Dr v. Mook kondigt begin der militaire acties aan Het begin der gewapende actie Manifest van de K. V. P. 5 Birmaanse ministers vermoord BAANDAG 21 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Waar „politiek der verschroeide aarde" dreigt dernScht plaatselijke tijd (6.30 Ned. tijd) zijn begonnen. De acties zullen worden gelocaliseerd, tenzij omstandigheden tot een andere koers dwingen. Er zullen geen maatregelen worden genomen tegen republikein se functionarissen en de republikeinse pers, indien zij zich rustig gedra gen. Mogelijk zullen zij voor enige tijd worden «beschermd, doch niet worden gearresteerd. Een uitzondering zal slechts worden gemaakt voor hen, van wie bekend is, dat zij iets van zins zijn. Het betreft hier slechts enkele honderden, die mogelijk over enige dagen w^er zullen worden vrij gelaten. Dr. Van Mook verklaarde verder, dat speciale Nederlandse eenheden een actiev zijn begonnen, waar men vreest dat de Indonesiërs hun bedreiging om de tactiek der verschroeide aarde toe te passen zullen uitvoeren. Brief aan Republiek. Inmiddels heeft dr. Van Mook een brief overhandigd aan de Republi keinse regering. In dit schrijven wordt gewezen op alles waarmee de Repu bliek in gebreke bleef. Bij voortdu ring heet het in dit schrijven hebben er van Indonesische kant vijandelijkheden plaats gevonden op de demarcatielijnen, zowel gericht te gen onze strijdkrachten als tegen, de bevolking binnen het door Nederland beschermde gebied. In sommige ge vallen droegen deze aanvallen een zo danig georganiseerd karakter en wer den zij op zo duidelijke wijze door de Republikeinse njilitaire leiders ge ïnstrueerd en goedgekeurd, dat Ne derland zich genoodzaakt zag daarte gen krachtig op te treden. Evenzo is een gewelddadig optre den v.an het Republikeinse gebied uit tegen de daarbuiten vallende delen van Indonesië nimmer gestaakt. Ook het recente ontslag van de tot voor kort in strijd met de overeenkomst van Linggadjati gehandhaafde Repu- bliekeinse gouverneurs voor die ge bieden bracht niet met zich mee een staking van de activiteit van binnen het Republikeinse gebied bestaande organisaties, wier doelstelling het is om ook met gewelddadige middelen de onrust en agitatie in bepaalde delen van Oost-Indonesië en Borneo gaan de te houden. Onder deze omstandigheden moet de Nederlandse regering verklaren, Dagorder van Generaal Spoor De opperbevelhebber der Neder landse strijdkrachten in Nederlands- Indië, luitennant-generaal Spoor, heeft in een dagorder ontkend, dat de Nederlanders de oorlog zijn be gonnen tegen het Indonesische volk. „Beginselen van rechtvaardig heid en gerechtigheid en van plicht en verantwoordelijkheid tegenover de millioenen inwoners van Indo nesië en van Nederland hebben onze regering ertoe doen besluiten, de re publiek te dwingen om uit te voe ren Wat zij vrijwilligop zich heeft genomen." „Onze vijanden zijn zij, die trachten de eerlijke uitvoering van de overeenkomst, welke is aan gegaan, te saboteren. Ofschoon mo menteel de kracht der wapens het voornaamste woord zal spreken, toch blijft het beginsel van vrijheid voor de Indonesische volken, da't in onze overeenkomst is neergelegd, onveranderd richtsnoer onzer toe komstige politiek." dat zij zich na een zo langdurig en vruchteloos pogen om van Republi keinse kant een werkelijk vreedzame samenwerking te verkrijgen niet meer ten opzichte van de Republiek gebon den kan achten, noch aan het Be stand, nocht aan de overeenkomst. *T*OEN DE NEDERLANDSE- ACTIE te Batavia begon, waren alle tele- foonverbindingen verbroken.. De voorbereidingen voor de overname van de republikeinse gebouwen begon gisteren reeds vroeg op de dag met aanzienlijke militaire activiteit op straat en in de hoofdkwartieren van le ger en politie. Gewapend met geweren, pistolen en tommyguns arri veerden politietroepen en Nederlandse soldaten in motorlorries a^n de stations, de postkantoren, de republikeinse regeringsgebouwen en open bare nutsbedrijven en namen deze over, zonder dat tegenstand gebo den werd. Eerder hadden de republikeinse autoriteiten hun personeel ge ïnstrueerd geen tegenstand te bieden. Zij hebben aan iedere employé 2 maanden salaris uitbetaald en zoveel mogelijk levensmiddelen uitgereikt -als beschikbaar waren en hen tevens bevolen van Maandagochtend af de non-coöperatie campagne te beginnen. Republikeinse gebouwen te Batavia bezet Om elf uur plaatselijke tijd had den de Nederlandse troepen alle re publikeinse gebouwen te Batavia be zet; De te Batavia aanwezige republi keinse ministers Gani en Tamzil zijn na aanvankelijke wegvoering onder militair geleide wederom terugge bracht naar hun ambtswoning, waar zij onder Nederlandse militaire bewa king kunnen verblijven. Andere re publikeinen, onder hen burgemeester Soewirjo, zijn tijdelijk onderge bracht in het republikeinse ministe rie van buitenlandse zaken. Waarnemers zijn van mening, dat het ten minste twee dagen in beslag zal nemen om mijnen en obstakels op te ruimen, voordat de Nederlanders in de richting van het binnenland kunnen optrekken. De mate, waarin de republikeinen weerstand zullen bieden blijft een vraagpunt. Met tenminste twee divi sies in Oost-Java, welke him basis hebben in Malang, één divisie in Midden-Java en twee in West-Java zullen de republikeinen, naar men verwacht, scherp tegenstand bieden aan de Nederlandse openingsaanval- len om zich vervolgens terug te trek ken in het beboste bergland, waar zij een zeer lastige guerilla zouden kun nen voeren. De handel te Batavia ligt thans ge heel stil en het republikeinse geld heeft bijna alle waarde verloren, ter wijl ook de Nederlands-Indische gul den aanmerkelijk in waarde is ge daald. Nederlandse luchtmacht ingezet? Volgens republikeinse berichten zouden de Nederlanders hedenmor gen hun luchtmacht hebben ingezet. Het republikeinse persbureau Antara meldt, dat twee Nederlandse vlieg tuigen het vliegveld nabij Madioen hebben aangevallen en de hangars bombardeerden. Het vliegveld nabij Soerakarta zou eveneens zijn gebom bardeerd. Antara bericht nog, dat Nederland se vliegtuigen de stad Malang met boordwapens zouden hebben bescho ten en dat twee toestellen een muni tie-opslagplaats nabij Magelang on der vuur namen. Het republikeinse persbureau meldt verder, dat de Nederlanders een aanval op het front van West-Ja va hebben ingezet en dat op het ogenblik dat het bericht geschreven werd (9.30 uur plaatselijke tijd) mi trailleurs en mortieren over en weer actief waren. Officiële berichten over voortgang der Nederlandse troepen op de fron ten van Batavia, Bandoeng, Sema- rang en Sroerabaja ontbreken nog. De regens over geheel Java schij nen echter de acties te land en in de lucht te vertragen. De uitrusting der troepen. Over de uitrusting der Nederland se troepen verneemt A. P., dat de Ne derlanders minstens twee eskadrons Amerikaanse jachtvliegtuigen hebben van het type P.-40 en P-51 (Kitty- hawks en Mustangs). Zeker is ook, dat een eskader Britse Firefly-ja gers en enkele bommenwerpers in In donesië zijn aangekomen. De Neder landers zijn ook voortreffelijk uitge rust wat betreft artillerie en infante- rie-geschut. Minstens een formatie Grant-tanks is bij iedere divisie inge deeld, die tevens versterkt is door pantserauto's en Brencariiers. Volgens betrouwbare berichten hebben de Indonesiërs acht over Java verspreide divisies en'drie divisies op Sumatra. Volgens neutrale zegs lieden is waarschijnlijk minder dan de helft met vuurwapens uitgerust. De Indonesiërs hebben bovendien tussen de 20 en 40 vliegtuigen op Ja va plus acht overgebleven Japanse Zeros en twee Japanse duikbommen werpers, die, naar bekend is, gebruikt kunnen worden. Over de luchtwaar digheid der andere vliegtuigen is niets bekend en eveneens is het de vraag, of de Indonesiërs over vol doende geoefende bemanningen be schikken. BATAVIA IS RUSTIG. Twaalf uur na de bekendmaking van dr. van Mook, dat de Nederlandse regering haar vrijheid van handelen herneemt, was het stadsbeeld in Ba tavia niet opmerkelijk ongewoon. De straten waren hederyachend niet zo druk als anders, doch mogelijk is dit gedeeltelijk te wijten aan het in zetten gedurende de nacht van hefti ge regen en onweer, hetgeen iets on gewoons is voor het droge seizoen. De telefoons werkten niet geduren de de nachtelijke uren, doch heden morgen was het weer mogelijk te te lefoneren, alhoewel men moeilijk ver bindingen kon krijgen. De telefoon juffrouw van de centrale zegt thans bij een oproep niet meer „Djakarta" doch „Weltevreden" evenals vóór de Japanse invasie. Water en electriciteit functioneren normaal. Volgens een officiële mede deling is de stroomlevering aan de industrie heden gestaakt, daar het thans van het hoogste belang wordt geacht, met name voor de veiligheid van de bevolking, dat de verlichting op straat en in de huizen zoveel mo gelijk kan branden. Hedenochtend is de bevolking van Batavia door middel van aanplakbil- jetjes en pamfletten medegedeeld, dat vanaf heden het gezag in Batavia uit sluitend berust bij de wettige over heidsorganen vaJn Nederlands-Indië. Op allen is een dringend beroep gedaan om mede te werken en tot het nalaten van handelingen, die de taak van deze organen kunnen bemoeilij ken. De heer Palar deelt ons mede, dat hij in verband met de jongste ge beurtenissen in Indonesië is'afgetre den als lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en bedankt heeft als lid van de Partij van de arbeid. Stap van India bij de Veiligheidsraad? Uit Republikeinse bron wordt ver nomen, dat de Republiek aan Vóór- Indië verzocht heeft een stap voor te bereiden, ter voorlegging van het In donesische conflict aan de Veilig heidsraad der Verenigde Naties, op grond van het feit, dat de toestand in Indonesië een bedreiging vormt voor de vrede in Azië. Te Djokjakarta verluidt, dat de re publikeinse regering een boodschap heeft ontvangen van de vice-voorzit - ter der Voor-Indische interim-rege ling, Pandit Nehroe, waarin deze ge heel op eigen verantwoordelijkheid het streven van de Republiek, om haaf de-facto status te handhaven, steunt. DE HAND DER VERZOENING BLIJFT UITGESTOKEN. De regering blijft aan de beginse len van Linggadjati vasthouden. Wie mocht menen, dat nu aanleiding is om zich van deze beginselen te ontdoen, zal de regering tegenover zich vin den. De toepassing dezer richtlijnen ten aanzien van de beide andere, reeds gevormde deelstaten van Indonesië en ten aanzien van al die delen, die daartoe de wens alsnog zullen te ken nen geven, zal ononderbroken voort gang vinden. Ook tegenover de re publiek behouden zij ten volle hun kracht. Zodra een leiding der republiek be reid en bij machte zal blijken tot ene daadwerkelijke samenwerking over eenkomstig Linggadjati staat ene gelijkberechtigde plaats, als door de andere deelstaten ingenomen, in de kring van de Verenigde Staten van Indonesië voor haar open". REPUBLIKEINS PERSBUREAU GESLOTEN. De Nederlandse militairen hebben heden het republikeinse persbureau „Antara", dat tot op het laatste ogenblik berichten over de gevech ten had doorgegeven gesloten. Het bureau is onder bewaking van de Nederlandse troepen gesteld. Radio-Batavia heeft medegedeeld, dat in Batavia dé avondklok is in gesteld van 18.30 tot 5.30 uur. De republikeinse radio-zander te Bata via, die afgelopen nacht door de Nederlanders werd gesloten, heeft hedenmorgen de uitzendingen onder Nederlandse supervisie hervat. AUSTRALIë BOYCOT ONZE SCHEPEN WEER. De algemeene secretaris van de vakvereniging van havenarbeiders in Australië heeft heden verklaard, dat de Australische havenarbeiders on der geen omstandigheden schepen zullen laden, welke bestemd zijn voor ondersteuning van de Nederland se militaire plannen in Indonesië. In. den de Nederlanders oorlog voeren te gen de Indonesiërs, zal de vakvereni ging in overweging ïemen om op nieuw alle Nederlandse schepen te boycotten. Zondagavond is een manifest uit gegeven door de' Katholieke Volks partij. Het is getekend door het prae- sidium der K.V.P. en door de voor zitter van de Tweede Kamerfractie der K.V.P. Het is gericht aan de vol keren van Nederland en Indonesië. Het luidt als volgt. „Op dit ogenblik, dat ons meer dan ooit moet samenbinden, willen wij een kort en duidelijk woord tot u richten. Gij kent de politiek der Katholieke Volkspartij. Wij willen de verwezen lijking van de koninklijke gedachte van 7 December 1942, met haar drie grote beginselen van: vrijheid, gelijk heid en eenheid. Daarom heeft de Tweede Kamerfractie der partij in December 1.1. meegewerkt aan Ling gadjati waarmee zowel hier te lan de het hoogste orgaan der partij, de Partijraad, als in Indonesië de I.K. V.P. en de Pomaket-hun volledige in stemming hebben betuigd. Wij hebben, ook uit Katholieke kring, in de loop der maanden tegen werking. afbrekende critiek en ver dachtmaking tegen deze politiek on dervonden. Ondanks dat hebben wij ons standpunt onverkort gehand haafd. omdat wij daarin de enige mo gelijkheid, zagen en zien tot de ver vulling van onze roeping. Deze roeping is: de erkenning van de volkeren over zee als aan ons ge lijkwaardige i volkeren en, op de grondslag dezer erkenning, het sme den van een duurzame politieke band tussen deze, gebieden uit drie wereld delen. Deze politiek was en blijft no dig: tot de noodzakelijke verheffing van het welzijn van al onze volkeren, en als onze noodzakelijke bijdrage tot de wereldvrede. De redding van dit grootse werk noopt thans de regering, om haar machtsapparaat van bruin en blank, waarover zij met instemming der volksvertegenwoordiging beschikt, in werking te zetten. Na alles wat de re gering voor de naleving der over en weer aanvaarde overeenkomst tot het alleruiterste vreedzaam heeft be proefd, is thans dit middel gerech- vaardigd. het gebruik ervan verplicht. Om een blijvende onvrijheid van Indonesische volkeren binnen de re publiek te voorkomen. Om een on duldbare ongelijkheid ten lasje van millioenen Indonesiërs buiten de re publiek te verhinderen. Om het grote gevaar van verwijdering kiem van stijgende tweespalt en dalende wel vaart tussen blank en bruin te ont gaan. Met de regeringen van Oost-Indo nesië en West-Borneo blijven wij ook thans ons achter de regering scharen. En wij doen dat met onveranderde doelstelling. Ook nu willen wij niets weten van acties, die optornen tegen de hier en in Indonesië aanvaarde grondslag. Ook nu willfen wij op de grondslag van Linggadjati en alleen op de grondslag van Linggadjati» verder werken aan onze politiek van gelijk waardigheid en uuurzaam samen gaan. WEDEROM ONLUSTEN IN PALESTINA. Op 19 Juli zijn tengevolge van Joodse verzets-acties een Britse poli- tie-agent gedood en zeven Engelsen en vijf Joden gewond. Voorts hebben Joodse verzetslieden aanslagen ge pleegd op spoorwegen te Jeruzalem, Jaffa, Rehoboth en Haifa, waardoor enige schade werd aangericht aan treinen en spoorbanen. Bij Rana, ten Zuiden van Nathanië, reed een Brit se vrachtauto op een mijn, hetgeen 1 Brits soldaat het leven kostte en twee andere verwondde. Ook is er een hevig gevecht aan de gang bij de Moestasjfa-politie-kazer- ne in Jeruzalem, waarop Joodse ver zetslieden een aanval hebben inge zet. In het centrum van de stad is een politie-auto door een mijn in de lucht gevlogen. De onlusten zijn het gevolg van het feit, dat drie Joden, die zich aan boord van het illegale immigranten schip „Pres. Warfield" bevonden, bij gevechten met Britse militairen ge dood zijn. Wij roepen u daarom op: bidt en werkt tot verlichting van de regering, tot ondersteuning van onze jongens, opdat de vreedzame ontwikkeling van het gezamenlijke opbouw-werk haar loop kan hernemen, spoedig en met gezuiverde kracht". WOENSDAG KOMT TWEEDE KAMER BIJEEN. De Tweede Kamer zal haar reces onderbreken in verband met de hoogst ernstige toestand met betrekking tot Indonesië. Zij is telegrafisch bijeen geroepen tegen Woensdag aanstaan de om één uur. De regering zal een verklaring afleggen. Vermoedelijk zal reeds des avonds een debat over deze verklaring worden gehouden. N.V.V.-HOOFDBESTUURZEGT: GEEN ONBERADEN STAPPEN. Het N.V.V.-besfuur heeft tegen he denmiddag de hoofdbesturen van.de bij het N.V.V. aangesloten organisa ties bijeengeroepen. In verband hiermede doet het be stuur van het N.V.V. een dringend beroep op de arbeiders noch op eigen initiatief, noch in' gevolge oproepen van welke organisatie of groep van personen dan ook, het werk neer te leggen of onberaden stappen van wel ke aard ook te doen. Vanavond zal via de radio het resultaat van de be raadslagingen in de hoofdbestuurs vergadering bekend worden- gemaakt. Het hoofdbestuur van de E. V. C. heeft zich schriftelijk tot het bestuur van het N. V. V. gericht met het ver zoek overleg te plegen over een „ge meenschappelijk optreden" in de In donesische kwestie. Noodlottig spel met granaat De Haagse G.G.D. vervoerde Za terdagavond omstreeks 19.00 uur naar het ziekenhuis aan de Zuidwal het lijk van de 14-jarige J. Th. M. ten B. wonende op het Weigeliaplein^ die aldaar een door hem gevonden gra naat met een hamer, een tang en een spijker had willen demonteren, waar door de granaat explodeerde. De jongen werd zeer ernstig aan het hoofd, borst en armen gewond, ter wijl de vingers van de linkerhand werden afgerukt Hij overleed ter plaatse. hoofdprijzen staatsloterij. 3e klasse, le trekking. ƒ5000.— 3253 ƒ1000.— 7747 if 400.— 5217, 8027 200.— 2870 4401 10060 100.— 5119 6941 10188 11388 12179 13998 14616 18068 20257 De democratische Amerikaanse se nator Tom Connally, lid van de Se naatscommissie vóór buitenlandse be trekkingen, heeft in een radiorede, Zaterdagavond te Washington gehou den, verklaard, dat hij „ernstig twij felde" aan~het succes van de confe rentie der zestien landen te Parijs over het plan-Marshall. „Ik betwijfel ernstig, aldus zeide hij, of de landen van Europa in voldoende mate kun nen samenwerken om een gemeen schappelijk plan tot effect te doen komen. Ik ben er niet zeker van, dat enig huidig plan de beste en meest ef ficiënte manier vertegenwoordigt om in de huidige situatie op te treden". Conally adviseerde de Europese lan den „het uiterste te doen" om zichzelf te- helpen. „Europa moet aan de slag gaan. Het moet sparen en zich inspan nen. Wij kunnen dan beter beoorde len welke stappen wij moeten doen". Connally waarschuwde tegen „extra vagante steunplannen" en kantte zich tegen een uitbreiding van het plan- Marshall tot Azië. aanval op' kon1tsa voor balkan-commissie. De sub-commissie der V.N. voor de Balkan, waarin elf naties vertegen woordigd zijn, heeft met negen tegen twee stemmen (Polen en de Sowjet- Unie tegen) beslist, dat de aanval der guerilla-strijders- op Konitsa door de subcommissie onderzocht wordt. De meerderheid was van opinie, dat de Sowjet-Unie obstructie voert en „een objectief opderzoek wil voor komen of althans bemoeilijken". Manioe in de gevangenis. De Roemeense Kamer van Afge vaardigden heeft Zaterdag dr. Ma nioe en vijf andere afgevaardigden der Roemeense Boerenpartij van hun parlementaire onschendbaarheid ont heven verklaard. Dr. Jules Manioe, de 74-jarige lei der van de nationale oppositie-partij der Roemeense boeren, is daarop ge arresteerd en gevangen gezet. acht britse marine-piloten verongelukt. Acht leden van -de Britse marine zijn gisteren om het leven gekomen bij een aantal vliegtuigongelukken, die binnen één uur plaats hadden tij dens een afscheidsdemonstratie van een eskader van een Brits vliegtuig- moederschip, dat Australische havens bezoekt. IJET BUREAU VOOR BIRMA TE LONDEN heeft bekend gemaakt, dat bij een moordaanslag op de Birmaanse regering te Rangoon vijf mi nisters het slachtoffer zijn geworden.Terwijl de uitvoerende raad in zitting bijeen was, kwam een jeep voor de hoofdingang van het gebouw aan. Een man bleef in^-de jeep achter, terwijl vijf anderen, gewapend met sten- guns en twee geweren de trap opgingen naar de raadszaal. De gewapende schildwacht buiten bij de deur poogde de mannen tegen te houden doch werd neergeschoten. Drie met sten guns gewapende mannen traden de raadszaal binnen en schoten hun wapens op de daarbinnen verzamelden leeg. "Daarna gingen zij er in de jeep weer van door. De gouverneur van Birma, sir Hubert Rance, heeft over radio Rangoon medegedeeld, dat een nieuwe uitvoerende raad samengesteld zal worden onder leiding van Thakin Nu, de veertigjarige voorzitter van de Consti tuerende Vergadering. Een opstand wordt gevreesd Het Britse ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat de Britse mi litaire autoriteiten in Birma voor zorgsmaatregelen hebben genomen met het ®og op de mogelijkheid van het uitbreken van een opstand in ver band met de moordaanslagen op de Birmese ministers. Naar verluidt zou een overeen komst tussen de anti-facsistische volksvrijheidsbond en de communis tische partij van Birma op handen zijn. De communistische partij onder leiding van Thakin-Tan-Toen zwager van Oe-Aoeng-San, werd in Novem ber 1946 uit de anti-fascistische bond gestoten en heeft sindsdien geageerd tegen de politiek van San. Een communistische woordvoerder verklaarde: „Wat wij nu willen is eenheid. Wij moeten deze terroristen en moordenaars vernietigen". De communisten hebben sympathiebe togingen gehouden voor de vermoor de ministers. „De dood van Oe-Aoeng-San," al dus een vooraanstaand Brits deskun dige in aangelegenheden betreffende het Verre Oosten, „zou het hele po litieke leven in Birma kunnen ver storen. San was iemand, die zijns ge lijke niet had in de Birmese politieke wereld Hij was meer dan wie ook verantwoordelijk voor de vele com cessies van de Britse regering van Birma vóór het eind van het jaar ten gevolge moeten hebben. Zijn dood moet ongetwijfeld een grote stimu lans zijn voor de rivalen van de anti fascistische volksvrijheidsbond, on der wie de communisten waarschijn lijk de geduchtste zullen blijken te zijn. Men vreest, dat het Birmese Razzia's, gevechten en arrestaties te Rangoon. Zaterdagavond heeft de politie te Rangoon na de moord op de Birmese leider Oe-Aoeng-San en vijf andere leden der Birmese regering, razzia's uitgevoerd, waarbij Oe-Saw, de voor malig premier van Brma, en 20 voor aanstaande leden van zijn partij wer den gearresteerd. De arrestaties von den plaats nadat, zoals een ooggetui ge het beschreef, een „geregeld! veld slag" tussen de politie en de „galon", het geheime leger van de Myotsjit- partie zien had afgespeeld. Tijdens deze „veldslag" werden 3 vrijwilli gers van het Myotsjit-leger gedood en enkelen gewond. Gistermorgen was het resultaat van de razzia's de ar restatie van 178 personen. In de stad gaan geruchten, dat enkele leidende politici van Birmese oppositieparij en gearresteerd zouden worden de moordenaars van de Oe-Aoeng-San e.a. zouden nog voortvulchtig zijn. duits memorandum over de grenscorrecties. Een comité van de stad Bentheim heeft met medewerking van de mi nister van Binnenlandse Zaken van Noord-Rijnland-Westfalen en de ste den Dusseldorp, Aurich en Osna- brück/een memorandum met betrek king tot de Nederlandse aanspraken op Duits grensgebied opgesteld. Dit memorandum zal aan de vol gende conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te Londen wor den voorgelegd. Geen bakkersstaking in Amsterdam De Amsterdamse bakkers, die be sloten hadden vandaag te staken, om dat de Minister van Landbouw de re- gerings-toeslag op de bloemprijs had verlaagd met f 1.70 per 100 K.G., zul len in verband met de moeilijke si tuatie, waarin de regering zich op het ogenblik bevindt, deze staking niefc laten doorgaan. Dit werd besloten op een spoedver gadering, na middernacht gehouden. Minister Mansholt heeft toegezegd aan de hand van een korte termijn (binnen vier weken) uit te brengen rapport, opnieuw een beslissing te zul len nemen over de brood- en meel- prijs. Voorlopig handhaaft de minis ter zijn standpunt en dus zal met in gang van vandaag de inkoopsprijs van het meel voor de bakkers met f 1.70 per 100 kilogram worden verhoogd. Zondagmiddag was er ten huize van de burgemeester een bespreking tus sen Minister Mansholt en vertegen woordigers van de bakkerspatroons van Amsterdam, welke bespreking werd bijgewoond door de voorzitter van de Nederlandse Bakkerijstichting. ACADEMISCHE LEKEN- MISSIEACTIE. In November '45 sloten zich te Utrecht enige medische studenten aan, die onder leiding van een daartoe aangestelde moderator yn speciale, geestelijke, ethnologische en missiologische vorming ont vangen teneinde na het beëindi gen van hun studie, hun beroep in dienst van de Missie te kunnen stellen. Dank zij de coördinerende en stimulerende steun van de Missie- Inter-academiale-federatie van R.K. Studentenmissieclubs in Nederland, bleef deze'idee niet tot Utrecht be perkt, zodat momenteel ook Leiden, Amsterdam en Wageningen hun af deling „lekenmissionarissen" ken nen; tevens werd het lidmaatschap mogelijk voor studenten van alle faculteiten. Zy stellen zich als ideaal: te ko men tot vorming van Katholieke, mobiele, wetenschappelijke centra in de Missiegebieden, bestaande uit b.v. arts, econoom, ingenieur, on derwijskrachten etc., om zó mede te helpen aan de uitbreiding der Kerk, want dit is de bedoeling: de leek, die op die manier uittrekt naar de Missie, moet er van overtuigd zijn, dat hij naast zijn vakkennis nog iets anders brengt n.l. het Christen dom. We willen Katholieke intel lectuelen vormen, die de waarde van een waarlijk Christelijk leven tonen in beroep, gezin en gedrag. Dit ideaal is geen utopie, zoals de resultaten bewijzen van het Katho- lisches Missions Artzliches Institut te Würzburg, dat reeds meer dan 20 jaren artsen uitzendt naar de missiegebieden ovter de gehele we>; reld en de Franse lekenmissieactie „Ad Lucem", dat'sinds 1932 acade mici en niet-academici vormt en uitzendt. Om in Nederland deze idee te verwezenlijken, is het noodzakelijk dat deze deel uit gaat maken van het gehele Katholieke volk, dat zich hiertoe moet verenigen in één groot Missiethuisfront. Dit thuis front zal de morele, geestelijke en materiële steun moeten verlenen, waaronder vallen: het oprichten van een instituut, waar de studen ten hun speciale vorming zullen krijgen; het steunen en verbreiden van de idee; het zenden van weten schappelijk en ander materiaal; het gastvrijheid verlenen aan kinderen, die hier him studiën zullen moeten maken; het bijeenbrengen van een kapitaalfonds, waardoor uitzending verantwoord zal zijn. Zolang dit missiethuisfront niet functionneert, zullen de studenten verder gaan zich onder deskundige leiding te vormen; in gouvei'ne- mentsverband zullen ze trachten hun ideaal te verwezenlijken. Zó zal in Augustus de eerste arts, voortkomend uit de Medische Mis sieclub te Utrecht, naar Celebes vertrekken. De diverse facetten, die het pro bleem biedt, zullen op het a.s. Mis siecongres, dat van 25-—28 Juli a.s. te Weert gehouden zal worden, on der ogen worden gezien. Daar zal het Missiethuisfront opgericht wor den, zodat er één streven zal zijfl, waarvan zij, die uitgezonden wor den de hoogste bekroning vormen. Inleidend proces begint. De zeereerw. pater A. Meiberg C.ss.R. te Roermond, postulator in de zaak der zalig- en heiligverkla ring van frater Maria Andreas, in leven lid van de congregatie der fraters van O.L. Vrouw, Moeder van Barmhartigheid te Tilburg, heeft zich in een smeekschrift tot Z.H. Exc. de bisschop van 's-Hertogen- bosch gewend teneinde het officieel begin van het proces der zaligver klaring te verkrijgen van voor noemde dienaar Gods, die op 3 Aug. 1917 te Tilburg overleed. In dat smeekschrift staat aldus de Maasbode dat frater Maria Andreas tijdens zijn leven door de beoefening van alle Christelijke deugden in heldhaftige graad zulk een roep van heiligheid heeft ver worven, dat de faam er van zich handhaaft ja nog is toegenomen zodat verscheidene vrome gelovi gen zijn bescherming bij God in roepen en vele geleerde en voor zichtige mannen hem waardig keu ren om, als zich hierbij het oordeel voegt van de Apostolische Stoel, met de eer der zalig- en heiligver klaring gesierd te worden vooral hierom, wijl, naar verluidt door zijn tussenkomst verscheiden wonder bare feiten hebben plaats gevonden. In een rescript zegt de bisschop aan dit verzoek gevolg te willen geven en heeft de voorgeschreven commissie van onderzoek benoemd.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2