Opleiding katholieke journalisten De mislukte samenzwering tegen Adolf Hitler I Op korte golf j Groots kampeerfestijn in Groenendaal ^Zeev pxaeftüq inqeücfit} CLiafiMa DINSDAG 5 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 (Van een bijzondere medewerker). „Er zijn slechts geboren journalis ten en die komen toch wel op hun plaats." In die stelling zit dit brok waarheid, dat de beste opleiding het gebrek aan aanleg nimmer kan ver goeden. Er zijn ook ondanks het ge brek aan opleiding grote journalis ten opgestaan in de Nederlandse pers. Maar deze feiten redeneren de behoefte aan opleiding niet weg. Iedere journalist, die zo maar zijn weg moest zoeken, zal die behoefte grif erkennen. Ook een schilder, een musicus kunnen het zonder aanleg niet ver brengen, maar daarom is een opleiding voor hen toch wel van groot belang. De mogelijkheden van een oplei ding voor journalisten, speciaal ook voor katholieke journalisten, zijn meermalen bestudeerd. Thans ech ter heeft dje studie tot een practisch resultaat geleid. Een commissie onder leiding van Hans Hermans, bevattend vertegen woordigers van journalisten en dag bladdirecteuren, alsmede hoogleraren van Nijmegen en Tilburg, heeft een plan ontworpen dat voor spoedige verwezenlijking vatbaar is. Uit twee elementen zal deze oplei ding bestaan: een hogere algemene ontwikkeling en een practische vak opleiding. De hogere algemene ontwikkeling zal op academisch peil moeten lig gen. Maar omdat de Economische Hogeschool van Tilburg, hoe voor treffelijk ook, vele terreinen niet kan bestrijken, is de keuze gevallen op de Nijmeegse Universiteit, die veel ruimere mogelijkheden voor een zui ver algemene vorming biedt. De adspirant-journalisten zullen drie studiejaren moeten doormaken, waarin wordt aangestuurd op een degelijke principiële en zekere uni versele vorming, tevens op zekere diepgang op één bepaald terrein. De universitaire cursus zal be staan uit drie groepen van colleges, namelijk de gelijkelijk verplichte col leges als godsdienstleer, wijsbegeerte, politieke en economische geografie, en vanzelf dagblad wetenschap; ver der de colleges, die verschillend kun nen zijn in de volgende richtingen: ce theologisch-wijsgerige, de ge schiedkundig-staatsrechtelijke, de li- terair-kunsthistorische, de sociaal- economische en de financieel-econo- mische richting; ten slotte de groep van vrije vakken. Er zal een tutor worden aangesteld, die het contact onderhoudt tussen zijn studenten en de eigenlijke vakoplei ding. Na deze driejarige cursus kunnen de studenten examen afleggen en de titel verwerven van „Academisch ge vormd journalist". Naar het einde van de week is de meer zakelijke vakopleiding ver legd. Deze opleiding omvat het on derricht en de oefening in het jour nalistieke handwerk: Encyclopaedic De Missie LUCHTVAARTSCHOOL VOOR MISSIONARISSEN IN V. S. Onder het bestuur van Pater Hert ford is te Tournapulle in de V. S. een luchtvaartschool voor missonaris- sen in bedrijf. Op het programma, dat officieel is goedgekeurd door de Amerikanse autoriteiten, staan o.a. meteorologie, navigatie, en het vlie gen zelf. Alleen reeds een missiege nootschap wist twaalf vliegtuigen voor het onderwijs te verkrijgen. Ook Soeur Marie Aquinas, die het burgerlijk luchtvaartbrevet behaalde, geeft hier les. De Bisschop van de Hudson Baai heeft aan verscheidene zijner jonge missonarissen toestemimng verleend, om te Tournapulle de lessen te vol gen, die 2jaar in beslag nemen. Pater Belten bezoekt zijn parochie in het hoge Noorden reeds per vlieg tuig. Het is dan ook een parcchietje van 500 vierkante mijlen. MISSIOLOGISCHE WEEK. Vqn 13 tot 23 Augustus a s. wordt tc Leuven de Missiologische Week ge houden over het thema: „De huidi ge crisis der Missiën". Behandeld zul len worden de problemen in Japan, het na-oorlogse China, Vietnam, In dia, Ceylon, Indonesië en Afrika. Voorts zullen het Joods evraagstuk en dat van de Islam ni 't Nabije Oos ten aan de orde zijn. van het hedendaagse dagbladwezen, techniek en economie van het dag bladbedrijf, het recht en de goede zede van de journalistiek. Onder lei ding van de directeur van het Op leidingsinstituut zullen bovendien lcsse voordrachten door prominente figuren worden gegeven. Ten slotte zullen alle leerlingen gedurende enige tijd practisch werk in het krantenbedrijf moeten ver richten. Dezu vakopleiding duurt twee jaar. Men kan er aan deelne men zonder verplicht te zijn in Nij megen college te lopen, men ont vangt na afloop dan een meer be perkt diploma. Het hoogwaardig Episcopaat, dat grote aandacht heeft voor deze jour nalistenopleiding en de Sint Rad- boudstichting die voor de weten schappelijke kant wil instaan, heb ben de verwachting, dat de commis sie zo spoedig mogelijk haar plan zal kunnen uitvoeren. De salarissen der leraren Beslissing op komst? Naar de „Maasbode" verneemt is de stand van zaken ten opzichte van de verhoging van de salarissen der leraren op het ogenblik de vol gende. De reeds enige tijd te dien aan zien werkzairie commissie, -welke onder leiding staat van het hoofd van de afdeling voorbereidend ho ger- en middelbaar onderwijs van het departement van onderwijs, heeft bij monde van haar voorzitter aan de ministers van Onderwijs, Financiën, Binnenlandse Zaken en Sociale Zaken bepaalde voorstellen gedaan. Mede in verband met de buitengewone omstandigheden in Indië is hierop nog. geen beslissing afgekomen, doch de verwachting is gewettigd, dat deze in de eerste helft van deze maand zal worden genomen. AGRARISCH ONDERWIJS BREIDT ZICH UIT. Het aantal scholen en leerlingen voor het middelbaar en lager land en tuinbouwonderwijs -breidt zich voortdurend uit. Daarentegen ver mindert het aantal cursussen voor deze graden van ons agrarisch on derwijs en het aantal leerlingen dat er aan deelneemt. Een uitzon dering hierop kan gemaakt worden voor de cursussen en leerlingen van het lager tuinbouwonderwijs. Het bovenstaande kan worden af geleid uit de volgende gegevens, die het C.B. voor de Statistiek hierover geeft In het jaar 1939'40 werden de 27 middelbare en 75 lagere scholen voor landbouwonderwijs bezocht door resp. 1800 en 6.889 leerlingen. In 1945'46 was dit aantal scholen gestegen tot 36 en 112 met resp. 3.585 en 9.180 leerlingen. Het aantal middelbare en lagere tuinbouwscholen in 1939'40 be droeg veertien en dertien met resp. 568 en 968 leerlingen. In 1945'46 was het aantal scholen gestegen tot 27 middelbare en zestien lagere, die resp. 902 en 1111 leerlingen trokken. Van de 32 middelbare cursussen voor het landbouwonderwijs in 1939'40, waren er vorig jaar nog dertien over, het aantal leerlingen liep terug van 712 tot 228. Het aan tal lagere cursussen daalde van 1.551 tot 1.113 en het aantal leer lingen van 23.849 tot 18.818. De cursussen voor het middelbaar tuinbouwonderwijs daalden van ze ventien naar zeven en het leerlin genaantal van 229 naar 93. Bij de lagere tuinbouwcursussen had een kleine stijging plaats van 413 tot 421, die bezocht werden door resp. 7.841 en 8.934 leerlingen. MINIMUMPRIJS VOOR RODEKOOL. De slechte gang van zaken op de groenteveilingen heeft het nodig ge maakt, voor enkele producten ver- goedingsprijzen in te stellen. Zo is de minimumprijs voor rodekool op 4,80 per 100 kg. gesteld. Wanneer deze producten doordraaien, zullen ze als veevoeder moeten worden verkocht. Deze maatregel wordt, aldus „Pa rool", dezer dagen voor alje ter vei ling aangevoerde producten inge voerd. NEDERLAND KRIJGT SLACHTVEE UIT DENEMARKEN. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat tussen Nederland en Denemarken een aanvullende handelsovereenkomst is getekend met een wederzijdse waar de van ruim 5 millioen kronen. Ne derland levert copra, ruw ijzer en electro-technische producten, in ruil voor om. slachtvee. KAASPRODUCTIE GESTEGEN. Het jaafverslag van het Kaascon- tróle-station „Friesland" vermeldt, dat de kaasproductie van de 156 aan gesloten bedrijven in Friesland, Gro ningen, Drente en Overijsel met 44 procent is gestegen en een hoogte bereikte van 42.034.118 kg. De produc tie van volvette kaas is ingevoolge voorschrift van het Bedrijfschap voor Zuivel aanmerkelijk toegenomen: van 7.3 tot 69.5 procent. Die van 20 plus kaas echter daalde van 52 tot 2 pro cent. Het doel van dit voorschrift was de kwaliteit te verbeteren. De boterproductie van de 101 Friese Botercontróle-station bedroeg 11.231 Zuivelfabrieken, aangesloten bij het Botercontróle-station bedroeg 11.231.502 kg. tegen 11.168.087 kg. in 1945. Hoewel hiermee het dieptepunt in de boterproductie is bereikt, blijkt toch, dat de sterk verhoogde melk. aanvoer zeer weinig invloed heeft uit geoefend op de boterproductie, als gevolg van het feit, dat de kaaspro ductie sterk naar de vettere soorten is verschoven. FRUITOOGST ZAL TEGENVALLEN In de verwachtingen omtrent de fruitoogst is een ongunstige omme keer gekomen. De grote droogte der laatste weken draagt hiervan de schuld. In Geldermalsen verwacht men dat de oogst veertig procent zal tegenvallen. Appels en peren die nog geenszins rijp zijn, vallen af of han gen verdroogd aan de takken. En dan worden de vruchtbomen nog ge teisterd door „spint" een mijtsoort, die aan de onderzijde der bladeren leeft en sappen wegzuigt. Tegen de- fe parasiét is practisch geen kruid gewassen. In de Betuwe hebben vooral de goudreinertten van de droogte geleden en in mindere mate de zoete appels. De perenoogst valt wellicht nog mee. BEURSOVERZICHT. De berichten omtrent de ontwik keling van het Indonesische vraag stuk werden door de effectenbeurs kalm geïnterpreteerd. Er waren niet veel orders en het publiek betoon de zich vrij gereserveerd, maar de stemming was prijshoudend en de hoofdkoersen van de cultuuraan delen en Koninklijke waren onge veer gelijk aan de vorige slotpryzen en in enkele gevallen zelfs nog een kleinigheid hoger. Ook de hoofd koersen van de Industrieaandelen waren ten opzichte van de slotprjj- zen van Vrijdag in verscheidene ge vallen iets beter, óe hoofdkoersen van de Scheepvaartaandelen daar entegen waren merendeels wat la ger. Tijdens het vrije verkeer kwam duidelijk tot uitdrukking, dat men onder de gegeven omstandigheden het verloop van zaken wil afwach ten en de koersen ondergingen over het algemeen niet veel verandering. Prolongatie 2 K procent UIT GEHEIME DUITSE DOCUMENTEN De Britse admiraliteit heef een der de serie van geheime documenten uit Duitse archieven, handelende over ,,Fuehrer-conferenties" in een rap port vervat, gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat Hitier bijna 5.000 Duitsers na een mislukte samenzwering die ten doel had met een bomaanslag in Juli 1944 een einde aan zijn leven te maken, liet afmaken. De geschiedenis van deze enige werkelijke Duitse op stand tegen de Nazi's zal waarschijn lijk nimmer volledig verteld kunnen worden. De bloedige zuivering, welke op de bomaanslag volgde en de leugens van Goebbels hebben veel ÏOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO^ ,c O •JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOO BINNENLAND. De Haagse gemeenteraad heeft heden tot gem. secretaris benoemd de heer W. F. Wijthoff, chef van de afd. financiën ter gemeentesecretarie. Zaterdag zijn te Zandvoort in zee twee personen verdronken. Het eerste slachtoffer was de 29-jarige J. M. J. van Oosterom uit Amsterdam, die in de omgeving van een badin richting in zee ging; twee uur daarna is zijn lijk aangespoeld. Later is op het Zuidergedeelte van het vrije strand het lijk aangespoeld van een nog onbekend gebleven man van on geveer 20 jaar. Ook Zondag eiste de zee bij Zandvoort een slachtoffer. Voor de, ogen van zijn vrouw die op het strand zat, verdween de 29-jarige P.R.A.- rechercheur uit Amsterdam P. van Gellekom. die met enkele vrienden bij het Noordelijke strand een bad nam, plotseling in de golven. De mijnwerker van E. uit Kerk- rade is gisteren in de mijn Laura door een uitschietend stuk hout ge troffen en was vrijwel op slag do:od. Tot geest, adviseur van de Kath. Standsorganisatie van de werkne- mende middenstand is benoemd pa ter J. Colsen C.M. te Rumpen. Een boerderij te Geffen is door brand bijna geheel vernield, even eens een boerderij te Winsum in Friesland. In beide gevallen is de oorzaak onbekend. De electrificatie van het baan vak UtrechtArnhem—Nijmegen zal op 1 Jan. 1948 gereed zijn. Te Utrecht kwamen vertegen woordigers van taxirondernemers uit het gehele land o.l.v. de heer A. Adri- aanse (Den Haag) bijeen ter bespre king van de gemeentelijke verorde ningen, die in tal van gemeenten in voorbereiding zijn. Naar de mening van de voorzitter zullen deze veror deningen er op gericht zijn het ex ploiteren van taxi's slechts aan gro te ondernemingen resp. aan ver door gevoerde combinaties van kleine on dernemingen toe te staan. De burgemeester van Brielle in de staat New Jersey (V.S.), Edward A. Carpenter, is onder de inwoners van zijn gemeente een inzameling be gonnen voor „Brielle", zoals Den Briel (Z.H.) in het Engels heet bewijsmateriaal vernietigd. De kiem voor deze revolutie ontstond in 1938 toen generaal Ludwig Beek, chef van de staf van het Duitse opperbe- vej. in 1938 ontslag nam uit protest tegen de beraamde invasie van Tsje- cho-Slowakije en een samenzwering op touw zette om het Nazi-regiem omver te werpen. De revolutie werd hoofdzakelijk door leidende Duitse kringen voorbereid, daar het onmo gelijk was voor de gewone man om hieraan actief deel te nemen, gezien de activiteit van de Gestapo. Het groeiend besef, dat Duitsland voor een onvermijdelijke nederlaag stond, verdeelde het land in twee kampen. Dé ene groep bestond uit hen, die verdere nodeloze verwoestingen wil den voorkomen en de apdere uit hen, die nog in hun „Fuehrer" geloofden. Vele officieren schaarden zich aan de zijde van Beck. Graf von Stauffen- berg bevond zich onder de groep, die zich later bij hem voegden. Het uit- de-weg-ruimen van Hitler was een eerste vereiste voor het succes van de samenzwering, omdat alle officieren persoonlijk de eed van trouw op hem hadden afgelegd. Daarom besloot men, dat von Stauffenberg Hitier tij dens de „Fuehrer-conferentie" te Rastenberg op 20 Juli 1944 moest do den. Zodra dit was geschied zou ge neraal Witzleben het bevel over de Wehrmacht overnemen, terwijl gene raal Fromm als opperbevelhebber van de troepen in Duitsland zelf Ber lijn moest innemen. Zodra de rust hersteld was, zou Beek een regering samen moeten stellen, die vredeson derhandelingen zou beginnen. Zoals men weet, mislukte het plan. Stauf fenberg vergewiste zich niet van Hit ler's dood, de verbindingen waren niet veilig gesteld en Fromm, die la ter door de Nazi's werd doodgescho ten, verried het komplot. Ondanks deze mislukkingen, wer den andere delen van het plan uit gevoerd. Troepen van het reserve-le ger begonnen hun opmars naar Ber- liin zonder Fromm en generaal Witz leben vaardigde, voordat hij gepakt werd, verschillende orders en pro clamaties uit. Verrast door geallieerde invasie. Voorts blijkt uit de documenten, dat de Duitsers volkomen verrast wer den door de geallieerde invasie in Normandië in Juni 1944. Naarmate de oorlog vorderde, werd BUITENLAND. De opstandelingen in Paraguay zouden, volgens mededelingen van Paraguese vluchtelingen, Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, omsin geld hebben. Te Wenen zijn gistermorgen twee bommen ontploft in hotel Sa- cher, dat uitsluitend door Britse of ficieren wordt bewoond. Er werd nie mand gedood of gewond. Tussen het Vaticaan en de Unie van Vóór-Indië zullen normale diplo matieke betrekkingen tot stand ko men. De Apostolische Legatie in de Unie. zal tot Nuntiatuur verheven Worden. De rustige en landelijke sfeer van het park Groe nendaal in Heemstede is deze dagen omgeslagen in een druk en feestelijk kampeerfestijn, waaraan door drieduizend buiten landse en duizend Neder landse kampeerders wordt deelgenomen. Toen wij met een zekere nieuwsgierigheid, langs het bekende „Molentje" aan de ingang van Groenendaal, het park binnen kwamen, waren wij reeds dadelijk opgenomen in die vrolijke en vriendschappelijke sfeer waarin de deelnemers daar voor tien dagen hun bivak hebben opgeslagen om van daaruit hun tochten tc on dernemen door de ver schillende streken van ons land. Vanuit Amerika en Ita lië, Denemarken en Portu gal en vanuit zovele an dere landen waren zij ge komen, op alle mogelijke vervoersmiddelen om in Groenendaal oude vriend schapsbanden strakker aan te halen of nieuwe te leg gen. om alles goed van stapel te laten lopen. Gezien de uitstekende geest, die er onder deze tij delijke bewoners' van Groenendaal heerst, (mag men wel aannemen, dat dit kamp prachtig zal sla gen. Jong en oud en dit De International Federa tion of Campings Clubs, die hiermede haar achtste internationale kamp orga niseert, heeft wel kans ge zien dit grootse kampfeest goed te organiseren. Men moet hier in Groenendaal geweest zijn om te begrij pen wat een organisatie en een zorg het gekost heeft in letterlijke zin. want de oudste deelnemer is over de zestig, terwijl de jong- sten (een tweeljng!) ne gen weken oud zijn! zijn hier samengetrokken, en al mogen Je taalmoei lijkheden soms nog wel een bezwaar zijn, de on derlinge hulpvaardigheid is er niet minder om. Met een feestelijke ope ning o.a. in tegenwoor digheid van de ourgemees- ter van Amsterdam werd Zondagmiddag op het vlaggenterrein het kamp officieel geopend. Deze opening werd gelukkig op de eerste plaats niet zozeer gekenmerkt door het of ficiële, als wel veel meer door het enthousiasme van de kampeerders. Het geheel bood, vooral door de fantastische bloe- menrijkdom, een prachtige aanblik. Zo zullen dan vierdui zend mensen van alle ran gen en standen gedurende tien dagen kunnen genie ten van het zeer vele, wat ons land aan schoonheid te bieden heeft. „Kwiejelmo". WEERSVERWACHTING g HIER EN DAAR ONWEER. I g Meest zwaar bewolkt met re- o g gen, hier en daar met onweer, 5 o later in het Westen wat opkla- rend. Zwakke tot matige wind 2 tussen Zuid en West. Iets lagere g 2 temperaturen dan vandaag. 5 9 4?' noOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQ de Duitse geheime dienst onbe trouwbaarder, zodat het Nazi-hoofd kwartier zich absoluut geen beeld kon vormen van de geallieerde plannen. Tijdens een „conferentie over de toe stand" op 31 October 1944 vertelde men Hitier, dat de Britten geen grootscheepse landingen in het Noor den van Noorwegen konden uitvoe ren, daar Churchill en Stalin het tij dens de conferentie van Moskou over o it gebied niet eens konden worden. Hitier antwoordde hierop, dat deze redenering niet opging, daar de ne- trekkingen tussen Churchill en Sta lin in ieder geval slecht waren en En geland de Russische opmars in Noor wegen in het gebied van Narvik slechts kon verhinderen door dat ge bied zelf te bezetten. Het laatste document in deze se rie onthult, dat Hitler in December 1944 admiraal Doenitz verzocht, alles wat de Duitse marine had bij de ver dediging van Memel in te zetten, in geval de Russen een groot offensief zouden beginnen. Samenwerking der Eur. Christen-Democraten ingeluid In November samenkomst te Den Haag. De internationale samenwerking der Europese Christen-Democraten is ingeluid door de oprichting van de „Nouvelles Equipes Internationales" („De Nieuwe Internationale Werkge meenschappen"). Zij hielden hun eerste samenkomst te Chaudfontaine in België. Een tweede bijeenkomst over het Duitse probleem staat voor November te Den Haag op het pro gramma, een derde over de land bouw te Luxemburg, en een vierde te Praag over internationale samen werking. Alhoewel de „Nouvelles Equipes" een beslissende stap betekenen in de richting ener internationale Christen- Democratische samenwerking, hou den zij toch niet een Christen-Demo cratische „Internationale" in. Zij" brengen de verantwoordelijkheid der verscheidene Christen Democratische Partijen niet in het geding en doen geen poging om partij-directieven" voor de Christelijke Democratie aan te geven. De Franse M.R.P. in het bijzonder verzette zich tegen een for mele internationale federatie dezer partijen, zoals deze werd voorgestaan door enige Italiaanse Christen-Demo craten. De Fransen verklaarden zich hiertegen, omdat verschillen in de politieke» gedragslijnen, en het uit eenlopend karakter der omstandig heden in de onderscheidene landen een vastomschreven en eenvormige politiek, die alle Europese Christen democratische partij zou binden, onmogelijk zou maken. In plaats van een federatie vormen de „Nouvelles Equipes" een groep van individuele Christen-Democraten uit alle landen van Europa. Zij hebben ten doel in dividuele leiders, partijen en groepen in nauwere aanraking inet elkander te brengen. Voorzitter van de .Nou velles Equipes" is RjBichet, vice- voorzittèr van de M.R.P. en vroeger minister van Voorlichting in het ka- binet-Bidault. Op de samenkomst te Chaudfon taine vertegenwoordigden de 40 aan wezigen veertien Europese landen. De meest vooraanstaande persoon lijkheden waren: de vroegere Eerste Minister Paul van Zeeland en de vroegere Minister van Arbeid, Hen ri Heyman (België); Emanuel Sas sen, Parlementslid en vice-voorzitter van de Katholieke Volkspartij en P. J. S. Serrarens, Parlementslid en Se cretaris-Generaal van de Interna tionale Federatie van Christelijke Vakverenigingen (Nederland); R. B:chet, lid van de Nationale Verga dering en Vice-Voorziter van de M. R.P., mevrouw Germaine Peyroll°s, "ice-voorzitster van de Nationale Vergadering en A. Colin, Secretaris- Generaal van de M.R.P. (Frankrijk); Emil Hurdes, Minister van Onderwijs 'Oostenrijk). oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke ooooooooooooooooopoooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 43) In een broeiende donderwolk van ontstemming en ongenoegen verdwe nen de dames Cattermole naar de hondenhokken. Maar niet om hun onmogelijke vocabulaire van allerlei vleinaampjes voor de vijf schatten van hondjes ten toon te spreiden. Men hield krijgsraad! Ofschoon de verschillende com mentaren op het juist aanschouwde en ongehoorde tafreel gegeven wer den op die geheimzinnige fluister toon, die op zich reeds een protest was tegen Arabella's schreeuwerige geluid en de keurige zinsbouw en smetteloze uitspraak in alle opzich ten diames van stand verrieden, toch zou men hij het eenvoudige kind, dat hier werd becritiseerd nimmer die bijtende harteloosheid hebben aangek- troffen. waarvan elk woord getuigde. „Het is alt\jd een ontzettend kind geweest," zei Beryl scherp, „maar had men ooit kunnen vermoeden dat ze zover zou gaan in haar ongehoor de gedragingen?" „Om zich te laten omarmen op die uitgesprokendie uitgesproken zedeloze manier," kiw-am het heel zwakjes uit mrs. Cattermole's om shawlder mond, „door een slagers knecht, of wat hij ook geweest moge zijn. Voor mijn ogen. Op de drempel van mijn eigen keukendeur!" „Zeg u wel, dat ze zich liet om armen, herementijd, ze drukte hem finaal tegen zich aan, moeder," zei 'het enfant terrible,dat die laatste tien mi nuten geen enkel détail van al het gebeurde (had verloren laten gaan. „En zekuste terug ook, en niet zo zuinig. Ik heb het zelf gezien-, en ge hoord. „En dat na haar pretenties, dat ze inderdaad zo defficile was Dat alles nadat ze Wee uitgesproken gentle men heeft geweigerd waarvan er een niemand minder dan een officier uit Eric's regiment was. Sinds Eric haar zo duidelijk heeft te verstaan ge- geven.dat hij van haar banaliteit al lerminst was gediend, -heeft ze in een heel verklaarbare reactie toegege ven aan haar natuurlijke voorkeur voor de jongelui van haar eigen soort Ik moet je eerlijk bekennen, dat ik het kind, dat overigens mijn alge hele verachting had, toch niet dorst te verdenken van dergelijke, lage handelingen. Een clandestien liefdesavontuur met een slagersjongen. En dat na al haar pretentieuse eisen.., ik vrees zelfs diat deze betreurenswaardige handelingen al de tyd, dat zij de gastvrijheid van een der eerste En gelse huizen heeft aanvaard, zijn door gegaan. Zonder dait wjj ook maar enig vermoeden hadden, dat de eer van ons geslacht, van onze familie, van ons eerbiedwaardig familiegoed door dat verschrikke lijke schepsel door het slijk werd. gesleurd. Het moet zelfs voor die onmoge lijke dwingeland van haar oude vader verborgen zijn ge1 weest. Ik ver moedde altijd, ondanks mijn groeien de ontstemming voor onze gast, dat ze tenminste 'n zekere openhartigheid bezat, al geef ik toe, dat die ons her haalde malen op hét randje van ons uithoudingsvermogen heeft gebracht. We hebben nu het sprekende be wijs, dat ze door en door sluw en gemeen en acherbaks is. Ikherhaal, dat ze doortrapt gemeen, stiekum en eerloos was en blijven zal... door en door slecht, door en door... Zij was in staat om aan dit bij woord al de adjectieven te koppelen die men zich maar uit kan denken om de vermetelste ondeugden van zijn evenmens af "te schilderen. Maar Peggy Delamere, de enige van het gehele gezelschap, die wer kelijk enig inzicht had op het zeer originele karakter van Ihun onbe houwen gast, viel haar in de rede.. Het goede kind, dat immers zoveel aan Arabella had te danken, kon zich niet weerhouden haar thans de hand boven het hoofd te houden. Zij kon het niet uitstaan,, dat dit zon nige kind door de kortzichtige nichten en haar onmogelijke tante gewoon weg aan stukken werd gereten. Daar kwam nog bij, dat Peggy sinds enkele dagen haar bedeesde houding van verschoppeling en arm familielid ge heel had laten varen. Ze slaagde er maar al te goed in om zich te doen gelden, tot -groeiende ontstem ming en verontwaardiging der drie nichten. Voordat Arabella haar op zo'n doorslaande wijze aan het ver stand had gebracht, dat ieder meisje precies waard was, wat ze zelf wenste te zijn, had Peggy zich bepaald tot een figuur van de achtergrond. Thans kwam ze steeds bewuster en zelf verzekerder naar voren. Ze had haar eigen plaats ingenomen in het kwar tet, dat hierdoor tot een kwintet was uitgegroeid. Zij was vast be sloten succes te hebben bij de Eric van haar hart. Nu de enige concur rente zich. bewust en opofferend had teruggetrokken, kreeg Peggy de moed, die alleen de liefde aan een meisje kan geven. Peggy Delamere was een vrouw geworden met een eigen oordeel, een hernieuwd besef van eigenwaar de en een onbuigbare wil, dit oor deel en die eigenwaarde voorgoed tot gelding te laten komen. Peggy Delamere sprak dus en ze deed het met die vastheid en overtuiging, die op zich waarde schenken aan het betoog. „Tante Sybil, ik geloof absoluut niet, dat Arabella ook maar iets ver dient van de smaad, die u haar aan wrijft. Ze is in mijn ogen nog nooit verradelijk gemeen of stiekum ge weest en ik kan u toch wel verzé- keren dat ik wellicht de enige ben, die haar van dichtbij ken. Neen, u mag miss Ames niet zo betichten, vooral indien uw oordeel slechts steunt op een verbazend toevallige ontmoeting met een vroegere ken nis. Ik kan me voorstellen, dat u zich enigszins vreemd te moede voelde, toen Arabella op haar impulsieve manier afscheid nam van dat jong mens. Het is overigens in het geheel geen slagersjongen, maar de verte genwoordiger van dezelfde tongen- fabrikant, die u elke middag hemel hoog prijst om zijn goede kwalitei ten.. Hij de vertegenwoordiger bedoel ik deed altijd heel drukke zaken met Arabella's vader en zo kwam het, dat de jongelui elkander intiem leerden kennen. Zij zijn als het ware jeugdvrienden geworden." „Zelfs 'tegenover je allerintiemste kennissen," viel Amber haar in de rede met een stem van ijsgekoelde azijn, „ben je niet zo demonstratief,, indien het jongelui blijken te zijn." „Maar hij vertrekt naar het front, tante! Over enkele weken zit hij in die verschrikkelijke oorlog! Denk daar eens even over na!" pleitte Peggy. De arme jongen heeft geen vader en moeder en Arabella heeft altijd een bijzonder zwak gehad voor weeskinderen. Ze staat in het ge hele dorp bekend voor haar buiten gewone vriendelijkheid en hulpvaar digheid. Ze leeft helemaal op, als ze een kraamvrouw of een zieke moe der wat kan helpen in het huis houden. Ze heeft altijd iets van een moedertje weggehad. Ik kan me best voorstellen, dat je dan niet precies meer weet of wenst te' weten, wat wetenschappelijk nog ge-past of niet gepast is," vlijmde Peggy Amber te rug, terwijl ze ipmiddels dacht aan wat ze zelf nog zou doen, indien Eric ineens voor haar kwam staan om afscheid te nemen... wellicht voor goed. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2