De Aartbroederschap pelgrimeert 1 Op korte golf Simei Siwiek wmdt SWeóident1 CLtafeUa MAANDAG 28 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Nederlandse sleepboot op rots gelopen Bemanning aan wal gebracht. Bij dikke mist is Vrijdagavond laat de Nederlandse sleepboot „Minerva" uit Rotterdam, met een baggerbak van 500 ton op sleeptouw, bij Rossla- re (aan de Z. O.-punt van Ierland) op een blinde klip gelopen. In ant woord op de noodseinen zijn de red dingsboot van Rosslare, de motor trawler „Patrot" uit Rosslare en een klein vissersvaartuig uit St. Helens ter assistentie uitgevaren. De mist was zo dicht, dat de vaartuigen de grootste moeite hadden, het in nood verkerende schip te vinden. Dank zij de sirene van de „Minerva" vonden zij ten slotte de sleepboot, die mid scheeps was lekgestoten, terwijl de schroef was beschadigd. De baggerbak, eigendom van de N.V. Bagger Mij. Hardinxveld. kon behouden worden weggesleept. Met het opkomend getij stootte de sleep boot zo zwaar op de rotsen, dat en- k'eel kleiplaten bezweken. Het water kwam bijna gelijk met het dek te staan. De kapitein van de Minerva" gaf bevel het schip te verlaten. De gehele bemanning is met de reddings- boót naar Rosslare gebracht. Men vreest, dat de „Minerva" als geheel verloren moet worden be schouwd. Als het weer goed blijft, zal een pöging tot berging worden ge daan. MONUMENT VOOR DE OMGEKOMEN JODEN. Op de Port.-Israelitische begraaf plaats te Ouderkerk werd een mo nument onthuld ter nagedachtenis van de tienduizenden die als slacht offers van de oorlog niet terugkeer den. Onder een grote treurwilg staat het witmarmeren monument, dat aan de voorzijde een relief vertoont, voorstellende een vrouw die in de opgeheven handen een olijf draagt met daaronder de woorden „....olie van olijven, zuivere gestotene. Ge stoten en geslagen om leedAals licht te dragen". Aan de achterzijde staat de opdracht gebeiteld „In stille oot moed gedenken wy het mateloos leed der weggevoerden" met de jaartallen 1940 en 1945. Het monu ment is ontworpen en uitgevoerd door de beeldhouwer F. de Miranda. Voor het monument liggen in twee rijen, onder kleine marmeren stenen bijgezet, 23 urnen met de as van hen, die reeds in het doorgangskamp Wes- terbork bezweken en gespaard ble ven voor de zwaardere beproevingen der tienduizenden, die in de concen tratiekampen van Oost-Europa wer den vermoord. In een korte plechtig heid werd gistermiddag de urn met de as van een der slachtoffers aan de aarde toevertrouwd. Het monument is aan de Port.-Is. gemeente aangeboden door de be grafenisver. „Matsabeth Aben" en RADIO DINSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.45 Gram.platen. 8.15 Pluk de dag, 9.00 Lichtbaken, 9.30 Viool en piano, 10.00 Wie komt er in mijn hokje. 10.15 Gram.-platen, 10.40 „Het tijdloos uur", 10.50 Robert Schumann-pro- gramma", 11.40 Gram.platen, 11.45 Het Victor mixed chorus. 12.03 Gram. platen, 12.30 Lunchconcert, 13.50 Operette „De Mikado'14.30 Onder ons, 15.00 Kamermuziek, 15.30 Piano muziek, 16.00 De Zonnebloem, 16.30 Na schooltijd. 16.45 Gram.platen, 17.45 Rijk over zee, 18.00 Volksliederen- kwartet, 18.20 Sportpraatje, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.20 Piano duo, 19.45 Causerie, 20 15 Relais BBC, 20.55 Hoorspel, 21.35 Gram.platen, 22.00 Gram.platen, 22.45 Dansmuziek, 23.20 Gram.platen. HILVERSUM II, 415 M. 7.30 Gram.platen, 8.45 Gram.platen, 915 Morgenwijding, 9.35 Arbeidsvitami nen, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Gram.-platen, 10.50 Voor de kleuters, 11.30 Ensemble, 12.00 Alt met piano, 12.30 Ons Platteland, 12.40 Pierre Palla, 13.15 Les gars de Paris, 14.00 Naailes, 14.20 Orgelconcert, 15.00 Ra dio Matiné, 16.40 De Schoolbel, 17.00 Gram.platen, 17.30 The Skymasters, 18.15 Piano, 18.30 Ensemble Guus van Opstal, 19.30 Stichts Pianotrio, 20.05 Réunie Oranjehotel,~20.15 Instrumen taal en vocaal concert, 21.15 „Het was in de Mei", 21.45 Contact, 22.15 Bui tenlands overzicht, 22.30 Viool met piano, 23.15 Max Euwe. overgedragen door haar voorzitter, de heer S. Pimentel. Deze wees in zijn toespraak op de bijzondere betekenis van deze dag, de 9de ab, de treurdag van het Joodje volk, die de verwoesting van de tempel en het verlies der nationale zelfstandigheid in de her innering terugroept. Spreker con stateerde, dat het Joodse volk blijkbaar niet kan opgaan in de volkeren die het'gastvrijheid ver lenen en beschouwt dit als „een vingerwijzing der Voorzienigheid, dat het Joodse volk in eigen land in een zelfstandig volksbestaan aan zijn toekomst moet bouwen". FRIES RUNDVEE STAMBOEK. Uit het verslag van et Fries Rund vee Stamboek over de toestand en de verrichtingen van het stamboek van 1 Mei 1946 tot 1 Mei 1947 bleek, dat de productie van het vee nog altijd ge drukt. wordt door een tekort aan vee voeder. Daarnaast bestaat er een nei ging zoveel mogelijk vee op te stallen. Het gevolg was, dat het vee vaak in slechte voedingstoestand verkeert, wat van invloed is op de ontwikkeling der dieren. Toch is er enige verbe tering in de productiecijfers te con stateren, een gevolg van de gunstige grasgroei. Het peil van vóór de oor log is echter nog niet bereikt. Het gemiddelde van de stamboekkoeien van 6 en 7 jaar bedroeg voor 1939 4932 kg, voor 19464659 kg. Het aan tal melklijsten met 200 en meer kg melkvet bedroeg over 1946 3247, dat met 300 of meer kg: 22. Dit aantal is niet onbevredigend. Het praedicaat „preferente stammoeder" kon tot nu toe aan 30 dieren worden verleend. De stamboekbedrijven zijn thans practisch allen vrij van tuberculose. Het aantal bedrijven, dat nog reav geerders heeft, bedraagt 1.3 pet. De handel in stamboekvee was dit jaar zeer omvangrijk, tussén de le den onderling werden ruim 8400 dieren verhandeld Voor afzet buiten de provincie werden 5029 verkoop- bewijzen afgegeven, waarvan voor export 1114. Medegedeeld werd, dat na overleg met de secretaris van het Zuid-Afri kaanse Stamboek is besloten het z.g. „Z. A. fonds" te bestemmen voor het toekennen van een 4-tal studiebeur zen voor onbemiddelde, begaafde jongelui in Friesland, die in Wage- ningen in de richting veeteelt wen sen te studeren. DE STAND VAN GROENTE EN FRUIT. Vrijwel zonder uitzondering verto nen de groenteteeltgewassen een goe de stand. Wat de fruitteeltgewassen betreft, staan de appelen en peren er zéér goed voor wel komt ir. de ap pelen zowel als in de peren veel schurftaantasting voor, terwijl tenge- vo'ge van het droge en warme weer verschijnselen van zonnebrand aan bladeren en vruchten optreden. Prui men dragen als gevolg van een lang durige vroegtijdige val dooreengeno- men matig, al vormen enkele rassen daarop een gunstige uitzondering. Het onderglas geteelde fruit als druiven en perziken laat een goede ontwikkeling zien; we1 komt in de druivenkassen vrij veel spint voor, mede als gevolg van de heersende weergesteldheid. STAATSLOTERIJ. 4e klasse, le trekking. ƒ25.000.— 6267 2000.6700 1000.— 11001 12137 17434 400.— 5067 5551 13980 200.— 2072 13247 14670 1002593 10487 12617 l'8676. „ECHTE" VLIEGENDE SCHOTELS. Er is een oude spreekwijze, die iets zegt over liefde, die door magen gaat. Aan die spreekwijze heeft de K.L.M. misschien gedacht, toen ze besloot de bemanning van de Constellations op de transatlantische lijnen uit te brei den met een 10e lid, de vliegende kok. De bereiding der maaltijden op het 3000 mijl lange traject van Am sterdam naar New York en omge keerd leverde in het verleden diverse moeilijkheden op. In vele gevallen weerhield het de steward van zijn eigenlijke functie, n.l. het verlenen van service in de ruimste zin des woords. Bovendien leerde de erva ring, dat aan de overigens uitsteken de maaltijden, die door het gebruik van bevroren voedsel aan de passa giers koden worden voorgezet, toch dikwijls de finishing touch ontbrak. Dit alles bracht de K.L.M. ertoe eens proeven te nemen met 'n „vliegende kok", die de uitstekend geoutilleerde pantry der Constellation tot een wa re „keuken in de wolken" zou ma ken. Uit de ground pantry op Schip hol koos men een fijnzinnig kook kunstenaar, en zond hem na een op leiding van 'n maand uit op verschil lende vluchten. En ziet, op 3000 meter hoogte boven de Oceaan toverde hij. kleurige hors d'oeuvres, heerlijke saüzen en saladen en gaf met zijn kunstenaarshand juist dat aan de maaltijden, wat er aan had ontbro ken. Geen wonder, dat de witte koks muts met enthousiasme door de pas sagiers en de ovrige leden der be manning werd begroet. Een enthou siasme, dat de K.L.M. deed besluiten dit sieraad van kookkunst permanent op deze transatlantische lijn te instal leren. Voorlopig eenmaal per week zal de Flying Chef een reis Amster damNew York v.v. meemaken. KARDINAAL VAN ROEY WIJDT NEDERLANDER TOT PRIESTER. Kardinaal van Roey heeft gister morgen in de kathedraal van St. Rombouts te Mechelen de H. pries terwijding toegediend aan 50 semi naristen. Onder de jonge priesters bevond zich E. H. Cornelius Tol uit Volendam, wiens ouders en een groot aantal vrienden de plechtig heid bijwoonden in hun plaatselijke klederdracht. Frits de Ruyter leverde tijdens het internationaal athletiekconcours te Amsterdam een prachtige prestatie door de 1500 meter internationaal le winnen in de tijd van 3 min. 51.7 sec., waarbij hij slechts 1.3 sec. boven het vorige jaar door Slijkhuis gevestigde record bleef. Duizenden vierden het eeuwfeest bij het graf van Belletable. Een klein groepje mensen, oude ge trouwen van de Aartsbroederschap der H. Familie in Leiden en omge ving, wachtte Zaterdag geduldig op de trein uit Amsterdam, die hen zou voeren naar Maastricht ter viering van het Eeuwfeest. Een la.ige, volge laden trein nam het groepje op, en, terwijl de trein reed langs de grote steden, voegden er zich steeds meer Broederschapsleden bij deze pelgrims naar het graf van Belletable, de stich ter van de Broederschap. En ze trokken vanuit zovele andere plaatsen, "anuit het hoge noorden en het zuiden, velen, met welk vervoer middel dan ook, naar Maastricht, waar omstreeks 7 uur in de morgen ruim zevenduizend mannen en vrou wen bijeen waren voor het bijwonen van een openlucht-H. Mis op het Martkplein. Ds Z.E. Pater Jac. Jonckbloedt C-ss.R. sprak daarna óp de congres vergadering een welkomstwoord tot de deelnemers, waarna nog verschil lende andere sprekers namens ver schillende delegaties het woord voer den. Onder doodse stilte luisterde de ze venduizend naar de indrukwekkende en grootse feestrede van Rector H. Drost uit Amsteram. De feestredenaar wees op de plicht, die een traditie van honderd jaar met zich meebrengt, welke plicht evenzeer rust op leden als op directeur. Zondagmiddag om een uur trokken de congressisten naar Hoei in België, waar het graf van de oprichter der „H. Familie", Henri Belletable, be zocht werd. Groots was deze gewel dige tocht door de Ardennen, groots was ook de ontvangst door Burge meester en inwoners van Hoei. Vlag gen waren uitgestoken, en mensen stonden langs de weg voor een echt- Zuidelijke ontvangst. Een sympathiek woord van de burgemeester van Hoei en het hartelijk meeleven van de bur gers zelf maakten reeds voor de ve len de uren, in Hoei doorgebracht, tot onvergetelijke. De kranslegging op het graf van Belletable en de herdenkingsbijeen komst in de Collegiale Kerk versterk ten allen in hun besluit om inderdaad hun plicht van honderd jaar traditie na te komen. Enthousiast waren de verhalen over de groei en bloei van diverse af delingen, waar zowel leden als direc teur geen tijd ongebruikt lieten om hun krachten te geven aan de Broe derschap. Dè I eidsè deelnemers, weliswaar zeer vermoeid, maar toch uiterst dankbaar, keerden Zondagnacht in de Sleutelstad terug. 5000000000000000000000000000000000 ÏOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÖOO BINNENLAND. Een fabriek voor schokbeton is te Kampen in gebruik genomen. Er zal gewerkt worden aan de lopende band. In het gehele complex wordt de cirkel-gang toegepast. De» fa brieksgebouwen beslaan voorlopig een oppervlakte van 12 H.A. Aan de 25ste philatelistendag, welke half Augustus in Maastricht wordt gehouden, zal een nationale postzegeltentoonstelling verbonden zijn. Op de tentoonstelling wordt een tijdelijk postkantoor ingericht, waar op jubileumkaarten en enveloppen verkrijgbaar worden gesteld, die ver zonden kunnen worden met een spe ciale afstempeling, n.l. een apart ten- toonstellings-stempel van 15 en 17 de Nederl. Philatelistendag Maas- Augustus en een speciale stempel van tricht op 16 Augustus. De destijds voor meat and vege tables aangewezen bonnen „E 03 vlees", voor zover men daarop nog geen meat and vegetables heeft kun nen krijgen, moeten vóór 3 Augus tus a.s. bij een slager ingeleverd wor den, desgewenst tegen ontvangst bewijs. Op deze bonnen zal men dan alsnog 1 lb. (ca. 450 gram) meat and vegetables of 4 oz (ca 112 gram) blik- vlees kunnen krijgen. De aardbeien-oogst is dit jaar zeer slechts geweest. Globaal geschat heeft de oogst 5000 ton opgeleverd, tegenover ongeveer het dubbele ver leden jaar. Prins Bernhard heeft de ten toonstelling „Zeemacht" in de Haagse Dierentuin geopend en ook een be zoek gebracht aan een paarden-ten- toonstelling te Zutphen. Een omvallende ijzeren plaat, op een scheepswerf te Bolnes, kwam terecht op het hoofd van de 18-jarige K. F. Vos uit Rotterdam. De jonge man was onmiddellijk dood. De bliksem is Vrijdagavond in geslagen in een boerderij te Jisp (N.- H.). De hooiberg en de stallen brand den af; het woonhuis werd zwaar be schadigd. Om deviezen te verkrijgen heeft Nederland reeds Amerikaanse bezit tingen ter waarde van 60 millioen dollars geliquideerd. Men neemt aan, dat nog voor 45 millioen dollar ge durende de overige maanden van 1947 verkocht zal worden. Geraamd wordt, dat nog 540 millioen dollars aan activa zuilen overblijven, welke volgens de plannen voor een groot deel eveneens zullen verkocht wor den. Een fotowedstrijd „Vacantie in Zuid-Holland" wordt georganiseerd door de provinciale V.V.V.). Een pro gramma van de wedstrijd is o.m. ver krijgbaar aan het bureau der Prov. V.V.V. Zuid-Holland, Parkstraat 38, Den Haag alwaar ook bijzonderheden omtrent onderwerp en deelname te verkrijgen zijn. Een poging tot roofmoord is ge daan te Roosendaal. Een ongunstig bekend staand type had een vrouw van huis weggelokt onder voorwend sel, dat hij haar in contact zou bren gen met iemand, die een bed voor haar te koop had. Buiten de stad gekomen, heeft hij de vrouw bewusteloos gesla gen en haar door middel van een veter uit een voetbalschoen trachten te worgen. De man verklaart, dat hij het slachtoffer slechts heeft willen beletten dat zij om hulp zou gaan roepen. De aanrander heeft zich daar na naar de woning van de vrouw be geven en zich een bedrag van 198 gulden uit een geldkistje, alsmede enige distributiebescheiden toege- eigend. De vrouw, die zes uur buiten bewustzijn was geweest, verkeert thans niet meer in levensgevaar. De Gelderse Volkshogeschool is in aanwezigheid van de Commissa ris der Koningin en tal van autori teiten der Gelderse gemeenten van landbouworganisaties en van met de partement van onderwijs kunsten en wetenschappen, te Eerbeek geopend. 13. Onderweg werden de twee heren weer lastig. Ze mopperden en brom den tegen Karei Kwiek en vertoon den om de vijf minuten neigingen om de koffers neer te zetten en ze Karei zelf te laten dragen. Maar dat ging niet op. Waarschuwend klikte Kareltje met de revolver en betoog de op minzame wijze dat het voor een toekomstig staatshoofd niet te pas komt met koffers door de straat te zeulen. „Ik heb er het figuur niet voor", beweerde hij. „Te fijn van bouw". „Maar", sputterde Pedro in zichzelf, „het is toch geen gezicht, dat wy, die zijn uitgestuurd om een pre sident te vangen, nu zelf als gevan genen terugkomen. Ze zullen zeker argwaan krijgen en niet geloven van, ons verhaal, dat we een tam kereltje op de kop hebben getikt. Het is zelfs best mogelijk, dat ze van zo'n uitge slapen exemplaar van een president helemaal niet gediend zijn". Schrik niet Vanaf a.s. Vrijdag wordt in Trianon de film van Charley Chaplin „De dictator" vertoond. Teneinde deze film onder de aandacht van 't publiek te bren gen, zal morgenmiddag de ori ginele reisauto van Hitier, een grote open Mercedes-Benz, door de straten rijden met een imi tatie van Charley Chaplin er in. Bovendien zullen een paar hoge Duitse officieren, fcwaar behan gen met decoraties, de „dictator" vergezellen. Wie het ziet, schrikke dus niet. Bij het zwemmen in de zwem inrichting „Het Bakseveen" in de 56- jarige gehuwde winkelier H. M. uit Tilburg verdronken. Een staalgieterij zal te Belfeld (L.) worden gevestigd. Het comité „Handhaving Rijks eenheid" heeft de actie voor de na tionale petitie opgeschort. „Waar in tussen vooralsnog geen sprake is van de vervulling van alle delen van het programma van het nationaal comité, in het bijzonder de souvereiniteit van het hervormde koninkrijk, en waar bovendien het gevaar dreigt dat de thans door de regering aangevangen actie alvorens doeltreffend te zijn vol tooid, zou worden stopgezet en het kabinet in de oude fout zou terug vallen, blijft het comité zijn doel, het verkrijgen van een krachtig en ge zond Indië-beleid nastreven De wilde staking, die ruim een maand geleden uitbrak bij de wollen- stof fenfabriek J. Blomjous te Tilburg is opgeheven. Eveneens behoort de wilde staking, die Vrijdag j.l. in „De Gulden Vlies"-sigarenfabriek te Hil- varenbeek uitbrak, tot het .verleden. Er werd overeenstemming bereikt in zake de arbeidsvoorwaarden. BUITENLAND. Joego-Slavië heeft Zondag ge weigerd toegang te verlenen aan de sub-commissie der V.N. voor onder zoek in de Balkan. De buren van Griekenland wensen niet op hun vin gers gekeken te worden bij hun ma chinaties tegen Griekenland. Zaterdagavond zijn tussen Ein- siedlen en Biberbrücken in Zwitser land twee treinen in volle vaart op elkaar gereden. Het aantal slachtof fers is nog niet bekend, doch men heeft reeds 10 doden geborgen. Twee Britse soldaten zijn bij Jerusalem door de ontploffing van een landmijn om het leven gekomen. Te Tel Aviv is een gedeelte van de archieven van het bevolkingsregister verbrand. Een Amerikaans superfort is thans omgebouwd vopr de transport van een bom van 20 ton, de zwaarste bom ter wereld. Binnenkort gaat Amerika ze maken van 50 ton. Hoop volle perspectieven! Onder een groep z.g. „verplaat ste personen", dip in Engeland is toe gelaten om daar te werken, bevindt zich ook generaal Cernius, die in 1939 premier van Litauen was en toen een verdrag van wederzijdse bij stand met Rusland tekende. Hij heeft thans wel enige reden voor bijstand- Een met passagiers volgeboekte Constellation is op weg van New York naar Parijs op het vliegveld Shannon in een sloot terechtgeko men. Het toestel werd zwaar bescha digd; de passagiers werden echter niet gewond. De echtgenote van de Belgische Rexistenleider Léon Degrelle is door de krijgsraad te Brussel tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De moeder van president Tru man is Zaterdag in de ouderdom van 94 jaar overleden. MARKTBERICHTEN TER AAR, 25 Juli. Groente. Snijbonen 0.551.45, stokprinsen 1.952.70, stamprinsen 1.002.45, w. pronkers 0.150.65, spekbonen 1.35, tuinbonen 0.250.50, cap. doppers 3.20, per 10 kg.; bloemkool 0.02—0.23 per stuk; peen 0.050.07 per bos; sla 1.807.20 per 100 stuks; komkom mers 0.01—0.06 per stuk; aardappe len 0.04—0.09, kroten 0.02—0.04, waspeen 0.040.07, tomaten 0.01 0.32, roode kool 0.030.06, postelein 0.060.11 per kg.; andijvie 0.28 0.45 per kist; perziken 0.060.17 per stuk; peren 0.150.26, appelen 0.24 per kg.; peterselie 1.00, seldery 2.00 per 100 bos; spinazie 0.040.08, ra barber 0.05 per kg.; augurken fijn I 0.67^-0.68, fijn basterd 0.30, per kg.; basterd 4.804.90, grof I 2.502.70, idem II 0.50, stippel 1.25, fijn stippel 0.30, bommen 0.100.30 per 25 kg. ooooooooooooooooooooo0000000000000 De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 36) Het waren alle kwaliteiten van een geboren edelvrouw, redeneerde Eric. Nu hoorde hij ten overvloede dien zelfde avond van Amber dait zijn broer Basil de arme Wynstone in diens noodlotsgang was gevolgd en hetzelfde échec had geleden. Dat maakte hem als het ware krankzin nig. Immers nu zou de overwinning vol komen worden. Nu gold het niet een dier vele gevallen, waarin een titel en wat geld voldoende waren om een lief gezichtje uit de lagere standen te doen bezwijken voor het erevol aanbod. Dik lief gezichtje bleek een karakter te bezitten. Zij stelde zich niet met de eerste de beste gelegenheid tevreden en had rwel degelijk onder al de meer ge wenste partijen haar eigen keuze ge daan. O, Eric, de onweerstaanbare, de charmeur, de held, hij twijfelde er geen ogenblik aan, op wie de keuze was gevallen. Hij zou als het ware over de lijken van zijn vriend en broeder heen stappen, reht op het on genaakbare kind af. Zijn onweer staanbare glimlach zou voldoende zijn om Arabella haar hooghartig standpunt te doen verlaten en hem te doen volgen naar het paradijs dat hij voor haar bereid had en waarvan zij het glanzend centrum zou worden. Het is een algemeen gezegde, dat mannen in liefdeszaken echte schapen zijn. Het feit, dat deze waarheid tot in de treure -wordlt herhaald, doet. niets af aan haar onbetwiste echtheid. Mannen zijn echte schapen. Zij zijn er altijd voor te vinden om iets te bewonderen, indien die bewondering reeds is getoond. Zij zien ineens een onnoembaar aantal redenen om iets te bewonderen, in dien er reeds een onoembaar aantal bewonderaars is. Of om 'het eens ruw maar recht uit, te zeggen: indien er één een blauwtje heeft gelopen, bekruipt alle anderen een onbeschrij felijke lust om op hun beurt hun ongeluk te beproeven. „Waarom niet," dacht de jonge Eric, terwijl hij met veel zorg vuldigheid) zijn das strikt onder zijn fijn gevormde kin, met het kuiltje, dat voor een der zeven schoonheden pleegt door te gaan. „Waarom niet? heb nog geen kind gezien, dat tegen haar op kan wat haar charme en haar buitengewoon opgewekt karakter betreft. Dat kind is werkelijk een zonnestraaltje, wac ik smoes. Wat de sociale kant van de kwestie betreft, nou ja, dat geeft daar kan ik alvast zeker van zijn. Maar het is ten slotte niet eens zo enorm, als wanneer ik een kind uit de operette zou nemen, zoals mijn vrienden en die slagen er toch ook in zich door al die herrie heen te werken. En hun schoopiepa's zij van heel wat minder allooi dan die goed zak van een Ames zou ik zeggen. Natturlijk valt hier het leed hier de eerste dagen niet te overzien. Maar ook dat zulen we te boven zien te komen," dacht Eric welgemoed, ter wijl hij in zijn rok schoot, het mees terstuk waar op zijn kleermaker heel wat zweet en verwensingen had gestort en dat van de jongen aris tocraat een ongelooflijke charmeur maakte. „Nee, daar zullen we ons voorlopig geen kopzorgen over ma ken. En het feit, dat die despotische hertogin het meisje goed kan leiden en haar zelfs onder haar persoonlijke bescherming heeft willen nemen, is in ieder geval een uiterst goede noot. Zij zal de slag enigszins verzachten. Zij wordt voor mijn asschepoester de sprookjesfee, die alles ten beste zal leiden." Hij trok met een kies gebaar zijn vest een milimeter naar beneden en wierp een laatste onderzoekende blik in de lange spiegel. Het is maar een sprookje, dat voor al de mannen angstvallig helpen ver spreiden, dat de vrouwen het meeste in de spiegel zouden kijken. Geloof het maar niet! Manne kijken min stens even veel en even onderzoe kend in de spiegel als wij. Het was een jongeling en geen meisje, die volgens de Griekse sage zijn dood vond, toen hij zich in de stroom stond te bewonder .en Toen hij zijn zijden zakdoek even verschikte dacht hij voorzichtig na: „Misschien neem ik de zaken toch een beetje te licht op.., alsof alles reeds beklonken is.., je moet ten slotte met tweeën zijn... Zij heeft Silly Billy een blauwtje laten lopen. nou ja hy is ook een maar een uit gesproken ezel... en even later ving Basil slip,maar het valt niet te ontkennen dat hij voor zo'n levens lustig ding veel te veel boekenworm is met zijn professorengezicht... En zij scheen me toch niet beroerd te vinden." Hij sprak zich met deze laatste overweging weer wat moed in en betrad met zijn stereotiepe sympathieke glimlach de salon om er al zijn krachten te beproeven op het enige meisje, dat hem in tres seerde, terwijl alles debutantes van het seisoen hem koud handden ge laten. Maar hij was geenszins voor be reid op de Arabella die hem bij zijn verschijning tegemoet trad Waitwat was er met haar ge beurd? En de gehele* familie deelde Eric's gerechtvaardigde verbazing, wat was er dan toch in 's hemels naam aan miss Ames veranderd? Om te beginnen haar kleding. Zij scheen als bij toverslag al de vrien delijke raadgevin/gen vergeten te zijn die de zachtmoedige Peggy haar al die tijd gegeven had. Want zij spreidde een nog slechter smaak ten toon dan op die gedenkwaar dige eerste middag van haar aan komst op „De Schuur". Zij had al die bloemrijke decoraties weer op haar japon genaaid: „om die boel een beetje op te vrolijken, nu we van avond een gast hebben" was ze het verbaasde gezelschap juist aan het uitleggen, toen Eric binnentrad. Daar kwam nog bij, dat ze in een ontstel lende vrijgevigheid wat ruimte had toegekend' aan wat ze haar uitgaans- lijfje noemde. Naast het schreeuwen de rose der decoraties op de japon kwamen nu een berg goedkope kant en licht paarse lintjes het meer dan ordinaire geheel completeren. Ze had ook haar kapsel helemaal veranderd. „Hoe?" vroegen de meisje zich ver wonderd' af. Wel, indien je het haar zelf had gevraagd, zou ze geantwoord hebben, dat ze het precies had ge- copieerd van het kanariegele buffet meisje uit „De Kroon". Ten slotte had ook haar stem een algehele verandering ondergaan! Ze was nooit beschaafd geweest, in de zin waarin de Gattermole's dit woord plachten op te vatten. Voor de salon van „De Schuur" was die stem im mer te hard en te volumineus ge bleken. Maar nu verhief .zij haar tot een schreeuwerig gegil. En haar ma nieren! Al het heerlijke vrije, dat Eric zozeer had bekoord, dat ietsje teveel volgens zijn zusters, maar dat hem juist zo had gestreeld*, was nu vergroft tot armgezwaai, benenge- stamp, gemaakt gegichel en een lach, die,aan een barmeisje deed denken. Het „losse", opwekkende als een lentewind" zoals Eric het steeds had uitgedrukt, was nu uitgegroeid tot een alles omverrukkende November storm. De gehele familie nam haar ontstemd op. By dit product der Ames' familie was de vorige Ara bella werkelijk een dame geweest. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2