3-Daags congres bouwpatroons BLOEMENDAAL ontvangt vele ZIEKEN Op korte golf DONDERDAG 10 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 DE MOEILIJKHEDEN IN HET BOUWBEDRIJF Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afd. Tilburg van de Ned. Kath. Bond van Bouwpatroons hield de landelijke bond te Tilburg een driedaags congres. Maandagavond werd dit congres ingeluid met een officiële ontvangst van het hoofdbestuur in hotel „Riche", terwijl nadien een officiële ontvangst op het gemeentehuis plaats vond. Dinsdag werd in het gebouw Sca la de jaarvergadering gehouden. Door de voorzitter van de federa tie Tilburg werd medegedeeld, dat de bondsvoorzitter, de heer H. J. Klein Schiphorst uit Haarlem, door Z.H. de Paus werd benoemd tot ridder van de orde van de H. Gregorius. De bondsvoorziter besprak diverse moei lijkheden in het bouwbedrijf, met name het tekort aan arbeiders en ma teriaal. Hij wees op de noodzakelijk heid van een hecht aaneensluiten der kath. bouwpatroons, temeer nu de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie in voorbereiding is. Het collectief contract werd reeds goedgekeurd, terwijl ook de vacantie-regeling bin dend is geworden. Aftredende leden van het bestuur waren H. J. Klein Schiphorst, voor zitter te Haarlem, R- H. Terlingen, secr., Amsterdam, H. A. ten Thij, lid, Enschede, P. Heijmering, comm., Utrecht, P. Bot, comm. Heer- hugowaard, L. Vergoossen, comm., Peij. Deze warden alle herkozen bij de bestuursverkiezing. Een vacature werd aangevuld met de verkiezing van de heer J. W. de Jong. Tot slot van de dag werd in een 20-tal autobussen een excursie door Midden-Brabant gemaakt. Woensdag, de laatste congresdag, werd de jaarvergadering voortgezet, welke werd bijgewoond door het Ka merlid J. A. Koops, bondsvoorzitter van de Ned. R.K. Middenstandsbond. Besloten'werd o.m. een progressieve contributieregeling in het leven te roepen. Door de federaties Helmond DISTRIBUT1ENIEUWS BONAANWIJZING TABAK. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat gedurende het tijd vak van 11 t/m 26 Juli 1947 de bon nen „Tabak G 31" van de Tabaks- kaart GA 707 en bon „Tabak G 35'" van cje Tabaks-, en Versnaperingen- kaart QA 707 en bon „Tabak G 35" pen van 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak per bon. Bon „Tabak G 32" van de tabaks- kaart is niet aangewezen. De houders van een tabakskaart krijgen dus deze periode de beschikking over 6 rant soenen sigaretten of kerftabak. Zij dienen er rekening mede te houden, dat op 24 Juli 4 rantsoenen zullen worden aangewezen. Deze regeling maakt het doorsnijden van pakjes kerftabak overbodig. RADIO VRIJDAG 11 JULI. HILVERSUM I, 301 m. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek, 8.00 Nieuws, 8.15 Opgewekte melodieën, 9.30 Zesde Symph. van Beethoven, 11.00 Ziekenbezoek, 12.03 Concert, 12.30 Vaudeville-orkest, 1.00 Nieuws, 2.00 Haffnersymphonie, 2.30 Ali Baba en de 40 rovers, 3.15 Gershwin-con- eert, 3.45 Opera-concert, 4.45 Kamer orkest. 7.00 Nieuws, 8.00 Nieuws.' ir het kort, 8.17 De gewone man, 8.20 Ensemble Barcarolle. 9.15 Herden kingsconcert, 10.30 Nieuwsberichten, 11.30 Orgelspel. HILVERSUM II, 415 m. 7.00 Nieuwsberichten, 7.15 Ochtendgym nastiek, 7.30 Gram.pl., 8.00 Nieuws, 8.18 Opera, 9.00 Morgenklanken, 9.35 Itamermuziek, 10.00 Morgenwijding, 10.20 Voor de zieken, 10.45 Solisten concert, 11.15 Voor de vrouw, 11.30 Lichte orkestwerken, 12.00, Les gars de Paris, 12.35 The Skymasters, 1.00 Nieuws, 1.15 Virtuose-sextet, 2.00 Kookkunst, 2.20 Gram.pl., 3.15 Ons volk in zijn dichters, 4.00 Skandina- visch progr., 4.30 Tussen 12 en 16, 5.00 Stafmuziek, 5.30 Muzikaal bab beltje, 6.00 Nieuws, 6.15 Stafmuz., 7.15 Oogstpraatje, 8.00 Nieuws, 8.05 Nederlandse werken, 8.30 Rondom Betje Wolff, 9.00 Men vraagt en wij draaien, 9.30 Weekoverzicht, 9.45 Gronings halfuurtje, 10.40 Avondwij ding, 11.00 Nieuws, 11.15 Symphon. concert. en Weert werd aangedrongen ten spoedigste maatregelen te nemen te gen de z.g. zwarte lonen. Zo gaan uit Limburg arbeiders in België werken, waar tegen een loon van drie gulden per uur wordt gewerkt, welke lonen in Nederland worden uitbetaald. Ook de huidige regeling via de arbeids beurzen is niet de juiste, aldus werd betoogd. De voorzitter sprak zijn be vreemding uit over de onlangs door de zeereerw. heer De Greeve gehou den radiorede, welke tot onderwerp had, een oproep tot de arbeiders, om in de getroffen gebieden, speciaal Walcheren, te gaan werken. Volgens de voorzitter ware overleg met de R.K. georganiseerde bouwpatroons vooraf wenselijk geweest. Als grief werd nog naar voren gebracht, dat wederopbouw gebruik maakt, van niet-erkende bouwers. Ook tegen het aannemen van werken in België door ederlandse bouwpatroons, die dan tevens gebruik maken van Neder landse arbeiders en materialen, werd geprotesteerd. Toezegging werd ge daan deze aangelegenheid onmiddel lijk met de betreffende minister te bespreken. De wenselijkheid werd naar voren gebracht, dat er tevens bij de regefing op aangedrongen wordt op spoedige goedkeuring van werken. Na de vergadering werd in hotel „Riche" een drukbezochte Receptie gehouden, waar o.m- verschenen het dagelijks bestuur der gemeente Til burg, besturen van verschillende af delingen en deputaties van verschil lende organisaties. LIJFSDWANG BIJ NIET NAKOMEN VAN ONDERHOUDS PLICHT. Ingediend is het reeds door ons aan gekondigde wetsontwerp tot bevorde ring van de voldoening van ver schuldigde uitkeringen tot onderhoud door de mogelijkheid open te stellen ter zake van dergelijke uitkeringen lijfsdwang toe te passen. De beslis sing over de toepassing van lijfs dwang kan in deze gevallen het best worden opgedragen, aldus de minis ter in de toelichting tot het wetsont werp, aan de president van de Arron dissementsrechtbank, die in een een voudige procedure in kort geding, een uitspraak zal geven MERKWAARDIGE PROMOTIE. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht heeft een interessante promotie jftaats gehad. Een jong protestants theoloog, H. v. d. Linde, Ned. Herv. predi kant te Beek-Ubbergen, promoveerde tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift, getiteld „Rome en de Una Sancta", een oecumenisch vraagstuk en de arbeid van Rome voor de hereniging der kerken. Uiteraard bestond voor deze plech tigheid ook van Kath. zijde veel be langstelling. Merkwaardig was de verschijnisg der twee paranymphen in de perso nen van een katholiek geestelijke, ka pelaan dr. F. Thijssen uit Utrecht en een predikant, een broer van de pro moverende uit Zeist. De senaat verleende ds. v. d. Lin de de doctorstitel met lof. t PERSSPIEGEL 5 Te Harmeien vond Woensdagavond de eerste van een serie openlucht voorstellingen door Yvonne Georgi's dansgroep plaats met muzikale mede werking van het Utrechts Stedelijk Orkest. Een der scènes. De Sociale Commissie voor het Maatkledingbedrijf, gevormd door de werkgevers- en werknemersorganisa ties, heeft in haar vergadering d.d. 8 Juli besloten, dat in 1947 aan de werknemers een vacantie-toesiag ver strekt zal v/orden, uit te betalen bij de laatste loonbetaling voor de vacan- tie. In overeenstemming met de be schikking van het college van rijks bemiddelaars zal een bedrag worden uitgekeerd, dat in de meeste gevallen overeenkomt met één weekloon. Voor de berekening zal als een weekloon worden aangemerkt 4% van het loon, dat de betreffende werknemer in het eerste halfjaar van 1947 heeft ver diend. BLIK NIET BESTEMD VOOR VERPAKKINGSDOELEINDEN. Pudding- en custardpoeder. soepen, chocolade, chocoladepasta, cacaopoe der, stroop, honing, kunsthoni^g, mosterd, rijst, gort en producten, waarin rijst en gort zijn verwerkt, en honden- en kattenvoeder zullen met ingang van 15 Augustus a.s. niet meer in blikverpakking voorhanden mo gen zijn dan wel verkocht worden, tenzij, respectievelijk, bij consumen ten voor gezinsverbruik bestemd of door degenen, die over een daartoe strekkende vergunning beschikken. Een en ander op grond van de „ver ordening verbod voorhanden hebben en afleveren van sommige in blik verpakte producten". Het voorschrift sluit aan ojo een reeds bestaand verbod, behoudens vergunning, tot het z.g. inblikken van (verwerkte) producten van de ak kerbouw en beoogt een einde te ma ken aan een niet noodzakelijk ge bruik van blik voor verpakkingsdoel einden. Men weet, dat blik uitermate schaars is, zodat waar mogelijk, voor verpakkingsdoeleinden gebruik ge maakt moet worden van ander mate- riaal dan blik. Voorraden van de ge noemde producten in blik, welke op 1 Augustus a.s. nog niet bij industrie en handel geruimd zijn, dienen voor 4 Augustus 1947 te worden opgegeven aan het hoofdbedrijfschap voor Ak kerbouwproducten. Het Engelse Ministerie van Land bouw zal gedurende de periode van 1 Juni 194731 Mei 1948 de import van kas- en vetplanten uit Nederland tot een totale waarde van 20.00C dol lar resp. 5.000 dollar toestaan. Aan Engelse importeurs, die in het bezit zijn van kassen, zullen invoer- licanties worden verleend tot een be drag van 150 dollar per importeur. De invoer wordt beperkt tot de vol gende soorten: anthurrium, begonia rex, begonia, bromelia, croton, cycla men, hydrangea, primula obconica en varens. De zendingen moeten verge zeld gaan van certificaten van de plantenziektenkundige dienst. HECHTENISSTRAFFEN VOOR WERKNEMERS WEGENS OVER TREDING VAN LOONREGELING. De Bijzondere Politierechter Middelburg heeft een aantal arbei ders, die hun werkgever een landbouwer op het eiland Tholen zonder de voorgeschreven opzeg gingstermijn in acht te nemen ver lieten, omdat zij geen genoegen men met het volgens de algemene voorschriften vastgestelde loon, een hechtenisstraf van 5 dagen onvoor waardelijk opgelegd. De mannen waren, na hun eerste werkgever te hebben verlaten, onmiddellijk door een andere landbouwer in dienst genomen, hoewel zij geen ontslag briefje konden overleggen. Dit kwam ambtenaren van de C.C.D. ter ore. Zij stelden op 21 Mei j.l. een onderzoek in en deelden het resultaat hiervan mede aan de Of ficier van Justitie te Middelburg. Reeds de daarop volgende dag werd de zaak door de Bijzondere Politie rechter te Middelburg berecht. De eis luidde tegen de werkgever, die de weggelopen arbeiders in dienst had genomen: i 4000,boete subs, vier maanden hechtenis, en tegen ieder der arbeiders twee weken hechtenis. De uitspraak was 500,boete subs. 3 maanden hechtenis, en twee weken voorwaardelijk met 'n proef tijd van 2 jaar voor 'de werkgever, en 5 dagen onvoorwaardelijk voor ieder der arbeiders. De werkgever werd medegedeeld, dat rekening was gehouden met zijn slechte gezondheidstoestand, anders zou ook herp onvoorwaardelijke hechtenis zijn opgelegd. Geen enthousiasme De Maasbode is niet enthousiast over de huidige situatie in de Indi sche kwestie. Het blad schrijft o.m.r „Het was te voorzien, dat men aan Indische zijde, althans voorlopig, zou wijken voor een zo onverwacht krachtige houding onzer regering, die blijkbaar kon rekenen op buitenland se sympathie, waarvan men zich aan vankelijk in de Republiek verzekerd waande. Het moment om het been tot het uiterste stijf te houden was voor de Republiek ongunstig. Het eenmaal verkregene zou misschien gevaar kun nen gaan lopen, ook al wilde Neder land zich geheel aan Linggadjati houden. Men kon thans beter toege ven en op een later, meer gunstig moment, teruggrijpen naar hetgeen men, wijkend voor meerdere kracht, momenteel moest laten glippen. Het ware ons iets liefs waard, als wé de zaak anders konden bekijken, maar we vrezen en we geloven, dat onze regering geraakt is in de wei nig benijdenswaardige positie van de mens, die voortdurend op z'n qui vive moet zijn en blijven en over een vol doende macht moet kunnen blijven beschikken om op alle gebeurtenis sen voorbereid te zijn, tot hij, op het beslissend moment, wellicht uitgeput blijkt door een al te lange gedwongen krachtsinspanning. Het zal voor onze legering zaak zijn, zich zo spoedig mogelijk zeker heid te verschaffen omtrent de fei telijke en werkelijke gevoelens der wederpartij. Wij hopen, dat zij daar bij gelukkige ondervindingen zal op doen, en dat ook wij zo spoedig mo gelijk de scepsis opzij zullen kunnen zetten, waaraan wij op heden wel uiting moesten geven". WEERSVERWACHTING s NU EN DAN REGEN. Matige wind uit Westelijke o richtingen. Aanvankelijk zwaar g o bewolkt met regen. Later bre- g o kende bewolking met enkele re- g o genbuien. g nnoooonooooooooooooooooooooooooooa In de naaste omgeving van onze bisschopsstad ligt het aan natuur schoon zo rijke Bloem endaal, het frisse villadorp met zijn prachtige omgeving, waar zovelen in de zomer nieuwe krachten opdoen voor het ko mende jaar. Doch deze zomer zijn het ook weer de zieken, die gedu rende drie dagen de gast zijn ge weest van Bloemendaals parochie, waar zij in een groots triduum bijeen komen ter versterking van hun gees telijk leven. In Bloemendaal klopt het hart van het prachtige wereldapostolaat, waar door de zieken steeds meer tot het bewustzijn komen, dat zij niet de pa ria's maar juist de hoekstenen kun nen en moeten zijn van onze maat schappij. Het werk van het ziekenapostolaat, door 'Mgr. Willenborg zo eenvoudig opgezet en tot een wereldactie opge bouwd, vond ook dit jaar weer, dank zij de zorgen en de organisatie van Bloemendaals pastoor L. Beune en tal van medewerkers', zijn hoogte punt in het ziekentriduum, dat deze week is gehouden. In de Prima Primariakerk van het Wereldziekenapostolaat, die in een zomertuin van witte bloemen was herschapen, heette pastoor L. Beune de zieken van harte welkom, waarbij hij de zieken namens zijn parochie volle gastvrijheid verleende Centrum Wereldapostolaat Met ingetogenheid en aandacht volgden de zieken de plechtige Hoog mis, waaronder rector A. A. M. San ders hen in een eenvoudige predicatie toesprak. Alle plechtigheden brachten ieder op zich de zieken een nieuwe vreug de, waar tussendoor de organisatoren voor de goede recreatie zorgden. In de middag celebreerde de natio naal moderator van het ziekenaposto laat rector L. J. H. Wolf een plechtig Lof. Ontroerend was het ogenblik, waarop het Allerheiligste langs de zieken werd gedragen en ieder per soonlijk de zegen ontving. In tegenstelling tot sommige van onze Zondagse kerkgangers, die we helaas maar al te veel zien zitten of hangen in een houding van „hoe lang zou het nog duren", zagen we hier slechts blijde gezichten van men sen, van wie velen een heel jaar het directe contact met het kerkelijk le ven moesten missen, en die nu dank baar zijn voor deze drie dagen van geestelijk genot. En deze dankbare en blijde gezich ten waren het, die ons met verlangen deden terugdenken aan de dagen, dat ook Leiden zijn ziekentriduum ken de, dagen, waarin de auto's met hun geel-witte wimpels af en aan reden vanuit de stad en de omtrek om on ze zieken drie dagen van intense geestelijke vreugde te bezorgen. Het triduum in het hart van het Wereldziekenapostolaat kon slechts onze wens nog onderstrepen, dat ook Leiden materieel weer spoedig in staat zal zijn die schone traditie van vroeger jaren weer op te nemen. KWIEJELMO. De berichten uit Indonesië omtrent de ontwikkeling van de situatie al daar hadden gisteren in brede kring een hoopvolle stemming te voorschijn geroepen en ten opzichte van de ef fectenbeurs kwam dit tot uitdrukking in een vrij behoorlijke vraag, welke zich voor de Indische fondsen en de cultuuraandelen openbaarden. Deze vraag had tot gevolg dat de hoofd- koersen van genoemde fondsen allen belangrijk hoger Waren dan de vori ge slotnoteringen. Zo werd voor HVA een hoofdkoers vastgesteld van. 237 bij een vorige slotprijs van 229 54. Van de tabakken waren aandelen Deli-Maatschappij met een hoofd koers van 154 54 tien punten hoger dan het vorige slot. Op de rubberafdeling werd voor Amsterdam rubber een hoofdkoers vastgesteld van 146 bij een vorige prijs van 139. Deze koersverbeterin- gen waren van invloed op de gehele markt. De hoofdkoersen voor de scheepvaartaandelen waren meren deels een paar punten hoger dan de vorige slotprijzen. Voor koninklijke werd een hoofdkoers opgemaakt van 415 bij een vorige slotprijs van 413. De Nederlandse industrie-aandelen welke tegenwoordig een vrijwel ge heel zelfstandige koersontplooiing vertonen, ondervonden mede de gun stige uitwerking van de algemene beurstendenz en waren wat de toon- aangevr ide aandelen betreft meren deels iets hoger. De aandelen in In dische credietinstellingen zagen zich eveneens hoger hoofdkoersen toege wezen dan de vorige slotprijzen. De industrieelen vertoonden per saldo niet veel verandering. Prolon gatie 2 1/4 iooooooooooooooooooooooooooooooooo o 2 a c oooooooooooooooooooooooooooooooooo BINNENLAND. De Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Eist F. L. Koning, tot pastoor te Haaksber gen G. W. M. Wiegerink, en tot pas toor te Doornenburg H. Kok. De houtimporteur A. v. d- W. te Voorburg heeft triplex enz. zwart verkocht en is door de tuchtrechter veroordeeld tot 10.000 gld. boete en verbeurdverklaring van een partij hout ter waarde van 5.500 gld. Te Veenendaal is de heer v. R. door een auto aangeren en kort daar na overleden. Een 154-jarig kind van de land bouwer Huttert bij Hellendroon is in een beerput gevallen en gestikt. Naar wij vernemen zullen bin nenkort 8 schoolopzieners voor het kleuteronderwijs worden benoemd. VOETBAL DE KAMPIOENSCOMPETITIE. De wedstrijd BWMW, gister avond gespeeld, eindigde in een punt loos gelijk spel, waarmede de Maas trichtenaren het vijfde gelijke spel in deze tien wedstrijden boekten. De stand: Ajax 9 7 1 1 15 26—15 Heerenveen 9 5 2 2 12 3221 NEC 9 3 3 .3 9 20—27 MVV 10 1 2 4 7 19—24 BW 8 2 1 5 5 11—15 BI. Wit 7 4 3 4 11—18 ZEILEN. WEDSTRIJDEN BRAASSEMERMEER. Zaterdag en Zondag a.s. zullen door de Zeilvereniging „Braassemermeer" de jaarlijkse nationale wedstrijden worden gehouden op het Braassemer meer. Dit jaar zyn ruim zestig sche pen in diverse klassen ingeschreven. Er zijn er wel eens meer geweest. Voornamelijk de deelname in de Re genboogklasse en de 12-Voetsjollen- klasse valt tegen. Of dit komt door de nieuwe bepaling, dat thans de hand gehouden wordt aan een vaste datum voor inschrijving, weten we niet. Nakomers evenwel zullen hoger inschrijfgeld .moeten betalen In de Drakenklasse tellen we elf deelnemers, w.o. natuurlijk Volle- bregt, de Nerée tot Babberich, Tims en Proper. Bij de Rgenbogen allen oude bekende: Luuc v. d. Steur, Cor. van Staveren, Leen de Wit, Bergs- hoef, Jan Heinen en Frans Theunis- sen. De Valkenklasse met negen in schrijvers brengt o.m. Jan Bier, Wim Ritman, Stumpe, Kootbergen en Ho- geboom. De strija in de Olympia jol len klasse belooft weer zeer interes sant te worden door de deelname o.a. van mej. v. Gooi, Daan Kagchelland, Theo van Helvert, van Werkhoven en Bennink. De Pampusklasse telt tot heden slechts twee deelnemers nl. P. Ouwerkerk en W. van Staveren. Ver der zijn er zeven inschrijvingen in 16 M2 klasse, öertien in de 12 M2 klasse en tenslotte drie in 12 Voets- jollen klasse. De wedstrijden vangen Zaterdag om 3 uur, Zondag om 10 uur aan. WIELRENNEN DE TOUR DE FRANCE. De twaalfde etappe, Marseille Montpellier (165 km.) werd gewon nen door Massal (Fr.) in 4 uur 57 min. 40 sec. De verdere uitslagen zijn: 2. Diderich (Lux.); 3. Müller (lie de France); 4. Pawlisiak (Noord Oost); 5. Rossello (Ita.); 6. Gysse- linck (B.) allen dezelfde tijd); 21. Janssen 5 uur 6 min. 30 sec.; 22. Ca- mellini, zelfde tijd;23. Joly, zelfde tijd; 24. Klabinsky. zelfde tijd. Het algemeen klassement luidt: 1. Vietto (Frankrijk) 86 uur 58 min. 42 sec.; 2. Camellini (Ned.-Buitenl.) 87.0.53; 3. Brambilla (Italië); 4. Ron- conni (Italië); 5. Fachleitner (Frank rijk); 38. Janssen; 39. Klabinsky; 53. Joly. Het landenklassement luidt thans: 1. Italië, 262 uur 9 min. 53 sec.; 2. Frankrijk, 3. Frankrijk West, 4. Bel gië, 5. Frankrijk Zuid Oost, 7. Nederl./ buitenlandse ploeg, 266.57.30. TAFELTENNIS LTTV „De Sleutels". Dinsdag j.l. speelde een drietal Sleutelspe lers tegen een team van ATTC te Alphen a.d. Rijn. Alhoewel de Al- phense collega's menigmaal behoor lijk partij gaven, hebben zij toch met 101 de eer aan de Sleutels moeten laten. De heer Demoet van de ATTC heeft het enige tegenpunt gescoord. Heden begint in het club lokaal van de Sleutels de z.g. „sterk-zwak" competitie, waarbij een strijd gevoerd zal worden van de zwakke spelers (sters) tegen de sterken. Arnhem (TIOS)-Leiden („De Sleutels"). Zondag 13 Juli zullen vier heren- en een damesteam, als mede een gezelschap supporters per autobus naar Arnhem vertrekken, om aldaar des middags plm, twee uur een vriendschappelijke wed strijd te spelen tegen de Arnhemse Tafeltennis Vereniging TIOS. Het zal voor de Leidsq speelsters en spelers zeer zeker een uiterst zware strijd t worden, daar Arnhem op tafeltennisgebied op een behoor lijk niveau staat en zelfs over di verse prima eerste klasse spelers beschikt. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke (ZtaSeiia oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 22) Beste mr Wynstone, Verder kon ze niet. Heel het won derlijke van de situatie stond haar ineens duidelijk voor ogen. Daarbui ten had ze er zich eigenlijk helemaal geen denkbeeld van kunnen vormen. Nu ze hier rustig zat na te denken sprak ze weer tegen zichzelf: „Wie zou ooit hebben durven denken, dat ik nog eens tegen zoveel zakken zout zou aanlopen. En mijn portret in de Sketch? En hele meters over me in de bladen. Op mijn erewoord, ik ge loof, dat er wat meisjes met me zou den willen oversteken! Geld en hui zen en japonnen en jüwelen! Ik kan me levendig voorstellen dat mrs. Zus en Zo of mrs. Cattermole in d'r vuistjes zouden hebben gelachen indien ze zoo'n kans voor d'r doch ters hadden kunnen waarnemen. En ik geloof ook wel, dat zij en die doch ters nooit vermoed hebben, dat ik juist die kans zou krijgen. Ik .ver moed wel, dat zij er niet aan denken, dat er altijd tv/ee mogelijkheden overblijven om te antwoorden indien een van die fijne vrienden van hun Eric mij ten huwelijk wenst te vra gen. Ze verwachten natuurlijk dat ik maar gevraagd behoef te Worden." De jonge kruideniersdochter ging in al de waardigheid, die volgens haar een jonge gravin zich maar kon aan matigen, rechtop in haar stoel zitten. Zij was menselijk genoeg. V/as net dan zo vreemd, dat ze zich een ogen blik overgaf aan een gevoel van bui tengewone zelfvoldaanheid. Is het niet eens prettig te kunnen zegevie ren. „Nu ben ik gevraagd", dacht ze. „En een rasechte hertogin heeft zich ai aangeboden om het huwelijk van uit haar beroemde woning te doen plaats hebben. Denk je dat eens goed in. Een echte hertogin!.... Wat moet ik daar ten slotte allemaal op antwoorden?" Zij keek naai; het deftige veel post papier met haar eigen ronde hand schrift. Beste mr. Wynstone! Ja, heel wat meisjes zouden hem beslist op perbest vinden. En daarbij aardig en leuk. Hij zag er ten slotte lang niet zoo .beroerd uit. Groot, flink, regel matig gebouwd. Zijn kleren zaten hem zo keurig aan zijn lijf en geen spatje er op te bekennen. En zulke dure stof! En wat een prachtige dun ne zijden sokken en die das! Ja, voor een aardig meisje was hij beslist een patent echtgenoot. Vriendelijk en goedhartig, daar behoefde je geen ogenblik over in te zittenen he lemaal niet halsstarrig. Je zou eerdei zeggen een goedzak, maar dat be hoefde je nou weer direct niet zo ha telijk op te nemen, als die daar op Hét terras gewend waren. Wat zaten die haren keurig gekamd en geplakt, ze glommen om er je eigen in te spiegelen. Misschien wel briljantine van 'n guinje per druppel. Als je immers zoveel geld hebt. Maar toch in heel dat hoofd geen enkele ge dachte. Dit was de slotzin, waarmede Arabella voor zichzelf haar aristocra tische vrijer taxeerde. O, ik heb wer kelijk heel erg met hem te doen, maar ik weet zeker, dat ik nooit te gen hem zou kunnen opzien. En ee#i meisje moet toch altijd een zekere eerbied hebben voor haar echtgenoot, al voelde ze er natuurlijk niets voor om zijn huissloof te worden. Want Arabella had nu eenmaal de rotsvaste mening, dat zij ïfiet tot dat soort meisjes behoorde, dat zo maar verliefd wordt op de eerste de beste vrijgezel. Er was tot heden nog geen enkele jongeman geweest, die kans gezien had om haar de gevoelens op te dringen „die de meisjes uit de boe ken altijd hadden." Zeker, de jongen mr. Sharpe, haar verstoten minnaar, mocht ze heel graag lijden, niet alleen omdat hij er zo aardig uitzag of schoon Arabella toegaf, dat dit in derdaad het geval was maar ook, omdat ze het zo leuk gevonden had om hem te plagen. Ze vroeg zich nooit af, waarom ze hem zo graag plaagde en had zich nooit verdiept in het psychologisch vraagstuk, dat dit wellicht het symptoom was, dat moeder natuur de twee kinderen voor elkaar had bestemd. Zij wist al leen, dat ze er niets voor zou voelen om haar gehele leven jonkheer Bil ly, zoals ze hem noemde, te plagen. Zelfstal was hij de rijkste vrijgezel van Engeland, dan geloof ik nog, dat ik het spoedig saai zou gaan vinden, ondanks al dat geld! besloot zij. Ik zou nog liever met pappie thuis blij ven. Deze woorden herinnerden haar ineens aan de verschrikkelijke taak. Haar gezicht betrok. Ze wist maar al te goed, waarom hij haar naar „De Schuur" had gebracht en wat, hij ten slotte van haar verwachtte. - Pappie zou maar wat trots zijn over dit huwelijksaanzoek. Pappie zou al zijn heerszuchtige wensen vervuld zien. Pappie zou natuurlijk niets anders van haar verlangen, dan dat bij het buitengewoon eervolle voorstel van jonkheer William Wyn stone zou aannemen, vooral nu dit als het ware vastgeklonken zat aan de niet minder eervolle uitnodiging dier beroemde hertogin. Hij zou haar de grootste gek ter wereld vinden, indien zij weigerde. Hij zou gewoon weg uit zijn vel spingen van woede, indien ze zelfs maar dacht aan een weigerend antwoord. Hij zou geen raad weten van wanhoop.... Nou, dat is natuurlijk een akelige tegenvaller voor hem. Ik vind het ook allesbehalve prettig, maar ik heb ten slotte de beslisende stem in het kie zen van een echtgenoot, zou ik zeg gen, besloot Arabella, het bevoor rechte meisje, dat zo maar eigendun kelijk, adellijke bewonderaars de bons gaf. Als ik hier nog langer blijf zitten dromen, en me alsmaar door die gedachten laat beinvloeden, zal het er nog van komen, dat ik alleen maar ja zeg, om pappie en zijn stam gasten een pleiziertje te gunnen. Maar dan zit Arabella heel haar le ven met dat uilskuiken van een Silly Billy opgescheept. Ik heb de eer ze fijn te bedanken. Ik schrijf hem maar ineens af, dan is 't afgelopen ook. Ik weet nu tenminste waar ik aan toe l?en. Grote genade, wat is het leven toch moeilijk, zuchtte ze ineens. Ik voel er niets voor om de rest van mijn dagen met een geboren idioot door te brengen, zelfs al sta ik met een gravinnenkroontje op en ga ik er mee naar bed. Aan de andere kant kan ik hem toch onmogelijk zeggen, dat dit de enige reden is, dat hij eigenlijk een heel geschikte jongen voor me zou zijn, indien ik me met een horloge zonder veer tevreden wilde stellen, maar d^t ik graag wat leven in hem zou zien. Enfin, ik schrijf hem af. Dan is dat gezanik in eens uit de voeten. Weer boog zich haar blonde manen- kop over het kostbare grijze postpa pier en fonder enige aarzeling gleed de pen nu tot het bittere einde toe naar de forse handtekening. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2