. B. leden thuis genomen en zijn zij eens een week uit de hete, muffe binnenstad. Per trein, tram, boot en bus worden dezg kinderen onder goede geleide weggebracht en over de diverse pleegouders verspreid. Dit is een prachtig teken van solidariteit en bewijst hoe eensgezind het gghele -leger K. A. B.-leden is. Samen de lasten dragen, samen helpen, daar waar nodig is. Morgen Donderdag 7 Augustus om 12 uur zal het m.s. „Kota Inten" met 666 man- repatriërend militair perso neel uit Indië in Rotterdam aanko men. Met de ontscheping zal om 13 uur aan de Lloyd kade een aanvang ge maakt worden. Onder de opvarenden bevindt zich personeel van de Koninklijke Land macht, de L.S.K., de Kon. Marine het K.N.I.L., voorts Mariniers alsmede familieleden van K.N.I.L.-personeel. Er zijn 235 zieken aan boord. Scotland Yard heeft Dinsdagavond medegedeeld, dat de politie zoekt naar een 14-jarig Nederlands meisje, dat op 1 Augustus, tijdens een bezoek aan Londen, verdwenen is. De politie zei, dat het meisje Anna Maria Alias heet en afkomstig was uit Laren, zo meldt Ass. Press. De politie heeft verklaard, dat zij met een groep Nederlandse meisjes op 31 Juli in Harwich aankwam. Zij ging naar het huis van W. J. Bartho- pe, in Eltham, een voorstad v«n Lon den. Een officier van Scotland Yard zei, dat het meisje verklaard had de volgenden dag een bijeenkomst te zullen bijwonen in Caxton Hall, in Londen, en dat zij vergezeld zou wor den door de zoon van de heer Bart- horpe. Zij keerde des avonds terug naar het huis van de familie Barthor- pe en was vergezeld van een vrouw, die verklaarde, dat de bijeenkomst verdaagd was tot de volgende dag en voorstelde het meisje mee naar huis te nemen in de buurt van Caxton Hall. Nadat de vrouw en het meisje VERDERE VERLAGING SUBSIDIE OP PATENTBLOEM. De verlaging van de overheids subsidie op broodbloem, welke op 20 Juli jl. inging en een besparing van 13 millioen betekent voor het Landbouw Crisisfonds, zal op 11 Augustus a.s. worden uitgebreid met een nieuwe verlaging, ditmaal van de subsidie op patentbloem van f 6.80 per 100 kg., hetgeen bij het huidige verbruik een vermindering der uitgaven van het Landbouw Crisisfonds met 5 millioen bete kent, zo deelt de afdeling voorlich ting van het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Teneinde de broodprijzen op het platteland op één niveau te bren gen is besloten, voor zover de maxi mumprijs voor volkswitbrood lager ligt dan 23 cent, deze ingaande 6 Augustus a.s. met één cent per 800 gram te verhogen. Mede aan de hand van ingestelde onderzoeken is ge bleken, dat in enige provinciesteden de huidige broodprijs ongewijzigd kan blijven. In afwachting van een nader onderzoek wordt de brood prijs in de grote steden, naar het ministerie van Landbouw, Visserij en voedselvoorziening verder mede deelt, nog- niet gewijzigd. In aansluiting aan bovenstaand be richt, vernemen wij nog nader, dat door deze laatste verlaging op patentbloem geen subsidie meer zal worden verstrekt. Aanvankelijk bedroeg zowel de sub sidie op broodbloem als die op pa tentbloem 8.50 per 100 kge. beide toeslagen werden later met f 1.70 verlaagd, zodat voor beide bloem- söorten nog eep tegemoetkoming ad 6.80 per 100 kg. werd verstrekt. De verdere verlaging van de subsidie op patentbloem ad f 6.80 betekent dus in feite een opheffing. De aflevering van sigaren De actie van de Ned. Kath. Bond van Sigarenwinkeliers en de Vak groep Detailhandel heeft tot resul taat gehad, dat met ingang van 1 Sep tember a.s. sigarenfabrikanten en grossiers verboden zal worden siga ren te leveren aan afnemers, die geen geldig codenummer hebben. In het algemeen zullen dus gemengde be drijven, café's en' particulieren geen sigaren meer geleverd krijgen. Alleen z.g. thuiswerkers mogen le veren zoals zij dat wensen. Dit maakt op de totale productie slechts enkele procenten uit. Ook die enkele fabrie ken, die voor heen rechtstreeks afle verden, zullen dit mogen blijven doen. Deze hebben evenwel een spe ciale vergunning nodig van het Rijks bureau voor tabak, die apart moet worden aangevraagd. Ten aanzien van de geruchten, om trent een spoedig vrijkomen van si garetten en kerftabak kan worden medegedeeld, dat hiervan nooh bij het Ministerie, noch bij het Rijksbu reau, noch bij het Centraal Distribu tiekantoor sprake is. Uit een en an der blijkt, dat de sigaren bonvrij bleven. daarna vertrokken, heeft de familie het meisje niet meer teruggezien. Dë politie werd er Dinsdagavond van op de hoogte gesteld. Bij informatie bij de politie te Laren, bleek een meisje van dien naam daar niet bekend te zijn. Ook een jonge Nederlandse vacan- tieganger, die gebruik heeft gemaakt van een door de World Friendship Association georganiseerd veertien daags verblijf in Engeland, is, naar „Het Vrij Volk" bericht, niet naar Nederland teruggekeerd. Het is de 20- jarige Kees van Dijk uit Amsterdam. Daar de leider van zijn groep geen inlichtingen kon krijgen bij het Lon- dense kantoor van de W. F. A., is de Nederlandse consul in Londen tele grafisch van het gebeurde op de hoogte gebracht. BEURSOVERZICHT. Het zakenverkeer op de effecten beurs was gisteren van kalme aard. Na de meldingen van Maandag wa ren uit Inidië geen berichten ontvan gen, die een nieuwe kijk op de situa tie openden, met het gevolg, dat het publiek zich weer grotendeels afzij dig hield. Toch bestond er aanvan kelijk enig aanbod voor Indische Fondsen en Cultuuraandelen en de hoofdkoersen, welke voor deze fond sen tot stand kwamen, waren me rendeels lager dan de vorige slotprij- zen, behoudens een enkele uitzonde ring, zoals bijv. aandelen Dell Mij., waarvoor bij een vorige slotprijs van 157 een hoofdkoers werd vastgesteld van 160. Koninklijke waren met een hoofdkoers van 408 onveranderd. De Industrieaandelen vertoonden even eens geen afwijkingen van beteke nis, tenminste wat de grote sooTten betreft, de scheepvaartaandelen daarentegen waren over het geheel genomen iets beter en klaarblijke lijk in verband met het verslag van ae Verenigde Nederlandse Scheep vaart Mij., waarvan de aandelen zich in het bezit bevinden van de grote Nederlandse rederijen. De vrije handel bracht niet veel opleving. Prolongatie 2 yK procent. >000000000000000000000000000000000 C O JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO BINNENLAND. Een noodboerderij aan de Veer- se weg te Middelburg is door onbe kende oorzaak afgebrand. Een paard van een groentenhan- delaar te Goes stapte in een mijn. Het dier werd in stukken gereten. De voerman werd ernstig gewond. Aan boord van een Belgisch jacht, waarmede zeven personen naar Antwerpen zouden varen, heeft te Middelburg een ernstige ontploffing plaats gehad. Twee opvarenden wer den ernstig gewond. Elf personen, die op een radio toestellen- en stofzuigerfabriek te 's-Gravenhage werkten, zijn gearres teerd. Ook zeven andere personen zijn in arrest genomen. Het perso neel stond in contact met de radio handelaar W. O. te Rotterdam. Vele katholieke padvinders zul len op 16 en 17 Aug. te Middelburg samenkomen voor een bedevaart ter ere van O.L. Vrouw. De intentie is: dat de jeugd van Nederland voor mo ge gaan in de beoefening der naas tenliefde. BUITENLAND. Te Dallas in Texas werden 20 personen gedood en verscheidene an dere gewond bij een botsing tussen een bezine-tankwagen en een vracht auto waarmede een aantal negers naar hun werk gebracht werden. Te Sfax in Tunis zijn stakers in botsing gekomen met militairen. Het resultaat was: 19 doden en 54 ge wonden. Bulgarije heeft het lidmaatschap van de Ver. Naties aangevraagd. Het Griekse ministerie van oor log stelt een onderzoek in naar de juistheid van.de berichten, dat een strijdmacht van ongeveer 3.000 man uit Joego-Slavië in kleine groepen de Griekse grens is overgetrokken. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. Niemand antwoordde. Eindelijk verbrak Peggy de stilte weer. „•Dat (maakt toch onmiddellijk een groot verschil tante Sybil, drong ze nog eens aan. „Ze zoende (hem slechts, omdat het wellicht voor het laatst zou zijn." „Beste Peggy, je staat allerlei dwa ze taal uit te slaan bij je gebrekkige pogen om dat onmogelijke kind nog te vergoelijken in een daad, die een uitgesproken belediging tegen ons geslacht en tegen ons huis is," velde mrs.Catermole ten slotte een onher roepelijk vonnis. Zij had zich in al de waardigheid van meesteresse van een eeuwenoud landgoed opgericht. Haar ogen vlamde ditmaal van wer kelijke verontwaardiging. Ze kende de schande, die spoedig over 't ge slacht Oatterraole zou neerkomen. Want de meiden en de jongens zou-l den kletsen en spoedig zou de gehele Londense society weten en het glun derend verder vertellen, dat de meesteresse van „De Schuur" logé's had, die in haar tegenwoordigheid stonden te vrijen met slagersjongens. „Het kan best mogelijk zijn, dat het de laatste keer is," vervolgde ze. „Ik kan je daar zelfs wel mijn eigen or.verbiddeijk woord op geven. Maar het was in ieder geval niet voor de eerste maal." Nu had mrs. Cattermole het toch helemaal mis. De flapuit van een Arabella, met haar ongegeneerde manieren, haar buitengewone levens lust en prikkelende dartelheid was op het punt van sentimentaliteiten van dit soort uiterst gereserveerd. Zij in haar blije hart een heel zuiver begrip van wat al of niét serieus be doeld was. Ze handhaafde hoogst waarschijnlijk op dit punt heel wat strenger code dian haar sexegenote, die zich nogal op haar kieskeurig heid liet voorstaan, hoe inferieur zij ook in intellectueel en kunstzinnig opzicht mocht lijken aan de hoog hartige, zich op stand en geboorte beroepende freules. Op dit punt kon den deze „ontzettende kinderen" adelbrieven vertonen, die niet altijd verkregen worden door een bekroond visitekaartje. Kortom, Arabella Ames was een meisje uit één stuk. Zij was als het ware geboren met de kern spreuk, de jongen die je kust, wordt de man die je trouwt. Arabella Ames had niet het voordeel van keurige kleding en een jarenlange traditie, zij wist niet van buiten wat men al of niet doen mocht tegenover een jongeman „in het bijzijn van ande ren." Maar waar de anderen wel licht die hoge principes lieten stran den, zodra het baken van de „men" die alles ziet en Ibecritiseert, hen niet meer in koers hield, gidste Ara bella het scheepje van haar leven met stevige hand naar de haven. Nog nooit had Arabella een jongeman toe gestaan haar te zoenen, noch op de wang, want een dergelijke familia riteit zou ze vast en zeker meteen fikse oorvijg hebben afgestraft, noch op de toppen van haar vingers, want een dergelijk raffinement was in de kringen waarin zij .pleegde te ver keren, onbekend. Maar deze zoenen waren de zoenen van haar leven. Zij wist ineens, zoals een onbedorven karakter dat bij in- tuitie kan ervaren, dat deze jongen tenslotte haar vrijer zou worden en het willicht altijd geweest was. Zij hield van hem, zozeer, dat zijn be wijzen van tederheid haar overge lukkig maakten.Zó gelukkig, dat ze er niets meer om gaf of anderen het zagen en becritiseerden. Want al die anderen konden haar niets meer ■schelen. Ook dit was een sterke kant van Arabella's karakter. Zodra het hart zich aan iets geheel had gege ven, liet het zich door hoegenaamd' niets meer tegenhouden om die kor telings ontvangen sympathie zo spon taan mogelijk te uiten. Een nieuwe wereld was voor de verliefde Ara bella opengegaan en daarin was de gehele familie Cattermole niet meer dan een schimmenspel. Toen ze zich, bij wijze van spreken, min of meer hersteld had van al die kussen, wandelde ze op haar eentje door het park om de ontstellende gevolgen van deze catastrophale ont moeting te overwegen. Zeker, het was rijk van schoonheid en beloften gebracht. Mr. Sharpe had zich met duidelijk waarneembare tegenzin losgemaakt van het droombeeld van zijn leven en leunde lusteloos achter het stuur van zijn wankele tweezittertje, waar van de ledige plaats niet werd inge nomen door een brok zon en leven, maar door de ergelijke collectie ton genworst in zes verschillende soor ten én variaties. Zo was het leven nu eenmaal. Zaken zijn zsaken... En dat droombeeld van zijn gedach ten, dat zijn wagen als het ware ce- rugtrok naar „De Schuur" en hem deed aarz>elen om er de gewone snel heid van veertig per uur in te zetten, wandelde inmiddels in het eeuwen oude park van het voorname geslacht .Cattermole dSfcht na over de eerste gevolgen die deze avontuurlijke ont- ontmoeting aan de keukendeur zou meebrengen. Terwijl ze daar onder de hoge bomen wandelde, beschut voor .de lasterpraatjes en de hatelijke blik ken van haar onbarmhartige gast vrouwen, begon ze rustig ovar de dingen na te denken. Eén ding stond nu in ieder geval voorgoed bij haar vast. Terwijl ze de glorie van dóe eenvoudige reizi- gerszoene» in haar hart had erva ren, had ze tevens voor altijd elke mogelijkheid gebannen om met zo'n rijke snuiter, zo'n adellijke sinjeur, in het huwelijk te 'treden.Ze had als het ware de vurigste hoop van haar goede, maar erg ijdele vader ver brijzeld. De enige reden waarom ze eigenlijk bij de Cattermole's verbleef was in de gloed van die proletariërs- zoon vesmolten, als sneeuw in een smeltkroes. Och. Arabella zelf was nooit zo happig geweest op die problematische „snuiter". Nu wist ze heel vast en zeker, dat al kwam er een jonge man opdagen-, die al de gaven en charrhes der drie reeds geweigerde sollicitan ten in zich verenigde, niets of nie mand haar zou kunnen bewegen om hem te verkiezen boven dat heer lijke sproetengezich't van Sidney Sharpe. Zelfs niet indien hij de char me en de schoonheid van Eric com bineerde van de adelijke Billy eni tevens de schitterende intelligentie bezat van de jonge mr. Basil. Ara bella zou er geen seconde aan den ken om het voorstel van deze won- derlyke jongeman ook maar in over weging te nemen. Voor haar bestond' er vanaf dit ogenblik slechts één per fectie op het gebied van een geschikt candidaat. En dat was niemand anders dan het eenvoudige natuurlijke olijke joch, dat haar jaren had verveeld met zijn pathetische liefdesverklarin gen en die ze nog geen vijf minuten geleden zo ongegeneerd vaarwel had' gezoend. De jonge reiziger in tongen- worst in zes soorten en variaties, die haar eens zo verwijtend had toege voegd, dat ze een „hart van steen" bezat. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2