Vooruitzichten van landbouw en veeteelt RADIO I Op korte golf I (ZtafreCCa DONDERDAG 17 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Minister Mansholt is bezorgd Op de vergadering van de Christ. Boeren- en Tuindersbond heeft Mi nister Mansholt een rede gehouden. De tijd is buitengewoon moeilijk zei Z. Exc. Alles gist en alles moet nieuwe banen zoeken. Daarmede moet het beleid rekening houden. Als de prijzen scherp worden gecalcu leerd, dan vreest men direct dat er geen rekening wordt gehouden met de bestaansmogelijkheid van de bo demproducent. Deze maatregelen moeten genomen worden ten behoeve van het volk en daarvoor moet. een offer worden gevraagd. Spr. is zo juist van een conferentie te Farijs teruggekeerd en daar is ge bleken dat er een duidelijk tekort aan granen is. Er moet zijn 50 millioen ton tarwe, doch er is slechts 32 mil lioen ton, dus éen duidelijk tekort van 18 millioen ton. Dit betekent ook een tekort aan mais, gerst en voeder- graan. Ik kan u dan ook niet voor '47 en ook niet voor 1948 uitzicht bieden. We moeten ter beperking van het pluimvee en de veestapel een appa raat hebben en ziehier het tragische, straks zullen we ditzelfde apparaat moeten hebben om een overproduc tie op te vangen. Bij de beschouwing van de toe komst moeten we rekenen met de in trede van de machine in land- en EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp inzake de nationale spaarraad en het uitgeven van rijks- spaarbrieven met 23 tegen 15 stem men aangenomen. (Tegen stemden de Vrijh., A. R., C. H. en C. P. N. voor zover aanwezig). Ook heeft de Eerste Kamer de be krachtiging v?n de maatregel van be stuur betreffende de dienstplichtvoor zieningen aangenomen. (Tegen Comm.). Bij dit wetsontwerp heeft de minis ter in antwoord op een vraag van ba ron van Voorst tot Voorst nogmaals de gegronde hoop uitgesproken, dat vóór 1 Jan. 1948 de definitieve her ziening van de dienstplichtwet in het Staatsblad zal staan. VRIJDAG HILVERSUM I (301 M). 7.30 Orgelspel. 8.30 Concert. 9.30 Zang met piano. 10.00 Utrechts Ste delijk Orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano, 11.15 gram.platen. 11.30 piano, vervolg. 11.45 gram.platen. 12.15 Canzonetta sextet. 13.15 Ne dcrlands kamerkoor. 13.45 Concert. 14.20 Van oude en nieuwe schrij vers. 14.40" Celesta-ensemble; 15.30 Kofen zingen. 15.50 Declamatie. 16.20 Het Radio Koperkwartet. 17.00 Piet Post. 17.30 Musette klanken; 17.45 Giaconda ensemble. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.15 Los van de aarde. 19.30 Geestelijke liederen. 19.45 Causerie. 20.15 Sans souci. 20.50 Lezing. 21.10 NCRV Vocaal kwartet; 21.30 Kurhaus; 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Avond concert. HILVERSUM II (415 M) 7.30 gram.platen. 8.18 Operapro gramma. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Vrolijke klanken. 9.35 Trio Pas- quier. 10.00 Morgenwijding. 10.20 De regenboog. 10.45 BBC-Sympho- nie-orkest. 11.00 Zang met piano. 11.15 Voor de vrouw. 11.30 gram. platen. 12.00 Hongaars programma. 12.30 Sportagenda. 12.35 The Sky- masters. 13.15 Vaudeville orkest. J4.00 Kookkunst. 14.20 Het Kamer orkest. 15.10 Ons volk en zijn dich ters. 15.30 Opera Martha. 14.00 En gelse organisten. 16.30 Tussen twaalf en zestien. 17.00 Marinierskapel. 17.30 Muzikaal babbeltje. 18.15 ver volg Marinierskapel. 18.40 Piano duo. 19.15 gram.platen. 19.30 Cursus „Wereldtraeièk en Christelijk ge loof". 19.50 Vrijzinnig Protestants nieuws. 20.05 Tweede Symphonic. 20.30 ..Betje Wolff in de Bébmster paétorie". 21.00 gram.platen. 21.25 Wielrennen. 21.30 Herdenking Spaanse Burgeroorlog. 21.45 Ama teurs zetten hun beste beentje voor. 22.15 gram.platen. 22.40 Avondwij ding. 23.15 Max Euwe. 23.25 gram. platen. tuinbouw. Dat kan een revolutie in de productie betekenen. Voor de land- en tuinbouw hebben we een constructief plan, dat we uitwerken. Als het enigszins kan. moet voor komen worden dat het agrarisch be drijf weer noodlijdend wordt. Dat zal moeilijk zijn, omdat tijdens de oorlog Amerika en Canada begonnen zijn zich be-'te houden met het bedrijf, waarin wij vroeger ons bestaan von den, nl. om graan om te zetten in zui- en vlees. Vooral Canada is onze concurrent. Gelukkig is dat de bevol king van eigen land toeneemt. We gingen sinds 1937 met 1 mil lioen inwoners vooruit. We stellen hogere eisen voor het product en de koopkracht is beter. Hoopgevend is ook het plan-Mars hall. De landbouw zal het moeilijk krijgen. Op allerlei gebied moet er van alles gebeuren. Alle krachten moeten geconcentreerd worden en intensivering van land- en tuinbouw- onderwijs is van 't grootste belang. ONTEVREDEN POLITIE Velen voelen zich gepasseerd Op het landelijk congres van de R.K. Politiebond „St. Michael" is felle critiek uitgeoefend op het departe ment van Justitie, waaronder de Rijkspolitie ressorteert. De klachten over de herwaardering van de rangen van het politieperso neel waren legio en uit de vergade ring werd uiterst scherpe critiek ge leverd op de huidige gang van zaken. Voortreffelijke politiemannen zijn ge passeerd bij bevordering Minder sterke figuren kregen een hogere waardering. Verschillende afgevaardigden vroe gen dan ook 'het hoofdbestuur al het mogelijke in het werk te stellen, dat er alsnog een mogelijkheid zal komen om gerechtvaardigde klachten over de herwaardering in te zenden. Het kledinggeld-1946 voor de rijks politie is nog niet terugbetaald en ook de kledingtoelage is verre van toereikend. Het Fonds voor Genees kundige Verzorging is door een juri disch foefje tot „dienst-Geneeskundi- ge Verzorging" omgezet, waardoor het gepensionneerde politiepersoneel buiten de geneeskundige /verzorging dreigt te vallen, en deze oudere men sen moeilijk of slechts tegen verhoog de kosten in een ander ziekenfonds kunnen komen. Ondanks de nieuwe salaris-regeling is de toestand van het gezin van den poltieman verre van ideaal. Boerende studenten Uit 10 verschillende landen Dinsdag 22 Juli a.s. 's middags om 16.00 uur zullen de Ministers van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Wederopbouw en Volkshuis vesting te West-Kapelle het interna tionale studentenkamp, dat aldaar wordt gehouden, openen. Ruim 700 studenten uit verschillen de landen van Europa (meer dan 10 naties vertegenwoordigende) hebben zich gedurende de zomermaanden beschikbaar gesteld, om op Walche ren aan de wederopbouw en de oogst- werkzaamheden te helpen. Onder hen •bevinden zich ook enige groepen meisjesstudenten. Deze laatsten zul len voornamelijk op boerderijen aan de oogstwerkzaamheden helpen. Voor de opening van het kamp zijn ook le den van het corps diplomatique uit genodigd. van die landen, die studen ten hebben afgevaardigd. DE ONTPLOFFINGEN BIJ BELFELD. Naar aanleiding van de grote scha de, die het tot ontploffing brengen van Duitse munitievoorraden aan de grens bij Belfeld en omgeving ver oorzaakt heeft, heeft de burgemees ter van Belfeld zich gewend tot de Engelse ambassade te Den Haag. Men kwam tot een bevredigend resultaat. In het vervolg zal niet meer dan 2 ton tegelijk worden vernietigd, ter wijl de explosietijden zijn vastgesteld tussen 9 en 9.30 uur 's morgens en tussen 2.30 en 3 uur 's middags. Van de schade, c\ie door de explosiesis ontstaan kan opgave worden gedaan bij de gemeentesecretaris van Bel feld. De glasschade komt voor reke ning van de Engelsen, terwijl voor de ernstige schade nog een regeling wordt uitgewerkt. Het nut van bliksemafleiders wordt aangetoond op deze foto, gemaakt in het laboratorium der Westing- house Electric Corp. te Pittsburgh, waar wetenschappelijke onderzoe kingen betreffende de bliksem wor den verricht. De op een maquette staande schuur wordt door een kunstmatige bliksem getroffen, doch beloopt geen schade. Fox P. DE KINDERBIJSLAG VOOR GEHUWDE MILITAIREN. Enige tijd geleden heeft het Ned. Verbond van Vakverenigingen zich gewend tot de ministers van Oorlog en Marine met het verzoek, de kin derbijslag bij de berekening van de kostwinnersvergpeding buiten be schouwing te laten. Aangezien dit volgens de tot nu toe bestaande voor schriften niet geschiedde, kwam het voor, dat de gezinnen van dienst plichtigen door de recente wijziging der Kinderbijslagwet niet alleen in inkomen niet vooruit gingen, doch soms zelfs hun inkomen enigszins zagen verminderen. De ministers van oorlog en marine hebben thans aan het N.V.V. mede gedeeld, dat zij bereid zijn, aan net bedoelde verzoek te voldoen, en de burgemeesters 'daarover zullen in strueren. In het vervolg zal de kinderbijslag dus ook ten aanzien van alle dienst plichtigen geheel aan het gezin ten goede komen. PERSONEEL VERENIGINGEN. De Stichting van de Arbeid heeft een commissie in het leven geroepen, die zich zal bezighouden met de, viaag of er in de huidige sociale ver houding in het bedrijfsleven plaats is voor z.g. personeelverenigingen, en zo ja, welke haar plaats en verhou ding moet zijn tussen de organisaties van werkgecvers en werknemers en tevens over de leiding van een onder neming. Voor de Kath. Werkgevers vereniging heeft «daarin ziting mr. P. 'van Boven, adj-directeur van de NV Machinefabriek v.h. Backer en Rueb te Breda; voor de Kath. Arbeiders beweging de heer A- Middelhuis. Weer in het kamp Nu voor plezier Met inschakeling van een aan tal politieke delinquenten uit het kamp Laren is men momen teel doende op de Loosdrechtse heide een omstreeks honderd tenten tellend kamp op te rich ten, waarin van Zaterdag 19 de zer af gedurende vier weken ex- politieke gevangenen in bezet tingstijd ieder een week zullen verblijven om oude banden aan te halen. Het kamp wordt, zols gemeld, georganiseerd door de vereniging van ex-politieke gevangenen m bezettingstijd. Van verschillende zijden ont vangen de organisatoren mede werking om het grootscheeps op gezetten kamp goed te doen sla gen. Er worden ook buitenland se gasten verwacht. Er is een aantal kunst- en ontspannings avonden met medewerking van bekende krachten vastgesteld, alsmede de odige excursies e-d. Het kamp zal Zaterdag worden geopend. DE AMSTERDAMSE BEURS VAN GISTEREN. Gisteren waren er berichten uit In- dië 'welke een hoopvolle beoordeling van de situatie in Nederlands Indië te voorschijn riepen en de beurs was klaarblijkelijk/ tengevolge hiervan goed prijshoudend, maar veel invloed op de marktontwikkeling hadden deze berichten toch niet. De hoofdkoersen verschilden maar weinig bij de vori ge slotprijzen, hoewel in de meeste gevallen een kleine verbetering kon worden waargenomen, vooral voor de Cultuurfondsen en Koninklijke, maar alles bijeen bleef de markt toch zeer kalm. In de vrije handel openbaarde zich enige belangstelling voor de cul tuuraandelen en deze gaven ook blijk van een goed stemming, maar veel beweging zat er toch niet in de markt. H.V.A.'s schommelden in hoofdzaak tussen 241 en 242, enige belangstel ling werd aan de dag gelegd voor Vorstenlanden, die tot 66 opliepen. De rubberaandelen waren meerendeels iets hoger en hetzelfde was het geval met de tabakken, doch de koersver schillen ten opzichte van de vorige slotprijzen waren toch maar zeer klein. De industrieafdeling was stil. Ook voor deze fondsen was de stem ming prijshoudend. De Philipsaande- len ontmoetten echter vraag en waren vast gestemd. Bij een vorige slotprijs van 368werd de hoofdkoers vastge steld op 373H en vervolgens werd zelfs tot 377 afgedaan, maar bij het scheiden van de markt werd gehan deld tegen 376. De Amerikaanse markt was zeer rustig. Voor zover zaken werden gedaan waren de koer sen merendeels een fractie lager. Op de beleggingsmarkt bestond wederom een goed stemming voor de Neder landse staatspapieren. De conversie lening werd verhandeld tegen 9913/16 a 99 7/8. Overigens waren de koersen zo goed als onveranderd. Prolongatie 2% procent. moooooooooooooooooooooooooooooooo C loooooooooooooooooonoooooooooooooo BINNENLAND. Het oud-lid der Tweede Kamer, de heer W. O. A. Koster, is op 63-ja- rige leeftijd te Zeist overleden. De stichting „Het vierde Priri. senkind" opende gisteren, in samen werking met de Kath. Jeugdbewe ging, het eerste van de 15 zomerkam pen te Horst-Sevenum. Hoofdaalmoe zenier A. J. L. Verhoeven was daar bij aanwezig. Een zieken-triduum zal, evenals vorig jaar, weer te Helmond worden gehouden en wel op 11, 12 en 13 Augustus. Bij het baden in zee bij Hollum op Ameland is de 24-jarige mej. Drews uit Leeuwarden verdronken. De rantsoen-waardering van paardevlees, welke op 6 Juni j.l. voorlopig gelijk gesteld werd aan die van rund- of varkensvlees, zal van 18 Juli af gesteld worden op 125 gram. Met ingang van deze datum zal men dus op een bon voor 100 gram vlees 125 gram paardevlees zonder been kunnen kopen. Ontslagen gedetineerden zullen, indien hun tijdens de detentie een ar beidsongeval is overkomen, na hun detentie op gelijke wijze schadeloos worden gesteld als dit voor vrije werknemers krachtens de ongevallen wet 1921 het geval is. Een wetsont werp daartoe is in voorbereiding. Schiedam heeft 70.000 inwoners. De vlag wapperde van het stadhuis. Het voltallig college van B. en W. was bij de inschrijving in de burger lijke stand aanwezig. Burgemeester J. W. Peek overhandigde de vader van de jonge Schiedammer een oor konde. Opnieuw staking bij de Delftse Kabelfabriek, aangezien met betrek king tot het toekennen van een prestatiepremie, waarover in begin Juni werd gestaakt, nog steeds geen bevredigende oplossing is gevonden. Het gehele personeel van Werk spoor te Amsterdam is gisterenmon gen enige uren in sit-down staking gegaan, omdat nog geen beslissing door de Rijksbemiddelaars was geno men over de nieuwe coll. arbeids overeenkomst en over de uitkering van een winstaandeel overeenkomen de met 72 maal het uurloon. De Jongeren-Derde-Orde van St. Franeiscus zal Zaterdag 26 en Zondag 27 Juli a.s. in Tilburg een groot ka pittel houden, waarop 350 vertegen woordigers van alle afdelingen pre sent zullen zijn. Onder het motto Wij leven" zullen de deelnemers zich gaan bezinnen op het ideaal van een sterk inwendig leven in francis caanse geest, waaruit als vanzelf een vruchtbaar apostolaat zal opbloeien. Bij een stoeipartij tussen enkele leerlingen van de ambachtsschool te Veghel (N.B.), die per autobus ver voerd werden, kwamen Dinsdag en kele jongens uit de bus te vallen. De 17-jarige L. v. d. Heuvel uit Mill bleef zwaar gewond op de weg lig gen. Nog dezelfde avond is het slacht offer overleden. Aan de heer L. J. Rogier te Rot terdam, schrijver van de „Geschiede nis1 van hret Katholicisme in Noord- Nederland" in de 16e en 17e eeuw" is het ere-doctoraat verleend in de faculteit der letteren en wijsbegeerte van de R.K. Universiteit te Nijme gen. Het is het eerste ere-doctoraat, dat de Nijmeegse Universtieit ver leent. De Nederlander Jan Bons heeft de tweede prijs, groot duizend dollar, verworven in de prijsvraag voor de beate affiche van de U.N.O. van het jaar. De internationale jury van ze ven kunstenaars kende de eerste toe aan de Canadese kunstenaar Hen ry Evenleigh. De Kruisvaarders van St. Jan hebben in Zeist een nieuw huis in ge bruik genomen voor ongeveer 80 jongens. Het huis is door kardinaal De Jong ingezegend. De Kath. Loodgietershond heeft in het bestuur gekozen de heren J. Rijbroek uit Haarlem, H. Kroesen uit den H?ag. p, Hendriks uit Arnhem en J. Tillermans uit Venray. De commissarissen der Konin gin van Limburg en Noord-Brabant hebben, in overleg met de colleges van Gedeputeerde Staten en de Ka mers van Koophandel in deze pro vincies, en met enige vooraanstaande personen uit het bedrijfsleven, het initiatief genomen tot de oprichting van een Stichting ter bevordering van het technisch hoger onderwijs in de Zuidelijke provinciën. De generaal der Redemptoris ten, pater L. Buis, zal Zaterdag uit Rome voor enige dagen in Neder land komen. Czaar Peter van Rusland zal dit jaar in Zaandam en Amsterdam wor den herdacht. In het nationale ere- comité ter huldiging van de Keizer aller Russen heben o.a. zitting: jh\ Beel, baron van Boetzelaer van Costerhout, de Russische ambassa deur Valkow en de voorzitter van de Russische handelsdelegatie Koesnet- sow. De R.K. Bond van electro-tecli- nische werkgevers besloot tot stich ting van .een bondbureau. Geklaagd werd over de toewijzing van gecon- tingenteerde materialen aan de in stallateurs. Tot voorzitter werd ge kozen de heer P. J. A. Zeestraten te Tilburg en tot bestuurslid G. W. Hij- stek te Den Haag. Een „Vereniging van Vrijwillige Politiekorpsen" is te Amsterdam op gericht, ter bevordering van vrijwil lige politiekorpsen. Zulk een korps bestaat reeds te Amsterdam (25 man sterk). Men is er mee bezig in enke le andere grote steden. De stoombootdienst Zierikzee Rotterdam is vanaf heden hervat. Vertrek van Rotterfdam, Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Het vliegveld „Twente", oor spronkelijk vijftig hectare groot, werd in de oorlog door de Duitsers vergroot tot 1800 H.A. Momenteel is het vliegveld in gebruik als terrein voor ide militaire vliegscholen. Naar v/ij vernemen zal van het uitge strekte terrein 500 H.A. beschikbaar blijven als vliegveld. De overige 1300 H.A. zullen wederom bebost of voor de landbouw geschikt gemaakt wor den. De K.L.M. bereidt een speciale vlucht voor van Amsterdam naar net nabij Holland (Mich.) gelegen vlieg veld. Nederland zal bij de feestelijk heden officieel worden vertegenwoor digd. De vertegenwoordigers zullen aan de luchtreis deelnemen. Het ligt tevens in de bedoeling, toeristen in de gelegenheid te stellen deze vlucht mee te maken. De aardappel-rooiers te Wierin- gerwerf werden opgevrolijkt met een concert van de Kon. Mil. Kapel. Tot rector-magnificus van de Kath. Econ. Hoogeschool te Tilburg is benoemd prof. H. A. Kaag. Duizend kruideniers uit de pro vincie Utrecht kwamen gisteren bij een om te protesteren tegen de te la ge winst-marge. In een motie werd aangedrongen op overleg door de re gering met de vakgroep detailhandel en met de groothandel. De productie van staal is belang rijk uitgebreid door het in gebruik nemen van een nieuwe electro-staal- oven te Utrecht, welke over 25000 kg. staal per keer smelt, Bij het zwemmen in de Lek is verdronken de 24-jarige mej. E. Kool te Lexmond. De 100 000ste badgast te Scheve- ningen van dit seizoen wordt van daag in zee verwacht. Meestal was dit eerst op het eind van de maand Augustus het geval. 50 Nederlandse boeren zouden er met ingang van 1 Januari a s. elke maand naar Australië kunnen ver trekken ;de eerste een of twee jaar als landarbeider. Paghala, Gaba en Prodeha, dat zijn de katholieke, neutrale en Prot. Christelijke Bomden van winkeliers in huishoudelijke branche, zullen he denavond te 8 uur in „Den Hout" (Bezuidenhout) te Den Haag een pro test-vergadering beleggen tegen de vele regerings-maatregelen. BUITENLAND. Het Franse vakverbond van zee lieden heeft gisteren een staking van 24 uur afgekondigd als protest tegen de lange duur der behandeling van de wetgeving betreffende sociale vei ligheid voor zeelieden. Tevens wordt er vandaag gestaakt in alle Franse rubberfabrieken. In Engeland is een plotselinge toevloed ontdekt van valse bankbil jetten van 5 en 10 pond sterling. Zij zouden uit Nederland, België en Frankrijk komen en indertijd door de Duitsers gedrukt zijn met het'oog op een invasie in Engeland. Sinds de maand Juni zijn onge veer 50.000 personen uit de Russische zóne van Duitsland naar Beieren ge vlucht. Vanwaar deze uittocht uit het paradijs? De Russische regering heeft Zweden geweigerd met een vlootes- kader een bezoek aan Leningrad te brengen. De havens waren nog niet gereed. Liefst geen bezoek en geen bióemen. De Spaanse regering zou van plan zijn, een algemene amnestie voor po litieke gevangenen af te kondigen. De vroegere Beierse minister voor denazificatie wordt er van be schuldigd, grote sommen verdiend te hebben met zwarte handel. De Britse Middellandse Zee- vloot zal Donderdag Malta verlaten voor het maken van een zomerkruis- tocht, waarbij o.a. ook Griekse ha vens zullen worden aangedaan. HAAGSE RECHTBANK. Wegens inbraak in diverse villa's te Wassenaar, waarbij een meisje eerst ging aanbellen om te controleren of iemand thuis was, heeft terecht ge staan de koopman S. S., tegen wie twee jaar gevangenistrraf met aftrek van preventief werd geëist. De recht bank heeft verdachte, conform die eis veroordeeld. De betaalbewerker D- N. T. heeft terecht gestaan wegens inbraak in een woning te Oegstgeest, waar voor de Officier tegen hem zeven maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief had geëist. De recht bank heeft een jaar gevangenisstraf, met aftrek van preventief, en vijf maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd opgelegd. HAAGSE POLITIERECHTER. De slager C. C. I. B. te Voorschoten" had vlees voorhanden, dat afkomstig was van clandestiene slachterij, hel leen gebeurd was, omdat er bonnen tekort was. De Officier bij de Haag se Politierechter vorderde drie maan den gevanigenisstraf. De rechter ver oordeelde tot een maand gevangenis straf, en verbeurd verklaring van het vlees. LEIDEN MULO-EXAMENS. Geslaagd voor het diploma A: C. Kelly, A. H. Schipper, M. Blonk, P. J. B. Kwestro, G. Wendt, M. Somme- ling, A. W. Roodbeen. P. Sirag, E. Oostveen, C. v. Opstal, H. J. v. Kam pen, allen te Leiden. W. Metz, H. Cudshoorn, C. J. de Kort, L. Lagen dijk, A. v. Keulen en A. H. de Ko gel te Hillegom; S. Parlevliet, te Haarlemmermeer; J. J. Rietkerk, J. L. Kooyman, A. Helmus, P. Kersber gen, M. T. Segers te Lisse; A- Ver boom, T. Vink, N. v. Vliet te Bode graven; C. A. v. d. Waag te Zwam- merdam; M. Moot en I. J. Verstraten te Voorschoten. A. v. d. Kooy te Ai- phen aan den Rijn; E. M. Moerman te Koudekerk aan den Rijn; C. Snij ders te Nieuwkoop; J. v. Starken- burg te Oegstgeest en K. v. Leeu- den idem; A. T. den Hartog, M. Oos tenrijk en D. L. Kroeze te Sassen- heim. Geslaagd voor diploma B: W. J. Segers, te Lisse. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een VTolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 28) „Stel je voor", kwam de /bverge- leerde Beryl met een onderdrukte kreet aandragen met het nieuws. ..Basil, zo intellectueel, zo ontwik keld, zo vreeselijk moeilijk, dat hij niet eens een Engelse roman kan verdragen. Basil zit me daar ge moedereerd te luisteren naar dat afgezaagd oud-Victoriaanse senti mentele liefdegeschiedenisje alsof hij er werkelijk schik in heeft! Hard op voorgelezen, alsjeblieft, in dat verschrikkelijke accent van het ont zettende kind. Wat zal erjiu weer gebeuren.?" - De bezoeksters 'knikten venijnig en zeiden, dat ze ongeveer vermoed den wat de familie Cattermole voor nieuwe schande te wachten stond. Het meisje, dat Billy Wynstone's huwelijksaanzoek had afgeslagen zou nu door de jonge Basil ten hu welijk worden gevraagd. „O, dat nooit", zei de familie Cat termole in eenparige halsstarigheid, zoals een stel struisvogels hun kop pen in het zand begraaft om de wer kelijkheid te ontlopen. „Nooit. Ba sil denkt gewoonweg niet aan een huwelijk. Dat weten we maar al te goed." „Van die kant is er niet het min ste gevaar," voegde Basil's moeder er aan toe. „Basil zou zich wellicht alleen tot een dergelijk soort zelf moord hebben laten verleiden, in dien ik halsstarig had geweigerl om het meisje in zijn tegenwoordigheid te brengen. Hij heeft nu eenmaal een onverbeterlijke zucht om steeds te denken, dat wij het slecht met hem menen en hem niets goeds gun nen. Maar ik was wel wijzer. Ik heb het verschrikkelijk kind onmiddel lijk toegelaten tot zijn kamer en met nurse zelfs een moeilijk kwartier doorgemaakt om haar zover te krij gen, dat ze A-mes volkomen vrijlaat. Ik kan wel zeggen, dat onze gast die gelegenheid heeft waargenomen om zich geheel in zijn kamer te af ficheren. Ze zit er als het ware vast geplakt. Laat hij zich maar uitkijken aan haar goedkope schoonheid. Ik weet nu eenmaal uit ondervinding dat onze jongelui meer aandacht schenken aan het aardige gezichtje van een kamermeisje dan aan de waardige trekken van de meisjes uit hun kringen. Karakter en, gereser veerdheid schijnen in onze dagen niet meer te tellen. Alles even op pervlakkig. Maar ik heb te veel ver trouwen in mijn jongste. Ik weet dat hij' zich nooit met een dergelijk schepsel zal kunnen tevreden stel len. Ja, ik was werkelijk heel slim, te slim om haar ook maar een ogen blik h4t voordeel van de verboden vrucht te gunnen." Maar deze onbetwistbare slimme zet woog niet op tegen een nog ster ker en natuurlijker charme. Het kwam alles even vlug, onver wacht zelfs voor de amateur-ver pleegster. De heer Cattermole was weer vol doende hersteld en mocht van tijd tot tijd een kleine wandeling maken. Zo kwam hij op een zachte middag naar de rozentuin, toen miss Ames wat bloemen afisneed voor Peggy Delamere, waarmede het arme fa milielid de 'tafel wilde versieren. Hij zei rustig: „O, ik was je juist aan het zoeken. Wat ben ik blij, dat ik je hier moet vinden in de zonne schijn en temidden van al die bloe men. Ik voelde er niets voor om het tegen je te zeggen in die verschrik kelijke kamer. „Wat"? vroeg Arabella Ames, nie in het minst vermoedend waar de jonge man heen wilde. „Ik vind het verbazend leuk, dat je er weer zo goed uitziet. Kijk eens, alleen het zien van deze heerlijkheid moet je weer heelemaal opknappen, mijn heer Basil." Zij stak hem het mandje met vers geplukte rozen toe. „Mag ik er een in je knoopsgat steken?" „Niet uit die," zei de jonge Basil en hij keek van het bloemenmand je naar een prachtige jonge knop, die Arabella in haar eigen blouse had gestoken. „Wil je me die roos geven?" vroeg hij bescheiden en zacht. Eeuwige goedzak die ze was, gaf Arabella onmiddellijk het gevraagde zonder dralen of al of niet gemeen de excuses. Maar zij was in het geheel niet voorbereid op het volgend verzoek. Met die jonge rode knop in zijn hand en de zon over dat prachtige „verschrikkelijke kind" vroeg de jonge Basil Cattermole ineens, met een groot verlangen in zijn ogen: „Wil je me ook de draagster ge ven?" Arabella keek hem verwonderd aan. „Wat betekent dat nu weer?" riep zij hem ontsteld toe en er kwam plotseling een grote afschuw voor die man in haar eerlijke hart op. Zij keek hem ineens beel scherp aan. Hij was zo geleerd., zij kon zich niet indenken, dat in die ogen een dromerig verlangen kon opko men, zoals zij dat nu herkende, den zelfde blik van die onbeperkte be wondering, die ze bij die lummel van 'n Wynstone had ontdekt, de man die niet anders kon zeggen dan heus! en reuze! En toch was er wel degelijk diezelfde verliefdheid in de ogen van die knappe en intellectu ele en geleerde Basil Cattermole, die in vier talen kon spreken over dingen, waar niemand een jota van verstond. „Wel heb ik van mijn leven!" riep Arabella uit, terwijl zij bijna haar rozen op het 'tuinpad liet val len. „is dit.is dit weer een nieuw hu welij ksaanzoek? „Inderdaad," zei de geleerde Ba sil, met een uitgelaten lach en zon der zijn ogen van haar af te laten. „Je moet zelf bemerkt hebben hoe ik reeds van de eerste dag af bui tengewoon van je gehouden heb." „Ik wist het niet, op mijn woord van eer," zei Arabella. „Welnu, dan weet je het nu in ieder geyal. Lieveling, mag ik van je blijven houden?" vroeg en smeek te de geleerde' etc. Basil. „Zeg me alleen maar, dat je er niets op te gen hebt, dat je ook een beetje van mij houdt., ja?" HOOFSTUK XI. Miss Arabella Ames stonddus voor de tweede maal binnen veer tien dagen voor de taak, die geeni enkel aardig meisje werkelijk met graagte aanvaardt of ze hertogin of keukenmeid is, zoals miss Ames het geval onder woorden had gebracht. Ik bedoel de zware plicht om „neen" te zeggen tegen een eerlij ke en vurige maar ongewenschte- minnaar, die haar juist "ten huwe lijk had gevraagd. Reeds toen ze daar in dat zonnige tuintje tegenover de jongste zoon van het geslacht Cattermole stond, met zijn bleeke, geleerde gezicht, dat haar door de brede brillengla zen bewonderend aankeek, was Ara bella voor zich zelf volkomen over tuigd, dat ze zich nooit, nooit zx>ver zou kunnen krijgen om „ja" tegen hem 'te zeggen. Het was weer net eender als met de andere. Er viel van het eerste ogenblik af niet meer aan te twijfelen. Met veel moeite, met merkbaai verdriet, maar met een moedige wilskracht, bracht ze er tenslotte een gesmoord: ,,'k Zou niet kunnen!' uit. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2