In drie maanden geen andere bouwwerken toegestaan RADIO 1 Op korte golf I CltafeCCa VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Minister Neher over de woningbouw TIJDENS een bezoek van een aantal journalisten aan de geteisterde gebieden in Zeeuws-Vlaanderen en de Betuwe heeft de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, de heer L. Neher, in een bijeenkomst tc Randwijk openhartig gesproken ovei de stand van zaken bij de weder opbouw in ons land. De nieuwbouw is niet zo snel ge gaan, als men aanvankelijk gehoopt en verwacht had. Hiervoor noemde hij verscheidene oorzaken. Zo zijn er bij de leidende organismen ongetwij feld fouten gemaakt. Er zijn fouten gemaakt door een te sterke centra lisatie. Er zijn fouten gemaakt door dat men niet over voldoende mensen beschikte, die leiding konden geven. Wat 1947 betreft zijn vele werkob- jecten door de uitzonderlijke strenge winter niet tot uitvoering gekomen. De minister wees er op, dat vele werkers nog niet voldoende door drongen zijn van de noodzaak van het bouwen in snel tempo. Met res pect voor alle moeilijkheden, cue ieder individueel kan ondervinden, moeten alle Nederlanders beseffen, dat het dringend gewenst is, dat de tijd, die zij aan de arbeid kunnen ge ven, ook werkelijk hieraan gegeven uordt. Zij, die ergens de leiding heb ben moeten hierin het voorbeeld ge ven, niet alleen door te zeggen hoe het moet, maar ook door zelf te doen. Indien er ergens „zwart" gebouwd wordt, zullen deze gebouwen onver wijld moeten worden afgebroken. Er moeten huizen gebouwd wor den voor de gezinnen, er moeten fa brieken gebouwd worden voor de broodwinning' van het Nederlandse volk. In dit verband wees de minister er op. dat er in sommige gevallen gro tere winsten 'gemaakt worden dan noodzakelijk is. Vele materialen zullen moeten wor den ingevoerd, zoals beton en ijzer En juist voor deze producten ziet het er met de invoer niet zo bijzonde: gunstig uit. De baksteen zal dan ook in de toekomst weer een belangrijke plaats gaan innemen. Sprekend over de arbeidskampen zei de minister, dat de concentratie van bouwvakarbeiders-in de getrof fen gebieden noodzakelijk is. Voor uitvoering van het werk, dat ons te doen staat, zouden de kampen stamp vol moeten zijn, doch zij zijn niet alle vol. Vele kampen zijn goed be zet. andere matig en weer andere zelfs slecht. Daardoor kunnen niet alle werkobjecten worden uitgevoerd, ondanks het feit, dat voldoende ma teriaal aanwezig is. De gemeentebesturen hebben be richt ontvangen, dat in de komende maanden Augustus, September en October alle beschikbare krachten moeten worden ingeschakeld voor de definitieve woningbouw. Alle andere bouwwerken zijh dan niet toegestaan, ZATERDAG. HILVERSUM I 401 Meter. 7.45 Gramofoonplaten. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Gram.pl. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.pl. 11.00 Zonnebloem. 11.45 Gram.pl. 12.03 Gram.pl. 12.35 Orkest. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Orkest. 14.00 Orkesten. 14.45 Gram.pl. 15.00 Jongeren. 15.15 Koor. 16.00 Gram.pl. 16.20 Dichten door de klas. 17.00 De Wigwam. 18.00 Wielrennen. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.20 Kareol Septet. 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. 20.12 Gram.pl. 20.30 Lichtbaken. 21.00 Muzikale tombola. 21.30 Weekend serenade. 22.00 Gram.pl. 22.55 ,,Hoe de van Rooyens het Rooyen". 23.15 Max Euwe. 23.15 Concert. HILVERSUM II 415 M. 7.30 Gr.- platen. 8.15 Silvester-kwartet. 8.33 Gr.-pl. 9.35 Symphonie. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Luistervink. 10.35 Bariton met piano. 10.50 Gram.pl. 11.00 Uitzending voor de arbeiders. 12.00 Orkestwerken. 12.35 Jan Vogel en orkest. 13.15 „Vincentino". 13.45 Gram.pl. 14.00 Causerie. 14.15 Radio Philharmonisch Orkest. 16,20 Radio van der Linden. 17.00 Sportpraatje. 17.15 Gram.pl. 17.30 Artistieke staal kaart. 18.15 Walsmuziek. 18.30 Om en nabij de twintig. 19.00 Piano. 1930 Uitzending voor de jeugd. 19.45 De eenheid in Europa. 20.13 Omroepor kest. 21.30 Zomer in hart en land. 22.00 Hoorspel. 22.30 Deens dansor- kest. 23.15 Gram.pl. aldus deelde minister Neher mede op een persconferentie. Tot 1949, met e^n recordtekort van 280.000 woningen, zal ons land ten aanzien van de woningbehoefte nog achteruitgaan. Van 1946 tot 1950 zijn echter de zogenaamde aanloopjaren, waarin jaarlijks van 10.000 tot 55.000 woningen zullen worden gebouwd. Volgens de plannen zullen van 1951 af constant 70.000 woningen per jaar gebouwd worden. In 1960 is er dan nog slechts een tekort van 25.000. Ook de plannen voor de industrie- en andere bouw zullen hierna verwe. zenlijkt moeten worden. Het zal tot een industrialisatie van bouweenheden komen, waardoor gro te onderdelen aan de lopende band gemaakt kunnen worden, de z.g. ,pre- fabrications", waarvoor ook minder- vakbekwame arbeiders kunnen wor den ingeschakeld. De minister deelde verder mee, dat men van plan is op het ministerie van Wederopbouw het goede voorbeeld te geven in verband met de verde ling van de woningruimte. Zo spoe dig mogelijk zal in Den Haag een ba rakkencomplex worden gebouwd waar het ministerie van Wederop. bouw gevestigd zal worden. De hui dige flat zal aan de mensen worden teruggegeven. Gevraagd naar de schadevergoe ding zeide de minister van wederop bouw, dat deze nog steeds onbevre digend is. De verlangens van de ge troffenen gaan van hun standpunt zeer begrijpelijk uit naar integrale vergoeding. Wij hopen evenwel na het reces van de Staten-Generaal het ont werp van wet voor de schaderegeling aan de Tweede Kamer te kunnen voorleggen. Op de vraag, hoe het staat met de mogelijkheid tot huurverhoging, ant woordde hij, dat dit probleem velen met zorg vervult. Het is inderdaad onmiskenbaar, dat de opbrengst van de voor 1945 gebouwde woningen ongunstig is, dat goed onderhoud niet mogelijk is. In veel gevallen geeft de opbrengst zelfs geen enkel rende ment voor de huiseigenaar. Nieuwe huizen kosten een veelvoud van wat zij voor de oorlog kostten, wat de ver houding voor deze woningen nog on gunstiger maakt. De vaststelling van de huurprijzen hangt echter samen met de handhaving van het prijspeil en de bestaande loonstop. Ongetwijfeld zal er een huurver- Coadjutor in het bisdom Roermond Z.H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, ontving hedenmorgen telegrafisch bericht van de Pauselijk Internuntius te Den Haag, Z.H. Exc. mgr. P. Giob- be, dat door Z.H. de Paus tot coad jutor van mgr. Lemmens met recht van opvolging is benoemd prof. dr. J. M. J. A. Hanssen, professor aan het Groot-Seminarie te Roermond. Mgr. Hanssen is benoemd tot tit. bisschop van Birta bij Edessa (LJr- fa) in het hart van Klein-Azië. De nieuwe bisschop werd 18 Aug. 1906 te Venray geboren, vanwaar zijn familie in 1914 naar Broekhui zen vertrok. Van 1918 tot 1924 doorliep hij aan het Bisschoppelijk college te Roermond het gymnasium, waarna hij te Rolduc en te Roermond zijn philosophische en theologische stu dies volbracht. De 5e April '30 werd hij priester gewijd. De bisschop zond hem hierna naar Rome om aan de Apollinaris de pauselijke rechtshogeschool, rech ten te studeren. Deze studie duurde tot 1934 en werd in 1937 bekroond met promotie. Sedert Augustus 1934 doceert mgr. Hanssen aan het groot-semi narie te Roermond het kerkelijk recht. Daarnaast ontwikkelde hij een grote activiteit op velerlei terrein. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 6 Augustus geen audiëntie verlenen. hoging moeten komen, doch wan neer, op welke wijze en in hoeverre is nog niet vastgesteld. Tenslotte gevraagd naar het figuur, dat Nederland slaat in vergelijking met de wederopbouwcijfers van ande re landen, zeide minister Neher van oordeel te zijn, dat ons land er het gunstigst voorstaat. Het is gevaarlijk Om dit te zeggen, zo zeide hij, omdat men licht tot zelfverheerlijking zou kunnen komen. Het feit is er even wel, doch het mag ons niet verblin den. Wij zijn er nog lang niet, er moet nog veel arbeid verricht worden. EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft met 24 te gen 13 stemmen goedgekeurd het wetsontwerp, waarbij de staat voor 51 millioen gulden zal deelnemen aan het aandelenkapitaal van de K.L.M. Tegen het ontwerp stemden de C.-H., de A.-R. en de heren Schneider (K. V.P.) en Zegering Hadders (P. v. d. V.). Het wetsontwerp inzake buitenge woon pensioen aan de deelnemers van het verzet en hun nabestaanden lokte veel critiek uit. De stemming werd aangehouden. Zonder hoofd, stemming werd de opschorting van het achtste leerjaar aangenomen. De Christelijk-Histori- schen en de communisten wilden ge acht worden te hebben tegengestemd. Het wetsontwerp Uitzending Dienstplichtigen bevatte eigenlijk slechts een formaliteit, de bekrachti ging van een Londens K. B., dat deze uitzending mogelijk maakte, maar de communisten wilden deze gelegenheid aangrijpen om een Indië-debat te houden. Het heeft heel wat moeite gekost voor prof. Kranenburg, om in dit hoge van de Eerste Kamer, om in dit hoge college een uitvoerige beraadslaging over het regeringsbeleid in Indonesië de kop in te drukken. Alle fracties, behalve die der communisten, achtten dit inopportuun, uit nationaal en in ternationaal standpunt niet nuttig. De minister gaf toe, dat de militaire dienstplicht inderdaad lang, te lang is. Troepenvermindering zal mede deze klacht doen verzachten. Met grote verontwaardiging sloeg de minister de communistische be schuldiging af, dat de regering in In donesië „troepen opgehoopt" zou heb ben om te gelegener tijd maar toe te slaan. Hij verklaarde verstomd te staan van het begrip democratie, dat de vrienden van Moskou er op na houden, als zij politieke stakers hul digen. De minister sprak namens heel de regering de dank uit aan hen die vielen, bemoedigde hen die gewond raakten en betuigde haar diepste deelneming met de nabestaanden. De communisten stemden tegen het wetsontwerp. Ook het wetsontwerp Bevordering Doelmatige Verdeling van woonruim te kon de instemming der Kamer ver krijgen. Tenslotte werd de tandheelkundige opleiding tot universitaire studie ver heven, PRIJSCONTROLE IN DE TEXTIEL BRANCHE. Inzake de resultaten van de in de laatste drie maanden gehouden voort gezette prijscontroles in de textiel branche, deelt het directoraat-gene raal van de prijzen mede, dat naast vele bedrijven, die zich inderdaad aan de prijs voorschriften houden, er toch nog vele zijn, die, het een in meerdere, het andere in mindere ma te, de voorschriften niet navolgen. Te Amsterdam, een der centra van de confectie-industrie, waar circa 600 confectiekledingbedrijven zijn ge vestigd, werd een diepgaand onder zoek ingesteld bij een aantal dezer ondernemingen. Daarbij bleek het noodzakelijk bij een 23-tal onderne mingen proces-verbaal op te maken. Behalve dat de prijsvoorschriften werden ontdoken door het berekenen van te hoge opslagpercentages, bleek, dat bij de confectie-industrie dik wijls tussen de stof fenf abrikan ten en de confectiebedrijven onnodig tussen personen werden ingeschakeld. Deze tussenpersonen, die veelal in familie- of belangenrelatie met de fabrikanten staan, en niet in het be zit zijn van de vereiste vergunning voor het verhandelen van de goede ren, genoten een behoorlijke provi sie, met het gevolg, dat door deze ket- tinghandel de prijzen ongeoorloofd hoger werden. In de katoenindustrie werden be langrijke prijsovertredingen gecon stateerd, terwijl tevens bleek, dat vele goederen, die werden afgele verd, niet aan de kwaliteitsvoor schriften voldeden. Ook in de wol industrie werd een belangrijk aantal fabrikanten en grossiers geverbaliseerd. De in de bovengenoemde takken van industrie gehouden controles brachten prijso vertredingen aan het licht, welke in bepaalde gevallen een bedrag van 500-000 beliepen. Met de controles bij de textielin dustrie ging gepaard een onderzoek bij de textielhandel en de kleerma kers. In totaal werden bij de handel en de kleermakers ongeveer 1400 pro cessen-verbaal opgemaakt. Er waren gevallen, waarbij grossiers zich be dragen van 10.000 clandestien lie ten bijbetalen. Verscheidene kleerma kers berekenden voor een costuum 700.— Verschillende zaken werden reeds door de rechtbank in behandeling ge nomen, terwijl enkele zware vonnis sen zijn geveld. RANTSOEN SPIJSOLIE „EXTRA' VERSTREKT. Zoals bekend, zal in de tweede helft van Aug. voor alle leeftijds groepen een rantsoen van 120 gram spijsolie beschikbaar worden gesteld. Aanvankelijk lag het in de bedoeling deze 120 gram olie in de plaats van 125 gram margarine te verstrekken. De vetpositie van ons land liet na melijk niet toe het totale vetrantsoen vcor eenmaal met deze 120 gram olie te verhogen zonder dat daardoor de noodzakelijke reserves al te ernstig worden aangetast. Het bezwaar even wel van een vermindering van de hoeveelheid smeerbaar vet voor een maal met 125 gram is echter zo over wegend, dat thans toch besloten is de olie als „extra" boven het nor male vetrantsoen te geven. De koopbon voor deze olie zal op 14 Augustus worden bekend gemaakt. PRIJZEN VAN KLEINE EETWAREN De ministers van Landbouw Vis serij en Voedselvoorziening en van Economische Zaken hebben in een beschikking opnieuw de prijzen vast gesteld van kleine eetwaren voor ge bruik ter plaatse. Deze nieuwe prijs regeling, die volledig gepubliceerd is in de Nederlandse Staatscourant van 3f- Juli 1947, treedt in werking op 7 Augustus a.s. HUISSLACHTINGEN. Vergunningen tot het houden van een varken voor huisslachting moe ten. gelijk onlangs gemeld, voor 15 Aug. a.s. bij de plaatselijke bureau houders worden afgehaald. Dit geldt ook voor de 2e en 3 huisslachtings- vergunningen voor hen, die in de land- en tuinbouw werkzaam zijn. Na 15 Aug. worden geen vergunningen meer afgegeven- NIEUW TYPE GIASBONNEN IN CIRCULATIE. Met -ingang van 1 Aug. zal een nieuw type bonnen voor venster-, draad-, spiegel-, tuinders- en brute glas in omloop worden gebracht. Zij zullen in coupures van 0.1, 10 en 100 vierkante meter worden u'tpegev? Alle nog in omloop zijnde bonnen van net thans gestuikte lype valie zen op dezelfde datum hun geldig heid. Zij, die nog ove- oude bonnen be schikken, worden in de gelegenheid gesteld deze tot u:t*rlijk 15 Augustus as. in te leveren bij de instanties, door wie zij zijn uitgereikt, zijnde de Provinciale- Streek- en Plaatselijke Bureaux van de Wederopbouw en de gemeentelijke diensten van Bouw- er. Woningtoezicht. Zij zullen daarop dan na hernieuwd i nderzoex van de urgentie nieuwe bonngn kunnen ver- knjgen. AMSTERDAMSE BEURS. De berichten uit Indië maakten op de beurs een kalme indruk en oefen- c.er. op het koersverloop niet veel in vloed uit. Pet publiek geeft er onder cV bestaande omstandigheden kiacr- hlijkelijk de voorkeur aan, het ver loop van zaken even af te wachten. Veel tekening zat ei gisteren niet in de mark*. De hoofdkoersen van cle toonaangevende aarcelen waren ver geleken met de vorige slotnotereingen maar weinig veranderd. In enkele ge- vellen een kleinigl eid lager, zonder rat het marktbeeld daardooi veran- aei de. De handel in Koninklijke was zeer kk-in. De hoofdkoers werd vastge- leld op 405, waarna een verbetering intrad tot 407, terwijl daarna ïst'nog v:erd afgedaan tegen 406 k>- De Amerikaanse markt waa stil, in ■verscheidene gevallen waren da koer sen iets lager. Prolongate 2 1/4 procent. Studiedagen K.A.B. te Voorhout Morgen beginnen weer de studie dagen van de Kath. Arb. Beweging in het Bisdom Haarlem, welke gehou1- den worden in de Bissch. Nijverheids school te Voorhout, en vier dagen du ren. Een rijk leerprogramma is op gesteld, waarbij als inleiders optre den de weleerw. heer J. Kraakman, uit Den Haag, pater M. Versteeg O. F M., uit Wychen, de heren W. Stein- metz, uit Amsterdam, A. de Wolf, uit Utrecht, Jos. Veldman, uit Utrecht, J. de Lange, Den Haag, G. de Vós, Den Haag en mej. Stringa, Den Haag, pater Engelbertus Cap., Den Haag, de heer F. Spit, Amsterdam en dr. A. Olierook, Doorn, die het slui tingswoord spreekt: „Met volle kracht vooruit!" DE MELKBONNEN EN DE TEGOEDBEWIJSJES. De vakgroep detailhandel in melk, boter, kaas en eieren vestigt er de aandacht van het publiek op. dat de melkbonnen slechts 2 weken geldig zijn en de z.g. wisselbonnetjes of te- goedbewijsjes.^ die men van zijn melkhandelaar voor ingeleverde bonnen ontvangt, niet langer geld5/; zijn, dan de bonnen waarop zij be trekking hebben. EEN IJVERIG FIETSENDIEF GEARRESTEERD. Op 26 Juli meldde de Rotterdamse politie de arrestatie van twee fietsen- helers, bekend staande onder de na men „Boeren Piet" en „Boeren Kees", die resp. de 58-jarige veehandelaar P. V. uit Numansdorp en de 36-jarige C. A. S. uit Nieuwkoop bleken te zijn. Zij hadden van de eveneens gearres- WEERSVERWACHTING I'4 O g HOGERE TEMPERATUREN, g Op enkele plaatsen ochtend- o mist, overigens zonnig weer met a o hogere temperaturen. In het 8 o Noorden van het land weinig o wind. In het overige gedeelte o aanvankelijk zwakke later ma- o tige wind uit Oostelijke rich- tingen nnoooooooonoooooooonnonooooooooooQ teerde fietsendieven, de 30-jarige ex peditieknecht D. W. K. en de 36-jari- ge expeditieknecht J. D. alias „het bolletje", in totaal 37 fietsen gekocht. Bij nader onderzoek is gebleken dat „boeren Piet" nog meer op zijn gewe ten heeft, hoeveel is niet met zeker heid te zeggen, want B.. die bij het steleq van een fiets door de Haagse politie op heterdaad betrapt werd, be kende aanvankelijk tegenover de Haagse en Rotterdamse politie 18 fietsen te hebben ontvreemd, wells aantal later door hem tot 50 wer$ verhoogd. De politie is er echter van overtuigd, dat dit nog meer moet zijn, door B. sinds de bevrijding zijn „be drijf" uitoefende. B. heeft ook tijde lijk met bovengenoemde fietsendie ven samengewerkt. Hij heeft zich op 21 Januari j.l. met de 27-jarige monteur W. S. ook schul dig gemaakt aan diefstal van 400 m. bekledingsstof uit een garage in het westen van Rotterdam, die hij ver voerde in een daar gestalde dokterS- auto. De wagen werd twee dagen la ter onbeheerd in de stad aangetrof fen. De stof werd in Leiden verkocht, waar ze door de economische recher che in beslag werd genomen. B. is ter beschikking gesteld van de Officier van Justie in den Haag, S. van de Officier van Justitie in Rotterdam. 1000000000000000000000000000000000 C O JOOOOOOOOOOOOOOOOOODOOOOOOOOOOOOOO BINNENLAND. In het klooster der slotzusters Benedictinessen te Oosterhout is gis teren in de leeftijd van ruim 50 jaar plotseling overleden Mère Maura Frencken, een nicht van wijlen mgr. F. Frencken, de stichter van het Bou- vignewerk. Bij K.B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau mr. Th. P. A. J. ten Hagen, directeur van de N.V. Ten Hagen's Drukkerij en Uit geversmaatschappij te Den Haag. De kaasproductie van de 156 bij het Kaascontrolestation Fries land aangesloten bedrijven uit Friesland, Groningen, Drenthe en Overijsel, steeg in 1946 met 44 pro cent. Zij bereikte een hoogte van 42.034.118 kg. Was in 1945 het per centage van de productie van vol vette slechts 7.3 pet., vorig jaar was dit niet minder dan 69.5 de 20 plus daarentegen daalde van 52 op 2 Een aanmaning tot betaling van voorgeschoten gelden is door het departement van Binnenlandse Zaken gezonden aan degenen, die tijdens de bezetting uitgeweken naar Zwitserland, daar in kampen geïnterneerd zijn geweest. Een com missie uit de oud-geïnterneerden zal zich met de bevoegde instanties in deze verstaan. Zes honderd Rotterdamse haven arbeiders zijn gisteren in proteststa king gegaan met het oog op de ge beurtenissen in Indonesië. De landarbeidersstaking in Gro ningen is geëindigd. Een bespreking met het college van Rijksbemidde laars is toegezegd. De Bosse St. Jan zal als decor gaan dienen voor openlucht-spelen. Een commissie is ingesteld om dit terrein blijvend aan te wijzen. Reeds is een Maria-spel in voorbe reiding. De 23-jarige mejuffrouw K. te Geldermalsen is bij gebruik van een petroleumkachel in brand geraakt en aan de gevolgen overleden. De bakkerspatroons in Vlissin- gen weigeren een vacantietoeslag uit te keren, tenzij de regering de broodprijs verhoogd. Aldus handelen deze bakkers in strijd met het be sluit van de landelijke patroons organisatie. Er dreigt nu 'n staking. In de bakkerskring Naaldwijk dreigen de bakkerspatroons met sluiting van hun zaken, als er geen verhoging van broodprijzen komt. Een smokkelaar bij het dorpje Overdinkel, die koffie over de grens wilde brengen, en na waarschu wingsschoten doorging, is door een schot dodelijk getroffen. Het bleek te zijn de 53-jarige J. E. Zijn gezel wist in de duisternis te verdwijnen. Gedurende de maanden Augus tus en September zullen zomerpost- zegels worden uitgegeven. Zoals be kend, komt de geringe toeslag voor de helft aan culturele doeleinden en de andere helft aan sociale ten goede. Van deze laatste helft zal op haar beur, 50 ten gunste van de tuber- culosp-bestriiding" komen. Op de Conradwerf te Zaandam is de Zaandamse fabrieksarbeider, de heer G. Thesing, die in een roei bootje dat aan de Zaanoever lag, was gestapt, te water geraakt en verdronken. Het slachtoffer was ge huwd en vader van viif kinderen. Berichten, dat er in de Wierin- germeer geen oogstarbeiders meer kunnen worden aangenomen, heb ben, zo deelt men ons van de zijde van de Nat. Pad vind ersraad mede, geen betrekking op de padvinders, die van plan zijn bij de oogst aldaar te helpen, de Wieringermeer blijkt alle arbeiders niet te kunnen huisvesten, maar de moeilijkheden, die daarvan het gevolg zijn, gelden niet voor de leden der beide padvindersorganisa ties, daar voor hen een speciale kam peergelegenheid is ingericht. Het contingent van duizend Amerikaanse padvinders, dat zal deelnemen aan de wereldjamboree, zal in groepen van 200 ons land aan doen. Deze groepen zullen op 3, 4, 5 en 6 Augustus een kort bezoek bren gen respectievelijk aan Breda, Rot terdam, Delft, den Haag, Haarlem, Amsterdam en Utrecht. BUITENLAND Griekenland heeft een nieuwe klacht bij de Veiligheidsraad inge diend, inzake de situatie op de Bal kan. Een nutteloos gebaar, gezien de houding van Rusland, dat met ge bruikmaking van het veto-recht elke actie van de Raad in deze kwestie verhindert. Tot dusver zijn 31 opvarenden van de Britse schepen, die met Joodse illegale immigranten voor de Franse Middellandse Zeekust liggen, aan land gegaan. Er zijn echter nog meer dan 4000 anderen, die niet aan land willen. Een Noors motorjacht, dat vorige week uit de haven van Vigo ontsnap te met 8 Noorse nazi's aan boord, is Santa Cruz op de Kanarische eilanden binnen gelopen. Het jacht moest ech ter de haven verlaten zonder nieuwe voorraden te kunnen innemen. De Italiaanse Wetgevende Ver gadering heeft gisteren de ratificatie goedgekeurd van het Italiaanse vre desverdrag. 262 stemmen werden vóór, 68 tegen uitgebracht, terwijl 80 communisten en socialisten zich van stemming onthielden. Ras Koeksa, de schoonzoon van de Abbessijnse keizer Haille Selassie, is ter dood veroordeeld. Hij was be schuldigd van collaboratie met de Italianen. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 40) De Squire zat de gehele dag ge bogen over enorme landkaarten van de verschillende fronten, waar hij met vlaggetjes de verrichtingen no teerde die de telegrammen te lezen gaven. Mrs. Cattermole en haar dochters begonnen over het Rode Kruis te praten. Arabella gaf onmiddellijk te kennen, dat zij „indien het er wer kelijk zou gaan spannen", van plan was om als verpleegster naar het front te trekken, welk nieuws door de gehele familie met verlichting werd ontvangen. Peggy nam haar vriendin op een saaie middag in vertrouwen en deelde haar mede, dat zij altijd sinds haar kinderjaren een bijzondere voorliefde voor zie kenverpleging had gekend. Toch dacht niemand er eigenlijk aan, dat ook Engeland spoedig in de maal- stroom der ellende zou worden op genomen. Het leven op „De Schuur" ging zijn gewone saaie gang. Dezelfde grote staf bedienden, dezelfde lang durige en overvloedige maaltijden, dezelfde Vsleur, alsof er over de ge hele wereld geen enkele dode was gevallen, alsof nergens mensen uit hun huizen waren verjaagd, alsof geen enkel monument was ingestort. Vanaf de ham en eieren tot de uit gebreide thee, met de echte natuur boter en de delicieus geroosterde sneedjes brood, tot de whisky voor de Squire, die elke avond in oorlogs- lectuur verdiept zat, bleef ieder ding en ieder wezen op „De Schuur" voortgaan in de geijkte koele en trage gang van het Engelse platte landsleven. De koude minachting voor miss Ames werd nu alleen vermengd met een hooghartig medelijden om haar uitgesproken échec met de oudste zoon. Zij had in ieder geval van Eric haar streken thuis gekregen, al had ze dan ook Basil geweigerd (die nog altijd op zee was). Mrs. Catter mole voelde zich dus veilig. Zij had Arabella steeds als het grootste ge vaar beschouwd. Zelfs de oorlog was, vergeleken bij het onheil, dat Arabella haar jongens zou kunnen berokkenen, maar kinderspel. Een dood op het veld van eer ging dui zend maal boven een huwelijk met het „ontzettend kind". Enigszins ge rustgesteld door dit zo prachtig ont lopen gevaar, vroeg ze zich berus tend af, wat miss Ames nu van plan zou zijn. Na die avond met Eric was miss Ames natuurlijk weer een beetje kalmer geworden. Ze bleef nu al leen maar op „De Schuur" naar ze zelf vertelde, om haar vader een ge noegen te doen. Zij begon er wat liefhebberijen op na te houden met haar kleine huiselijke plichten. En al vond ze het alles waarschijnlijk ontzettend vervelend, ze liet toch niets blijken. Mrs. Cattermole vond haar de laatste dagen minder „be ledigend". Naderhand verklaarde ze echter dat miss Ames slechts enkele stap pen achteruit was gegaan om een des te grotere sprong te wagen over de uiterste grens. Het gebeurde aldus. Evenals de meeste grote huizen scheen „De Schuur" er aan de ach terkant veel gezelliger uit te zien dan aan de voorzijde. Zo dacht Ara bella er ten minste over. Zij hield van de grote ruime keuken met hun blinkende verzamelingen koperwerk en de frisse dienstmeiden, die zy heel wat aardiger vond dan die doodgevroren dochters des huizes in hun beklemmend deftige salon en huiskamer. Als ze dus ook maar het minste voorwendsel kon uitdenken, ver dween ze als een pijl uit de boog naar de keuken, de garage, het huisje van de tuinman, de stallen of de hondenhokken. Voor diezelfde hondenhokken maakte Arabella zich in de ogen van mrs. Cattermole voorgoed on mogelijk. Er was een witte bull-terrier die juist aan het gezelschap blaffende viervoeters een vijftal schitterende wit met rose gestreepte kleintjes had geschonken. „Sneeuwvlek" was niet weinig trots op haar prachtig kroost. Zij wonnen spoedig de har ten van de gehele familie en dreig den zelfs ernstige concurrenten te worden voor de schoothondjes van mrs Cattermole, die niet immer even hartelijk meer werden begroet, als ze hun verwaande neusjes uit de ülooien van de eeuwige shawl sta ken. De dartele terriers schenen het te winnen op de tot leven gekomen chrvsanten, zoals Arabella ze steeds betitelde. Peggy Delamere was natuurlijk dol op de vijf nieuwe rakkers. Arabella niet minder. Sinds onheuglijke tijden had dus waaraan zij hun gezamenlijke en het gehele gezelschap iets gevonden, onverdeelde belangstelling konden wijden. Zo kwam het, dat zij op een prachtige morgen in processie naar de kennels kwamen gewandeld, om een onderzoek in te stellen naar mevrouw „Sneeuwvlek" en haar donzig vijftal. Toen zij over de keurige steentjes stapten, kwam hen van de achter kant, daar, waar een apart bordie te lezen gaf dat alleen hier bood schappen werden aangenomen, een luide, joviale stem tegemoet, die heftig stond te oreren tegen de keukenmeid. „Als ik jou was deed ik er min stens een half dozijn van op meisje, en je zult er geen spijt van hebben. Neen. ik zal je nog eens wat anders vertellen, voor we een jaar verder zijn zegen je de man, die je zo'n uit stekende raad heeft gegeven. Maar dan kan ik je natuurlijk geen nieuwe voorraad meer üeveren, want dan sta ik aan het front.. En dan zul je de zaak prijzen, dat na al die tijd dit goedje nog zo uitstekend is, want bederven doét het niet. Dit goedje is even smetteloos als de taaie huid van de dame die jij de eer hebt mevrouw te mogen noemen.. „Hou jé brutale gezicht." snauw de hem een fikse stem af. „Ik laat me 'toch niet van de wijs brengen, door al je mooie praatjes. En als ik iemand te zegenen en te danken heb, dan in ieder geval nooit een reiziger in tong en worst, of zijn afzetter van een fabrikant, die dat spul maar weer eens eventjes met een shillng heeft opgeslagen." „Een shilling, vond je diat te veel? Meid over een paar maanden zijn ze minstens een pond duurder. Weet je wat je doen moet? Doe er zelf een paar dozijn van op en verkoop ze met een extra winstje aan je me vrouw. Hoor je niet overal praten van voorraad opdoen en dienken jullie dat wij speciaal voor "De Schuur" een paar busjes zullen leg gen? Je zult nooit meer zulke ton getjes tegen komen..." „Ik heb nog nooit zo'n kletswijf gezien, antwoordde de keukenmeid even kordaat, als had ze zo juist lady Sybil de les gelezen. „Trouwens ik geloof niets van je praatjes over voorraad opdoen. Alle kranten waar schuwen ons tegen het inslaan. De oorlog is immers over enkele weken afgelopen." (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2