Eerste KNIL-mannen naar huis De automatische telefoon I Op korte golf j GLiofiMa WOENSDAG 16 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 MET DE „VOLENDAM" KOMEN DE Zondagmorgen op een nader vast te stellen uur, komen de eerste 451 manschappen van het Kon. Ned. Indisch leger met de „Volendam" thuis. Zij worden verwelkomd en ontvangen door de dienst van de repatriëring, die daartoe opdracht van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen en de dienst van de kwartiermeester-generaal ontving. In deze dienst werken pl.m. 45 in stanties samen! Reeds zijn zoals bekend, 80.000 re- patrierenden met ruim honderd sche pen naar huis gehaald. Thans komt het eerste contingent van het KNIL, valide mannen die meenden, dat in Indonesië hun plicht lag, met verlof naar Nederland. De marinierskapel komt hen op de versierde en bevlagde steigers van de Lloyd het welkom toespelen. Ni- Het Dakota-ongeval bij Guildfort Schuld bij de piloot Volgens een officieel rapport van het Britse ministerie van burger- luchtvaart berust de schuld van het ongeval met de Dakota van de KLM in November j.l. in de bossen van Shere bij Guildford in Surrey ge schied, bij de piloot, de twee-en- dertig jarige O. W. P. Kappelmeier. De hoofdinspecteur van ongevallen verklaart in zijn rapport, dat de piloot zich vergiste, toen hij voor bereidingen maakte om in slechte weersomstandigheden, komend uit Amsterdam, te Croydon te landen. De piloot, de mecanicien en een van de vijftien passagiers werden ge wond en de tweede marconist als mede de stewardess en één passa gier licht gewond. De inspecteur verklaart, dat de piloot „zijn ma chine met onvoldoende omzichtig heid bestuurde met het oog op het ontwijken van „hoge grond" bij het dalen door de wolken", en dat hij een verkeerde hoogteschatting maakte. De piloot had, aldus de in specteur, zijn hoogtemeter afgesteld op de luchtdruk boven de zee, me nend, dat dit ook de luchtdruk bo ven het vliegveld Croydon was. Al dus vergiste hij zich ten aanzien van de hoogte der machine in ver houding tot het vliegveld en zijn omgeving. Het feit, dat de veilig heidsriemen aangegespt waren, zal verwonding van nog meer passa giers voorkomen hebben, aldus het rapport. Nadat de inzittenden naar buiten gekomen waren, ontdekte de passagier G. S. Mayer een begin van brand, dat met behulp van een handblusser onderdrukt kon. wor den. RADIO DONDERDAG 17 JULI. HILVERSUM I. 7.45 Gram.pla- ten. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Ochtend- concert. 10.00 Leger des Heils. 10.15 Dienst. 10.45 Trio-sonate. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Gram.platen. 12.03 Het Omroep Kamerorkest. 12.30 Me- tropole orkest. 13.25 Vervolg orkest. 13.45 Vrouwenvaria. 14.00 Cinderella ensemble. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Kamerorkest. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Collegium Musicum Amstelodamense. 17.20 Composities. 17 45 All round sextet. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.45 Regeringsvoorlichtingsdienst. 20.15 De mariniers. 21.00 De vaart der volken. 21.50 Met band en plaat 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieu we Nederlandse muziek. 23.30 Gram. platen. HILVERSUM II. 7.30 Ochtend- rhythme. 8.15 Gram.platen. 8.45 Gram.-platen. 9.15 Morgenwijding. 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram.platen. 10.50 Kleu ters. 11.00 Viool. 11.20 Minneopolis orkest. 12.00 Piano. 12.35 De papa vers*. 13.15 Omroeporkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Gram-platen. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.05 Re prises. 17.20 Vacantie komt in zicht. 17.30 „De Speeldoos". 17.50 Het rijk overzee. 18.15 The Skymasters. 18.45 Sportpraatje. 19.10 „Europa zingt", 19.30 Licht avondprogramma. 20.15 Radio Philharmonisch Orkest. 21.15 Hoorspel. 22.10 Pierre Palla. 22.30 „In den schijnwerper". 23.25 Aan sluiting „Palace" hotel te Noordwijk. 23.45 Balletmuziek. Rode Kruis en „Indië helpt Ne derland" zullen voor verrassingen zorgen. Deze verrassingen zullen steeds aan alle terugkerende KNIL-mannen ter hand gesteld, worden. Velen op de „Volendam" hebben vrouwen en kinderen bij zich. Er zyn in totaal 1312 evacué's aan boord, waarvan 412 vrouwen en 449 kinde ren. Aan boord zijn voorts 23 gewonde passagiers en 136 manschappen der luchtstrijdkrachten, die voor bijzon dere opleidingen repatriëren. Indien de voortekenen niet bedrie gen, zo wordt van de repatrierings- dienst vernomen, wacht dit eerste K NIL-contingent een bijzondere ont vangst Men gevoelt zich verplicht deze Nederlanders, die eerst de strijd tegen de Japanners aanbonden, daar na in krijgsgevangenschap waren on der zeer moeilijke omstandigheden en ten slotte een vaak zware en lang durige militaire dienst vervulden, op extra hartelijke wijze tegemoet te treden. Dit is een preludium tot de terug komst van de 30.000 evacué's, onder v/ie, naér schatting, ruim de helft manschappen van het KNIL, die nog door de „Oostinjevaarders huistoe" moeten worden gebracht. Puck zei: „Ik ga naar Scheveningen" En vloog naar New York De zestienjarige Puck Mostert, uit de Lusthofstraat 3 te Rotter dam zei Maandagmorgen tegen zijn moeder: „*t Is zulk mooi weer vandaag, ik ga maar eens naar Scheveningen." 's Avonds om 12 uur werd er gebeld. „Dat zal 'm zijn", zei moeder Mostert. In plaats van haar Puck, zag moeder een inspeceur van de recherche uit het duister treden, die de ongeruste ouders kwam mededelen, dat zoonlief zich dien middag verscholen had in een „vliegende verhuiswagen" op Schiphol en veilig en wel op IJs land geland was. De bemanning had hem onderweg ontdekt en was eerst van plan hem in Reyk javik van boord te zetten, maar men schijnt van gedachten ver anderd te zijn, en heeft hem meegenomen naar New-York. Hij is er per eerste gelegen heid retour gegaan en hedenmor gen op Schiphol aangekomen, waar hy door de marchaussee werd verwelkomd. De Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, *dr. Jos. J. Gielen, heeft ten departemente de entrale jeugdzorgcommissie geïnstal leerd. De aanleiding tot het nemen van dit initiatief was de grote verdeeld heid, die er in he naoorlogse Neder land bestaat ten aanzien van de ver zorging en de verpleging van allerlei soort kinderen, die in nood-positie verkeren. Bij voorlopige besprekingen is dui delijk naar voren gekomen, dat er sinds vele jaren sterke behoefte be staat aan een krachtiger steun van overheidswege op dit gebied van de jeugdzorg, welke behoefte is gebleken uit de vele uitlatingen, juist van per sonen, werkzaam op het gebied van de particuliere kinderbescherming. De commissie heeft in de eerste plaats een coördinerende taak. Ze zal de problemen op de grensterreinen door gezamenlijk overleg tot een op lossing moeten brengen. De be moeiingen der commissie strekken zich echter niet uit tot de vraagstuk ken, die liggen op het terrein van het onderwijs alszodanig. In haar aanvankelijke samenstel ling telt de commissie uitsluitend le den, die behoren tot de op het ter- Tein van de jeugdzorg werkzame ambtenaren bij de departementen van algemeen bestuur, met de behar tiging van de belangen waarmee de ministers belast zijn. Het ligt aller minst in de bedoeling om aan de commissie geen verdere uitbreiding te geven; vertegenwoordigers van grote organisaties, die zich met de jeugdzorg bezig houden, kunnen niet gemist worden. DOORVOERVERKEER VIA ONZE HAVENS. Vandaag vertrekt een delegatie van tien vertegenwoordigers van de Amerikaanse en Britse militaire re geringen in Duitsland naar Den Haag voor besprekingen met de Nederlandse en Belgische regerin gen in verband met het gebruik van de havens Antwerpen, Rotter dam en Amsterdam voor het door voer verkeer van de Ver. Staten naar Duitsland. Kolonel Holmer, de directeur van de afdeling vervoer van de Ameri kaanse militaire regering en hoofd van de Amerikaanse gedelegeerden, heeft verklaard, dat men tijdens de onderhandelingen zal trachten rege lingen te treffen voor een zo nuttig mogelyk gebruik van de Rijnscheep vaart. Het ligt in de bedoeling, aldus kolonel Holmer, overeenkomsten af te sluiten, waardoor Duitse aken in Nederland kunnen varen en Belgi sche en Nederlandse schuiten in Duits gebied kunnen doordringen om goederen van Duitse herkomst te vervoeren. ROTTERDAM EIST VLIEGHAVEN. De gemeenteraad heeft gisteren een spoedeisende vergadering ge houden en besloot met algemene stemmen een telegram aan de mi nister-president te zenden, waarin men uiting gaf aan zijn mening, dat de mededelingen van minister Vos volkomen in strijd zijn met hetgeen, in het licht der toezeggingen door de regering gedaan in een twee jaar lang onafgebroken gevoerd overleg, in deze aangelegenheid mocht wor den verwacht, en dat men het thans door de regering ingenomen stand punt, met het oog op de sleutel positie, die de haven van Rotterdam inneemt in het nationale en. inter nationale verkeer, volstrekt onaan vaardbaar acht, waarom men er bij de regering met de meeste klem op aandringt, dat maatregelen zullen worden goedgekeurd en bevorderd, die vereist zijn om op de kortst mo gelijke termijn Rotterdam op het stuk van het luchtverkeer de positie te verschaffen, die in overeenstem ming is met de betekenis van Ne derlands grootste haven. De effectenbeurs te Amsterdam had gisteren een onbelangwekkend en vrijwel onbewogen verloop De animo was uiterst gering en de affai re was daarmede in overeenstem ming. Wederom zat er vrijwel geen tekening in de markt en toen de hoofdkoersen waren vastgesteld, kon wórden geconstateerd, dat vergele ken met de vorige slotprijzen geen of geen noemenswaardige verande ringen voorkwamen, behoudens voor enkele minder courante fondsen, waarbij de technische marktpositie een voorname rol speelt. In het vrije verkeer kwam opnieuw de terughou ding van het publiek tot uitdrukking, want op bijna geen enkele afdeling ontwikkelde zich affaire van bete kenis. Nu de handel in claims ko ninklijk boot tot het verleden be hoort, was de affaire, of liever de bedrijvigheid op de scheepvaartaf deling geheel «verdwenen. De industrieafdeling was zeer stil, eveneens zonder opvallende mutatie. In het tweede gedeelte van de beurs- tijd vormde zich een hoek in Aku's, zonder dat dit aanleiding gaf tot gro te variaties. Integendeel bleef de koers zo goed als stationnair. Ook de cultuurfondsenbleven ongeveer op het peil van gisteren. Het meest ging om in H.V.A.'s, die tussen 238M en 241 schommelde. De beleggingsmarkt was kalm. In dé nieuwe conversielening ging iets meer om dan gisteren. Daarbij liep de koers op van 99 11/16 tot 99 13/16. Overigens waren de staatsleningen zo goed als onveranderd. Voor de gemeentelijke en provinciale lenin# gen wérd vrij goede belangstelling aan de dag gelegd en deze papieren lagen stevig in de markt. Voor Indi sche gemeentelijke leningen bestond enige vraag en vandaag waren in het bijzonder de 4 procent leningen vast gestemd. De pandbrievenmarkt was kalm. Prolongatie 2J4 procent. 501ste STAATSLOTERIJ. 2e klasse, 2e lijst. No. 7361 ƒ20.000.—. No. 1177 f5.000.—. No. 930tL/ 2.000. No. 11464 1.500.—. No. 6447 ƒ1.000.—. No. 216U ƒ400.—. Nos. 14725, 19118 f 200.—. Nos. 2082 3151 4305 8426 8598 9761 12125 16671 100. Treinontsporing te Amsterdam Door het te vroeg overhalen van een rangeerwissel liep vanmorgen tussen 6 uur en half zeven een leeg personentreinstel, dat voorgereden moest worden, uit de reils van het meest gebruikte baanvak van het Centraal Station te Amsterdam, ml dat richting Zaandam en richting Haarlem. Aanzienlijke vertraging van het treinverkeer in en uit deze richtin gen was er het gevolg van, want de toegangen tot de laatste perrons van het C.S. waren versperd. Tegen acht uur vanmorgen was het spoorweg personeel er in geslaagd de versper ring in zoverre op te heffen, dat de eerste treinen naar de Zaan en in de richting Haarlem konden vertrek ken. DE MEI-AANVRAGEN VAN CONSUMENTEN-CREDIET. Het voortgezet overleg over de verlenging van consumentencredieten aan hen, die in Mei van de mogelijk heid gebruik hebben gemaakt om het crediet alsnog aan te vragen, heeft er toe geleid, aldus „Parool", dal geen andere dan de normale in de wet omschreven restricties zullen worden gemaakt, bij de verlenging van het crediet. Aan de districtsraden van het Cen traal Bureau voor het Consumenten- crediet is, zov vernemen wij, op dracht gegeven tot uitreiking over te gaan van de bonnenboekjes aan allen, die het hun toegezonden en quête-formulier hebben beantwoord. Uitgesloten zullen slechts worden zij, die financieel buiten de termen vallen. Er zijn bij <ie nieuwe inschrijvings termijn in Mei ongeveer 150.000 aan vragen voor gezinnen ingediend. In November 1946 bij de eerste in schrijvingstermijn bleek, dat de ge middelde gezinsgrootte van de aan vragers ongeveer vier tot vijf perso nen was. Neemt men dit als uitgangs punt, dan moet worden gerekend op de verstrekking van credieten voor ongeveer 700.000 personen. Aange zien de laatkomers geen f 100, piaar 75 per persoon uitgekeerd krijgen, zal er bij deze tweede ter mijn voor ruim 50 millioen aan bon nen worden verstrekt, In totaal zal er dan voor ruim 150 millioen aan bonnen zijn uitgegeven, terwijl op de begroting 180 millioen was ge raamd. WEERSVERWACHTING g KANS OP ONWEER IN HET o 5 ZUIDEN. o Voor het Noorden van het o g land: warm weer; vrijwel ner- o g gens onweer; meest matige wind o uit Oostelijke richtingen. o Voor het Zuiden van het o land: vrij warm weer met meer g o bewolking ey hier en daar on- g weer; wind aanvankelijk uitrOos- o telijke richtingen; later veran- o derlyk. ononoonooooooooooooooooooooooooooa Nieuwe techniek voor de tarieven Ter gelegenheid van de indienst- stelling van de nieuwe locale automa tische telefooncentrale te Arnhem heeft de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting het woord ge voerd. Hij wijdde daarbij tevens eni ge woorden aan de tariefstelling voor de telefonie in het algemeen. De minister zette hierover uiteen, dat het opstellen van de plannen voor het definitieve herstel der oorlogs beschadigingen en voor de verdere automatisering van het Nederlandse telefoonnet het noodzakelijk maakt om na te gaan in hoeverre het invoe ren van nieuwe fabrikaten wenselijk zal zijn. Voorop staat, dat het econo mische herstel van Nederland eist, dat de automatisering binnen een re delijke termijn gereed zal komen en dat technisch en financieel de meest aannemelijke oplossing moet worden nagestreefd. Dit brengt mede, dat niet alleen de verschillende technische schema's en groeperingen van centrales aan een onderzoek op doeltreffendheid en mi nimale kosten moeten worden onder worpen, maar dat bovendien dient te worden nagegaan in hoeverre het geldende tariefsysteem voor de inter- locale gesprekken moet worden her zien. Ons tegenwoordige tarïefstelsel, dat rechtstreeks is voortgekomen uit het handverkeer, staat slechts in zeer los verband met de kostprijs en houdt met name in geen enkel opzicht re kening met de kosten van de techni sche apparatuur, die in automati sche netten nodig is* voor het bereke nen van de gespreksbedragen. Deze apparatuur is tengevolge van haar gecompliceerdheid zeer kost baar. Men kan zich van deze gecompli ceerdheid gemakkelijk een voorstel ling maken, als men bedekt, dat de apparatuur de gesprekkosten moet bepalen door gesprekseenheden van drie minuten te registreren en tevens de hemelsbreed gemeten afstand tus sen de middelpunten van de telefoon netten van oproeper en opgeroepene. Sedert de invoering op grote schaal van de z.g. draaggolftelefo- nie (het systeem waarbij tot 48 gesprekken gelijktijdig over een dubbelader in de kabel kunnen worden gevoerd) vormt de afstand geen factor van betekenis meer voor de kosten van interlocale tele foongesprekken. De kosten van ge sprekken over draaggolfverbin din gen worden bepaald door het aan tal schakelstations, dat ze passe ren en de gespreksduur. Er is nu een eenvoudiger en goedkopere ap paratuur ontwikkeld voor het be palen der gesprekbedragen, die zich bovendien beter zal kunnen aan passen aan de kostprijzen der ge sprekken. De grondgedachte van het systeem is, dat enerzijds in hoofdzaak de wer kelijke gesproken tijd in rekening wordt gebracht en anderzijds de af- standberekening wordt vervangen door het technische verkeerscomplex, waarbinnen het gesprek wordt ge voerd, als tariefsbepalende eenheid te nemen. Men moet ctit als volgt zien: Het Nederlandse telefoonnet is opgebouwd uit locale netten, die in groepen, of sectoren verenigd zijn en die via een centrum, de, knooppuntcentrale met elkaar in verbinding staan (een sec tor vormt zoveel mogelijk een econo misch samenhangend gebied met de knooppuntcentrale in de belangrijk ste plaats* daarvan). Een aantal sec toren, gegroepeerd om een districts centrale vormt een district. Als tarief- bepalende eenheden in het interlo cale verkeer heeft men dan de sec tor, het district en het interdistricts- verkeer. Toepassing van deze gedachten zal voorlopig alleen daar kunnen plaats vinden, waar door herstel of auto matisering 'nieuwe apparaturen in dienst worden genomen. Aan de toe passing zal daarna geleidelijk uitbrei ding worden gegeven. >000000000000000000000000000000000 P c *>000000000000000000000000000000000 BINNENLAND. Binnenkort zullen wat meer si garen aan de markt kunnen komen, ten gevolge van het feit, dat de ach terstands die bij de fabrikanten over een tijdsverloop van twee maanden was ontstaan in de verwerking der grondstoffen, thans mag worden in gelopen. Een aantal fabrikanten had n.l. de grondstoffen, die zij toegewe zen kregen, niet in hun geheel ver werkt. Van een nieuwe parochiekerk tc Tilburg aan het Lay-park is Zondag de eerste steen gelegd. De bejaarde moeder van een ter doodveroordeelde, zat gistermorgen in de rechtszaal van de Raad van Cassatie in de grootste zenuwspan ning de beslissing van de Raad af te wachten over haar zoon. Toen de president, prof. Verzijl, mededeelde, dat hij in plaats van de doodstraf waarvoor de moeder blijkbaar vrees de tot levenslang was veroordeeld, werd de vrouw zo door emoties over weldigd, dat zij in elkaar zakte en door parketwachters de zaal moest worden uitgedragen. 550 Nederlandse emigranten, be staande uit boeren, bouwvakarbei ders en andere ambachtslieden, zul len Donderdag met de „Indrapoera" naar Zuid-Afrika vertrekken. Na een achtervolging hebben gisteren in alle' vroegte politie-agen- ten te Den Haag twee inbrekers 'ge grepen, die even te voren een ruit vernield hadden van een horloge winkel in de Vondelstraat en uit de etalage 4 armbandhorloges, 1 zakhor loge, 2 armbanden en 2 zilveren rin gen hadden ontvreemd. Een der twee verdachten was drie weken geleden vrijgelaten nadat hij een soortgelijk feit had gepleegd. De kruideniers die ontevreden zijn over de winstmarge hebben thans besloten de verschillende co mité's van acte te verenigen en een gezamenlijke commissie te benoe men, waarin zowel de groot- als kleinhandel betrokken is. Het jubilerende stadje Holland in Michigan (V.S.) wordt verrast met een echt Amsterdams pierement. Het orgel wordt vandaag verscheept. Gisteren heeft burgemeester d'Ailly op het binnenplein van Amsterdams stadhuis aan het wiel gedraaid. Het klonk prachtig. D zes prijswinnaars van een op stellenwedstrijd, welke is gehouden ter gelegenheid van,het eeuwfeest in Holland! (Michigan) komen Vrijdag per K.L.M. op Schiphol aan. Zij wor den hier te lande feestelijk ontvan gen - Twee Amsterdamse zwarte han delaren in buitenlands geld werden veroordeeld tot 8 maanden en 5 maanden gevangenisstraf, en- in be slagname van het voorhanden geld Te Helmond zal Zaterdag de brug over de Zuid-Willemsvaart offi cieel worden geopend. De schooltandverzorging zal lan delijk worden geregeld. Ouders be hoeven slechts een geringe bijdrage te geven. De kinderen krijgen bij het verlaten der school een kaart mee, die hun voor het leven recht geeft twee maal per jaar kosteloo^ het ge bit te laten nazien. Voor het schoolzwemmen zullen aan de inrichtingen, die daartoe ge legenheid geven, 8000 badpakjes worden verstrekt. Een mijn ontplofte op het onvei lig verklaarde strand tussen Egmond en Castricum, toen een vrachtauto erover-heen reed. Twee marine-sol daten, die op de auto zaten, werden gewond. De een kreeg een dijbeen breuk, de ander een hersenschudding. Een noodlottig ongeluk gebeurde op een onbewaakte overweg bij Hat- tem. Een auto uit Hattem werd door een trein gegrepen en meegesleurd. De auto-bestuurster, een dame uit Hattem, werd zwaar gewond, haar moeder op slag gedood. 4-500.000 scheermesjes zijn be steld, bij een fabriek hier te lande, door het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, ten behoeve van de le- geraanschaffingsdienst in Batavia. De bijenmarkt te Veenendaal is weer gehouden. Aangevoerd waren ruim 1800 volken. De prijzen varieer den van 20.30 per volk. Bij-het vissen is te Tilburg het 10-jarige jongetje J. Dusee verdron ken. De prijzen van kinderwagens zullen lager worden. Nieuwe prijsre gelingen z«n afgekondigd, waardoor verwacht mag worden, dat de wagens in goedkopere uitvoering zullen worden ingevoerd en geproduceerd. Voor de aandeelhouders der Phi lips fabrieken is het dividend over het boekjaar Mei 1945 tot 31 Decem ber '46 vastgesteld op 6 pCt. per jaar voor de gewone en cumulatief prefe rente aandelen, hetgeen over een pe riode van 20 maanden neerkomt op 10 pCt. BUITENLAND. In Columbia heeft zich een aard beving voorgedaan, die ernstige schade heeft veroorzaakt. In een kerk te.Pasto bij Bogote werd het hoofd altaar vernield, dat een waarde had van anderhalf millioen gulden. Chinese regeringstroepen heb ben de plaats Taian veroverd, waar door zij de strategisch belangrijke spoorweg van Nanking naar Tsinan beheersen. Vijftienduizend personen in Europa, die familie in Canada heb ben, wachten op een passagemogelijk heid naar Canada. Gebrek aan scheepsruimte is de oorzaak van de vertraging. Het eiland Monte Christo, de oude zomerresidentie der Italiaanse vorsten, staat in brand. Het kleine eiland is vermoedelijk onbewoond en men ziet geen kans om het vuur, dat in het struikgewas en de bossen gre tig voedsel vindt, te blussen. Een bestuurbare ballon van de Amerikaanse marine, bemand met 11 personen, is Maandag ten Noorden van San Francisco in zee gestort. Ne gen van de 11'inzittenden konden zich met een rubberboot in veiligheid stellen. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 27) De patient, was echter op ditzelfde ogenblik van oordeel, dat een beetje opwinding het enige was, waarnaar hij sinds zijn komst zat te verlangen. „Ga toch zitten, miss Ames", zei hij, zonder haar in haar bewegingen ook maar een seconde uit het oog te verliezen. ,,Blyf een beetje met me praten, wil je, terwijl de nurse weg is?" „Je bent eigenlijk niet meer dan een grote baby, dat je nog een nur se nodig hebt, vind je zelf ook niet?" zei Arabella plagend, maar toch met iets moederlijks over zich. Ze ging rustig zitten en richtte haar koren- blauwe ogen op zijn bleek gezicht. „Ik zie allang, wat jij eigenlijk man keert, mannetje," zei ze even later inet een vriendelijke lach. „Jij moet een beetje worden nagereden." „Ik word maar al te zeer nagere den en opgepast," zei Basil Catter- mole een beetje bitter. „Indien ik niet het gevoel had, alsof er hele vliegmachines in mijn hoofd rond- zoemden, zou ik die oude ezel van een dokter nooit verteld hebben, dat i*k op was, dat kan ik je wel vertellen. I'k heb al meer dan ge noeg van al die rustkuren, dat kan ik je wel verzekeren." „O", zei Arabella in een ver trouwelijke bui van medegevoelen, „ik zou er na tien minuten mijn buik al van vol hebben. En jij.." „Hm. Zeker, het is allerminst aan 'te bevelen," antwoorde de geleerde en adelijke Basil Cattermole op de ze vrije vertaling van van het be grip „vervelend vinden". Maar even later liet ook hij zich door die ogen wellicht en door die komisch ernst in het vriendelijk goedige .ge zicht verlokken tot wat meer ver trouwelijkheid. „Het is hier om te sterven van verveling," vloekte hy ineens. „Man, dat heb ik ook al gezegd," zei Arabella. „Is dat nou een manier van doen? Je zit hier als een mar meren engel bij het graf van een vroeggestorven echtgenote! Lieve deugd", riep ze ineens en haar woor den galmden tegen de strenge wit heid: van de strakke kamer, „je moet een beetje opgekikkerd worden, je moet je een beetje zien ie amuseren. Nou, wat zal ik nu eens voor je doen? Zal ik je wat voorlezen of zal ik ergens een stok kaarten zien 'te vinden en je leren petoeten." „Ik zou het alle twee even.heer lijk vinden," zei Basil Cattermole met een groeiende belangstelling in zijn ogen, die blijkbaar door een magneet tot miss Arabella's gezicht werden getrokken. „Alles wat je wilt Als je maar niet weg gaat. Je blijft toch nietwaar? Je mag wei even weg gaan, maar je moet weer erg vlug terugkomen. Beloof je dat?" Wat een verlichting, dit heerlijke natuurkind tegen die gemaakte be langstelling yan zijn zusters. En te gen die verschrikkelijke verpleeg- ter met haar methodisch systeem om hem elk vonkje van leven te ontne men. O. wat een heerlijke, wat een heeerlijke verandering! Ja, dat was de factor, waarmede al de Catter- mole's geen rekening hadden gehou- dden, toen zij de „verschrikkelijke" Arabella in hun aristocratische kring hadden opgenomen. Zij hadden geen rekening gehou den met de allesbeheersende char me van het meisje, dat een veran dering meebrengt. Die werkt, als niets anders werken kan. Het is de reden waarom mannen, die over het alge meen erg onverschillig zijn voor het vrouwelijk geslacht tot over hun oren verliefd geraken, op de vrou wen van een vreemd land, zodra ze hun voet maar over de grens heb ben gezet. Het is reden, waarom Engelse toeristen terugkomen met Italiaanse en Franse meisjes of zich zelfs wagen aan de mysterieuze Egyptise vrouwen. Om de een voudige reden, dat zij aangetrokken werden door de verandering in hun gewone omgang met de vrouwen van hun eigen land. Zij zouden u helemaal niet weten te zeggen, of hun eigen vronw zoveel beter is dan de Engelse vrouw. Zij hebben zich nooit de moeite gegeven om de meis jes uit hun eigen omgeving als zo danig te bestuderen. Maar de ver andering in kleding, in de kleur van haar en ogen is ineens voldoende ge weest om 'hun aandacht voor de vrouw te versterken tot een ver liefdheid. Om dezelfde reden zal een jongeman jaren lang in een dorp wonen, waar hij des Zondags uit de kerk een kring van de allerliefste meisjes om hem heen ziet verzameld zonder dat zijn hart naar een van die meisjes uitgaat. Hy is zo gewend ze elke dag te ontmoeten, met hen te lachen en te gekscheren, dat hij er niet aan denkt hen als iets anders dan kameraadjes te beschouwen. Breng op een goede dag een meisje uit een ander dorp mee op bezoek, die er heel wat minder knap uitziet die lang zo aardig niet js en ha, ineens is mijnheer een en al aan dacht. Om dezelfde reden trouwen jongelui, die thuis geregeld de lief ste zusters om zich heen hebben ge zien „met een mirakel van een kind, myn waarde", en komen de broers van de meest elegante en verfijnde verschijningen onzer vrouwelijke gezelschapskringen ineens aandra gen met de meest gewone kinderen, die op de aarde rondlopen. Vanwege de verandering. Het deed zijn uitwerking gelden in meer dan gewoon tempo op de jonge student, die hier verpleegd werd in zijn eigen huis, door zijn zusters. Het bleef de gehele ttfeek doorwerken. Inmiddels werd „De Schuur" onophoudelijk belegerd door de meest ongewone bezoekers, die van alle kanten kwamen opdagen en zelfs hun verblijf op het vasteland hadden opgeheven. Zij allen kwamen slechts met één doel. Zij hadden direct of indirect het verhaal gehoord, dat de herto gin kwistig had uitgestrooid. Zij wil de op hun beurt het meisje in ogen schouw nemen, dat zo'n kostelijke verzameling ongehoordheden had) uitgehaald door eerst de gevreesde hertogin de rug toe te keren en ver volgens een huwelijksaanbod af te slaan waarvoor driekwart der schoonmama's in spé erg dankbaar geweest zouden zijn. Tot hun grote teleurstelling liet dit wonderlijke meisjesproduct zich niet meer zien. Het scheen, dat zij elke middag haar tijd gaf aan de arme jongen* Basil Cattermole. Zij zat in zijn zie kenkamer, speelde petoet met hem, praatte met hem mét die gerucht makende stem, die nurse Hester ver ontwaardigd, maar tevergeefs, deedl rillen. Zij Jas hem ook hardop voor, terwijl ze van tijd tot tijd haar lec tuur moest onderbreken om haar zakdoek te gebruiken, dermate ont roerde de dramatise geschiedenis van „Vaarwel Geliefde", die ze weder om van de bovenste plank der speel kamer had weggehaald om de arme Basil bezig te houden. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2