Debat over regeringsverklaring De gemeenteraad van Noordwijk VRIJDAG 11 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 HET REGERINGSBELEID TEN AANZIEN VAN INDONESIË De Tweede Kamer heeft vanmor gen to elf uur een aanvang gemaakt met de beraadslaging over de in de vergadering van 10 Juli afgelegde regeringsverklaring over het beleid ten aanzien van Nederlands Indië. Bij de aanvang der vergadering ■waren aanwezig de ministers Beel, Jonkman, Drees, Fievez, Lieftinck, van Maarseveen, Vos en Schagen van Leeuwen. De tribunes 2ijn geheel gevuld. De heer De Groot (C.P.N.) ver klaarde vooraf, dat hij afziet van zijn interpellatie; De gevolgde werkwijze acht hij echter gevaarlijk. De heer Vonk (Vrijh.) zegt de re geringsverklaring met gemengde ge voelen te hebben bestudeerd en scep tisch gestemd te zijn. Hij betoogt, dat voor een degelijk beleid een rustige vastberadenheid nodig is. Hoezeer spr. vertrouwen heeft in deze vastberadenheid der re gering, toch geeft de verklaring nog veel reden tot twijfel. Vervolgens formuleert spr. enige vragen. Hoe is te verklaren, dat in de stuk ken niets te vinden is over de toepas sing van de artikelen en 4 van het accoord van Linggadjati en moet er Uit worden afgeleid, dat de Soenda- nezen en Madoerezen uiteindelijk toch aan de republiek zullen worden uitgeleverd1 tegen hun wil en in strijd met de Nederlandse verant woordelijkheid tegenover deze volke- "ren. Hoe is het te verklaren, dat er niets te vinden is over de in het ac coord opgenomen oppersouvereine unie en moet daaruit worden afge leid, dat van deze constructie t.z.t. zal worden afgezien? Acht de regering de instelling van de interim-regering in overeenstem ming met het beleid van Linggadjati en in overeenstemming; met de grond wet én hoe is dat te motiveren. Is de regering niet van oordeel, dat de interim-regering de Neder landse Staten-Generaal zal uitscha kelen en het controlerecht dat zij hebben uit te oefenen en zo neen, hoe stelt de regering zich voor de be voegdheden der interim-regering te construeren, opdat de Staten-Gene raal hun controleplicht kunnen uit oefenen? „BAND NEDERLAND—INDIë". Onder grote belangstelling werd gisteravond in „De Harmonie" de jaarvergadering gehouden van de „Band NederlandIndië". De presi dente, mevrouw H. M. Mulder, heet te allen welkom, waarna zij een uit eenzetting gaf van het doel van de Band: het leggen van contact tussen de jongens, die in Indië hun militai re plichten vervullen, cn zij, die in het vaderland zijn achtergebleven. In het eerste verenigingsjaar kon op de ze wijze reeds veel tot. stand worden gebracht, terwijl ook thans- de Band nog op allerlei wijze probeert het contact te verstevigen. In dit verband kon spreekster mededelen, dat zeer binnenkort een actie op touw zal wor den gezet voor de aanschaffing van enkele radiotoestellen voor onze jon gens in Indië, Mevr. Mulder besloot haar toespraak met een krachtige op wekking om als lid van de Band toe te treden, waartoe men zich bij mej. J. Brusse, Middelweg 32; kan opge ven. Uit het jaarverslag van de secre taresse, mevr. J. Jansen, bleek, dat de vereniging thans ruim 200 leden telt; het financieel overzicht van mevr. M. Larrewijn meldde een batig saldo van 198.De secretaresse, die haar functie niet langer kon blij. ven vervullen, werd dankgezegd voor al het werk, dat zij in het belang van de Band had verricht. Als bestuurs leden werden gekozen de heren K. Cebol en M, van Buel. Na dè pauze werd een zeer geva rieerd programma afgewerkt. CLANDESTIENE SLACHTERS AANGEHOUDEN. Door de politie zijn in arrest ge steld de 28-jarige G. L. B., de 38-jar. B. E., de 51-jar. P. de R. en de 28-jar. P. J. R., allen hier ter stede woon achtig, die de laatste twee te Zoe- terwoude werden aangehouden in verband met het clandestien slachten van schapen. BONKAARTEN AFHALEN. Zaterdag zijn aan de beurt de ge zinnen waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 55.501 t/m 56.500. Meebrengen:- de tweede dis tributiestamkaarten (zonder inleg vel) en de nog niet aangewezen bon kaartstroken van bonkaart 707. Het kantoor aan de Steenschuur is voor deze uitreiking geopend van 8.30 tot 11.45 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Lucia Joanna Maria, d. van W. M. van Appel en J. M. G. Speel: Petronella Helena, d. van C. van der Lelie en J. M. van der Reij- den; Helena Elisabeth, d. van P. P. Devilee en A. M. van der Meer; Eli sabeth, d. van J. L. Ouwerkerk en J. J. Blikman; Jannetje Elisabeth Anto- nia, d. van H. M. Swaak en J. van Ulden; Dork Johannes, z. van W. Swaak en M. C. de Vink; Elsje, d. van A. Smit en K. Kukler. Ondertrouwd: L. M. P. van Berge Henegouwen jm. 24 j. en A. G. M. Buil jd. 24 j.; A. van der Klaauw jm. 34 j. en S. M. Guleij jd. 27 j.; M. W. Koudijs jm. 24 j. en C. J. Marijt jd. 29 j,; P, L. Noteboom jm. 24 j.'en S. Beers jd. 19 j.; G. Biegstraaten jm. 24 j. en E. C. Maas' jd. 28 j.; J van der Wogrd jm. 28 j. en J. H, van Leeu- !wen jd. 31 j.; J. Boezaard jm. 24 j. en C. M. Siera jd. 25 j.; H. O. Kamp- schuur jm. 23 j. en E. Cornet jd. 26 j.; F. G. van Zwieten jm. 27 j. en C. van Bemmel jd. 25 j. Is het geen plicht de interim-re gering bij de Staten-Generaal voor te brengen? Heeft de regeering niet begrepen, dat de Nederlandse souvereiniteit voor de overgangstijd' slechts de jure erkend wordt? Spr. vraagt of dit niet eerder een capitulatie oplevert dan een ultima tum? Wat moet er gedacht worden van de verklaring van dr. van Mook in een persconferentie uitsluitend voor de buitenlandse pers. dat het doel der Nederlandse regering is oprich ting ener souvereine Indonesische fe deratie zonder van de souvereine unie en Linggadjati te reppen? Verklaart de regering zich daarmee accoord? Vervolgens brengt de heer Vonk de kwestie der gijzelaars ter sprake. Hij betoogt, dat in de 13 maanden dat deze regering aan het bewind is, men geen stap verder gekomen is in Indië. (Inmiddels is ook minister Huys- mans ter vergadering verschenen). Vervolgens betoogt hij nog, dat op de achtergrond van het republikeinse streven het communisme staat. Het Indisch nationalkme staat lijnrecht tegenover het communisme. Het laat ste republikeinse kabinet is zo scharlaken-rood, dat het lijkt, dat men onderhandelt met een communis tisch complot. Het is z.i, duidelijk, dat het einde van het camouflage-drama nadert- Spr. acht het juist, dat de regering duidelijk en omonwonden haar eisen heeft gesteld, REPUBLIKEINS COMMENTAAR. Officiële republikeinse kringen te Batavia hebben commentaar gele verd, welke zij in de Engelse taal hebben uitgegeven. De vertaalde tekst luidt: Volgens de mening van republi keinse kringen kan uit het jongste re publikeinse antwoord worden gecon stateerd, dat de republiek zeer dui delijk aan de Nederlandse bezwaren is tegemoet gekomen. Verdere besprekingen zullen wor den gehouden over de gezamenlijke gendarmerie. Hierbij zal de repu bliek haar voorstellen naar voren brengen. Deze voorstellen zullen de handhaving van orde en rust verze keren. Het staken der vijandelijkhe den zal natuurlijk de situatie ver der doen opklaren. Het meest belang rijke zal echter de demilitairisatie van de demarcatielijnen zijn. Een spoedige totstandkoming van een in terimregering zal aan de ongewenste toestanden, zoals deze in de Neder landse regeringsverklaring van gis teren zijn genoemd, een einde maken, De interimregering, waarin ver tegenwoordigers van de republiek,. Oost-Indonesië en Borneo zitting hebben, zal eveneens de moeilijkhe den uit de weg ruimen. De republiek heeft Hadji Agoes Salim reeds terug geroepen en de functies van gouver neur van Borneo, Oost-Indonesië, de Moluken en de Kleine Soenda-eilan- den opgeheven. (Berichten, opgenomen in een ge deelte van ons vorig nummer). BINNENLAND DE VONNISSEN IN DE ZAAK TEGEN HET COMMANDO FRANK. 'Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft arrest gewezen in de zaak tegen dc vier Haagse poli- tie-mannen, die tijdens de bezetting hebben deel uitgemaakt van het zo genaamde kommando Frank, een kommando, dat voornamelijk ten be hoeve van de S.D. kommissaris Frank opereerde. De verdachten hebben zich zodanig misdragen, dat de advocaat-generaal, mr. de Gruy- ter zich genoodzaakt zag in drie der zaken de hoogste straf te eisen en m ce vierde levenslange gevangenis straf. Hij requireerde n.l. tegen J. H. Chr Krom, hoofdrechercheur der staatsrecherche, Chr. W. J. baron v. Boetzelaer, inspecteur der staatsre cherche, en C, van Baarle, opper wachtmeester der staatspolitie de doodstraf en tegen H. Zinkhaan, wachtmeester der staatspolitie le venslang. De uitspraken luiden: tegen J. Krom de doodstraf, met de overwe ging, dat de bewezen feiten zo ern stig zijn en zich over een dusdanig lange periode hebben uitgestrekt, dat hier de hoogste straf op haar plaats is. Tegen Chr. W. J. baron v. Boetzelaer levenslange gevangenisstraf. Het Hof wilde in dit geval niet de hoogste straf opleggen in de overweging, dat de door hem gepleegde feiten, hoe wél hoogst ernstig, iets minder ern stig en talrijke waren dan die, ge pleegd door Krom, en hield voorts rekening met de jeugd van verdach te alsmede met het feit, dat hij vele hem als illegaal werker bekend staande personen ongemoeid heeft gelaten. Tegen C. van Baarle 20 jaar ge vangenisstraf met aftrek en levens lange ontzetting. Ook ten aanzien van deze verdachte had het Hof het ongemoeid laten van illegale werkers als verzachtende omstandigheid over wogen, doch, in verband met de ernst en de talrijkheid zijner mis drijven, gemeend, dit geen gewicht in de schaal te moeten laten leggen. Wel had het Hof zijn jeugd in aan merking genomen alsmede de minde re belangrijkheid zijner functies in vergelijking tot die van K. en v. B. Tegen H. Zinkhaan een gevangenis straf van 15 jaar met aftrek, levens lange ontzetting en ontzegging van het recht bfj de gewapende macht te dienen voor de tijd van het leven. Ook in dit géval had het Hof de min der belangrijke functies en het be trekkelijk korte tijdsverloop, waarin de misdaden zijn begaan als verzach tende omstandigheden laten gelden. Aan alle vier beklaagden werd het recht van cassatie toegekend. OUD-BURGEMEESTER VAN UTRECHT VEROORDEELD. Het bijzonder gerechtshof te Am- si erdam, zitting houdend te Utrecht, veroordeelde hedenmorgen de 49-ja- nge C. van Ravenswaay, die van 1942 tot 1945 burgemeester van Utrecht iz geweest, tot elf Jaar Rijkswerkin richting met aftrek en ontzet ting uit alle rechten voor de tijd van het leven. Hem werd het recht van cassatie verleend. De eis luidde 15 jaar. LAATSTE POSITIE NEDERL. PASSAGIERSSCHEPEN. Alphard, Rio Grande de SulRot terdam, 8 Juli van Florianapolis. Johan de Witt, 9 Juli van Batavia naar Amsterdam. Kota Gede, RotterdamJava, pass. 9 Juli 17 uur Gibraltar. Sibajak, Batavia-Rotterdam, 9 Ju li van Port Said. Volendam, Java—Rotterdam, 9 Ju li 18 uur te Port Said, wordt 19 Juli te Rotterdam verwacht. Westerdam, 9 Juli om 16 uur van New York naar Rotterdam. BUITENLAND PROEVEN MET RADIO-TELEVISIE IN HET VATICAAN. Gisteravond hebben de technici van de Amerikaanse Radio Corpora tion in de pauselijke vertrekken proe ven genomen met televisie-uitzen ding. De uitzend-apparaten waren op gesteld in de Consistoriezaal, terwijl in verschillende vertrekken ontvan gers waren opgesteld o,m. in de par ticuliere bibliotheek van de Paus. Door een groep zangers werden lie deren van de Italiaanse componist ü'Esprilio Paceili, ten gehore ge bracht, terwijl tegelijkertijd de op stelling van het koor zichtbaar was. Van een der vensters uit werd ver volgens een panorama van het Vati- caan vertoond. Paus Pius XII volgde het experiment met grote belangstel ling en wenste de technici geluk met het behaalde succes. In de andere vertrekken volgden vele hoogwaar digheidsbekleders de uitzending. ALPHEN AAN DEN RIJN Alphen krijgt zijn muziektent. - Na heel veel moeilijkheden te heb ben overwonnen zijn de plannen van de Vereniging „Alphens Belang'' Voor het stichten van een muziek tent thans in een dusdanig stadium gekomen, dat wij daaromtrent het een en ander ter kennis kunnen brengen. In overleg met het ge meentebestuur is overeenstemming bereikt over de plaats waar de tent zal worden geplaatst, namelijk op het plekje grond tussen het vijver tje en de ingang naar het Bospark, achter het Raadhuis. In overeenstem ming met de aard der omgeving al daar. heeft het bestuur van de Ver eniging „Alphens Belang" een al leszins verantwoord ontwerp ge- maakt van de te bouwen tent, welk ontwerp de goedkeuring van het gemeentebestuur heeft verkregen. Voor het bouwen van de tent, zal na verkregen toestemming van de offi ciële instanties hiertoe, de mede werking worden ingeroepen van plaatselijke fabrikanten en aanne mers om deze tent, als zijnde een product van gemeenschappelijk ge dragen zorg en geleverde arbeid en financiële offers, in het kortst moge lijk tijdsbestek te vervaardigen. De plaats is vastgesteld, doch het is niet denkbeeldig, dat er ter plaatse door de aanwezigheid van het grote gebouw en van het bos-park, een wisselwerking van geluiderf ontstaat als er geconcerteerd wordt, welke wisselwerking ongewenste echo's zou kunnen veroorzaken. Teneinde zulks na te gaan heeft het bestuur van A. B. gemeend enkele plaatselijke muziek- en zangverenigingen de ge legenheid te moeten geven een proef te nemen. Reeds is de medewerking verkregen van de Harmonievereni gingen „Crescendo" en „Arti" en van de R. K. Gemengde Zangvereniging „Sint Bonifacius' welke, behoudens onvoorziene omstandigheden, respec tievelijk op Dinsdag 15 Juli, Dinsdag 22 Juli en Donderdag 17 Juli, telkens des avonds van 89 uur, op de ge dachte plaats, een openlucht-uitvoe ring zullen geven. Deze verenigin geen kiezen hun programma zó, dat het voor een ieder wat goeds biedt. De ontwerp-tekening van de toe komstige tent zal gedurende die avonden voor een ieder ter bezich tiging worden bevestigd aan de tij delijke muziektent, DE KAAG Groot waterfestijn - Vliegende schijf. Als 'n vliegende schijf scheert hij over het water, met een snelheid van 55 a 60 kilometer. Wonder mooie sport, dat waterskiën (niet te ver warren met het z.g.n. planken), in Nederland door 99 der bevolking nog nooit eerder gezien. Op 30 en 31 Juli a.s., beide avonden aanvang 7 uur, zal door de heer Th. van Lent, alhier, ter gelegenheid van het grote jaarlijkse Oranjefeest, deze unieke sport een uur lang worden gedenion- streerd. Terwijl dan om 8.30 uur pre cies, de gondelvaart zal starten, wel ke door bloemen versierd en opge tooid met honderden tintelende lichtjes van vetpotjes, lampions en schijnwerpers 'n fantastisch schouw spel bieden. Er bestaat nu reeds veel belangstelling voor deze feestelijk heden. Vanuit Leiden zal de grote salonboot van Gebrs. Harland des avonds 6 uur vertrekken om ook de inwoners van Leiden en Omstreken de gelegenheid te bieden 'n prachtige boottocht te maken bij avond over de Kagerplassen. Daarna meren bij het dorp de Kaag om te genieten van het waterskiën, de gondelvaart en 'n bezoek te brengen aan het feestter rein, 'aar diverse attractie's zullen zijn. o.a. schommelschuitjes, zweef molen, draaimolen, volksspelen enz. enz. Deze boot zal vertrekken vanaf de haven te Leiden op beide avon den om 6 uur precies, om des avonds 11 uur weer terug te keren. Voor na dere bizonderheden raadplege men de advertentie van Gebrs. Harland, welke binnen enkele dagen in dit blad zal verschijnen. Donderdagavond vergaderde onder voorzitterscnap van burgemeester G. F. W. van Berckel de gemeen teraad, waarbij afwezig was met ken nisgeving de heer j. Schumacher. Op de vraag in een der vorige ver gaderingen gesteld, of ook de lonen der werksters zijn aangepast aan de toegekende verhogingen voor amb tenaren en werklieden kon beves tigend worden geantwoord. Toch meenden enkele raadsleden dat en kele herzieningen nodig waren en een amendement van de heer de Boer hierop zal in handen gesteld worden van de personeels-commissie. Het voorstel betreffende herzie ning der verordening op het beheer der bedrijven en besluiten tot afwij king van de art. 2122 van ge noemde verordening voor de jaren 1946 en 1947 wordt zonder h. st. aan genomen. Door de Unie van Over heidspersoneel was een adres aan de raad gericht om te bevorderen, dat de bestaande verlof-regeling van 1U dagen wordt gebracht op 12 dagen. Hiertoe werd besloten, met terugwerkende kracht op 1 Jan, 1.1. Besloten werd aan alle ambtenaren en werklieden een uitkering van 2 pet. te verstrekken, In het volgende punt kwam ter sprake de persgasleiding langs de tankgracht vanaf de Noordtwijker- hoek tot aan de Hogeweg, Oorspron kelijk was men van mening dat deze tankgracht behouden zou olijven als vaarwater, doch nadien heeft de raad besloten tot demping. Nu men binnen enkele weken hiertoe zal overgaan, wordt de persgasleiding langs deze tankval een acuut geval. Het zonder meer verwijderen van deze leiding zou tot gevolg hebben, dat de gasvoorziening voor onze ge meente onmogelijk wordt. Materiaal voor een leiding langs de Lageweg is niet te bekomen en al zou het te bekomen zijn, dan zou dit een uit gaaf vragen van pl.m. 25.000.—. Na rijp beraad zijn B. en W. tot de overtuiging gekomen, dat het aan brengen Van zinkers in de Dinsdag- sewetering en het uitbaggeren van de Maanaagsewetering van Hogeweg tot Kruiswatering en de Dinsdagse- wetering van de tankgracht tot de Noordwijkerhoek de beste en snelste oplossing biedt. Wat het uitbaggeren betreft hebben B. en W. zich reeds 'gewend tot het Hoogheemraadschap van Rijnland om op korte termijn maatregelen te treffen om deze wa teren weer op de vereiste diepte te brengen. Ten behoeve van de gas leiding zal een beroep worden ge- wdaan op de „belemeringswet pri vaatrecht", waardoor de gemeente dan niet onmiddellijk tot grondaan koop voor de gasleiding wordt ge noodzaakt. Na enkele besprekingen werd het voorstel van B. en W. aan genomen, waarvoor een crediet van 7500.werd beschikbaar gesteld. Voor de <iuur van één jaar werd wederom van de staat gehuurd te gen een bedrag van f 300.— 5 ge deelten van het strand .benoorden de vuurtoren met het uitsluitend recht tot het doen plaatsen en heb ben van stoelen, tenten enz. Het doel van deze huur is hiermede privaat rechtelijk te kunnen optreden tegen ongewenste plaatsing van consump tietenten e. d. en in het algemeen de controle op het strand doelmatig te kunnen uitoefenen. Vervolgens werd op diens verzoek aan dr. J. B. V. M. J. v. d. Mortel eervol ontslag verleend als ambtenaar van de bur gerlijke stand. Bij raadsbesluit van 10 Febr. j.l. werd de bezoldiging van de chef monteur bij het G. E. B. vastgesteld op 2755.tot f 3420.—; hiertegen waren van Ged. Staten bezwaren in gekomen en werd een maximum van 3200.per jaar voldoende geacht, Overeenkomstig met dit verlangen werd de salariëring op deze basis vastgesteld, waarbij de heer de Boer een voorstel indiende deze functio naris over 1946 alsnog een gratifi catie toe te kennen van 200.Dit voorstel zal worden doorgegeven aan de personeelscommissie om advies. Bij. 'de rondvraag kwam nogmaals ter sprake de hinderlijke parkering van autobussen des avonds op de- v. H ardenbroek weg. Door Openbare Werken, zal hierin ten spoedigste een oplossing worden gebracht. Het plan tot herbestrating van het terrein van de N. Z. H. V. M. zal hierin zeker de oplossing brengen. De heer Krau vroeg, of de heer Eichelsheim B. en W. al gegevens had verstrekt in zake zijn beschuldiging geuit tegen een •ambtenaar der gemeente. Zo niet dan zal hij voortaan voorzichtiger móeten zijn met zijn beweringen. Bij-B. en W. was niets ingekomen waarop de heer Eichelsheim alsnog de toezegging deed deze gegevens te zullen verstrekken. De heer de Monye wees op het gevaarlijke ver keer op de hoek BeeklaanVinken- laan, de vervuiling van sloot Wete ringkadeZandvoortsestraat en vroeg hoe ver het staat met de plan nen voor een gedenkteken voor de oorlogs-gevallenen. De heer de Boer wees nogmaals op verbeteringen van plantsoenen, aanplant en be houd van bomen tot verfraaiing der gemeente, waarop- de voorz. mede deelde dat B. en W, in overleg met Openbare Werken dit najaar met verstrekkende plannen zich tot de raad zullen wenden. HILLEGOM Ontsnapt en weer gepakt. Een inwoner onzer gemeente, die ver dacht werd van inibraak in Den Haag werd door de 's-Gravenhaagse politie gearresteerd en op het po litiebureau alhier opgesloten. Toon men ihem naar de auto geleidde, die hem naar de Hofstad zou voeren, wist hij te ontsnappen. De recher cheur, die hem vervoeren moest, had hem echter spoedig weer te pakken, zodat zijn vrijheid van kor te duur was. DE ZILK Vuilverbranding! Bij het verbran den van vuil op het land van Gebr. van H. nabij de Filtenberg geraak te ook een grote rietschelf in brand. Om de woning van de baas, die in de nabijheid staat, te sparen, werd de Bloemendaalse brandweer opge roepen, die met 2 spuiten de brand bluste. KATWIJK Geboren: Arendje, d. van H. Groen on J. G. Harteveld; Nicolaas, z. van K. Dijkdrenth en E. Klok; Maartje, d, Vjan M. Barnhoorn en J. var. der Plas; Jan, z.van J. van Rijn en G. van der Plas; Huyg, z van T Ouwe hand en IJ. van Duyn, Krijntje. d. van W. H. Ouwehand en J. Guyt; Dirkje K„ d. v^n L. van B?elen en D. Pluimgraaf! Ondertrouwd. H. J. Raven«'bergen en M. Haasnood C. van Rheen en A. de Jong. Getrouwd: P. Kalker en M L. Luy- tcn. Overleden: M. van den Elakamp 73 j. geh. met A. van Jcperen. LEIDSCHENDAM Quo Vadis. Dit is voor Leid- schendam geen vraag meer, want zelfs buiten de gemeente Is genoeg zaam bekend, dat Quo Vadis de supportersclub is voor R.K. A.V.V. Quo Vadis gaat nu haar gelederen versterken en daarvoor is Woens dagavond een grote propaganda- bijeenkomst gehouden waarbij be halve de voetbalenthpusiasten o.a. ook tegenwoordig waren burge meester Banning, het bestuur van de A.V.V., de geestelijk adviseur kap. v, d. Voort, de trainer Kant. Mede aanwezig was de supporters club D.V.O. uit Zoetermeer doch gemist werd de zo naburige R.K. voetbalver. Wilhelmus uit Voorburg. De voorzitter de heer P. Nap sprak een geestig inleidend woord, waaruit gebleken is dat hij voor de supporters de juiste man is. Spr. riep op tot actie voor meerdere leden Een nieuw- voetbalveld met een modern kleedlokaal behoren naar -wij vernamen tot de eerste planpcn. En deze kunnen alleen uit gevoerd worden indien het aantal clubleden, dat thans 200 bedraagt, wordt opgevoerd tot minstens 400. Reeds gaven zich vele nieuwe leden op. doch er is nog plaats voor vele volgenden. De films, welke gedraald werden, waren voor deze avond, mede met de nodige apparatuur, welwillend afgestaan door de Ame rikaanse legatie. LISSE Gouden huwelijk. Onder grote belangstelling herdacht Dinsdag het echtpaar SuijkerLand-Reeuwfjk hun gouden huwelijk. De gehouden recep tie werd zeer druk bezocht, o.m. door het college van Burg. en Weth. van Lisse en oud-burgemeester van Wijn bergen. In de avond bracht de har monievereniging „Canite Tuba" het gouden echtpaar een serenade, welke gecombineerd werd met een bezoek van de brandweer aan het gouden paar. De brandweercommandant bracht de felicitatie over van zijn on derhorigen aan hun oud-commandant Suijkerland ter gelegenheid van zijn gouden huwelijk, terwijl de voorzit ter van de Harmonie gelukwensen aanbood namens zijn corps'. De Motor-racebaan. De in deze gemeente aangelegde nieuwe motor racebaan is Zaterdagavond aan een proef onderworpen en werd goedge keurd. De keurders - spraken hun goedkeuring over de baan uit en noemde de baan een der besten in Nederland. Personalia. Voor het eindexa men van het Chr. Lyceum afd. H.B. S.-A. slaagden onze plaatsgenoten mej. A. Ruys en de heren F. van Pij pen en Chr. Steenwinkel, terwijl de heren Adr. Moolenaar en H. den But ter hét eindexamen Chr. H.B.S. afd. B. behaalden. Jubileum. De heer J. H. Nieu- wenhuis, procuratiehouder der kan toren Lisse, Noordwijk en Noordwij- kerhout van de Twentse bank, her dacht. Woensdag de dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad van de Lissense Bankvereniging In het jaar 1931 werd de Lissese Bankvereniging overgenomen door de Twentse Bank De heer Nieuwenhuis is een geacht persoon op deze bank en geniet het volle vertrouwen van de directie en personeel. Zijn jubileum ging bij dc bank dan ook niet ongemerkt voorbij, doch werd hartelijk gevierd. Moge de heer Nieuwenhuis nog vele jaren aan deze zaak verbonden zijn. Politie-voetbal. Bij een wed strijd tussep een politie-elftal uit Lisse en Hillegom, behaalde de Lis- ser politie de overwinning met 54. OEGSTGEEST MEDICUS UIT OEGSTGEEST VERONGELUKT. In een ravijn bij Vizzavono (Italië) i? het lijk gevonden van de Neder landse dokter Wouter Zieck, die sinds 21 Maart j.l- werd vermist. De overledene is afkomstig uit Oegsl- geest. Personalia. Te 's Gravenhage slaagde voor 't diploma M.T.S. Bouw kunde de heer W. den Dubbelden Jr. De navolgende leerlingen van WEERSVERWACHTING V OPKLARINGEN. o Zwaar bewolkt met flinke op- klaringen. Hier cn daar nog en- g kele regenbuien. Matige nu en dan krachtige wind, uit Westelij- g ke richtingen, nnoooonoonnnnooonoooooooooooooooóu de Modevakschool mej. v. d. Kaay slaagden voor het diploma costumiiè- re, de dames: A. v. d. Berg-Louwe te Leiden, D. Meulmann, G. Ciggaar, T. Ciggaar, M. van Niekcrk te Sassen- heim, G. Oudshoorn te Oegstgeest, C. van Delft te Rimsburg. R. Ouwersloot te Rijswijk, M. Durieux te Katwijk. SASSENHEIM Over de kop geslagen. Op de Rijksstraatweg sloeg een auto, door dat een der banden sprong, over de kop. De chauffeur bekwam hierbij zulke ernstige verwondingen, dat hij naar een ziekenhuis te Leiden werd overgebracht. Geboren: Jacobus Gerardua Pe trus a. van A. J. Jonker en A. J. Waasdorp; Hendrica Cornelia d. van H. L. v. Veelen en C. C. Berg; Jen- neke d. van N. v. Rceuwijk en W. de Kok; Felix Mathlas Johannes Maria z. van M. J. J. M. Malmberg en E. J. C. v. d. Belt. Anna Gelbrich dr. van K. Boelens*en S. v. d, Woude. Ondertrouwd: Johannes Marinus v- Eiezen 35 j. en Mietje Tukker 28 j J. Durieux 25 j. en Elisabeth v. Die ren 20 j.; Hendricus Wiebe v. d. Plaats 32 j. cn Elisabeth Krook 27 j. VOORHOUT DISTRIBUTIEN1EUWS. De uitreiking van toesiagkaarten aan a.s. en jonge moeders zal plaats vinden op Dinsdag 22 Juli van 9.30 tot 12 uur. Stamkaarten en C.M. 703 kaarten medebrengen. Aan kindoren geboren in de maand Juli van een der jaren 1932 tot en met 1945, alsmede aan kinderen ge boren in de maand September 1946 wordt op Donderdag 17 Juli 's mor gens van 9,30 tot 12 uur een schoe nenbon uitgereikt t-cgen inname van bon 64 van het inlegvel. WARMOND Feest. De stichting tot viering van de Warmondse feesten heeft het feest tot viering van de Koninginne dag vastgesteld op 1 2 cn 3 Septem ber as. aangezien 31 Augustus dit jaar op een Zondag valt. Op Maan dag zullen kinderspelen plaats vin den, op Dinsdag volksspelen en op Woensdag een grote harddraverij voor paarden. Ingebroken. In dc afgelopen nacht is ingebroken in dc woning van de landbouwer C. Hcykoop aan de Zijl onder deze gemeente. Een bedTag aan geld is ontvreemd. ZOETERMEER Dammen. Op Woensdagavond, 16 Juli zal de wereldkampioen dam men Ghestcm ccn simultaanwed- strijd spelen tegen de Damvereni ging D. I. D. Dc vereniging zal versterkt worden met zeven der beste spelers uit Bleiswijk, Boskoop en Moerkapelle, Ter Voorbereiding van de Actie voor het Petitionement is ook te Zoetermeer een Plaatselijk Comité „Handhaving Rijkseenheid" opge richt, bestaande uit do heren: H. Nieuwenhuijsen, voorzitter; M. de Groot, Secretaris; A. van Beek. Pen ningmeester; C. L. J. Bos, H. B. Groenheyde, J. Lamens Pzn C. Nor- danus, J. M. v. d. Tas en W. Veld huizen leden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 11 Juli. Vee. Aanvoer: II fokstieren, 4 slachtsticren,, 41 kall en melkkoeien, 33 varekoeien, 250 vette koeien, 39 pinken, 107 nuchtere kalveren, 198 weideschapen, 257 lam meren, 130 mestvarkens 521 biggen, 10 paarden, 6 veulens, 54 bokken en geiten. Prijzen: kalf- cn melkkoeien 400600 handel matig; varekoeien e. a. 300500 handel tamelijk; pin ken 160225, handel matig: weide- schapen 6085 handel matig; lam meren 2030 handel tamelijk; mestvarkens 5080 handel tame lijk; biggen 2540 handel tame lijk; bokken en geiten 1540, han del matig. Kaas. Aanvoer.- 72 partijen Goudse en 8 partijen Leidse kaas, totaal 80 partijen. Prijzen: zware Goudse kaas 1,40, le soort 1,32 1.37, 2e soort f 1.251.31 en le soort Leidse kaas 1.33—1.36 per kg. Handel goed. KATWIJK a. d. Rijn, 10 Juli. Groente. Aardappelen: grote 12 15e, bonken i 1112, drielingen 1011, kriel 4—7, bospeen 5.60 10, tuinbonen 11>17 waspeen I 6—12, idem II 6—7.10, sla 1.30 3.10, andijvie 69, slauien 2.30 3.20, selderie 23, stoofsla 1 1.40, kroten 3.505.40, rabarber 55.20, radijs f 1.501.70, peter selie 2.40—2.60 TER AAR, 9 Juli. Groente. Snij bonen 4.50-9.00 idem stek 1.50 5.50, stambonen 11.5013.00, peu len 1.006.10, tuinbonen 0.64 1.01, doppers 3.005.20, cap. dop pers 3.904.20 en schokkers 5.60 per 10 kg; bloemkool 240 cent per stuk; bospeen 411 cent en bosuien 7 cent per bos; peterselie f 0.501. selderie f 0.501.00, en bonenkruid 0.50—1.00 per 100 bos., sla 1.30 4.10 per 100 stuks; komkommers 16 cent per stuk, aardappelen 7 15 cent, kriel 67 cent, kroten 2 14 cent, waspeen 49 cent, tomaten 18rik cent, rodekool 20 cent, spits kool 1012 cent, Chinese kool 6 ct. bessen 45 cent, rabarber 25 cent, postelein 412 cent en kersen 30 43 cent per kg. andijvie per bak 2-0 38 cent, perziken 11 cent per stuk; aardbeien per pond f 0.911.12; id. per slof 3.60, Augurken: Giof 1 50 cent, idem 2 15 cent, knorrels 21 cent, bommen 24 cent en gele bom men 11 cent per kg.

Leidse Courant | 1947 | | pagina 3