I Op korte golf Vacantievreugd en ergenis rUDEBAK] ZATERDAG 26 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 5000000000000000000000000000000OQO DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO BINNENLAND. Twee millioen kg. kersen rotten aan de bomen, door de invoer van Belgische kersen tegen dumpingsprij- zen. De Limburgse L.T:B. heeft een telegram aan de minister gezonden om aan te dringen op afdoende maat regelen tegen de funeste gevolgen van de handel in Belgisch fruit. Henri t' Sas wordt op 9 Augus tus 70 jaar. Tijdens de corlog schreef hij nog drie openluchtspelen, waar van „De hoefsmid van St. Saturius" 4at thans in Breda wordt opgevoerd. Ook schoenmakers krijgen va- cantie nu de vacantie-regeling voor het schoenherstellers-maatschoenma- kersbedrijf is vastgesteld. Volgens deze regeling zullen dc schoenmakers wanneer zij althans minstens een jaar bij hun patroon in dienst zijn twaalf dagen per jaar vacantie krij gen, waarvan zes dager, achtereen ge noten moeten worden, terwijl de ove rige zes dagen als zogenaamde snip perdagen beschouwd worden. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft de kerken opgeroe pen tot voorbede in de godsdienst oefeningen op Zondag a.s. voor onze Overheid, voor ons volk, voor de In donesische volkeren, voor degenen, die onder ons eigen volk in bijzon dere onrust en zorg verkeren omtrent het lot van hen, die bij de gebeurte nissen in Indonesië zou nauw betrok ken zijn. Een aantal schilderijen van oude Nederlandse meesters is door de Duit sers per vrachtauto uit Baden Baden rtar Nederland vervoerd. De schil drijen vertegenwoordigen een waar de van 2 millioen gulden. De helft hiervan werd tijdens de oorlog in Nederland geroofd ten behoeve van hpt museum van Bonn en werd in de r'ranse zone verborgen gehouden. De andere schilderijen weiden terugge vonden in een klooster te Marien- stadt, eveneens in de Franse zone. De secretaris van de vakgroep kappersbedrijven Den Haag, is ge schorst op grond van vergaande slor digheid bij het beheer der gelden de vakgroep en wegens onverant woordelijke handelingen van finan ciële aard, waarmee duizenden gul dens waren gemoeid. Het onderzoek naar het beleid der vakgroep duurt nog voort. Een meesterwerk van Pieter de Hoogh, „de Binnenplaats" is door de H. E. ten Cate ten geschenke gegeven aan het Mauritshuis te den Haag. Van de 150 werken op naam van deze schilder bevinden er zich slechts 8 in onze musea. 2000 ton palmolie, bestemd voor de Ned. regering, is, naar de „Msb." verneemt, op weg naar ons land. Het was een partij, die te Belawen (Ind.) was opgeslagen. Palmolie wordt voor al gebruikt bij de vervaardiging van zeep. In het bewaringskamp Vught heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan! De patiën* is geïsoleerd en bezoekers worden in net kamp niet toegelaten. Voor ongerustheid be staat geen reden .omdat het een al leenstaand geval betreft, waarbij tij dig kon worden ingegrepen. De Nederlandse gezant te Praag protesteerde tegen de vertoning van een „documentaire" film over Indo nesia op het wereldjeugdcongres al daar. Het aansteken van een sigaret door een arbeider, die bezig was ben zine af te tappen veroorzaakte een explosie en brand in een loods met machines en bouwmateriaal van de firma Kool en Wildeboer te Hoog kerk. De schade wordt op 100.000 geschat. Alle stook-olie gebruikende in dustriële bedrijven en openbare nuts bedrijven welke op 1 Augustus reeds stookolie of dikke stook-olie toepas ten of na die datum tot gebruik van deze brandstof overgaan, zullen Rijks subsidie ontvangen. Deze subsidie werd tot nog toe .slechts aan enkele door de overheid tot het gebruik van deze brandstof gedwongen bedrij ven verleend. De eerste groep van Joodse kin deren, veertig in getal, die tobdusver in Kampen voor verplaatste perso nen in Duitsland verblijf gehouden hebben, zullen door de zorgen van een Joodse Stichting in een tehuis te f J-IFT MlKI^TF Barneveld worden opgenomen. Er j1*1-1 l UNO IC komen er 500. HYPOTHEKEN en yoor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Bouw-en Makelaarsbedrijf v.d. Drift Oude Vaat 29 - Lelden Telaf. 20513 BUITENLAND. Guerilla-strijders, die Vrydag een aanval deden op de Griekse stad Grevena, hebben 90 doden en 60 ge wonden moeten achterlaten bij hun terugtocht naar de bergen. Van overal komen de meldingen van waarneming van „vliegende scho tels". Op een hoogte van 5000 M. zouden ze zijn waargenomen boven Italië. Ook in de buurt van Charleroi in België. De douane te Hazebroek heeft een geblindeerde auto in een val la ten lopen. De wagen werd 40 M. ver weggeslingerd. Eén der inzittenden wist te ontsnappen. Maar het interes santste, wat er nu inzat, vertelt de douane niet. Te Neurenberg is gearresteerd baron Ernst von Weiszaecker, gene raal der S.S. en permanent vertegen woordiger van von Ribbentrop. Hy wordt beschuldigd van nagenoeg alle oorlogsmisdaden, welke men heeft kunnen bedrijven. RADIO ZONDAG. HILVERSUM I (301 M.- 8.00 Nieuws, 8.25 Inleiding Hoog mis, 8.30 Hoogmis in de kapel van de paters van de H. Geest te Weert, 9.30 Nieuws, 12.15 In het Boeckhuys, 12.30 Lunchconcert door het Vaude ville Orkest o.l.v. Cor v. d. Linden, 13.00 Nieuws, 13.20 Vervolg Lunch-' conce-t, 13.40 Apologie Prof. Dr. J. B. Kors O.P., 14.00 Concert door Toonkunstkoor afd. Arnhem o.l.v. Hans Brandts Buys, 14.30 Kath. Volkspartij „De Middenstand onder nieuwe verhoudingen", 14.40 Vervolg concert, 16.10 Walter Gieseking speelt Debussy, 16.20 Katholiek Thuisfront, 16.30 Ziekenlof in de Parochiekerk van de H. Drievuldigheid te Bloe- mendaal, 18.30 Prog. Ned. Strijd krachten, 19.30 Nieuws, 19.45 Wereld kampioenschappen Wielrennen tc Pa rijs, 20.00 Actualiteiten, 21.15 Moord in de pauze (luisterspel), 21.50 Edou- ard Commette speelt werken van Bach, 21.10 Avondgebed, 1 Nieuws, 22.45 Kath. Nieuw, 22.50 Mozart Progr. HILVERSUM II (415 M.) 8.00 Nieuws; 8.45 Gramofoonmuz., 9.15 VARA-Sportjournaal, 9.30 Men vraagten wij draaien, 10.15 Po len zoals het leeft en zingt. 10.45 In de tuin der poezie. 11.15 Radio-pot pourri samengesteld door Benedipt Silberman, 12.03 Gram.muziek, 12.40 Amsterdams Knapenkoor o.l.v. Dir. Eug. Adolfs, 13.00 Nieuws, 13.50 Spoorwegen spreken, 14.05 Dr P. H. Ritter jr., 14.30 Residentie orkest o. I.v. Ignace Neumark vanuit het Kur- haus, 16.30 AVRO's reportagedienst, 16.40 Flitsen van de wereldkam pioenschappen wielrennen te Parijs, 17.20 Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" 18.00 Nieuws, 18.15 Wielrennen repor tage van Parijs, 20.00 Nieuws, 20.15 Walz-Time, 20.45 De blauwe Sma ragd, hoorspel, 21.40 Potpourri van de meest bekende chansons van Mau rice Chevalier, 22.00 Het Radio Phil- liarmonisch Orkest o.l.v. A. v Raalte, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram.muziek. MAANDAG. HILVERSUM I (301 M.). 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend gymn. 8.00 Nieuws, 9.30 Morgenconcert, II.15 Van oude en nieuwe schrijvers, 13.00 Nieuws. 15.15 Franse Orkest werken, 16.45 Kamermuziek progr.. 17.30 Sportuitslagen, 17.45 Rijk over zee, 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten, 20.00 Nieuws, 21.30 Studio-tuincon- cert, 22.15 Amusementsorkest van de week; 22.30 Nieuws, 23.15 Zone schaaktournooi. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend gymn.-; 8.00 Nieuws, 8.18 Luchtige morgen klanken, 10.20 De Regenboog, 11.00 De Fabels van Fontaine, 12.00 Vau deville orkest o.l.v. Cor v. d. Linden, 13.00 Nieuws, 13.20 Jan Vogel en zijn accordeonorkest, 17.00 Wat doen we in de vacantie, 17.30 Licnt orkest con cert, 18.00 Nieuws, 18.15 Malanda en zijn orkest, 19.25 Noodvoorziening ouden van dagen, 19.40 Johan Jong, 20.00 Nieuws, 20.15 Residentie orkest o.l.v. Ignace Neumark, 21.15 Het G.G. cabaret, 22.45 Wielrennen, 23.00 Nieuws, 23.15 Lichte avondklanken. In de Gulden Vlies-sigarenfabriek te Hilvarenbeek (een filiaal van Til burg) is een wilde staking uitgebro ken, omvattend 91 man, wegens on- ingewilligde loon-eisen Het conflict heeft geen politieke achtergrond. Bij een noodlanding in de om geving van Kampen is een militair vliegtuig vernield. Een van de vleu gels kwam in aanraking met de grond, waardoor het toestel in drieën brak. De sergeant-vlieger werd eruit geslingerd en liep ernstige verwon dingen op. De aanhalingstekens waren weg gevallen, verontschuldigt zich de te lex over het bericht, dat Charlie Chaplin in Amsterdam zal komen. Het is een als Charlie Chaplin ver klede figuur In het kamp van gedetineerde te Laren blijkt, het Rijk voor dui zenden guldens te zijn opgelicht. De gedetineerden beheerden zelf de loon administratie. Met de werk-uren is daarbij gesmokkeld; vale uren wer den genoteerd, zonder dat werk is verricht. Een geïllustreerd maandblad van Kath. Thuisfront zal binnenkort verschijnen onde de titel: „Salvo". Het blad is bestemd voor de solda ten en staat onder hoofdredactie van drs. L. A. M. Goossens, majoor-aal moezenier. De lintjesregen op Koninginne- verjaardag zal dit jaar niet plaats hebben. Voortaan zal de „lintjesre gen" drupsgewijze, dus over het gehele jaar verdeeld, nederdalen. De traditie van de 30ste Augustus zal worden gehandhaafd ten aanzien van de Overzeese Gebiedsdelen. Een rangeerder raakte bekneld bij het afhaken van wagons op het rangeerterrein van Philips te Eind hoven. De arbeider, 29 jaar en ge huwd, overleed op weg naar het ziekenhuis. In de geheime archieven van Berlijn heeft het Rijlcsinstituut voor Oorlogsdocumentatie opnieuw een goede vangst gedaan. De persoonlijke archieven van Himmler. welke tot de buit behoren, tonen aan, dat deze sinds 1^42 grotere invloed had op de Duitse politiek in Nederland dan zijn Führer. Ook werden brieven van Rauter gevonden, die al uiterst be zwarend materiaal kunnen dienen bij het proces, dat binnenkort tegen de ex-Polizeiführer in Nederland ge voerd zal worden. Ariëns wordt op Zondag, 10 Augustus in Maarssen herdacht. Het zal de 19e jaarlijkse herdenking zijn. De sneltrein, welke te 9.48 uit Utrecht vertrekt, zal te 9.58 te Maarssen stoppen, zodat de bezoe kers tijdig in de kerk kunnen zijn. Bij de Katholieke Arbeidersbe weging zijn plannen in voorbereiding om tegen het volgend jaar een mas sale kinderuitzending tijdens de va cantie te verzorgen. Daarnaast zal waarschijnlijk blijven bestaan het systeem van uitwisseling van kin deren tussen leden van de beweging in de stad en op het platteland, dat ook dit jaar al toepassing heeft ge vonden. De volgende extra treinen, in gaande Zaterdag 26 Juli, zullen in verband met de te verwachten druk te des Zaterdags gaan rijden: Gouda vertrek 7.59; Utrecht CS. vertrek 8.34; Amersfoort vertrek 9.09, Zwolle aankomst 10.08 uur. Uit Amsterdam C.S. vertrek 8.25, Amersfoort ver trek 9.13 Apeldoorn vertrek Deventer aankomst 10.13. Op Zon dag 27 Juli rijdt de extra trein Am sterdam C.S. vertrek 17.26, Haarlem vertrek 17.43, Heemstede vertrek 17.49, Leiden vertrek 18.09, Den Haag aankomst 18,21. wat wij kunnen doen voor een hoogst nuttig en zeer noodzakelijk werk: de „Stichting voor Katholieke Sociale Jeugdzorg" te Leiden is: Morgen aan de kerk kopen een door deze Stichting uitgegeven blad:" DE RIJNPOST. Wij mogen niet onverschillig staan tegenover het werk van deze Stichting, dat omvat: 1. HET CLUBHUIS ST. FRANS ',S. F. L.), Nieuwe Rijn 52, waarvan ruim 200 jongens in Augustus aa. op Zomerkamp naar Drente trekken. 2. DON BOSCOHUTS, Rapenburg 52, internaat voor schoolgaande en werkende jongens, die om een of andere reden de ouderlijke zorgen (tijdelijk) moeten ontberen. 3. BEHOUDEN HUYS, vacantie- oord in de duinen by Noordwijker- hout. 4. JONGENSSTAD, Pieterskerkhof, open huis voor jongens van alle gezindten naar-het Amerikaanse mo del van father Flanagan. Daar zijn er God zij dank! onder ons, die voor het werk van dze Stichting geven van hun geld, hun tijd, hun persoon. Daar zijn er die voor dat werken offers en grote offers brengen. En waarom? Omdat zij begrijpen, dat zij mede verantwoordelijk zijn voor God voor de „mannelijke grote-stadsjeugd van 721 jaar, alsmede van die gezin nen, welke zeker in deze tijd méér dan gewone zorg behoeven." Maar óók wij wij, die misschien nog niets of weinig voor de katho lieke sociale jeugdzorg hebben ge daan, dragen als Katholieken ver antwoordelijkheid. En daarom: Laten wij beginnen met morgen „De Rijnpost" te kopen, Kijk dan dat blad 'ns door, lees het, en: er zullen zeker meer dona teurs komen, zodat de prachtige plannen van genoemde Stichting doorgang kunnen vinden. De Katholieken van Leiden kopen morgen DE RIJNPOST, Zomerkamp-editie van het S. F. L. Ieder heeft toch wel iets voor het goede doel over?! Het blad wordt aan een dertigtal kerken in Leiden en omgeving aan geboden en de prijs is minimum 25 cents. Ou<jewetering, 24 Juli 1947. Het is vacantie, een prachtig zo merweer en een mooie natuur lokt de vacantieganger naar buiten, naar het platteland en onze vaarten en meren zijn gevuld met ranke vaar tuigen, waarop de vacantieganger zyn vrije tijd tracht door te brengen met het beoefenen van de watersport, en met het geven van ergernis. Ja, u, mijnheer, die thuis zijnde 's mor gens nog in uw woning voor, niemand te spreken bent, omdat u nog niet ge kleed bent, omdat u nog wat rond loopt in uw kamerjasje, en u, me vrouw, die het in uw eigen woon plaats niet in uw hoofd zal halen, om zelfs maar zonder mantel te gaan win kelen of op visite te gaan, omdat dit beneden uw stand zou zijn, en u jon geman, die naar school of kantoor gaat' met een onberispelijke kleding, en gij, jonge dame. die de gewoonte heeft uw gezicht te bepoederen of te verven, om uw juiste gelaatskleur te bedekken, u allen komt naar het plat teland en geeft ergernis, ergernis door ontkleding, door uw zedeloze en schaamteloze houding en manieren. Bent u van gedachte dat wij, plat telandsbewoners deze ontkleding van u nog mooi vinder- ook??? Neen, evenals gij in de jaren 4045 verach ting had, of moest hebben voor de overheersers met hun naaktcultuur, eveneens' verachten vrij u, die zich de vrijheid veroorlooft, onze dorpen te bezoeken in een kledii, die alle per ken der moraal te buiten gaat, u komt niet meer naar buiten om te genieten van de watersport of om Gods schep ping in de natuur te bewonderen, maar u komt naar buiten, om met uitschakeling van alle menselijke mo raal te koop te lopen met een schaamteloze reclame voor de heden daagse zeden-verwildering, en u, u bent de schuld dat do hedendaagse opkomende jeugd zich bezoedelt met de zonde van begeerte, want, al wie met de opkomende jeugd m aanra king komt, en zijn oor te luisteren legt, hoort maar al te vaak dingen, die door geen jongensmond gespro ken moesten worden. En, hoort U goed, watersportbeoefenaars, dat heb ben zij yan u gezien en gehoord!! En zij spreken woorden uit die onze Grootouders, Ouders en ons zelf het schaamrood naar de wangen doen vliegen. Dat alles hebben wij aan u watersportliefhebbers te danken, aan u, die misschien in uw woonplaats zitting hebt in een commissie tot uit zending van stadskinderen naar bui ten in de vacantiemaanden, en zich er over beklaagt, dat de plattelands bewoners z'o weinig met dit doel sym pathiseren. Maar weet u wel dat de schuld bij u zelve ligt?? Want vele plattelandsbewoners wachten zich er voor de lichamelijke gezondheid van het stadskind te helpen verbeteren en daar tegenover te stellen de onher. stelbare schade, door u zelve, stads bewoners, aan reine kinderzielen toe gebracht, door hen getuige te laten ^ijn van uw zedeloze en schaamteloze kleding, houding en manieren, want dit wordt de stadsjeugd die niet ver der komt dan zijn stad ten allen tijde nog gespaard en onze jeugd opgedron gen, en, wanneer een plattelander het in zijn kop zou krijgen om ,in een behoorlijk badcostuum in een der winkelstraten van uw stad rond te lopen, dan zouden de Politiebureaux overstelpt worden met meldingen, dat er een krankzinnige in de straat loopt, en dan zou een heel cordon agenten er op uit trekken, om die persoon te arresteren en zonder par don in een krankzinnigengesticht op sluiten, want krankzinnig zou je zijn als je zo iets zou doen En wij, dorps bewoners, zitten de he^e vacantie op gescheept met niet één maar met hon derden van die naaktlopers En, als je de moed bezit, hen te wijzen op het onbehoorlijke van hun kleding, dan krijg je ten antwoord: „Ik ben hier toch in een dorp, ik ben toch uit!" Ja u bent uit, uit uw kleding, uit uw fatsoen, je bent uit maar uit u zelve, je hebt u zelf vergeten. Even schandelijk is het, dat er plat telandsbewoners zijn, die voor een handvol geld de ziel en zaligheid van de aan hen door God toevertrouwde kinderen verkopen door toe te staan, dat vacantie-gangers in z.g. badcos tuum over hun erf slenteren, zij be seffen niet, dat het mooiste, wat God hun kind gaf, de reinheid, daardoor in gevaar wordt gebracht,- en zwaar zal hun verantwoording voor Gods rechterstoel zijn. Even schuldig zijn de ouders, die door het slechte voor beeld verleid, hun kinderen toestaan in badcostuum rond te lopen. Dat de kinderen daardoor hun schaamtege voel verliezer., hetwelk funeste ge volgen kan hebben voor de latere ja ren, dat komt er by hen niet op aan. Hun kinderen krijgen een degelijke opvoeding, is hun zeggen, en zij zul len hun ouders de schande van een zedelijke val wel besparen; zij be seffen niet dat de degelijkheid der opvoeding door deze handelwijze zelf al is ten val gekomen. Vacantiegangers, wij gunnen u van harte een gezonde en ongestoorde va- cantie-vreugd, maar spaart ons dan uw ergernis gevende kleding, het heeft voor u geen zin of uw huid al dan niet bruin gebrand is, afgezien nog van het feit of dit goed of scha delijk is voor de gezondheid U loopt na de vacantie niet met uw bruin gebrande huid in de plaats uwer ih- woning te koop, maar u kleedt zich daar weer zoals het hoort. En gunt ook uw mede-vacan'iegangers, die niet mee willen doen aan de zeden- loze en schaamteloze watersportbe- oefening, een prettige vacantie zon der dat zij zich behoeven te ergeren Vacantiegangers weest sportief, door u sportief te kleden. Hoofdleider der Katholieke Jeugdbeweging G. S. v. d. PLOEG, te Oudewetering Z.-H., Kerkstraat 40. Alleen voor verloofden 111 „De „Stadsraad" maakt be kend, dat de verleofden-cursu* vanavond om half acht begint en wel in: Café Restaurant „In den Vergulden Turk" op de Bree- straat. Letwel: dur geen bijeen komst in „De Doelen"!!J Majoor van 't Hof spreek-t over: Film-problemen. Rector Vester vervolgt zijn causerie. TH. H. DE WILDE Jr, Secr..penn. Bovenstaand ingezonden stuk, dat aller ernstige aandacht verdient, is vanwege de plaatsruimte iets inge kort. Red. L. Crt. WANDELSPORT. De Vierdaagse ten einde Slechts 8% uitvallers ondanks tropische hitte Laatste dag. Vast en zeker/ KAMSTEEG'* Autom. Bedr. N.V. OEGSTGEEST Gistermorgen gingen er 6214 tippe laars naar Grave, Cuyk en Gennep en door de gehele Noord-Oost Maas streek. Het was wederom e^n harde strijd tussen de felle zon en de ener gie van de duizenden wandelaars, maar zij gingen over betere wegen en zo vlotte de mars beter dan de drie vorige dagen. Door de militaire en de burgergroepen en ook door de in- dividuelen werd in een opmerkelijk spel tempo gewandeld. De kopgan- gers van de vijfenvijftigers waren omstreeks negen uur in Cuyk en had den in vier uur tijd ruim dertig kilo meter afgelegd, dat is zonder rusl ruim 7 1/2 kilometer per uur. Deze tour de force is in echte wandel-stijl uitgevoerd, én wel voornamelijk door de Amsterdamse wandelaars die hun navolgers een aanstekelijk voorbeeld gaven. Grave was traditioneel in feeststemming en heel Noord Oost Brabant ontving de duizenden wan delaars met het bekende enthousias me en grote gulhartigheid. Na de tocht door de zon-doorstoof- de Beerse Maas-vallei werd Cuyk ge naderd. In Grave speelde de stede lijke muziek en de harmonie der blinden, in Cuyk de Marine-band, en overal was grote geestdrift. Op twee plaatsen staken de deelnemers de Maas over, namelijk bij Cuyk en Oeffelt. Boven Gennep bereikten de veertigers en vijftigers de grote weg Nymegen-Maastricht van waar zy in rechte lijn op Nijmegen aan trok ken. Omstreeks één uur waren de kopgangers reeds de grenzen der ge meente Nijmegen genaderd. Was de belangsttelling in de Maas streek groot, te Nijmegen moest zij overweldigend heten. Over een af stand van kilometers stonden drie,, vier rijen dik de toeschouwers langs de St. Annalaan en geen wandelaar kon passeren of hij werd bedacht met bloemen door vrienden, bekenden of bloedverwanten. Het was weder de beroemde bloemenparade te Nijme gen op de sluitingsdag der Vierdaag se. Stadgenoot en vreemdeling deden daaraan mede. Uit alle delen van het land waren de belangstellenden per autobus naar Nijmegen gekomen. Vele wandelgroe pen werden door hun clubleden met wapperende vlaggen opgehaald, zo dat het in de stad een triomfale vlag- genoptocht leek. Op het plein aan de Byleveldsingel werden de aankomen den direct verblijd met kruisen van de Vierdaagse. Hier omringden dui zenden wandelenthousiasten het veld en stond de muziek opgesteld van de Nijmeegse postfanfare, de Tilburgse politie, de muziek van de spoorwe gen en de Marine-band. Minister Gie- len, de commissaris der Koningin in Noord Brabant prof. dr. de Quai, de burgemeesters van Tilburg, Nijmegen en omliggende plaatsen, de vertegen woordigers van KNVB, de NWB en legerautoriteitep luisterden door hun aanwezigheid de slotfeestelijkheden1 op. Ook de buitengewoon gevolmach tigd ambassadeur van Frankrijk, zijne exc. J. Rivière woonde de aan komst bij. Alle groepen arriveerden in goede styl en kwamen in aanmerking voor de groepsprijzen. De buitenlan ders, de Tsjechen en de Fransen, heb ben een uitstekende indruk gemaakt en ook de marine-, land- en lucht vaarttroepen hebben zich in «deze Vierdaagse schitterend gehouden. De burgergroepen hebben zich daar uit stekend by aangesloten. Gistermorgen zijn 47 lopers thuis gebleven en gister zyn er slechts twaalf uitgevallen. In het geheel zijn er 570 uitvallers geweest op een to taal aantal deelnemers van 6672, dat is acht procent. Nog zelden werd een Vierdaagse by een tropische hitte als thans gehouden, en nog nooit werd met zo'n groot aantal deelne mers zulk een groot succes behaald. TH. J. VAN DER HEIJDEN rechtskundig adviseur (lid NVRA) HOGE RIJNDIJK 105-105a LEIDEN TELEF. 23405 Besprekingen bij voorkeur Vrijdagsmorgen* Sportuitwisseling Leiden-Gent Leidse voetbalploeg wint met 21 Men schrijft ons: Deze nog zeer jonge sportuitwisse ling is mede door de hulp van de Gentse sportvrienden op uitnemende wijze geslaagd. Maandagmorgen vroeg werden te 6 uur een groep van 24 man uitgeleide gedaan dóór wethouder J. C. v. Schaik en naarmate de reis vorderde kwam ook de stemming. Een heerlijk kopje koffie om 9 uur te Breda deed de vrolijkheid ten top stijgen, totdat de grensoverschrijding even een do\ynstemming bracht. Ruim 2Y uur is hier de leiding in de weer ge weest om via „Niemandsland" (Bel gië liet het gezelschap niet door en Holland wilde het niet terugnemen) toch in België te worden toegelaten en wellicht is dit oponthoud de enige fout geweest, die er gemaakt is. Ein delijk kon de rois worden voortgezet ey niet zodra was de groep weer bij een, of de vrolijkheid nam toe, tot men in Gent arriveerde. Jammer ge noeg was door het late uur hier nie mand aanwezig voor ontvangst, maar dank zij een Belgische Hermandad en de hulp van de wethouder voor dc sport kreeg men nog een extra- plaatsje bij de grote wielerwedstrij den, waar wij zowaar ook nog een Hciander aantroffen en wij niet h»?b- ben nagelaten op onze bekende ma nier Middelkamp aan te moedigen. Of het geholpen heeft, weten wij niet, want te 7 uur werden wij op het stad huis ontvangen en mochten wij een vcortreffelijke huisvesting in ont vangst nemen. De tocht door de stad gaf ons heal wat feestelijkheden te aanschouwen, maar wat ons het meest opviel was wel het vuur^verk dat midden in de stad werd afgestoken. Te even 12 uur zochten wij ooZ-i huvesting op om fit te zyn voor de 2e dag, waar reeds om 9.30 uur aan treden werd geblazen en wij het ge hele stadhuis mochten bezichtigen. Na nog even gewinkeld te hebber, meskten wij ons op voor de grote voetbalwedstrijd van 's middags 4 uur. Na de teleurstellende proef wed strijden en een slechte generale re petitie, volgde echter nu een goed spelend elftal, waarbij de tactiel^, var onze jongens zegevierde over de techniek van de tegenpartij. Met een stevige "verdediging en teruggetrok ken binnenspelers, werd ae Belgische tegenpartij geheel overspeeld en ook al was onze achterhoede in het be gin zo ongelukkig in eigen doel te schieten (10), de jongens bleven gced aanpakken. Windhorst vSs hier het grote gevaar en bij een van Ce veie voorzetten kopte hij onhoud- maar in 11). Ook in de tweede helft, die door een volledig college \&n B. en W. werd bijgewoond, bleef ons elftal goed van zich afbijten en wasrlyk gelukte het Windhorst nog maals met een kopbal zijn elftal de leiding te geven, waarmede ook net eirde kwam (1—2). Na afloop volgde een souper in de Raadskelder en hier was he*, de wethouder, die ons toesprak en de lei- rei van onze ploeg een eremedaille overhandigde van de stad Gent, een hoge onderscheiding die nu slechts voor de 3e maal werd uitgereikt. Namens B. en W. van Leiden en bij monde van de heer P. Lut werd har telijk dank gebracht voor dit erele- dames niet werden vergeten. Vermelden wij voorts, dat de bloe men, onze aanvoerder geschonken, in 't bijzijn van onze tegenstanders werden gelegd op het monument van de gevallen brandweerlieden tijdens de oorlog. De laatste dag werd nog besteed voor een bezoek aan vele beziens waardigheden, waarna om 4 uur af scheid werd geblazen en allen in de beste stemming huiswaarts keerden. Vrijdagavond was hier in Leiden een officiële ontvangst en precies 7 uur kon de gehele groep ten Stad- huize aanwezig zijn om B. en W. deze eremedaille over te dragen met de wens, een goed plaatsje als blij vende herinnering aan dit werkelijk gelukkig gekozen contact met Gent. Maandagavond te 7 uur in de zweminrichtng De Zijl organiseert L. Z. C, een groot waterpolo-tournooi tussen de Gentse Zwemvereniging, Haarlem (de gastvrouwe van Gent), U. Z. C. en L. Z. C. Ook hier zal dus het contact met Gent, nu op zwemgebied worden verkregen en zal het gezien de kracht van deze ploeg niet aan be langstelling ontbreken. ken, terwijl tevens de gasiheren en Reijke BK 128. WATERPOLO. Poelmeer—S.Z.C, 1—1. Het is Poelmeer gisteravond gelukt een ge lijk spel tegen de Schiedamse zwem- club te behalen. Voor de rust wogen beide partijen vrywel gelijk tegen elkaar op met Poelmeer iets meer In de aanval. Rust kwam met blanke stand (00). Daarna wist Versluys voor Poelmeer de score te openen (I-77O) en S.Z.C. begon hardnekkig de strijd om de gelijkmaker T. Kraayen- brink had daarbij tenslotte succes (11). Zo kwam het einde. Er is nu een hevig gedrang in de onderste re gionen dezer afdeling De Gouwe, S. Z.C. en Poelmeer hebben ieder 6 en de Zijl 5 pnt. Poelmeer is echter uitgespeeld, de andere clubs nog niet. De Sleutelstad—Zwip 38. In een slecht gespeelde wedstrijd heeft de jongste Leidse Zwremclub gister avond een zware nederlaag tegen het Haagse Zwip geleden. De Leide- naars speelden wel zeer onoordeel kundig en waren bovendien zeer slecht is het benutten van vrye kan sen. Reeds spoedig namen de gasten de leiding (01) en ondanks' een hunner even later wegens te vroeg wegzwemmen uit het water werd ge zonden, wisten zy de score te ver hogen (02). Spoedig hadden zij weer succes (0—3) en eerst daarna slaagde Geeve erin tegen te scoren (13). Weer was de beurt aan de Hagenaars (14) en na de rust volg den er spoedig achter elkaar weer drie doelpunten (1—7. Eradus liet verschillende kans/en onbenut door slecht schieten, doch het werd toch 27 en toen de achterspeler van Zwip de bal in eigen doel plaatste zelfs 37. Het einde kwam tenslotte met 3 8. ZWEMMEN. Wedstrijden in de Zijl. Aj. Woensdag houdt de Zwemver. „De Zyl" onderlinge wedstrijden. Aan vang half zeven. Op 15 Aug. worden door „De Sleu telstad" open wedstryden gehouden in de zweminrichting „De Zijl", waar aan iedereen kan deelnemen. POSTDUIVEN. Leidse Concourscommissie. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Eindhoven. In concours waren 650 vogels, welke te 12 uur 10 min. wer den gelost met N.W.-wind. Ie duif 13—49—10, laatste duif 14—17—35. De volledige uitslag luidt: Chr. v. d. Pluy VC 1, 27; W. Vijlbrief VC 2. 118; W. de Romijn RD 3, 81, 104; P. van Dijk RD 4, 79, 43, 77, 85; C. P. Hoogeveen VC 5, 53, 72, 88; L. Gijs man VC 6; R. P. de Graaf BD 7 11, 20, 21, 24, 25, 30, 46, 62, 70, 75.' 95; J. Smit BD 8, 50, 87; Gebr, v. d. Hulst RD 9, 68; H. Sterk LPC 10, 89, 108: J. Minke RD 12 73, 100, 110; C. Geel LPC 14, 45, 81;'S. Jansen BK 15, 49; J. van Alphen VC 16, 84; W. Abra hams VC 17; H. Moenen BK 18; D. W. de Romijn BD 19-; D. Mosseveld RD 22,32; H. E. Christiaanse VC 23, 55, 130; H. Schoo LPC 26, 28, 82, 90; J. Benning RD 29; P. Kramp RD 33, 83, 124; J. S. A. Bailey KD 34, 103; D. Uythoven VC 35, 36 61; J. v. d. Wal VC 37; R. Pet BK 38; Joh. de Hollander RD 39, 59, 97, 107, 115, 129; P. J. Koene RD 40; M. J. Noor- dervliet BD 41; J. Krekelaar LPC 42; J. J. Vliegenthart VC 44, 117, 129; 3. N. van Leeuwen VC 47; J. Sierat RD 48, 52, 86, 94; T. N. Bemelman BD 51; B. Geenjaar VC 54; N. v. d. Linden VC 56; G. A. L. v.d. Reyden B. 57. 63; A. van Weereq BK 58; H. Schouten RD 60, 116; A. P. v. d. Voort VC 64, 126; A. Polak VC 65; Chr. v. d. Water RD 66; P. Vogelen zang VC 67 121; A. W. Krol LPC 69; H. V. de Haan BK 71, 74; J. Robbers VC 76; W. Jonk LPC 78, 80; W. v. d. Mark BK 79; F. M. Bink BD 91; T. Platteel RD 92, 118; C. van Dijk VC 93' C. Vlaaidingerbroek VC 96; v B. de Graaf BK 98; G. A. van Alber- da BD 99; JY Boom VC 101, 111; P. de Groot LPC 102; Gebr, de Graaf BD 105, 109; N. Waasdorp RD 106; P. Gijsman BK 112, 119; J. Stafleu VC 114; J. Prins LPC 122; M. Jon- geleen VC 123, P. W. Schenkeveld 125; W. Minke RD 127; en H.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2