Holland - Friesland Regenbogen 32.1-23 Officiële opening Renbaan Lisse (Zvafreüa MAANDAG 21 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ZONNIGE ZEILDAGEN OP DE KAAG rvAT de stereotype uitdrukking ,,'t Is weer echt Kaagweertje" niet altijd opgaat,, is dit jaar wel bij zonder duidelijk bewezen, want na drie dagen van prachtig zomerweer, niet te warm en toch vol zonne schijn met bovendien een flinke dosis winidl voor de zeilers, kunnen we gerust zeggen, dat deze Kaagweek geslaagd is, ongeacht het weer, dat de laatste twee dagen zou kunnen komen. Kaagteam leidt tegen Burnham Duizenden en duizenden mensen hebben de afgelopen dagen en spe ciaal Zaterdagmiddag en Zondag kunnen genieten van zon eii water, volop levenslust en levenskracht kunnen opdoen en bovendien kun nen genieten van een reeks prach tige zeilwedstrijden, zoals de Kaag- week zo volop biedt. Duizenden hebben het Kaagbestuur aan zich verplicht door deze dagen van in tens zeilgenot en speciaal de zeiler^ zelf hebben 'idloor de talloze wed strijden heerlijke dagen van strijd en van zeer sportieve strijd kunnen doormaken, welke weer lang in de herinnering zullen blijvefn voortle ven en waarop weer dagen van hard werken kunnen volgen, omdat men weer verzadigd is van al het scho ne, dat de natuur op de Kagerplas- sen en dat tezamen met interessan te wedstrijden, heeft mogen bieden. De belangstelling was gisteren zo groot als in de beste jaren voor de oorlog. Honderden en honderden zeil- en motorboten bevonden zich gisteren op de plassen en daaronder natuurlijk talrijk velen, die nim mer aan wedstrijdsport doen maar naar dè wedstrijden komen kijken. Dat velen het wezen van deze sport niet voldoende begrijpen of er te weinig rekening mee houden, dat er schepen in de wedstrijd zijn, blijkt zo nu en dan maar al te dui- d el ijk, wanneer nu deze dan gene m de wedstrijdbaan bevindt zeer tot ongenoegen natuurlijk van de wedstrijdzeilers, die allerminst gaar ne op hun route gestoord worden. We zouden er niet-wedstrijdzeilers nog eens nadrukkelijk op willen wijzen, dat men heus niet in een wed strijdbaan behoeft te komen om een wedstrijd te volgen en we zouden te gelijkertijd meer respect willen vra gen èn voor de zeilers, die voor het aantrekelijk genot van een wed strijd zorgen èn voor de organiseren de vereniging, die zorgen moet. dat alles zo vlot mogelijk en zonder on gelukken verloopt. RADIO Dinsdag 22 Juli HILVERSUM I (301 M.) 7.45 Gram.platen, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Lichtbaken, 9.30 Morgencon cert, 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Gram.platen, 10.40 „Het voorval op de Owl Creekbrug". 10.50 Schu- anann-programma, 11.40 Gram.pla ten, 11.45 Argentijns programma, 12.03 Gram.platen, 12.30 Lunchcon cert, 13.50 Causerie, 14.00 Omroep- kamerorkest, 14.30 „Onder Ons", 15.00 Gram.platen, 15.30 Ouverture, 16.00 De zonnebloem, 16.30 Na school tijd, 16.45 Elck wat wils, 17.45 Het rijk oVerzee, 18.00 Cantus Populo- rum, 18.20 Sportpraatje, 19.20 Gram. platen, 19.45 Departementale uitzen ding, 20.20 Radio Philharmonisch Orkest, 22.45 „Dance show." HILVERSUM H (415 M.) 7.30 Gram.platen, 8.15 Gram.platen, 8.45 Haydn-Mozart Concert, 9.15 Morgenwijding, 9.35 Arbeidsvitami nen, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Gram.platen, 10.50 .Voor de kleu ters, 11.00 Jetty Cantor, 11.35 Hobo met piano, 11.55 Gram.platen 12.30 Ons Platteland 12.40 Harmonie Con cert,. 13.51 The Skymasters, 13.45 Deanna Durbin zingt, 14.00 Naailes, 14.20 Aeolian sextet, 15.00 Radio Ma- tineé, Frans Operette Concert, 16.40 Schoolbel, 17.00 Olympia Palace, 17.30 Pierre Palla, 18.15 Piano, 18.30 Orkest Nador Bela, 19.10 Lichte avondklanken, 19.30 Viool met pia no. 20.15 Omroeporkest, 21.10 Hoor spel, 21.30 Contact, 22.15 Buitenlands overzicht22.30 Radio Philharmo- nisch Sextet, 23.25 Max Euwe, 23.25 Gram.platen. Zaterdag 'en Zondag zijn twee prachtige zeildagen geworden en de dag van gisteren begon reeds dade lijk met de wedstrijd der Holland- Friesland Regenboogklasse, waarvoor van elke partij vertegenwoordigers zullen trachten hun kleuren hoog te houden. Het was jammer, dat er tij dens deze race betrekkelijk weinig wind stond, waardoor er veel van het interessante in deze altijd harde strijd verloren ging. De Friezen hadden in dr. v. d. Zijp gedurende de gehele race een voorvechter van betekenis, want hij vperde het veld Regenbogen voortdurend aan en eerst tegen het einde slaagde Leen de Wit' er in hem te passeren, maar het was juist op het nippertje. Ook Frans Theunissen en;.Vial zeilden een goede partij, ter wijl Hans v. d. Velde en Bergsma in de tweede helft aankwamen. De Frie zin waren 2, 5, 7, 8 en 10, verkregen daardoor 23 pnt., terwijl de Hollan ders op 32.1 kwamen, zodat deze na de eerste dag met 9.1 p. de leiding hadden. In de Burnham-Kaag Drakenwed- strijd viel het Engelse duo tegen, hoe wel de verwachtingen daaromtrent niet al te hoog gespannen waren. Zij konden het tegen de zeiltechniek van Vollebregt en Tims niet bolwerken en kwamen op de laatste plaatsen aan, zodat de Kaag hier de leiding heeft met 7.1 3 pnt. De deelname in de open wedstrij den was hier en daar zo groot, dat in twee groepen gezeild moest wor den. In de 12 M.2 klasse werd Zater dag gewonnen door Laag water en Nauta, gisteren door laatstgenoemde en Ott. In de eerste groep van de Valken klasse werd Zaterdag gewonnen door Mulder uit Langweer, in de tweede groep door ir. H. Zuiderbaan, die een straat voor de anderen binnenkwam, terwijl hij gisteren in de eerste groep eveneens de overwinning behaalde. terwijl Lichtenauer in de andere groep won. In de 16 M.2 Eenheidsklasse was het gisteren zo'n gedrang, dat tot tweemaal toe overgestart moest wor den. Zaterdag hadden Roem uit Zaandkm en O. de Roos uit Boskoop gewonnen, gisteren was het de beurt aan Schmitz uit Haarlem en W. de Jongh uit Zaandam. In de B-afdeling werden resp. mej. Eisma en Brands- ma uit Haarlem winnaar. De Pampusklasse zag Zaterdag P. J. Zaayer en gisteren A. Volker Jr. als overwinnaars uit de strijd ko men. De Draken- en Regenboogklassen leverden beide dagen interessante strijd, waarvoor overgrote belang stelling van de zijde der zeilers en zeilliefhebbers bestond.. In eerstge noemde klasse werden Zaterdag Jon ker en Vollebregt en Zondag Tims en v Duyl winnaars. Vollebregt had gis termiddag pech, toen hij op het Nor- remeer op de tweede plaats lag en zijn grootzeil scheurde, waardoor hij van verder strijd moest afzien. In de Regenboogklasse deed W. Bergsma reeds een goede greep naar de hoofdprijs, want zowel Zaterdag als Zondag wist hij na fraai strijd te winnen. Vooral gistermiddag hing zijn overwinning aan een zijden draadje doordat Cor van Staveren hem dicht op de hielen zat. Voorts brachten zowel Frans Theunissen als v. d. Steur elk een overwinning op hun naam. Mej. v Gooi en Koos de Jong de den weèfc van zich spreken in de Olympiajollenklasse, ieder door twee fraaie overwinningen, Bob Willems werd tweemaal tweede, v. Helvert tweede en derde. DE WEDSTRIJDEN VAN MAANDAG. Op de vierde dag van de Kaag- week was het weer al even voortref felijk als op de voorgaanden. De Burnham-Kaag Drakenwedstrijd ging vanmorgen niet door, omdat de En gelsen een andere tuigage wilden proberen, welke hedenmiddag in de open wedstrijd eerst geprobeerd zai worden. De HollandFriesland Regenboog wedstrijd leverde wederom een fraaie overwinning op voor de Hol landers; zij wonnen n.l. met 31.2 p. tegen 24 p., zodat de totaalstand wordt: 63,2 p. voor Halland en 47 voor de Kaag. De wedstrijd van mor gen zal de beslising dus moeten bren gen, maar hij is nog geheel open. ^ZATERDAGMIDDAG was het voor sportlievendi Lisse "en ook voor de bollenstreek een grote gebeurtenis vanwege de eerste wedstrijd in het nieuw aangelegde sportterrein. Het was een echte zomerse middag en de gehele omgeving van de Spekkelaan stond in het teken van de belangstelling voor de motorsport. De eerste sintelbaan- races Ongeveer half d.rie sprak Mr. A. S. Lissauer uit Den Haag de aanwe zigen toe en na allen hartelijk ver welkomd te hebben, was het een ge noegen, dat Lisse, het centrum van de bloembollenstreek, thans een eigen racebaan bezit, hetgeen ook voor de liefhebbers uit de omliggen de plaatsen van groot belang is. Met voldoening wees hij er op. dat Lisse een der mooiste banen van Neder land heeft en bracht hij alle mede werkers hiervoor dank. Burgemeester W. Lambooy wees eveneens op het grote belang van het Gemeentelijk Sportpark, waar in plaats is voor 11.000 bezoekers. Hierna liet hij het verloop van de werkzaamheden tot het in stand ko men van het sportpark de revue pas seren. In recordtijd is alles vol bracht, in ongeveer 3 maanden is alles tot stand gekomen. Dank bracht hij de raadsleden voor hun medewerking, in het bijzonder L. Visscher's Wegenbouw voor de vlug ge afwerking en de directeur van Openbare Werken, de heer Th. M. van der Eerden. Met de wens, dat Lisse ook op sportgebied een belangrijke plaats in ons land moge gaan innemen, verklaarde hij het (sportpark voor geopend.. Namens de K. N. M. V. sprak de heer G. J. Bruinsma uit Amsterdam, die zijn bewondering uitsprak voor de cshitterende race-baan, waarna het „Wilhelmus" weerklonk. Nadat de baan goed ingespoten was, werd met de wedstrijden be gonnen, waaraan ongeveer 35 ren ners deelnamen. Deze wedstrijden, welke door ruim 6000 toeschouwers werden bijge woond, hadden een zeer goed ver loop. Alle wedstrijden werden ver reden over 4 baanronden. baanlengte 430 meter. De uitslag der wedstrijden is gis volgt; Senioren 350 c.c.: 1. P. van Aart- sen Amsterdam 1.31.1; 2. A. Hartman Jr. Amsterdam 1.36.4; 3. M. van Rijs wijk Leidschendam 1.39.1; 4. J. H. Lesberts Hiiversum 1.43.2; 5. H. J. Coumans Geleen. Junioren 500 cc: 1. A. de Goederen Linschoten 1.40.1; 2. N. Kuyper Rot terdam 1.43.0; 3. C. Arnoldussen Utrecht 1.46.0; 4. S. Oudshoorn Umui- den 1.49.2; H. van 't Hooft Santpoort no. 5. Junioren 350 cc.: 1. M. Metselaar Limme 1;44.2; 2. M. Berkman Mon ster; 3. A. Bosch Amsterdam; 4. T. de Vos Haarlemmermeer; 5. van Wieren Leiden; 6. L. J. van Eyckhoff Santpoort. Senioren 500 cc.: H. Steman Voor burg 1.28.0; 2. G. Kops Rotterdam 1.29.3; 3. P. van Aartsen Amster dam 1.30.1; 4. J. W. Boef, Amsterdam 1.31.4; 5. A. Hartman Jr Amsterdam 1.32.0; 6. J. Bosman Den Haag. De snelste tijden werden gemaakt door H. Steman Voorburg 1.28,2 en 'G. Kops Rotterdam -1.28.4. CRICKET LMCCHaarlem II gewonnen door LMCC met drie runs. LMCC 83 Haarlem 280. LCCCVHW gewonnen door LCC met 19 runs voor de eerste innings. CVHW 59 en 64 voo.r 5 wickets, LCC 78 runs. HCC 3Ajax L. gewonnen door HCC 3 met 48 runs; HCC 3 135; Ajax 87. De zeilwedstrijden aan de Kaag, de zign. Kaagweek. Een draken jacht met ballonfok bij het ronden van een boei. De wielerkampioenen van Nederland Schulte, v. Vliet, Bijster eh Pronk Met grote voorsprong op de we reldkampioen Peters uit Haarlem heeft Gerrit Schulte gistermiddag tijdens de finale van de achtervol ging voor professionals over 5 km. het kampioenschap van Nederland behaald. In de vijfde ronde lag de Bossenaar ongeveer 7 meter voor, toen Peters blijkbaar een inzinking kreeg. Kort daarop was de voor sprong van Schulte tot bijna 40 me ter uitgegroeid. De Brabander deed het toen wat kalmer aan, zodat Pe ters in de laatste ronden nog iets wist in te lopen. De tijd van Schulte was 6 min. 47.8 sec. Peters noteerde 6 min. 56.6 sec. Arie van Vliet bij de professionals en Cor Bijster bij de amateurs heb ben hun kampioenstitels met een jaar geprolongeerd. De einduitslagen luiden: Sprintwedstrijden voor professio nals; 1. en kampioen van Nederland: Arie van Vliet, 2. Derksen, 3. Rem- kes, 4. Van der Vijver. Sprintwedstrijden voor amateurs: 1 en kampioen van Nederland Cor Bijster, 2. Hijzelendoorn, 3. Bonte koe, 4. Van Gelder. JAN PRONK KAMPIOEN DER STAYERS. Zegevierend ging de arm van Jan Pronk omhoog, toen hij als eerste de eindstreep overschoot na een rit over 100 km., waarin Pronk zich een der besten had getoond. Jhr. van der Bergh van Heem stede trok de nieuwe kampioen eigenhandig de kampioenstrui aan en samen met zijn gangmaker, Wiers- ma, die voor deze gelegenheid in gangmakersornaat op een racefiets was geklommen, reed de man uit Heüo zijn ereronde, toegejuicht door de ruim 30.000 toeschouwers, die gistermiddag het Olympisch sta dion bevolkten. Een groter applaus moest echter Matena in ontvangst nemen, die op enige afstand achter Pronk ook een ereronde reed. Hem gold het niet een behaald kampioen schap, doch de morele overwinnaar. Matena, die onbedreigd aan de kop had gereden vanaf de start, mo- torpech en daar de jury gedn ver goeding voor dit euvel toekent bij kampioenswedstrijden, was hy, toen eservegangmaker in de baan was, twee ronden achter. Van der Voort, die tot nu op de tweede plaats gelegen had, dacht zich d e kam pioenstrui al weer om de schouders, doch rekende hierbij niet op de kracht van Pronk. Met nog 25 km. te rijden zette Wiersma de achter volging van Van der Voort in en twee ronden later had hij zijn pu pil Pronk over de kampioen 1946 gesleept. Voor Van der Voort was dit het begin van het einde. Ach tereenvolgens werd deze gepas seerd voor Bakker, die op de tweede plaats kwam Matena, die weer ach ter van der Bossche reed, en alle anderen. De oud-kampioen eindigde tenslotte op 6 ronden. Intussen was Matena weer teruggekomen en zette op zijn beurt de aanval op Pronk in. Bijna slaagde hij erin deze te passeren, maar de Heiloër gaf geen kamp en liet de Hagenaar niet voor bijgaan. De laatste kilometers wer den doorgebracht met het lappen van de mindere krachten, waarbij Klink en Van Amsterdam uit de strijd genomen werden wegens te grote achterstand. Pronk eindigde tenslotte als eerste in de tijd van 1 uur 24 min. 8 sec. op 375 meter ge volgd door Bakker en op 2 ronden Matena. De anderen waren 5 of meer ronden achter. PRONK EN MATENA NAAR DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN. Pronk, oe nieuwe Nederlandse kampioen achter grote motoren, is door de N. W. U. aangewezen om de Nederlandse kleuren in Parijs te gaan verdedigen. Ook Matena hier toe in staat gesteld door de directie van het Olympisch Stadion te Am sterdam zal in de wereldkampioen schappen starten. Voor de achter volging gaan naar Parijs: bij de profs.: Schulte en Peters, bij de amateurs :Gieseler en Harmans. De Tour de France Robic winnaar De 20ste en op een na laatste etappe van de Tour de France, Saint BrieuxCaen (233 km), is gewon nen door Diot (lie de France) in de tijd van 6 uur 23 min. 3 sec. 2. Mollin (B.), 3. Muller (lie de France), 4. Impanis (B.), 5. Cotuur (It.), 6. Klabinsky (Ncd. Buitenl.), 8. Joly (Ned. Buitenl.), 12. Janssen 6 uur 28 min. 50 sec. De uitslagen van de laatste etappe CaenParijs, 269 km., luiden: 1. Schotte 7 uur 16 min. 13 sec., 2. Gautbier (Zuid-Oost), 3. Diederich (Luxemburg), 4. Oreel (B.), 5. Kir- chen (Luxemburg), 11. Klabinskij 13. Joly, 26 Camellini, 40. Janssen. Het algemeen klassement luidt: 1. Robic, 148 uur 11 min. 25 sec., 2. Fachleitner, 3. Brambilla, 4. Ron- coni, 5. Vietto, 32. Janssen, 152 uur 8 min. 36 sec., 34. Klabinsky 152 u. 18 min. 1 sec., 47. Joly 153 u. 3 min. 43 sec. Landenklassement: 1. Italië 446 uur 1 min. 25 sec., 2. Frankrijk 446 uur 25 min. 52 sec., 3. Frankrijk West, 4. België, 5. Frankrijk Zuidoost, 6. Zwitserland Luxemburg. 7. Nederland met bui tenlanders 453 uur 2 min. 10 sec. WEERSVERWACHTING WARMER. 8 Windstille nacht met plaatse- o g lijk nevel of mist. Morgen in dc 8 - loop van de dag geleidelijk weer o iets toenemende bewolking, maar 8 nog vrijwel nergens buienvor- 5 ming. .Flinke stijging van tempe- ratuur. Matige wind tussen Zuid- g West en Zuid-Oost. g o o ooooooooooooooonooooooooooooooooou op waardige wijze haar laatste wed strijd gezwommen voor zij een aan vang maakt met haar tournee door Amerika, waarvoor zij op 25 Juli a.s. zal vertrekken. Sport in het kort Bij de door de KNAC te Leeu warden gehouden motorwedstrijden werd N. Breedijk uit Leimuiden eerste in de 250 cc klasse op New Imperial, 9 ronden 33.18.2 gem. snel heid 96.4 K.M. Na een Zaterdag in het Olym pisch stadion te Amsterdam ge speelde harde en spannende wed strijd, waarbij KFC een 41 over winning behaalde op Emma, is door dit resultaat Zeeburgia, zonder ze}# te spelen, haar de eerste klasse van de KNVB gepromoveerd. In de finale van het dames dubbelspel versloegen Margaret Os borne en Louise Brough (V.S.) de Wimbledon-kampioenen Doris Hart en mrs Patricia Todd (V.S.) met 75, 62. In het gemengd dubbel sloegen Robson (Nieuw Zeeland) en mej. Hermsén (Ned.) Geelhand (België) en mej. Brunnarius (Fr.) 64, 61. Arie van Vliet bleek bij de wieler kampioenschappen Neerlands sterk ste sprinter bij de professionals te zijn. De kampioen 1947. Nel van Vliet verbetert eigen wereldrecord 200 m. schoolslag Opnieuw heeft de Robbenzwemster Nel van Vliet uit Hilversum haar eigen wereldrecord op de 200 meter schoolslag verbeterd. Tijdens de gis teravond in het zwembad aan de Kapelstraat te Hilversum georgani seerde nationale zwemwedstrijden bracht zij dit record op 2 min. 49.2 sec., waarmede zij haar oude tijd van 2 min. 51.9 sec. met 2,7 sec. verbeterde. Deze recordverbetering is geheel onverwacht gekomen, omdat de po ging, die zij daartoe met zo veel succes heeft ondernomen, niet we reldkundig was gemaakt. Er was echter voor een voldoende aantal tijdwaarnemers gezorgd, £odat het record officieel erkend zal kunnen worden. Nel van Vliet, die haar record heeft verbeterd zonder dat zij van de andere deelnemers aan deze 200 meter schoolslag enige concur rentie ondervond, heeft daarmede De Fransman Jean Robic, die win naar werd van de Tour de France 1947, na het beeindigen van de monsterrit. Cor Bijster, uit Haarlem, continueer de zijn sprintkampioenschap voor amateurs tijdens de nationale wie lerwedstrijden te Amsterdam. Even als verleden jaar behaalde hij ook nu de titel. 0000000000000000000000000000000000 De verschrikkelijke 0000000000000000000000000000000000 Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 31) Er was nog geen woord gespro ken over huwelijken en verlovingen, totdat Arabell. tenslotte opstond en met haar gewone manier van doen de kruimels in haar schoot bijeen- zocht en aan de duiven wierp. Na deze royale geste vroeg ze of „de wagen" al besteld was, want al had ze er „de smoor" over in, dat ze nu al weg moest, ze kon niet langer blij ven, omdat ze anders te laat zou zijn voor het „late diner". „O, je zult 'heus niet te laat ko men," zei de hertogin. „Ook ik kan het gewoonweg niet utstaan, dat je nu al weg gaat. Je bent voor mij een zonnestraal in mijn eentonig le ven geweest, zoals sentimentele men sen dat zouden noemen en ik hoop werkelijk lieve miss'Ames, dat de zonnneschijn nooit je eigen heerlijke lerven mag verlaten en je steeds mag voorlichten op je tocht door onze hartelijke, belachelijk prententieuse wereld." „O, hartelijk dank voor die lieve woorden, doch heb geen vrees hoor, dat zal beslist altijd wel zo blijven," zei Arabella, terwijl ze de kleine be ringde hand lang en wellicht 'n beet je te nadrukkelijk bleef schudden. Och, Arabella zag in haar buiten gewone opgewektheid niet eens dat het kleine handje toch maar liefst onder die druk vandaan wilde, voor al daar de ringen pijnlijk diep in het arme vlees drongen. Toch was het voor de hertogin een aanname ge waarwording en ze zocht even naar de dag, dat een der Cattermole's haar pijn had bezorgd door eèn zo hartelijke handdruk. Ze vond er geen. „Ik hoop, dat je de prins uit het sprookje zult krijgen, die je wenst," voegde de grote oude dame er met een ondeugend glimlachje aan toe. „En ik hoop verder, dat je erg naar hem zult blijven verlangen, indien je hem eenmaal hebt. gekregen, want dat is tenslotte het voornaamste." „Ik kan niet anders zeggen, dan dat ik het daar volkomen mee eens ben," stemde Arabella grif toe. „Het klinkt in ieder geval erg gezond. Dank je wel, hertogin en goede dag. Ik heb me best geamuseerd^ dat kan ik je wel verzekeren." „Je heb mij geamuseerd," zei de hertogin met een blik waarin even veel achting voor de betrokkenne lag dan in een glazend ereteken, in dien miss Ames het maar voldoende had weten te appercieren. Maar toen Arabella weer in de au to zat en zich gemakkelijk tegen de heerlijke kussens liet vallen vond ze alleen maar, dat ze een heerlijke middag had doorgemaakt, dat ze haar ogen tegoed had kunnen doen aan allerlei heerlijke dingen, dat ze bovendien heerlijk gesmuld had, dat ze ten slotte heerlijk vertroeteld was geworden. Wat een verandering van de char me en de vriendelijke waardering, der hertogin naar de oude en nauwe lijks verborgen minachting op „De Schuur". Het was een intens afschuwelijke avond na deze schitterënde middag. Zelfs Peggy Delamere, die tot heden altijd zo vriendelijk en voorkomend was geweest, die zo herhaaldelijk haar steun en bijstand had getoond, scheen van avond naar de vijand te zijn overgelopen. Peggy! „Nou heeft zy het ook te pakken!" dacht Arabella in de salon, waar ie dereen zat te lezen in een dodelijke stilte, uitgezonderd Peggy, die juist een hoofdpijn had voorgewend en naar bed was gegaan. „Ze zal mij met hoofdpijn geen zand in de ogen stroien. Waai'om kan ze niet eerlijk tegen mij zijn, en me precies zeg gen waar het op staat. Laat ze me ineens vertellen, wat haar dwars zit, dan kunnen we misschien de ru zie weer bijleggen." Inmiddels lag Peggy Delamere, bleek en lijdend in haar eigen slaap kamer. Over haar blauwe kimono lagen twee lange dikke vlechten rood bruin haar. Peggy Delamere vond. dat de verschrikkelijke dag slechts was uitgesteld. Dat er nog niets veranderd was in de dreigende toestand. Dat het alles slechts uit stel van executie betekende. Het was slechts een kwestie van wat, ja van wat, tenslotte? Een waak? Eerder nog enkele dagen. Dan zou de erf genaam van de Cattermole's de ver loofde zijn van dit ordinaire, op zichtig geklede kruiden ierskind, dat niets anders tot haar voordeel had dan wat lichamelijke schoonheid en een goed hart. De beauté van het dorp, inderdaad, niets meer. En daar voor vielen al die adelyke jongelui in het stof. Daarvoor gingen ze die van hun zusters en nichten voorbij. Ofschoon Peggy Delamere slechts het arme familielid was en arme fa milieleden zich tenminste de luxe kunnen veroorloven om een cyni sche kijk op de gebeurtenissen te hebben, deelde zij geen ogenblik het hooghartige en onrechtvaardige standpunt der Cattermole's, dat miss Ames alleen maar met de oudste zoon wilde trouwen, omdat hij in het bezit zou komen van het grootste landgoed uit de omtrek en dat miss Ames zich aldus een locale overwin ning zou kunnen veroorloven. Neen, zij wast in haar hart over tuigd, dat Arabella Eric alleen zou nemen, omdat hij Eric was, de knap ste, aardigste, geestigste jongeman en tegelijk de meest elegante soldaat van het Engelse leger, die steeds een wereld buiten het bereik van dit ar me familielid had gestaan. Het arme familielid zat nog steeds verloren in haar bitter zoete droom over deze elegante neef, toen de deur openging en de onbewuste oor zaak van al dit onheil binnenkwam met een borstel in elke hand. „Heb je er iets op tegen, dat ik mijn haar in jouw kamer kom bor stelen?" vroeg Arabella vriendelijk en wijs. „Ik vraag me al een eeu wigheid af, of ik je soms reden heb gegeven om gepikeerd op me te zijn." „O, heelemaal niet," zei Peggy be leefd. „Ik had alleen maar een beet je hoofdpijn en wilde dus liever al leen zijn." „Ik heb verschrikkelijk met je 'te ddën. Ik voel me zelf ook niet al te lekker." „O," zei Peggy. „Ik zou je eigenlijk niet precies kunnen zeggen wat het is Misschien komt het wel, omdat mr. Basil van middag zo akèlig vlug is weggetrok ken nu we juist een beetje aarv hem gewend raakten." „U had hem hier kunnen houden, indien u het zo graag gewenst had, Miss Ames," zei het arme familie lid plotseling met een harde, scherpe stem en een ongekende terughou ding. Want Peggy leed, zoals alleen een uiterst teruggetrokken meisje kan lijden, dat hopeloos verliefd is. Zij voelde sinds lang de bange zeker heid dat ze machteloos was door haar physieke onaantrekkelijkheid, die nog verhoogd werd door de bitter heid, dat ze nu een meisje op het toneel zag verschijnen, dat in rijke overvloed de charmes bezat, die zij miste. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3