De nieuwe leerplichtwet voorschriften Het monopolie van de K. L. M. Medezeggenschap in Stichting voor de Landbouw j Op korte golf Clia&eCCa VRIJDAG 18 JULI 1947PE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Voor ouders van schoolgaande kinderen Omdat tal van ouders uit de grote lezerskring, van De Leidse Courant zijn betrokken bij de toepassing der bepalingen van de gewijzigde Leer plichtwet, menen wij goed te doen wat van de belangrijkste punten on der hun aandacht te brengen. 1. Voortaan geldt de Leerplichtwet niet enkel voor kinderen, die een school voor gewoon, voortgezet ge- -woon en uitgebreid lager onderwijs genieten, zij is oolc van toepassing op kinderen, die een inrichting van hoger oh middelbaar onderwijs, zo mede voor nijverheidsonderwijs be zoeken. Een meisje, dat op de nij verheidsdagschool wordt ingeschre ven', daar enkele dagen komt en dan verdwijnt met. de bedoeling aldus de wettelijke bepalingen te ontduiken, is in overtreding; de ouders zijn dus strafbaar. 2. Waardoor houdt de verplichting tot het bezoeken van bovengenoem de scholen op? Het antwoord is tweeledig: a. Als het kind acht jaar leerling van één of meer der bovengenoemde scholen is geweest, eindigt de leer verplichting. b. Kan het kind moeilijk leren, zodat het op zijn veertiende verjaar dag het zesde leerjaar der lagere school nog niet heeft bereikt, dan wordt het eveneens vrij van leer plicht, en wel op zijn 14den verjaar dag. c. ZodTa het kind vijftien jaar wordt. Zo luiden de voorschriften. PRINSELIJK BEZOEK AAN FRIESLAND. Het ligt in het voornemen van Z. K. H. Prins Bernhard, Maandag 28 Juli en volgende dagen een bezoek te brengen aan het Zuidelijk gedeel te van de provincie Friesland. Prins Bernhard, die zich voorstelt in de volgende maanden soortgelijke be zoeken te brengen aan de onderschei den delen van ons land, zal op deze reizen zich doen inlichten over het economisch, sociaal, cultureel en re ligieus leven in de betrokken gebie den. H. K. H. Prinses Juliana zal van 31 Juli af, met de prinsesjes op het jacht de Piet Hein vertoeven, waarmede de Prins zijn bezoek aan Friesland zal brengen. Het is niet' uitgesloten, dat het Prinselijk gezin op 31 Juli een kort bezoek aan Leeuwarden zal brengen. RADIO ZATERDAG. HILVERSUM I, 301 m. 7.45 Gram. platen; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Ochtendconcert; 10.00 Kleu ters; 10.15 Harmonieconcert; 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Gr. muziek. 12.03 Gr. platen; 12.35 Klaas van Beeck; 13.30 Vervolg orkest; 14.30 Toneelkijker; 14.45 Musette orkest. 15.00 Jongeren. 15.15 Jonge kunste naars stellen zich voor. 76.00 Con certo Grosso. 16.20 Causerie. 17.00 De wigwam. 18.00 Pianoduo. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.30 Strijdkrachten. 19.20 Kareol geptet. 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. 20.05 De vrije staten van Holland. 20.30 Lichtbaken. 21.00 Mu zikale tombola. 21.30 Weekend sere nade. 22.00 Opera programma. 23.15 Zone schaaktournooi. 23.25 Gram.- platen. HILVERSUM II, 415 m. 7.30 Gr. platen 8.19 Lichte mor genklanken. 9.35 Kwartet. 10,00 Mor genwijding. 10.20 „Reizen is een kunst". 10.35 Willem Zonderland piano. 10.55 Viool. 11.00 Uitzending voor de arbeiders. 12.00 Gr.platen. 12.35 Accordeonorkest. 13 15 Ensem ble Vincetino. 13.45 Orgel. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.15 Groot Sym- phonie Orkest. 15.30 Radio Koper kwaret Hausdoerfer. 16.05 De min der bekende bijengeluiden. 16.20 Dolf van der Linden en zijn orkest. 17.00 Sportjfraatje, 17.15 Silvertri-kwartet. 17.30 Artistieke staalkaart. 18.15 Gr. platen. 18.30 Om en nabij de twintig. 19.00 Viool met piano. 19.30 Voor de jeugd. 19.45 De Hollandse gemeente in Londen. 20.05 De vrije staten van Holland. 20.20 Oké. 21.20 Veel ge vraagd platen. 22.00 Hoorspel. 22.30 Casino te Scheveningen, aansluiting. 23.15 Conéert. Er is evenwel één zeer belang rijke uitzondering. Men lette daar goed op. Tot 1 Januari 1950 zullen namelijk de volgende afwijkingen van kracht zijn: a. Heeft een kind zeven leerjaren van een of meer der bovengenoemde scholen doorlopen, dan is het leer- plichtvrij. Is het kind dan nog geen dertien jaar, dan moet het echter op school blijven. Wordt het kind dertien jaar, dan moet het de klasse geheel doorlo pen, waarin het kind bij het berei ken van die leeftijd geplaats was. Als het kind veeTtien jaar wordt, is het in ieder geval vrij van leer plicht. Nogmaals: deze bepalingen gelden alleen voor de tijd van 1 September 1947 tot 1 Januari 1950. 3. De straffen voor de overtredin gen worden verhoogd. In plaats van ten hoogste dertig gulden boete bij de eerste overtre ding, kan nu een boete tot honderd gulden toe worden opgelegd. Als nog geen zes maanden zijn verlopen, en men wordt weer van een overtreding schuldig bevonden, dan kan gestraft worden met hech tenis van ten hoogste een maand of een boete van hoogstens driehon derd gulden. Volgt een derde veroordeling bin nen het jaar, dan is men vrij van boete, maar niet vrij van ten hoog ste drie maanden hechtenis. Er is dus reden, om het met het schoolverzuim niet al te lichtvaar dig te nemen. Dit zijn de voornaamste wijzigin gen in een wet, waarover de laatste maanden zoveel is gesproken en ge schreven. DE BOER Mij. „Nederlandwil ook gaan vliegep „De K.L.M. is een staatsbedrijf ge worden en alle beweringen van het tegendeel zijn fabels", aldus uitte zich de directeur der Stoomvaartmaat schappij „Nederland" de heer A. F. Bronsing op een persconferentie te Amsterdam. Het feit, dat de staat voor 51 mil- lioen deelneemt in het K.L.M.-kapi- taal, geeft hem de volledige zeggen schap, maar stelt hem ook aanspra kelijk voor de verliezen, die, aldus de heer Bronsing, bij een dergelijk „Mammoeth" bedrijf niet uit kun nen blijven. Monopolie-bedrijven ^le ken nog nooit goed te beheren en de omstandigheid, dat men afhankelijk zal zijn van-de medewerking van „buitenlandse" passagiers, maakt de bedrijfsgrondslag tot drijfzand. Men heeft de scheepvaart maat schappijen aangeboden deel te ne men in het kapitaal. Dat is tegenover de eigen aandeelhouders niet verant woord. Intussen wordt de Maat schappij „Nederland" de dupe van de K.L.M.-concurrentie op de Indiëlijn. Zij verloor de helft harer schepen in dc oorlog en heeft nu al 400 wach tenden passagiers. Als de toestanden ginds normaal worden zal dit aantal nog stijgen Een luchtlijn der scheep vaartmaatschappijen met 4 toestel len is niet toegestaan. Nu overweegt men de wilde luchtvaart, want de Een Mulo arts met diploma Schreef zichzelf morfine voor Door zich uit te geven voor arts iVas het de 32-jarige J. S. in het begin van dit jaar in Schoonhoven gelukt de praktijk waar te nemen van dr. Bar- ten, die naar Indië vertrok. Behalve dat hij zich schuldig maak te aan het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde had hij verduistering gepleegd door zichzelf morphine uit de doktersapotheek te verschaffen en ook op recepten zich toe te eigenen, waarbij hij het briefhoofd van de ver trokken arts gebruikte. Zodra echter uitkwam, dat de waar nemende „arts" morphinist was, werd hij naar de psychiatrische inrichting „Maasoord" overgebracht. Daar ging men zijn antecedenten na en spoedig kwam uit, dat de man in het geheel geen arts was, slechts de MULO had doorlopen, maar in 1938 te Bonn met medici in aanraking was gekomen, waardoor hij zich eni ge oppervlakkige kennis van de ge neeskunde had eigen gemaakt. Het was hem in 1940 en later ge lukt zowel te Amsterdam als in an dere plaatsen bij verschillende dok ters als assistent te werken. Deze J. S. stond gistermiddag voor de Rotterdamse rechtbank wegens verduistering terecht. De psychiatri sche rapporten noemden hem een pa thologische leugenaar, een psycho paat, hoewel met goed intellect, het geen hem echter des te gevaarlijker maakte, aldus de officier van justitie. Deze eiste drie dagen gevangenisstraf en daarna ter beschikking stelling van de regering. Het verzoek van de ver dediger, mr. Stenfert Kroese, tot on middellijke invrijheidstelling, werd door de rechtbank afgewezen. Uit spraak 25 Juli a.s. K.L.M. moet concurrentie hebben! Om de Eerste Kamer voor haar inzichten te winnen richtte de „Ne derland" een adres tot haar. De maat schappij hoopt, dat zij bereid is zich te laten voorlichten. Alleen in Nederland vindt men de monopolie-positie, in Engeland heeft men 200 luchtvaartondernemingen, in de Ver. Staten zelfs 3600 buiten de ge regelde lijnen, die 16850 toestellen bezitten. Zelfs België heeft er tien. "Waarom ons land een staatsbedrijf? De Fietsbanden- distributie De nieuwe regeling Tot dusverre kwamen alleen per sonen die aan bepaalde strenge nor men voldeden, voor fietsbanden in aanmerking. Nu in de meest drin gende behoefte is voorzien en de kwaliteit der in het laatste jaar ver vaardigde banden aanzienlijk verbeterd en daarmede dé levens duur verlengd, wórdt het mogelijk geleidelijk ook andere fietsbezitters van banden te voorzien. Daartoe is een. regeling ontwor pen, welke hieronder in het kort uiteengezet wordt. De 'fietsbezitters worden verdeeld in twee groepen; a. Degenen, die sedert de bevry ding reeds bonnen voor banden ont vingen. Aan deze personen worden thans bewijzen van inschrijving ver strekt, waaraan zich twee bonnen voor buitenbanden en twee bonnen voor binnenbanden bevinden, welke afzonderlijk genummerd zijn. Periodiek wordt een dezer bonnen geldig verklaard, zodat versleten banden kunnen worden vervangen. b. degenen, die sedert de bevrij ding nog nimmer bonnen voor ban den ontvingen. Aan deze personen v/orden uitgereikt een bon voor twee buitenbanden en een bon voor twee binnenbanden. Ook deze bonnen zijn genummerd en worden door middel van een loterijsysteem geleidelijk geldig verklaard. Om in het bezit te komen van de voor beide groepen bestemde bon nen moet een aanvraagformulier worden ingevuld, waarbij o. a. ver klaard wordt, dat men een fiets be zit. Door de distributiediensten wordt plaatselijk via de pers de regeling van het verstrekken en indienen van deze aanvraagformulieren bekend ge maakt. Bij invulling dient men wel te be denken, dat onjuiste beantwoording der op het formulier voorkomende vragen strafbaar is ingevolge artikel 18 van de Distributiewet 1939. Er' zal dan ook een controle aan huis worden gehouden teneinde de juist heid der beantwoording na te gaan. indien daarbij blijkt, dat men in overtreding is, zal proces-verbaal moeten worden opgemaakt. Bijzondere Leerstoelen te Leiden Naar het A. N. P. verneemt, ligt i.et in het voornemen van het Leids Universiteitsfonds, behoudens ko ninklijke machtiging, bijzondere leer. stoelen in te stellen in de muziekwe tenschappen, de economische ge schiedenis, de historische ontwikke ling van het volkenrecht en de di plomatieke geschiedenis. L.T.B. EIST De Tuinderskringbesturen van de L.T.B kwamen te Haarlem bijeen, daar het bestuur van de Vakgroep Tuinders van de L.T.B. het, gezien de huidige omstandigheden in de tuinbouw, van het grootste belang achtte haar leden in brede ^kring voor te lichten over de geschiedenis en het verloop van de huidige moei lijkheden in de tuinbouw. De voorzitter, de heer Jac. Groen Azn., lichtte allereerst de organisa torische aangelegenheden duidelijk toe. De noodzakelijkheid vanNeen teeltregeling en van voldoende ex port werd uitvoerig besproken. Spr. zou graag zien, dat de geleide eco nomie vervangen zou worden door vrije economie, want de producent is dc dupe.van de huidige constellatie. Op het ogenblik varieert de kost prijs van de ter markt gebrachte pro ducten tussen 50 en 70 pet. In zijn rede wees de voorzitter voorts op het nut van de samenwer king tussen de standsorganisaties, de arbeidersorganisaties en het Centraal Bureau voor Land- en Tuinbouw. Op het ogenblik gaat iedere bond zijn eigen gang en de minister van Land bouw zegt, dat hij alléén met de Stichting voor de Landbuw wil pra ten, waardoor de andere organisaties, zoals de L.T.B., op de tweede plaats komen. CONGRES EX-POLITIEKE GEVANGENEN. Van 24 tot en met 27 September a.s. zal - in Maastricht het landelijk congres van de Ned. Vereniging voor Ex-politieke gevangenen uit de bezet tingstijd gehouden worden onder lei=- ding van de voorzitter mr .Stomps uit Haarlem. Uit België, Frankrijk, De nemarken, Noorwegen, Polen, Tsje- cho-Slowakije en andere landen ver wacht men gasten. In totaal rekent men op ongeveer twaalf honderd con gressisten. De 25ste en 26ste September zul. len gewijd zijn aan besprekingen van de organisatie en de behandeling van ex-politieke gevangenen. Het ligt o.a. in de bedoeling op dit congres aan hangig te maken een voorstel aan de UNO, om richtlijnen vast te stellen, waarbij internationaal vastgelegd wordt, hoe politieke gevangenen in de toekomst in geval van oorlog die nen te worden behandeld. Zaterdag 27 September zal in de loop van de morgen het congres ge sloten worden, waarna des middags rondtochten door Zuid-Limburg wor den georganiseerd en voor de laatst- blijvende gasten des avonds nog een cabaretvoorstelling zal plaats vinden. BEURSOVERZICHT. Wederom waren de berichten uit Indië voor de effectenbeurs te Am sterdam gisteren de factor, die in hoofdzaak invloed uitoefende. Vol gens de laatste meldingen was de situatie .er allerminst op vooruit ge gaan en het gevolg hiervan was, dat de stemming op de beurs bepaald gedrukt was. Voornamelijk kwam dit tot uiting in de koersontwikke ling van de Cultuurfondsen en Ko ninklijke, waarvan de hoofdkoersen enige punten beneden het slot van eergisteren lagen, pe Nederlandse Industrieaandelen en de Scheep vaartpapieren boden echter goed weerstand en hoewel deze in enkele gevallen iets lager waren, konden toch maar onbetekenende mutaties worden 'opgemerkt. Ten aanzien van de Philipsaandelen dient er op ge wezen, dat deze aandelen ex 10 pro cent dividend werden genoteerd, zp- dat de hoofdkoers van 365 onge veer gelijk was aan de vorige slot- prijs, rekening houdende met dit dividend. De vrije handel was van kalme aard. Uit alles kon worden opgemerkt, dat het publiek een voorzichtige houding aannam, maar dit nam niet weg dat de koersen on der beurstijd toch nog een neiging tot achteruitgaan aan de dag legden. De Amerikaanse markt was uiterst rustig. De koersen waren weinig of slechts fractioneel veranderd. Op de beleggingsmarkt waren de Ne derlandse staatspapieren onregelma tig. De nieuwe conversielening was een fractie luier. Van de gemeente lijke en provinciale obligatiën viel weinig te vertellen. De pandbrieven- markt was kalm. Prolongatie 2 yï procent. Tegenwoordig moppert de produ cent er over het algemeen over, dat de prijzen van de tuinbouwproducten veel te hoog zijn. De oorzaak hiervan ligt niet bij de kostprijs, die de 'tuin der krijgt maar bij de verdubbelde transportkosten. Men komt niets yerder, wanneer men de toch al niet te hoge kostprijs van de producent gaat verlagen, aldus spr. Wij staan voor het feit, aldus de voorzitter, dat er een overproductie van vroege aardappelen dreigt te ko men en de prijzen gaan dalen. Ook in dit verband vond,spr. het zo jam mer, dat er nog geen handelsver bond met het Oostelijk nabuurland werd gesloten. Er moet immers een afzetgebied komen! De vergadering kwam tot de con clusie, dat de L.T.B. zelf de prijsre-' geling moet kunnen beinvloeden. Hij zal een telegram zenden aan minis ter Mansholt en aan alle bedrijf schappen met de volgehde inhoud: „De vakgroep tuinders van de L. T. B. tellende 65000 leaer, protesteert ten sterkste tegen de bestaande re gelingen terzake kostprij^bepalingen, waardoor de bestaansmogelijkheid der iuinders wordt bedreigd. Zij eist medezeggenschap 'in de Stichting voor de Landbouw en vraagt om bouw van het bedrijfsschap". 1000000000000000000000000000000000 c c loooooooooooooooooonoooooooooooooo BINNENLAND. Aan notaris R. Chr. A. van Cra- nenburgh te Haarlem is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als zo danig. Voor slagersbedienden beneden de 18 jaar bevat de Staatscourant een beschikking waarbij hun vergunning wordt verleend om op 2 dagen per week ten hoogste tien uren per xdag te werken tussen 7 en 18.30 uur, on der voorwaarde, dat door hen niet langer arbeid verricht wordt dan 48 uren per week. Kamerbewoners boven 65 jaar zullen a.s. winter 12 mund brandstof krijgen toegewezen. Er wordt althans een regeling in die zin voorbereid. Tussen politieke delinquenten, die arbeidden op het werk-object Eist bij Rhenen ontstond onenigheid. Een der bewakers loste een waarT schuwingsschot, dat echter ketste en de 44-jarige gedetineerde H. Lam me rs dodelijk trof. Van „Overal" voor het perso neel der Koninklijke Marine is thans het laatste nummer verschenen. Het blad zal worden opgevolgd door een maandblad, uitgegeven onder verant woordelijkheid van de afdeling per soneel van het ministerie van Marine. Een Butlin-camp zal te Zand- voort worden gesticht. Het kamp moet in 1948 gereed zijn. Met de bouw is een bedrag van 3 a 4 mil- lioen guliden gemoeid. In de eerste tijd zullen uitsluitend Engelsen in dit kamp verblijven volgens een specia le overeenkomst, 1 die getroffen is met de millionnair Butlin. Oorspron kelijk stond de regering afwijzend ite- genover het plan, maar omdat de En gelsen van plan waren in België hun tenten op te slaan, heeft het mini sterie goedgunstig over het plan be schikt. De dichter Jan Engelman en de componist Rudolf Escher werken aan een Nederl. opera, die tijdens de ju bileumfeesten van H.M. de Korfin- gin in 1948 zal worden opgevoerd, ten minste als de Minister voldoende subsidie wil geven, wat nog niet ze ker is. De bliksem is gisteravond om streeks half tien ingeslagen in een landbouwschuur te Kruiningen (Z.). De schuur brandde tot de grond toe af. Leiders van de Kath. Belgische Arbeidersbeweging komen deze en volgende week een bezoek brengen aan ons land. Zij bezoeken eerst den Bosch en daarna Amsterdam. Het aantal herten op de Veluwe is niet groot meer, namelijk 300. Vooral de stropers heffen een hoge tol van het edelwild. Om aan deze toestand een einde te maken, hebben nagenoeg alle gerechtigden tot de hertenjacht alsmede verschillende in stanties op het gebied van boswezen Noorderlicht Gisteravond is er een vrij sterk poollicht geweest, dat toen het zich uit de in deze tijd van het jaar niet wijkende schemering losmaakte, ve ler 'aandacht trok. Tegen de diffuus lichtende hemel rond 't Noord Noortwesten, tekende zich enkele wolkjes donker af. De hoger opschietende lichtbanden ver kleurden herhaaldelijk tot rose en rood. Op de zon is behalve een groot aantal kleinere zonnevlekken, een groep grote vlekken zichtbaar, die zich voor het blote oog als één flin ke stip voordoen. Dit is waarneem baar 'door een sterk en gelijkmatig beroet stukje glas. Het andere oog sluiten of met de hand bedekken. en natuurbescherming elkander ge vonden in een „Vereniging tot behoud van het Veluwse hert". Het le eskadron gevechtswagens is gisteren in de Willem Il-kazerne in Apeldoorn opgericht. Ook Bloemendaal zal leave, centre worden voor Amerikaanse sol daten. Het hotel „Duin en Daal" wordt daarvoor ingericht. Ter bestrijding van de colorado kever zal weer een bespuiting van de aardappelen moeten plaats hebben in de periode van 24 Juli t.m. 2 Augus tus. De pensionprijzen in Valkenburg werden practisch overal nageleefd. Alleen bleek, dat vrijwel alle hotel houders aan hun personeel veel te veel betalen. Aldus wees een con trole van de prijsbeheersing uit. Tot officier in de Orde van Oranje Nassau is benoemd dr. M. C. Kik, professor in de landbouwchemie aan de universiteit te Fayetteville (Arkansas). Dr. Kik is geboren te Bruinisse. Tezamen met zijn echtge note, die momenteel in ons land ver toeft, heeft hij veelaan „reliëf werk gedaan. De consul-generaal te Chicago zal de versierselen der Orde aan dr. Kik overhandigen. De Rott. Lloyd zal over de jaren 1940/44 20 pet. dividend uitkeren, waarvan 16 2/3 pet. in aandelen en 3 1/3 pet. in contanten. De resultaten over 1945 laten geen uitkering toe, terwijl over 1946 4 pet. dividend, ge heel betaalbaar in contanten, zal wor. den gedeclareerd. De Katholieke Volkspartij, kring Overijsel, houdt Zondag 20 Juli a.s. een jubileum-landdag op het ter rein van het geboortehuis van dr. Schaepman, „de Eeschhof" ih Tub- bergen. Het 6-jarige oorlogsweesje Ro bert Frederik Teitel, dat door de voogdijraad is toegewezen aan de Amsterdamse familie Coster, is Woensdagavond door zijn grootvader ontvoerd. De grijsaard is helemaal uit Palestina gekomen, om zijn klein kind weg te halen. De politie zoekt hem, omdat hij het kind aan het wet- ;elyk gezag heeft onttrokken. Misdienaars uit alle bisdommen komen de nationale mïsdienaars'dag, die op 31 Juli in Brakkenstein te Nij megen wordt gehouden bijwonen. Het programma is vol afwisseling. Na geestelijke verdieping komt geestelij ke en lichamelijke ontspanning. In. lichtingen bij het centrum voor aco- lythen-actie, Brakkenstein-Nijmegen. Valse kwartjes zijn te Enschede in omloop die buitengewoon goed zijn nagemaakt, doch niet van zink, maar van lood vervaardigd. Een dame heeft een exemplaar bij de recherche gebracht. BUITENLAND. Te Wenen is op 60-jarige leeftijd dr. Karl Doppler overleden. Hij waa bekend om zijn chirurgische bestrjj- dingsmethode van ouderdomsver- schijnselen, ofwel de verjongingsope- rktie. Zelf heeft hij er blijkbaar niet van geprofiteerd; hij kan echter ook jong gestorven zijn. Geleerden van het bacteriolo gisch instituut te Lubeck zijn erin geslaagd de bacil van het z.g. koud vuur te ontdekken. Zij hebben tevens een bestrijdingsmiddel gevonden. De Duitse bisschoppen hebben geprotesteerd tegen het verbod van drie katholieke bladen in de Russi sche zóne, hetgeen niet in overeen stemming is met de door de geal lieerden gehuldigde principes. Blijk baar hopen de bisschoppen dat zulk een protest nog iets zal uithalen. Een Britse kruiser en vijf torpe dojagers escorteren de „Pres. War- feild", die met 4.554 passagiers aan boord de kust van Palestina nadert. Het schip is afkomstig uit Baltimore. Bij Cosenza in Italië is een vrachtauto met arbeiders in een 100 M. diep ravijn gestort. Tien personen, werden gedood. ooooooooooooooooooooooooooooooöooc De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 29) ..Wil je daarmee zeggen, dat je niets om me geeft?" vroeg de jonge man onmiddellijk verschrikt en ang stig. „Eerlijk gezegd, nee," zei Arabel la openhartig, ofschoon niet minder spijtig. „Ik vind het ontzettend jam mer, dat ik je dit genoegen niet kan gunnen, maar nu weet je het in eens. Ik vind het werkelijk heel spijtig, dat dit gebeurd is, maar jul lie iopen ook allemaal zo hard van stapel. Ik weet zeker, dat ik daar helemaal geen bedoeling bij had, toen ik naar je toe ben gekomen, om je wat voo*- te lezen en met je te kaarten en al die dingen meer. Ik vond, dat ze je helemaal verkeerd aanpakten om je daar in dat sterf huis te later- doodkniezen, maar dat is nog heel wat anders dan verliefd op iemand worden. En nu is het al lemaal weer voorgoed tussen ons uit. Ik vind jullie verschrikkelijke mis punten, nu weet je het ineens," voeg de ze er plotseling driftig aan toe eq de tranen sprongen haar in de ogen. „Ik zal het voortaan wel uit mijn lijf laten, om ooit nog vrien delijk tegenover iemand te zijn. Ik heb er meer dan genoeg van. Als je tegen de een 'n vriendelijk woord zegt en hem vauit je venster har telijk nawuift, stuurt hij je een ver liefd epistel op je dak. Als je de de ander tijdens zijn ziekte een beetje komt opmonteren, vervolgt hij je in de rozentuin met een liefdes verklaring. Dat doet de deur toe, dat kan ik je wel zeggen, 't Is uit zeg ik je, voorgoed uit." „O, zeg dat niet, lieveling," drong Basil aan, terwijl hij zenuwachtig met de roos in zijn vingers stond te draaien, die zij hem gegeven had, zonder enig vermoeden, dat de jon ge man daar zo'n grote betekenis aan zou hechten. „Ik wil dit niet als een laatste en afdoenae antwoord beschouwen. Je zult op oe duur wel van me leren houden." „Ik nooit," zei Arabella, vriende lijk maar beslist. „Er blijkt maar al te duidelijk uit. dat je niet in het minst.begrepen hebt, waar de schoen wringt. Met al je geleerdheid en je boeken en je vier talen en je ex amens, zie je niet eens kans een eenvoudig meisjeshart te begrijpen. Een meisje kan op de duur van een man gaan houden, en dat gebeurt maar al te vaak. In jullie kringen schijnt dat zelfs voldoende té zijn om een huwelijk te sluiten. Maar ik zeg je, dat geen enkel meisje tijd nodig heeft om iemand te bemin nen." De jonge oxford-man wist niets op te antwoorden. Hij bepaalde zich er toe raar bedeesd te verzekeren, dat hij haar beslist zou leren hem te beminnen, indien zij hem slechts een kans wilde geven. „Ik zeg je nog ens, dat liefde hét enige op de wereld is, dat nie mand' van of aan een ander kan le ren," zei Arabella met een merkba re superioriteit in deze zaken. „Lief de heb je ineens, al kan het lang duren, voordat je werkelijk over tuigt geraakt van dit gevoel, of al duurt het soms -een eeuwigheid voor dat je kunt bewijzen, dat die liefde werkelijk bestaat. Maar ze is er van begin af aan of ze er niet. Tussen ons is er niets, althans niet bij my." „Ik zou alles doen, er alles voor over hebben, om je gelukkig te ma ken," bleef de veelbelovende ge leerde aandringen, nederig en onbe holpen als de eerste de beste stal jongen. En de dochter van de dorps winkelier, die op dït gebied meer wijsheid en ondervindeing bezat dan de theoreticus, antwoordde vriendelijk maar zonder een centi meter gewonnen te geven: „Geen enkele man kan een vrouw gelukkig maken, ze is wel of ze is niet gelukkig met hem, onder alle omstandigheden." „En waarom zou Je dan niet ge lukkig met mij kunnen zijn?" stelde Basil Cattermole-eindelijk de vraag van alle teleurgestelde minnaars. „Dat weet ik niet. Ik weet alleen, dat ik het niet zou kunnen, en dat is voldoende zou ik zeggen. Ik ben niét gewend dergelijke hoge vraag stukken op te lossen. Ik bepaal me tot het gegeven Ik kan niet anders zeggen, dan dat ik je een heel aar dige jongen vind en dat je zeker ooit eens erg gelukkig zult zijn met een meisje. Maar niet met mij in ieder geval. O, nee!" Tien minuten later zat ze in haar eigen kamer te schreien om de blik in Basil Cattermole's ogen, toen hij dat beslissende „o nee" van haar incaseerde. „Ik kan er geen touw meer aan vastknopen," zat ze te snikken. „De eerste had heelemaai geen hersens, deze heeft er juist iets te veel. Ik vraag me af, waar ik dan wel tevre den mee zal zijn." Dienzelfde middag reed Basil met zijn uitverkoren zuster Beryl naar Bournemouthwaar men telegra fisch kamers voor hem had besteld. De rampzalige Arabella, die in haar eigen kamer zat te snikken en zich verbazend ellendig voelde, was niet eens aanwezig om hem goede dag te zeggen. Maar zij had de gezichten der familie gezien. Zij begreep, dat zij wisten waarom hij het plotseling in zijn hoofd had gekregen om te vluchten. Er werd met geen woord over huwelijksaanzoeken en weige ringen gesproken. Dat behoefde ook niet. De Cattermole's wisten het en zij hadden hét verschrikkelijke kind wel in stukken kunnen scheuren. „Dat vreeselijke burgerkind moét niet wel bij het hoofd zijn," ver klaarde mrs. Cattermole tegen haar man. „Ik weet werkelijk niet of ik me opgelucht moet voelen, dat deze ramp tenminste van ons is afgewend, dan wel beledigd, omdat dit nest ten slotte niets te goed voor zich acht Iedereen zou toch vermoed hebben dat ze mét een sneltreinvaart op die mr. Wynstone zou zijn afgevlogen. Ze heeft hem kalm voor evenyeel laten staan." „Hm," zei de Squire, in een toon, die voor zijn echtgenote niet erg be moedigend klonk. Hij was als de meeste mannen. Hij beschouwde het als een goede noot en als een be wijs van gezond verstand, indien een meisje een man een blauwtje liet lopen. In het diepste van zijn hart is immers iedere man overtuigd; dat hy de enig geschikte echtgenoot zou zijn voor het meisje waarop hij' zijn ogen heeft laten valen. Zo zijn ze nu eenmaal. „En dan," verbrak* Amber de stil te, en dan, als ze zich eerst letterlijk aan Basil heeft opgedrongen, als ze hem met haar intrigues geheel voor zich heeft te weten te winnen, legt ze hem, ook hem, gewoon naast zich zich neer. En toch heeft die erwten- en hammenvader haar met geen an- der doel 'aan ons opgedrongen, dan om een geschikte echtgenoot uit on ze kringen voor haar te vinden. Ik zou wel eens willen weten, wat dan wel een goede partij voor haar is en wanneer het haar zal behagen om in alle grootmoedigheid af te dalen tot een van haar aanbidders. Ik vind hét verschrikkelijk!" „Ik zal jullie eens vertellen, waar de schoen wringt," kondigde het en fant terrible der familie,- Pearl Cat termole, uit de achtergrond van de salon aan. Toen na een plechtig rust, sprak ze het woord, dat ook de an dere op de lippen hadden: „Eric!" (Wordt

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2