Het zilveren jubileum van de Leidse Ziekenkas MAANDAG 21 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Heiligverklaring van de gelukzalige Montfort Met grote plechtigheid is Zondag in de basiliek van St. Pieter te Rome de gelukazilge Louis Marie Grignon de Montfort, de stichter van de congre gatie van het Gezelschap van Maria en van de congregatie der Dochters van Wijsheid, onder het getal der heiligen opgenomen. Sedert 1913 bezit de congregatie van het Gezelschap van Maria hui zen in Nederland, waarvan het pro- vincialaat te Meerssen (L.) is ge vestigd. Voorts zijn er kloosters te Schimmert, Oirschot, Hoensbroek, Schaesberg, Voorschoten en Egmond a. Z., terwijl de paters Montfortanen ook op de H. Landstichting te Nijme gen zijn gevestigd. Zij hebben een uitgebreid missieterrein over de ge hele wereld, waarin ook Nederlan- j ders werkzaam zijn. Het C.D.K. deelt mede, dat op plaatselijk door de distributiediensten j bekend te maken dagen in het tijd- j vak van 21 Juli t/m 30 Augustus een schoenenbon naar keuze zal worden verstrekt aan hen, wier stamkaart nummer eindigt op het cijfer 9, voor I zover de bon 612 zich nog aan hun inlegvel bevindt. De tweedq distribu- f. tiestamkaart moet worden overge- legd, evenals het inlegvel, waarvan bon 612 zal worden verwijderd. Te vens zal in bovengenoemd tijdvak aan kinderen, geboren in de maanden Juli of Augustus van een der jaren 1932 t.m. 1945 alsmee aan kinderen geboren in de maand September of October van het jaar 1946 een schoe nenbon worden verstrekt van de soort en maat als overeenkomst met leeftijd en geslacht van het kind. Bij laatstgenoemde uitreking zal bon 604 van het inlegvel worden verwijderd. OOK VLIEGENDE SCHIJVEN OVER, FRIESLAND. Gisteravond omstreeks elf uur en kwart voor twaalf heeft men te Leeuwarden verscheidene vliegende schijven gesignaleerd, die een geel licht afstraalden en zich met grote snelheid en draaiende om hun as door het luchtruim voortbewogen. 1 De "eerste drie schijven werden in het Noorden waargenomen, vliegen de van Oost naar West. Tegen half twaalf ging er een over Leeuwar den, vliegende van Noord naar Zuid. Om tien minuten 'voor twaalf zag men opnieuw drie vliegende scho7 tels, die met een onderlinge afstand van ongeveer een halve minuut rechtlijnig van het Zuidwesten naar het Noordoosten vlogen. PRINSES MARIJKE NAAR HUIS. Oogbehandeling geslaagd. Na een verblijf van ongeveer vijf weken in het Nederlands Gasthuis voor Ooglijders te Utrecht, kan Prinses Marijke dezer dagen het ziekenhuis verlaten. De operatieve behandeling van de aangeboren oogafwijking is met goede uitslag bekroond. Het prinsesje heeft dë behande ling zeer goed verdragen en mede dank zij het feit. dat H.K.H. de I kleine nog steeds voedt, zich inmid dels ontwikkeld tot een prachtige j gezonde, normale baby. H.H. K.K. H.H. Prinses Juliana en J Prins Bernhard betuigen hun harte lijke dank voor de vele blijken van medeleven, welke zij van zo vele zijden mochten ontvangen. HALF JAAR WONINGBOUW. 14000 Woningen gegund Tot 1 Juli j.l. was het, zoals men weet, krachtens een in Mei geno men besluit van de minister van Wederopbouw voor alle gemeenten mogelijk de bouw van. woningen aan te besteden, onafhankelijk van het oorspronkelijk aan de gemeen ten voor 1947 toegewezen bouw volume. Dit heeft geleid tot een stroom van aanbestedingen, waar door de achterstand in belangrijke mate is ingehaald. Van 1 Januari tot 12 Juli 1947 heeft de centrale directie van de volkshuisvesting machtigingen tot gunning verstrekt voor de bouw van ruim 14.000 woningen. De Ver deling over de provincies, en en kele grote steden luidt: Groningen 515, Friesland 1320, Drenthe 600, Overijssel (incl. N.O.-polder) 1150, Gelderland 1600, Utrecht 390, Noord holland (excl. Amsterdam) 415, Am sterdam 400, Zuidholland (excl. Rot terdam en Den Haag) 620, Rotter dam 580, Den Haag 385, Zeeland ~"~l, Noordbrabant 3180 en Limburg 2370 woningen. In de loop van het eerste halfjaar 1947 is met de bouw van een deel dezer woningen aangevangen, met het resterende en grootste deel zal in Juli/Aug. worden begonnen. Op 1 Januari 1947 waren voöfts ongeveer 12.000 woningen in aan bouw, waaraan de eerste werk zaamheden nog in 1946 waren ge schied. Voor een deel zijn deze hui zen intussen gereed, anderdeels na deren zij hun voltooiing. De minister heeft thans bepaald, dar gemeenten in de provincies Zee land, Limburg, Noordbrabant en Gelderland, alsmede de steden Rot terdam en 's-Gravenhage, verdere plannen tot woningbouw kunnen doen aanbesteden en daarbij voor lopig niet gebonden zijn aan een vooraf vastgesteld bouwvolume. De gemeenten in de overige pro vincies ontvangen voor het tweedë halfjaar 1947 wel een bouwvolume, dat de mogelijkheden tot aanbeste ding bepaalt. In de provincie Fries land zullen nog slechts weinig wo- ïingen aanbesteed kunnen worden, imd^t daar reeds een in verhou ding belangrijk aantal huizen werd gegund. Zoals wij enkele dagen geleden meldden, bestaat de Leidse Zieken kas dezer dagen 25 jaar. Daartoe was er Zaterdagmiddag van 3 tot 4 uur een receptie in de ontvangkamer van de Stadsgehoorzaal, terwijl er des avonds in de grote zaal een feest avond georganiseerd werd voor de leden. Onder hen, die 's middags hun op wachting kwamen maken, merkten we o.a. op weth. S. Menken, het be stuur der Ziekenkas „Ondersteuning zij ons doel", dr. Veldhuyzen, oud- contr. geneesheer, dr. Verbrugge, contr. arts, de feestcommissie en ver schillende leden. De voorzitter van „Ondersteuning zij ons doel" uitte in een korte toe spraak de grote waardering van zijn bestuur voor het werk der jubileren de ziekenkas, vooral omdat hij zelf wist wat het zeggen wil om 25 jaar lang zo'n stuk sociaal werk te ver richten. Ons werk, aldus spr., wordt nog 1 te weinig gekend en'gewaar deerd en dat is jammer, want er is durf en moed voor nodig om dit werk zo uit te voeren, dat niemand bevoor. recht of achtergesteld wordt. De heer Strijk besloot met de wens: mo ge. uw ziekenkas nog vele jaren dit sociale werk voortzetten in het be lang van de gemeenschap. De voorzitter van de Leidse Zie kenkas, de heer J. v. Rosse, dankte de heer Strijk voor de hartelijke woorden, namens de zuster-vereni- ging gesproken en bracht ten slotte cok dank aan allen, die vanmiddag blijken van hun belangstelling gege ven hebben. Na afloop van de recep tie werd aan het bestuur een grote bloemenmand namens de leden aan geboden. De feestavond. Des avonds werd in de grote Stads- zaal een feestelijke bijeenkomst voor de leden belegd. Een verblijdend groot publiek heeft deze avond van goed amusement en aangename ont spanning bijgewoond, waardoor de feestcommissie heeft getoond haar taak waardig te zijn. De voorzitter van deze commissie, HET MENU IN JULL i Het voorlichtingbureau van de Voedingsraad deelt ons het volgende mede: Nu we weer Juli schrijven, ko men de vacanties van verschillende huisgenoten in zicht. Maar voor de huisvrouw betekent dat vaak alles behalve vacantie. Telkens komt zij voor een moeilijke keus te staan. De genen, die vacantie hebben, willen graag, dat moeder de huishouding nu eens de huishouding laat en meegaat op hun wandelingen of fietstochtjes. Maar aaiTde andere kant zien ze ook graag als ze weer thuiskomen een goed maal op tafel staan. Kan dat sa mengaan? Het kan. Met wat overleg zijn er, juist in de zomer,voldoende goede maaltijden samen te stellen, die wei nig bewerkelijk zijn. Vooral, wanneer te voren allen een handje hebben meegeholpen;- zodat bij,thuiskomst de aardappelen geschild, de boontjes af gehaald en bijv. de trommelkoek ge kookt en wel in de keuken staan. Als voorbeeld geven wij hier en kele menu's en recepten voor' derge lijke maaltijden. U kunt natuurlijk de soep vooraf of het toetje laten ver vallen. Lang niet altijd laat de beurs een uitgebreide maaltijd voor iedere dag toe. Sla' van tomaten en komkommers gekookte aardappelen custardvla. Bloemkool ragout van (bloed)- worst gekookte aardappelen. Spercieboontjes gebakken aard appelen gelatinepudding. Vlees naar keuze worteltjes aardappelen yoghurt. Tomatensoep bonensla trom melkoek met stroopsaus. Recepten voor 4 personen (eetle pels zijn afgestreken eetlepels). Worst-ragout: 150 g. rookworst, H i melk, 2 dl. water, 40 g. (ruim 4 eetlepels) bloem, zout, peper, 1 eetlepel fijngehakte pe terselie, (margarine), De worst in het water plm. 10 minuten laten koken. Ze daarna eruit nemen, van het vel ontdoen en in blokjes snijden. Bij het kookvocht de melk doen en de vloeistof aan de kook brengen. Met wat water of melk de bloem aanmen gen en het vocht ermee binden. De stukjes worst en de fijngehakte pe terselie toevoegen en de ragout op smaak afmaken met peper en zout en desgewenst een stukje margarine er door roeren. Dit gerecht is erg sma kelijk bij bloemkool en aardappelen. Men kan de worstsaus zowel over de bloemkool als de aardappelen gebrui ken. Deze hoeveelheid saus is bere kend naar een gemiddelde hoeveel heid aardappelen. Men moet dus bij gebruik van veel aardappelen wat meer saus maken. Gelatinepudding: 350 g. aardbeien of ontpitte kersen, V1. water, 80 g. (4 eetlepels) suiker, 15 g. gelatine, citroensap of -poeder, zout. De aardbeien wassen/van het groe ne kelkje ontdoen of de kersèn ont pitten. De vruchten opzetten met het water met de suiker en iets zout en 5 a 10 minuten zachtjes verwarmen. Van het vuur af voorzichtig (om de vruchten niet stuk te roeren) gela tine en citroensap of poeder toevoe gen. De puddingmassa laten afkoelen en wanneer zij stijf begint te worden overdoen in een met koud water om gespoelde puddingvorm. Zodra de pudding stijf is, de vorm in warm wa ter houden en de pudding storten. Desgewenst vanillesaus erbij geven. de heer I. J. de Groot, opende met een ^welkomstwoord tot alle aanwezigen, in het bijzonder wethouder Menken, de bestuursleden en de vertegen woordigers der zusterverenigingen. Op verzoek van spreker verzamelden zich de bestuursleden met hnu eeht- genoten op het podium, waar aan eerstgenoemden, na een kernachtige hulde, die hun onverzettelijke werk kracht ten bate van de ziekenkas in het zonnetje zette, een blijvend ge schenk werd aangeboden, terwijl de dames bloemen in ontvangst mochten nemen. De voorziter, de heer J. van Rosse, betuigde mede namens de an dere gehuLdigden hiervoor oprechte dank, en wethouder Menken voltooi de de gesproken hulde van deze avond met een gelukwens niet slechts voor het bestuur, doch tevens aan het adres van alle leden, die in nau we saamhorigheid zulk een grote waarde voor de ideale maatschappij blijk hadde'h gegeven te bezitten:» naastenliefde. Het gemeentebestuur is voor de activiteit dezer organisa tie bijzonder erkentelijk. Een afwisselend programma van conferences, muziek, zang, schetsjes en andere attracties hield er vervol gens de steming in tot laat in de avond, terwijl The Melody Makers voor vrolijke klaifken zorgden tussen de nummers op de planken door. Het nuttige werd met het aangename ver enigd in de vorm van een collecte 'ten bate van het sanatoriumfonds. De Leidse Ziekenkas kan op een ge slaagd zilveren feest terugzien. COLLECTE. De Zaterdag 1.1. alhier gehouden collecte ten bate van 't Leidse zwak ke kind heeft opgebracht 2329.53. m.c. h. Agnes en Theresia .(Dek. parochie). In de gezamenlijke M. C.-oefening om half 8 Dinsdagavond zal Rector Sondaal de predikatie houden. De candidaten gelieven voor lint, medaille, kaars en diploma 30 ct. mee te brengen. Het 'Jubilatekoor verzorgt de gezangen. Ook de ouders der candidaten zijn welkom. W. J. A. MULDER, pr. Dir. M. C. mulo-examens. Bij de gehouden examens slaag den voor het diploma A; Jan Blom en C. M. Brouwer, beiden uit Al phen aande Rijn, F. M. van Til, Bennebroek; F. K. Dekker, Hazers- woude; A. Reyneveld,C. C. Abram- sohn, A. de Hoed. allen uit Hille- gom; Fr. M. Dorrepaal, Koudekerk a. d. Rijn; H. Zaal, J. Blank, P. E. J. H. Geerdes, F. B. van Hamme, L. F. Knetsch, W. F. de Vries, H. J. Segers, N. Smink, allen uit Lisse; Z. F. Nederhof, A. M. L. van Beek, Jan Sweris, allen uit Leiden; H. J. Beerhorst uit Sassenheim; F. van Reek uit Voorschoten en G. D. Bree- dijjc uit Warmond. Voor het diploma B: G. C. Meyer, uit Haarlemmermeer en C. G. de Kogel uit Hillegom. Zaterdagmorgen is de 38-jarige schilder F. G. F. uit Den Haag, bij het schilderen van een lichtmast van de H. T. M. aan de Wassenaarseweg, vermoedelijk in aanraking gekomen met de geleidedraad, tengevolge waarvan hij van 6 meter hoogte viel en daarbij een pols brak. Het slachtoffer is door de E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Gistermiddag is de 62-jarige metselaar P. S. uit Leiden, die een gesloten café wilde binnengaan, bij het verwijderen daaruit gevallen, waarbij hij z'n rechter onderbeen brak. Het programma van het Plant-^ soenconcert té" houden op Donderdag a.s. te 8 uur, verzorgt door het Leids Harmoniegezelschap .,De Post", di recteur de heer G. v. Ommen, is als volgt: 1. Engelandvaarders, mars, W. Schild ;2. Czar und Zimmerman, ouverture, G. H. Lortzing; 3. Valse de La Veuve Joyeuze, Fr. Lehar; 4. Se- lectuz De Vogelkoopman, C. Ziller. Pauze. 5. de vlag in top, mars, H. J. Hartman; 6. Sinfonia in Bes gr. terts, Joh. Chr. Bach; 1. Allegro assai, 2 an dante, 3. Presto; 7. Patrie, mars, H. Dreissen; 8. Grand Final a „Ilrielle", Bach; 9. Colonel Bogey Kenneth, J. Ileford. bonkaarten afhalen. Dinsdag zijn aan de beurt de gezinnen waarvan het hoofd een stamkaart nummer heeft van 75.501 t.m. 78.500. Meebrengen de tweede distributiestamkaart en de nog niet aangewezen periodestroken van bon kaart 707. Aanvraagformulieren voor rijwielbanden afhalen, voor personen, wier namen beginnen met E, F, G, H, I, J. Het kantoor op de Steenschuur is geopend van 8.30 tot 11.30 en van 2 tot 4 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren ^Anselmus Petrus z. v. J. van Velzen en J. G. van der Lans; Maria, d. v. C. Willemse en M. Hols- wilder; Dirk Antonie, z. v. D. A. van den Berg en H. C. Nieuwenhuizen; Jodocus Cornells, z. v. J. W. Herin ga en M. A. G. Lely; Tjitske Eliza beth, d. v. M. E. C. Zitman en E. P. T. Wielinga; Jannigje, d. v. M. Huij- ser en M. van den Eijkel;'Gonda, d. v. G. Penseel èn N. Burgerhout; Lam bertus Paulus Cornells, z. v. L. Smit en G. van Duuren; Helena Johanna, d. v; M. van der Haven en H. J. van der Linden. Overleden: J. A. Wolvers, z. 4 d.; A. C. Pellenkoft wednr. 70 jaar; H. E. Falke, widnr. 87 jaar. Per K. L. M. constellation arriveer den op Schiphol zes Amerikaanse studenten, die in de opstelwedstrijd ter "gelegenheid van het eeuwfeest der stad Holland in Michigan een prijs behaalden. De fiets, welke men op de voorgrond ziet, werd door Miss Eunice May meegenomen voor de 11-jarige Kitty Veldman, die door de leerlingen van de Roosevelt Jr. Highschool in New Brunswick ge adopteerd is. Samenwerking van Oranjeverenigingen Duin- en Rijnstreek Na twee bijeenkomsten te Oegst- geest werd door de Oranje vereni gingen te Katwijk aan Zee. Katwijk aan de Rijn. Valkenburg, Rijnsburg, Oegstgeest, Warmond, Voorschoten. Alphen en Zoeterwoude in beginsel besloten tot het leggen van een nau wer contact tussen deze verenigingen met het doel gezamelijk belangen te behartigen en te komen tot program- i ma-uitwisseling. Er is een voorlopig contact-commissie samengesteld be staande uit de heren: J. Volbeda, Kat wijk aan Zee, J. G. van Gent, Voor schoten, K. Breedijk, Rijnsburg, Th. R. Vroomen, Warmond, Nico van Vèl- zen, Oegstgeest. Als adviserend lid trad toe de heer D. G. Sanders, oud voorzitter der O.V. te Oegstgeest. Het ligt^ in de bedoeling het aantal ver enigingen uit te breiden met in het verre verschiet een landelijke Bond van O.V. Als eerste stap der contact-commis sie moet worden genoemd het indie nen van een request aan de Minister van Binn. Zaken en Oorlog inzake de onvoldoende richtlijnen t.a.v. her- dènkingsplechtigheden. Gewezen wordt op de niet op prijs gestelde in menging van het Nationaal Instituut. De deur voor toetreding door ander verenigingen staat wijd open. Verwacht wordt dat hiervan stel lig gebruik zal worden gemaakt, vooral wanneer blijken zal wat door samenwerking is te bereiken. Een van de zorgen van iedere Oranjever eniging is thans reeds het waardig vieren van het 50-jarig reg. jub. van onze Vorstin. Door elkander met raad en daad terzijde te staan is er kans op grote afwisseling in de programma en het opvoeren van het peil. HAZERSWOUDE Geboren: Adriaan z. van A. Brem- mer en Marchand A. Maria Johan na d. van A. M. Menken en H. M. Heemskerk. LEIDSCHENDAM Geboren: Johannes M. M z. v. H. van Leeuwen en A. M. Beit; Cor nelia Cl. M., d. v. M. J. van Haaster en H. J. Janson; Antonia W. M., d. v. H. M. Lelieveld en A, C. Nieuw- land. Ondertrouwd: J. H. Petersen 24 j. en H. Landman 25 j.; E. H. De- meijer 26 j. en P. B. M. Meulenbroek 23 j.; J. Plugge 23 j. en C. M. Haster 19 j.; W. E. J. de Beijer 28 j. en L. 3. M. L. v. d. Kuil 25 j. Getrouwd: L Th. Hooymans 34 j. en B. E. J. Schrader 25 j.; A. A. van Noodi 35 j. en W. van Dam 24 j.; M. van Duyn 26 j. en C. Cl. Keu kenmeester 24 jaar. NOORDWIJK Geboren: Jacob z. van J. v. Duin en J. Smit; Gerarda J. A., d. van C. J. Salman en A. M. Duivenvoorde, Alida H. M. d. van A. de Groot en A. C. Verweij, Eugenie, J. d. van J. de Geus en J. Bik; Peter M. z. van H. Geysen en A. Snetlage; Johannes G. z. van J. Leenheer en A. C. A. Vink; Simone M. S. d. van S. W. Neefjes en M. A. van Eisen; Antje C. d. van P. Smeding en C. M. Prook; Ingrid, d. van A. Chr Hermann en Y. A. van Ingen. Ondertrouwd: A. J. Mooyekind en M. M. J. Duindam. Getrouwd: L. J. A. Rosdorff en J. Hazenoot; L. E. Santé en M. Grijner. Overleden: P. D. M. Ockenmulder vr. 46 jaar; W. H. Heemskerk man 67 jaar; Jonkheer E. L. M.. W. van Lintelo de Geer man 36 jaar. WARMOND Geboren: Geertruida Maria, d. van J. Zandee en E. A. Zwaan; Cornelis Ardianus Johannes, z. van A. J. v. Stijn en A. Scheen. Ondertrouwd: G. Beugelsdijk en J. B. Hekker. Gehuwd: K. H. Warburg 29 j. en P. J. Swart 28 j. Overleden: IA. Vlieland 28 j.; G. Berg weduwe van J. van Noort 77 j. M. G. Stolk weduwe van J. F. de Cock 83 j. WOUBRUGGE Geboren: Cornelis Adrianus Johan nes Maria, zoon van A. C. j. Vree burg en C. A. Mens. Overleden: Pieter Frans Noordam 77 jaar, echtgenoot van L. Noordam. Kajotterssportfeest „Bollenstreek" Een geslaagde middag ie Sassenheim Het was een fleurige stoet, die te 2 uur het „Sporthoff" naderde. Stoere Ka jotters der bollenstreek in helderwitte shirts, geflankeerd door bontgekleurde vlaggen en voorafge gaan door roffelende trommels mar cheerden het „strijdpark" binnen. Een lied werd gezongen (had beter gekund), de nieuwe vlag ging statig omhoog, Cor Zeestraten sprak het welkom uit. Hij verwachtte 'n faire strijd en wenste allen veel succes. Hoofdzaak is sportief te strijden! Wie zal in Augustus te Leiden uit komen? Zeven plaatsen namen deel aan de driekamp; hardlopen ver springen touwtrekken. Fel is er gestreden om de 100 meter. Er werd door 7 personen gelijk gestart. Dit gaf wel veel moeite om de juiste plaatsen te noteren. Doch alles werd nogal sportief opgevat en zo kwam Lisse „Beekbrug" als favoriet te voorschijn. Het verspringen in een slecht verzorgde springbak valt niet mee; de resultaten echter wel. Het was weer „de Beek" die door de „athleet" Zwetsloot -de eerste plaats bezette. Als laatste nummer van de ze driekamp was het balwerpen. Het eindresultaat was 1. Beekbrug, Lis se, 2. Agatha, Lisse, 3. Noordwijker- hout, 4. Hillegom, 5 De Zilk, 6. Sas senheim, 7. Nieuw-Vennep. Hierna vond een handbal wedstrijd plaats tussen „De Beekbrug" en een districts-combinatie. Ook hier waren „De Bekers" de meerdere door een 20 overwinning. Touwtrekken met warm weer is een zwaar karwei. Na veel zweetdruppels werd Lisse St. Agatha met hun ster ke ploeg „De Kleipoters" 1, Lisse Eeekbrug met „Samson" 2 en Hille gom met de ploeg ,,,King Kong's" 3. Een sparrhend nummer was het hardlopen met hindernissen. Hier kwam een Sassenheimer kajotter. Peter v. d. Weijden, met gering ver schil als eerste uit de strijd. Tweede werd J. v. d. Zwet uit Lisse (St. Agatha). Hierna werden de prijzen met waarderende woorden uitgereikt. Aalmoezenier kap. Blonk sprak eni ge opwekkende woorden en bracht dank aan de organisatoren. De voorzitter van Sassenheim bracht warme hulde aan het muziekgezel schap „The Black Stars", dat belang loos zorg droeg voor de geluidsver sterker en met pittige muziek het ge heel opluisterde, 's Morgens was er een alg. H. Communie en werd een nieuwe kajottersvlag gewijd. Het ge heel was een welgeslaagde dag- Geboren: Robert Theodorus Maria, z. van Th. H. M. Imming en M. J. v. Dam; Henriëtte Johanna Geertrui, da, d. van Th. H. M. Imming en M. J. v. Dam; Hens René, z. van J. W. Koning en J. M. H. Bijker; Andries Johannes, z. van J. v. Bakkum en E. Delmeer; Johanna Helena, d. van H. W. Knetsch en J. H. de Jong. Ondertrouwd: C. P. v. d. Berg 23 j. en M. Meeuwissen 21 j.; H. C. Stel- ma 25 j. en A. K. Kooij 20 j. Getrouwd: D. H. Durieux 27 j. en J. M. Bruinsma 27 j.; R. Segers 26 j. en J. C. E. Bergman 25 j.; J. A. Faber 24 j. en A. Bergman 24 j.; G. A. J. Alkemade 24 j. en M. C. J. Hue- ber 22 j. Overleden: J. S. Zandbergen' geb. Vletter 70 j. -i ZOETERWOUDE Mannenkoor. Oosthoeks man nenkoor te Zoeterwoude (Hooge Rijndijk) behaalde op het zangcon cours te 's-Gravenzande in de derde afdeling een eerste prijs met 30 pun ten.- (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). LAATSTE BERICHTEN PAL AR NIET ACCOORD MET." STANDPUNT VAN P. v. d. A. De heer Palar stelt er prijs op het volgende mede te delen: „Het hoofdbestuur van de P. v. d. A. heeft volgens persberichten, in een te Amsterdam gehouden verga dering besloten zich achter het re geringsbeleid te stellen. Als Indo nesisch lid 'van het partijbestuur, heb ik, bij het nemen van dit be sluit, tegen gestemd. BELGIë BEGRIJPT ONZE INDIë" POLITIEK. Na de berichten, die in de afgelo pen week over de toestand in de Ne derlandse Overzeese gebiedsdelen werden gepubliceerd, heeft de rede van minister-president Beel iri de Belgische hoofstad geen bijzondere verrassing gewekt. In het algemeen is men van oordeel, dat de Neder landse regering al het mogelijke heeft gedaan om de Indonesische kwestie op vreedzame wijze op te lsosen. Men is de overtuiging toegedaan, dat het aangeknodigde x politie-optrëden slechts onder de drang der omstan digheden is genomen. LEIDEN UNIVERSITAIRE CONTACTEN HOLLAND—AMERIKA. Prof. dr. J. A. C. Fagginger Auer, hoogleraar aan de Harvard-universi- teit in de Verenigde Staten, arriveer de onlangs in ons land. Hij bracht een tegenbezoek nadat mr. P. J. Iden burg uit Leiden enige maanden gele den Amerikaanse universiteiten op uitnodiging van de Rockefeller Foun dation had bezocht. Prof. Fagginger Auer bracht con crete plannen mee voor de indertijd reeds voorbereide toenadering tussen Amerikaanse en Nederlandse hoge scholen, inwelk kader reeds het Har- vard-Leyden Institute werd opge richt. Een dezer plannen beftielst, dat prof. dr William Hocking, oud-hoog leraar aan de Harvard-universiteit in September Van dit jaar naar ons land komt, waar hij gedurende een jaar aan de universiteit te Leiden colle ges zal geven over de wijsbegeerte van het recht, benevens voordrachten zal houden in andere Nederlandse universiteitssteden. Volgend jaar September zal prof. dr. Schlesinger, hoogleraar in de geschiedenis aan de Harvard-universiteit, naar ons land komen voor het geven van colleges te Leiden. Voorts worden enige honderden boeken aan de Leidse universiteit ge schonken, wellicht na verloop van tijd gevolgd door een tweede zending. Gepoogd zal worden anderzijds een Leids hoogleraar naar Amerika uit te zenden. De Holland-Amerika-lijn heeft vrije overtocht voor de hoogleraren aangeboden. Zowel de Amerikaanse ambassade als het departement van onderwijs hebben volledige steun verleend bij de uitwerking van deze plannen. st. christoffel, patroon van de weggebruikers Op Zaterdag 2 Augustus'a. s. zal de eerste na-oorlogse autozegening voor Leiden en omgeving plaats vin den. Wie langs de drukke verkeerswe gen gaat en zijn ogen eens goed de kost geeft, zal het opvallen, hoeveel auto's daar passeren met een geluks- poppetje voor de achlterruit. Deze zielloze mascottes, die bij iedere on effenheid in de weg als harlekijnen aan hun "touwtje dansen, hebben de plaats ingenomen van onze patroon van de weggebruikers, de H. Chris- toffel. Reeds meermalen is tegen deze vorm van heidendom geageerd, maar dit alleen is toch niet voldoende. Onze katholieke automobilisten, die dagelijks aan zovele gevaren zijn blootgesteld, hebben een waarachti ge beschermer nodig. Laten daarom alle autobezitters en autorijders zichzelf en hun voer tuigen met vertrouwen onder be scherming stellen van de H. Chris- toffel, opdat door diens voorspraak onheil voor ziel en lichaam worde voorkomen. Moeders, vrouwen en verloofden spoprt zonodig de mannen aan om aan deze eerste na-oorlogse autoze gening op 2 Augustus a. s. deel te nemen. Over de plaats waar deze plechtigheid zal plaats vinden, zijn momenteel nog onderhandelingen gaande, maar laat dit geen beletsel zijn om u reeds nu voor deelname aan te melden bij C. W, J. Conijn, Hoge Rijndijk 182a te Leiden. naar oisterwijk. Dat de afd. Leiden van de Ned. Reisver. voor Katholieken niet stil zit en alles in het werk stelt om de le den aangename cn nuttige verpozing te brengen blijkt wel uit het feit, dat telkens opnieuw interessante tochten op het grogramma werden gebracht Een advertentie in dit nummer kon digt nu weer een tocht per touring car aan naar Ooisterwijk, waar óp Zondag 27 Juli het openluchtspel „Midzomernachtdroom" van Shake speare zal worden opgevoerd. Bijzon, derheden over de route vindt men uitvoerig in de annonce, doch we wij zen er met nadruk op, dat er slechts een beperkt aantal plaatsen beschik baar is. Liefhebbers voor deze inte ressante tocht en het openluchtspel in de mooie omgeving van Oisterwijk dienen zich dus te haasten. HAAGSE POLITIERECHTER. De wolspinner W. J. H. v. H. te Leiden had geknoeid met de distri butiebescheiden, hetgeen hem in aan raking bracht met de Haagse Politie rechter, waar de Officier tegen hem 25 boete of 5 dagen hechtenis, en verbeurd veiklaririg van hetgeen in- beslag was genomen eiste. De rech ter veroordeelde conform die eis. Niet alleen 'tchagrijn van de pijn, Uw rheumatische' pijnen met alle gevolgen slopen voortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Kru schen Salts. Duizenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heil zame resultaten die Kruschen hun gaf. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen maakt een ander mens van U. De aansporende werking ttan Kruschen doet Uw bloed snel ler stromen; de schadelijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden medegenomen en verwijderd langs natuurlijke weg. Dat is het geheim van Kruschen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, fief en fit en vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. Ingez. Med. 7747

Leidse Courant | 1947 | | pagina 5