Installatie van de burgemeester M. P. v. d. Weijden te Zevenhoven Waarheen Jj* Naar het land der petroleiimbronnen! WOENSDAG 23 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 1 WEERSVERWACHTING AANHOUDEND WARM WEER. Warm zomerweer met gel ij de- o lijk wat meer lokale onweers- o buien. Aan de kust tijdelijk zee- o wind, overigens weinig wind. g S o nnoooooooooooooooooooooooooooooooo NOODWET OUDERDOMS VOORZIENING. Met ingang van 1 October 1947 treedt de Noodwet Ouderdomsvoor ziening in volle omvang in werking. Hier en daar heeft de mening post gevat, dat reeds op 1 October de uit betaling der oudersdomsuitkering een aanvang zal nemen. Dit is ech ter niet het geval, aldus deelt het ministerie van sociale zaken ons mede. Men krijgt eventueel met ingang van 1 October aanspraak op een uit kering, waarvan de betaling plaats heeft in maandelijkse termijnen. De uitbetalingen over een bepaalde maand zullen in het algemeen na af loop dier maand plaats hebben. Voorts valt er mede rekening te houden, dat, in verband met het grote aantal der door de Raden van Arbeid en de Rijksverzekeringsbank te verwerken aanvragen, de uitbeta ling der eerste uitkering enige ver traging zal kunnen ondergaan. Zij wordt dan >chter met terugwerkende kracht toegekend. Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. Dat kan. Met dat luttele beetje Kru- schen Salts, iedere morgen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende or ganen; 't bloed gaat weer sneller stromen; onzuiverheden, die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regelmatig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pij nen worden minder en de aanvallen nemen in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt na een nacht van weldadige rust; Uw levenslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij uw apo theker of Drogist. 8042 8042 Ingez. Med. STAATSLOTERIJ. 3e klasse, 2e trekking. ƒ25000.— 16992. 2000.— 19271 1500.— 3998 11926 1000.— 258' 13787 19057 207715 400.— 1520 3146 4099 200.— 17245, 19083 100.— 2335 2554 9518 9573 17386 en 19371 RADIO DONDERDAG. HILVERSUM I 301 M. 7.45 Koorw. van Bach; 8.15 Pluk den dag; 9.00 Russische Orkestwer ken; 10.00 Eerste kwartier, Leger des Ileils; 10.15 Morgendienst; 10.45 Meindert Boekei; 1-1.00 De Zonne bloem. 11.30 Orkest zonder naam; 11.45 Gram.platen; 12.03 Cello; 12.30 Ensemble „Fantasia"; 13.45 Vrou- wenvaria; 14.00 Hollandia-eextet; 14.40 Causerie voor de vrouw; 15.30 Fra programma; 16 00 Bijbellezing; 16.45 Gramplaten; 17.00 Gemengd omroepkoor; 17.30 Omroeporkest; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.15 Gram.platen; 19.45 Regeringsvoor lichtingsdienst; 20.15 De Mariniers; 21.00 Jan van Weelen; 21.30 De vaart der volken; 21.50 Gram.platen; 22.00 Wereldjeugdconferentie te Oslo; 22.15 Gram.platen; 22.45 Avondover denking; 23.00 Viool en piano; 23.15 Max Euwe; 23.25 Gram.platen. HILVERSUM II, 415 M. 7.30 Ochtendconcert; 8.15 Concert voor Strijkorkest; 9.15 Morgenwij ding; 9.35 Arbeidsvitaminen: 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Fritz Kreisler; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gram. platen; 11.20 Opera- en Operette fragmenten; 12.35 Gerard van Kre velen; 13.15 Les gars de Paris; 13.45 Gram.platen; 14.00 Gram.platen; 14.20 Concert; 15.00 Voor zieken en gezon den; 17.00 AVRO's Kaleiöoscoop; 17.20 Wat wil je horen? 17.30 The Skymasters; 17.50 Rijk overzee; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Pianoduo; 19.30 Hij en zij; 20.05 Agenda voor Vacan- tiegangers; 20.11 Het kamerorkest; 21.15 Le Piano Romantique; 21.50 Het hoofd in de strop, hoorspel; 10.30 Metropole-orkest; 23.15 Gram. platen. Het ambt van burgemeester is een mooi ambt. Omdat een burgemeester zo veel goeds kan stichten. In een grotere, maar ook en zelfs vóóral in een kleinere gemeente, kan de in vloed van een burgemeester zeer groot zijn. Niet alléén om de bevoegd heden, die hem door de wet zijn ge geven, maar méér nog doordat hij staat als eerste burger midden onder het volk. Voor de volle intensiteit van die invloed is echter nodig, dat een burgemeester vertrouwen bezit. Zo ooit, dan is gisteren bij de in stallatie van de nieuwe burgemeester van Zevenhoven, de heer M. J. v. d. Weyden, allerduidelijkst gebleken, dat deze het voorrecht heeft, reeds bij de aanvaarding van zijn ambt het volle vertrouwen van de burgerij te genieten. Het is gisteren feest geweest in Zevenhoven! 's Morgens om tien uur trok een muziekcorps, een 75-tal ruiters te paard (o.w. enkele amazones) en schoolkinderen in lange stoet door heel de gemeente, nadat de burge meester aan de grens bij café 't Haasje was ontvangen door de leden van de Raad, waarbij de waarn. bur gemeester, de heer de Groot, een kort en hartelijk welkomstwoord had ge sproken. In een auto volgden de bur gemeester en mevr. v. d. Weyden., waarna nog een tiental andere auto's met familieleden, Raadsleden e.a. De schoolkinderen maakten niet mede de hele tocht, die door de uitgestrekte gemeente bijna twee uur duurde, 't Was op deze mooie zomerse dag een schone gang door de rustige landouwen, die, zoals burgemeester v .d. Weyden het later uitdrukte, daar openlagen als een klaar en kleurrijk boek. Overal langs de weg bevlagde wo ningen met blij groetende bewoners, terwijl er ook enkele erepoorten wa ren aangebracht. Na deze mooie tocht w?rd eenTcof- fiemaaltjjd gehouden in cafc Heems kerk, waar reeds prof. rnr. Romme, voorzitter van de Tweede-Kamerfrac tie der K.V.P;, zijn collega-Kamerlid stond op te wachten. Deze attentie was, als men in aanmerking neemt, dat vóóral nü de tijd van prof. Rom me zeer bezet is, wel een bewijs van de waardering voor de heer v. d. Weyden in genoemde Tweede-Kamer fractie. DE INSTALLATIE. De installatie-plechtigheid had plaats om half twee. De Raadszaal was te klein, waarom voor deze plech tigheid werden gebruikt een tweetal vertrekken naast het gemeentehuis in het toekomstige woonhuis van burge meester v. d. Weyden. Deze vertrek ken waren smaakvol ingericht en ver sierd. De nieuwe burgemeester werd hier ontvangen door de gemeenteraad, zijn familie, notabelen uit de gemeente, vrienden, o.w. prof. Romme, en een vijftal collega's uit de omgeving, de burgemeesters van Alkemade, Al phen a. d. Rijn, Nieuwkoop (neef van de nieuwe burgemeester), Bodegraven en Ter Aar; Namens de Commissaris der Koningin in de Prov. Zuid-Hol land was aanwezig mr. Sillevis. Nadat de loco-burgemeestei\ de heer De Jong, mededeling had gedaan van de benoemingsbrief, hield deze een toespraak, waarna hij de heer v. d. Weyden de ambtsketen overreikte. REDE VAN DE WAARN. BURGEMEESTER. Het is mij een voorrecht, aldus spr., als oudste wethouder der gemeente tot u mijnheer Van der Weijden het eerst het woord te mogen richten en u als burgemeester van deze gemeen te te mogen inleiden. Namens geheel de gemeenteraad en namens heel de bevolking wens ik u van harte ge luk met de uitverkiezing tot burge meester van v_w geboorteplaats en van de plaats uwer inwoning. Is de benoeming tot burgemeester van el ke gemeente al reeds een eervolle onderscheiding, het behoeft wel nau welijks betoog dat de benoeming tot burgemeester van uw geboorteplaats, welke ook steeds uw woonplaats is gebleven, als een dubbele uitverkie zing beschouwd kan worden. Veer tien jaar genoot gij als vertegen woordiger in de Tweede Kamer en de Provincaile Staten het vertrou wen van het Katholieke volksdeel in ons dorp, en gewest. Thans zijt gij door de hoge autoriteiten bekleed met het hoogste gezag in heel onze gemeente. Kunt gij dus met trots vervuld zijn, nu u deze uitverkiezing is ten deel gevallen. Wederkerig is ook de bevolking over deze benoeming met trots vervuld. Bijna alle gemeenten hebben hun eigen burgemeester, maar slechts weinige een Kamerlid uit eigen ge lederen voortgekomen. We kennen u reeds jaren en we weten dat u in staat zijt de kwesties onbe vooroordeeld, onbevangen en wel overwogen te bezien. Gij zijt thans 47 jaar oud, in de volle kracht van uw leven, maar gij hebt ook doordat gij niet zoo heel jong meer zijt en door menigvuldige aanraking met men sen van alle rang en stand bij uw bestuursfuncties ook een ervaring als bij slechts weinigen het geval is. We weten, dat gij voor een ieder open staat wanneer men zijn belan gen bespreken wil en dat gij een voudig van harte gebleven zijt. Uw vader heeft hier als lid van de gemeenteraad en wethouder gedu rende een onafgebroken reeks van jaren het vertrouwen genoten. Wan neer gij als burgemeester dezelfde karaktereigenschappen zult verto nen als uw vader dan twijfelen wij geen ogenblik of we mogen met de allerbeste verwachtingen voor uw bestuur vervuld zijn. Ook mevrouw uw echtgenote, uw kind weren en uw wederzijdse ouders en familie wil ik namens de gemeen te van harte feliciteren. Een gedachte mag ik u nog meege ven n.l. geciteerd uit de woorden van de grootste leermeester der mensen „Christus": „Wie onder u groot wil worden en wie onder u de eerste wil zijn, hij moet uw knecht zijn." Ik geloof, dat gij nimmer falen zult in uw beleid, wanneer gij het zojuist omschreven principe voor ogen houdt. Arbeiden in het algemeen belang met uitsluiting van persoonlijke voor ingenomenheid, arbeiden vooral voor hen, die het meest en het dringendst onze zorg behoeven en met moeite in hun levensonderhoud kunnen voor zien. Er is geen terrein in het maat schappelijke leven of de burgemees ter krijgt er aanraking mede. Spr. noemde enkele aspecten. En vervolgde: Namens de ge meenteraad, de ambtenaar ter secre tarie en alle anderen, met wie gy hier te maken zult krijgen, namens, de gemeente Zevenhoven geef ik u de verzekering van onze voorbehoud loze bereidheid tot prettige, vriend schappelijke en moge het zijn vrucht dragende samenwerking in het be lang der gemeente. Met de bede tot God, dat Hij u en ons moge verlichten en ons gezamen lijke werk moge zegenen, installeer ik u als burgemeester dezer gemeente, en geef in vol vertrouwen de leiding over, aldus besloot spr. REDE BURGEMEESTER v. d. WEIJDEN. De nieuwe burgemeester begon zijn rede met allereerst dank te brengen aan God. Verder betuigde hij zijn dank aan H.M. de Koningin, aan Z. Exc. de minister van Bin nenlandse Zaken, aan de Commis saris der Koningin in dit gewest, verwelkomde mr. Sillevis, vertegen woordiger van de Commissaris, prof. Romme, voorzitter van de Tweede Kamerfractie der K.V.P, Spr. uitte er zijn diepe vreugde over, dat behalve zijn echtgenote en kinderen mede aanwezig konden zijn de ouders zówel van hemzelf als van zijn echtgenote. Oprechte trots vervult mij, aldus spr., dat ik het burgemeesterambt aanvaarden mocht in de gemeente Zevenhoven, waar eens mijn wieg heeft gestaan, waar ik ter kerke ging, waar mijn ouders leefden en waar ik nu reeds 47 jaren lang ver toefd heb, later ook met mijn gezin. Ik verheug mij over deze benoe ming omdat in dit gewest, in de dorpen Zevenhoven en Nieuwkoop, een stuk traditie ligt van onze fa milie en omdat de liefde tot mijn geboorteplaats mij steeds is bij ge bleven. Gedurende mijn Kamerlid- schap ben ik steeds in deze gemeen te blijven wonen, ook al was de plaats waar jk woonde nu niet pre cies gunstig gelegen. Spr. richtte zich vervolgens tot de heer de Groot, die het waarn. bur gemeesterschap heeft vervuld op de hem eigen rustige, doordachte en solide wijze, en vervolgens tot weth. Kool, die spr. reeds lang kent als een man met een gezond oordeel, datstamt uit de rijke leerschool van het practisch leven. De heer Elsensohn bracht spr, dank voor de zorgvuldige wijze, waarop hij de werkzaamheden aan de secretarie heeft willen voortzetten. Eveneens dankte spr. mevr. Elsensohn. De taak van de burgemeester. Vervolgens, zich wendend tot de Raadsleden, gaf spr. een uiteenzet ting van de taak van de burge meester, ook als voorzitter van de gemeenteraad, uit welke uiteenzet ting men ook wel buiten Zeven hoven nuttige conclusies zou kunnen trekken. „Het ambt van burgemeester is zodanig gecreëerd, zodanig gegroeid ook, dat het met partijdigheid niet waardig kan worden bekleed. Gij allen kent mijn principen en mijn aanhankelijkheid aan de Kerk, mijn eerbied voor de Paus en de Bisschoppen. In wezen staan deze principen en aanhankelijkheid onpartijdigheid niet in de weg. Integendeel. Gaarne betuig ik mijn bereidheid tot samenwerking met alle Geeste lijke Gezagsdragers in onze gemeen te om morele gevaren te keren en eveneens wanneer Gemeentelijke en Kerkelijke belangen samen vallen. Mijn streven zal gericht zijn op het welzijn der Gemeente in al haar geledingen en al haar ingezetenen, mij welbewust voor ogen stellende, wat Paulus in zijn brief aan de Ro meinen schrijft: „Het Gezag is een dienaar van God tot uw eigen wel zijn". Het moderne openbare bestuur vraagt samenwerking van personen van zeer uiteenlopende politieke richtingen, uit verschillende sociale milieu's voortgekomen en dan sa men gezet aan de behartiging van het algemeen belang. Het blijkt dan meermalen, dat men juist door die verscheidenheid van herkomst veel van elkander leert, maar óók, dat er veel minder dan de buitenstaander denkt ver schillen zijn van zodanige aard, dat zij niet door openhartige discussie zijn weg te nemen of door een aan- nemlijk compromis1 op te lossen. Het behoort tot de taak var de bur gemeester leiding te geven aan de besprekingen, zodat ieders persoon lijkheid tot uiting komt. Voorts om niet ter zake dienende voorstellen te doen verdwijnen, zon- der de voorsteller te krenken, en door precisering der vraagpunten de be raadslagingen vruchtdragend en niet al te uitvoerig te maken. Besluitvaardigheid en de kunst om bij het vasthouden aan eigen inzicht de juiste maat van vasthoudendheid en meegaandheid te betrachten, psy chologisch inzicht, zijn eigenschappen, Waarvan de burgemeester iets moet bezitten om te slagen in een goede vervulling van zijn ambt". Wijzend naar de goede verhouding tussen zijn voorganger, de heer Hoyink van Papendrecht, en de Raad, zegt spr., dat hij deze verhouding wil bestendigen, en dat hij een burge meester wil zijn, bij wie jong en oud, arm en rijk, man of vrouw steeds een vriendelijk gehoor zullen vinden. De landbouw in Zevenhoven. Met trots gewaagt de nieuwe bur gemeester voorts van de betekenis van de landbouw in het algemeen en van die in Zevenhoven in het bijzon der: „Wie al eens heeft rondgekeken zal ervaren hebben, dat de landbouwers hier ter plaatse hun bedrijven op de meest efficiënte wijze voeren en dat 'de technische outillage der bedrijven, die met alle andere landbouwgebie den glansrijk kan doorstaan. Daarnaast kennen wij hier een landarbeidersstand, die de werkzaam heden te velde met lust en op vak kundige wijze verricht. Wij kennen veehouders in onze ge meente, die wat de productie van hun veestapel betreft bovenaan staan in de Provincie. Wij hebben hier mensen op het ge bied van de paardenfokkerij, wier capaciteiten en deskundigheid in wij den omtrek algemeen erkend wor den". De goede geest ïn Zevenhoven. „De huisgezinnen in ons dorp staan op soliede grondslag en de kinderze gen wordt hier Goddank niet ge schuwd". „Van Zevenhoven kan met recht getuigd worden, dat haar inwoners trouw zijn aan God, Vorstin en Va derland". Verder noemde spr. Zeven hoven een gemeente van „rustig ar beidende en gelovige mensen". Wat er gebeuren moet. De nieuwe burgemeester wees ver der op enkele punten, die de bijzon dere zorg van het gemeentebestuur vragen: lo. woningbouw, op welk ge bied zyn voorganger ook reeds zeer actief is geweest; 2o. wegenverbete- ring; 3o. watervoorziening (een „brandende kwestie"); 4o. electrici- teitsvoorziening (een deel der ge meente is nog verstoken zoowel wan een goede watervoorziening als van electriciteit). 5o. voldoende betaal de arbeid ook in de winter voor de arbeiders. Spr. deed, een beroep op allen om met hem samen te werken, op de vriendschap van de burgemeesters der omliggende gemeenten, om te beslui ten met een hartelijk persoonlijk woord tot zijn vader, dien „eenvoud en onbaatzuchtigheid" in Zevenhoven in hoog aanzien hebben gebracht, en verklaarde zijn ambt te aanvaarden steunend op God. ANDERE TOESPRAKEN. Na deze rede, die met grote aan dacht werd gevolgd, werden verschei dene toespraken gehouden. De heren v. Veen en Houwers, Raadsleden, spraken resp. mede namens de land arbeiders en de middenstanders hun vreugde uit over de benoeming en wezen o.m. op de noodzakelijke wo ningbouw, waarbij gememoreerd werd de door de vorige burgemeester op dit terrein ontwikkelde activiteit. Pastoor Doeswijk noemde twee re denen, waarom deze benoeming hem en de katholieken zeer verheugt: de nieuwe burgemeester is een man van een godsdienstige, christelijke levens opvatting en hij zal zijn ambt hier beschouwen als blijvend. Van zijn voorbeeld zal een goed invloed uit gaan. Domine Ruben (die sprak mede namens zijn collega ds. Corbijn v. Wil lens waard) verzekerde de burgemees ter van het gebed in de Protestantse kerken, om Gods zegen over zijn werk af te smeken. Prof. Romme vertrouwde, dat de Tweede-Kamerfractie der K.V.P. van de ervaring door de burgemeester als zodanig opgedaan zal profiteren; dat hij beide functies op een gelukki ge wijze zal combineren. De burgemeester van Alkemade, de heer Hoyink v4n Papendrecht, be lichtte het mooie van het burgemees tersambt en wilde openlijk getuigen, dat hy als burgemeester van Zeven hoven grote dank aan de bevolking verschuldigd is. De heer Deerenberg sprak geluk wensen uit namens de Kamer-Cen trale Leiden der K.V.P en namens de bond van autobushouders. Als at tentie van laatstgenoemde bond bood hij mevr. v. d. Weyden bloemen aan. De heer A. C. Paardekooper wilde de wens en ook de overtuiging uitspre ken, dat de heer v. d. Weyden zyn toewijding zal blijven schenken aan de belangen van de L.T B. Burgemees ter Schokking van Alphen a. d. Rijn verwelkomde de heer v. d. Weyden in de Alphense kring van burgemees ters. De heer Elsensohn verzekerde als eerste ambtenaar ter secretarie de burgemeester van zijn medewerking. Ten slotte sprak de groepscomman dant der politie de heer Hulsebos zijn vertrouwen uit in de mede werking van de burgemeester. Burgemeester v. d. Weyden beant woordde alle sprekers met een op hun tQespraken passend woord. Na afloop dezer om de hartelijk heid der toespraken, ondanks de warmte, mooie bijeenkomst, was er een zeer aandige kinderhulde, waar na een heel drukke receptie van Ze- venhovens burgerij en vele vrienden van elders. 's Avonds was er een diner in café Heemskerk, waar ook de koffiemaal tijd was gehouden. Hier voerden nog velen het woord, o.a. de vertegen woordiger van de Commissaris der Koningin, mr. Sillevis. MILITAIREN BLIJVEN AARDAPPELEN ROOIEN. Naar aanleiding van enige berich ten in de pers wordt ons van de zij de van de staf T.B.N. (territoriaal be velhebber Nederland) medegedeeld, dat er in het geheel geen sprake is van een in verband met de hui dige toestand voortijdig terugzen den naar de garnizoenen van de mi litairen, die ten behoeve van de aard appeloogst in ons land zijn tewerk gesteld. De militairen, die voor de oogst zyn ingezet, zullen gedurende de oorspronkelijk vastgestelde termijn van drie weken hun werkzaamheden blijven verrichten. WANDELSPORT Een warme vierdaagse ER WERD TEVEEL GEDRONKEN De eerste dag van de ^Vierdaagse is voor de duizenden deelnemers, vooral voor de nieuwelingen een be proevingsdag geworden. De hitte was overweldigend; reeds in de eerste ochtenduren brandde de zon op de kale wegen van de Betuwe en ook op de Waaldijk kwam hoogst zelden een fris windje de deelnemers afkoelen. Toch was de tocht door de Betuwe, door Huizen, Eist en Valburg een ware zegetocht, de bevolking leefde mee en was gul met fruit. Vruchten- drank en chocolademelk: het leek weer het goede land van voor de oor log. In Eist ontvingen de burgemees ter van Eist en het gemeentebestuur de leiders van het N.B.V.I.O. op hel; gemeentehuis waar zij 't organisatie comité dank zegden dat men ook dit jaar de zo geteisterde Betuwe niet vergeten had. In onoverzienbare rij en van soldaten, overheidspersoneel in uniform, en burgers uit alle delen van het land, allen in een uitstekende stemming trok de colonne van Eist naar Valburg, vanwaar alle groepen tezamen één route volgden. Gister morgen zijn gestart 6772 deelnemers, waaronder 1318 militairen en 596 ge- vniformeerde mannen van het over heidspersoneel, voornamelijk van po litie en PTT.De rest waren burgers, waaronder 30 buitenlanders. De eer ste vertrokken omstreeks 5 uur in de ochtend en om 13 uur waren de eer ste 55 Km-lopers reeds binnen. De warmte heeft veel slachtoffers ge maakt voornamelijk doordat velen onderweg te veel dronken. Volgens de chef van de geneeskundige dienst was deze dag een der warmste, welke de wandelaars de laatste jaren heb ben moeten doormaken. In totaal zijn 140 ambtenaren in uniform uitgeval len, waarvan het merendeel politie mannen. Bij de burgers vielen uit: 25 dames en 23 heren, 188 totaal. Zo'n groot cijfer op de eerste dag van de vierdaagse is nog nooit bereikt, doch men moet inaanmerking nemen, dat er ook nog nooit zo'n groot aantal nieuwelingen heeft ingeschreven als dit jaar. Vandaag gaat de tocht naar het Maas-Waal gebied met als hoofd centra Druten en de beroemde wan- Wychen. MOTORSPORT Belgische en Nederlandse teams voor Duinrell. Voor de „Moto-cross des Nations" de Internationale terrein-wedstrijd welke Zaterdag a.s, op „Duinrell" zal plaats vinden, kwamen 128 inschrij vingen binnen, te weten 40 Interna tionalen .15 Engelsen, 12 Belgen en 13 Nederlanders), 40 Seniorrijders. 40 Juniorrijders en 8 zijspanrijders. De Belgische teams zijn door de B.M.B. als volgt samengesteld: A. team: A. Mingels op 500 cc Triumph, F. Pairiot op 500 cc Gillet, L. Kindekens op 500 cc Triumph. L. Delhaes op 350 cc A. J. S-, A. van Hove op 350 cc A.J.S. B. team: V. Govaerts op 500 cc Gil let; M. Meunier op 500 cc Triumph; J. Frenay op 500 cc Gillet; F. Thomas op 350 cc Triumph; J. Marquis op 500 cc Triumph. Als reserve werden aangewezen: K. Devos op 500 cc Triumph en R. Gaertner op 350 cc B.S.A. De beide Nederlandse ploegen zijn thans definitief vastgesteld. In het A. team zitten: J. Veer op 500 cc Triumph; H. Veer Jr. op 500 cc Triumph; J. van Rijn op 350 cc Triumph; P. Plompen op 500 cc Tri umph; A. Koning op 500 oc Triumph. Het B. team is samengesteld uit: D. Renooy op 500 cc Eysink, J. Roest op 350 cc Eysink; A. Heida op 350 cc Matchlesse; J. van Heukelom op 350 cc Matchless en M. Vierdag op 250 cc Velocette. Reserves zijn: B. L. Jan- sema op 350 cc Matchlesse; J. v. Til burg op 35 Occ Matchless en J. J. van Kimmenade op 500 cc Triumph. De beide Engelse teams werden reeds medegedeeld. In de zijspanklas- se rijdt zeer waarschijnlijk nog de Belg Masuy op B.M.W. mede. Er wordt op een grote publieke belang stelling gerekend en met het oog hierop is het circuit, dat ditmaal 3.2 K.M. lang is, geheel van luidspre kers voorzien, zodat de wedstrijd overal uitstekend te volgen zal zijn. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke GLiafoMa oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolyke liefdesroman van BERTA RUCK Vertaald door TEO DE WITTE. 33) „Omdat hy en ik niet bij elkaar horen," zei Arabella, terwijl zij in eens met alle kracht heur haar be gon uit te borstelen en voor miss Delarme's spiegel als maar 'tegen haar beeld stond te praten om al dus niet verplicht te zijn, miss Dela- mere zelf aan te zien. „Wij passen niet bij elkaar zeg ik je! Ik heb dat nu al door, en de jongeman zou het minstens een of twee maanden na onze verloving ontdekken indien ik me ooit tot zo'n tragische come- die liet verlikken. Hij mag misschien een beetje verliefd op me zyn, maar waarom?" Even draaide miss Arabela haar eerlyke blonzende gezicht naar de arme Peggy, die niet wist of ze lachen of schreien zou bij al dit won derlijke nieuws En ook op Arabella's gezicht kwam een lichte lach toen ze vervolgde: „Omdat hij me voor 'het eerst zag te midden van die uit gedroogde mormels in dit Noordpool- paleis, waar ik tenslotte de enige was, die er een beetje leven en vro lijkheid bracht. Maar de hemel be ware me! Denk je dat zoo'n fijne mynheer niet al te spoedig bemer-" ken zou, dat ik veel te luid en te druk, te wild en levenslustig, te op zichtig en ongemanierd ben voor het meisje, dat hij zich ooit verwaardi gen zal als meesteresse des huizes binnen te leiden? Je verwedt er soms alles om, dat het zo is. Zijn koninklijke hoogheid zou een meisje moeten hebben van dezelfde stand als hij zelf, maar vergeet dat niet, een die kans ziet om wat meer le ven in dit sterfhuis te brengen, dan die eeuwig lamenterende mama, of zijn onmogelijke zusters, met hun twee en veertig politieschoenen. Je moet me niet kwalijk hemen, dat ik my'n oordeel zeg over je eigen fami lie, maar met je verlof, het is een stel, waar ze in de dierentuin niet eens geld mee zouden verdienen. Het is collectie draken, zoals ik ner gens ter wereld heb ontmoet." Peggy zei niets. Waarschijnlijk om dat zij deze kwalificatie in de grond niet kon ontkennen, al was zij het wellicht niet geheel eens met de vorm. „En toch," ging Arabella verder terwijl zij weer hevig borstelde en opnieuw tegen haar eigen beeld in de spiegel sprak, „en toch zou hij niet buiten een meisje kunen, dat al die koude beweging van jullie Hij heeft wel degelijk een vrouw no dig, die al zijn fratsen even goed kent als zijn mama, al kan ze er ge rust een beetje flinker pas inzetten. Hij zou een meisje moeten hebben, dat als het moest erg bescheiden zou kunnen zijn, dat voornaam zou kun nen schijnen. Daar zit hem voor al dame, een echte dame is over het algemeen criant vervelend en het andere soort, waar ze in de grond het meest voor voelen is geen dame. Kijk maar naar je nederige diena res. Maar ik heb een meisje gezien, dat juist voor hem geknipt zou zijn. Ik zeg je, dat. ik allang een meisje voor hem op het oog heb, dat pre cies genoeg van het een en genoeg van het ander heeft, om een perfecte vrouw voor de moelyke en toch zo levenslustige Eric Cattermole te worden." „Werkelijk," zei het arme familie lid, dat al dien tijd met de grootste spanning had zitten luisteren naar de zo royaal en luidruchtig gegeven uiteenzetting. „Werkelijk", herhaalde het meisje, dat Eric Cattermole sinds haar jeugd in stilte had aan beden, en nu plotseling als uit een kwellende droom ontwaakte naar een blijde morgen. Wie is dat dan?" Arabella-Fl/apuit, lier haar rech terhand een ogenblik rusten, ze keek naar het magere figuurtje in de blauwe kamer japon, dat er heel bleek en lijdend uitzag en zei toen krachtig: „Wel, jij zelf!" Er kwam plotseling een levendig vuurrode blos over het bleke ge- .zicht, Zij trachtte dit onmiddelyk met haar bevende handen te ver bergen, maar Arabella zei vriendelijk „Je hoeft je heus niet voor mij te generen, Peggy. Ik heb al lang geweten, dat je gek op hem was.. Van het eerste ogenblik af." „O, hoe verschrikkelijk!" ontsnap te het wanhopig aan de arme Peggy Delamere, maar zo zacht, dat zelfs Arabella 't nauwelijks hoorde. Van schaamte verborg het arme familie lid, dat haar geheimste gedachten aldus door een doodgewoon dorps kind zag ontsluierd, haar koortswar- me wangen in haar kussen. „En ik dacht nog zo," ziei ze een ogenblik later, terwijl ze een betraand ge zicht uit het kussen ophief, „ik dacht nog zo, dat niemand er ooit iets van bemerkt had. Dat niemand, niemand wist hoezeer ik van hem hield." Niemand weet er ook iets van. Te- minste niemand van je eigen fami lie," zei Arabella, om de doodeen voudige reden dat die zich nooit de moeite hebben getroost om zich met iemand anders vreugde of verdriet bezig te houden. Ik geloof werkelijk, dat buiten mij, niemand op „De Schuur" een ogenblik vermoedt, of wil vermoeden, dat jij hele nachten wakker hebt gelegen om die fat van een Eric, die jou al die tijd links laat liggen. Hij is je eigenlijk hele maal niet waard, als je het my vraagt." Peggy kreeg telkens een vreemde gewaarwording, als dat eerlijke kind haar mening verkondigde. Ditmaal werd ze zelf het lijdend voorwerp. Pijnlijk zeker kwamen de opmer kingen op haar af. Het was niet al- tyd even prettig om zelf te kyk gesteld te worden. Van de andere kant moest ze toegeven dat Arabella telkens de spijker op de kop sloeg. Hoe pijnlijk het voor een jong meisje ook moge zijn om van een ander te horen, dat ze wer kelijk tot over haar oren op iemandi verliefd is, ze voelt zich in haar eigenliefde altijd enigszins gestreeld, indien daar onmiddelijk aan wordt toegevoegd, dat die minnaar haar eigenlijk verwaarloost en haar liefde niet waardig is. Dat hij als het ware blij mag zyn, dat zij hem nog in haar hart wil opnemen. Daarom kon Peggy ten slotte niet boos blijven kijken, en verdween ook spoedig haar gevoel van schaamte. Ze moest zelfs even glimlachen door haar tra nen heen, toen de openhartige Ara bella ineens weer uitviel tegen haar styve nichten. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2