I Op korte golf DUITSE EX-KROONPRINS TERUG NAAR DOORN £fae RECHTZAKEN HAANDAG 21 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 ATHLETIEK TELEURSTELLENDE RESUL TATEN DER NEDERLANDERS OP DE A.A-A.-KAMPIOENSCHAPPEN. De A.A.A.-kampioenschappen zijn een grote teleurstelling voor de Nederlandse athleten geworden, die het vorige jaar vijf kampioenschap pen wonnen, maar Zaterdag slechts één titel konden handhaven. A. Brasser met discuswerpen en op uiterst verrassende wijze een nieu we titel wonnen Lataster op de drie mijl zodat onze ploeg zich met twee kampioenschappen tevre den moest stellen. De grootste teleurstelling was het falen van zowel De Ruijter op de 800 yards en vooral van Slijkhuis op de mijl. Zij werden beiden zo beslissend geslagen, dat er geen en kele verontschuldiging voor hun fa len is aan te voeren. De Ruijter was in de laatste bocht, toen de Engels man-White een aanval op de leider deed, reeds geslagen en hij had zelfs geen adem meer om een eind spurt in te zetten. White won in 1 min. 53,8 sec. en de tijd van de Ruijter was 1.53,9; de derde, de Brit Parlett noteerde 1.54. Slijkhuis begon met groot zelf vertrouwen, maai* toen zijn enige concurrent de Hongaar Garay diens landgenoot Hires had verstek laten gaan om de steeplechase te kunnen winnen zijn aanval op de halve mijl in alle ernst inzette, leek dat zelfvertrouwen in weifelen en in wantrouwen aan het uitein delijk resultaat over te gaan. Deze reactie had een fataal resultaat: Garay spurtte in de laatste bocht zijn rivaal voorbij, waarbij bleek, dat Slijkhuis al zijn reservekracht had opgebruikt. Garay won gemak kelijk in een prachtige eindspurt in 4 min. 10.6 sec. (nieuw A.A.A. re cord). Slijkhuis noteerde als twee de 4.12.2, de Brit Nankeville \vas een slechte derde. Even tevoren had zich de grote verrassing, de besliste zege van de hier onbekende Lataster voorge daan. Hoewel dit resultaat bijzon der aangenaam voor zowel de nieu we A.A.A.-kampioen als voor diens aanhangers zijn zal, moet hier .da delijk ^an toegevoegd worden, dat er zich geen enkele loper van klasse onder de 21 deelnemers bevond, waardoor Lataster een prachtige kans geboden werd om. een bij zon der aardige overwinning te behalen, Het •opmerkelijkste was wel diens geweldige spurt bij het begin van de laatste ronde, waardoor hij een dergelijke voorsprong op nummer twee de Brit Olney behaalde, dat zowel hij als nummer drie Brit Lucas de achterstand met geen mogelijkheid konden inhalen, dat was een prachtig berekende en met jeugdige overmoed gelopen drie mijl van onze reserve op deze af stand De Nederlander de Bruyn, kam pioen kogelstoten 1946, verloor zijn titel aan de Ier Guiney, die een af stand bereikte van 14.49 m. De Bruyn werd tweede met 13.50 m. De kampioen discuswerpen van vorig jaar, onze landgenoot Brasser (AAC, Amsterdam), behaalde we derom de titel. Hii werd eerste met een worp van 43.79 m.; de Ier Nes- bitt» werd tweede met 42.60 m. De Nederlandse athleten zijn gis termorgén met het lijnvliegtuig der K.L.M. uit Londen op Schiphol aan gekomen. N Dat Slijkhuis zijn tegenstanders heeft onderschat, blijkt' uit het com mentaar, dat hij over zijn teleur stellende race over de mijl, gaf. Het luidde: „dat komt er van, als je denkt, dat je gemakkelijk kunt winnen." - Voor het vertrek van het \dieg- tuig baarde de meer dan 4 meter lange polsstok van Lamoree de KLM-autoriteiten enige zorg. Na enige moeite slaagde men er echter in de stok in de lengte-as van de Dakota op te bergen. Vandaag zullen Slijkhuis en de Ruyter naar Praag vliegen* waar zij Woensdag hopen deel te nemen aan de Internationale atletiekwed strijden. HANDBAL LEIDEN—KOPENHAGEN. Nieuw-Brunhilde haalt hedenavond 7 uur haar Deense hdndbalgasten van het station en volgt, opgeluisterd door de muziek van het Politiemuziek- gezelschap*de volgende weg: Stations weg, Steenstraat, Prinsessckade, Bree- straat, Korevaarstraat, Zoeterwoudse Singel, Sportterrein. ïooooooooooooooooooooooooooooooooo <7 C oooooooooooooooooooooooooooooooooo BINNENLAND. Een verzets-tentoonstelling is te Arnlieni geopend. De tentoonstelling zelm omvat een grote hoeveelheid we tenswaardigs omtrent het verzet in heel den lande en speciaal in Arn hem e.o. De slag om Arnhem is een der voornaamste onderdelen. Bij de openingsplechtigheid heeft de decla mator Berghemer het 3e Klaaglied van de profeet Jeremias voorgedra gen. Een Kath. Adviesbureau is te Dordrecht opgericht, om kosteloos advies te verstrekken op socoiaal, so ciaal-economisch, economisch, fiscaal en juridisch gebied. Het bureau staat los van de bestaande verenigingen, doch heeft zich geschaard onder de katholieke actie. Gratie is verleend aan B. J. van der Aa. Zijn .doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. Notaris mr. A. M. Blaissé, een vooraanstaand figuur in het Kath. le ven van Amsterdam, is op 52-jarige leeftijd gestorven. Op het kapittel te Mill Hill'is ge kozen tot algemeen overste Father dr. Th. M. C. Laughlin, sinds 1935 vicaris van de algemeen overste; tot vicaris en eerste consultor Father dr. J. Thoonen; tot tweede, derde en vier de consultor de Fathers A. Fink, J. Martin en JV de Reeper, In liet bericht over olie-stoken is een storende fout voorgekomen. De olie-stokers krijgen heel wat meer, dan daarin stond vermeld n.l.: ten be hoeve van huizen, waarin geen enkel woonvertrek (of vertrek, dat als zo danig kan dienen- van een schoor steenaansluiting is voorzien: naar ge lang van d.e te verwarmen ruimte ten minste 1550 liter en ten hoogste 3300 liter. De N.Z.H. heeft ook een vloot, namelijk voor het vervoer van het Centraal Station te Amsterdam naar de tram aan de overkant van het IJ. Zaterdag i& te Leidschendam een nieuwe boot, de „Ir. W. J. Burgers- dijk" te water gelaten. Op het Generaal Kapittel v. d. Zusters Franciscanessen van Heyt- huysen zijn gekozen: Moeder Ignace Holtus (Nederlandse) Generale BILJARTEN TILBURG—LEIDEN. Een gezelschap van 30 personen is de gast geweest van de Tilburgse Bil jart-Bond. De heer A. J. Vrins, voor zitter van de vereniging, waar deze wedstrijden werden gehouden, heette het gezelschap uit Leiden van harte welkom en sprak de wens uit, dat het niet alleen een sportief tournooi mocht wezen, doch dat het voor Til burg een revanche zou betekenen, Hierin zijn de Tilburgers niet ge slaagd, want de Leidenaars wisten 5 kampioenschappen te winnen, terwijl een partij remise eindigde. Het was dus met het kleinst mogelijke verschil, n.l. 5J<—4V2. Evenals in Leiden werden geen ho ge moyennes bereikt; alleen J. Sira (Morschpoort) wist in 21 beurten zijn partij te beëindigen. De propaganda-partijen waren weer voor Tilburg, want het was aan J. v. d. Hulst (Oud Ade) alleen gelukt in een goede partij de overwinning te behalen. Hij speelde met 17.85 gem. De uitslagen zijn als volgt: LeidenTilburg: J. v. Cooten 54 37 8J. v. d. Waals 60 37 6. T. v. d. Zanden 61 44 7J. Brasker 75 44 9. G. der Kinderen 45 30 9T. de Roo 75 30 11. C. .Weiters 31 24 5E. Keijzer 75 24 11. Jok. Amsens 125 50 10L. Verzet 118 50 23. P. Spapens 49 21 13J. Sira 125 21 23. J. Brokken 150 36 14—J. Petit 109 36 15. G. Jansen 150 26 40C, Pauw re serve 69 26 10. A. Heeffer 150 29 25-*,. Turk 150 29 20 e. J. v. d. Brekel 150 11 57—B. de Roo Sr. 125 11 25 e. De resultaten van het propaganda. tournooi zijn: C. v. d. Brekel 127 15 34—J. v. d. Hulst 250 14 76 bed. J. v. d. Brekel 250 22 44B. de Roo Sr. 123 22 24 e. J. Sikmans 200 22 49—L. Turk 159 22 20 e. G. Verhagen 125 16 27—G. v. d. Meer 85 16 29 e. Overste; M. Clarissa Asman (vert. N.-Am. Prov.), 1ste Assistente; M. Bertrada Birkhëuser (vert. Braz. Prov.), 2de Assistente; M. Michaëlis Hüsemann (vert. D. Prov.), 3de As sistente; M. Hubertine Peeperkorn (vert. Ned. Prov.), 4de Assistente. De vereniging „Vrij Spanje" hield in de veemarkthallen te Rotter dam een betoging tegen Franco. In de „Msb." werd onlangs gevraagd, waarom dezelfde voor Spanje zo be zorgde lieden nooit eens een betoging hielden voor „vrij Rusland". In de Wieringermeer zijn in te genwoordigheid van Minister Mans- holt, de eerste stenen gelegd voor een zaadpakhuté en een koelhuis voor pöotaardappelen. Het nieuwe zaad pakhuis zal een oppervlakte hebben van 1200 m2. Het te bouwen koelhuis is het eerste in ons land, dat voor de opslag van pootaardappelen zal wor den ingericht. Een zware brand woedde te Her pen (gemeente Ravenstein). Drie boerderijen en een voorraad land bouwproducten, machinerieën en in boedel gingen verloren. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de aanzien lijke schade. De voorzitter van de K.A.B., afd. Helmond, de heer F. den Ouden, ont ving de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" als blijk van verdienste voor zijn werkzaam heden te Helmond en gedurende het laatste anderhalve jaar in zijn functie van wnd. voorzitter van de Bossche Diocesane Bond van dé K.A.B. Onder degenen, die kwamen gelukwensen waren de deken en de burgemeester van Helmond en de Commissaris der Koningin, prof. De Quay. De herdenking van de eerste vrije Statenvergadering, 375 jaar ge leden, welke herdenking in Dordrecht in de Grote Kerk werd gehouden, werd bijgewoond door het Prinselijk Paar. Prof. dr. P. Geyl hield de her denkingsrede. Een kostbaar, met edelstenen be zet horloge, dat toebehoorde aan Prin. ses Juliana en bij het overhaaste ver trek in Mei 1940 vergeten werd, is, na vele omzwervingen (het werd o.a door een dronken Duitser voor een liter jenever verkocht aan een her bergier te Zeist), aan de eigenaresse terugbezorgd. Op het voortgezet congres van de R.K. Politiebond „St. Michaël" werd de bondsvoorzitter, de heer Kör- ner, herkozen. De heer Kruyten werd benoemd tot eerste bondsambtenaar. Een commissie werd benoemd, welke de wenselijkheid en mogelijkheid zal onderzoeken van aahsluiting bij de K.A.B. De Ned. Spoorwegen hebben over 1946 voor 's Rijks Schatkist een meevaller opgeleverd van bijna 8 millioen gulden. De aartsbroederschap der H. Fa milie in Nederland viert haar eeuw feest op Zondag a.s. met een congres te Maastricht. Na openlucht-H. Mis en vergadering vertrekken de congres smen naar Hocy (België) voor een bezoek aan het graf van de Venlose kapitein Henri Belletrable, die hon derd jaar geleden de H. Familie stichtte. Het congres zal o.a. worden bijgewoond door de bisschoppen van Roermond en Luik, door een officiële afvaardiging uit Suriname en depu taties van de Belgische hoofdzetels der H. Familie o.a. te Luik. 27.000 textielpunten verduisterde een meisje bij een firma te Zwolle in een half jaar tijd. Voor elke punt kreeg ze 15 ct. Voor het geld kocht ze kleren en sieraden. De eis luidde 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk Het huis van Minister Vos te Wassenaar is, toen Z. Exc.a de minis terraad bijwoonde, door inbrekers overhoop gehaald. Er wordt niets ver mist. In verband hiermede wordt het niet uitgesloten geacht, dat de inbre kers het meer op documenten, dan op waardevolle voorwerpen hadden Laudy's „Paradijsvloek" wordt op 3, 10 en 17 Augustus opgevoerd in het park „De Warande" te Boxmeer. Kees Spierings heeft de leiding. De nieuwe schoenenbon zal, vol gens „Trouw", dezer dagen worden aangewezen. De aanwijzing van de nummers geschiedt in dezelfde volg orde als vorig jaar. Hieruit maken wij op, dat de nieuwe schoenenbon num mer 9 zal zijn. «De sleepboot-stakingte Rotter dam is geëindigd. Men zal verder on derhandelen met de werkgevers. Bij .,St. Louis" te Oudenbosch is een nieuwe Maria-veldkapel inge zegend, gesticht door de studenten van de bisschoppelijke kweekschool, voorzien. BUITENLAND. In de Amerikaanse zóne van Korea is de „links georiënteerde" zeer populaire leider Lyoeh Woen Hyoeng vermootd. De dader is ontwucht. De Amerikanen vertrouwden Lyoeh, om dat zij hem als gematigd beschouw den; de Sovjets beschouwden hem als een deserteur uit het linkse volks front. Te Lahore zijn bij relletjes 8 personen om het leven gekomen en veertien gewond. De Sikhs zouden een bom gegooid hebben, waardoor 4 Mohammedanen werden gedood, waarna 4 Sikhs door messteken zijn afgemaakt. De vorst van de Vóór-Indische staat Khaipoer is van het regeren gek geworden en heeft afstand moeten doen van de troon. Zijn 14-jarige zoon volgt hem op. Een Brits stoomschip is bij Hong kong aan de grond gelopen en door midden gebroken. Alle 1800 opvaren den konden worden gered. De 82-jarige Alfred Hugenberg, die lid was van Hitler's eerste kabi net is door de Britse bezettingsauto riteiten als „ongevaarlijk" verklaard. IN OEKRAÏNE WORDEN PAASVIERDERS GEDEPORTEERD. Het is thans bekend geworden dat de Sovjet-aütoriteiten in de stad Ushhored in de Oekraïne, na eerst toestemming te hebben gegeven voor de viering van het Paasfeest, op het ogenblik van de Paasviering zelf met troepen en afdelingen van de staats politie de Grieks-katholieke Kerk hebben omsingeld, alle mannen van 16 tot 60 jaar hebben gevangen ge nomen en in twee lange treinen heb ben gedeporteerd naar het Oosten. Samen met deze mannen werden ook de laatste monikken weggevoerd, die ter plaatse achter gebleven waren om clandestien de zielzorg te kunnen uitoefenen. Strijd voor het bijzonder onderwijs in Frankrijk „De boeren uit de Vendée hebben hun eigen scholen gebouwd, zoals on ze vaderen hun kathedralen ge bouwd hebben. Daarom beschouwen zij hun scholen als een heilig deel van hun erfgoed. Om de wil tot handhaving van dit erfdeel ondubbelzinnig te doen blij ken, zijn zij in zo groten getale van de vier windstreken van dit departe ment hierheen gekomen, ondanks dat zij in deze zomerdagen op hun lan derijen niet gemist kunnen worden. Maar als verstandige en practische mensen offeren zij hun tijd, voor dat gene wat zij als het meest dringen de en allernoodzakelijkste beschou wen". Zo sprak een getuige in de rechts zaal van La Roche sur Yon, terwijl buiten voor het gerechtshof op de ■Place Napoléon een menigte van meer dan 15.000 mensen was samen gestroomd. Van tijd tot tijd klonk het geroep van de duizendkoppige me nigte: „Wij willen God in onze scho len!" door tot in de rechtszaal. En toen de bisschop van Lucon, Mgr. Ca- zaux, die zich, zoals wij reeds eerder hebben gemeld, vrijwillig had aange boden om getuigenis af te leggen, aan kwam voor het gerechtsgebouw, werd hij met een overweldigend en enthou siast gejuich begroet. Zoals uit £e reeds eerder gegeven berichten blijkt, gaat het hier om.de volgende kwes tie: Het diocees Lucon telt 461 bij zondere scholen, die door 40.000 leer lingen, d.i. tweederden van het totaal der kinderen worden bezocht. In de Vendée met zijn 33.047 inwoners be zoeken 9098% der kinderen de bij zondere scholen. In 41 gemeenten met totaal 40.000 inwoners zijn in het ge heel geen openbare scholen en ont vangen alle kinderen onderricht op de bijzondere school. Al deze bijzondere scholen kosten de staat geen cent. De 275.000 Bre tons die uit eigen middelen voor hun kinderen dus meer dan 450 scholen met 1200 leerkrachten onderhouden besparen in feite de staat een uitga ve van meer dan 100 millioen francs. Daarnaast betalen diezelfde burgers jaarlijks aan belasting meer dan 200 millioen francs voor de nationale op voeding, dus voor het onderhoud van scholen. Waarheen zij hun kinderen niet wensen te sturen, of die in hun gemeente niet eens bestaan. Deze bijzondere scholen kosten schatten géld. Om de nodige millioe- nen hiervoor bijeen te brengen zijn zij noodgedwongen op de openbare liefdadigheid aangewezen. Daartoe beleggen zij gelijk ook elders het ge bruik is, bazars, fancy-fairs en ande re liefdadigheidsuitvoeringen. En hier komen wij aan de kern der zaak. Voor deze uitvoeringen etc. waaruit de scholen worden onderhouden, moeten de katholieken aan de staat, die zij reeds 200 millioen betalen voor scholen, die zij niet gebruiken of die niet bestaan nog eens opnieuw be lasting betalen. Dit is de ouders van de Vendée al te erg. Zij weigeren de ze belasting te betalen. Zij wensen niet na alle onbillijkheid en onrecht vaardigheid door de staat ten aan zien, van hen bedreven', ook nog hun liefdadigheid aan belasting onder worpen te zien. (Van een bijzondere medewerker). Er zijn maar weinig mensen die niet weten wat bedoeld wordt met „Huize Doorn". Het dezer dagen gepubliceerde verzoek van ex-kroonprins Friederich Wilhelm van Duitsland, om zijn intrek te mogen nemen in het thans nog on der beheer staande com plex gebouwen, heeft op nieuw de aandacht geves tigd op het vriendelijke dorp Doorn in de provin cie Utrecht, waar de reac tie van de bevolking op deze poging van de ex- kroonprins nogal verschil lend is. Er zijn mensen die zeggen dat men de trage die van* de Hohenzollern's nu maar als beëindigd moet beschouwen. De ex- keizer aan wie in 1918 asylrecht werd verleend en wiens stoffelijk over schot in een kleine kapel op het landgoed te Doorn werd bijgezet, heeft gedu rende zijn ontkroonde le ven de Doornse' bevolking geen strobreed in de weg gelegd. Integendeel, hij was een graag geziene per- soonlijkheid, aldus het oordeel van diverse inwo ners hier. Het gaat thans om de vraag of het gewenst is dat zich achter de muren van het landgoed opnieuw een Duitse kolonie vestigt en of ex-kroonprins Friede rich, die momenteel nog in Heckingen bij Würten- berg vertoeft en zegt wet tig erfgenaam van Huize Doorn te zijn, werkelijk recht van spreken heeft. Wij hebben mensen ont moet die niet weten waar om de ex-kroonprins er niet zou mogen vertosven wanneer is uitgemaakt dat hij in zijn recht staat. Doorn heeft door dit bui tengoed en de historische inventaris, maar ook door het feit dat hier een Ho- henzollern verblijf houdt waardoor de tragedie van het Duitse volk nu nog duidelijker gedemon streerd wordt altijd een bijzondere aantrekkings kracht. Thans kan men hier de vleugeladjudantvan de ex-keizer aantreffen die gehuwd is met de Neder landse baronesse Bentinck. Hij waakt over de kost bare verzameling die Hui ze Doorn tot een van on ze grootste musea maakt. Het grote rosarium waar meer dan tienduizend ro zen bloeiden toen Wilhelm II nog in leven was, is reeds verwaarloosd. Het is nu in verband met de po gingen door de ex-kroon prins Friederich aange wend, wel interessant eens na te gaan hoe de Hohen zollern's zich hier destijds gevestigd hebben. Huize Doorn is eer der oudste kastelen uit de pro- aan Cornelia Henrietta van Lennep weduwe van de heer H. M. Labouchere. Na het overlijden van haar man verkocht mevrouw Labouchere het huis in 1903 aan Wilhelmina Cor nelia de Beaufort echtge note van mr. Willem Hen drik Johan baron van Heemstra. Van haar kocht de ex- keizer van Duitsland Huize Doorn in 1920. Hij liet een poortgebouw in Hollandse renaissancestijl a*n de Langbroekerweg oprichten en een rosarium aanleggen in het park. Dit rosarium is altijd een grote attractie voor het publiek geweest, want de keizer stelde het toegankelijk voor iedereen. Alleen de ronde hoekto- zullen niet licht vergeten, dat Friederich Wilhelm, die bijna dertig jaar gele den afstand moest doen van de keizerskroon, een S.A.-man is geweest. Even als zijn zoons, die het ver der in het Duitse terreurs- corps brachten, dan papa. Die was immers een ge wone motor-S.A.' man. Geen wonder zullen de Wieringers zeggen, want zij herinneren zich die kroonprinselijke motor renner uit de tijd dat hij als geïnterneerde op Hip- polytushoeve langs de landwegen stoof. Ja. dat is een kwalijk ding, die foto van de S.A. kroonprins. Wij zijn de laarzen en de hakenkrui sen nog niet vergeten. De Zijn vader kocht in 1920 het landgoed, dat hij tot aan zijn dood in 1941 bewoonde vincie Utrecht en was in de middeleeuwen het zo merverblijf van Utrechtse Domproosten. Een lange rij van Dom proosten oefende tot 1635 de functie van Heer van Doorn uit. In dat jaar kocht Reynier van Golt- stein met toestemming van het Domkapittel en van Prins Frederik Hendrik het Huis te Doorn met 24 morgen lands en het ge recht aldaar als een vrij eigen goed dat hij aan laatstgenoemde opdroeg en terug ontving als Buren's leen. In 1649 ging dit huis bij koop over op de familie Von Brockdorff. In de daarop volgende jaren verwisselt het huis nog enige malen van eige naresse en blijft h_t in de familie Munter tot 1874, in welk jaar Samuel Johan Graaf van Limburg Stirum als enig erfgenaam van Douairière jhr. mr. A, C. W. Munter het Huis te Doorn verkreeg. Deze ver kocht het in hetzelfde jaar ren herinnert nu nog aan de oorspronkelijke bouw. Overigens vertoont Huize Doorn wit gepleisterd als het is ~*en architec tonische merkwaardighe den. Wie in de gelegenheid is een wandeling door het gebouw te maken komt on der de indruk van de sfeer, een die in alle opzichten spreekt van het monarcha le Duitsland van weleer. Zo ergens, dan geldt hier: „Sic transit gloria mundi". De sterfkamer van de kei zer zit op slotZal de zoon het nog mogen bele ven zijn verxiere leven te slijten in de vertrekken waar zijn vader gepeinsd heeft over de vergane glo rie? De schim van de „Kaiser". En hoe zal het volk erop reageren als het de vroe gere troonpretendent van „Das Reich" in zijn mid den ziet? Wij zeiden reeds, dat de bevolking van Doorn in zekere zin mild gestemd is tegenover de Hohenzollerns. Anderen „Kaiser" zou verrukt zijn geweest, wanneer hij para des had kunnen afnemen van het gerobotiseerde volk van Hitier. Het was immers deze keizer, die in April 1914 trots het Bran- denburgse parlement toe riep: „Ik beschouw mijn plaats als direct door de Hemel geschonken; mijn werk, door de Allerhoog ste geroepen om het als Zijn werk te verrichten." En in het Gouden Boek van de stad München schreef hij „Suprema lex regis voluntas", „de hoog ste wet is de wil van de vorst". En in 1889 donder de hij tot een politieke massabijeenkomst: „Iedere Sociaal Democraat is sy noniem voor vijand van volk en vaderland!" Deze „Kaiser" was geen onbetekenende figuur, zo als men hem wel eens wil afbeelden. Hij was een ge vaarlijk man, omdat hij de grenzen van zijn kracht niet kende. Evenals Hitier vergat hij, slechts een mens te zijn. Wilhelm was een gevaar voor het even wicht van machten in Eu ropa, dus een gevaar voor de vrede. De grote Federik leerde het Duitse volk marcheren, Wilhelm leer de het zwemmen. Hij stichtte een vloot, een koopvaardij en een marine en daarmee was die tere balans in West Europa reeds verstoord. Met zijn nieuwe oorlogsspeelgoed deed de Keizer de beruch te Pantersprong naar Aga- dir. Daaruit zou een oor log voortkomen, de eer ste wereldoorlog, die vijf en twintig jaar later voort gezet zou worden, na éhn tweede coupe: Hitiers greep naar Praag. Herlevende hoop De „Kaiser" zag in zijn ballingsoord in Doorn de hoop herleven: een groot en oppermachtig Duits land, waar de wil van één man wet zou zijn. Voorlp' pig was het weliswaar de dictatuur van een in des Keizer's ogen arrogante parvenu, maar die zou de weg kunnen plaveien voor een glorieuzer entree der Hohenzollerns door Brandenburger Tor. geest was er reeds, de geest waarop een nieuw Keizer rijk gebouwd kon worden. De familie maakte zich al vertrouwd met de nieuwe omgeving. En dat was niet moeilijk, want die werd immers evenzeer bepaald door laarzen en bajonet ten. En het „Heil Hitier" had het zelfde rhytme als „Der Kaiser". In Huize Doorn waart nog de schim van de kei zer. En Friederich Wil helm. zijn zoon, herinnert zich zeker nog die 27ste Januari 1939 toen de kei zer in Doorn met praal en luister zijn 80ste verjaar dag vierde. De klanken van de S.A.-marsen door Berlijn klonken aan die vooravond van de tweede wereldoorlog tot in het statige huis in Doorn door. Het was als in 1914: Ach- tung: „Der Kaiser" en.. „Morgen, meine Kinder!" het smaragden-eiland Drie en een halve dag varen of drie en een half uur vliegen van Am sterdam ligt „Emerald Isle", het sma. ïagd groen Erin.. Deze smaragd, die omringd wordt door een zilveren zee, is Ierland, thans officieel Eire ge naamd. Eire is ca. twee en een half keer zo groot als Nederland en vobmt met zijn nog géén vier mil lioen inwoners een „continent" op zichzelf. Het Ierse volk heeft een uit gesproken eigen temperament en heeft de drang naar vrijheid met ons Nederlanders gemeen. De Ieren zijn zeer gastvrij en spon taan, houden van huiselijkheid en familieleven, zijn sportief, spraak zaam en geestig. Zij houden er van om uren te debatteren. Hun vader landsliefde is zeer groot en zij blij ven ook in den vreemde hun land trouw. Millioenen Ieren hebben hun vaderland in de loop der tijden moe ten verlaten om elders nieuwe be staansmogelijkheden te zoeken; al deze mensen of zij in Amerika of Canada, in Afrika of Australië zyn gaan wonen, zijn in hun hart Ier ge bleven. Verleden jaar October kwam een Ier, die zeventig jaar geledon naar Amerika geimmigreerd was, naar Eire terug, „om daar te ster- venzoals hij zeide. De Ierse win ter bleek hem echter al te koud en de turfvuren konden hem niet ge noeg warmte geven. Vandaar dat de ze negentigjarige Ier maar weer per vliegtuig naar Amerika terug ging om „bij de centrale verwarming zijn leven nog wat te kunnen rekken!" Het Ierse volk is door en door gods dienstig en er zullen maar weinig voorbeelden in de wy;eld zijn waar mensen leven, die nog zo volkomen goed practiserend en daadwerkelijk katholiek zijn als in dit land. Ook de kerken worden druk be zocht. Het gebed neemt een zeer be langrijke plaats in het leven van de ze mensen in. Iedere avond wordt in#de kerken gelegenheid gegeven het Rozenhoedje te bidden en is het een kwartier daarvoor reeds onmo gelijk een zitplaats te bemachtigen en een kwartier later, als het gebed be gint, zijn midden- en zijpaden ge vuld met staande en knielende men sen. Zondags zijn er doorlopend H. Missen van vijf uur tot twaalf uur en in vele kerken een speciade kin- der-Mis om tien uur. Het gebruik van een missaal is echter nog weinig bekend men kent de misgebeden van buiten. Op het platteland zijn de bewoners vaak vele kilometers van de dichtstbijzijnde kerk of kapel, maar ondanks die afstanden gaat men daar zeer dikwijls naar de kerk toe, en dit niet alleen 's Zondagsmor gens maar ook in de namiddag en in de week. Ondanks dat Eire in de tweede we reldoorlog neutraal is gebleven, heeft dit land de goede zaak in zeer veel opzichten kunnen steunetn en het is in Engeland en Amerika maar al te goed bekend, dat vele Ieren hun dapper gedrag met het Victoria Cross beloond zagen. Alleen reeds 200.000 mannen en vrouwen hebben vrijwil lig voor de geallieerde industrie ge werkt, en hebben gedurende de oor logsjaren hun land verlaten om het geallieerde oorlogs- en productie-ap paraat te verhogen. Tien duizenden Ierse vrijwilligers hebben dienst ge daan in het geallieerde leger en heb ben naast de andere volkeren ae zaak der vrijheid verdedigd. Enorme leveranties vlees en ander voedsel zijn door Eire geleverd en een paar honderd millioen Ierse Ponden zijn aan Engeland geleend op een basis, die lager was dan de rente die men in Eire zelf hiervoor gebruikelijk was te vragen. Ook wij Nederlanders hebben di rect na de bevrijding van ons va derland ondervonden hoe wij door de Ieren uit zuivere naastenliefde zyn geholpen met grote zendingen vlees en suiker. Uit dankbaarheid voor deze royale geste heeft de Nederlandse regering een zending Nederlandse bloembol len naar Dublin doen sturen en zo kon men dit voorpaar in het St. Ste phen's Green Park.de Nederlandse tulpen bewonderen, waarover de Ieren bijzonder enthousiast waren. HAAGSE RECHTBANK. De kantoorbediende M. H. P. had haar hulp verleend bij het uitvoeren van inbraken in villa's te Wassenaar, doordat zij op de uitkijk ging staan, en eerst informeerde of bewoners thuis waren. Tegen het meisje vor derde de Officier een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De recht bank heeft haar veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De huisknecht J. v. G. heeft te recht gestaan wegens medeplichtig heid aan inbraak te Oegstgeest, voor welk feit tegen hem een jaar en acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief werd geëist. De recht bank heeft verdachte conform die eis veroordeeld. HAAGSE POLITIERECHTER. Het verhandelen van suiker in strijd met de distributie-bepalingen, bracht J. E. M. G. uit Leiden voor de Haagse politierechter. Verdachte had een hoeveelheid suiker „zwart" ge kocht, en die" weer verhandeld. De Officier vorderde drei maanden ge vangenisstraf, waartoe de rechter ver oordeelde.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 4