Afscheidsfeest in Missiehuis-Steyl RADIO Z.K.H. Prins Bernhard in Friesland Reiskrabbels uif Fran. CLwfieWa DINSDAG 29 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Zaterdag en Zondag was Steijl weer het middelpunt van de Congregatie van de Paters van het Gezelschap van het Goddelijk Woord. Het afscheids feest met als hoogtepunt de uitdeling van de missiekruisen aan de vertrek kende missionarissen is een telken- jare wederkerende gebeurtenis. Hoewel voor de oorlog het getal der uitverkorenen gemiddeld 100 be droeg en destijds vanuit Steijl ook de Paters uit de Duitse, Poolse, Oosten rijkse en Tsjechische kloosters zich in het moederhuis S.V.D. te Steijl ver zamelden, om gemeenschappelijk het afscheidsfeest te vieren en vanuit dit centrale punt uit te trekken naar de vijf werelddelen, is het afscheidsfeest momenteel meer een aangelegenheid van de Nederlandse Paters van de S. V D. Thans zijn er slechts 3 buiten landers, n.l. uit Polen. Wanneer straks de grenzen weer open staan, zal dezelfde plek, waar de stichter Pater Arn. Janssen in 1875 zijn le venswerk begon, weer het internatio naal trefpunt worden van de zeer uil- gebreide Orde, die te Steijl ontkiem de. De feestelijkheden begonnen Za terdagmiddag met de ontvangst van Mgr. Bekkers, protonotarius apostoli- cus. Om 8 uur concerteerde de Ko ninklijke harmonie Sint Caecilia uit Tegelen. Zondag droeg na de com muniteitsmis van half zeven en de H. Mis /voor de familieleden van de vetrekkende Paters te half 8, Mgr. ONTEVREDEN OVER HET BE LEID DER RIJKSBEMIDDELAARS In de algemene vergadering van het Chr. Nationaal Vakverbond, te Utrecht gehouden, heeft de voorzit ter, de heer A. Stapelkamp, bij een bespreking van de loon- en prijs politiek als zijn mening uitgespro ken, dat wellicht binnenkort een beslissing zal moeten worden geno men over de handhaving van de loonstop of loslating van de staande remmen. Het tijdelijke ka rakter van de 2 (als gratificatie of als vacantiebijslag) bevredigt het C.N.V. niet. Het onbevredigend verloop dezer actie weet spreker aan het beleid van het college van rijksbemiddelaars. Ernstige critiek oefende hij verder uit op de index cijfers. door het Centraal Bureau voor de statistiek gepubliceerd. In samenwerking met de Stichting van de arbeid heeft de vakbeweging de ze zaak zelf ter hand genomen. Het college van rijksbemiddelaars houdt volgens de heer Stapelkamp onvol doende rekening met de gevarieerd heid van het bedrijfsleven en heeft geen vaste lijn in zijn optreden. Meer aandacht zal moeten worden besteed aan de adviezen van de Stichting van de arbeid. Eekkers te 9 uur een pontificale Hoogmis op- Om 4 uur had in de bovenkerk van het Missiehuis de uitreiking van de missiekruisen plaats. Na afloop van de inleidende plechtigheden, die door vele geestelijke en wereldlijke auto riteiten vwerden bijgewoond, hield Mgr. Bekkers een predicatie. De uit reiking der kruisen geschiedde daar na door Mgr. Th. Bekkers. De plech tigheden werden besloten met het voorlezen van het zendingsbevel, ze gen en processie. Om 6 uur werd een afscheidsavond gegeven. PARTIJ v. d. ARBEID BLUFT ACHTER REGERINGSBELEID. Het partijbestuur van de Partij v. d. Arbeid kwam gisteren in vergade ring te Amsterdam bijeen. Na afloop werd een, door. de algemeen voorzit ter Koos Vorrink en algemeen secre taris K. Woudenberg ondertekend, communiqué verstrekt, waarin o.m gezegd wordt, dat de vergadering vrijwel uitsluitend gewijd was aan de besprekingen van de politieke toe stand in verband met het conflict in Indonesië. Uit de rapporten van de kaderver gaderingen die gedurende de lopen week in alle gewestelijke stedelijke partijfederaties werden ge houden, bleek dat naast'grote teleur stelling en grote bezorgdheid om trent de loop der gebeurtenissen in Indonesië de overweldigende meer derheid bereid was, aan de ministers van de Partij, aan de Kamerfractie en aan de partijleiding haar vertrou wen te schenken» Weliswaar hadden enkele leden voor het lidmaatschap bedankt doch dit had zich beperkt tot zeer kleine aantallen in verhou ding tot het ledental van de .partij. Er was een duidelijke wil om meer dan ooit de eenheid te bewaren. In verband hiermee sprak het partijbe stuur als zijn mening uit, dat moet WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 'M. 7.30 Or kest. 8.15 Gram.platen. 9.00 Ochtend, bezoek. 9.30 Morgenconcert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Met viool en piano. 11.45 Zigèunerlied. 12.00 Piano spel. 12.30 Ned. Kamerkoor. 13.15 Sangh en spel. 14.00 Gram.platen. 14.30 Causerie. 14.50 Omroeporkest. 15.45 Gram.platen. 16.00 Reportage Ballonopstijging. 16.20 Zingende jeugd 16.45 Voor onze jongens en meisjes. 17.30 Nederlands Volksherstel. 17.35 Musette Orkest. 18.20 Vacantietrips. 18.30 Voor de strijdkrachtén. 19.15 Bloemen langs de weg". 19.30 Effatha. 20.15 Kurhaus. 21.24 Wereld jeugd- conf eren tie. 21.50 Op de Hellendoorn- se berg. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Sweelinckkwartet. HILVERSUM II 415 M. 7.30 Gram.platen. 8.19 Gram.platen. 8.50 worden vastgehouden aan de letter niei maatgevend. de geest zowel van de radiorede van de minister-president als van de verklaringen van'de minister van overzeese gebiedsdelen in het Kamer debat van 23 en 24 Juli. In het bij zonder is daarbij gedacht aan de duidelijke verklaring, dat de huidige actie van een beperkt karakter is, zo wel wat betreft de tijdsduur als de geografische omvang, terwijl het po litieke beginselprogram van het ac- coord van Linggadjati onverkort als het richtsnoer van de politiek der regering zal blijven gehandhaafd. Het partijbestuur fieemt aan, dat de vooraf vastgestelde militaire doelen wel haast zijn bereikt en meent, dat daarmee het tijdstip van het openen van nieuwe besprekingen met de Re publiek nabijgekomen is. Het is er van overtuigd, dat de Nederlandse regering niets zal nalaten, teneinde de onderhandelingen weer op gang te krijgen inclusief aanvaarden of het inroepen van bemiddeling of goede diensten van de ziide van Engeland of de Verenigde Staten. Tenslotte besloot het partijbestuur tot het bij eenroepen op een nader te bepalen datum van een buitengewoon con gres ter bespreking van het conflict in Indonesië. DE WONINGBOUW IN DE VERWOESTE GEBIEDEN. De minister van Binnenl. Zaken heeft medegedeeld, dat verwacht mag worden, dat in het lopende jaar prac- tisch in alle gevallen van z.g. lichte schade, dri. de schade, waarvan het herstel niet meer dan f 3000 kost, het herstel zal zijn geschied. Het aan tal van deze gevallen is ongeveer 400.000. Van de gevallen van zware scha de aan woningen, ten getael van on geveer 50.000, zal het herstel ver moedelijk in de eerstvolgende twee jaren volledig kunnen plaats vinden. De woningbouw is in hoge mate af hankelijk van het aantal geschoolde bouwvakarbeiders en hun prestatie. Voor zoover de woningbouw betrèft, is momenteel de materiaalvoorziening NED. VERTEGENWOORDIGERS NAAR VERENIGDE NATIES. In de Nederlandse delegatie naar de algemene vergadering van de Verenigde Naties, welke 16 Septem ber a.s. wordt gehouden, zijn als ver tegenwoordigers aangewezen: mr. C. Q. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, minister v#n Buitenland se Zaken als hoofd der delegatie, dr. J. H. van Royen, Ned. ambassadeur te Ottawa als vervangend noofd der delegatie. Voorts de heeren jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje en mr. J. A. W. Burger, mr. E- M. J. A. Sassen, terwijl als de vijf plaats-vervangende vertegenwoordigers zullen optreden: prof mr. dr. L. J. C. Beaufort O.F. M., mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheeten, prof. mr. dr. J. P. A. Frangois, prof. dr. W. J. A. Kern kamp en mej. dr. M. A. M. Klompe. TOELATING TOT HET NIJVERHEIDSONDERWIJS. Een Kamerlid had de minister van Onderwijs de vraag gesteld of het juist is, dat tot de eerste klassen met name van de visserijscholen alleen worden toegelaten zij, die bij de aan vang van de cursus zeven jaar lager onderwijs hebben genoten en ten minste zes klassen van de lagere school hebben doorlopen, ongeacht de leeftijd. Minister Gielen antwoordt thans dat dit juist is. De vraag naar het juiste tijdstip van overgang van de lagere naar de nijverheidsschool is thans in studie. In het algemeen moe ten de leerlingen ten minste zeven klassen van de lagere school hebben doorlopen om toegelaten te kunnen worden tot de ambachtsscholen. Ter tegemoetkoming aan diegenen, die slechts zes klassen hebben doorlopen, is ook de toegang tot de ambachts school geopend. BEZOLDIGING GEMEENTE- PERSONEEL. De minister van Binnenlandse Za ken heeft op de vraag van een Ka merlid geantwoord, dat een daartoe ingestelde commissie hem binnenkort een voorstel zal doen inzake bezoldi ging gemeente-personeel. Bezoekt twee zuivel fabrieken en 8 lezingen De Friezen hebben Prins Bernhard op de eerste dag van zijn bezoek aan hun provincie uitbundig begroet. Honderden zeil-, en plezierboten, die deelnamen aan een ter ere van de hoge gast georganiseerde vlootrevue, kruisten om de zilverwitte „Piet Hein", toen deze gistermiddag via het Tjeukemeer, het Snekermeer opvoer. Hier kwam een zeiljacht van de Sne- ker Zeilvereniging langszij en ging het voltallige bestuur van deze ver eniging en de burgemeester van Sneek, de heer L. Rasterhoff, aan boord van het prinselijk jacht Tevoren had de „Piet Hein" aan gelegd bij de Scharster brug, waar de Prins eerst in de woonschuit van de brugwachter een kop koffie was gaan drinken om vervolgens een bézoek te brengen aan de Hollandia-zuivelfa- briek. Ook Joure werd door de Prins bezocht. In Alkmarijp werd een twee de zuivelfabriek bezichtigd. In een eigen motorbootje van zijn jacht voer Z. K. H. over de Zoutepoel. Plaatse lijke muziekcorpsen stonden in bij na alle dorpen en plaatsjes op bij de aankomst van de Prins. ii Pariis. de stad. oefent eep. geweldige aantrek kingskracht uit op de mensen, ook od miizelf, maar iedere maal. dat ik in Pariis ben. dringt het machtige probleem, dat onze tiid behe.erst. zich met groter onstuimigheid op aan mijn geest, het probleem van de verhou ding van Christendom en moderne cultuur. Het in drukwekkende Romeinse riik ging ten gronde (vol gens tal van historici), omdat de grote-stadscul- tuur daar uiteindelijk ging overheersen. Als men ergens van grote-stadscul- tuur (wereld-stads-cul- tuur) moet spreken, dan is het in Pariis. En het heeft er niet het minst de schiin van. dat stadscul tuur en plattelandscultuur zich ook maar in de ver ste verte in evenwicht zouden houden. Juist de ontwikkeling van de mo derne techniek brengt met zich mee. dat deze gróte- stads-cultuur steeds ver der om zich heen grijpt, doorvreet als een ziekte abces. dat heel de moder ne wereld met vergifti ging bedreigt. Wie in Pariis het grote leven van deze wereld stad ondergaat, vraagt zich met diepe bezorgd heid af, wat hier nu nog over is van het Christen dom. Zeker, er ziin nog kerken, kerken die mee tellen in het cultuur-beeld van deze stad (denk aan de kathedraal, de Made- Basiliek geestelijke bronnen on derzoekt. waaruit het gros van deze millioenen-be- volking ziin voedsel puurt, als men zich afvraagt, waarvan deze massa „geestelijk" leeft. dan moet men. geloof ik. tot de ontstellende conclusie komen, dat er nog maar uiterst weinig Christen dom over is. en dat er een zeer massale, geraffi neerde poging gedaan wordt, om deze Romeinse stads-bevolking verder van alle Christen dom te vervreemden. Waarvan leeft deze mas sa? Er ziin drie bronnen aan te wiizen. die de hoofdschotel vormen. Pers cinema, dancing. Wat vin den deze mensen in hun pers? Er ziin hier onge twijfeld nog uitstekende dagbladen, voornaam van stiil. dragers en behoeders van de Christelijke cul- waarde voor het leven, valst. De mens heeft het Wat men in ziin krant volste recht, egoïstisch te zoekt, is nieuws., opwin dend nieuws liefst. De be langrijkheid van dat nieuws is af te meten aan de afmeting van dè kop letters. Het ..eigenlijke" leven bliikt zich te vol trekken op het gebied van de politiek, de sociale te genstelling het huweliiks* schandaal. Er wordt een kunstmatige roes ge- grote kweekt, die de mensen steeds doet vergeten, dat er die per. zijn. zwaartepunt van het leven heel ergens anders ligt. En de mens. die dag in dag uit uit deze bron ziin visie op het leven put. zal welhaast onvermijdelijk geestelijk vergiftigd wor den. Slechts een zeer die pe. lang volgehouden godsdienstige opvoeding zou in staat ziin. hem tuur. verdedigers van die van de allesbeheersende Voor 'de huisvrouw. 21.00 Operette- te™:** J programma. 10.00 Morgenwijding.' Montmartre.. Samt. Sulm- 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Gram.pla ten. 10.40 Zangduetten. 11.00 Bezig heden voor de kinderen in de vacan- tie. 11.30 Nop stop programma. 12.00 Kon. Mil. Kapel. 13.15 Voor het plat teland. 13.20 Orgelspel. 13.45 Piano duo. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Ka mer Omroeporkest. 15.00 Voor de jeugd. 15.35 Gram.platen. 15.45 Op bezoek bij zieken. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Gram.platen. 17.45 Het rijk overzee. 18.20 Norwegian Folk songs. 19.00 Lezing. 19.15 Nieuws in de Bijbel. 20.15 Omroeporkest. 21.00 Hoorspel. 22.10 Metropole orkest. 22.35 Sport. 22.45 Geestelijk leven. 23.15 Max Euwe. 23.25 Viool met piano. 23.25 Londens Philharmonisch orkest. Saint Augustin). ziin kerkelijke manifesta ties. die heel veel mensen trekken (hoewel het hele maal niet zeker is. dat al deze mensen uit godsdien stige belangstelling ko men). er ziin in Pariis ook ongetwijfeld nog Christe nen. mensen, die leven uit de geest van het evange lie. er is zelfs een verblij dende opleving onder de Katholieke jeugd. men grote cultuur-goederen, die beslissend zijn voor de toekomst van een volk, het gezonde gezin, de zelf beheersing. de naasten liefde. Maar kijk eens naar de echte boulevard-bladen (Paris-presse France- soir). die dagelijks met duizendtallen over deze groot-stad worden uitge zaaid. Ik wil niet zeggen, dat deze bladen direct slecht zijn (misschien ziin ze nog iets beter dan b.v. Paris-soir van voor de oorlog), maar wat me tel kens weer treft, is de volstrekte afwezigheid van het Christendom en van alle godsdienst. Deze bla den suggereren de men sen, dat godsdienst eigen lijk net zo goed afwezig znn. Hii heeft het recht op genot. Is het genot voorbij, dan is het ook gedaan met de liefde. Hii ziet naar een ander om. Ook hier dus een ver minkt levensideaal. Dag in. dag uit stromen duizenden in Parijs naar de bioscoop. In Pariis en over de gehele Wereld. En dan te bedenken, dat de ze mensen meestal stenen voor brood krijgen. De belangrijker dingen korte sensatie, de span- dat het waarachtige ning. de goedkope omhel zing. Ze ziin weer verza digd en ze gaan naar huis. En deze domme massa laat aldus ziin levensvisie bepalen door een troep „tricheurs". die~ er uitein delijk een zaakje van ma ken. De filmster verdient duizenden.1 omdat de film zelf zoveel duizenden op brengt. Naar de achter grond van het leven, naar het werkelijke Geluk van de mensen wordt niet ge vraagd. Ook ontspanning is een kwestie van geld- verdienen. Er is wat uit te slaan. En van de cinema -t men naar de dancing. Daar kan men zelf erva- waarde van de godsdienst te overtuigen, dat de in vloed van ziin krant er om zo te zeggen langs zou glijden. De meeste Fran sen krijgen die opvoeding niet. Bij zeer velen is er daarom hoogstens 'n vaag besef, dat er'toch wel zo iets als godsdienst moet ren. Ook de dancing is 'n zijn. zeer vaak verbonden met een anti-clericale in slag. Pas op voor de curé: voor hem is de godsdienst een zaakje: hij leeft er van. En deze anticlericale houding wordt nog ver sterkt door de talloze rod delverhalen. die de ronde doen onder het werk en die soms helaas niet en kel onwaarheid bevatten. De invloed van de film is nog funester. De cine- werd voor veien- kan ziin in het leven. Er _nieuwe godsdienst. De wordt niet over gespro ken. het is van geen be lang Och. zo nu en dan zal men een reportage vinden van een godsdien stige plechtigheid, maar het wordt behandeld ..en bagatelle". Er ziin nu een maal nog mensen, die daaraan hechten, die mis schien kinderliik-blii ziin zoekt wegen, om de ont- dat er over hun g°ds- Jcerstende wereld opnieuw naar het evangelie te oriënteren, maar als men he grote leven neemt, zo als het in ziin geheel ge leefd wordt, als men de dienst iets „in de krant" staat: de massa is daar immers overheen, ze denkt er hoogstens aan als aan een aardigp jeugdherinne ring. zonder werkelijke wekelijkse gang naar bioscoop kreeg groter noodzakelijkheid, dan de wekelijkse kerkgang ooit gehad heeft Wat zoekt men in de cinema? Span ning, sensatie, vooral de liefde. Maar meestal een karikatuur van de Liefde in ziin volheid. Men denkt dat liefde vooral bestaat in krampachtige omhel zingen. De diepere onder grond van alle waarachti ge liefde, dë overgave, het offer van zichzelf, kent men niet meer. Ook hier is het levensbeeld ver vorm van' exploitatie vaij de moderne genotzucht. Zii is mede een der grote factoren, die tot de totale ontwaarding van de mo derne levensvisie geleid hebben. Leven om het hier en, het nu. zonder enige achtergrond. Is het wonder dat het. Commu nisme in zulk een wereld wortel schieten kan? Het gaat alleen om de mate rie. alleen om jezelf. Wel is het vreemd, dat hier de naam ..Communisme' bruikt wordt, dat wijst im mers naar gemeenschap? Maar deze gemeenschap kan het niet verder bren gen dan stoffelijke goede ren. Als zii tenminste conseauent is. En stoffe lijke goederen ziin er juist op aangelegd, de mensen te verdelen. Dit is een beeld van de moderne wereld, zoals die zich in deze wereldstad aan ons opdringt. OOK AKKERBOUWERS KLAGEN. Op de vergadering van de vak groep akkerbouwers van de L.T.B., zeide de heer Giesen2 sprekend over de prijsregelingen, dat van de zijde van de Stichting niets meer bij de minister valt te bereiken. Spr. maakte voorts een aantal prijs vaststellingen bekend. De 2.50 ex portheffing voor pootaardappelen is vervallen, handelsmarge is van 2 op 4 gulden verhoogd, hetgeen met f 0.50 egalisatiefonds de prijs van f 4.50 laat voortbestaan. De strooprijs is bepaald op 30 per 1000 kg. De z.g. graanre- geling zal vermoedelijk worden: 600 kg. per fokzeug of fokbeer en 300 kg. per huisslachtvarken, wat betreft rogge. Voor tarwe geldt een vrijgave van 50 kg. p. p. voor boer en arbei der en 50 kg. voor elke verbouwde H.A. tarwe voor de boer. Indien gerst wordt verbouwd, zal geen rogge doch gerst vrijgegeven worden. De 'stand der gewassen in Zeeland en Z. Zuid-Holland 'is zo, dat van plaatselijke misoogst kan worden ge sproken. Maar de regering wil niet steunen, waartegen fel protest werd aangetekend. DISTRIBUTIENIEUWS RANTSOENBONNEN VAN NIEUW MODEL. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 3 Augustus a.s. rantsoenbonnen van nieuw model in gebruik zullen wor den genomen. De nieuwe bonnen zijn uitgevoerd in de kleuren rood met paars, blauw met paars en groen met paars. De tekst is gedrukt in zwarte letters en bestaat uit de aanduiding van hoeveelheid en artikel, alsmede de letter G, gevolgd door een getal. Deze bonnen blijven tot nader aan kondiging geldig. De thans in omloop zijnde rant soenbonnen der E-serie blijven geldig tm. 27 September a.s. Eveneens blijven t.m. deze datum geldig de rantsoenbonnen „een rant soen artikel BB" en „een rantsoen artikel BC". De in omloop zijnde wisselbonnen blijven ook na 27 September tot na der order geldig. EXTRA BON VOOR KORSTLOZE OF SMEERKAAS.. In de bonnenlijst, die op 31 Juli a.s. uitkomt, wordt een bon aangewezen voor 50 gram korstloze- of smeer kaas (geen buitenlandse kaas). Dit extra-rantsoen wordt aan alle leeftijdsgroepen verstrekt. HEILIGVERKLARING CATH. LABOURé. Zondag werd met het gebruike lijke ceremonieel de Franse zuster Catherine Labopré in de St. Pieter heilig verklaard. De plechtigheden werden door ongeveer 7000 perso nen, waaronder drie Franse kardi nalen, bijgewoond. De kerkelijke feestdag van de nieuwe heilige werd door de H. Va der vastgesteld op 31 December. Gisterenavond) heeft Prins Bern hard in het stadhuis te Sneek infor mele besprekingen gevoerd met bur gemeesters' uit de Friese Zuidwest hoeken en enkele andere genodigden. De burgemeester van Sneek had voor deze gelegenheid een achttal heren uitgenodigd voordrachten te houden over verschillende onderwer pen. De een sprak over de waterrijk dom van dit landsdeel; een tweede betoogde, dat men moet komen tot een lager kostprijs van de molk; een ander sprak,over de Friese taal; een ander: over de fabricages van machi nes voor de zuivelindustrie; een do- miee :over Sneek als middelpunt van het Friese godsdienstig leven; een burgemeester over woningproblemen en een waterschaps-voorzitter over polder-bemaling. De Prins zeide, deze uiteenzettin gen met belangstelling te hebben ge volgd. Hij ontving een Makhuizer gemberpop en een porceleinen katje uit Hindeloopert ten geschenke. De Prins zal vandaag nog in Sneek blij ven. Ook prinses Marijke naar Friesland. Het ligt in de bedoeling, dat het pas herstelde prinsesje Marijke Donder dag a.s. tezamen met H. K. H. Prinses Juliana en de andère drie prinsesjes op vacantie naar Friesland zal gaan om zich daar bij prins Bernhard aan boord van de „Piet Hein" te begeven. N.S.B.-COMPLOT ONTDEKT IN HET GOO. Naardense veearts verwijderde bloedgroep tekens van de S.S, Het „Vrije Volk" schrijft o.m.: Om redenen, welke tot dusverre- geheim zijn gehouden, werd op 9 Juli de Naardense vee-arts H. Terbeek gearresteerd. Thans blijkt, dat deze oud-N.S.B.-er, die geruime tijd ge leden voorwaardelijk in vrijheid was gesteld, zich heeft schuldig gemaakt aan het verwijderen van bloedgroep tekens bij oud-SS-ers. De vee-arts is door de P.R.A. opge sloten in Fort Rijnauwen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat men hier te maken heeft met een complot, dat gevluchte SS-ers op deze wijze aan opsporing tracht te onttrekken. Mede in verband met verschillende aanwijzingen van ondergrondse nazi activiteit in ons land de P.R.A. is o.a. in het bezit van een nieuw N.S. B.-insigne is aan de speciale „W.- Brigade" opgedragen een uitgebreid onderzoek naar deze zaak in te stel len. Reeds enige tijd werd dr. Terbeek ervan verdacht de „SS-operatie" te verrichten en dit vermoeden werd nóg bevestigd door een geheimzinni ge telefonische tip, die de P.R.A. on langs ontving. Omdat men echter geen bewijzen kon krijgen er waren immers nooit getuigen werd een gedetineerde S.S.-er uit het Kamp Laren in ver trouwen genomen. Deze begaf zich naar de vee-arts, tegen wie hij zei, dat hij een ondergedoken S.S.-er was. Hij toonde het bloedgroepteken onder de oksel van zijn linkerarm als be wijs van lidmaatschap en vond de dokter daarop onmiddellijk bereid, dit teken voor de „goede zaak" ope ratief te verwijderen. Reeds herhaaldelijk zijn door de P.R.A.-afdelingen in verschillende plaatsen personen gearresteerd, waar van kwam vast te staan, dat zij SS-ers waren, bij wie het bloedgroep-teken ontbrak. In het Gooi is na de aanhouding van dr. Terbeek nog een dergelijk geval geconstateerd, zodat de conclu sie voor de hand ligt, dat de veearts niet de enige is, die zich heeft schul dig gemaakt aan het verwijderen van bloedgroeptekens. Er zouden zelfs verscheidene clandestiene inrichtin gen in het land zijn, waar de SS-ers zich zouden kunnen laten behande len, om arrestatie te ontgaan. De P.R.A. is onlangs in het bezit gekomen van een afbeelding van een nieuw N.S.B.-speldje, een uitgesneden kleine doodskop welke door een bepaalde, kleine groep N.S.B.-ers schijnt te worden gedragen. Reeds eerder werden andere soorten speld jes gevonden, die door verschillende kleine groepjes N.S.B.-ers werden ge dragen, om daardoor te tonen, dat zij nog steeds „goed" waren. Ook zijn er aanwijzingen, dat bepaalde kleine Nazi-groepjes in het geheim bijeen komsten houden. Verder is thans wél vast komen te staan, dat er een orga nisatie bestaat, die ondergedoken Na zi's in Nederland helpt via België en Frankrijk naar Spanje uit te wijken. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 3?) r, „Zij is zo zeker van Eric,^ fluis terde Beryl Amber toe, "terwijl men zich opmaakte om aan tafel te gaan, „dat ze hem op haar manier reeds als een verloofde behandelt." Het had er werkelijk iets van weg. Toen Eric zich enige mzte hersteld had van de schok, die de combinatie van lichtpaarse fluweelbandjes en goudblond haar, naast rose oplegsels hem had bezorgd, en miss Ames vroeg of zij inderdaad zijn muziek had ontvangen plante de aangespro kene haar melkblanke ellebogen op de tafel, en hem over de rozen breed toelachend antwoordde ze: „Toe nou zeg Daar moét je bij ar ij niet langer mee aankomme. Ik zou dat miss Ames nu maar eens achterwege laten, als ik jou was.." Heft accent was even waardig aan het buffetmeisje ontleend als het kapsel. „Hm.begon Erec, "terwijl hij zijn hals een weinig rekte over het on berispelijke strikje dat hij met zo veel zorg had gestrikt en met geheel andere gevoelens. Arabella viel hem met een super- buffetmeisje's gegichel in de rede. „Nou doét ie nog, of ie werkelijk niet weet, waar ik heen wil, de blauwkous. Heb je ooit zoiets be leefd! Ik wou maar zeggen, als men sen elkaar zo buitengewoon goed begrijpen als jij en ik, «Laft ze 'het maar uit hun lijf moeten laten om mekaar nog met dat vervelende miss zus en zo te vervelen. We weten immers "toch wel waar we aan toe zjjn. Het is net of we mekaar hele maal niet kunnen uitstaan, zoals op een vervelende thee-versite. Hoe meer die mirakels elkaar met mooie strijkages zitten te beduvelen, hoe meer ze de paan elkaar hebben, wat jij. Als je me vanavond een ple zier wil doen, zeg dan doodgewoon Arabella, of Bella, dat klinkt wel zo aardig, zou ik zeggen. Eric keek naar zijn zusters, die ge spannen zaten te wachten op wat hij doen zou. Toen hij met een vreemde mengeling en hardnekkigheid: „Ja, ja... Mag ik? Dank je, dat is verbazend vriendelijk-van u..." Maar de gehele avond zei 'hij noch Arabella, noch Bella! „Ik zou zeggen," ging Arabella verder, terwijl ze haar luidruchtige attenties uitsluitend aan haar over buur besteedde en de anderen vol komen negeerde, „ik zou zeggen, dat ik jaren genoeg, dat ellendige miss Ames heb moeten horen. Het begint me een beetje de keel uit "te hangen,, dat kan ik je op een briefje geven." „Zo, werkelijk," mompelde Eric, terwijl (hij al zijn aandacht weer richtte op zijn kalfsoester. Er lag 'n raadselachtige en niet te ontcijferen uitdrukking op zijn knappe gezicht. Hij keek zelf niet eens naar Ara bella wier ogen nog openlijker uit drukten wat zij van hem wilde, dan al de rest tezamen. De gehele familie Cattermole constateerde het,met een zucht van verlichting. Het onweer scheen overgetrokken te zijn, zonder onherstelbare schade te hebben aan gericht. De anders zo bescheiden Peggy zat zich inwendig te verkneu kelen. Amber, die het gehele proces geen seconde uit het oog verloor, stelde met ingehouden adem vast: „Idioot die ze is. Heeft ze nu zelf niet in de gaten, dat ze met haar brutale manieren en'haar arrogante gedoe haar eigen glazen heeft inge gooid. Ze is tenslotte nog stommer, dan wij hadden verwacht. Iedereen zou toch onmiddelijk begrijpen, dat zij door die meer dan ergerlijke op dringerigheid elke jonge man voor goed van zich moet vervreemden. Eric's sympathie schijnt tenminste tot het nulpunt te zijn gedaald. En dat voor al die bedienden! Eric's zwakke punt! Dénkt ze hem zo te kunnen winnen. Ziet ze dan niet in, dat dit het allerlaatste middel is, om in zijn achting te stijgen. Heeft die uil niet in de gaten, dat ze voor eens voor en altijd in ongenade is geval len." Had Amber alles geweten. Zij was het juist, die maar niets zag. Arabella was helemaal geen idioot, maar een jonge vrouw, die tot in de kleinste kleinigheden wist, wat ze op het ogenblik deed, en waarom. Haar japon, haar kapsel, haar ma nieren, haar stem en alles watze daarmee te berde bracht, het was alles zorgvuldig bestuurdeerd en met een voorafbepaald doel. Men hoort zo dikwijls van „katten van meisjes" die er alles opzetten om hun vriendin nen een bewonderaar af te trogge len en die zo dikwijls meehelpen om hun geslacht de slechte naam te be zorgen, die het helemaal niet ver dient. laat ons ditmaal eens stilstaan bij het soort als Arabella Ames, dat zich moedwillig vernedert, om te ver hinderen, dat de man, die zij voor een ander hebben bestemd hun te veel aandacht zou schenken, ten koste van de vriendin die hem verafgoodt. En het kwam bij niemand van de Cattermole's op. om een dergeiijk motief bij dat doodgewone dorpskind ce veronderstellen. Uitgezonderd na tuurlijk Peggy Delamere, het arme familielid, dat de laatste tijd weer helemaal opklaarde. Haar lichtbruine ogen volgden met een gfeheel andere b^angsteliing dit kleine blijspel en meermalen lichtte er een ondeugend vonkje in, dat men daar sinds lang rie4 meer hau gezien. Eric viel het teminste op. dat hij zijn bescheiden nichtje nog nooic zo levenslustig had gezien. Hij vond de toestand anders allerminst benijdens waardig voor de Cattermole's. Maar zich van Arabella afwendend en zijn moeder en Beryl passerend, schonk hij nu zijn volle aandacht aan zijn in jong geluk stralende nicht. Het gaf hem ineens een geheel nieuw idee van zijn teruggetrokken nichtje met haar wasbleke gezicht, haar goedkope afgedragen spullen, die nooit anders dan de stoplap, de duvelstoejager der familie was ge weest, de aanhangwagen, die met allerlei vervelende en ongewenste karweitjes werd opgescheept. En nu werd zijn oog telkens getrokken naar dat lichte, dat speelse vonken in haar ogen. Hij vond, dat zijn ver waarloosde nicht bijzonder in haar voordeel was veranderd. Werkelijk, hij kon zich niet herinneren ooit zo'n voordelige indruk van haar gehad te hebben. In vergelijking met de meer dan opdringerige en luidruchtige charme van dat kruideniers kind, werd Peggy's charme voor hem van een ongekende bekoring. Gedurende het gehele diner broeide Eric over twee ontdekkingen. Dat Arabella Ames werkelijk een ont zettend kindi" was, en dat Peggy Delamere heel wat meer spirit be zat, dan hij ooit had vermoed. Maar tenslotte kwam er ook aan dit diner een einde. Hij werd met zijn vader alleen gelaten om samen wat te praten. Eric had zich vast voor genomen dit gesprek regelrecht op het voorgenomen huwelijk te bren gen en geen centimeter gewonnen te geven. Het kwam ipét zover. Hij en de Squire staken rustig een sigaar op en spraken over de grote politieke beroeringen, die Europa be dreigden. Zij spraken over politiek en het clubleven in Londen. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2