„Stadsraad'' en de Bondsbuitendag op 10 Augustus DINSDAG 5 AUGUSTUS 1947 PAGINA 3 LEIDEN „DE GESPROKEN BRIEF". De Band Nederland-Indië, afde ling Leiden, geeft in de komende week gelegenheid tot het opnemen van gramofoonplaten. "~AIs bijzonderheid zij vermeld, dat er. terwijl men de tekst uitspreekt, gelegenheid bestaat deze handeling op de gevoelige plaat te laten vast leggen. De mannen in de Oost zullen dus niet alleen via een gramofoon een stem uit Holland vernemen, maar zullen tevens op de plaat ook het portret aantreffen van de spreker (ster). Voor Leiden een nieuwigheid! DODELIJKE AANRIJDING OP DE STEENSTRAAT. Gistermiddag te half drie heeft op de Steenstraat een verkeersongeval met dodelijke afloop plaats gehad. De 73-jarige wed. J. L.-v. B., uit de Raamstraat, liep op de Steenstraat op het linker trottoir toen zij ver moedelijk struikelde. Zy viel van het trottoir tegen een juist passerende personenauto. Zij kwam met het hoofd tegen het rechtervoorwiel en het rechterachterwiel ging erover heen. In zeer ernstige toestand werd zij door de E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd, waar zij in de loop van de nacht is overleden. DOOR RUIT VAN DE KAJUIT. Gistermiddag te 6 uur is de 69-ja- rige H. E. L. uit Delft, die met zjjn motorboot in de Zijl voer en gebruik maakte van een vaarboom, uitgegle den en met de rechterarm door een ruit van de kajuit gevallen. Met een slagaderlijke bloeding werd de on fortuinlijke motorbootvaarder naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. K.A.B.-NIEUWS. Aid. Bakkers. Vanavond om 19.45 uur tot 19.53 uur spreekt Bondsvoorz. J. C. Everts voor de K.R.O.. Vrienden luistert al len. Het Bestuur. ZILVEREN JUBILEUM „DE ZIJL". Zilveren medaille van de K.N.Z.B. De actieve. Leidse Zwem- en Polo vereniging'.,De Zijl" mocht op 29 Juli j.l. de dag van haar 25-jarig bestaan herdenken. Reeds zijn verschillende wedstrijden ter herdenking van dit zilveren feest aan deze datum vooraf gegaan en Zaterdagmiddag vond in „Het Gulden Vlies" een druk bezoch te receptie plaats. Talrijk'1 velen kwa men daar van hun sympathie met de jubilerende vereniging blijk geven en tal van zusterverenigingen getuigden door de aanwezigheid van verschil lende afgevaardigden van de goede onderlinge verstandhouding. Weth. Jongeleen, die namens het Leids gemeentebestuur jzijn geluk wensen kwam aanbieden, wees er in zijn toespraak op, dat de Zijl een sport beoefent, die in ons waterrijk landje eigenlijk door ieder beoefend moet worden. „De Zijl" heeft in de afgelopen 25 jaar zeer veel voor de zwemsport gedaan. Het gemeentebe stuur heeft daar zeer zeker veel waardering voor. In een stad met bij na 90.000 inwoners heeft men aan één zweminrichting evenwel veel tekort Het gemeentebestuur is daarvan zeer zc-ker overtuigd. In dit verband her innert spr. aan een rapport inzake de gedeeltelijke vernieuwing van de in richting, dat door hem werd terugge wezen. niet omdat hij de noodzake lijkheid van verbetering niet zou in zien, maar omdat er nog iets meer moet gebeuren. Hy hoopt, dat dit zal gelukken, want er moet iets veran deren, zodra de materialenpositie zulks toelaat. Spr. besloot met de ver zekering te geven, dat een en ander de nodige aandacht van het gemeen tebestuur zal hebben. De voorzitter van de K.N.Z.B., de heer Jan de Vries, vond het prettig in de gelegenheid te zijn om te getui gen van de grote waardering van de zijde-van het Bondsbestuur. Welis waar heeft „De Zijl" nimmer kam pioenen van Nederland opgeleverd, ncch is haar waterpolo-team tot de hoofklasse geklommen, maar niet temin behoort de Zyl tot die nuttige verenigingen, die de zwembond en de zwemsport zo nodig heeft,' omdat zij zorgt voor een gestadige verspreiding van de zwemsport en de Zwemkunst. Nalnens de Bond overhandigde spr. voorzitter Moonen hierna de zilveren medaille van de K.N.Z.B. Dit waren twee van de vele toe- LEIDS TRIBUNAAL Het Leids Tribunaal deed heden uitspraak in de volgende zaken: A. G. de Baas te Woubrugge, die reeds in een vorige zitting in vrij heid was gesteld, internering voor de tijd van 3 jaar met voorwaardelijke in vryheidstelling en ontzetting uit de beide kiesrechten. P. van Oosterom te Zwammerdam, die eveneens reeds in vrijheid was gesteld, ontzetting uit de beide kies rechten en verbeurdverklaring van een gedeelte van zijn vermogen tot een bedrag van 1000. A. Kroesemeyer te Leiden, interne ring voor de tijd van drie jaar tot 7 Mei 1948, ontzetting uit de beide kies rechten. L- C. v. d. Marei te Katwijk, inter ning voor de tijd van zeven jaar rot 8 Mei 1952, ontzetting uit de bei de kiesrechten, het dienen bij de ge wapende macht en het bekleden van openbare ambten «praken, die gedurende de twee uur, welke de receptie duurde werden ge houden en onder die vele noemen we nog die van de burgemeester van Lei derdorp, de heer v. Diepeningen, die als aangrenzende gemeente eveneens van de inriching mag profiteren, van vertegenwoordigers van de Leidse Sportstichting, het medisch Sport keuringsbureau, de commissie Leids Sportcontact, de Kring Den Haag van de K.N.Z.B., de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen en verder afge vaardigden van de L.P.S.V., L.Z.C., Zwip en de Polocommissie uit Den Haag, de Sleutelstad^ de sportcom- niissie der S.L.F., Poelmeer, de Gou we, A'damse Dames Zwemclub, Leid se Watervrienden, v. Wijks Sportver eniging, Lugdunum. Voorts kwamen hun gelukwensen aanbieden det he ren F. v. d. Mark, eerste voorzitter, Gout, eerste secretaris en H. Stol, al le drie mede-oprichters der vereni ging. Duyverman, oud-commissaris van materiaal, Arnoldus en v. Wee- ren, oud-zwemmeesters, de heer Ba- rendse, namens de technici van Gemeentewerken, die zoveel met de inrichting te maken hebben, alsmede de heer Visser namens de directie van de Overdekte. Schriftelijke gelukwensen waren er nog ingekomen van weth. v. Schaik, de commissaris van politie, de directeur van Gemeentewerken, de zusterverenigingen S.N.A., De Zeehond, A.Z.C. en Swift en van de zwembond Rotterdam en Omstre ken. Er'waren tal van bloemstukken en andere geschenken en de voorz. der jubilerende vereniging, de heer N. J. Moonen dankte allen recht hartelijk voor de bewezen belangstelling. K. J. B. Dekenale parochie. Alle leden worden morgenavond half 8 verwacht op het terrein van de Zoe- terw. Singel. Voor het examen Duits M. O. A. is geslaagd mevr. Strack-Hageman. BURGELIJKE STAND. Geboren: Karei, z. van H. de Rijk en J. van Steenwijk; Jacobus, z. van A. de Wit en M. M. van 't Zand; Franciscus Johannes, z. van H. C. Kriek en J. S. Slijkhuis; Maria, d. van I. Stouten en S. Montanje; Bianca Cornelia, d. van L. Candido en J. Pe tiet; Marry Helèna, d. van C. van den Broek en H. J. de l'Ecluse; Albertus Johannes, z. van J. Prevo en E. Dek ker^ Antonius Mattheus, z. van C. T. van den Bosch en G. M. van Gils; Ma ria Jacoba, d. van J. J. van Oosten en M. K. van Leeuwen; Jacoba, d. van W. van Hemert en J. de Groot; Carolina Margaretha Petronella, d. van H. P. Heruer en M. J. Vink; Hen- drika Martina, d. van G. Pauw en L. Botermans; Maria, d. van H. J. Gor- ree en M. C. de Boer; I&tvan, z. van J. Molnar en E. G. Vogels; Dirk, z. van C. Haasnoot en G. Ouwehand; Monica Maria, d. van E. van Rooijen en E. M. Wartenbergh. Overleden: H. Krijgsrhan man 80j.; C. van der Zwan zoon 8 j.; E. Tausen man 69 j. AARLANDERVEEN JUBILEUM PATER HONOUT. Op 15 Augustus zal pater Honout, van de Congregatie der H. Familie, ter gelegenheid van zijn zilveren priester-jubileum een plechtige H. Mis komen opdragen. De avond te voren, te ongeveer 6 uur, zal de ju bilaris aan de Tiendeweg feestelijk worden ingehaald. Feestcomité. In een vergade ring van hét feestcomité, deze week gehouden, is besloten, om indien de toestand in Indië ziéh in de goede richting beweegt, het jaarlijks feest te doen doorgaan. ALKEMADE Geboren: Eleonora Maria d. van L J. Zoet en J. C. van Klink; Ger- truda Maria d. van J. H. Ponsioen en A. A. Pelteruburg; Theodorus Ge- rardus Antonius z. van N. van der Klugt en P. A. M. van Rijn; Alida Cornelia Maria d. van C. J. van der Hoorn en C. Th. Meijer; Maria An na Catharine d. van C. J. de Jong en C .A. M. van der Meer. Wilhelmina Henrica d. van H. J. van Ruiten en P. C. Rietbroek^ Wouter Petrus Lam- bertus z, van L. C. Koek en C. W. van Veen; Johannes Jacobus z. van J. C. de Jong en E. K. Burger; Jo seph Henri Albertus z. van M. Wes- selman en A. M. de Jong; Jacobus Christianus z. van Th. J. van der Geest en K. C. van der Hulst; Pe- tronella Apolonia d- van A. F. van der Meer en C. C. M. Huigsloot; An tonius Johannes Maria z. v. L. W. Straathof en C. E. M. Waasdorp. Pe- tronella Maria d. van J. M. Klein en J. Elstgeest; Jacobus Theodorus z. van P. J. E. de Koning en M. C Pieterse. Overleden: Petrus Hoogenboom 64 jaar. Ondertrouwd: P. A. C. Vermin en A. J. M. Zoet; G. C. Deters en J. C. Akerboom; P. A. de Congé Kleijn en C. J- van Staveren; E. J. M. Knelan- ge en Th M. J. Verdel; N. W. Schou ten en M, W. I. Rodewijk. Gehuwd: G. L. Olijerhoek en J. M van der Wereld; P. J. Koek en M. C- Hulsebosch; M. Borgens en C. var. Iperen. HILLEGOM EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Pater A. Turkenburg van de Pa ters van de H. Geest droeg Zondag zijn eerste Plechtige H. Mis op. Zaterdagavond werd de Neomist door het feestcomité ontvangen en op het kerkplein der St. Martinus ingehaald door bruidjes en door de geestelijkheid der parochie. Zondagmorgen te half 11 werd de eerste Plechtige H. Mis opgedragen. Presbyter-assistens was de pastoor der parochie, diaken pater de Win ter van Heemstede, van dezelfde congregatie, subdiaken kapelaan Zijp en ceremoniaris kap. Verheul, beiden van de parochie. In het priesterkoor had) plaatsgenomen Mgr. Van Sambeek. De feestpredicatie werd gehouden door pastoor Kusters, die als tekst had gekozen: Niet gij hebt Mij uit verkoren, doch Ik u. DE ZILK Personalia. Voor het Midden standsdiploma Alg, Handelscursus klaagden: Th. v. Haaster Dz (Voge- lenzangseweg), Ria van Haaster Hd, Joz. v. d. Aart en Jac. v. d. Aart. Voor coupeuse slaagde te Amster dam: Rie Ruigrok Jd. HOOGMADE Personalia. De heer J. Jansen is op zijn verzoek eervol ontslagen als bestuurslid) van het R.K. Armbestuur afdeling Woubrugge. Zondag na de Hoogmis vond in de pastorie het afscheid plaats. De scheidende Armenvader heeft meer dan 46 jaar* zijn schone taak vervuld met een toewijding, waarvoor hem grote dank verschuldigd) is. KATWIJK Geboren: Sophia d. v. M. Guyt en G. Kuyt; Piéter z. v. C. van Dijk en K. v. Duyn; Judith z. v. P. Kleuver en T. Timmerman; Cornelis z. v. L. Blonk en P. Schaap; Bouke z. v. N. de Jortg en M. Dijkdrenth. Ondertrouwd: P. J. van den Akker en E. C. A. van den Eishof. L. T. Tis- sin.g en T. Maagdelijn. H. A. Fennes en M. J. Dofferhoff. W. Houwaart en M. Haasnoot. J. de Mooy en-W. P. v. d. Oever. Gehuwd: W./Harreveld en C. B. Com peer. G. Plug en J. Kleijn. J. v. d. Plas en D. Klaassen. M. Kuyt en G. de Mol. D. v. Dijk en P. J. Luyen- dijk. A. G Bouwens en A. van Duin. Overleden: J. van den Oever 41 jaar. KATWIJK AAN DEN RIJN Personalia. Voor het examen alg. handelskennis (Middenst. diploma) slaagden W. Durieux, H. Koelewijn, G.. de Lange, J. Verhart en P. Winters KATWIJK AAN ZEE Personalia. Geslaagd voor het Middenstandsdiploma de heren J. van Beelen, M. van Duijn, A. van Duyvenbode, T. de Jong en L. van der Plas, allen leerlingen van de heer L. Guijt alhier. LEIDSCHENDAM Personalia. Bij het schilders examen slaagde voor het diploma vakbekwaamheid de heer G. Ver laan, alhier, terwijl tegelijkertijd zijn broer J. J. Verlaan bij het te Utrecht gehouden vakexamen het diploma gezel bemachtigde. Geboren: Johannes Andreas z. v. A. N. Zweekhorst en P. van Gils; Quirinus Petrus Maria z. v. A. M. de Konink en D. Smits; Johannes Jo- sephus Maria z. v. J. H. M. van Em merik en E. van Staveren. Overleden; M. K. Verweij 72 j. ongeh. A. van Boheemen, echtgenote van J. Hage 52 j.; A. J. J. van der Meer 2 jaar. LISSE Windhondenrace. Op het ge meentelijk sportpark is een nieuw evenement op het sportgebied beleefd n.l. een winhondenrace. Deze voor Lisse ongekende sport mocht zich in een goede belangstelling verheugen. Geboren; Joanna A. G. M„ d. v. H. M. Beelen en A. G. M. Goe- mans; Johannes P. M., z. van S. P. Halfschepel en M. H. van Noort; Willem L., z. v. A. C. Salk en C.^M. Faas; Maria G, J., d. v. W. J. van Duin en G. H. van der Voort; Quirin E. G., z. V. J., T. Schouwerwou en J. Mieloo; Jannetje, d. v. A. Roo- denburg en C. Pols; Cornelis G., z. v. C. G. van den Aardweg en C. M. v, Berkel; Anna G. M., d. v„ P. W. Koomen en J. Kozijn; Albert J., z. v. B. Mastenbroek en M. J. Brouwer; Gerrit Th. P., z. v. M. H. Luijten en W. de Vlieg; Rudolf P., z. v. P. van der Wekken en B. W. van der Leij; Margaretha J., d. v. J. N. As sendelft en J. M. B. de Groot; Go- defridus A., v. G. B. Rooijakkers en G. J. Bus; Cornelis, z. v. D. van Voorst en G. Dolieslager; AdTiana, d. v. Th. Janssen en A. van Hoven. Ondertrouwd: H. J. Hollander 25 j. en K. Goedegebuure 22 j.; E. v. d. Bosch 51 jaar en A. G. van Vendelo 51 jaar; W. B. Sanders 30' jaar en H. G. C. van der Laan 28 jaar; C. J. v. d. Berg 23 j. en K. J. van Vaneveld', 24 jaar. Getrouwd: H. J. Wassenaar en A. M. van der Veek; J. A. Habig en M. C. B. van Cittert: B. J. van der Tol en Th. G. M. Schrama. Overleden: Geertruida Prins 68 j. echtg. van A. Berbee; Anna M. Krösschell 48 jaar; Mietje van der Zon 67 jaar; Johanna C. Koelewijn 73 jaar wed. van F. van der Wallen; Dirk Baartse, 39 j. echtg. van H. Leenstra; Nicolaas van der Eist 76 j. echtg. van M. Groenendijk. NOORDWIJK Kath. Thuisfront. Dat het werk van Kath. Thuisfront wel op prijs wordt gesteld, sprak wel het best uit de goede opkomst van ouders, echt genoten en verloofden onzer jon gens, die thans in Indië vertoeven op deze eerste contactavond. Na ope ning door de heer F. de Lincel ver kreeg Kap. Wüst het woord welke allereerst welkom heette Kapt. P. C. Groenendijk om daarna een minder prettige mededeling te doen, dat Vrijdag een bericht is ingekomen, dat onze plaatsgenoot G. Steenvoor den P.zn. is gewond geraakt en thans in krijgsgevangenschap ver keert. Een drietal weesgegroeten werden gebeden tot Maria ter thuis komst, opdat door haar bemiddeling hy, en ook de 64 andere jongens, be houden thuis mogen komen. De heer P. Alkemade gaf een overzicht van de werkzaamheden, verricht door de plaatsélijke afd., naast de boekenac- tie, welke een groot succes is gewor den. In diverse pakketten zijn er veel tijdschriften en couranten ver zonden, waaraan .in het afgelopen jaar ruim f 2000.is uitgegeven, zo dat hiervoor aller steun noodzakelijk is. Gewezen werd op de verjarings actie. Iedere jongen in Indië wordt op zijn verjaardag verrast met een pakket en een schrijven. Laten alle parochianen bij hun verjaring een kleine inzameling doen voor deze prachtige actie. Kapt of bij ons be ter bekend kapelaan Groenendijk sprak hierna een begeesterend woord over het werk van Kath. Thuisfront voor onze jongens in de tropen, waaraan allen daadwerkelijk hun steun zullen moeten verlenen, niet alleen financieel, maar ook moreel door het schrijven van blijmoedige en opgewekte brieven waarin het Godsvertrouwen ten volle uitkomt, opdat onze jongens hierdoor ge staald, ook hun plicht in de verre Oost, met blijmoedigheid kunnen verrichten; Ook wees spr. nog op de verheven taak, welke onze jongens daar verrichten door het brengen van het christendom en wel bijzon der van het Katholicisme onder de inheemse bevolking door hun voor beeld en gedrag. Dit is voor ons een machtige en grote troost, want daar door zijn onze jqngens een apostel voor velen en voor Gods Koninkrijk. Hierna werd door de heer Arnoldus met een inleidend en begeleidend woord de prachtige film vertoond „Sprookjesachtig Indië" en tot slot een film -over het werk van onze jongens in Indië. Deze eerste con tactavond van het Kath. Thuisfront is volkomen geslaagd en wij vertrou wen dat de Noordwijkse slagzin „achter iedere soldaat, staat een vriend paraat", volkomen bewaar heid zal worden. NOORDWIJKERHOUT Sportdag R.K. Jeugdbeweging. Zondagmiddag is de eerste Sportdag gehouden van de R.K. Jeugdbewe ging, alhier. Om half twee vertrok men vanaf de Schipperssloot. Voor op ging de R.K. muziekvereniging „St. Jeanne d'Arc", verder een flin ke groep verkenners, gidsen en ka bouters, de gymnastiekvereniging GIOS, de Kajotters en enkele L.T.J.- ers en K.J.M.V.-ers. De handbalwed strijd tussen St. Jozef en St. Victor- groep eindigde met 20 voor St. Victor. 100 M. hardlopen w?rd door de jeugdgroep van St. Jozef gewon nen en de estafette door St. Victor. De Jongevrouwengemeenschap hield een korfbalwedstrijd, terwijl GIOS demonstraties gaf van paardspringen en brugturnen. Bij het hoogspringen van GIOS won Nel Hachmang met 1.90 M. Tot slot kregen de toeschou wers een voetbalwedstrijd te zien tussen St. Jozef jeugdgroep en St. Victor. Gewonnen werd door de groep van St. Jozef met 21. STOMPWIJK Personalia. Geslaagd voor het Middenst. examen 1947 mej. Riek van Maren en de heer Joop van Gejjlswijk. RIJNSATERWOUDE Personalia. Mej. A. Visser legde met goed gevolg het Middenstands examen af. Mej. C. H. L. Grolle alhier is te Utrecht geslaagd voor net examer Frans L.O. Goede vangst. De Rijkspolitie kwam er achter dat in deze gemeen te een gevaarlijk persoon zijn intrek had genomen. Het bleek te zijn de voormalige SS-er L. M. Visser die in Maart van dit jaar ontvlucht is uit het kampyHoensbroek. Hij was onder de naam Kyswijk werkzaam bij een landbouwer alhier.. Het was een gemakkelijke arrestatie, aangezien men hem slapende aan'trof. De arre stant is overgebracht naar hét kamp Laren, VOORSCHOTEN Personalia. Voor het examen Duits M.A.O. is geslaagd imej. V. Lunnen WASSENAAR Stoel gestolen. De caféhouder W. alhier merkte 's morgens, dat vanaf zyn terras naast het café eei^ teenhouten stoel was verdwenen. Hij deed aangifte bij de politie. Met welverdiend pensioen. Een oude, getrouwe Wassenaarse brieven besteller, de heer G. Ruygrok v. d. Werve is de vorige week 65 jaar geworden en heeft dus de dienst der P.T.T. met pensioen verlaten. Het P.T.T.-personeel heeft dit niet on opgemerkt willen laten passeren en zo werd 's morgens in alle vroegte een afscheidsbijeenkomst georgani seerd. De wnd. Directeur reikte de heer Ruygrok v. d. Werve de oor konde van het hoofdbestuur uit. De heer A. Bazelier, voorzitter der af deling Wassenaar van de R.K. Bond van P.T-T.-personeel St. Petrus sprak een afscheidswoord, zowel namens het Wassenaarse personeel als namens bestuur en leden van de Bond. Dit afscheidswoord ging ver gezeld van het aanbieden van ge schenken en bloemen. De heer Ruygrok v. d. Werve heeft de P.T.T. 27 jaren in vaste dienst gediend: 25 jaren als besteller en de laatste 2 jaren als kantoorknecht ter vervulling van een vacature. Personalia. Voor het examen Duits M.A.O. is geslaagd de heer J. M. Boers. WOUBRUGGE Geboren: Cornelia Susanna d. v. H. Angenen't en J. Arendonk Ondertrouwd: Jacobus Theodorus van Leiden, dat zozeer het centrum is van Nederlan ders en buitenlanders, staat Zondag a.s. in het middelpunt van de belang stelling door de aanwezig heid van honderden jonge ren -oiit heel het Bisdom Haarlem. Zij zullen daar op de sportvelden van „het Leidse Hout", hun zo merfeest vieren als besluit van hun zomeractiviteiten. De „Stadsraad", als over koepelingsorgaan van de Jongerenbeweging in Lei den en Omgeving, fungeert die dag als „gastvrouwe" en heeft die dag in samen werking met de Diocesane Leiding^ georganiseerd. Maandenlang is er al ge werkt aan de plannen en de uitvoering ervan. Vaak stonden wy voor grote ma teriele moeilijkheden, maar moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden, en het blijkt wel dat de moeilijkheden overwonnen zijn, want Zondag a.s. zal het zomerfeest doorgang vinden. In elk district is nu be kend wie kampioen is voor handbal, touwtrekken, bal- werpen, verspringen. En zo komen dan de verschil lende kampioenen van elk district tegen elkaar uit, om te proberen winnaar te worden voor het Bisdom Haarlem. Feest zal het- zijn, daar in het „Leidse Hout", feest voor de Katholieke Jonge ren, door de Katholieke Jongeren. De dag zal beginnen met een H. Mis op het hoofd- veld, waar een altaar is opgebouwd. Onze natio- naal-aalmoezenier Rector Dróst zal deze H. Mis op dragen. Wat een groots ge zicht zal dat zijn, daar honderden jongeren op het open veld geknield te zien, terwijl wederom het Heilig Mysterie zich voor hun ogen voltrekt. Onder de H. Mis zal (gelegenheid zijn om te communiceren. On ze dag, dé dag der N.K. J.B., kon moeilijk mooier beginnen dan met het H. Misoffer, om God te be- ons Bisdom zullen sierlijk en gracieus, volksdansen aan ons laten zien. Wat is er schoner en edeler, dan dat jonge vrouwen en jon ge mannen in echte, frisse dansen hun vreugde uiten. Wat een mooie beoefening van beide zijde, om eer bied voor elkaar te tonen in hun omgang, in een dans. En dit alles onder de hoge gewelven van het he melruim. danken voor de weldaden in het afgelopen jaar ver kregen. en om weer gena- de en moed tc verkrijgen om verder te vechten, te strijden voor je idealen, te gen de moedeloosheid in eigen gelederen, tegen ver vlakking van geest. Ja, te gen jezelf, tegen je gemak zucht, het onttrekken van jezelf aan de plicht, waar voor ieder van ons gesteld is. Zo zullen wij, zo moe-' ten wij, jonge kerels, en thousiast en met een hei lig vuur staan rondom het altaar in Gods vrije natuur, schouder aan. schouder om gezamenlijk ons te weren tegen alles wat a-religeus, anti-godsdienstig is. Daar mede geven wij onszelf en ons vaderland een stevig ondergrond, gefundeerd op God, daarmede alleen kun nen wij ons vaderland en de wereld iets bieden. Ook aan de persoonlijke vorming van de jongeren wordt de aandacht besteed. Enkele dansgroepen uit De jongeren zien voor zich op het podium een openluchtspel. Enige kajot ters zullen dit spel opvoe ren, het is weer de zelf- vorming van dé spelers, en het overbrengen van wat hen bezielt op de toeschou wers. Zo zullen zij geboeid worden door het stoere spel. en toch ook weer fijn van inhoud. De totale mens wordt nu opgevraagd in volkszang. En v/ie zich niet gebonden voelen door het heerlijke Nederlandse lied? Liederen, die be kendheid geven aan één van onze gewesten of van ons land. De volksgebrui ken, die bestaan hebben of nog bestaan kunnen zo vaak gehoord worden in een lied. En wij, jongeren, kunnen van een lied zo veel leren, liederen, die ons vertellen van de stoe re arbeid op land en op zee, de vasthoudendheid aan een ideaal. Dat alles kan ons opheffen boven 'de moeilijkheden van het al lerdaagse bestaan. Een zin gende jeugd is immers een blije jeugd! De sport krijgt die dag een grote plaats. In eerlij ke, sportieve spelen zullen de ploegen elkaar bekam pen. Wie wil nu geen kam pioen van ons Bisdom wor den? Mooie wimpels staan de winnaars te wachten. Jammer is, dat er geen Leidse afdeling mee kan doen. Volgend jaar beter? Na twaalf uur bestaat de gelegenheid voor de ouders en verloofden om het ter rein te betreden. Ook an deren belangstellenden zijn van harte welkom, doch aangezien de toegang gratis is, moeten zij zich voorzien van toegangskaar ten, die bij ondergeteken de verkrijgbaar zijn. Wij hebberr deze maatregel moeten nemen, om onge wenst publiek van het ter rein te houden. De leden van de Jonge renafdelingen van de N. K.J.B., ontvangen van hun voorzitters of leiders Üe toegangskaarten. De bestu ren ontvangen, na opgaaf van aantal, van het secre tariaat van de „Stadsraad' de benodigde kaarten, Zonder toegangsbewijs komt niemand op het ter rein. Verenigingen, die kaar ten wensen te bekomen, kunnen zich richten tot de searetaris der Stadsraad, De Costastraat 84. Wij vertrouwen nu maar dat St. Clara ons gunstig is, en wij mooi, droog weer zullen hebben. THEO DE WILDE, Secr.-penn. der S.R. ZEILKAMP STICHTING TOT BEVORDERING VAN GEZONDE WATERSPORT. In de afgelopen maand organiseer de de Stichting tot bevordering van gezonde watersport haar eersite zeil kamp voor beginners aan hét wa- - tersportcentrum aan de Kaag te Oud- Ade. Dit kamp beoogde een eerste stap te zijn in de richting van een zeilschool in een katholieke omge ving. Begunstigd) door hét mooie weer dat ook de Kaagweek genoot, werd dit eerste kamp een volledig succes. De deelnemers werdien gevormd tot all round zeilers, die zowel theore tisch als practisch met deze mooie sport in kennis werden gebracht en die bekoring van zon, water en wind ondervonden in een der mooiste wa tersportgebieden van ons land. Dit goede resultaat weid. bereikt ondanks het primitieve milieu, zoals dat aan iedere eerste opzet eigen is. De vaar digheden van deze specifiek Neder landse sport werden beoefend in ver schillende soorten jachten. De vor mende kracht, die er van deze sport uitgaat,kwam op prachtige wijze tot uiting in de sfeer van goede kame raadschap die er in het kamp heerste Voor dit jaar organiseert de Stichting nog een dergelijk kamp voor dames van 16-23 Augustus. Leeftijd 17-25 jaar. Opgave voor deelname aan dit kamp kunnen alsnog worden gericht tot het secretariaat van de Stichting: Paul Gabrielstraat 24 's-Gravenhage, waar ook alle gewenste inlichtingen verkrijgbaar zijn. Leijden. 33 j. wonende te Ter Aar en Maria Cornelia van der Post 30 j. wonende te Woubrugge. ZOETERMEER Geboren: Anneke d. v. D. Huurman en C. L. den Breejen; Johanna Petro- nella Maria d-. v. J. H. Hoogduin en J. B. Luiten; Elisabeth Theodora d. v. C« C. van der Helm en E. -van Baar- le; Adrianus Johhannes z. v. J. Sebel en C. M. Luiten. Ondertrouwd: W. Bos 29j. te Vinke- veen en N. Versloot 28 j. te Zoeter meer; A. C. Sprinkhuizen 24 j. te Nootdorp en C. M. Berk 23 j. te Zoetermeer; J. Havenaar 25 j. te 's-Gravenhage en H. T. Kramer 20 j. te Zoetermeer. Gehuwd: H. Breijer 28 j. te Lange Ruige Weide en H. T. Maaskant 26 j. te Zoetermeer, K. L. Kraal 26 j. eni H. Olivier 21 j. beiden te Zoetermeer. (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). Resolutie Veiligheids raad boven Djogja neergelaten Naar het Franse persbureau AFP meldt is de tekst van de door de Vei ligheidsraad aangenomen resolutie betreffende Indonesië door een Ne derlandse jager boven Djogjakarta, de zetel van de republikeinse rege ring, neergelaten. Radio Batavia had Djogja gewaarschuwd, dat een Ne derlandse jager met dit doel boven de stad zou vliegen. DE BEVEILIGINGSMAATREGELEN OP MADOERA. Op een vraag om een toelichting te verstrekken op de tekst van hpt Ne derlandse legercommuniqué no. 30, waarin gesproken wordt over bevei ligingsmaatregelen, welke de laatste dagen op Madoera zyn genomen, heeft een woordvoerder van de Ne derlandse militaire voorlichtings dienst te Batavia verklaard, dat dit naar zyn mening betekent, dat de Nederlanders op Madoera zijn geland. „Want men kan zich niet indenken, hoe zonder ontscheping een politieke actie kan worden ondernomen op een eiland, dat tot nog toe in handen van de republikeinen was". De woord voerder voegde er aan toe, dat hy niets naders kon meedelen over deze nieuwe politionele actie. MAJOOR GOOSSENS UIT INDIë TERUG. Zondagmiddag 3 Augustus is de wnd. hoofd-aalmoezenier, majoor L. A- M. Goossens per KLM-vliegtuig uit Indië teruggekeerd, waar hij ge durende 5 weken de troepen heeft ge ïnspecteerd. Mij werd op Schiphol verwelkomd door vele vooraanstaan de personen van het Katholieke Thuisfront. VLIEGVERBOD INDIA. Volgens de correspondent van Ane- ta te Den Haag is door de K.L.M. bevestigd, dat de regering van India de Nederlandsei luchtdienst over In dia heeft stopgezet. Naar officieel wordt vernomen, heeft d.r. Lamping heden een bezoek aan de regering van India gebracht teneinde ingevolge de laatste ontwikkelingen in Indone- sieë, het verbod te doen opheffen. Naar het A.N.P. van de persdienst van de K.L.M. verneemt is de „Twen- the" hedenmorgen in de normale dienst van Amsterdam naar Batavia vertrokken. Voorlopig wordt tot Cai ro gevlogen. LAATSTE POSITIE NEDERL. PASSAGIERSSCHEPEN. Aldabi, Buenos-AiresRotterdam, 2 Aug. van Rio de Janeiro. Alhena, Rio de JaneiroRotter dam, pass. l'Aug. Finisterre. Kota Inten, 7 Aug. om 9'uur van Batavia aan de Hoek van Holland verwacht. Modjokerto, RotterdamJava, 2 Aug. van Genua. Oranje, BataviaAmsterdam, 2 Aug. van Port Said. Utrecht, BataviaRotterdam, pass. 3 Aug. 18 uur Kaap Bon. Waterman, 3 Aug. om 3 uur te Esb- jerg, 11 Aug. om 8 uur te Rotterdam verwacht. Volendam, RotterdamJava, pass. 13 Aug. Gibraltar.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3