Op vacantie? ^Volstrekt niet! Regeringsverklaring inzake Indië Jicvcei Jiutiefi luaidt OWz&ident DONDERDAG 24 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 zieken naar het lichaam, maar ook voor die van de ziel. Hierin volgt hij weer het voorbeeld van Theodorus v d. Eem, de martelaar van Gorcum, die een gezocht biechtvader was. De werkzaamhed van de pastoor als predikant voor jong en oud kunnen wij veilig stellen onder de hoede van Theodorus, abt van Studion, de ka- techismussamensteller._ In het ver klaren van Christus' leer is hij onna volgbaar voor de kleinen, doordacht en verzorgd en geestdriftig voor de ouderen. Als een goede herder denkt de pastoor niet alleen aan de scha pen in de schaapstal maar ook aan die, welke er buiten staan, waarbij spr herinnert aan de conferenties van pa ter Hendrichs en van pater Wijnand Sluys. Na even stil gestaan te hebben bij de verering, welke de pastoor koes tert voor de prins der Apostelen, de H Petrus, voor de H. Aloysius, St. Willibrord, en St. Lidwina, komt spr. op de leiding, welke van hem uit ging tijdens de bezettingsjaren (er was ook alweer een H. Theodorus, die weigerde het onderpand van de Kerk aan de Sta^t uit te leveren) en op instelling van het Ramp-comité, Behalve de reeds genoemde Theo dorussen zijn er nog een reeks an dere, waarvan niet veel anders be kend is, dan dat zij die naam dragen en zalig werden. Spr. zou dus vrij uit kunnen fantaseren, dat de ene Theodorus geestig was en van grap jes hield, een ander uitmuntte door gastvrijheid en gezelligheid, een an der door vreedzaamheid en de zorg toch vooral niemands gevoelens te kwetsen, een ander dor zijn bezorg de vrijgevigheid jegens de armen, omdat wij in al zulke Theodorussen zonder moeite onze eigen priester Theodorus zouden herkennen. Het is merkwaardig, dat er onder die H. Theodorussen zelfs één voor komt, die wordt afgebeeld met een torenklok. Deze wordt'vastgehouden door een duivel, omdat de legende verhaalt, dat de duivel genoopt werd die klok aan die St. Theodorus te rug te geven! Spr. eindigde deze treffende Theo- dorus-schets-met te wijzen op de gro te liefde van pastoor voor het gebed en besloot: Zegen Heer, onze goede pastoor Beukers, Zegen hem, zoals wij in hem geze gend zijn, EPILOOG VAN DE PASTOOR. Aan het einde van het program ma beklom de jubilaris zelf het to neel en stond daar knipperend in het felle licht der schijnwerpers en zoals hij zeide, innerlijk murw van al de hij de hem vanavond en in voorafgaande dagen gebracht. Hij had v/el eens gehoord van een zeven koppige slang, maar nu zou hij een 47-koppige Theodorus willen zijn om allen naar behoren te kunnen be danken Dit feest, waaraan allen, van hoog to„ laag, zonder uitzondering hebben meegewerkt, is voor hem een heel bijzonder feest geweest, dat nog lange jaren in zij l gedachten zal blijvei. Een las de pastoor kon dat niet laten tvi.de Ly' allen van avond neg meegeven, nl. dat zulk een culturele avoc.d meermalen bijv. eens in het jaar herhaald zou worden. Met de hoop uit te spre ken, dat al de executanten en me dewerkers nog dikwijls hun krach ten zouden stellen in dienst van de St. Petrus-parochie, eindigde pastoor: Ik dank u allen hartelijk. HET MUZIKALE GEDEELTE. Er zat leven in de zingende afde ling der St. Petrusparochie, waar neembaar bij de kerkelijke en bui tenkerkelijke viering van Pastoor Beukers' jubileum. Bij de viering in de Gehoorzaal werd een uitvoering xan koorwerken voor mannes- en knapenkoor gegeven; het laatst ge noemde „de Spes Patriae" als de hoop op dp toekomst om voort te zetten en te ontwikkelen dat, wat nu met taai volhouden bereikt is. De leider van beide koren is de heer Devilé. Bij de jeugdafdeling „het Sleutelkoor"( wordt blijkbaar de ernst van de stu die der liturgische gezangen zo af en toe eens afgewisseld met een aardig leutig Hollands liedje en wordt de belangstelling bij de jongens ge wekt en vastgehouden. Het „Sleutel- MARKTBERICH1EN ROELOFARENDSVEEN, 23 Juli. Groente. 22 Juli: Augurken; grof 2.503.30, bommen 3746 cent, stippel 1.05; 23 Juli: idem grof 2.702.80, bommen 0.300.42, stippel 1.fijn 6.75, fijnbasterd 4.25, basterd 2.40 per 25 kg.; Snij bonen 1-001.10, princessebonen 1.702.10 dubb. stambonen f 1.20 1.55, kropsla 1.604.30, bloem kool 217, bospeen f 46, toma ten 2748, andijvie 2.804.30, aardappelen 56, kroten 25, peen f 4. Bloemen. Anglaia 37 cent, Alstroemeria 616 cent, Colvilleis 17 cent, Gladiolen 321 cent, Lia- trus 28 cent, Scabiosa 211 cent, violieren 34 cent. Lathyrus 411 cent. Asters 413 cent, Montbretia 46 cent, Zinnia's 69 cent, Dahlia's 415 cent. TER AAR, 23 Juli. Groente. Snij- boonen 0.25—1.80, idem stek 30 cent, stookprincessen f 1.802.25, stamprincessen 0.501.70, witte pronkers 0.30—0.45, tuinbonen 10 20 cent, en doppers 60 cent per 10 kg.; bloemkool 214 cent per stuk, bospeen 45 cent per bos; sla 1.60 4.50 per 100 stuks; komkommers 28 cent per stuk, aardappelen 45 cent, kroten 23 cent. waspeen 4 ct tomaten 545 cent, postelein 47 cent per kg; andijvie 2833 cent per kist, perziken 514 cent per stuk, Appelen 10—30 cent, rabarber 23 cent, rode kersen 75 cent, en poot- uien 8 cent per kg.; Augurken: fijn 50 cent en fijnbasterd 24 cent per kg.; basterd f 2.80—3.00, grof I 2.20 2.50, idem II 2030 cent, stippel f 1.00—1.10, bommen 20—30 cent en fijnstippel /^Ï.IO per 25 kg. koor" verdient dan ook meer dan vriendelijke belangstelling. Er is bij de jongens aandacht voor de leider en de mooie teksten worden niet voorbijgezien. Wij vonden, dat de omvangrijke lijst van liederen en liedjes (een enkele zwakheid daar gelaten) heel mooi, heel welluidend en zelfs weelderig van toon gezon gen werd, opgewekt en fris, maar speciaal hebben wij een woord van lof Voor het Gregoriaans. Ook in samenwerking met de heren werd er wat goeds tot startd gebracht, want wat een grote factor is: de stem verhouding onderling deed prettig aan. Alleen dit: een paar jonge mooie mannenstemmen moeten zich mel den bij de dirigent. Zij zullen er geen spijt van hebben. De heren kun nen voldaan zijn over wat zij gaven, beheersend wat hun taak was. Dat katholieke kerkzangers, beter dan andere zangers, artistiek kunnen zingen, valt niet te betwijfelen, om dat de opvoedende waarde van het Gregoriaans met z'n bewonderens waardige deinende golvende klanken, stijgend en dalend, zo groot is. Rustig en zeker wordt de intonatie, de ge voelens beheerst, want alles spreekt van een kunstoefening dicht bij God. Knap is er gezongen: Halier, Lotti, Ingenieri. Nieland en Schrijvers, ge schakeerd in voordracht en tempo. Weggedoken achter zijn orgel „er gens" achter de coulissen deed iemand zyn verantwoordelijk werk. Daar gaf de organist Rijnbeek zijn beste krachten aan de diverse bege leidingen Van groot en klein, willen de en kunnende beinVloeden hier of daar om gezamelijk iets, moois te brengen. De muzikale uitvoering slaagde en de vele luisteraars, het talrijke publiek was onder de indruk en betuigde graag en gulweg zijn waardering en zal nog enthousiast en met geestdrift napraten over het mooie zilveren feest van de pastoor Van „St. Petrus". J. Kortmann. LEIDS TRIBUNAAL Het tribunaal deed vanmorgen uitspraak in de volgende zaken: W. Hoogendoorn uit Zevenhoven, internering voor de tijd van 2 jaar en 9 maanden tot 5 Aug, 1948, ont zetting uit het recht om te kiezen, een openbaar ambt te bekleden of te'dienen bij de gewapende macht. H. J. Hoogeveen uit Alphen, in ternering voor de tijd van 2 jaar, tot 10 April 1948, ontzetting uit het recht om te kieszen, een openbaar ambt te bekleden of te dienen bij de gewapende macht. J. P. Bolmeyer uit Nieuwkoop, in ternering voor de tijd van 2 jaar en 6 maanden, tot 5 Nov. 1947, ontzet ting uit het recht om te kiezen, een openbaar ambt te bekleden of te dienen bij de gewapende macht en verbeurd verklarihg van een ge deelte van zijn vermogen tot 500. T. Vergeer, uit Alphen, het ten laste gelegde niet bewezen geacht; onmiddellijke in vrijheidstelling. F. J. Wassenaar te Noordwijk, het onderzoek wordt voortgezet. W. Laurier uit Reeuwijk, inter nering voor de tijd van 3 jaar, tot 15 Mei 1948, ontzetting uit het recht om te kiezen, en verbeurd verkla ring van een gedeelte van het ver mogen tot een bedrag van ff 1000. W. Verloop, uit Noordwijk. Inter nering voor de tijd van 2 jaar tot 1 Nov. 1947, ontzetting uit het recht om te kiezen, een openbaar ambt te bekleden en te dienen bij de gewa pende macht. W. J. Hoogkamer uit Leiden, in ternering voor de tijd reeds in inter nering doorgebracht, ontzetting uit het recht om te kiezen, een open baar ambt te bekleden en te dienen bij de gewapende macht. W. J. Visser uit Leiden, interne ring voor de tijd van 2 jaar en 4 maanden tot 8 Sept. 1947, ontzetting uit het recht om te kiezen, een open baar ambt te bekleder en te dienen bij de gewapende macht. LAATSTE BERICHTEN LEGERBERICHT VAN HEDENMORGEN. Nederlandse troepen bereikten Woensdagmiddag te 16 35 uur Cheri. bon. Zij trokken de stad van uit het Noorden binnen. De bruggen en de wegen in de richting Cheribon ble ken intact te zijn. Weerstand werd practisch niet ondervonden. Brand stichtingen in de stad werden niet geconstateerd. Eveneens werden Woensdag Tomo, Kadipaten, Soebang en Kalidjati be zet. In West-Java werd Tjikampek bereikt. Gemeld werd, dat in Tjitjalenka en in Madjalaja hevige branden woeden. NEDERLANDERS MET GEJUICH BEGROET. De correspondent van iAneta te Bandoeng heeft een bezoek gebracht aan de gebieden rondom Bandoeng, welke juist waren bevrijd. Van actie viel nergens iets te bespeuren. Iedere militaire auto werd 'door de bevolking met gejuich en opgesto ken duimen begroet. Van enige te rughoudendheid was niets tq bemer ken. Uit de plaatselijke bevolking werd onmiddellijk politie eenheden gevormd. Aan de bevolking werden kleren én voedsel verstrekt, terwijl het Rode Kruis gewonden van de T. R. I., die overigens zeer weinig in aantal waren, verzorgde. De be volking stroomde toe voor medische behandeling. De mensen zagen er armoedig uit en velen hebben schurft* Door middel van een luidspreker- installatie werd de bevolking in de Soendase taal het doel van de komst uiteengezet, waarbij instructies wer den gegeven om rustig aan het werk te gaan. Een herhaling van de rede van dr. Van Mook werd met gejuich ontvangen. POSITIE NED. PASSAGIERS SCHEPEN. Johan de Witt, JavaAmsterdam, 23/7 te Suez verwacht. Kota Baroe, JavaRotterdam, pass. 23/7 12 uur Gibraltar. Kota Inten, JavaRotterdam, pass. 23/7 3 uur v.m. Perim Maaskerk, 23/7 van Duala naar La gos. Modjokerto, RotterdamJava, 23/7 om 13.40 van Southampton, pass-, 24/7 o ml uur Ouessant. Nieuw-Holland, AmsterdamBata via, 24/7 te Aden. Noordam. 23/7 16 uur van New York naar Rotterdam. Zuiderkruis, JavaRotterdam, pass. 23/7 om 18 uur 1XA Graadska naal. ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia. Voor het Midden standsdiploma algemene handelsken nis slaagde de heer W. Allart, AARLANDERVEEN Personalia. Voor het examen costumière zijn geslaagd de dames: Jos. van Egmond, Dora v. d. Post, To Valentijn, Trien Hijman. Siena Poelwijk; voor lingerie de 'dames: Jeanne de Jong, Rie v. d. Loo, Gre van Egmond, Rie Kempem Rie van Gils en Trees Bunnik. Zuster Ru- molda was gecommitterde. LEIDSCHENDAM Jubileum. Vrijdag 8 Augustus a.s. is het 25 jaar geleden, dat de kraamverpleegster Zuster Vogelzang zich als zodanig hier ter plaatse vestigde. Daar Zuster Vogelzang zo langzamerhand een leeftijd heeft bereikt, waarop anderen van hun rust gaan genieten, is dit voor haar wegens gemis aan pensioen niet weg gelegd. Een comité bestaande uit de dames Banning, Dietz en Perquin, doet thans een beroep op de oud- patiënten en hun gezinsleden, ten einde c.e dag de zuster een envelop met inhoud te kunnen aanbieden. NOORDWIJKERHOUT Personalia. Voor het diploma kinderverzorgster slaagde mej. N. Koudijs alhier.. NIEUWKOOP Oranje-vereniging. Na herden king van de overleden voorzitter, de heer P. de Graaf, en goedkeuring verslag kwam het bestuur met een programma-schema voor de dag voor de feesten op 1 en 2 September a.s. Hierbij maakte men het voorbe houd dat natuurlijk de toestand in Indië in zeer gunstige zin gewijzigd moet zijn. Zo niet, dan is er van feest geen sprake. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de zes afttr. wer den herkozen, terwijl op de zetel van de heer Kroesemijer voortaan de heer J. de Koker zal plaats nemen. De heer Kroesemijer zal n.l. binnenkort de plaats verlaten. Bij de rondvraag bleek een der le den niet goed geluisterd te hebben naar het verslag van de penningmees ter, want bij zijn' vraag: waarom bij de geboorte van prinses Marijke zo weinig Werd gedaan, wekte hij het vermoeden, als zouden de bestuur ders wel „gefeest" hebben en mis schien wel uit de kas. De voorzitter zei, dat het in de toen heersende temperautur niet m ogelijk de laatste opmerking verwees hij naar delaatste opmerking verwees hij naar het financiële verslag, dat toch een zuiver beeld gaf. Bovendien heeft de kascommissie post voor post gecon troleerd. Hierna bracht de heer Derks in het midden, dat hij zich persoon lijk niet stoorde aan lasterpraat, maar hij vond het toch zeer onaangenaam om altijd gekanker te horen en nim mer een woord van waardering. De feesten in onze plaats zijn toch waar lijk goed te noemen en 'n zuinig be heer van de kas is wel bewezen. Zo heeft men in 1945, aldus de heer Derks, een inzameling gehouden. Sindsdien was dat niet meer nodig. Ook voor de eventuele feesten in Sep tember a.s. kan zulks achterwege blij ven. Nogmaals betreurde spr. het, dat dergelijke opmerkingen worden ge maakt. OEGSTGEEST Ziekendag Op waardige wijze heeft het zie- kencomité van Oegstgeest onder lei ding van, Pastoor Loyaard Woensdag uiting gegeven aan haar liefde voor haar zieke parochianen. Om 8 uur werden de eerste van de 64 zieken al binnengebracht in de feestelijk ver sierde Willibrorduskerk. Ziekenauto's en personenwagens wisselden elkaar af in grote bedrijvigheid. Verpleeg sters van Academisch Ziekenhuis en „Endegeest" stonden klaar om de zie ken alle vereiste hulp te verschaffen. Om half 10 ving de plechtig gezon gen H. Mis aan. Pastoor Looyaard werd geassisteerd door kapelaan Eeken en Pater Rogatianus O.M.Cap. In een warm woord wees de pastoor zijn zieken op hun gelijkenis met Christus. Vrijwel alle patiënten ont vingen de H.Communie. Om 12 uur werden door de aanwezige priesters aan de zieken de handen opgelegd. Om half 3 celebreerde Mgr. Th. Bekkers een pontificaal Lof. Kapelaan Sluys trof de zieken door hun lijdens weg te schetsen in de eenheid met Christus om met Hem tot de toekom stige heerlijkheid over te gaan. Had het kerkkoor van Oegstgeest 's mor gens zijn kunnen laten horen, nu was het het knapenkoor van de St. Petrus parochie dat uiterst gedisciplineerd en met heldere klank zich horen liet. Onder het Lof werd een processie gehouden en aan elke zieke afzonder lijk de zegen met het H. Sacrament gegeven. Een grote stoet van bruidjes liet haar bloemen bij de zieken ach ter. Dames uit de parochie waren de stille werksters die zorgden voor het lichamelijk welzijn. Overgelukkig waren alle patiënten. Hulde voor dit goed georganiseerde werk van barmhartigheid. Personalia. Te Utrecht slaagde voor het Mulo-examen Bep den Boer. OUD-ADE Feest uitgesteld. Het Oranje feest is voorlopig uitgesteld. ROELOFARENDSVEEN Personalia. Vqor fiet midden standsdiploma slaagde onze plaats genoot de heer J. Boeker. STOMPWUK Coöp. Boerenleenbank. Na ope ning door de voorz van de R. v. T., de heer L. C. Stijnman, hield de. heer C. J. van Swieten, lid van de R. v. T. een financiële beschouwing. Het te goed bij de Centrale Bank bedroeg in 1944 600.000.:wat in 1045 opliep tot VA millioen. Door gebrek aan kas geld liep dit tegoed in 1946 terug tot 800.000. Ook in 1947 zet deze daling nog voort, zodat momenteel het te goed nog 700.000 bedraagt! Om streeks Pasen werd de Bank vereerd met een controle van het Departe ment van Financiën, waarbij bleek, dat te veel geblokkeerd geld was vrij gegeven met het gevolg, dat een boe te van 100 werd opgelegd en ver schillende leden vrij geld moesten terugstorten of hun vrij tegoed moestvaai'yke hond. worden overgeschreven op geblok keerde rekening. De rentevergoeding is ingaande 1 Jan. '47 vastgesteld voor leden op 2.16 pet. tot ƒ2.500, K pet. van 2.500f 5.000 en daarboven M pet., voor niet-leden resp. 2.16 pet., XA pet. en }A pet. Voor credit-saldo's en geblokkeerd geld A pet. In ver band met een opmerking, gemaakt bij de rondvraag van de vorige vergade ring, werd door spr. medegedeeld, dat het bestuur het niet noodzakelijk acht, dat voor de bestuursleden een leeftijdsgrens gesteld wordt. Wegens periodiek aftreden van een lid van de Financiële commissie werd als nieuw lid benoemd, op voorstel van het bestuur, de heer v. Mullem. Uit de vergadering kwamen geen aanmerkingen op de rekening over 1946 en de balans per 31 Dec. '46. Echter nam de heer Boogmans het woord en verzocht de leden hun me dewerking te willen verlenen tenein de een post van de balans weg te wer ken n.l. de post „geldkaarten". Mo menteel beloopt dit nog een bedrag van 325.50. Wanneer er dus perso nen zijn, die nog een tegoed hebben op de geldkaart, worden zy verzocht dit alsnog aan de Bank af te halen. Daar de Bank een aanslag „Vermo- gensaanwas" heeft gekregen van 9000, waardoor de „Reserve te be talen belasting" is uitgeput, wordt door de vergadering goedgekeurd het voorstel om de winst over 1946, zijn de 2202.73, geheel te boeken op „Re serve te betalen belastingen". De af tredende bestuursleden, de heeren N. J. Wijsman en C. J. v. Swietfen, wer den herkozen. In de daarna gehouden korte bestuursvergadering werd tot directeur benoemd voor 1947. de heer N. J. Wijsman. Tot slot volgen hier nog enige cij fers, welke een indruk geven van het belang van de Bank: omzet spaarbank 1.128.896.28, omzet giro ƒ617.390.80, omzet Centrale Bank 1.013.987.28. Totaal omzet f 3.265.663.76. Het tegoed van de spaarders bedroeg per l-l-'47 900.286.76, bij de Centrale Bank be droeg het saldo per l-l-'47 817.853.65. WASSENAAR Onbetrouwbare werkster gepakt. De werkster M. L: alhier, werd verdacht van diefstal van verschilen- de goederen, vanuit haar dienstbe trekking. Zij werd gearresteerd en aan het Politiebureau ingesloten. Hond veroorzaakte ongeval. Een woedende hond heeft op de Oud-Wassenaarse weg een ongeval veroorzaakt, dat gelukkig geen ern stige gevolgen had. De motorrijder O. uit Den Haag werd aangevallen door een hond. Om het dier kwijt te roken schopte hij een paar maal. Het gevolg daarvan was, dat hij te gen een met paard bespannen wagen reed. Het paard viel en de duo-pas sagier O. uit Wassenaar geraakte er onder. Hij zowel als het paard lie pen lichte kwetsuren op. De motor werd beschadigd. De politie zoekt thai\s naar de eigenaar van de ge- TWEEDE KAMER (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons yorig nummer). De Minister-president heeft heden in de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal een regeringsverklaring afge legd; waarin hij herinnerde aan de verklaring van 10 Juli 1,1. Toen scheen de Ned. Regering tot de uit- voeiirg van de overeenkomst van Linggadjati te kunnen medewerken mits ono nog op zeer korte termijn op enige essentiele punten voldoe ning werd verschaft, mits het ten spoedigste in daden zou worden om gezet. en tenslotte onder het voorbe houd dat vóór alles, en onder meer, de onmiddellijke staking van vijan delijkheden met inbegrip van de ver nielingen en de vijandige propagan da was te verwachten. Werden deze voorwaarden niet ver vuld, dan zou de regering, op grond van haar alomvattende verantwoor delijkheid noodgedwongen als uiter ste maatregel haar militair machts middel. zij het zo beperkt mogelijk, hebben aan te wenden. Doelstelling van zodanige militaire actie van po litionele aard zou zijn: het opheffen 11. „Zekef, zei Karei, „het avon-! tqur staat me aan. Ik ben bereid mee te gaan, maar dan moet ik eerst nog enkele dingen weten. Ten eerste: hoe kwam u er bij om juist mij uit te kiezen als toekomstig regeringshoofd van uw republiek?" „Omdat", ant woordde Pedro, die weer onder zijn divan vandaan was gekomen, „wel, begrijpt u, wij hadden ons u anders voorgesteld. Zo heel anders, hè? Ik wil maar zeggen dat ik bedoel: hele maal anders. Wij hadden de opdracht, een sullig kereltje te gaan zoeken en.nou ja, u moet het ons niet kwa lijk nemen, maar de opzet was, dat dat kereltje dan in naam president zou zijn, maar dat onze vrijheidspar tij aan de touwtjes zou blijven trek ken, begrijpt u? Maar nu zijn we veel beter uit, geloof ik. We hebben nu een kerel met pit erin en zo." „Veel pit", vulde Signor Fernando aan, die zijn luchtbuiteling nog niet vergeten was. „Ontzettend veel pit." van het onhoudbaar karakter van noodtoestand het scheppen van be tere voorwaarden ter uitvoering van het staatkundig beginselprogram van Linggadjati, desnoods zonder mede werking van de wederpartij bij die oyereenkomst, en het streven daarna, samenwerking ook met de re publiek in federatief verband moge lijk te maken. Op de 15e Juli heeft de lt. gouver neur-generaal aan de minister-presi dent ,_an de repbliek Indonesia een tweetal documenten voorgelegd. Het eerste betrof de ten behoeve van de binnenlandse zedigheid op te rich ten gendarmerie, thans „bijzondere politie" genoemd, het tweede de sta king der vijandelijkheden. Het antwoord van de republiek op deze beide documenten viel weer te rug in de onaanvaarbare stijl der stukken, ontvangen vóór de 8e Juli. Het lijkt, oppervlakkig beschouwd niet onredelijk, doch blijkt nauwkeu riger beschouwd, in wezen onbevre digend en met letter en geest van het bij Linggadjati overeengekemene in strijd. Wat de eerste Nederlandse eis be treft, zou volgens het republikeinse antwoord aan de Nederl. regering en na de overgangstijd aan de federale regering elke mogelij kheid ontno men worden in feite verantwoorde lijkheid voor orde en veiligheid: de Nederlandse regering heeft te hand haven en haar gedurende de over- gangtijd toekomende en bij Linggad jati bevestigde souvereiniteit de republikeinse regering eist nu al een souvereiniteit op, welke na afloop van die overgangstijd is toegedacht r.iet aan haar, doch aan de nog te vormen regering der Verenigde Sta ten van Indonesië. Het optreden der republiek op het gebied der buitenlandse betrekkin gen geeft van dit verkeerde inzicht ruimschoots blijk. De tweede Nederlandse eis tot be vel van staking der vijandelijkheden en tot terugtrekking repnublikeinse troepen tot minstens 10 k.m, van de demarcatielijn, waarlangs zy de door ons bezette gebieden, belaagden, was volkomen redelijk zowel ten bewijze dat de samenwerking, bij Linggadja ti overeengekomen, inderdaad werd gewild als tot opheldering van de mi litaire situatie en ten bate van de rust der bevolking. Volgens alhier beschikbare gege vens, bedroeg b.v. het aantal gemelde bestandsschendingen van min of meer ernstige aard tussen 25 Maart en 15 Juni 1947 681. Tengevolge van de republikeinse mentaliteit is aan onze zijde geduren de het bestand van 14 October 1946 tot 18 ^Fuli 1947 de dpod van 158 mili tairen te betreuren: gesneuveld of aan bekomen verwondingen overle den. Het situatie-rapport, lopende over de periode van 5 tot 12 Juli j.l., ein digde met deze algemene beschou wing: „Er viel van republikeinse zij de een verhoogde agressiviteit op alle fronten waar te nemen Er werd een begin gemaakt met het uitvoeren van de vernieling van kunstwerken. Subversieve acties op Nederlands beschermd gebied vermeerderden. De bevolking werd ten behoeve van de verschroeide aarde ingeschakeld". De Nederlandse regering verlangde eindelijk beëindiging van de vijande lijkheden en vernielingen. De repu blikeinse regering, het ultimatief ka. rakter van ons verlangen negerend, stelde een gezamenlijk statement voor, hetwelk, indien we het hadden aanvaard, onze positie nog ongunsti ger zou hebben gemaakt, of op zyn best de toestand even onhoudbaar zou hebben gelaten als die was. De republiek ontkende niet eens het voortduren der vijandelijkheden en handhaafden haar vijandige op stelling, waar volgens Linggadjati sa menwerking overeengekomen was. Dat is de onmdidellijke aanleiding tot het conflict. Aan de door de landvoogd gestelde eisen werd niet voldaan. Het antwoord van de republiek d.d. 17 Juli, hetwelk terecht door dr. V. Mook als duidelijk „volledig onbe vredigend'* werd gekwalificeerd, kreeg nog een bijzonder teleurstel lend karakter door de omstandigheid, dat de eerste minister van de repu bliek, de heer Sjarifoeddin, niet al leen met drie andere ministers van zijn kabinet de Nederlandse voorstel len zonder enig bezwaar tevoren had geaccepteerd, doch bovendien, eer hy zich met de beide documenten, hem door de lt. gouverneur-generaal ter hand gesteld, naar Djocja begaf, in een brief aan dr. v. Mook bij voor baat reeds om technische hulp ver. zocht voor het te verrichten grote werk. Eenmaal in Djocja was de heer Sjarifoeddin blijkbaar, evenmin als destijds de heer Sjahrrr, opgewassen tegen de daar heersende sfeer. Na ontvangst van dit antwoord ga- v ennog diezelfde dag de lt. gouver neur-generaal en de C.G. eenstemmig als hun mening tc kennen, dat geen andere weg meer mogelijk was dan een politionele actie met militaire middelen. Daarop heeft de regering de 18e Juli de landvoogd gemachtigd tot een zodanige actie over te gaan. zo be perkt mogelijk en met de opzet, wel ke ik zo even uit mijn verklaring van de 10e Juli heb herhaald. De actie is aangevangen: te mid dernacht van 20 op 21 Juli, Javatijd. De mogelijkheid ener gunstige wending, waarop de regering 10 Juli nog hoopte, was niet verwezenlijkt. Wanneer men zich rekenschap geeft van onmiddellijke aanleiding en diepere oorzaak van het uitgebroken conflict, zoeven door mij geschetst, dan zal het duidelijk zijn, dat arbi trage volgens art. 17 van Linggadjati ten aanzien van deze punten niet ter sprake kon komen. De vraag, of de republiek mag voortgaan vijandelijk heden tegen onze krijgsmacht, tegen de Malinogebieden en tegen de be zette gebieden te plegen of te doen plegen, is geen vraag voor arbitrage. Het vraagpunt of de Nederlandse sou vereiniteit gedurende de overgangs tijd nog bestaat, is, zoals bij het on dertekenen van de overeenkomst van Linggadjati is vooropgesteld, even min voor arbitrage vatbaar. De regering is er zich van bewust, dat het conflict breder en dieper grortden kent. Ik denk byv. aan ai wat een gevolg is der vroegere kolo niale verhouding, aan al wat barstte uit jonge nationale verlangens, aan wat zyn verklaring vindt in de om wenteling van de tweede wereld oorlog en in de ellende der Japanse bezetting en aan tekortkomingen van allerlei aard, ook aan Nederlandse zijde; De regering blijft het oprecht ver langen koesteren, zowel op Malino als op Linggadjati uitgesproken om de goede betrekking tussen de vol keren van Nederland en Indonesië te verzekeren in nieuwe vormen van vrijwillige samenwerking, waartoe natuurlijk blijven behoren de volke ren der republiek. De Nederlandse regering wil harer zijds van harte zodra de situatie dat toelaat naar nieuwe overeen stemming streven, overeenkomstig het staatkundig beginselprogramma van Linggadjati, mits de uitvoering daarvan dan verzekerd zij. De andere delen en andere bevol kingsgroepen van Indonesië, Surina me en de Nederlandse Antillen, Ne derland zelf en vele in net gebied der republiek, wachten met stijgend on geduld, opdat langs de weg van een rondetafelconferentie en van wette lijke voorzieningen de hervorming van het Koninkrijk nu eindelijk haar beslag krijgt in het nieuwe staatsbe stel. Daarop wacht ook de internationale samenleving, waarin dat nieuwe staatsbestel en zijn leden hun rol hebben te vervullen.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3