Corruptie onder de ambtenaren wordt streng aangepakt Verstekeling naar Amerika door de lucht Op korte golf (Ztafreda ZATERDAG 19 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Publiek overdrijft wel eens „De corruptie, die in ons land on der het grote ambtenarencorps tot heden toe door onze afdeling werd ontdekt, is zeker niet onbelangrijk. Maar ik krijg toch sterk de indruk, dat hetgeen de volksmond over de corruptie van ambtenaren weet te vertellen, sterk overdreven is", aldus mr. W. H. Overbeek, chef van de Cor ruptie-afdeling, die onlangs in het le ven werd geroepen om de corruptie in ons land met gestrengheid te bei strijden. ..Vanaf de oprichting van onze af deling in Maart 1.1., hebben wij met de Rijksrechercheurs, die voor ons in het gehele-land werken, thans 160 za ken volledig tot klaarheid kunnen brengen, terwijl wij tegen de meeste daders een vervolging konden instel len. Voorts hebben wij 140 losse klachten in onderzoek gekregen. Dit werden geen strafzaken. In liet algemeen tiert de corruptie RADIO VOOR ZONDAG. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 Nieuws. 9.45 Jascha Heifetz. 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Hoog mis. 11.20 Kamermuziek. 12.03 Vic tor Sylvester en zijn orkest. 12.15 In het Boeckhuys. 12.30 Lunchtcon- cert door het Vaudeville-orkest o-l.v. Cor v. d. Linden. 13.00 Nieuws. 13.15 Welk boek? Een goed boek,. 13.20 Vervolg Lunchconcert. 13.40 Apolo gie Prof. dr. J. B. Kors O.P., 14 03 Fragmenten uit Italiaanse opera's. 14.30 Kurhaus Concert door 't Resi dentie orkest o.l.v. Ignace Neumark. 15.15 Een der velen (klankbeeld). 16.00 Kerkmuzikale middag vanuit de St. Pieter te 's-Hertogenbosch met aansluitend Lof. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten. 19.45 Vraaggesprek met Majoor Breunese over de Vier daagse te Nijmegen. 20.00 Landdag K V.P., 20.07 De gewone man. 21.15 Wilde Zwanen, luisterspel. 22.45 Ka tholiek Nieuws. 22.50 Londens PhR- harmoniscft Orkest. HILVERSUM n (4.15 M.) 8.00 Nieuws. 8.40 Zondagborgen- melodieën o.l.v. Jan Corduwener. 12.40 Haarlem Postaal-mannenkoor. 13.00 Nieuws. 13.15 The Skymasters. 13-50 De Spoorwegen spreken. 14.00 Yehudi Menuhin. 14.05 Boekenhalf uur door Jan Engelman. 14.30 Radio Philharmonisch Orkest. 15.30 Film praatje, 16.30 A.V.R.O.'s reportage- dienst. 17.50 Sport. 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de France. 18.30 Omroep orkest o.l.v. Benedict Silberman. 20.00 Nieuws. 20.15 Opera-concert vanuit Kurhaus door de .Haarlemse Orkest ver. 21.25 The Romancers. 22.15 De blauwe Smaragd, hoorspel. 2240 Pierre Palla, orgel. 23.00 Nieuws. VOOR MAANDAG. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 8.00 Nieuws. 8.45 Gram.-mu- nieuwe schrijvers. 12.15 Het Kamer orkest o.l.v. André Rieu. 13.00" Nieuws. 15.00 Celloconcert. 17.00 De school bezoekt de studio. 17.30 Sport uitslagen. 18.30 Progr. Ned. Strijd krachten. 19.00 Nieuws. 20.00 Nieuws. 20 15 Bach-programma. 21.30 Langs de Donau, studio tuinconcert. 23 25 Zóne-schaaktournooL 23.35 Avond klanken. HILVERSUM n (415 M.). 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 8,00 Nieuws. 8.45 ramofoonmu- ziek. 9.35 Arbeidsvitaminen. 12 30 In 't spionnetje. 13.00 Nieuws. 13.15 Het Vaudeville, Orkest o.l.v. Cor v. d. Linden. 13.50 Pierre Palla. 17 45 The Band of II.M. Goldstream. 18.00 Nieuws. 18.15 The Skymasters. 20.00 Nieuws. 20.15 Residentie-orkest o.l.v. Ignace Neumark vanuit het Kur haus. 21.15 De zevende sluier (hoor spel). 23.00 Nieuws. Is Uw Radio defect? Bel. 24244 DE RADIOTECHNISCHE DIENST I.E.M.C.0. N.V., Nieuwe Rijn 32 Repareert vlug, betrouwbaar en vakkundig het weligst in die afdelingen van het ambtenarencorps, waar het publiek verschijnt voor het verkrijgen van toewijzingen op allerlei gebied, voor het verkrijgen van werkobjecten, enz., dus daar, waar het publiek kan pro fiteren van een Rijksregeling. Geraffineerd zijn soms de metho den, waarmede sluwe, onverantwoor delijke lieden jonge, dikwijls nog on ervaren ambtenaren weten om te ko pen. Het begint met een doosje siga retten of een handige uitnodiging om hier of daar te komen lunchen, ten einde een ingewikkelde zaak te be spreken. Het spreekt vanzelf, dat de lunch dan wordt betaald door de man, die straks profijt wil trekken van de ambtenaar. Wanneer het een maal zo ver is, zit het slachtoffer reeds op het hellend vlak, met alle consequenties van diey. Natuurlijk zij*i dergelijke uitlokkers van corrup tie even, zo niet nog schuldiger dan de betreffende ambtenaar, die ten slotte bezwijkt". De heer Overbeek verstaat onder corruptie al die gevallen, waarin een ambtenaar op onoorbare wijze mate rieel voordeel^ trekt uit zijn ambt. Het is zeker niet gemakkelijk, achter al lerlei ernstige corruptiezaken te ko men. Doorgaans immers worden amb tenaar èn klant bevoordeeld, zodat men elkaar zoveel mogelijk zal trach ten'te dekken. "Merkwaardig is, dat de meeste klachten, die de Corruptie- afdeling te onderzoeken kreeg, van de verschillende departementen kwa men en niet van het publiek, dat zo gemakkelijk' de sterkste verhalen over corruptie weet te vertellen. Aan mededelingen zoals „die of die ambtenaar is corrupt" zonder meer, heeft de afdeling natuurlijk fliets. De samenwerking met andere op sporingsdiensten is uitstekend, aldus mr. Overbeek, die hoopt niet alleen de belangrijkste corruptiezaken de wereld uit te helpen, doch ook pre ventief te kunnen werken in 's lands belang. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen douw-errMakelaarsbedrijf v.d, Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 Oliestokers krijgen minder olie De Minister van Economische Za ken heeft zich, in verband met de uiterst moeilijke deviezenpositie, ge noodzaakt gezien de toewijzingen van olie voor centrale verwarmingen ge heel gelijk te schakelen met die van vaste brandstoffen. Nadat de olierantsoenen voor ver warming van gebouwen, winkels e.d. reeds bij de aanvang van het vorige stookseizoen tot het peil van de ko- lentoewijzingen voor soortgelijke ob jecten waren teruggebracht, zijn thans "dus ook de toewijzingen voor particuliere oliestookinstallaties op dat niveau vastgesteld. De rantsoenen voor het stooksei zoen 1947/48, welke voor degenen, die reeds op 1 October 1946 over een particuliere oliestookinstallatie be schikten, een ernstige verlaging bete kenen, zijn de volgende: a. ten behoeve van huizen, waarin geen enkel woonvertrek (of vertrek, dat als zodanig kan dienen) van een schoorsteenaansluiting is voorzien: naar gelang van de te verwarmen ruimte tenminste 150 liter en ten hoogste 300 liter; b. ten behoeve van huizen, waarin een zodanige schoorsteenaansluiting wel aanwezig is, naar keuze van de bewoner: 600 liter olie of een brand- stoffenkaart. In beide gevallen wordt één een heid vaste brandstoffen gelijkgesteld met 50 liter olie. Over de wijze waar op de in aanmerking komende gezin nen in het bezit zullen gorden ge steld van een olietoe wijzing of een brandstoffenkaart, volgt spoedig een nadere mededeling. Binnenkort zal tevens worden be slist, of ook ten behoeve van parti culiere en bedrijfsinstallaties, die na 1 October 1946 werden aangelegd, olie ter beschikking'zal kunnen wor den gesteld. Eventuele toewijzingen zullen uiteraard eveneens op basis van al gehele gelijkschakeling met de ko len toewijzingen geschieden. De sigaren Dezer dagen is in Den Haag een bijeenkomst van de verschillende afdelingen van de Nederl. Kath. Bond van sigarenwinkeliers gehou den. Uit ingekomen rapporten van overheidsinstanties bleek, dat van smokkelhandel van sigaren naar België en Duitsland geen sprake is. De klein- en middenindustrie maakt, zo meende de vergadering, grof misbruik van de vrijheid als gevolg van het vrijgeven. Met na me heeft de levering aan particu lieren en instellingen, zomede aan hotels etc. ontstellende vormen aan genomen. Zulks was niet de bedoe ling toen van overheidswege beslo ten werd de sigaren vrij te geven, te minder, daar de huidige produc tie slechts 36 procent bedraagt van die van het basisjaar 1939. Dat deze ongebreidelde leveringspraktijken bestaan, bleek uit circulaires, af komstig van de klein- en midden industrie, welke in het bezit zijn van de bond. Na overleg van het departement met het rijksbureau voor tabak werd medegedeeld, dat tegen voor melde handelwijze geen maatrege len zijn te nemen. In verband hiermede heeft de Ned. Kath. Bond van Sigarenwin keliers besloten stappen, te doen, welke kunnen leiden tot het weder om op de bon brengen van sigaren, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen, dat iedereen via de nor male handel zijn rechtmatig deel krijgt. De bond zou geen bezwaar heb ben wanneer ook de kerftabak en sigaretten worden vrijgegeven, doch dan dienden zulke maatregelen ge nomen te worden, dat een recht vaardige verdeling mogelijk is. DE „HUISHOUDELIJKE BRANCHE" Protesteert tegen te lage winstmarges. In Den Haag hielden de winkeliers in de huishoudelijke branche een protestvergadering. De heer Kropveld, vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, sprak over de taak van de middenstand in onze tijd. De in deze branche welbekende heer Brinckman liet zijn licht schijnen op de beteke nis van de machtsvorming van de middenstand. Het was echter vooral d e economische adviseur, dr. E. J. Tobi, die een belangrijke rede hield. Deze laatste becritiseerde met alle respect voor haar moeilijke taak de middenstandspolitiekvan de rege ring zeer sterk, Hij wees op de grote ontevredenheid onder de midden standers naar aanleiding van vele maatregelen, stond lang stil bij het verbod om de verhoogde omzetbelas ting door te berekenen, waardoor de ze geheel op de middenstand komt fe drukken. Dit is in tegenspraak met de opvatting van minister Lieftinck, die in het parlement verkondigd heeft, dat de omzetbelasting op de consument drukken moet De regering wil de strijd, tussen lo nen en prijzen op de rug van de mid denstanders uitvechten. Door liet voortdurend drukken der ?narges worden de winkeliers gedwongen el kaar te vermoorden. Zodoende be- De luchtreis van Gerrit Mostert, zoon van een Rot terdamse banketbakker, die kans heeft gezien zich aan boord van een Ameri kaans vliegtuig te verstop pen, was voor het Alg. Hbld. aanleiding hem na zijn thuiskomst eens uit te horen. Hoe hij op de idee was gekomen de oceaan door de lucht clandestien over te steken? Hij had in de krant gelezen, hoe het drie Zweedse jongens was ge lukt als verstekeling naar New York te vliegen. Ze waren gepakt, daar een hunner heimwee had ge kregen. Dat had Gerrit maar niet kunnen begrij pen. Wat kan een Holland se jongen die pappot sche len? Als hij het nu ook eens ging proberen? En zo verliet Gerrit Maandagmiddag heimelijk het ouderlijk huis. Een en kele reis Amsterdam, een stevige wandeling naar Schiphol en warempel: daar stond zo'n glinsteren de luchtreus. De poort door was veel te „link". Daar stonden mannen, die de papieren controleerden. Dan maar liever via een zijweg. Niemand had er erg in, dat daar over de startbaan Gerrit uit Rot- terdaip wandelde, want hij droeg een Amerikaans windjack en een rode Amerikaanse studentenpet. Die Amerikaanse student was toch maar een flinke knaap. Hij ble^f nie. met de handen in de zakken staan kijken, hoe men die zware koffers in het vlieg tuig torste, neen, op echt.» Amerikaanse wijze stak hij direct de knuisten uit de mouwen en hielp dapper mee. Hoe Gerrit heette? „Well, say Bill to me". Een joviale jongen, die student, dacht men. Toen Gerrit de zoveelste koffer in het vliegtuig had gesjouwd en zag daL nie mand meer op hem lette, kroop hij plotseling onder de brits welke in het laad- uren later het bagageruim betrad om, even voor de passagiere zich ter ruste zou begeven, een koffertje te halen, zag hij een jon genspols met armbandhor loge van onder het bed uit steken. Bill Murry, de marconist moest even van de schrik bekomen en met „come along boy" wekte hij onze Gerrit uit zijn slaap. Even later maakte dezelfde marconist wereld kundig, dat er zich aan boord een jeugdige „stow away" bevond, 't Vliegtuig vloog juist boven Schot- MISLUKTE REIS VAN EEN JEUGDIG AVONTURIER ruim stond. Gerrit trok nog een deken over zich heen en bleef muisstil lig gen. Z'n hart bonsde. Een luide klap. Het portier van het bagageruim werd ge sloten. Gerrit voelde dui delijk, dat er beweging in het vliegtuig kwam. Er kunnen in zo'n vlieg tuig nare dingen gebeuren. Een vrouwelijk lid van het personeel der K.L.M. wip te even het bagageruim binnen en greep de deken waaronder Gerrit zich had verstopt en ljgde deze over het bed. Dat waren be nauwde ogenblikken. Ge lukkig verliet de dame spoedig het bagageruim. Het bleef stil en even later viel Gerrit in diepe slaap. Toen Bill Murry enige land, toen onze deugniet werd ontdekt. Na tien uur vliegen landde het toestel Maandagnacht op IJsland. Gerrit werd daar hartelijk ontvangen. Hij ontving dollars en Amerikaanse si garetten die hy als niet- roker vdór zijn vader be waarde. Hij kreeg koffie met gebak. Men wenste hem het beste iy de Ver enigde Staten. Voort ging de reis richting Nw-Found- land. Dinsdagmorgen tie., mi nuten over negen arriveer de het toestel aldaar. Er stonden geen persfotogra fen gereed om onze jeug dige avontuur te fotofra- feren; hij werd slechts ver welkomd door een politie agent, die hem voor korte tijd in een cel opsloot. Onderhandelingen met het personeel van de K.L. M. volgden en men besloot Gerrit per eerste gelegen heid naar Schiphol terug te sturen. Even kreeg hij nog de gelegenheid een paar inkopen te doen en te zeven uur des avonds keer de hij daarna terug naar Amsterdam. In Amsterdam was Ger rit voor de eerste keer bang. Hij was niet be vreesd, dat hij straks van zijn vader een geducht standje zou krijgen omdat deze de kans loopt de reis AmsterdamNew-Foünd- land vice versa te moeten betalen. Evenmin had hij vrees een berisping te zul len krijgen van de com mandant van de mare chaussee. Gerrit had ande re zorgen. Hij had wel eens iets gelezen over de devie zen smokkelen en daarom stond hij doodsangsten uit, dat men hem die mooie zil veren dollar, hét restant van het zakgeld dat men hem op IJsland had gege ven, afhandig zou maken. Want hij wilde deze mooie zilveren munt bewaren als een dierbare herinnering aan deze avontuurlijke luchtreis. Met trots toonde Gerrit ons de zilveren dollar: „En toch zal ik in Californië komen, hetzij langs legale, hetzij langs illegale weg, want ik weet, dat er ook nog duikboten naar Cura sao varen.... reikt men wellicht een sanering van het ondanks de vestigingseisen nog steeds overbelaste distributie-appa raat, doch het is een overechtse sa nering. Het is op deze manier name lijk de bonafide middenstander, die het loodje legt, terwijl de knoeiers en de zwarthandelaars zich weten staande te houden. Spreker legde zeer de nadruk op de noodzakelijkheid van de sanering, omdat het distributie-apparaat in ge heel West-Europa overlast is, doch dit moet op bewuste, positieve wijze geschieden door de middenstand zelf met de medewerking van de rege ring. BEURSOVERZICHT. Gistermiddag werd bekend, dat Sjarifoeddin zou hebben verklaard, dat de republiek onmiddellijk het be vel tot staken der vijandelijkheden zou uitvaardigen, onder bepaalde, door de Nederlanders na te komen voorwaarden. Ter beurze werd het gunstig geïnterpreteerd en de stem ming voor Cultuurfondsen en Ko ninklijke was dan ook beter dan Donderdag en de hoofdkoersen stel den zich vrijwel algemeen boven de vorige slotprijzen, zij het dan ook, dat de verschillen niet groet waren. De industrie-aandelen waren, wat de hoofdkoersen aangaat, vrijwel onver anderd, onregelmatig De Obligatie aandelen waren voor de afwisseling met de hoofdkoers van 369 een goede viertal punten boven het vorige slot. In de vrije handel bleef de stemming goed. De koérsen vertoonden een kleine neiging tot verbetering, maar er ging weinig om, want het publiek hield zich, vooral met het oog op het weekend gereserveerd. De Ameri kaanse markt was stil en lager, in na volging van New York. De affaire op de beleggingsmarkt in Staatsfondsen was van heeal kleine proporties. Koersverschillen van betekenis vie len niet te constateren. Voor gemeen telijke en provinciale leningen, alsme de de Indische gemeentelijke lenin gen was de stemming goed prijshou dend. Op de pandbrief enmarkt be stond kleine vraag naar VA procent en ook 3 pro'cents pandbrieven. Pro longatie 2% procent. TOOOOOÓOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO c i)OOOOOOSOOOOOOOOOOOOOOGöOOOOOpOOOO BINNENLAND. Een ei zal volgende week voor jonge mensen tot 20 jaar worden aan gewezen. In een meelfabriek te Alkmaar is, vermoedelijk door het oversprin gen van een electrische vonk uit een elevator op het explosieve meelstof, brand uitgebroken. De bovenste ver dieping brandde uit. Een Engels piloot, die onder de oorlog in Aet Haringvliet viel, en door 1 de bewoners van Den Bommel (Goe- ree-Overflakkee) werd gered, doch in Duitse krijgsgevangenschap raak te, bracht een „tweede bezoek" aan den Bommel. Hij ontving verschillen de cadeaux en een serenade. De Bom melaars droegen hem ten slotte op de schouders door het dorp. Mgr. dr. W. van Hees, magister- generaal der Kruisheren zal heden van de bewoners van Uden, waar hij voor zijn benoeming prior was, een geschenk ontvangen bestaande uit twee mijters, vervaardigd door mevr. Hildegard Brom-Fischer te Utrecht. Ter dood veroordeeld is de Am sterdammer Muusse, die tijdens de bezetting werkzaam was bij de S.D. in de Euterpestraat te Amsterdam bij de afdelingen „Jodenvlucht naar het buitenland" en „Spionnage Enge- land-afweer" en bovendien aan ver schillende executies deelnam. Even-- eens is ter dood veroordeeld een in Arnhem berucht politieman P. J. Wa- melink. Op het film-festival te Locarno heeft de Nederlandse film „Ontluis- terd Land", een productie van Her man van der Horst, de tweede prijs ontvangen. Tot kapitein honoris causa in het Franse leger is benoemd de heer J H. Laatsman, kanselier aan de Ne derl. ambassade te Brussel. De heer Laatsman was tijdens de bezetting o.a. leider van de ontsnappingslijn voor piloten te Parijs. De aangetekende brief met 65 aandelen Kon. Olie, waarvan wij de vermissing dezer dagen berichtten, is goed en wel in Panama aangeko men. Prinses Juliana was gisteren te genwoordig bij de opening van een kleuterhuis te Arnhem. Op de kermis te Leeuwarden vergat een meisje in de zweefmolen de ketting vast te maken. Zij werd er uit geslingerd eri kwam tussen het publiek terecht. Zeven mensen wer den gewond, waarvan 3 naar een zie kenhuis moesten worden gebracht. Het meisje zelf verdween stilletjes naar huis. Een brandende auto met stro stond op de Bailey-brug te Arnhem. Chauffeur Kroon uit Hilversum duw de met zijn wagen het brandende ge vaarte in de rivier en redde daardoor de brug. De burgemeester van Arn hem kwam haastig aangelopen en zei tegen Kroon: ,.Ik vind u een moedige en voortreffelijke kerel". Vermoedelijk door het springen van een granaat zijn Dinsdagmiddag tijdens de oefeningen in het kamp te Nistelrode, twee militairen, een luitenant en een soldaat om het leven gekomen. Stan Laurel en Oliver Hardy, het populaire filmduo, zal in dé herfst ons land bezoeken en hier voor de ra dio optreden. Het eiland Goeree-Overflakkee zal door een brug met het vasteland worden verbonden. Hec materiaal er voor is reeds in Nederland aanwe zig. Een nieuw soort autobussen is te Rotterdam uit Amerika aangeko men bij de N.V. Samenwerkende Fa brieken van Verkeersmiddelen. Ze bevatten 45 zitplaatsen en worden gedreven door een onder de vloer ge monteerde motor van 180 p.k. Ze zijn voorzien van een hydraulische ver snellingsbak (z.g. torque converter), waardoor het voortdurend schakelen komt te vervallen. Ook de stuur in richting is- van afwijkende construc tie en biedt de chauffeur een vrij uitzicht over de weg. Twee en half uur onder de grond bleef minister Huysmans by zijn be zoek aan de mijn „Maurits". Z. Exc. kwam zich persoonlijk op de hoogte stellen van het werk aan het kolen- front. Aan moedige verpleegsters uit de oorlogsjaren heeft Prinses Juliana de Florence Nightingale-medaille uit gereikt, n.l. aan zuster M. A. A. Bloem uit Monnikendam, L. J. Job- se. Rode Kruishelpster uit Vlissingen, zr. Regius M. Esser, verpleegster te Nederweert, zr. Stepnanie O.P. uit Reuser, H. M. Verheul, helpster uit Roermond. De gepensionneerden, in een bond verenigd, hebben op de jaarver gadering hun teleurstelling uitgespro ken over het lange uitblijven van de wijziging der pensioen-wet. Drijvende weekend-huisjes van beton worden thans vervaardigd door een Hillegoms bouwmaterialenbe- drijf. Op de 1875 Meter-band kunt u elke avond van kwart over zeven tot kwart voor acht luisteren naar het strijdkrachtenprogramma vanuit Ba tavia. Nieuws, groeten etc. vullen dit halfuur. Aan de burgemeester van Has selt, J. P. Royer, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend; eveneens de burgemeester van Weesperkarspel W. J. A. C. Bins. Gemengd zwemmen in de zwem baden is door de gemeenteraad van Breda' verboden. BUITENLAND. De Joodse immigranten, die met de „Pres. Warfield"' te Haifa waren aangekomen, zijn onmiddellijk op transport gesteld naar Cyprus. Rudolf Hess en zes andere ver oordeelden van het Neurenberger proces, die de doodstraf misgelopen zijn, zijn uit Neurenberg naar de ge vangenis te Spandau (Berlijn) ver voerd. Bij Napels zijn twee personen treinen in botsing gekomen, waar door 2 personen werden gedood en meer dan 100 gewond. Vast en zeker/ KAMSTEEG's Autom. Bedr. N.V. OEGSTGEEST oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 30) „Pearl!" sprak haar moeder streng. „Verdwijn en houd voortaan derge lijke nonsens voor je!" Maar in haar hart was mrs. Ca't- fermole er maar al te zeer van over tuigd dat het absoluut geen nonsens was. Eric, de beminde, de trots van de familie had zo juist getelefoneerd om zijn geliefde familie even te ver tellen, dar. hij kans had gezien een week verlof te krijgen en er met heel zijn wezen naar verlangde om die eens heerlijk lui in de lommer rijke parken van zyn geliefd land goed te komen doorbrengenHet was zo verschrikkelijk heet in de ka- derne. Ze konden hem Dinsdag ver wachten. Hij genoot al van de voor pret. Mrs. Cattermole wist, waarin die luie dagen zouden bestaan: wande- lngen met miss Ames door het park, tennis met miss Ames, elke avond apartjes bij de piano met miss Ames. De arme vrouw wist werkelijk niet meer, wat ze nu doen moest om een nieuwe tragedie te voorkomen. Ze stortte echte wanhoopstranen op de zijden haren van haar geliefde schoothondjes. Zou ze werkelijk een ernstige zenuwaanval krijgen en vertrekken? Nee, dat zou immers niet beletten dat Eric toch kwam. Ze moest met opoffering van al haar verdriet, stand houden, voortdurend op haar hoede zijn en elke geste van dit verraderlijk kind streng bewaken Zou ze niet beter kunnen zorgen, dat heel „De Schuur" verzameld bleef, zodat Eric onmiddellijk het enorme verschil zag tussen de goed kope charme van een kruideniers dochter en de waardige ernst van zijns gelijken. Nee, Eric zou ombeur- ten sarcastisch en obstinaat worden en zich ten slotte van heel die be weging niets aantrekken. Ze wist bij treurige ondervinding hoe hij het bestaan dorst om zijn familie dood- nuchter met het gehele gezelschap te laten zitten, indien de gasten hem niet aanstonden. Al was het alleen maar om moeder te sarren, zou hij pertinent weigeren om een greintje aandacht te besteden aan de meis jes, de zijn bezorgde moeder zou la ten komen, als tegenwicht voor miss Arabella. Én welke jongelui ze ook uitnodigde, overwoog de arme mrs. Cattermole ten einde raad, ze zouden een voor een ten, off er vallen aan hun beruchte voorliefde voor 't gen re, van hun onzettende gast, dat zo veel gemakkelijker was in de om gang dan 't zich respecteerde jonge meisje uit de hogere kringen. Aan vankelijk had zij niets dan een af schrikwekkende vulgariteit in dat kind gezien. Maar nu vreesde ze haar wellicht een beetje overdre ven als een onweerstaanbare kracht. Er bleek geen man bestand tegen deze onverklaarbare charme. Het was alsof ze en adder aan haar borst koesterde, ze had als het ware de plaag zelf in huis gehaald. De jonge Wynstone was er door aange tast, Basil was er voor, gezwicht, zelfs de Squire had zich gewonnen gegeven en had niets dan yriende- lijke woorden voor dit monster en nu zou het ook zijn klauwen naar Eric uitslaan, naar Eric, die had kun nen trouwen met wie 'hy wilde! En op al haar smeken en haar bedreigingen, zei de Squire maar niets anders dan: „Neen, Sybil, ik heb nu eenmaal mijn woord gege ven" ja, ja, zijn woord! „en daar heb ik me aan te houden. Ik kan het meisje niet buiten de deur zetten. Het is gewoonweg onmoge lijk. We moeten het dan maar wagen met Eric, er zit niets anders, op. Daar komt nog bij, dat we helemaal niet weten of hij naar „De Schuur" komt, omdat hij ten slotte zo ver liefd is op miss Ames." Mrs. Cattermole lachte bitter bij de veronderstellingen: ,,Nee?J' „Hoe het ook zij," besloot de Squi re met iets vijandigs in zijn stem, „die jongen kon het slechter getroffen hebben." „Slechter. „Ja. Een jongeman kan het slech ter treffen dan indien hij in 't hu welijk treedt met een knap, gezond kind,, dat een uiterst nuchter stel hersens bezit, een prachig hart en eerlijke ogen, wat doet het er toe wiens dochter zij toevallig is!" En dit van de Squire! „Horace," zei zijn vrouw heel zwakjes, „die taal klinkt verschrik kelijk, om niet te zeggen, boosaar dig. Je spreekt, Horace, als een lid van de arbeiderspartij. Geef mij mijn zout, Peggy, en ik zal op mijn eigen kamer thee drinken." „Ik geloof niet, dat het nodig is, tante Sybil, zou u niet beter hier blyven?" stelde de lijdende Pêggy voor. „Miss Ames zal van middag niet voor d;e thee (verschijnen,ziet u. De hertogin heeft haar reeds la ten halen om bij haar op „De Honk" thee te komen drinken." „Ook Christisa is er door aange tast," verklaarde mrs. Cattermole op een toon van: Ook gij Brutus! „Ze vraagt nooit Amber op „De Honk". Amber haar petekind, en die zo juidt op haar gelijkt. Haar wel, omdat ze in haar grillen aangenaam getrof fen is door de brutaliteiten van dat dorpswicht.." en zo ging het maar door. Arabella zou van schaamte niet geweten hebben waar zich te bergen, indien ze dit alles had gehoord. Maar niets vermoedend van wat de familie over haar wist te vertellen en waarom men zoveel aandacht aan schonk, zat ze kostelijk te amuseren. Het was werkelijk de prettigste mid dag, dien ze sinds haar komst op „De Schuur" had gekend. Het was een prachtige rijtoer naar het land huis van de hertogin. Tot groot ple zier van de chauffeur hing ze als een schoolkind, dat juist uit een pen sionaat is losgebroken, uit het raam pje. Met uitroepen van ongetemde vreugde gaf ze haar goedkeuring te kennen over de stand der gewassen, het blauw van de hemel, het groen der bossen. Ze vond het statige gry- ze huis, geheel omrankt met wilde wingerd juist het soort huis waarini een hertogin behoorde te leven, jam mer dat ze zich niet meer naar haar stand kleedde. Toen de magere ge stalte van de hertogin haar op 't ter ras ter verwelkoming tegenkwam, begroette ze haar als een oude eni uiterst intieme vriendin. „De onaangenaamste vrouw van Londen" kon even vriendelijk zijn* als elke andere vrouw ter wereld. Dit zouden u slechts enkele mensen, bevoorrechten, zoals mr. Wynstone's vader weten te vertellen. Die middag was ze zo vriendelijk voor haar gast Arabella. Al was het meisje voor haar wellicht niet meer dan een be zienswaardigheid of een stuk speel goed, ze liet het in ieder geval niet bemerken. Ze liet haar het gehele huis zien mét dezelfde voorkomendheid, alsof ze een prinses van de bloede te gast zou gekregen hebben. En later za ten ze samen aan een thee, die Ara bella „de thee van haar leven" noem de. Verbeeld je prachtige druiven uit de warme kassen en een heerlijke „Pechemelba". (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2