RADIO j Op korte golf f Franse vacantiekolonie te Leiden VRIJDAG 25 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGING 2 De Utility-goederen Aanmaak en voorbereiding in volle gang Algemeen is de vraag: wordt er al gevorderd met de productie en de beschikbaarstelling van utilitygoede- ren? De beide stadia, die in deze vraag genoemd worden, dienen evenwel aangevuld te worden met een derde, namelijk de voorbereiding. Boven dien bestaat deze voorbereiding nog in tweeën, t.w. het overleg van de overheid met de fabrikanten en de maatregelen, welke laatstgenoemden dienen te treffen om hun bedrijf voor de productie van utility-goed in te richten. Niet iedere fabrikant is bij voor baat genegen, zich op de vervaardi ging van utility-producten te werpen. Evenwel zit er een stevige drang van regeringszijde achter, waardoor, na langdurig overleg in verband met vele technische moeilijkheden, talrij ke fabrieken in Nederland thans de voorbereiding beëindigd hebben en het stadium van de uitvoering bereik ten. Dit wil evenwel niet zeggen, dat r.u ook direct de resultaten in de win keletalages zichtbaar zijn. Er is een begin gemaakt met.de keramische industrie, de draadarti kelen, metalen keukengerei, bestek, zinken huishoudelijke artikelen, wol len half wollen dekens en wollen stoffen. Voor houten meubelen is al gerui me tijd een genre utility-stelsel in gebruik. Dit komt tot uiting in de merkbaar grotere aanmaak van goed kopere meubelen, welke zelfs al prijs- verlagend gewerkt heeft ook op de duurdere soorten. De voorbereiding voor de utility- aanmaak van geconfeciionneerdë tex tiel, haarden en kachels, stofzuigers en wasmachines verkeert nog in het stadium van bespreking. Ook voor rijwielen wordt utility- aanmaak overwogen, hetgeen bijzon dere moeilijkheden biedt, gezien de gevarieerdheid der onderdelen. Bo vendien bestaat het streven, de utili- ty-fiets tot een uitgesproken kwali teitsproduct te maken hetgeen de Nederlandse rijwielindustrie aan haar reputatie trouwens verplicht is. Voor sigarenfabrikanten bestaat het voorschrift, dat 20 pet. van de af leveringen in de prijsklassen van 10 cent (zonder opcenten) of lager dient te geschieden. Dat overigens met deze voor het publiek zo belangrijke zaak gevor derd wordt, moge blijken uit het feit, dat het systeem voor geweven katoe nen. kunstzijden en halflinnen goe deren per 1 Juli j.l. in werking is ge treden. Hiervoor is een stelsel van „plafond-prijzen" gekozen, hetwelk inhoudt, dat van af 1 October a.s. voor 75 pet. van de geproduceerde katoenen, kunstzijden en halflinnen huishoudgoedieren, werkmanskleding, en kledingstoffen bepaalde maxi- ZATERDAG. HILVERSUM II. 301 M. 7.45 Gram.platen; 8.15 Pluk den dag; 9.00 Morgenconcert; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.platen; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Bariton met piano; 12.03 Viool met piano; 12.35 Orkest; 13.00 Strijdkrachten: 13.30 Orkest; 14.00 Orkest; 14.30 De Toneel kijker; 14.45 Gram.platen; 15.00 Jon geren; 15.15 Strijkorkest; 16 CC- Wals- stemming; 17.00 De Wigwam; 18.00 Wielrennen; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.30 Voor de strijd krachten; 19.20 Kareool Septet; 20.05 Actualiteiten; "20.20 Gram.platen; 21.30 Lichtbaken; 21.00 Negen heit de klok; 22.00 En morgen js het Zondag; 23.15 Beethoven-programma. HILVERSUM I. 415 M 7.30 Gram.platen; 8.15 Pianoduo; 8.38 Gram.platen; 9.35 Werken van Handel; 10.00 Morgenwijding; 10.55 Gram.platen; 11.00 Voor de arbeiders; 12.35 Orgel; 13.15 Malando: 13.45 Gram.platen; 14.00 Lezing; 1415 Viio; 15.15 Boek tot Boek; 15.30 Vaudeville orkest; 16.05 Als een bonte vogel vlucht.. 16.30 Vaudeville-orkest; 17.00 Sportpraatje; 17.15 Gram.platen 18.15 E.T.A.-Trio; 18.30 Om en nabij de twintig; 19.00 Cello met piano; 19.30 Jeugduitzending; 20.15 Oké; 21.30 Zangplaten; 22.00 De Ellendi- gen, hoorspel; 22.25 The Ramblers; 23.15 Max Euwe; 23.25 Gram.platen. mumprijzen niet zullen mogen wor den overschreden. De fabrikanten hebben de verplichting, in Juli 40 pet., in Augustus 50 pet., in Septem ber 60 pet. en in de daaropvolgende maanden 75 pet. van het bedrag van hun omzet tegen ten hoogste de voor geschreven plafondprijzen te leveren. Om enige cijfers te noemen: ge bleekte lakens- en slopenkatoen van 1.20 m. breed zal in de winkel 1.90 kosten, een dozijn tetra luiers ƒ11.50, een dozijn katoenen zakdoeken 6. katoenen schortenbont. van 1.36 m. breed 3.10. Bepaald is verder dat fabrikanten, die zich niet aan de bovengenoemde percentages houden, voor hun gehele productie niet meer mogen berekenen dan 4/5 van de prijzen, waarop zij anders recht hadden. Begrijpelijk is de aandrang uit het publiek, dat nu wel eens utility-pro ducten in de winkels wil zien. De voorbereiding evenwel neemt veel tijd. De wollen-dekenproductie onder de utilityregels is pas begon nen; pas in September zal de volle capaciteit bereikt worden. Koppen en schotels, borden en be kers, zijn nog aan punten gebonden en aanwijzing heeft ai geruime tijd niet plaats gehad. Andere keramische artikelen als theepotten, slabakken e.d. zijn vrij. Al deze artikelen wor den nu in utility vervaardigd. Doch de achtersndnatdei de achterstand in de voorziening is zo geweldig groot, dat de atikelen de winkel uitvliegen voordat ze goed en wel in de etalage staan. Dat het even wel ernst is met de doorvoering van het stelsel, blijkt wel uit het feit, dat pl.m. 85 pet. van de totale keramische productie thans in uitility vervaar digd wordt. Enig geduld is nog ge boden; doch we zijn op de goede weg. BEURSOVERZ1CHT. Op de effectenbeurs te Amsterdam bestond gisteren een vaste stemming, die speciaal tot uiting kwam in de koersontwikkeling van de Cultuur aandelen en de Indische fondsen. De andere afdelingen trokken hiervan profijt en gaven eveneens koersver- beteringen te zien waarbij het echter opviel dat de scheepvaartaandelen maar weinig veranderd waren, Ko ninklijke evenmin mutaties van bete kenis vertoonden en de Industrieaan delen tenslotte, behoudens een enkele uitzondering, evenmin markante va riaties vertoonden. De aanleidende oorzaak voor de goede beurstendenz moest klaarblykelijk worden gevbn- den in de vrij hoopvolle interpreta tie van de berichten uit Indiè om trent de toestand aldaar. De hoofd- koersen voor de Cultuurfondsen wa ren alle belangrijk heter, speciaal voor de toonaangevende soorten. De Nederlandse staatspapieren vertoon den slechts onbetekenende variaties. Voor gemeentelijke en provinciale obligatiën werd wat meer belangstel ling aan de dag gelegd en daarbij was de stemming prijshoudend. Voor de Indische gemeentelijke leningen werd enige kooplust aan de dag ge legd. De pandbrievenmarkt was kalm. De vraag voor procent pandbrie ven bleef aanhouden, maar ook van daag was maar weinig materiaal te verkrijgen. Prolongatie 2% procent. 5000000000000000000000000000000000 c 5000000000000000000000000000000000 BINNENLAND. De volgende extra-treinen zul len ingaande 26 Juli a.s. des Zater dags worden ingelegd. Haarlem ver trek 13.13 uur, stoptrein, aankomst Den Haag 13.51 uur, vertrek Den Haag 13.54 uur, Rotterdam D.P. aan komst 14.20 uur. In verband hierme de wordt de bestaande extra-trein AmsterdamHaarlem gewijzigd in Amsterdam vertrek 12.55 uur, Haar- 'em aankomst 13.10 uur. Alleen op Zaterdag. Den Haag H.S. vertrek 16.07 uur, stoptrein, Amsterdam aan komst 17-04 uur. Amsterdam C.S. vertrek 17.30 uur, Haarlem aankomst 17.45 uur. Een kath. H.B.S. werd te Schoon- dijke niet urgent geacht. Aldus heeft de raad van Schoondijke zich uitge sproken. Schoondijke ligt in Zeeuws- Vlaanderen. Een collectieve arbeidsovereen komst voor de gehele confectie-in- dustrie zal worden afgesloten, als het college van Rijksbemiddelaars haar goedkeuring aan het ontwerp zal hebben, gegeven. Bij spelen met oorlogstuig is een 9-jaiig jongetje te Sevenum (L.) door een ontploffing zo zwaar ge wond, dat hij spoedig overdeed. De bliksem sloeg gisternacht in een boerderij in de Wilpse Achter hoek (bij Deventer). De inwoners konden zich ternauwernood redden. De boerderij verbrandde totaal, we gens gebrek aan bluswater. Van de inboedel werd slechts weinig gered. Even later sloeg de bliksem in de Wüpse Achterhoek in een voorraad- scliuur, welke schuur eveneens totaal aft landde. Een aUto werd achtervolgd ir. nachtelijk Deventer en ingehaald. In de taxi werden vier grote melkbus sen met de voor menselijk gebruik zeer gevaarlijke methyl-alcohol ver voerd, die was gestolen bij een ge neesmiddelenfabriek te Olst. De chauffeuse en twee mannen, van wie er een employé van de fabriek zyn in arrest gesteld. Er gaan geruchten, dat het aan tal textielpunten van 80 voor het vol gend jaar tot 120 zullen worden ver hoogd. Het plan-Marshall zou de re gering daartoe in staa> moeten stel len. De Kath. Volkspartij zal op 11 en 12 October te Utrecht een natio naal congres houden, waarop afge-- vaardigden van de plaatselijke afde lingen tezamen met officiële partij instanties verschillende grote proble men van deze tijd in studie zullen ne men. Op het programma staan o.m. inleiding over de bedrijfsorganisatie, lonen, prijzen, oorlogsschade en com munisme. Door enkele kassiers van Éoe- renleenbanken, aangesloten bij de Centrale te Utrecht, is het initiatief genomen tot oprichting van een kas siers-vereniging. Charley Chaplin zal in Hitiers auto op 28 en 31 Juli een tocht door Amsterdam maken, ter gelegenheid van de Nederlandse première van Charley's befaamde fnm „Dictator", die in Tuschinski zal worden ver toond. Een radio-luisterwedstrijd zal op 27 en 31 Juli telkens s avonds tus sen 18.30 en 19.00 uur worden uitge zonden in het programma voor de Ne derlandse Strijdkrachten. De chef van de generale staf, de lt.-gen. mr. H. J. Kruis, heeft zich bereid ver klaard op Maandag 28 Juli hierover het woord tot de luisteraars te rich ten. Als 1ste pry's is uitgeloofd 1 week vacantie voor 2 personen, door te brengen in de Butlin-kampen in En geland. Voor een communistische pro test-vergadering, in de Houtrust- hallen te den Haag, was de belang stelling niet bijzonder groot. De hal, waarin plaats is voor 8000 personen, was voor ongeveer de helft bezet. Wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, o.a. te Schoonho ven, is de 32-jarige J. S. veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief, waarna ter beschikking stelling var de regering. De verbroederingsfeesten tussen Den Bosch en Vught zijn afgelast in verband met de actie in Indonesië. „Alleen" het massale volk&bal in de verlichte bossen nabij het Vughtse strandpaviljoen zal op beide avon den doorgang vinden. 1034 huizen heeft de gemeente raad van Eindhoven besjoten te laten bouwen. Dit is een derde van het bouw-volume voor 1947. Het dividend van de Unilever zal bepaald worden op 8,9 pet. Bij de Nederlandse maatschappij be draagt de netto-winst volgens de winst- en verliesrekening voor winst verdeling 27.402.722. Het vorig jaar was deze 15.453.551. Voor de En gelse maatschappij zijn deze cijfers 6.187.647 pond en 4.639.106 pond. Het tweede deel van de inter local telefoongids (H t.m. Z) zal in de tweede helft van Augustus worden afgeleverd. De oplaag bedraagt 785.000 exemplaren. De abonné's, die het boekwerk bestelden, krijgen het thuis gestuurd. Bioscoop-theaters met variété worden goedkoper. Het Directoraat- Generaal voor de Prijzen heeft be paald. dat de f 0.25 toeslag op de toe gangsprijs voor bioscooptheaters, waar in de pauze een variété-nummer wordt gegeven, niet meer mag wor den geheven. Deze bepaling is daar mee gemotiveerd, dat de bioscopen er ook zonder toeslag kunnen komen. Bovendien genieten de bioscopen, waar een variété-nummers gaat, kor ting op de vermakelijkheidsbelasting. Een gedeelte van het. A.K.U.- bedrijf zal worden overgeplaatst naar Emmen (Dr.). De in Arnhem en Ede MOORD IN AMERSFOORT. Gewezen S.S.'er schoot zijn meisje dood. De 23-jarige gewezen S.S.'er G. K. uit Amersfoort, die na een jaar in ternering op vrije voeten was gesteld, heeft gisteravond omstreeks 7 uur de 18 jarige serveerster, mej. B. H. van dor B., eveneens uit Amersfoort, met wie hij in onmin leefde, met een schot uit een cylinder-revolver van het le ven beroofd. Mej. v. d. B. had hem al herhaal delijk te kennen gegeven, dat zij de veitrouwelijke verhouding wilde be- eino.gen. K, bleef haar echter lastig "allen, zocht haar herhaaldelijk in haar dienstbetrekking op, totdat gis teravond tijdens een wandeling op de Dorresteynseweg een twistgesprek ontstond, waarbij K. dreigde met een revolver. Het meisje liep weg, waar door het eerste schot ketste, do<;h bij het tweede schot drong de kogel in haar achterhoofd. Zij moet vrijwel onmiddellijk zijn overleden. K., die na zijn daad" vluchtte: keer de id ter naar het slachtoffer terug en bleef daar volkomen overstuur zitten. Hij werd floor de inmiddels gealar meerde politie gearresteerd. Bij het verhoor bleek, dat hij de cylinder-re volver had geleend van de Amers- foortse korporaal R; Deze is even eens in arrest gesteld voor een onder zoek, naar zijn eventuele mede plichtigheid. gesponnen garens zullen naar Em men vervoerd worden ten emde daar op spoelen gewonden te worden. Bij de telling van varkens is ge bleken, dat hun aantai belangrijk is teruggelopen. Men telde 854.910 die ren, hetgeen 200.000 minder was dan in Mei van het vorig jaar. In 1939 was de Nederlandse varkensstapel precies twee maal zo groot. De zwar te varkens zijn hierbij niet gerekend. Een marine-hospitaal zal worden ingericht in „Duinrust" te Overveen, ter tijdelijke vervanging van het ver woeste marine-hospitaal te Nieuwe- diep. Het voorstel van de directie van de „Schelde" te Vlissingen haar ar beiders dagelijks een half uur te la- tenoverwerken- is door de christ. en kath. organisaties aanvaard, doch door de plaatsel. afd van de Alg. Ned. metaalbewerkersbond en de E. V.C. verworpen. Door het springen van een spoor staaf zijn gistermiddag op het baan vak BaexemWeert drie rijtuigen ontspoord van de trein Eindhoven Maastricht. Er gebeuruen geen per soonlijke ongelukken. Het treinver keer ondervindt enige vertraging, doordat tijdelijk over enkel spoor moet worden gereden. Hoewel tussen Amsterdam en Londen dagelijks zeven retourdien- sten worden gevlogen, kunnen nog niet alle aanvragen om passage op deze luchtlijn worden verwerkt. Om hierin verbetering te brengen heeft de K.L.M. besloten bepaalde diensten op deze lijn te verdubbelen. Dit brengt echter geen wijziging in de tij den van de thans geldende dienstre geling. Het door zijn grootvader ont voerde kind, waarover wij onlangs berichtten,' is te Zurich aangehouden. Het zal door zijn pleegmoeder uit Zwitserland worden teruggehaald. BUITENLAND. Op het vliegveld Moron bij Buenos-Aires is een Argentijns Avro- York-vliegtuig terechtgekomen op een truck, die over de startbaan reed. Vier personen werden gedood. Het eenzame gehucht Sellafield in West-Cumberland is volgens de „Daily Herald." gekozen als vesti gingsplaats voor Engelands eerste atoom energiefabriek. Te Sellafield zal electriciteit uit uranium worden op gewekt, welke aan het net zal wor den toegevoerd. Stalin zou in een brief aan de Oostenrijkse communistische partij beloofd hebben, dat alle Oostenrijkse krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie vóór het eind van het jaar naar huis gezonden zullen worden. Te Sjanghai is de Nederlander F. Mysberg wegens verboden handel in buitenlandse deviezen veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf. Ten Oosten van Titnsin is Woensdag een trein op een mijn ge stoten. 27 passagiers werden gedood en 12 ernstig gewond. Een gewapende groep vaa 300 man heeft Woensdagavond een dorp in West-Macedonië overvallen. Hier- N. D. DE LA BONNETERIE Leiden wordt reeds een week lang opgeschrikt door zingende groepen, voorafgegaandoor roffelende trommen Van alle kanten komen de inwoners dan toestromen, om iets op te van gen van die in wit en blauw geklede blijheid. Er zullen er niet veel zijn, die nog niets weten van onze Franse bezetting. Hoe deze vacantiekolonie tot stand kwam, is een geschiedenis op zich- Nu ze er is, trekt ze de aandacht en.... baart verwondering. Hoe ko men b.v. die jongens terecht in het bos van Oud-Poélgeest? Waar de stichting Oud-Poelgeest haar eigen stauten heeft, haar eigen ideële instel ling, haar eigen richting, is het ze ker verwonderlijk dat het bos van Oud-Poelgeest een dergelijke bezet ting herbergt. Het is een bezetting van die aard, dat ze inderdaad voor Oud-Poelgeest de eerste en de laat ste zal zijn. Door een betreurens waardig misverstand, werd deze be zetting feitelijk aan de stichting Oud- Poelgeest opgedrongen, en het pleit voor de breedheid' van blik en voor de welwilendheid van degenen, die deze stichting vertegenwoordigen, dat ze geen spelbrekers hebben willen zijn, hoewel een dergelijke kolonie welhaast noodzakelijk afbreuk moest doen aan de juiste naam en de ge wenste indruk, die deze stichting naar buiten wil dragen. Wij kunnen de stichting Oud-Poelgeest voor dit bre de gebaar niet genoeg waarderen. De verwondering over deze kolonie houdt gelijke tred met de belangstel ling er voor. Deze belangstelling is goed gemeend, hoewel ze niet altijd aanvaard zal worden op de wijzé, die de belangstellenden zouden wensen. Evenwel kunnen wij niet genoeg wijzen op de noodzaak van een daadwerkelijke belangstelling. Een kolonie van 500 Franse kinderen, in deze tijd, is een improvisatie van haast monsterlijke allure. Dat is tot stand gèkomen door de samenwer king van enthousiaste verkenners en voortrekkers. Kent u ze niet? Het zijn de jongens met de grijze dassen en een rood blokje in de punt. Dat zijn de jongens die dit mogelijk ge maakt hebben. Een verkenner en V. T.'er duikt onder in zyn patrouille, ploeg, troep of stam. Daarom is de eer voor het tot stand gekomen werk, voor de hele troep en stam van de R.K. H.B.S. Deze jongens heb ben wekenlang in ploegen gewerkt, dag en nacht, 's Nachts klopten zy wacht, maar waren weer vroeg klaar om verder te bouwen. Maar jongenshanden waren niet voldoende. Het meisjeskamp in de Burcht moest klaar komen door vrou wenhanden. Ook hier duiken de een lingen onder in de gemeenschap. Alceela's en gidsen toonden dat zij begrepen dat belangloos dienen voor hen een levensvorm was. Zij deden werk, waar mannen een dagtaak aan gehad zouden hebben. En als men 's avonds om elf uur of. half twaalf de Burcht eens opbelde, hoorde men tussen het vage rumoer van emmers, bezems en hamerslagen, het lachen van die Akeela's en gidsen, die zich zelfs niet aan een twaalfurige werk dag hielden. Vele moeilijkheden deden zich voor toen de kolonie begotn te draaien. Wat doe je er aan, als ze bouillie vragen, en men denkt dat ze bouillon willen hebben. Maar het pleit voor degene die het misver stond, dat hij terstond bereid was 's avonds om 8 uur te zorgen dat de bouillon er de volgende morgen om 7 bij werden 16 vrouwen en kinderen en 17 mannen gedood. Veertig hui zen werden in brand gestoken. In Oost-Macedonië zijn in een dorp 200 huizen in brand gestoken. De 4500 illegale Joodse immi granten, die door de „Exodus" naar Palestina waren gebracht, worden .weer teruggezonden naar Frankrijk. Franse regeringsambtenaren zijn be gonnen voorbereidingen te treffen voor hun ontvangst. In Zweden zijn vier „vreemde lingen" gearresteerd wegens spion- nage „van delicate aard". De rechts zaak zal met gesloten deuren behan deld worden. De vreemdelingen zou den Estlanders zijn, die in contact zouden hebben gestaan met een anti- Russische ondergrondse beweging in Estland. uur was. Het keep smiling valt wel eens niet mee, maar tot nog toe heb ben de medewerkenden het weten te handhaven. Zoudt u de zorgen van al deze jon gens en meisjes willen helpen ver lichten? Wilt u mede helpen om Franse arbeiderskinderen te laten zien, hoe Holland gasten ontvangt? Helpt dan mee. Heeft u een auto? Heeft u een film? Heeft u een boot? Heeft u iets waar kinderen mee bly te maken zijn? Die mijnheer, die van de week mid den in de stad oj een verkenner af stapte en hem enkele snoepbonnen gaf voor de Fransen, heeft een in druk gemaakt op de jongens die er bij waren, die zij niet gauw zullen ver geten. Het was wel generaliserend, en misschien geen strikt logisch oor deel, wat een Frapse jongen daarna zei: alle Nederlanders zijn toch even vriendelijk. Zij schijnen te leven om een ander een pleizier te doen. niet temin heeft het meegewerkt om de goede indruk te verhogen. Toon uw belangstelling door een daad. Elke daad zal geapprecieerd worden. Bel op Poelgeest No. 21739 en vraag naar B. Schellekens. Bel op de Burcht No. 21630 en vraag naar Karela Langemeijer. Help mee, als u iets mee wilt dra gen van het werk van déze jongens en meisjes, om zo de Franse kinde ren een onvergetelijke indruk van Holland mee tc geven. Fr. OTHO THOMAASSE, O.F.M. HET ZILVEREN PASTORAAT VAN PASTOOR BEUKERS. Niet alleen om van een uitste kend verzorgde culturele avond te genieten, maar ongetwijfeld ook en bij velen zeker op de eerste plaats om uiting te geven aan hun hoog achting en erkentelijkheid voor de jubilerende pastoor Beukers, waren ook gisteravond wdbr zéér velen ge gaan naar de Stadsgehoorzaal voor de buiten-kerkelijke viering van het zilveren pastoorsjubileum. Pastoor Beukers maakte op deze meelevende belangstelling aanspraak, óók één van de redenen omdat hij zelf steeds tijd en gelegenheid weet te vinden, om ook voor de buiten-ker kelijke uitingen van katholiek leven van zijn meeleven op sympathieke wijze te doen blijken. Wij hebben er ruimschoots ondervinding van. Het program van de vorige avond werd herhaald en aan het einde van de avond richtte de jubilerende Her der zich weer tot zijn parochianen in een epiloog, waarin hij liet horen, dat de feestredenaar gelijk had met zijn opmerking, dat in de jubilaris óók herkend kan worden die heilige Theodorus, van wie hi; fantaseerde, dat hij „geestig was en van grapjes hield"! Maar in de omlijsting van die geestigheden sprak de Herder zeer ernstige woorden Na op heel hartelijke wijze dank te hebben ge bracht aan het heren- en jongenskoor der parochie, gaf hij de parochianen twee vermaningen. Eerstens om bij het H. Doopsel de naam van een hei lige te kiezen (geen verbasterde naam!) en die heilige ook als pa troon van de dopeling te beschouwen. En vervolgens om in de opvoeding dier kinderen met liefdevolle ge strengheid op te treden en vooral een goed voorbeeld te geven, waarbij de pastoor met grote dankbaarheid her innerde aan zijn eigen vader en moe der. Na deze feestavond was het feest ten einde, maar het za' in de herin nering voortleven. Deze laatste avond werd ook bij gewoond door pastoor v. d. Schoot uit Leiden, pastoor Hermans en ka pelaan Vulsma uit Zoeterwoude (H. R.). EEN „VLIEGENDE SCHIJF" BLJ LEIHEN? Vanmorgen te 10 over half negen meent een inwoner van Leiden, die verklaarde wakker en nuchter te zijn, een vliegende schijf ontwaard te hebben. Hij fietste, bij De Vink, toen hij een ovaal-wit vorwerp door de lucht zag gaan in de richting Noord- Zuid. Korte tijd daarna was het „witte geval" tussen de bewolking verdwenen. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke CLtafreüa oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 35) „Ik zeg je, dat je zo goed als niets nodig hebt om Eric verliefd te ma ken", decreteerde Arabella. „Je hebt een keurige slanke lijn, zeker, dat mag gezegd worden. Alles wat je te doen hebt, is je behoorlijk te kleden. En daarvoor heb je heus geen kost bare japonnen nodig. Daar zit het hém niet in. Je was eens zo vriendelijk om mij bescheiden op te merken, dat een meisje zich vooral niet te schreeuwerig moet kleden. Ik zou je de goede raad willen geven de gul den middenweg te bewandelen en je niet te bepalen tot een gefluister", zei miss Ames. „Beste Peggy, het is alles zo akelig somber, zo akelig be scheiden, wat je aan hebt. Elk strook je dat een beetje vrolijkheid en le ven zou kunnen brengen en dat ik er in myn gedachten als het ware aan zie, is met een angstvallige kiesheid weggeknipt. Als je eens een beetje lichter tinten probeerde. Toe, zorg- dat ze werkelijk eens naar je kijken. Ja, je mag me uitlachen, maar ik zeg je, dat het alles erg laag bij de grond maar dan ook erg practisch is. Jij wil Eric Cattermole. „Maar..." „Wil je hem of niet?" vroeg Ara- wreed op de man af. „Eigenlijk wel," gaf P-eg.gy blozend en glimlachend toe. „Welnu, zorg dan dat geen ander met hem gaat schuiven." „Je bent een schat," zei Peggy lachend, „ik weet zeker, dat je me graag een beetje zou willen helpen om hem aan de haak te slaan." „Natuurlijk," verklaarde Arabella. En even later stapte ze opgelucht naar haar eigen slaapkamer, nadat ze een in vriendschap geboden en met vreugde ontvangen nachtzoen had gewisseld met het arme familie lid, dat in haar kussen tranen van vreugde lag te schreien. De arme Peggy Declamere had sinds de dag dat ze op Eric Cattermole verliefd was geworden nog nooit zonniger en onschuldiger meisjesdroom gekend dan die nacht. Het wer een heel licht verhaal van een prins die lang had gzocht om de slapende prinses te vinden, maar dat kwam weer niet uit, want ze was helemaal geen prin ses, neen het' had meer weg van de ongelukkige asschepoester Drie dagen na deze zonderlinge uitwisseling van wederzijds vertrou wen in een bescheiden jonge meisjes- boudoir, van licht blauw en coquet wit, kwam Eric Cattermole voor de tweede keer, binnen zo korte tijd, naar zijn ouderlijk landgoed. Ditmaal kwam hij alleen in een ge leende auto met een overvloed van opgewektheid. Hij vulde de hal met opgewekte lach en begon onmiddelijk zijn snibbige zusters over de hekel te halen. Hij scheen nieit alleen zijn enorme varkensleren valiezen mee gebracht te heben en zijn beroemde verzameling golfsticks, maar tevens een onverzettelijke doch lachende bedoeling. Die stond te lezen in de houding van zijn jong, welverzorgd hoofd, in de lach op rijn al te be mind en al te knappe gezicht. Zijn gehele familie zag het en zij hoorden het allen bij zijn eerste luide vraag: „En wat hebben jullie allen met miss Ames uitgespook'.?" Want toen hy, ofshoon het juist 'tijd voor thee was, aankwam, viel er geen miss Ames te bekennen. „Ik geloof dart ze in haar kamer is, nietwaar Peggy?" vroeg mrs. Catter mole. Zij had haar oudste zoon juist een omstandig verhaal gedaan be treffende de verschillende kwellin gen waaraan haar arme adelijke hart wederom had blootgestaan en die haar (kostbare zenuwaanvallen hadden gebracht „Manoeuvre," flapte Amber eruit met een blik die zeggen wou: „ze steekt zich in haar krijgsdos, om straks met verf en veren op het oor logspad te trekken en een nieuw slachtoffer te maken." De thee liep dus zonder Arabella ten einde. Toen Eric een kijkje ging nemen in de stallen, liet Pearl Cat termole zich ontvallen: „wil dat dus zeggen, dat ik het ontzettend kind zal moeten zoenen, zodra ze mijn schoonzuster is ge worden. Dat kan ik je alvast wel zeggen moeder, dan ga ik nog veel liever... Pearl verdwijn onmiddellijk naar de studeerkamer!" „dan ga ik nog liever als blinde passagier naar Canada om er midden in de prairie in een ranch te leven Dan zal ik in ieder geval zo ver weg zyn, dat ik onmogelijk zelfs maar het geluid van miss Ames stem zal horen, indien ze haar „ja ik wil" zal uitspreken!" Peggy, die het enfant terrible naar de stuurdeerkamer moest leiden kon maar met moeite een glimlach onder drukken, toen ze haar vroeg: „En als miss Ames weer eens zou zeggen: Ik wil nieit?" „Wat! Dat kan je net denken! De oudste zoon!" beweerde de bakvis met al de luidrucntigheid van een modern kind. „Ik wed om een shil ling...nee, om eer. halve kroon, Peg gy dat zij hem de eerste keer de beste al om de hals vliegt." Peggy was te eerlijk om een wed denschap aan te gaan, waarvan zy de uitslag te voren kon vaststellen. Maar zij dacht er het hare van. Zij antwoorden kalm: „Ik geloof, dat zij hem niet zo vlug in de armen zal vliegen. Ik geloof zelfs, dat zij hem zal weigeren." En dan te moeten denken, dat Peg. gy, na dit alles, ten slotte, toch on gelijk had En dan te weten, hoe dit alles gebeurde. Maar dat vertel ik in het volgend hoofdstuk. HOOFDSTUK XIH ARABELLA ZET IEMAND OP ZIJN NUMMER. De familie Cattermole had vol komen gelijk gehad, toen ze in de komst en de gedragingen van hun oudste zoon een zekere bedoeling hadden gelezen. Hij was dien middag naar „De Schuur" giekomen met geen ander oogmerk dam een der wilde angsten van zijn gehele familie te verwerkel ijken Hij was van plan om miss Ames ten huwelijk te vragen. Sinds zijn laatste bezoek had hij inderdaad aan niets anders meer ge dacht. Peggy had volkomen gelijk gehad met haar veronderstellingen. De indruk, die het meisje toen op hem gemaakt had, was elke dag ver sterkt. En vooral het nieuws, dat zijn vriend Wynstone hem eigelyk voor wps geweest, maar ten slotte met de kous over de kop was afge dropen, had die allerbeste inidruk nog versterkt. Hij wist hoe Silly Billy er onder geleden had en er nog onder leed. Het is niet meer dan menselijk, dat Arabella hierdoor in Eric's ogen verbazend gestegen was. En niet minder menselijk mag het genoemd worden, dat Eric eerst nu een driftig verlangen kreeg om dat meisje voor zich te winnen. Het meisje dat de moed, >de zedelijke moed had .gehad, om een adellijke candidaat af te wijzen. Dat het had durven bestaan om de gehele fami lie Cattermole te trotseren. Dat een hertogin van Countshire op haar nummer had durven zetten. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2