Een der best geoutilleerde sanatoria van West-Europa Op korte golf Studio-vraagstuk is opgelost WOENSDAG 9 JULI 1947, DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 TWEEDE KAMER BUITENGEWOON PENSIOEN VOOR DEELNEMERS AAN HET VERZET. In de voortgezette vergadering der Tweede Kamer betoogt de heer Koer sen (K.V.P., dat men in wat de deel nemers aan het verzet hebben gedaan wel degelijk kan zien een materiële premie op uitgesteld loon. Hij vestigt er voorts de aandacht op, dat het een aflopende regeling geldt. Er is slechts één opvatting mogelijk meent spr. en dat is deze: behandel de slachtoffers van het verzet zodanig als gij zelf in dergelijke omstandigheden behan deld zoudt willen worden- Er is z.i. hier sprake van een verplichting van het hele volk, dat de verzorging moet overnemen van de Stichting 1940 1945, welke tijdens de bezetting reeds voorbereidingen trof. Twee wensen zijn nog onvervuld gebleven nu de regering gekozen heeft voor de verzorgingsgedachte. Dat zijn verhoging van de pensioen grondslag tot 5000 en verhoging der percentages voor de uitkering aan weduwen met twee of meer kinde ren, zodat verleend wordt 70 pet over ce eerste 2000, 60 pet. over de vol- gende 1000 en 55 pet. van de rest. De heer Kikkert (C.-H.) verklaart eveneens van oordeel te zijn, dat hier sprake is van een recht op pensioen. Aan de verzorgingsgedachte mag niet verbonden worden de gedachte aan armenzorg. Spr. vraagt voorts de aandacht ^oor de nabestaanden van de Duitse terreur, in welk verband- hij denkt aan de kampen Vught enz. Van de regering wil hij vernemen of het mogelijk is bij algemene maatre gel van bestuur vaste richtlijnen te stellen. Gaarne had spr. gezien, dat de regering de suggestie om het per centage voor weduwenpensioen op 70 pet. te brengen had overgenomen. Met vreugde heeft hij gezien, dat de aftrek voor ander inkomsten is terug gebracht van 70 pet. op 5 Opct. Hij vraagt of het inkomen van inwonen de gezinsleden wordt afgetrokken. De heer Scheps (P. v. d. A.) ver klaart tegen het standpunt van ver zorging op zichzelf geen bezwaar te hebben, maar de opmerking in de memorie van antwoord dat in gener lei wijze een premie op het verzet dient te worden gesteld doet niet aangenaam aan. Spr. stelt een amen dement in het vooruitzicht om de eerste 1000 buiten beschouwing te laten bij de aftrek van inkomsten door de weduwe genoten. SCHADELOOSSTELLING KAMERLEDEN. Na de koffie ging de verhoging dei- parlementaire schadeloosstelling er met 798 (alleen de communisten te gen) er door: de vereiste 2/3 van het totaal Kamerleden had dus ruim schoots voorgestemd. DOELMATIGE VERDELING WOONRUIMTE. Een amendement-Maenen (K.V.P.) op het w.o. verdeling woonruimte, waardoor B. en W. bij het vorderen en inkwartieren mede zullen hebben te letten opu de rechtsuositie van par tijen enz., ging er z.h.st. door, ter wijl deze afgevaardigde overgeno men zag zijn amendement, dat de eigenaar of de huurder het recht geeft de ontruiming te vorderen bij onbehoorlijk gebruik, ernstige over last of bij latere dringende behoefte voor eigen gebruik. Hierna passeerde het hele ontwerp de voorzittersha mer z.h.s.t., wat insgelijks met een aantal andere voorstellen, waaronder een reeks naturalisaties het geval was. HET ACHTSTE LEERJAAR. Toenbracht het zeer afwisselend programma eerst het voorstel tot tij delijke afschaffing van het achtste leerjaar en scherpere maatregelen ter wering van schoolverzuim aan de or de. Hierbij verklaarde mevr. Forta- nierde Wit (P. v. d- V.) zeer ernstig bezwaar te hebben tegen hetgeen de minister met het achtste leerjaar wil, waardoor een hiaat tussen de Ar beidswet en de Leerplichtwet ont staat. Afschaffing van het achtste leerjaar beantwoordt^ volgens de gro te onderwijszërsorganisaties (waar onder ook de Katholieke en de Pro testants-Christelijke) niet aan de be langen van de jeugd. Op andere pun ten beoogt het w o. wel 'n aantal ver beteringen. Nadat mr. Terpstra (A.- R.) zich voor 100 pet. achter de mi nister had geschaard, gaf de heer Peters (K.V.P.) te kennen zijn hart ten volle aan het achtste leerjaar ver pand te hebben, maar ten slotte kon hij met het regeringsbesluit meegaan. Hij diende echter een motie in, waarbij hij en negen andere katho lieken de Kamer uitnodigden als haar oordeel uit te spreken, dat een aan het achtste leerjaar aansluitende gedeeltelijke leerplicht overweging verdient. Woensdag komt hierover de minister te spreken. De heer v. d. Weyden (K.V.P.) verklaarde, dat het platteland zicb nooit met het achtste leerjaar in de huidige vorm verenigen zal; hij be pleitte vakonderwijs, land- en tuin- bouwonderwijs voor het platteland. De Kamer vocht gisteravond ver der voor de pensioenen van deelne mers aan het verzet. De regering ver klaarde opnieuw omwille van de an dere pensioenregelingen de grondslag niet te kunnen verhogen. Zou de Ka mer zich in deze hardnekkig tonen, dan zou de regering het wetsontwerp intrekken. Daarom werden amende menten teruggenomen; over de over geblevenen zou heden worden ge stemd. De minister meende na dit al de Kamer te mogen verwijten, dat zij weinig begrip toonde voor het stand punt der regering, die zelf gegaan was tot de uiterste grens harer ver antwoordelijkheid. En hiermede is de stemming, zoals die laat in de^avbnd in het parlement heerste, wel gete kend. Minister Gielen over actieve cultuurpolitiek Het Concertgebouworkest te Am sterdam gaf gisterenavond een repri se van de 9de symphonie van Beetho ven ten bate van het Prins Bernhard Fonds. Ter inleiding van de avond hield de minister van Onderwijs, dr. Jos Gie len, een redevoering, waarin hij de roeping en de mogelijkheden van de Nederlandse cultuur naar voren bracht. Het geestelijk leven van elke mens, aldus spr., ontleent zijn waarde zowel aan zijn streven naar eigen persoonlijke vervolmaking, als aan de wil om de gehele samenleving ten nutte te zijn. Het is een opvallend verschijnsel, aldus vervolgde de minister, dat naar mate de volksgemeenschappen zich ontwikkelen het particuliere initia tief en de samenwerking van parti culieren steeds minder toereikend blijkt, om het culturele leven te handhaven op een peil, dat in een vorig ontwikkelingsstadium als het ware „vanzelf" bereikt werd. In deze tijd dient de overheid een actieve cultuurpolitiek te voeren. Hoewel wij het subsidiariteitsbeginsel aanvaarden, aldus spr. en hoewel op grond daarvan de staat zich tot het noodzakelijke zal dienen te beperken, vast staat, dat de overheid op allerlei terrein conserverend, stimulerend en financierend optreedt. Ter gelegenheid van deze bijzon dere uitvoering was een speciaal programma gedrukt met inleidende woorden van Prins Bernhard en Z. Exc. dr. Gielen. Het voorwoord van Prins Bernhard in dit programma luidde: „Aan mooie woorden hebben onze arbeiders niets, er dienen daden ge steld te worden. Ik zou elke landge noot er van willen doordringen, te beseffen, dat het fonds geen liefda digheid vraagt, maar een vrijwillige bijdrage in het belang van onze cultu rele opbouw. Dit is een zaak van alle Nederlanders. Tus res agitur, het gaat om uw aller zaak. w.g. Prins Bern- bard, Prins der Nederlanden. Regent van het Prins Bernhard Fonds. „BERG EN BOSCH" 25 JAAR Nietalleen 'tchagrijn van de pijn, Uw rheumatische pijnen met alle gevolgen slopen voortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet 'ge U er tegen te weer stellen. Met Kru- schen Salts. Duizenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heil zame Resultaten die Kruschen hun gaf. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen maakt een ander mens van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed snel ler stromen: de schadelijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden medegenomen en verwijderd langs natuurlijke weg. Dat is het geheim van Kruschen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, fief en fit en vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. Ingez. Med. 7747 Dr Bronkhorst ridder van Ned. Leeuw Onder grote belangstelling is giste ren in het Jaarbeursgebouw te Utrecht het zilveren jubileum gevierd van het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven en van zijn directeur dr. W. Bronkhorst. Een groot aantal ver tegenwoordigers van de Kath. Arbei dersbeweging en van „Herwonnen Levenskracht" was bij de herdtVi- kingsplechtigheid aanwezig. Tot de officiële gasten behoorden o.m. Z. Eminentie Johan kardinaal de Jong, Z. Exc. prof. mr. J, Aalbersë, minister van staat, Z. Exc. de piinister van so ciale zaken W. Dreës en de deken v.an Utrecht, de hoogeerw. heer A. Wiege- rinck. De voorzitter van „Herwonnen Le venskracht", de heer W. J. Andries- sen, sprak waarderende woorden over „Berg en Bosch", het personeel en de directeur dr. W. Bronkhorst. Spreker bood namens „Herwonnen Levens kracht", de K.A.B., patiënten en oud patiënten een fraaie plaquette aan. Kardinaal de Jong sprak een rede uit, waarin hij zeide, dat het sanato rium „Berg en Bosch" om twee rede nen bijzondere vermelding verdient. In de eerste plaats, omdat het een in richting is van de K.A.B., door deze gesticht, met vrijwillige bijdragen be kostigd en in stand gehouden. Het grootste deel der verpleegden komt utt de kringen van de K.A.B., waar mee zij als het ware in eigen huis vertoeven. De tweede reden voor de bijzondere vermelding is, aldus Kar dinaal de Jong, dat het zulk een bij zonder goed sanatorium is en dit is na God te danken aan dokter Bronk horst, onder wiens bezielende en zeer deskundige leiding het is gesticht en uitgebreid, zodat het thans in binnen- en buitenland de reputatie geniet van een der meest veelzijdige en vooruit strevende inrichtingen op het gebied van diagnostiek en behandeling der tuberculose. Daarom, aldus spreker, mogen wij zeggen, dat het heden een vreugde dag is voor geheel Katholiek Neder land, een dag waarvoor wij een Te Deum laudamus mogen aanheffen. Namens de regering uitte minister Drees woorden van waardering voor het werk der t.b.c.-bestrijding in „Berg en Bosch", daar onder de be kwame leiding van dr. Bronkhorst verricht. Minister Drees complimen teerde de K.A.B. met de behaalde re sultaten èn deelde mede, dat het H. M. heeft behaagd dr. Bronkhorst te onderscheiden met het ridderkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Prof. Aalberse schetste de ontwik keling van het sanatorium en noemde de opening van „Berg en Bosch" een der gelukkigste dagen in zijn ministe riële loopbaan. Het Tweede Kamerlid, de heer P. J, S. Serrarens hield de herdenkings rede, die aanving met een beschou wing over het samaritanenwerk van de K.A.B.die in 1913 „Herwonnen Levenskracht" stichtte, maar men had echter nog geen herberg voor de ge wonden. Aan het einde van de eerste wereldoorlog waren er in Nederland nog geen duizend sanatoriumbedden, Toen was het, dat min. Aalberse „Her wonnen Levenskracht" opdroeg een noodsanatorium te £/tichten, dat in 1922 tot stand kwam met dr. Bronk horst als directeur. Het nieuwe sana torium, dat in 1933 te Bilthoven werd gesticht, werd geheel door de K.A.B. bekostigd en werd t^t een weten schappelijk centrum voor de t.b.c.-be strijding. Aan het einde van zijn rede wees spr. op de prachtige samenwer king tussen dr. Bronkhorst en het be stuur. Spr. huldigde de directeur voor zijn moedig werk tijdens de bezet ting. De laatste spreker, de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de K.A.B., burgemeestersbenoemingen. Met ingang van 16 Juli a.s. is be noemd tot burgemeester van de ge meente Ooltgensplaat: P. W. Hordijk te 's Gravenhage volontair ter ge meentesecretarie in Voorschoten; van de gemeente Spijkenisse en Hekelin gen: P. J. Bliek te Rotterdam contact officier bij het ministerie van oorlog, en van de gemeente Zevenhoven: M. P. van der Weijden te Zevenhoven, lid der Tweede Kamer. noemde „Berg en Bosch" een stukje tot werkelijkheid gebracht idealisme van de K.A.B. Zich tot dr. Bronkhorst wendende roemde spreker zijn orga nisatietalent. zijn werkkracht en zijn liefde voor de K.A.B. Hij stelde als gering* bewijs van oprechte dankbaar heid een door de Javaanse schilder Abdullah te vervaardigen portret in het vooruitzicht. Na het dankwoord van dr. Bronk horst werd een receptie gehouden, ge volgd door een reünie voor genodig den. prijsvraag voor kinder. boek. Het provinciaal Utrechts Genoot schap, de vereniging van letterkun digen en de Nederlandse federatie van beroepsverenigingen van kun stenaars hebben een prijsvraag uit geschreven voor een kinderboek. Het beste manuscript, naar het oordeel der jury, zal gehonoreerd worden met een bedrag van f 500. Het betreft een kinderboek voor de leeftijd tussen 4 en 8 jaar. De uitgever blijft ter keuze van de auteur en het manuscript blijft zijn eigendom. De jury bestaat uit: dr. J. C. Brandt Corstius te Utrecht, Jan En gelman te Utrecht, mej. H. J. Kluit te Rotterdam, mevr, R. Marsman te Amsterdam, mevr. W. Wester weel te Bilthoven. Manuscripten, liefst getypt, kun nen ingezonden worden vóór 1 Sep tember 1947 aan mevr. R. Marsman, Pieter de Hooghstraat 1, Amsterdam. Een auteur kap meerdere hand schriften inzenden. De inzending kan geschieden onder de eigen naam, onder een pseudoniem of onder een motto. Men gelieve een gefrankeerde en veloppe met volledig adres voor te rugzending in te sluiten. haringvisserij wordt niet stilgelegd. De reders/vereniging voor de haring visserij heeft voor het opslaan van maatjesharing het koelhuis in Box meer voor de tijd van drie jaar ge huurd. De kans op stopzetting van de maatjesharingvisserij wegens gebrek koelhuisruimte is daarmede prac- tisch uitgesloten. „vrije sigaar geen Mislukking" Zegt de regering, die verbetering in de verkoop verwacht. De laatste dagen hebben geruchten de ronde gedaan, welke aan de rege ring het voornemen toeschreven de tabaksdistributie per 1 September a.i op te heffen, zodat ook de sigaretten en de rooktabak vrij zouden komen. Van de zijde van het ministerie van Economische Zaken zijn die geruch ten pertinent tegengesproken. Op gTond van inlichtingen, welke we, al dus het „Handelsblad", ten deze na der hebben ingewonnen, kunnen we mededelen, dat er inderdaad geen sprake kan zijn van opheffing van de tabaksdistributie, althans.' niet in de eerstkomende maanden. Minister Huysmans heeft daarop trouwens on langs, toen hij omtrent de voorziening met verschillende goederen een uit voerige uiteenzetting heeft gegeven, uitdrukkelijk meegedeeld, dat de gering de hoop koestert de bestaan de hoeveelheid van vijf rantsoenen te kunnen handhaven. Dit geldt thans nog onveranderd. Nu is dezer dagen ook meegedeeld, dat de" sigarenfabrieken haar produc tie met ongeveer tien procent hebben moeten verminderen. Men heeft hier aan de conclusie verbonden, c^t het vrijgeven van de sigaren een misluk king is geworden. De gevolgtrékking is onjuist. Integendeel, de regering koestert de verwachting, dat de ver koop van sigaren zich geleidelijk gun stig zal gaan ontwikkelen. De vermindering der productie vindt haar oorzaak in het feit, dat de fabrikanten destijds maatregelen had den genomen om de plannen van de regering tot verdubbeling van het ta baksrantsoen uit te voeren, en nu hun productie moeten verlagen, omdat de rantsoenverdubbeling niet doorgaat en evenmin van rantsoenvermeerdering sprake kan zijn. Met het vrijgeven van de distributie heeft deze produc tieverlaging niets te maken. oogst van appelen en peren be looft dit jaar zeer groot te zullen worden. Sommige takken zijn zo zwaar beladen dat men stutten heeft moeten aanbrengen. 1000000000000000000000000000000000 c oooooooooooooooooooooooooooooooooo BINNENLAND. Bij het eiland Ameland is het Zweedse jachtje „Akka" uit de koers geraakt. De motor-strandreddingsboot .Abraham Fock" heeft het jachtje naar het Amelander gat geloodst, waar het voor anker is gegaan en en kele dagen zal blijven liggen. Aan boord bevonden zich drie personen, een vader met zijn dochter en haar vriendin, die van Gothenburg in Zwe den op weg waren naar Engeland. Een autobus is vanmorgen bij Schagen in een sloot gereden. Doordat een der ramen werd stuk geslagen konden alle passagiers ongedeerd de bus verlaten. Op de schoenfabriek van de fir ma Ph. Vloemans is gisteren een wil de staking uitgebroken, omvattende de helft van het personeel, ongeveer 60 man. WEERSVERWACHTING LATER TIJDELIJK WEERS- g VERBETERING. o o Aanvankelijk nog op vele o plaatsen regenbuien, later voor- o al aan de kust tijdelijke opkla- g o ringen. Iets minder koud. Meest g o matige wind tussen Zuid-West g en Noord-West. o nnooooonooonnonooooooooooooooooooQ Het driejarig meisje A. K. is uit het raam van een eerste etage in da Goudsbloemstraat te Amsterdam op straat gevallen. Tijdens het transport naar het ziekenhuis is de kleine over leden. t Van de gehele Ned. uitvoer wordt ongeveer 3 pet. door Tsjecho- slowakije afgenomen. De invoer uit dat land in Nederland 1 tot 2 pet. van de totale uitvoer. Besprekingen, zijn gaande om de handelsovereen komst met Tsjechoslowakije .welke in October afloopt, uit te breiden. Een film over de bestrijding van de coloradokever wordt op het ogen blik gemaakt door Polygoon te Haar lem, in opdracht van de regering en in samenwerking met de Planten- ziektekundige dienst. Er werden o.a. te Zoutelande opnamen gemaakt. Het ligt in de bedoeling deze instructie film in landbouwstreken te vertonen. Door het Haarlemse Tribunaal is ex-burgemeester Zigeler van Bloe- mendaal veroordeeld tot f 15000 boe te, ontzetting kiesrechten en verbod overheids of semi-overheidsambten te bekleden. Geen verdere internering werd opgelegd. BUITENLAND. De Amerikaanse luchtmacht deelde gisteren mede, dat bij Roswell in Nieuw Mexico een z.g. „vliegende schijf" gevonden was. Het voorwerp werd aan hogere militaire instanties doorgegeven. Het bleek een doodge wone „weerballon" te zijn voor de peiling van temperaturen. Sinds mevrouw Lupescu met ex- koning Carol van Roemenië dezer da gen in het huwelijk is getreden, is er een gunstige wending in haar gezond heidstoestand ingetreden. De dokters hebben nu weer hoop haar in het le ven te houden. te Calcutta is tweemaal in 48 uur een aanval gedaan op de burgers, waarbij 29 mensen gedood en 160 ge wond zijn. Yle.deA.tand gaat uxeeA Ritmen In de Juli-aflevering van het Offi cieel Orgaaan van de Ned. Bioscoop bond. wordt medegedeeld, dat thans een principiële overeenkomst bereikt is met betrekking tot de huur en ex ploitatie van de Cinetone-studio te Duivendrecht. Deze overeenkomst komt in beginsel hierop neer,- dat de Nederlandse Bioscoop-Bond een stich ting tot exploitatie van de Cinetone- studio in het leven roept, die deze stu dio tegen nader vast te stellen condi ties van beheerders zal huren. (De ge bouwen staan n.l. thans onder beheer, omdat de Ufa ze tijdens de bezetting in bezit had). De Nederlandse Bios coop Bond verstrekt aan de stichting bedrijfskapitaal en financie'rt de tech nische outillage van studio en labora torium. In de Raad van Beheer der stich ting zullen een aantal leidende figu ren uit het film- en bioscoopbedrijf zitting hebben; deze mogen niet za kelijk op de productie van films zijn geinteresseerd. De stichting zal een deskundige directeur benoemen, die met de leiding van de studio wordt belast. De directeur neemt een onaf hankelijke positie in en mag op geen enkele wijze zakelijk bij het film- en bioscoopbedrijf zijn geintersseerd. Het contract tussen beheerders en Nederlandse Bioscoop Bond zal wor den aangegaan voor twee jaar, na dat de studio bedrijfsklaar is opge leverd, waarbij de stichting koop en resp. een langen huurtermijn opteert voor geval nabeëindiging van de con- tractsduur de grond en de gebouwen van de studio aan de Staat mochten vervallen. Een opdracht zal worden gegeven tot een zo modern mogelijke outilla ge van de studio, opdat zij in concur rentie met het buitenland kan wer ken, waarbij wordt uitgegaan van een eenvoudige opzet, die al naar ge lang van de mogelijkheden geleide lijk zal worden uitgebreid. Het hoofdbestuur heeft ten opzich te van de Regering uitdrukkelijk vastgelegd, dat het de risico's van deze studio-exploitatie alleen dan op zich kan nemen, indien de Regering er aan medewerkt, slechts één speel filmstudio in Nederland zal worden, geëxploiteerd, en derhalve geen ver gunning voor een tweede zal wor den gegeven. staatsloterij. le klasse, 2e trekking. ƒ20.000.— 7952 2.000.— 7786 1.500.— 2444 1.000.— 12149 21957 400— 9464 1530 11165 200.— 7926 9097 100.— 7128 10400 17404 7054 11519 12669 19345 10567 15487 LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd propaedeutisch examen Godgeleerdheid: de heren: H. P. Schouten te Leiden, L. C. Baljé te Leiden, R. Borger te Zevenbergse- hoek (cum laude), C. Bezemer te Katwijk a/Zee, N. van Egmond te Rijnsburg; doctoraal' examen God geleerdheid: de heer T. Jansma te Heemstede (cum laude); candidaats- examen Wis- en Natuurkunde (A): de heer: L. C. van der Marei te Katwijk a/Zee; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (L): mej. L. Morren te Leiden; candidaatsexa men Wis- en Natuurkunde (F.) de heer F. C. de Vos te Voorburg; doc toraal examen Rechtsgeleerdheid: de heren C. L. M. Lambrechtsen te Leiden, B. A. M. Knüppe te Rotter dam, G. C. M, Akkermans te 's-Gra- venhage. Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift, getiteld „Analogische toepassing van" strafbepalingen", de heer H. J. Vaags, geboren te Aalten, wonende te Winterswijk. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke dtaMla oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 21) „Jamaarbegon Arabella. De hertogin vervolgde: „Ik zal zorgen, dat ze heel aardig voor je zullen zijn! Ik zal je onder mijn vleugels nemen, beloofde ze heel vriendelijk. De mensen zullen je nalopen als kleine spaniels, als ze maar weten, dat je een protégée bent van de gehate hertogin en dat ik veel met je op heb. Je zult spoe dig genoeg zien wat voor snobs onze kringen herbergen. Maar ditmaal zal je daar niets dan voordeel van heb ben. Kind, je zult nog gek worden van succes. Wacht eens tot ik je mee genomen heb naar Lucette om je wat fatsoenlijk in de kleren te steken. Ik zal je komen halen, zodra je maar bereid bent om bij mij te komen wo nen." „O, dat is verbazend vriendelijk van je, nicht Christina," zei mrs. Cat- termole met een buitengewone zucht van verlichting. „Ik had noit ge dacht Ze was werkelijk in alle opzich ten aangenaam verrast door dit be zoek en de onverhoopte bespoedi ging van Arabella's vertrek gaf haar ineens nieuw leven. Zou het werke lijk niet langer dan een week du ren? „En je zult trouwen vanuit mijn knusse huisje in Pont Street", decre teerde de hertogin opnieuw allermin zaamst. „Ja, spreek me niet tegen! Ik heb daar nu eenmaal mijn zinnen op gezet." Zij begon geheimzinnig te gi- chelen. Overwinning en ondeugd. „Ik sta daar op miss Ames. Ik ben van plan om daar een feest van te ma ken, dat de society minstens vijf jaar tot het middelpunt van haar hatelij ke conversatie zal maken, Nee, waag het niet iets te weigeren, ik ben van plan mijn wil tot elke prijs door te zetten. Nee.geen woord!geen woord!" „Ja maar.... ik zou alleen maar willen zeggen, dat ik juist wel een woord wil zeggen", zei de in het nauw gebrachte Arabella. „Ik vind het natuurlijk verbazend vriendelijk van u en ik geloof wel, dat het een hele eer voor me zou zijn om vanuit uw huis te mogen trouwen, herto gin hoe heet u ook alweeren mijn papmijn vader zou het na tuurlijk onmiddellijk aan zijn stam.... aan zijn vrienden oververtellen en niet weten waar hij het had van trots indien ik het hem ging vertellen, maar ik weet niet zo net of ik het hem ten slotte wel zal vertellen: Ik ge loof, dat ik hem nooit zal meedelen, dat die jonge snuiik bedoel de jongeman die gisteravond bij ons was, zoo'n idizo'n lange brief aan mij heeft geschreven, of zo'n vrien delijke brief eigenlijk, want ten slot te was het toch wel heel aardig van hem. Ik kan me werkelijk niet in denken hoe die Wynstone het in zijn hersin zijn hoofd heeft gekregen, om te durven vertellen, dat ik tegen hem heb geglimlacht. Nou, ik zou zeggen, dat ieder fatsoenlijk meisje tegen elke aardige jongeman glim lacht als ze hem goedendag zegt, en nou jijnou u.... wat vindt u, bedoel ik." Maar al de glimlachen verdwenen als sneeuw voor de zon op de ijsberg- gezichten der familie Cattermole, toen ze tot de ontdekking kwamen, tot de nuchtere ontgoocheling, dat ze ten slotte „hei" geroepen hadden voor ze over de brug waren. Dit ont zettend kind scheen niet eens te be seffen, dat ze werkelijk de enige kans van haar gehele leven had, dat ze die alleen dankte aan de stupide her sens van dat schaap van een Wyn stone. Mrs. Cattermole kon haar oren niet geloven. Ze zocht tussen de kop jes van haar schoothondjes naar een vrij plaatsje voor haar puntige alle- boog en voegde het meisje verbaasd toe: „Maar, miss Ames, Mr. Wynstone heeft u een volkomen huwelijksaan zoek gedaan. Hij wenst werkelijk met u te trouwen! Een van de vermo- gendste jongelui van geheel Londen! Begrijpt u dat niet?" „Ik begrijp het maar al te goed", zei Arabella gelaten, terwijl ze mee warig met haar blonde manen schud de. „Ik ben geen geboren ididoot, al heeft hij daar veel van weg! Ik zal hem even het gewenste antwoord ge ven, indien jullie me toestaan om hem even te smei-en." Met de gewoonte uit haar vroege re omgeving verzamelde ze weder om de kruimels uit haar schoot om ze naar de duiven in de tuin te wer pen. Toen stapte ze resoluut naar bin nen, ontsteltenis en afschuw achter zich latend. Pearl Cattermole, het schoolkind met de twee staartjes en haar hate lijke methode om alles en iedereen uit te vragen, scheen ten slotte de eerste te zijn, die weer voldoende op adem kwam om iets te zeggen. En in woorden gietend, wat de anderen dachten, schreeuwde ze: „Wil je zeggen, dat je hem niet on middellijk gaat schrijven, dat je zijn aanzoek aanneemt!" ,Hem aannemen? Zoo maar ineens? Ik? Je hebt blijkbaar geen idee van wat een fatsoenlijk meisje tegen jon gelui moet antwoorden." „Nou weten we eigenlijk nog niet, wat ze hem gaat schrijven", vertolkte de in, haar wiek geschoten bakvis de gedachten der anderen. Ditmaal scheen een geheel regi ment huzaren over Peggy's graf te draven. Na alles wat ze gehoopt had, scheen Eric meer dan ooit in gevaar te zijn, HOOFDSTUK IX. Arabella weigert. Arabella sloot zich op in haar vriendelijke slaapkamer van „De Schuur", snoof eens even aan 't boe ketje viooltjes dat Peggy daar had neergezet, en ging toen zitten om haar eerste huwelijksaanzoek te be antwoorden. „Ik kan het veilig als het eerste beschouwen", begon ze in zich zelf te praten, terwijl ze omslachtig een vel letje luxe post uit de lade van haar elegante schrijftafel te voorschijn haalde. ,,Ik heb er natuurlijk meer dan één gehad van de jongen mr. Sharpe. Maar pappie heeft immers gezegd, dat die ordinaire tongenrei ziger niet meetelde. Ik kan maar niet begrijpen, waarom die jongen nou zo ordiniar was. Ik voor mij zou zeggen, dat hij zeker zoo aardig was en zeker zo goed zijn manieren ken de als die heren van gisteravond met hun deftige regiment en al die din gen meer. En hij had zeker zo'n flin ke. rug", mediteerde miss Ames, ter wijl er een beetje melancholie in haar mooie ogen zweefde. Toen maakte ze ineens een einde aan haar dromerijen. „Sidney Sharpe is noch hier noch daar", sprak ze zichzelf moed in. „Ik heb die andere snuiter wat terug te schrijven." Ze doopte haar pen in de inktkoker en begon tamelijk haastig te schrijven: (Wordt vervolffd V

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2