Oom en vier broers assisteerden RECHTZAKEN DINSDAG 29 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 INDIA WENDT ZICH INDERDAAD TOT DE V.N. De corresprapident van A.F.P. te New Delhi verneemt, dat de Indi sche regering hedenmogen de Vei ligheidsraad van de V.N. teelgrafisch verzocht heeft in Indonesië te inter veniëren, teneinde de vijandelijkhe den aldaar te doen beëindigen. TIEN GEVANGENEN ONTSNAPT UIT VUGHT. Toen de buiten-bewaking staakte. Vrijdagmiddag zijn pl.m. 35 man der buitenbewaking van kamp Vught in staking gegaan- De man nen waren ontevreden over een an dere indeling hunner diensten en eis ten wederinstelling van het oude rooster. De kampleiding verklaarde zich bereid met de mannen te praten, wanneer zij eerst aan het werk gin gen. Toen zij dit weigerden, werden zij ontslagen. Zij werden terstond van het kampterrein verwijderd. Hun pogingen van elders ontbo den bewakers te bewerken om ook dienst te weigeren hadden geen suc ces. De bewakingsdiensten vinden weer normaal voortgang. Van de tijdelijk verslapte bewa king van het kamp maakte een tien tal gevangenen gebruik om te ont vluchten. HACHELIJK AVONTUUR VAN ZEILJACHT IN WADDENZEE. Acht inzittenden, waarvan 5 heren en 3 dames, van een zelfgebouwd 30 M2 zeiljacht, dë „Elisabeth", dat gis termorgen in het Boompjesdiep bij Terschelling op een wrak lek gesto ten was, zagen tot hun grote op luchting een reddingsboot in zee ste ken, juist nadat zij ontdekt hadden, dat het door het lek binnenstromen de water het zeiljacht binnen enkele tientallen minuten tot zinken zou brengen. De eigenaar van het jacht, de heer K. Kroon uit Amsterdam, maakte met zijn vrienden een tocht, toen hij op een zich dicht onder de water spiegel bevindend wrak stootte. Een gat met een diameter van 50 centi meter was er het gevolg van en met grote kracht stroomde het water de boot in. Terwijl de heren trachtten het water over boord te hozen, zwaaiden de dames vertwijfeld met doeken om de aandacht te trekken-, maar er bevond_zich geen enkele boot in de nabijheid en ware het niet, dat de wachter van de vuurto ren Brandaris op Terschelling de noodseinen begrepen had, dan zou het avontuur fatale gevolgen hebben gehad. Nauwelijks waren de opva renden aan boord van de redding boot, of het zeiljacht zonk. Het wa ter daar ter plaatse is echter zeer ondiep, zodat de redders kans zagen een tros om de gezonken „Elisabeth" te slaan en deze binnen te slepen. Gisteravond omstreeks half acht is op de Rijksweg VelpArnhem een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waar bij vijf personen zwaar en drie licht gewond werden. De bestuurder van een luxe wagen zag zich achtervolgd door een jeep van de Rijkspolitie uit Arnhem, daar de wagen van diefstal afkomstig was. Met een snelheid van ongeveer hon derd km. trachtte hij zijn achtervol gers te ontkomen in de richting van Arnhem. Juist toen de man éen autobus wilde passeren, naderde uit Arnhem een bus van de Arnhemse gemeen tetram. Met een geweldige slag vloog de luxe-wagen op zijn tegenligger. De zijwand van de bus werd volko men vernield en geen enkele ruit bleef heel. Vier pasagiers liepen hier bij zeer zware verwondingen op. Een drietal kwame er met lichtere blessu ren af. De bestuurder van de gesto len wagen werd eveneens levensge vaarlijk gewond. De auto werd vol komen vernield. y BEURSOVERZICHT. De berichten omtrent Indië wor den ter beurze van Amsterdam kalm opgevat en de handel draagt dan ook een volkomen rustig en normaal karakter. Aanvankelijk be stond er enige vraag in het bijzon der voor Cultuuraandelen en Indi sche waarden, en het gevolgd hier van was, dat de hoofdkoersen van deze fondsen zich algemeen een paar punten bovep de vorige slot- prijzen stelden. Ook vast gestemd waren Koloniale Banken. De Scheepvaartaandelen, alsmede de Industrieaandelen waren goed prijs houdend, Philips waren zelfs ver geleken met het vorisg slot en met een hoofdkoers van 377 een vijftal punten hoger. Koninklijke waren met een hoofdkoers van 415 weinig veranderd, een kleinigheid beter. Bij de aanvang van de vrije handel bleven de koersen aanvankelijk on bewogen, maar de koersverbetering lokte klaarblijkelijk winstnemingen uit en resultaat was, dat de koer sen een benedenwaartse richting gingen volgen, waardoor de koers winst volgens de hoofdkoersen, ge deeltelijk of zelfs geheel verloren ging. De minder courante Industrie- aandelen waren prijshoudend, wei nig veranderd. De bankaandelen onregelmatig. De Amerikaanse markt was stil. Ook zonder grote variaties. Op de belegeingsmarkt was weinig te doen. De Nederland se conversielening was iets luier en werd afgedaan tegen 99% a 99%. De 3 procents Indische lening wa ren prijshoudend. Voor Gemeente lijke en Provinciale obligatiën be stond een vaste, stemming. Ook voor de Indische gemeentelijke le ningen. De Pandbrievenmarkt was stil. De 3% procent pandbrieven waren eerder iets aangeboden. Pro longatie 2 yK procent. ALPHEN AAN DEN RIJN Alphense ruiters. Een aantal le den van de Alphense Ruitersportver eniging hebben met succes deelgeno men aan de Ruitermiddag .georgani seerd door de Landelijke Rij vereni ging „De Gouwe Ruiters" te Wad- dmxveen. Van de Alphense ruiters wist C. J. de Hertog met paard Corrie in de N.- klasse individuele dresseur een eer ste prijs te behalen alsmede de prijs voor de beste prestatie van de dag. De Hertog promoveerde hierdoor daar de B-klasse. De heer v. d. Broek behaalde een tweede prijs, eveneens in de N.-klasse individuele dressuur met het paard Dik. Ten slotte b^heal- de mevr. Stigter met paard Hilda een tweede prijs in de B-klasse. HILLEGOM VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is de 30-jarige H., vader van 5 kinderen en wonende in de Ambachtstraat alhier, bij het zwemmen in de gemeentelijke zwem' inrichting vermoedelijk door kramp, verdronken. Goudeu bruiloft. Maandag her dacht het echtpaar N. Waasdorp v. d. Berg zijn 50-jarig huwelijk. Op de receptie in het Gezellenhuis ren aanwezig de geestelijkheid en het kerkbestuur der parochie. De pastoor bracht dank voor alles wat de bruidegom en zijn echtgenote voor de kerk en voor de jeugd hebben gedaan. Des avonds bracht de mu ziek een serenade. Het gezin werd gezegend met 12 kinderen, waarvan er één in de oorlog lafhartig werd gedood. Het gouden echtpaar heeft 48 kleinkinderen. DE ZILK Personalia. Voor het examen Hoofdakte slaagde mej. Ria Rem merswaal alhier. i Welkom thuis. Zuster Augusti- na, in de wereld mej. Petronella de Groot, zal na een verblijf van 15 jaar in Indië voor een kort verlof naar hier komen. Als onderwijzeres heeft zij in de Oost veel voor het katholiek onderwijs gedaan. Gedu rende de oorlog heeft zij 3 jaar in een concentratiekamp moeten door brengen, waaruit zij meer dood dan levend kwam bij de bevrijding. KATWIJK Geboren: Paulus z. van A. van den Eijkcl en A. Hasenoot; Antonius C. Q. B. z. v. C- N. J. Lemmers en K: v. d. Helm; Jacoba d. v. J. v. Bee- len en J, v. Duyvenbode. Jacobus z v. J. Onderwater en M. van Muyen; Gijsbert z. v. G. Imthorn en G. C. Siipesteijn; Willem z. v. C. Rhijns- burger en M. de Haan; Johhnna Ma ria d. v. H. v. Beelen en C. Kuyt; Arie z. v. J. de Best en M. Krijgs- man. Ondertrouwd: J. v. Rijn en A. Kulk; J. L. Schoonenbei-g en L. van Duyn. Gehuwd: J. y. Duyn en M. v. d. Plas; N. Ouwehand en J. v. Duyn. W- Mekenkamp en J. P. Wouda. Overleden: N. Korndorffer 37 j. en E Rijnsent 50 jaan LEIDERDORP Opening speeltuin. Zaterdag middag vond onder grote belangstel ling de opening plaats van de eerste speeltuin in onze gemeente en wel die 'van de buurtver. „Festo Forto". Behalve het bestuur merkten wij o.m. op mevr. C. v. Diepeningen van Biezen, echtgenote van de bur gemeester, die wegens ambtsbezig heden verhinderd was aanwezig te zijn. De heer Moraal, lid van de commissie van de speeltuin, was de eerste spreker. Hierna werd het woord gevoerd door de heer A. Kruidenier, voorzitter der buurtver. „Festo .Forto". In 't bijzonder bracht spr. dank aan de heer v. d. Velden, die gratis dit terrein in bruikleen heeft afgestaan. Het lid onzer ver, de heer Wesselman heeft zijn mede werking verleend voor een partij zand van 50 M3, aldus spr. De heer Olie droeg zorg voor de paal der zweefmolen. Vermeld dient nog te worden, dat dit speeelterrin geheel uit particulier initiatief is opgebouwd. Na dit gesprokene hield mevr. v. Diepeningen nog een kleine toe spraak, waarna zij het lint doorknip te en de speeltuin als geopend werd beschouwd. NOORDWIJK Bondsstranddag. Onder enorme belangstelling werd Zaterdagmid dag de Bondsstranddag wan de Ned. Bond tot redding van drenkelingen gehouden. Bijna alle kuscbrigades waren hierbij vertegenwoordigd en menig kranig staaltje van reddend zwemmen werd door de deelnemers vertoond. Interessant was de oefe ning met de „Tom" door de'Haagse Brigade, maar aller belangstelling was vooral gericht op het experiment met het vliegtuig, dat aan ver afge dreven zweimmers boeien zou uit gooien. Dit experiment bracht be vredigende resultaten op en in de toekomst kan dit zeker tot hogere ontwikkeling gebracht worden. Personalia. Geslaagd voor R.K. Mulo-diploma: Gré v. d. Berg, Dora Hoogeveen, Annie Langelaan, Jo v. d. Slot, Jeanne v. d. Klugt, Willy Kooijmans, To Verkade,. Ans Ree kers, Nelly Vink, Jo Vink, Gré de Wolf, Adri v. Steijn, Eef v. Rossum, Harry Hermans, Nico Verwey (A. en B.), Chris v. d. Weijden. Studie in Amerika. In aanslui ting op de hulp, welke de meisjes studentenvereniging „Alpha Xi Del ta" te Chicago reeds aan Noordwijk heeft verleend, is door dezelfde ver eniging in haar jaarvergadering be sloten, voor één jaar twee beurzen beschikbaar te stellen voor studie aan een Amerikaanse Universiteit. Hiervoor zijn thans aangewezen mej. J. C. Schelvis en de heer L. de Raad. Concert. Uitgaande van V.V.V. zal Woensdagavond te 8 uur de Har moniekapel „Crescendo" een concert geven op de Noord-Boulevard. EERSTE PLECHTIGE H. MIS TE HILLEGOM De zesde priesterzoon is in de Missie Katholiek Hillegom, maar in het bizonder de St. Martinusparochie heeft een zeldzaam voorkomend Priesterfeest gevierd1: Op 24 Mei j.l. werd in de kapel van het Scholasti- caat „St. Bonifatius" te 's-Heeren- berg aan de weleerw. heer A. J. Groot der Witte Paters het H. Pries terschap toegediend door zijn heer- NOORDWIJKERHOUT Concerten. De muziekvereni ging ,,St. Jeanne d'Arc", geeft Zater dag 2 Aug. a.s. een concert des avonds te 8 uur aan de Vlashoven en „De Harpe Davids" Woensdag 30 Julf^a.s. des avonds te 8 uur op de gemeen telijke muziektent. Afscheid mej. Mos. Na een trou we dienst van ruim 16 jaren als on derwijzeres aan de school in de Ha venstraat heeft mej. Mos aldaar van leerlingen, collega's en ouders af scheid genomen. Zij werd toegespro ken door de voorzitter van het school bestuur en door het hoofd der school. Namens bestuur en leerlingen werd haar een damesfauteuil en een bloem stuk aangeboden. Namens het perso neel bood de heer Visser een boek werk aan. Bij de receptie boden oud leerlingen een fraaie gouden ring aan. ROELOFARENDSVEEN VERDRONKEN. Maandagmorgen geraakte in een onbewaakt ogenblik de 4-jarige klei ne van de heer N. van Ruiten te wa ter. Alhoewel de kleine spoedig op, het oge was slaagde men er niet meer in de levensgeesten cp te wek ken. Personalia. Voor het M. U. L. O. diploma slaagde te Etten (N.-Br.) onze plaatsgenote mej. M. Stockmann. Voor het gehouden examen Midden standsdiploma te 's-Gravenhage slaagden onze plaatsgenoten de he ren Co. v. d. Meer Lz., J. v. d. Meer Wz., J. v. d. Meer JohzJo Hoogen- boom Cz., P. Hoogenboom Pz., H. Koek Gz. en Joh. Bakker Pzn. RIJPWETERING Personalia. Voor het examen Engels l.o. is geslaagd de heer J. L. M. Kester. SASSENHEIM Personalia. Voor de acte nuttige handwerken is te 's-Gravenhage ge slaagd mej. N. v. Leeuwen, alhier. De heer G. Dasier alhier slaagde voor de acte Handelskennis L.O. VOORHOUT Geboren: Petrus H., z. van H. J. Nulkes en C. Witteman; Cornelia E. M., d. van J. R. v. d. Nouland en A. v. d. Vlugt. Getrouwd: C. van Vliet 26 j. en W. J. M. v. d. Burg 24 j. Overleden: H. G. Langeveld 64 j., echtgenoot van S. Zandbergen; P. v. d. Lans 65 j., echtgenoot van P. de Ridder; J. A. Paalman 24 j.; J. J. v. Dorp 22 j. VOORSCHOTEN Paardenmarkt. Het feest werd gisteren besloten met een groot paardensportfeest, georganiseerd door het „comité Paardensport", Voorschoten. Zij had voor deze ge legenheid de beschikking gekregen over het prachtig gelegen stuk wei land voor ,,Adegeest", waar een grote ring was uitgezet. Ondanks de hoge temperatuur was er toch een grote belangstelling voor dit sportgebeuren; burgemees ter C. J. v. d. Hoeven, baron en ba rones Schimmelpenninck v. d. Oye en de leden van het comité waren eveneens op het terrein aanwezig. Om half drie ving het programma aan met een demonstratie door de Rijver. „Koningin Emma" uit Was senaar, die het publiek amuseerden met een kaarsenrit ert een hoeden- race. Hierop volgde het concours Shetlandse ponney's eenspannen, waarvan de uitslag was: 1. G. van Rijn, Scheveningen, 2. M. Smit, Voorschoten, 3. P. L. v. Wissen, Warmond en G. van Rijn, Scheve ningen een eervolle vermelding. Voordat het concours oogstwagens aanving, gaf een der leden van i „Koningin Emma" enkele staaltjes vrijheidsdressuur te zien, waarvoor hij een hartelijk applaus mocht ont vangen. Voor het concours Shet landse ponney's tweespannen, was slechts één inschrijver, de heer G. van Rijn, Scheveningen, zodat de jury besloot hem de tweede prijs toe te kennen. Het concours oogstwagens met tweespannen vormde het hoogte punt van de middag. Het aantal inschrijvers was groot en de jury had geenszins een gemakke lijke taak om hierover een oordeel te vellen. Tenslotte werd de uitslagj 1. H. van Santen, 2. A. van Santen, 3. W. Lekkerkerker, 4. A. van Rooyen, eervolle vermeldingen H. Breukink en mevr. v. Wijk-v. d. Stoel, allen uit Voorschoten. Het programma werd beslotep met een harddraverij, waarvan het re sultaat was: 1. A. Blok, Voorscho ten, 2 J. M. de Jong, Leidschmdam, 3. A. Warmerdam, Voorschoten, troostprijs A. van Santen, Voor schoten. Hiermede was het paardensport- feest geëindigd. De organisatie was bij het comité in goede handen, hoe wel het tempo, waarin de nummers elkaar opvolgden, wel eens wat te wensen overliet. De paardenlief hebbers zullen echter genoten heb ben van de prestaties, die met boe renpaarden bereikt kunnen worden. oom Z. H. Exc. Mgr. J. M. van Sam- beek, Apostolisch Vicaris van Kigo- ma. Als nog grotere bizonderheid zij vermeld, dat deze Neomist de zesde zoon uit het gezin is, die tot het H. Priesterschap werd geroepen. Zaterdag kwam de neomist in de parochie. Hij werd daarbij inge haald door de geestelijkheid der Mar. tinuskerk, een zijner broeders, bruid jes en familie. Terwijl de jonge priester naar het altaar ging, werd hem een feestlied toegezongen, waar op een kort woord van welkom volg de door de pastoor der parochie. Zondagmorgen was wel de glorie van de dag: bij de eerste plechtige H. Mis, die de pater celebreerde werd pontificale assistentie verleend door de Missiebisschop. Verder assisteer den de te lande aanwezige broers V. d. neomyst, zodat 5 priesterbroers aan 't altaar stonden. Eén hunner is missionaris op Haiti en kon niet aan wezig zijn. Toen de bisschop 't kerk gebouw werd binnengeleid en ze genend naar hef altaar schreed, zong het koor „Sacerdos et Ponti fex". Nadat Z. Hoogw. Exc. gekleed was, begon het H. Misoffer aan het rijk versierde hoogaltaar. De oudste broer van de neomist, de weleerw. heer M. Groot, hield de feestpredicatie, waarbij hij als tekst gekozen had: Gij zijt geroepen als dienaar van- Christus en uitdeler der Goddelijke genade. De gewijde rede naar schetste de taak van de priester, .sprak zijn moeder toe, die in het feit, haar zesden zoon als priester aan het altaar ziende, hare gebeden en opofferingen zag bekroond. Ter wijl mgr. Van Sambeek het kerkge bouw verliet zong het koor nogmaals het feestlied. Des middags was er een drukbezochte receptie, terwijl het feest met een plechtig danklof en Te Deum werd besloten. WARMOND KINDJE VERDRONKEN. Tijdens een onbewaakt'ogenblik is het 1%-jarig 'dochtertje van de heer P. C. Leenen in een sloot verdron ken. Direct ingestelde pogingen om door middel van een zuurstof-appa raat de levensgeesten nog op te wek ken mochten helaas niet meer baten. Ziekenhuisverpleging. In de vergadering van de R.K. Ziekenhuis verpleging werd een kleine contri butie-verhoging goedgekeurd n.l, op 0.40 per gezin (alle kinderen tot 15 jaar vrij), verdere inwonende kinderen f 0.15 en alleenstaandenen 0."20 per persoon. Mede werd aan genomen een voorstel van het be stuur tot het aangaan van een over eenkomst met de stichting Ned. Sa natorium Verzekering. Artikel 10 werd in verband hiermee in die zin gewijzigd .dat hieraan werd toege voegd „Sanatoriumverpleging vo onbepaalde duur ad 4.50 tot f 6. per dag, indien minimum kosten, alsmede een toevoeging luidende „bijdrage in de kosten van klinische hulp tot een bedrag van 50.per jaar". Door deze voorstellen zijn de rechten der leden belangrijk toege nomen en-is het lidmaatschap dezer vereniging zeer aantrekkelijk ge worden. Na de rondvraag volgde sluiting. Gemeenteraad De raad komt Woensdagavond te 8 uur in openbare vergadering bijeen. WOERDEN. Pesonalia. Voor het examen Frans L.O. is geslaagd mej. CM. v. d. Bosch. ZOETERMEER Niwin-competitie. Zaterdag jl. werd op het terrein Veelenturf de eindwedstrijd gespeeld van de Ni- wincompetitie. De plaatselijke club D. S. O. voetbalde tegen Groeneweg een club uit Zevenhuizen en won met 51. Na afloop werd aan de keeper van D. S. O. de Niwinbeker overhandigd. Gemeenteraad. Op Maandag 4 Aug. a.s., des nam. 2 uur vergadert de gemeenteraad. De agenda ver meldt o.a.: Raadsbesluit, dat oprich ting en instandhouding van een twee jarige Landbouwhuishoudcursus nut tig en nodig wordt geoordeeld. Ver lenen grond- en bouwvoorschot aan de R.K. Woningbouwvereniging „de Goede Woning". Aankoop industrie terrein en vaststelling verkoopprijs. Vaststelling rioleringsplan en gedeel telijke uitvoering daarvan. Geboren: Gabriël Jacobus Pe trus, z. van N. F. van der Burg en W. T. Hoogervorst; Yvonna, d. van A. van Rijs en A. Oskam. Ondertrouwd: Hendrik Baxmeier 27 j. en J. van Leuven wed. 31 j. J, C. Frijman 22 j., te Benthuizen, en M. A. Muilwijk 21 j.; M. Rutten 29 j., te Uithoorn, en J. Westerman 26 j.; Ph. Reuneker 23 j. en M. M. Hoogduin 17 j. Overleden; C. G. van Vliet 76 j„ echtgenote van K. Tamerus; A. van den Berge 74 j., wed. van D. van der Graaf. op het ogenblik voor alle demo era tiën aer wereld. Het verdient der halve evenveel erkenning en waarde ring in dit opzicht als Griekenland en Turkije." BEVIN ZAL DE KWESTIE STEPINAC ONDERZOEKEN. De Britse minister van Buitenl.ind - Zaken, Ernest Bevin, heef', aan Kardinaal Griffin toegezegd, dat nij de zaak van Mgr. Steoirac, aartsbis schop van Zagreb, opnieuw nauw keurig zou onderzoeken. Dit ver klaarde Kardinaal Griffin tijdens de opening van een nieuw clubgebouw der Kn.ghts of St. Columba, in Hol land Park te Londen. „Vorige week zonden wij een nieu we -evolutie aan de Minister van Buitenlandse Zaken, waarin gepro testeerd werd tegen het proces en rit veroordeling van Mgr. Stepinac", zei- de de Kardinaal, „zo juist zei ie de minister mij, dat hij aan deze ar.ak zijn voPedige aandacht zal schen ken". VERGIFTIGE MUGGENOLIE. Om haar vijf maanden oude twee ling te beschermen tegen de muggen, die met de^hitte van de laatste da gen de baby's steeds plaagden, kooit de 36-jarige inevr. H. J. Hoogendijk, wonende in de Mathenesserstraat te Rotterdam, Zaterdag bij een drogist een flesje muggenolie. Ze sprenkel de deze 's avonds op het bedje .van de tweeling, niet bevroedend welk een dodelijk vergif deze vloeistof be vatte. Zondagmorgen omstreeks 6 u. begonnen de kinderen hevig te hui len, terwijl bleek, dat zij het ontzag lijk benauwd hadden. De ontboden geneesheer achtte onmiddellijke op neming in een ziekenhuis noodzake lijk en in zorgwekkende toestand werden de kinderen in het Sophia- kinderziekenhuis aan de Gordelweg opgenomen. Bij onderzoek van ae muggenolie bleek deze blauwzuur te bevatten. De politie heeft de rest van de muggenolie bij de drogist in beslag genomen. (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). „BURGEROORLOG IN CHINA VOORSPEL TOT DERDE WERELD OORLOG". „De burgeroorlog in China is een internationaal conflict. In feite is hij het voorspel tot een derde wereld oorlog", verklaarde Mgr. Yu Pin, aartsbisschop van Nanking aan een groep journalisten. De aartsbisschop beschuldigde de Sovjets er van hulp te verlenen aan de Chinese communisten in Manös- jociije en de Mongolen in Singkiang. Mgr. Yu Pin zeide, dat hij uitzag naar de vestiging van een internationale democratie als tegenhaager van hi* „in ernationale communisme". „Chi na", aldus de aartsbisschop, strijdt LEIDEN AUTOZEGENING VOOR LEIDEN EN OMGEVING. Na de oproep tot deelneming aan de eerste na-oorlogse autozegening voor Leiden en omgeving, die wij in ons blad van vorige week Zaterdag afdrukten, kunnen wij hierover thans de volledige gegevens verstrekken. De zegening vindt plaats, zoals reeds gemeld, op Zaterdag 2 Aug. a.s. 's middags om 1.30 uur, terwijl door de welwillende medewerking van het gemeentebestuur werd voor deze ceremonie het Schuttersveld be schikbaar gesteld. De deelnemers die nen zich op te stellen op het terrein van de Veemarkt, waarna via de Ko renmolen-brug naar het Schutters veld wordt gereden. Na de zegening wordt het veld verlaten via de Rijns- burgersingel. Ter plaatse zullen wijzingen worden gegeven door agen ten van de gemeente-politie. De deelname aan deze autozege ning staat open voor alle katholieke autobezitters en autorijders uit Lei den en omgeving. De kosten hieraan verbonden bedragen 3.per wagen met inbegrip van een verzilverde plaquette van St. Christoffel, de pa troon der weggebruikers, welke pla quette bij de plechtigheid wordt uit gereikt. In verschillende plaatsen in ons land ond een dergelijke autozeger ning reeds plaats. In Eindhoven be droeg het aantal deelnemers 1000, in Dordrecht 150, in Heerlen 450. Lei den mag hierbij natuurlijk niet ach terblijven. Laat daarom iedereen, die zulks nog niet deed, zich alsnog aan melden bij C. W. J. Conijn, Hoge Rijndijk 182a te Leiden. Degenen, die hiertoe niet in de gelegenheid zijn, kunnen zich op 2 Augustus opgeven vóór de aanvang der zegening. EXAMEN U.L.O. Voor het U.L.O.-examen zijn ge slaagd: Nel Bergers, Jos.'v. Betten, Zoeterwoude, Ans Catin, Rie Devilee, Lya Brusche, Tini v. Dijk, Jeanne v. Egmond, Trees Fassotte, Rie v. Gent, Oegstgeest, Gré de Graaf, Cath. Hoo geveen. Francine Hulsebosch. Oude- Wetering, Corrie Laurier, Lenie de Jong, Ans v. d. Loo, Lya Menken, Oegstgeest, Rie Mom, Trees .v. Nieuwkerk, Rie van Oudheusden, Rie Paddenburg, Rie v. d. Peet, Voor schoten, Ploni Peeters, Oegstgeest, Jans Schoo, Rijpwetering, Ria Schou ten. Warmond, Corrie v. Teylingen, Jo. v. d. Werf, Voorschoten, Truus v. d. Werf, Voorschoten, Jeanne v. d. Veer, Rie Vink, Oegstgeest, Rina van Zeil, Rijpwetering, Nel Zoet, Oude- Wetering. Voor U.L.O. B. slaagden: Bets Al kemade, Noordwijk, Mary Heesters, Voorburg, Corry Zwetsloot, Lisse. Waar geen plaatsnaam vermeld, is deze Leiden. Allen leerlingen Van de R.K. Meis jes U.L.O. Haarlemmerstraat 34, al hier. Voor alle Priesterstudenten is er a.s. Donderdag 3.30 u. H. Uur in de Kapel in het- St. Liduinahuis, Zoe- terwoudse Singel 33. Liber Usualis zo mogelijk medebrengen. WEERSVERWACHTING DES NACHTS MINDER WARM Wisselende bewolking met en- kele verspreide buien hier en daar, vergezeld van onweer. Zwakke, overdag matige wind o uit Westelijke richtingen. Min- o der warme nacht met plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag o vrij warm, i oooooooooonooooooooooooooooooooooo Grootste hitte ten einde MAAR HET BLIJFT WARM. Nadat van 514 Juli de tempera tuur voortdurend onder normaal was geweest en er plaatselijk veel regen viel tijdens het voorbijtrekken van verschillende depressies, begon zich op 14 Juli een luchtdrukverde- ling te ontwikelen die gunstig was voor het ontstaan van een periode van warm vrij droog weer. Vooral gedurende de laatste 4 da gen nam de hitte in geheel West- Europa belangrijk toe. Frankrijk werd geteisterd door een geweldige hittegolf, waarbij gedurende drie achtereenvolgende dagen maximum temperaturen van 40 graden Celsius op verschillende plaatsen voorkwa men. Gistermiddag werd in Parijs het absolute hitterecord sinds de op richting van het waarnemingssta tion gebroken. De temperatuur steeg er tot 39.3 graden.' In Tours werd op 27 Juli 40.8 graden gemeten. De gemiddelde maximumtemperatuur van de laatste 13 dagen bedroeg in De Bilt 28 graden. De gemiddelde temperatuur was over deze periode meer dan 4 graden boven normaal. Daar over de Noordzee nabij Schotland de luchtdruk is gedaald en over de Golf van Biscayc de ba rometers stegen, krijgen over geheel West-Europa westelijke winden de overhand. Aangezien echter inmid dels de temperaturen van het water der Noordzee langs de kust tot on geveer 19 graden is aangewarmd (dit is ongeveer 2 graden boven normaal), wordt de koelere, hoewel nog niet krachtige westelijke lucht stroming nog flink aangewarmd. Hoewel de periode van grote hitte dus voorbij is, blijft het weer nog vrij warm. Aan de kust zet echter vooral in de namiddag de eeewind weer flink door. Verspreide buien met kans op onweer zullen blijven voorkomen, terwijl de bewolking een meer wisselend karakter krijgt. H. B. te Oegstgeest was lid der N. S B., en trad in dienst van de vijand bij de S.S., waar hij voor ztfn optre den het ijzeren kruis kreeg. De proc.- fiscaal vorderde tien jaar gevangenis straf met aftrek preventief. Het Hof heeft veroordeeld tot vijf jaar gevan genisstraf zonder aftrek van preven tief. J. D. uit Noordwijkerhout was bij de landstorm Nederland gegaan, en voor zijn hulp aan d^ vijand ver leend luidde de eis van de proc.fis- caal vijf jaar gevangenisstraf met af trek preventief. Het Hof heeft vier jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief tn ostzetting uit de kies rechten opgelegd. M. Reuneker geb. Smit uit Zoe- termeer heeft zich te verantwoorden gehad, omdat zij verraad had ge pleegd jegens iemand, die onderge doken was. Het gevolg was dat be trokkene werd gearresteerd en in Duitse gevangenschap terecht kwam. Tegen de vrouw werd twee jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist, met ontzetting uit de kiesrechten. Het Hof heeft opgelegd twee jaar en twee maanden gevangenistsraf met aftrek van preventief, zodat de vrouw kon worden ontslagen, en ontzetting uit de kiesrechten. LAATSTE BERICHTEN LICHTE BOMMEN OP SEMARANG Aneta's correspondent te Semarang meldt, dat hedenmorgen even na zes uur een republikeins vliegtuig van Japans maaksel, dat uit Noorde lijke richting kwam, twee lichte bom-, men op Semarang geworpen heeft. Eén bom viel op een kampong en verwoestte elf huizen. Hierbij wer den zeven Indonesiërs gedood en ze ven gewond. De andere bom, die kennelijk voor de gasfabriek be stemd was, richtte geen schade aan. Vervolgens mitrailleerde het vlieg tuig voétgarigers, van wie één ge wond werd. Na vijf minuten stegen Nederlandse jagers op. KOUDEGOLF IN PETRORÏA. In Zuid-Afrika heerst een okude- golf, die grote schade heeft aange richt aan de landbouwproducten, aan waterleidingen en aan kleinvee. BIJZONDER GERECHTSHOF. Voor het Bijz. Gerechtshof te 's Gravenhage heeft zich te verant woorden gehad J. C. B. uit Reeu- wijk, die eerst chauffeur was geweest bij de Duitsers, en vervolgens in het Vrijw. legioen was gegaan, waarna hij in Rusland had gevochten. Voor zijn hulp aan de vijand verleend, had hij het kruis van verdienste gekregen. De proc.-fiscaal vorderde vijf jaar ge- vangeniststraf met aftrek preventief; het Hof heeft veroordeeld toj; vier jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief en ontzetting uit de kies rechten. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 29 Juli. Kaas. Aantal aangevoerde partij 145. Prijs le soort 1-401.46, 2e soort 1.33 1.38. Handel rnatig. NOORDWIJKEHOUT, 28 Juni. Vei ling Eend;acht. Dubo beren 1.50 2.10, snijbonen 1.00—2.55, tuinbo nen 0.65, alles per 10 kg.; bramen 2 90 per slof. ROELOFARENDSVEEN, 28 Juli. Groente. Augurken: basterd 4.60, grof 2.50, stippel 1.25 per kg.; Snij bonen 0.301.55, d-ubb. stambonen 1.701.90, prinsebonen 2.252.75, pronkbonen 0.5-50.60 per 10 kg. kropsla 2.607.20, andijvie 2.30, peen 6.tomaten 1332, bloem kool 2-17J komkommers f 26. De minimumprijs voor peen is vast gesteld op 8.40 voor peen. Sort. 1 en op 6.— voor Sort. II. Bloemen. Alstroemeria 418 cent, Anglaia 47 cent, Montbretia 37 cent, Gladiolen 335 cent, Col- villeie 29 cent. Dahlia's 318 cent, Zinnia 27 cent, Asters 410 cent, Scabiosa 220 cent, Lathyrus 27 cent, Lelies 1240 cent, Liatris 9 13 cent.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3