Zoveel glimmende nieuwe auto's De Verkenners opgeroepen voor hulp bij de oogst Op korte golf Pastoor Beukers in het zilver CL%afreCCa MNSDAG 22 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 IN OVERWEGING IS GENOMEN om als algemene voorwaarde bij het verlenen van rijvergunningen de maximumsnelheid voor personen auto's van 80 op 70 km. en voor vrachtauto's van 60 op 55 km. te brengen. Deze mededeling werd gedaan door de secr.-generaal van het ministerie van verkeer en waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, op de persconferentie, waar de van verschillende zijden gedane suggestie tot opheffing van het Zondagsverbod van motorrijtuigen werd besproken. nisterie er op gericht voor zo weinig mogelijk deviezen zoveel mogelijk auto's te krijgen. Opmerkelijk is, dat de critiek op de „dure" wagens ook betrekking heeft op de normale stan daardmodellen, zoals de Ford of de Chevrolet, die nu eenmaal een andere uitvoering hebben dan de standaard modellen van voor de oorlog en er veel „glimmender" uitzien. Doordat wij de ontwikkeling van de modellen gedurende zes jaar niet hebben kun nen volgen, geven de normale stan daardmodellen inderdaad de indruk „dure" auto's te zijn. Momenteel is op elke 4 auto's ongeveer 1 nieuwe aanwezig. Doordat de nieuwe wagens veel indruk naar buiten maken, lijkt hun aantal groter dan het in werke lijkheid is. De importprijzen van per sonenauto's, omgerekend in guldens, bedroegen gemiddeld: U.S.A. 3.100, Engeland f3.000, Frankrijk 3.100, Tsjecho-Slowakije ƒ3.000 en Italië 2.100 per wagen. Daarbij Komt dan de winstopslag en de aanmerkelijk verhoogde vrachtprijzen. Een uiteenzetting over ons autopark Hoewel het ministerie van de be zwaren, die dit verbod voor vele auto mobilisten meebrengt doordrongen is, dwingt onze deviezenpositie tot hand having daarvan. Opheffing zou het benzineverbruik met 5 procent doen stijgen, hetgeen een deviezenbedrag van ongeveer 250.000 ('n kwart mil- lioen gulden) per maand zou vergen en tot eventuele hernieuwde invoe ring van benzinedistributie leiden. Bovendien wordt door handhaving van het verbod een belangrijke ver mindering van slijtage van auto's en banden bereikt. Deze overwegingen hebben er tevens toe geleid, genoemde vermindering van de maximumsnel heid in overweging te nemen. Daar de overheid uit de militaire dumps een vrij groot aantal vracht auto's heeft kunnen kopen, kon aan de behoefte van dit soort wagens gro tendeels worden tegemoetgekomen. Het aantal vrachtauto's is weer op het peil van 1939 gekomen. Het aantal personenauto's dat in 1939 100.000 bedroeg, bleek ha de bevrijding door vordering en door slijtage tot 40.000 te zijn teruggelopen. Om in de behoefte voorzien, werden sedert de bevrijding 22.500 invoerver gunningen afgegeven voor personen auto's, waarvan tot 30 Juni ruim 15.000 werden aangevoerd. Met be hulp van geïmporteerde onderdelen konden vele oude auto's worden op geknapt en het aantal personenauto's dat thans in ons land aanwezig is, kan op pl.m. 63.000 worden gesteld. De verdeling van de auto's over de verschillende provincies is geen een voudige taak. Bij de berekening van de verdeelpercentages moet ook re kening worden gehouden met de ouderdom der auto's. Momenteel w.or- den de oude auto's voor 75 procent meegerekend, terwijl dit met ingang van 1 Augustus 60 procent wordt, zo dat deze auto's ook bij de verdeling geleidelijk worden afgeschreven. De 15.445 personenauto's, sedert de be vrijding toegewezen, zijn als volgt over de provincies en de overheid verdeeld: Groningen 483 3,13 procent, Friesland 567 3,67 procent, Drente 269 1,74 procent, Overijsel 885 5,73 procent, Gelderland 1854 12 procent, Utrecht 328 5,37 pro cent, Noord-Holland 2901 18,78 procent, Zuid-Holland 3311 21,44 procent, Zeeland 620 4,01 procent, Noord-Brabant 1175 7,61 procent, Limburg 852 5,52 procent. Over heid 1700 11 procent. Over de beroepsklassen verdeeld, zijn de procenten: volksgezondheid 20,19 procent, veterinaire dienst 3,86 procent, handel en industrie 39 pro cent, wederopbouw 5,6 procent, ver voermaatschappijen enz. 7,51 procent, gemeenten, provinciën-waterschap pen en utiliteitsbedrijven 4,81 pro cent, sociale, culturele instellingen en geestelijke verzorging 2,47 procent, publiciteitsbedrijven 1,13 procent, vrije beroepen en diverse 4,81 pro cent. De glimmende nieuwe auto's. In tegenstelling met de critiek, is de investeringspolitiek van het mi- DE TOESTAND IN NOORD-GRIEKENLAND. Volgens Constantine Rodopoelos, gouverneur-generaal van Macedonië, die een inspectiereis door het grens gebied van Macedonië in de buurt van de berg Grammos heeft gehou den, heeft het Griekse leger de con trole terug over geheel Noord-Grie kenland, al komen uit Albanië en Joego-Slavië nog enkele guerilla- troepen binnen. MILITAIRE SKYMASTER IN AGENTINIë NEERGESTORT. Een militaire Skymaster is bij de militaire basis El Palomar (Argenti nië) neergestort. Naar verluidt be vonden zich 36 personen in het toe stel. Naar verluidt kwamen zeventien personen hierbij om he tleven, n.l. drie toeschouwers, negen leden van de Argentijnse luchtmacht en vijf burgerpassagiers. Auto's voor artsen. Besloten werd van 1 December 1946 af per kwartaal 200 auto's voor art sen beschikbaar te stellen en het door de hoofdinspectie opgegeven aantal van 550 benodigde auto's kon per 1 April 1947 worden bereikt. Na dien worden opnieuw maandelijks 150 auto's aan artsen toegewezen ter vervanging van versleten wagens. Na 1 September zal het aantal van 5.000 auto's dat voor de oorlog bij artsen in gebruik was, zeker zijn overschre den. De bandenpositie is aanzienlijk verbeterd en verbetert nog dagelijks-. Een loslaten der distributie wordt echter nog niet overwogen, evenmin bij auto's en motorrijwielen, dit in strijd met lopende geruchten. Motor rijwielen zijn er meer dan in 1939, doch het aantal aanvragen is zeer ge stegen. Afschaffing der distributie zou de prijzen direct sterk doen stij gen. Het op stapel staande wetsont werp goederen vervoer per auto is in een vergevorderd stadium. Het eigen vervoer zal ook in deze wet worden betrokken. Inzake critiek op beweerde bevoor rechting van de spoorwegen en de A.T.O. bij materiaaltoewijzing, be toogde spreker dat deze niet uit de normale toewijzingen apart gehou den zijn in de verwachting, dat na de oorlog het railverkeer vrijwel ver dwenen zou zijn. Van het teveel in gekochte komt nu een deel aan het beroepsvervoer ten goede. Het nationale hoofdkwartier van de Nederlandse Padvinders en het na tionale hoofdkwartier van de Ver kenners van de Katholieke Jeugdbe weging, die tezamen in de Nationale Padvindersraad (N.P.R.) zijn ver enigd, delen ons mede, dat zij van de stichting voor de Landbouw te Mid- denmeer (Wieringermeer) de mede deling ontvingen, dat een groot aan tal soldaten, dat aldaar voor de oogst was ingezet, in verband met de laat, ste regeringsbesluiten, naar de gar nizoenen is' teruggeroepen, waardoor de pootaardappelenoogst en de vlas oogst ernstig gevaar dreigen te lopen. De stichting voor de Landbouw ver zocht de N.P.R. onmiddellijk hulp te willen verlenen. Het nationaal hoofdkwartier vstn de Nederlandse padvinders en het nationale hoofdkwartier van de Ver kenners van de Katholieke Jeugdbe weging roepen daarom hun padvin ders- en verkenn'erstroepen op om zich onder leiding van hun leiders voor dit uiterst belangrijk werk, het rooien van pootaardappelen, ter be schikking te willen stellen. In totaal zal gedurende een maand de hulp van padvinders en verkenners nodig zijn. Troepen moeten zich onmiddellijk schriftelijk of telefonisch (Midden- meer 108) (schriftelijk te bevestigen) melden bij de heer B. Stompedissel, Sportweg 1 te iMiddenmeer. De N.P.R. verzoekt de werkgevers aan padvinders- en verkennersleiders gezien deze buitengewone omstan. digheden verlof te willen verlenen, om met hun troepen dit werk in landsbelang te kunnen uitvoeren. MAXIMUMPRIJZEN VOOR GRAANSTROO VERHOOGD. Het bedrijfschap voor hooi, stro en ruwvoeder heeft, in overleg met het bedrijfsleven, de tot nu toe geldende maximumprijzen voor graanstro ver hoogd. In het afgelopen stalseizoen zijn, door een tekort aan stro, prijzen voor voederstroo betaald, welke 200 a 300 pet. boven de gestelde maxi mumprijzen lagen. De bona-fide han del kon op deze basis geen stro meer omzetten en de strohandel geraakte voor een belangrijk deel in handen van gelegenheidskopers. Teneinde een herhaling van deze wantoestand te voorkomen, heeft het bedrijfschap voor de komende oogst de hieronder genoemde prijzen vastgesteld. Een verbouwer van graanstro en kanariezaadstro mag ten hoogste in rekening brengen voor geperst a-stro bij levering af boerderij 30.per 1000 kg., voor ongeperst a-stro, da* niet bestemd is om geperst te worden: 27.per 1000 kg. Voor ongeperst a-stro, dat bestemd is om geperst te worden, geldt bij le vering franco persplaats een maxi mumprijs van 27.— per 1000 voor geperst en ongeperst b-stro zijn de dienovereenkomstige prijzen 6. per 1000 kg lager. Voor verkoop van geperst stro door groot- en klein-handeiaren al dan niet over een of meer handelsscha kels, aan ge- of verbruikers of aan be- of verwerkers zijn de maximum prijzen voor a-stro verhoogd met de gebruikelijke handelsmarges. Voor ongeperst stro liggen de pro prijzen bij aflevering door handelaren 1.75 per 1000 kg. lager dan die wel ke thans voor geperst stro gelden. De toegestane verhogingen wegens vracht- en oplaadkosten en het ge bruik van dekkleden zijn dezelfde als welke het vorige seizoen golden. Evenzo mogen de prijzen, uitsluitend voor geperst en ongeperst a-stro met een bewaarvergoeding van 0.50 per 1000 kg. worden verhoogd, indien de levering plaats heeft tussen 30 No vember 1947 en 1 Februari 1948, en met 1.per 1000 kg., indien gele verd wordt na 31 Januari 1948 tot een nader vast te stellen tijdstip. BEURSOVERZICHT. De berichten omtrent de ontwik keling van de toestand in Neder lands Indië, vormden ter beurze van Amsterdam vanzelfsprekend het vrij wel uitsluitend onderwerp van ge sprek. Van opwinding was echter geen sprake en de beurs had een normaal kalm voorkomen. Het pu bliek betoonde .zich gereserveerd, want dit kon worden opgemaakt uit het feit, dat er niet veel orders wa ren, maar dat verhinderde niet, dat voor de Indische fondsen en de Cul tuuraandelen toch enig aanbod te verwerken viel. Waar hiertegenover momenteel bijna geen vraag bestond, was het gevolg, dat de hoofdkoersen van de cultuuraandelen vrij aanmer kelijk lager waren dan de vorige slot prijzen. Op de suikerafdeling werd voor H. V. A.'s bij een vorige slot- prijs van 236 een hoofdkoers vast gesteld van 226. Van de Tabakken waren aandelen Deli Maatschappij met een hoofdkoers van 143% circa 10 punten beneden het slot van Vrij dag, terwijl in de rubberrubriek voor Amsterdam Rubber, een hoofd koers tot stand kwam van 138 bij een vorige slotprijs van 145. De Scheepvaartpapieren waren, wat de hoofdkoersen aangaat, over het algemeen genomen een kleinigheid lager, vergeleden met het vorige slot. Op de Petroleumafdeling konden Ko ninklijken zich handhaven. De hoofd koers van 416 was zelfs een fractie hoger dan het slot van Vrijdag. De industrieaandelen waren onveran derd, of een kleinigheid lager. Toen de vrije handel een aanvang nam, kon worden opgemerkt, dat men hoogst voorzichtig te werk ging, maar tevens dat er van verdere liqui datie vrijwel geen sprake was., De diverse cultuurfondsen vertoonden even een kleine wijziging en gingen een fractie achteruit, maar daarna kon een verbetering worden waar genomen en bij het slot waren de koersen van de Cultuurfondsen vrij wel algemeen iets hoger dan de hoofd koersen. En dit vormde mede het bewijs, dat er van nervositeit geen sprake was. Op de beleggingsmarkt ging heel weinig om. De 3 procents Indische leningen vertoonden een goed weerstandsvermogen. De eerste lening was een fractie lager, doch de tweede lening zelfs een x fractie beter. Prolongatie 2 procent. Bijzondere bidactie te Lourdes voor onze jongens in Indië Onmiddellijk na de radio-rede van de minister-president op Zondag avond heeft het bestuur van de Lim burgse Bedevaart naar Lourdes te Maastricht zich telegrafisch met Lour des in verbinding gesteld, om de geestelijke en tijdelijke belangen van onze jongens in Indië op bijzondere wijze in de heiligdommen van Onze Lieve Vrouw van Lourdes te doen gedenken. Opdracht is gegeven om in het tijd vak van 23 t/m 31 Juli iedere dag in de heiligdommen van Lourdes een H. Mis op te dragen, ten einde door de voorspraak van de Onbevlekte Maagd Gods bijzondere zegen en bescher ming af te smeken voor al onze jon gens in Indië. Het bestuur van de Limburgse Be devaart verzoekt alle Katholieken zich in de geest met het H. Offer in Lourdes te verenigen door in boven genoemd tijdvak in hun parochie iedere dag de H. Mis bij te wonen en in het bijzonder te bidden voor allen, die in .Indië voor het vervullen ener zware eri moeilijke taak zijn gesteld. ÏOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO c |)OOOOOOOOOOOOOOOOOPOOOOOOOOOOOOOOO BINNENLAND. Een ernstige beschuldiging werd geuit aan het adres van de burge meester van Westzaan De ex-ge meentesecretaris stuurde dienaan gaande een schrijven aan de Raad! De Raad besloot de Commissaris der Koningin te verzoeken een ere-raad in, te stellen. De besturen van de samenwer kende landarbeidersbonden hebben zich tot de werkgeversorganisaties en andere bevoegde instanties in het agrarische bedrijf gewend, met het verzoek tot uitvoering van de be schikking van de Rijksbemiddelaars inzake het toekennen van een extra uitkering van 2 pet .van het jaarloon over te gaan. Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen is dr. H. J. Venema tot hoogleraar in de planten-systematiek, de dendrologie en de plantengeogra fie en tevens tot directeur van het arboretum benoemd, en dr J. G. Beu- mee tot lector in plantensystematiek en plantengeografie. Ieder, die bij Duitse fabrieken tijdens de bezetting tegen zijn wil is tewerkgesteld, wordt door het Ned. Verbond van Gerepatrieerden opge roepen, om zo spoedig mogelijk het .hoofdbestuur van het N. V. V. G., Postbus 24. Eindhoven, schriftelijk mede te delen hoe hij in bedoelde be drijven werd behandeld, zulks met het oog op de berechting der bedrijfs leiding. Op het Algemeen Kapittel van de Heren Lazaristen, werd tor Supe rior Generaal gekozen de hoogeerw. heer William Slattery, oud-Provin ciaal der Lazaristen te Philadelphia, U.S.A. (geb. 1895). Een nieuwe klokken-gieterij is gesticht te Drunen. De eerste klok is reeds gegoten. Geschat wordt, dat in Nederland 4000 nieuwe klokken no dig zijn. Z. H. de Paus heeft minister Van Ma^rseveen en de voorzitter der Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, in particuliere audiëntie ont vangen. Zij zijn gisteren per vliegtuig uit de Eeuwige Stad teruggekeerd. Een moeder van twaalf kinde ren, de 54-jarige mevrouw Bekkers- De Vries te Valkenswaard, is hij het oversteken van de weg door een auto gegrepen en gedood. De nieuwe rijksweg Moerdijk Breda hoopt men nog de komende winter voor het verkeer te kunnen openstellen. Dit hangt voornamelijk af van de mogelijkheid om de weg voor half October te asphalteren. Ziet men hiertoe geen kans dan zal de weg eerst voorjaar 1948 in gebruik kun nen worden genomen. Gedurende de wintermaanden is het n.l. niet moge lijk de__weg van asphalt te voorzien. Bij het oefenen met feen 6 mm vuurbuks achter zijn woning aan de Berghuizerweg te Apeldoorn heeft E. B. per ongeluk zijn 33-jarige vrouw A. geb. B. in het onderlijf getrof fen. Spoedig operatief ingrijpen en bloedtransfusie in het Julianazïeken- huis, mochten niet meer baten. Het slachtoffer overleed enkele uren na het ongeluk. Oud-minister Welter, lid van het Nat. Comité Handhaving Rijks eenheid, zal hedenavond te 8.0o uur over Hilversum II een rede houden over de Indische kwestie. Het zilveren jubileum als Ka merlid zal Vrijdag worden herdacht door de heer H. W. Tilanus, voorzit ter van de Christ. Hist. Unie. Bij de Mij. „De Schelde" te Vlis- singen is men begonnen met over werk, in verband met de noodzaak het m.s. „Willem Ruys" in Septem ber de werf te doen verlaten. De directie van „De Schelde" heeft zich bereid verklaard om, als tegemoet koming tegenover dit offer der werk nemers, in samenwerking met de Rotterdamse Lloyd een bedrag van 100.000 te storten in het reeds op gerichte, doch nog .niet in werking getreden weduwen-pensioenfonds der werklieden. „De Nachtwacht" van, Rem brandt die na de schoonmaak van het schilderij in het geheel geen nachtwacht blijkt te zijn is van heden af weer te bezichtigen in het Rijksmuseum te Amsterdam. De toe stand' van het schilderij is bij de restauratie erg meegevallen. Z. H. de Paus heeft een gift van 10.000 dollar geschonken aan de Kat. Universiteit te Nijmegen. In een vlaag van waanzin heeft een moeder in de Goureinèttenstraat te Den Haag haar drie kinderen door injecties van het leven beroofd en daarna zelfmoord gepleegd. Een bezoldigingsregeling poli tie 1947 is in de Staatscourant van gisteren opgenomen. De nieuwe generaal der paters Redemptoristen, dr. L. Buis, is Za terdag in Wittem feestelijk ontvan gen. De nieuwe generaal zal in de eerstvolgende jaren de zeven grote provincies der congregatie voor een visitatie bezoeken. Achtereenvol gens zal hij reizen maken naar Po len, Tsjecho-Slowakije, Duitsland, Oostenrijk, Spanje en Portugal. De vierde reis zal gaan naar de Verenig de Staten en Canada, de vijfde naar WEERSVERWACHTING I WARM. o Over het algemeen weinig be- g wolking met vrijwel nergens on- o o weer. Warm. Aan de kust tijde- lijk zeewind, overigens weinig o wind.' nnooooooooooooooooooooooooooooooou Midden- en Zuid-Amerika, en de zesde naar Zuid-Afrika en de Congo, terwijl op de laatste reis een bezoek zal worden gebracht aan Voor-Indië en Achter-Indië, de Philippijnen, Australië en Nieuw-Zeeland. Een touringcar is in brand ge vlogen, die uit Zwolle naar Valken burg was gereden en juist getankt had. De passagiers waren in een hotel. De chauffeur wist hun bagage te redden. De schade van de gloed nieuwe bus beloopt f 30.000. BUITENLAND. De express-trein LondenLiver pool is bij Poles worth, 51 K.M. ten Noorden van Londen, uit de rails ge lopen. Vier passagiers werden gedood en meer dan 30 gewond. Voor de kust van Cadiz is een Spaans schip gezongen na aanvaring met een Russisch schip. Zes opvaren den kwamen om het leven. De Rus bleef 10 uur rondvaren en redde vijf overlevenden. In Lahore heeft men nu en dan de aardigheid om in een bioscoop een bom te laten ontploffen. Dezer dagen zijn met dit spelletje 3 personen ge dood. In verband met de moord op de Birmaanse ministers zijn te Rangoon meer dan 300 personen gearresteerd. Acht personen werden gedood toen gisteren bij Canuelas1 in de Ar gentijnse provincie Aires een opslag plaats in de lucht vloog. Er werd daar gewerkt voor het Argentijnse leger. PASTOOR BEUKERS mocht dan al menen, dat zijn zilveren pastoraat van de St Petrus-parochie te Leiden „eigenlijk een wereldlijk feest" was (omdat het geen priester-jubileum in strikte zin is), alles en ieder een was het ditmaal met de herder oneens. Men redeneerde, dat iedere priester wel geen pastoor, maar iedere pastoor wel priester is, zodat e^n pastoors-jubileum, en dan nog wel zo iets als een 25-jarig pastoors-jubi- leum, een bizondere vorm van een priester-jubileum mag heten en als zo danig met 'de grootste praal en luister dient te worden herdacht. de bloemenschijven, die een plecht statige harmonie der sferen speelden rond het altaar, dat op zijn helm van gouden schemer een blanke vederbos droeg van witte zwaardlelies. Een prachtig versierde kerk Deze, aller en ieders, opvatting werd op de allerhoogste plaats ge deeld door de vlag van de toren die reeds gisterenmorgen vroeg uithing en van louter vreugd een paar zwaaien om zijn stok sToeg tegen de tijd van het plechtig in tree-lof. Toen kwam de klok. wat de vlag in ge waagde klèuren-dans vertelde, op de haar eigen luidruchtige, overigens zeer welluidende wijze den volke kond doen. Zij zong op haar eentje een bronzen welkomstlied, mede na mens haar vier zusters, die nog in de maak zijn en tot hun leedwezen dit feest niet konden bijwonen. De klok waarvan ge het op schrift dezer dagen wel gelezen hebt vond voor haar solo in de toren ruimschoots bijval. Rooms en on- Rooms luisterde met welbehagen naar de kalme cadans van galm op galm enhet succes, dat de Vissers- klok met haar stem behaalde was een wonderbare visvangst gelijk: het schip van de kerk stroomde vol „tot zinkens toe". Het was een f eestelij k- opgetuigd schip, een vuurwerk van bloemen en ruisende orgelmuziek. De parochianen hadden zelf voor de bloemen mogen zorgen: rode en witte gladiolen, en een slachting in de kwekerijen aangericht, waarbij sommigen, misschien wat kleuren blind of uit politieke overwegingen, bij rood meer aan oranje en wit-geel hadden gedacht. Maar het moest rood en wit zijn, de kleuren van de stad Leiden, waarvan de St. Petruskerk de „ecclesia principalis" is .en, in andere betekenis, de kleuren van twee pries terlijke deugden bij uitstek: de lief de en de kuisheid. - Gladiolen zagen wij altijd aan voor wat stijve bloemen, maar een kunste naarshand want de versiering der kerk is een kunstwerk van helaas vlug-wergankelijke schoonheid heeft hun stijfheid van nature ge drild en lenig gemaakt tot vlammen de bouquetten, die als pauwen hun bloem en-staarten uitspreiden aan weerszijden van het altaar, als won dere paradijsvogels op de venster banken vlogen, op de communie-bank gingen rusten en zich tegen de mu ren en zuilen klemden. Met haar rode harten in witte stralenkrans werden de toeven van honderden gladiolen ieder weer reuzen-bloemen, vliegen- HET INTREE-LOF. De zilveren jubilaris kwam door de zijdeur zijn fèestkerk binnen, voor afgegaan door misdienaars en geeste lijkheid. 'De parochianen, liturgisch als zij zijn geschoold, wisten reeds van te-voren, dat de pastoor aan gezien hij noch bisschop en evenmin, een stoffelijk overschot is zou wei geren aan de buitendeur ingehaald te worden. Voor niet-parochianen is het niet ondienstig mede te delen, dat de jubilaris binnenkwam door de „feestpoort", wat niet de gewone maar de feestelijke zijdeur is. Er werd geen welkomst-lied gezon gen, omdat pastoor daar niet van houdt in een kerk, en ook zonder lied heel goed weet, althans kan weten, dat alle parochianen hem een op rechte genegenheid en eerbied toe dragen. Het enige, waaruit bleek, dat de jubilerende herder zich verheven wist in de zwijgende feeststemming zijner parochianen, was. dat hij nog meer dan anders weggedoken in de koorkap geknield lag voor het in gou den zonneluister uitgestelde Ons Heer. Het was een kort Lof, met heerlijke koorzang oa. het Ave Verum van Mo zart en een „Ave Maria", door het jongenskoor alleen (waarbij de heer A. M. Devilee dirigeerde en de di recteur de heer H. A. Rijnbeek het orgel bespeelde) en veel volkszang. De pastoor werd in dit Lof geassis teerd door de kapelaans der parochie, terwij 1 in het priesterkoor hadden plaats genomen patgr Michel Lans, van de Congregatie der Witte Paterst, missionaris in Afrika, pater Abel Duindam o.f.m. uit het klooster Al verna te Wychen, pater Terpstra C.M. en de eerw. heer Vreeburg. DE PLECHTIGE H. MIS. Ofschoon een door-de-weekse dag, liep de kerk vanmorgen nadat de St. Petrusklok weer geheel alleen een klink-klankende oproep tot gebed over de daken had gebeierd Zon dags vol. Die nieuwe klok begrijpt, wat van haar verwacht wordt en haar ten overvloede op het hart is geschre ven: mensen vissen. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 32) Geen wonder dat ze ten slotte aan die smart ten offer viel. Eindelijk had ook haar stem de harde noot der Cattermole's gekregen. Er was een kwalijk verborgen vijandigheid in haar woorden, toen zij verder ging: „En dan nog miss Ames, zoveel reden om terneergedrukt te zijn heeft iu heus niet; u zult niet langer aan u zelf worden overgelaten. U weet 1 trouwens maar al te goed dat.." de naam van „Eric" scheen in de ran ke bleke hals van het kleine lij deresje te blijven steken mijn neef aanstaande Dinsdag reeds over komt. En dan zal het u niet allerlei amusementen ontbreken, is het wel?" Arabella's anders zo vriendelijke en zachte blauwe ogen kregen in eens een staalharde uitdrukking. Ze keek de ander in stijgende verwon dering aan. Zij had het 1 escheiden nederige meisje, de Peggy, die al tijd bereidvaardig was, en nooit aan zich zelf scheen te denken, nog nooit in zo'n stemming gezien. En ze zei snel, maar heel vrien delijk, met een koortsachtige haast, als wilde ze zo vlug mogelijk een bang voorgevoel doen verdwijnen. „Moet ik daaruit opmaken, dat je wilt zeggen, dat hij alleen voor mij naar „De Schuur" zal komen?" „Och kom, wat ben je onnozel. Ligt dat er niet duimen dik op?" schreeuwde Peggy Delamere bijna met een schelle valse lach. Sinds dienzelfde avond dat hij met die jongen Wystone de gehele familie te schande heeft gezet door in de sa lon zich mét niemand anders bezig te houden dan met hun nieuwe lo gé. Ik weet maar al te goed, dat Eric Cattermole sinds die tijd aan niemand anders meer heeft gedacht dan aan jou .alleen en dat heel die voorgewende vacantie niets anders ten doel heeft dan bij jou te kunnen zyn. Trouwens, dat behoef ik je toch zeker niet te zeggen, hè. Denk je dat wij onze ogen in onze zakken hebben. Denk je dat ook wij die briefjes niet gezien hebben, die gere geld voor miss Arabella Ames in le bus werden gevonden." „Zeker, maar dat ging alleen maar over de liedjes, die hij voor mij wil de kopen in Londen, zoals hij me zelf beloofd had," zei miss Ames rustig, „en toen moest hij me weer eens schrijven, omdat ze uitverkocht wa ren en toen nog eens, dat ze binnen enkele dagen toch weer in herdruk zouden komen." „Och kind, dat zijn allemaal uit vluchten-, dat waren ook voor hem maar smoesjes," riep de anders zo waardige Peggy woedend uit. „Dat waren al te doorzichtige trucjjes om je weer eens te kunnen schrijven, en dat van Eric, die nooit, maar dan ook nooit 'n briefje aan „De Schuur" heeft gezonden. Die zich bepaalt tot een telefoontje of een door zijn op passer bezorgd telegram. En hij heeft je bonbons gezonden en later nog eens bloemen. Je denkt zeker, dat ik niets zie, als de post bezorgd wordt. Ik bedoel natuurlijk dat ieder een het wel zien moest, toen de be diende met die ongewoon grote pak ketten naar je toekwam. En de vol gende week komt hij dus naar hier. Hij is heel wat gewiekster dan dat schaap van een Wynstone, dat na tuurlijk de boel ineens heeft bedor ven door zo hard van stapel te lo pen met zijn belachelijke brief. Nee, Erie heeft op dit gebied meer door zicht en wellicht meer ondervin ding", voegde Peggy er hatelijk aan toe. „Hij bereidt de aanval rustig voort en stuurt lieve briefjes en bon bons en bloemen om de stelling wat te verzwakken. Maar niemand van gehele familie twijfelt er nog aan of hij zal je hoogstens de tweede dag met een officieel aanzoek vereren!" En toen de ander haar verbaasd aankeek alsof ze het in Keulen hoorde donderen, toen Arabella maar niet antwoordde op deze hartstochte lijke aanval, toen ze niét eens hoog hartig glimlachte, zoals haar jaloer se mededingster van deze harteloze overwinnares had verwacht, stampte het arme familielid der Cattermo le's, de bescheiden Peggy, die im mer de laatste plaats innam, die als het ware in de achtergrond Van het leven was opgegroeid en daar be scheidenheid en offerzin had aange kweekt, als een furie op de grond, terwijl zij de ander toeschreeuwde. „Sta me niet zo ellendig verbaasd aan te kijken, huichelaarster, alsof je dit alles pas voor het eerst hoort, alsof je het niet even goed wist als ik .en als wij allen." Weer viel Arabella haar vriende lijk in de rede, maar ditmaal was er meer beslistheid in haar woorden. „Indien jullie dit allemaal we ten, weten jullie meer dan ik. Maar indien je ook maar een ogenblik ver moedt, dat Arabella Ames zich gaat verloven mét de oudste zoon van Squire Cattermole, hebben jullie het glad mis."* „Och, doe niet zo eigenwijs. Speel ergens anders voor vermoorde on schuld", flapte het meisje eTuit. „Stel je niet zo aan! Doe' niet alsof.." „Ik doe nooit alsof. Ik houd me met dergelijke minderwaardige prak- tijken niét op," zei Arabella enigs zins gekrenkt. „Ik meen altijd wat ik zeg! En k zal je 'ns 'n paar din-1 HOOFSTUK XII. Maar ondanks Arabella's herhaal delijke verklaringen, duurde het een behoorlijke tijd voordat Peggy Dela mere enigszins scheen te begrijpen, dat het onzettende kind, de onbegrij pelijke Arabella, de nooit voldane Arabella, beslist meende, wat ^ij ver telde. Wat scheen zij dan voor de derde keer haar neus op te trekken voor hét prachtige geschenk, dat de goden haar in de schoot wierpen? Zij scheen dus niet in het minst van plan te zijn om te trouwen met die wonder lijke en behoorlijke Erie Cattermole, de trots van zijn familie, de eer van zijn regiment, de meest geziene gast in de voornaamste salons? „Wiaarom niet?" vroege Peggy's grote, verwonderde ogen. „Waarom,- waarom dan niet?" (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2