Verdeling aanwezige woonruimte I Op korte golf j De Internationale kampioen schappen te Noordwijk DINSL 8 JULI 1947 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft gisteren in behandeling genomen het door minister Beel ingediende wetsont werp inzake een doelmatige verde ling van de aanwezige woonruimte. Bepaald wordt, dat het verboden is, een woongelegenheid (ook een woonwagen of woonschip) in ge bruik of wedergebruik te nemen of te geven, tenzij door de burgemees ter voor het in gebruik nemen schrif telijk vergunning is verleend aan de gene, die de woongelegenheid wenst te betrekken. Wat vordering van woonruimte be treft heeft de burgemeester een vrij wel onbeperkte macht, mits hij een vaste commissie van advies geraad pleegd heeft, die door de Raad be- ypemd is en samengesteld volgens richtlijnen, door de minister van Bin nenlandse Zaken te geven. Meerdere leden voerden over het wetsontwerp het woord. Algemeen wees men op het euvel van samen wonen en noemde men woningbouw het enige afdoende middel, om het tekort aan woonruimte te lenigen de communist Schonenberg zeide, dat men daarvoor hout genoeg in Rusland kan krijgen! In zijn beantwoord:ng zeide minister Beel volkomen te be seffen, dat hij een impopulair wets ontwerp moest verdedigen. Inder daad is woningbouw de enige bevre digende oplossing. Maar er kan niet worden gewacht tot er een voldoend aantal woningen is. De woningellende moet om sociale en morele redenen zo gauw mogelijk worden gelenigd, .zij 't dan ook op een gebrekkige wijze. De minister beantwoordde een reeks van vragen. De woningruil wenst hij te bevorderen maar in laat ste instantie wil hij de macht houden om een tot stand gekomen ruil niet toe te staan. Wanneer de vordering in handen van Burgemeester en Wethouders te zamen zal worden gelegd (zooals was gevraagd) zal dat niets aan de macht van de burgemeester veranderen, meent de minister. In de practijk zal het hoofd der gemeente toch de zaak moeten delegeren aan een hogere ambtenaar. Het gevraagde beroep op Gedeputeerde Staten aanvaardde dc minister. Hij verklaarde de vrijwil ligheid en de vrije keuze van mede bewoners zoveel mogelijk te willen beschermen. De geneigdheid daartoe zal de minister in de nader op te stellen richtlijnen verwerken. De eigenaar, die vrijwillig zijn huis door verbouwingen voor medebewoning geschik maakt, zal eveneens aan spraak kunnen maken op vergoe ding van de gemaakte kosten. Dal de rechter geheel uitgeschakeld is, ziet de minister niet in; hij houdt het oordeel nog over tal van zaken, en het zou onjuist zijn als de rechter ze telen ging op de stoel van de burge meester. Bij de artikelen verdedigt de heer Algera (A.-R.) een amendement be ogende het verlenen van een vergun ning voor het in gebruiknemen van woonruimte te doen plaats hebben 'niet door de burgemeester, maar BUITENGEWOON PENSIOEN VOOR V«DEELNEMERS AAN HET VERZET. In de hedenmorgen voortgezette ver gadering van de Tweede Kamer is een aanvang gemaakt met de behan deling van het wetsontwerp tot in voering van een buitengewoon pen sioen voor deelnemers aan het ver zet, alsmede voor hun nagelaten be trekkingen. De heer Roosjen (A.R.) verklaarde dankbaar te zijn voor de indiening van het ontwerp. Zijn vreugde is echter niet onverdeeld. Hij wil het maximum van de pensioengrondslag niet op ƒ4500, maar op ƒ5000. brengen. In het bijzonder brengt hij nog onder het oog het doel der wet: er voor te zorgen, dat doorgeleefd kan worden in dezelfde materiële omstandigheden. De heer Roosjen vraagt of de regering van oordeel is, dat de „Stichting 19401945" -in de toekomst zal suppleren. De regering wil aan de regeling het karakter van verzorging geven en niet het karak ter van een onaantastbaar pensioen Spr. zou willen, dat de aftrek geheel verdwijnt. Hy herinnert aan toezeg gingen uit Londen aan de plechtige belofte, welke minister Schermer- horn ten aanzien van de zorg vroor verzetsmensen en hun betrekkingen heeft afgelegd. dpor het college van burgemeester en wethouders. De heer Ten Kagen (P. v .d. A licht een amendement toe voor de be drijfsruimten, die buiten de bepalin gen der wet gehouden moeten wor den uit te breiden door toevoeging van de woorden: „of voor de uitoefe ning van zijn beroep". Spr. denkt b.v. aan de' kamer van een tandarts, een advocaat, enz. De minister laat de beslissing over het eerste amendement over aan de Kamer. Hij heeft echter ernstig be zwaar tegen het amendement-Ten Hagen. Nadat de heer Ten Hagen (P. v. d. Aa) nog nader op het amendement is ingegaan vraagt de minister hem te laten overwegen deze zaak bij de richlijnen te regelen. De heer Ten Hagen (P, v. d. A.) trekt daarop zijn amendement in.. Het amendement-Algera wordt z. h.s. aangenomen. Nog verschillende andere amende menten worden ingediend, waarover vandaag zal worden gestemd. O.m. een amendement van de heren Mae- nen (K.V.P.) en Romme (K.V.P.), waardoor het mogelijk wordt ge maakt, dat bij onbehoorlijk gebruik van gebouw of woonruimte of bij ernstige overlast voortzetting van het gebruik of van de inkwartiering niet kan worden gevergd. Dit zal ook niet kunnen worden gevergd vol gens het amendement als gebouw of wobnruimte te dringend voor eigen gebruik nodig zijn. Het achtste leerjaar Aan het antwoord van de min. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen op het verslag van de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over het wetsontwerp „Wijziging van de leerplichtwet" is het volgende ont leend: De by de mondelinge beraadslagin gen geopperde gedachte om, nu ten gevolge van de bezetting het jpeil van het onderwijs in het algemeen ge daald is, in het achtste leerjaar in de overgangstijd gewoon in plaats1 van voortgezet gewoon lager onderwijs te geven, ontmoet bij de minister ernsti ge bezwaren. Voor de leerlingen van die leeftyd gaat er van het gewoon lager onderwijs zeer weinig aantrek kingskracht uit. Het gevolg zou dan ook naar zijn mening zeker zijn, dat het schoolverzuim in het achtste leer jaar even groot zou blijven als thans. Met alle funeste gevolgen van dien. Bovendien worden bij doorvoering van een dergelijke maatregel ook de leerlingen, die reeds voldoende on derwijs hebben genoter gedwongen gewoon lager onderwijs te blijven volgen. Zo zouden zij dan practisch een herhaling krijgen van het onder wijs, dat zij vroeger reed', hadden ge noten. Op grond van een en ander is de minister daarom van oordeel, dat het juister is de leerplicht voor het acht ste leerjaar voor enkele jaren op te schorten. In deze jaren kan dan het eventuele schoolverzuim krachtig worden aangepakt en de eerbied voor de wet worden hersteld. Te meer be staat er hiervoor naar zijn mening re den, nu de organisatie van het voort gezet gewoon lager onderwijs op dit ogenblik nog niet vaststaat. LANDDAG JONGEREN K.V.P. Te Drente zal op Zondag 13 Juli een landdag van politieke jongeren organisaties van de K.V.P. worden gehouden. Op deze landdag zal o m. spreken de voorzitter der R.K. Tweede-Kamerfractie, prof. Romme. PARATROEPEN STEUNEN R.K. UNIVERSITEIT. De vereniging van de 82ste Ame rikaanse divisie luchtlandingstroe pen te Chicago heeft besloten de R.K. universiteit van Nijmegen te 'steunen by het opbouwwerk. Omstreeks 19 Juli zal een inventa risatie van late warmoezerijgewassen worden gehouden. Onder deze telling vallen alle bedrijven, welke in het bezit zyn van een z.g. „vaste" of een „bijzondere" tuinbouwteeltvergun- uing. De door deze inventarisatie ver kregen cyfers dienen o.m. ter vast stelling van het exportprogramma van groenten en als basis voor dc onderhandelingen hieromtrent met het buitenland. H. M. DE KONINGIN MORGEN NIET NAAR DRENTHE. Wegens ambtsbezigheden is H. M. de Koningin verhinderd heden en morgen haar voorganomen bezoek aan Drenthe te brengen. Het bezoek zal waarschijnlijk enkele dagen wor den uitgesteld. MAXIMAAL 50.000 MAN ONDER DE WAPENEN. Het aantal militairen, in het eerste halfjaar van 1947 in Nederland on der de wapenen gehouden, is, naar bij een financiële controle is gebleken, hoger geweest dan de 50 a 60.000, die by de begroting van 1947 waren toe gestaan. Op aandrang van de minis ter van Financiën is daarom besloten ce sterkte voor de tweede helft van dit jaar op maximaal vijftig duizend man te bepalen. Met die sterkte is, naar wordt aangenomen, de geregel de aflossing van de troepen in Indo nesië verzekerd. Van deze maatregel profiteren al lereerst de jongemannen van de lich ting 1944, van wie er aanvankelijk ongeveer veertien duizend zouden worden ingelijft. Hun aantal zal tot enkele honderden specialisten be perkt bly'ven. MILITAIREN GAAN AARDAPPELEN ROOIEN IN DE WIERINGERMEER. Maandag 14 Juli a.s. komen 1000 man van de 10de Infanterie-regiment uit Haarlem, Utrecht en Limburg naar de Wieringermeer, om daar ge durende drie weken de helpende hand te bieden bij het rooien van de- pootaardappelen. Zij worden onder gebracht in een aantal graanpakhui- zen in het werkkamp „Oude Zeun" en in enige juist gereedgekomen boerderijen, die door de goede zor gen van het bureau huisvesting van het ministerie van wederopbouw voor het onderbréngen der militairen in gereedheid zijn gebracht. Genoemd bureau zorgt behalve voor de huis vesting ook voor de voeding van de bij deze „veldslag" betrokken solda ten. WIJZIGING IN DE AANWIJZING VAN TABAKSBONNEN. Het C.D.K. deelt mede, dat met ingang van 10 Juli a.s. een wijziging wordt gebracht in de aanwijzing der bonnen van de tabakskaart. Zoals bekend, is de hoeveelheid si garetten en kerftabak, welke per veertien dagen beschikbaar wordt gesteld, bepaald op 5 rantsoenen. Dit heeft tengevolge dat gebruikers van rook- of shagtabak nimmer in de gelegenheid zijn hun gehele veertiendaags rantsoen in tabak op te nemen, tenzij de detaillist zich bereid verklaart, een pakje tabak door te snijden. Deze laatste han delwijze is, zoals men weet, feitelijk verboden. Om aan dit bezwaar te gemoet te komen zullen voortaan afwisselend zes en vier rantsoenen per veertien dagen worden beschik baar gesteld. A.s. Donderdag wor den op de tabakskaart dus bonnen voor zes rantsoenen aangewezen. Op 24 Juli a.s. zullen op dezelfde kaart dan bonnen voor vier rant soenen worden aangewezen. De bon aanwijzing op de gemengde tabaks en versnaperingskaart ondergaat geen wijziging. VERLAGING KOLEN-IMPORT? Olie is voordeliger. Naar „Trouw" verneemt, is door prof. dr. ir. J. Goudriaan, de heer H. H. Wemmers, directeur van het Rijks- kolenbureau, ir. E. A. Plate, ambte naar van het ministerie van Economi sche Zaken en de heer C. v. d. Poll. directeur van het Rijksbureau voor Aardolieproducten, een onderzoek in gesteld naar de energievoorziening van Nederland. De resultaten van dit onderzoek zijn neergelegd in een rap port, dat door de minister van Econ. Zaken. dr. G. W. M. Huysmans. bin nenkort aan de beide Kamers der Staten-Generaal zal worden aangebo den. In dit rapport zijn vergelijkingen getroffen tussen de kolen- en de olie- voorziening van ons land. De rapporteurs komen tot de con clusie, dat het aanbeveling verdient, de import van kolen te verminde ren, aangezien hierdoor deviezen worden gespaard. Deze deviezenbe- sparing behoeft de energie-voorzie ning niet nadelig te beïnvloeden aan gezien de aanvoer van petroleum uit Curasao en de productie van de bin nenlandse oliewinning kunnen wor den verhoogd, zonder dat hiermee kostbare deviezen gemoeid zyn. ter wijl hierdoor ruimschoots compensa tie gevonden kan worden voor de verlaagde invoer van kolen. Het congres van de Kath. Bouwvakarbeiders Van het driedaags congres van de Kath. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" tq Arnhem hebben wij reeds een èn ander medegedeeld. Vermeld moet nog worden, dat op een der bijeenkomsten pastoor F. v. Leeuwen mededeelde, dat Z. H. de Paus de oud-voorzitter, W. J. An- driessen, thans voorzitter van de K.V.P. had benoemd tot ridder in de orde van St. Sylvester. Dé derde congresdag bracht nog een verrassing. Onmiddellijk na de H. Mis, opgedragen in de St. Mar- tinuskerk door pastoor v. Leeuwen, sprak daartoe door het bestuur telegrafisch uitgenodigd pater H. de Greeve een warm woord tot de congressisten n.a.v. zijn Lichtbaken „13000 Woningen nog dit jaar". Spr. deed mede een beroep op de arbei ders om naast de materiële ook de geestelijke wederopbouw aan te vat ten, Verbondsvoorzitter De Bruijn onderstreepte op zijn beurt de woor den van de radiopriester nog eens. 5 e 9000000000000000000000000000000000 BINNENLAND. Tengevolge van een kort doch hevig onweer is een boerderij tus sen Harlingen en Roptazijl, bewoond door d® landbouwer Tichelaar, tot c|e grond afgebrand. Twee en half millioen kg. nieu we en oude metalen zyn door een groot metaalbedrijf te Utrecht ver kocht zonder de vereiste vergunnin gen van het rijksbureau voor me talen. Een geraffineerde oplichter, die een bejaarde Kampenaar voor 4000 heeft beet genomen, is door de Kam per politie aangehouden. Op de Rijksweg tussen Belfeld en Reuver is de motorrijder G. R. uit Venlo in volle vaart op een langs de weg staande truc gereden met het noodlottig gevolg, dat hy vrij wel op slag dood was. Hij passeerde een ter rechter zijde van de weg opgestelde laadwagen. maar heeft blijkbaar te laat opgemeilkt, dart enige meters verder op nog een laadwagen stond. In het Diaconessenhuis te Hil versum is overleden de 37-jarige aannemer H. van Mourik te Hilver sum, die Zaterdagmiddag met zijn motor op het gevaarlijke kruispunt van Gijsbrecht van Amstelstraat en Bodemanstraat tegen een auto was gebotst en daarbij een schedelfrac tuur had opgelopen. Het gouden erekruis Pro Ec clesia et Pontifice is verleend aan de heer G. A. van Corstange en mevr. A. van Corstanjev. Leeuwen te Haarlem, als blijk van waardering voor beider werkzaamheden op so ciaal terrein. BUITENLAND. De politie te Bazel heeft een aantal anti-lawaai-werordeningen uitgevaardigd. Zo wordt bijv. het verrichten van luidruchtige schoon- maakwerkzaamheden op bepaalde uren strafbaar gesteld. Eveneens wordt straf bepaald tegen hen, die er niet voor zorgen, dat dieren de buren niet storen niet hun geblaf of „gebrul". In de Palestijnse havenplaats Haifa, die meer dan 160.000 inwo ners te.t, is builenpest uitgebroken. Men wijt de epidemie aan besmette vlooien, die door een schip zijn mee gebracht. Een Amerikaan heeft een voor stel gedaan, om de democratie in Duitsland te bevorderen door het organiseren van debatingclubs on der de Duitse boeren. Waarom al leen onder de boeren? Het antwoord is, dat met hongerige magen geen democratie valt op te bouwen en de boeren de enige Duitsers zijn, die geen honger lijden. Een Franse gewapende patrouille heeft te Forbach (Lotharingen) 150 Noord-Afrikaners uit elkaar gedre ven, die zwaaiende met messen, een door de politie gearresteerde kame raad trachtten te bevrijden. Het gerechtshof van Dresden heeft vier beklaagden, beschuldigd van moord op 15.000 krankzinnigen, ter dood veroordeeld en acht be klaagden veroordeeld tot gevange nisstraffen, varierende van 3 jaar tot levenslang. De beklaagden zijn schuldig bevonden aan het vergas sen van geesteszieken in een inrich ting te Sonnestein, nabij Pirna, in de door de Russen bezette staat Saksen. TWEE HEILIG-VERKLARINGEN. Zondag werden wederom twee Fran se ordestichters op plechtige wijze onder het getal der heiligen opgeno men. Het zijn de stichteres der Doch ters van het Kruis, Elisabeth Bichier, welke orde thans verscheidene hui zen, niet alleen in Frankrijk maar ook in Argentinië, Canada, Urugay en in de Chinese missie heeft, en de stich ter van de Congregatie van de Pries ters van het H. Hart van Michael Ga- ricotts, die zich toeleggen op de op voeding van de jeugd en het missie apostolaat. PATER L. BONNIKE S 3, t Pater L. Th. M. Bonnike S.J., oud pastoor van de Aloysius-parochie te Utrecht, is 72 jaar, in het Utrechts St. Antonius-ziekenhuis overleden. Pa ter Bonnike is prefect geweest aan de colleges te Katwijk, Amsterdam en Nijmegen, rector van het college te Den Haag, pastoor te ïotterdam en laatstelijk tot 1943 pastoor te Utrecht. WEERSVERWACHTING WEINIG VERANDERING. 5 o Wisselende bewolking met en- kele losse buien, aanhouden van X het koude weer met een nu en g dan krachtige Zuid-Westelijke g wind. noononnnnoonooonooonnnrKWvvkOOOOO»! BEURSPRAATJE. Voor de effectenbeurs te Amster dam werd gisteren maar weinig pu blieke belangstelling aan de dag ge legd. Er waren weinig orders en waar kopers en verkopers elkander ongeveer in evenwicht hielden wa ren de hoofdkoersen ten opzichte van de vorige slotprijzen weinig of niet veranderd. In beleggingen ging wei nig om. De Nederlandse staatspapie ren waren prijshoudend zonder meer. De affaire in gemeentelijke en pro vinciale leningen was van zeer be scheiden omvang en het zelfde kan worden gezegd van de pandbrieven. Prolongatie 2 1/4. r\E ORGANISATOREN van de internationale tenniskampioenschappen U te Noordwijk zijn er dit jaar in geslaagd voor een buitengewoon aan trekkelijk tournooi te zorgen. Tal van buitenlanders zijn ditmaal van de partij, want we zien o.m. Engelsen, Brits-Indiërs, Egyptenaren, Austra liërs, Fransen, Denen, Zuid-Afrikaanders, een Hongaar, een Zweed en zelfs een Palestijn bij de heren van de party, waartegen onze vertegenwoor digers, en hierbij denken we in de eerste plaats aan van Swol, Rinkel, Wilton en Marinkelle het zullen moeten opnemen. Bij de dames is het ge zelschap niet zo internationaal, doch we ontmoeten er vertegenwoordig sters uit de Ver. Staten, Australië, Zuid-Afrika, Italië, Tsjecho-Slowa-* kije, Engeland en Hongarije, zodat er al met al tal van interessante par tijen verwacht kunnen worden. Mart 63, 64; mej. A. v. d. Torre sl. mej. A. Oskam 60, 86; mej. I. Eegersman sl. mej. A. de Vries 60, 60; mej. P. F. Hermsen sl. mej. A. de Wit 6—2, 60; mej. G. Kornfeld mej. E. van Berkely. mej. v. B. w.o.; mej. C. Grosveld sl. mej. L. Im Hof 6—2, 6—4. Herenenkelspel: Mandelbaum (Eng.) sl. J. M. Stas 6—3, 8—6; F. Wiegers sl. W. Akkersdijk 06, 6-7-4, 62; L, Bosschaart sl. H. Ras 62, 63; G. Schoorel sl. J. Volkmaars 119, 63; W. Katjen sl. H. Prins 64, 86; L. Krijt sl. H. Oskam 61, 60; J. F. Drijver sl. Bryan 61, 62; A. Stolpa (Hong.) sl. B. Feite naar 16, 62, 63; T. Johansson (Zwed.) sl. T. Dree&mann 61, 62; J. P. A. Linck sl. J. v. Lith de Jeude 63, 63; Man Mohan (Br.-I.) sl. J. Bartelds 64. 63; K. J. Ahmes (Br.-I.) sl. F. Beernink 75, 61; Monseur (Belg.) sl, H. Willemsen 1412: 62; R. Storm sl. O. Timmers 4—6, 6—4, 13—11; H. Wilton sl. B. Lim 6—1, 6—4; S. C. Misra (Br.-I.) sl. P. Tonjes 26, 64, 62; L. Krijt sl. Surchock (Egypte) 62, 6—2. Buitengewone bezetting Wat de dames-inschrijvingen be treft, belooft het tournooi zeker inte ressant te worden, aangezien niet minder dan zes van de acht Wimble- don-finalisten van de partij zijn. Daar onder ook Margaret Osborne, doch zij zal niet in het enkelspel uitkomen, maar in het dames- en gemengd dub belspel. Een herhaling van de Wim bledon-finale: Doris Hart en mrs. Todd tegen miss Osbornemiss Brough kan dus zeer zeker wel ver wacht worden en dat belooft volop spanning. Op de eerste dag werd er reeds een behoorlijk programma afgewerkt, uiteraard beperkt tot de enkelspelen. Reeds werden hier en daar enkele markante uitslagen genoteerd Noe men we b.v. de overwinning van mej. F. Herfkens op mej. J. van Alphen, een verrassing, welke men van de Hilversumse niet verwacht zou heb ben. Het werd 75, 75. Het eerste internationaal contact kwam ook tot stand. L. Krijt, die in de eerste ronde Oskam met 61, 61 had geslagen, kwam daarna tegenover de Egyptenaar Surshock tj staan en hij hield zich uitstekend, want hij won met 62, 62. De Brits-Indiërs Man Mohan, en K. J. Ahmed wisten hun partijen resp. met 64, 63 en 75, 6te winnen van J. Bartelds en F. Beernink. T. Dreesman kwam tegenover de Zweed Johansson uit. De games van de Zweed volgden el kaar snel op. Jong, fors en levendig deelde hij zijn slagen uit. Zijn servi ces zijn ontzettend snel en vinnig op de lijnen, zodat Dreesmbn de handen aan hem vol had. Toch slaagde' hij er in de stand op 41 te brengen, maar de Zweed bracht de twee volgende games en daarmede de eerste set in zijn voordeel. Nog gaf Dreesmann zich niet gewonnen. De Zvfeed ver volgde weer met zijn ontzettende har de service waarop zijn tegenpartij soms geen vat had en zonder al te veel moeite eindigde hij de partij met 61. Een heel goede partij was- o.a. ook die tussen Wiegers en Akkersdijk. Een partij, die een verrassende wen ding nam toen Akkersdijk de eerste set met 60 had gewonnen Weijers toch zette zich schrap, won de volgen de set met 64 en tenslotte ook de derde met 63. De uitslagen zijn: Dames-enkelspel: mej. L. Goossens sl. mej. H. Winkelman 61, 61; mej. E. Scholten el. mej. I. van Miert 63, 64; mej. A. N. Koch sl. mej. J. Goeting 63, 63; mej. J. v. d. Wal sl. mej. H. Menko 6—1, 6—3; mej. I. Jolles sl. mej, S. Broese van Groenou 64, 64; mej. T. Lubbers sl. mej. V. Hefting 63, 61; mej. F. Herfkens sl. mej. J. van Alphen 75; 75; mevr. Muller von Czer- nicke sl. mevr. T. van Haagen 97; 61; mevr. Scholten sl. mevr. I. van DAMMEN KAMP. v. ZUID-HOLLAND. Zaterdag j.l. werd in Rotterdam de eerste ronde gespeeld om het kam pioenschap van Zuid-Holland. In to taal spelen 12 Hoofdklassers uit di verse districten van Zuid-Holland mee. Leiden en omgeving wordt bij dit kampioenschap vertegenwoordigd door de heren Huisman (Damcl. Lei den) en N. J. v. Hal (Lisse). Deze spelers zijn 1 en 2 geworden in de onlangs gehouden kampioenschappen voor Leiden en Omstreken. In de eerste ronde speelde Huis man tegen v. Hertum (R'dam). Een prachtig gespeelde partij, waarin Huisman steeds in de aanval was. Doordat v. Hertum de juiste zetten wist te kiezen, eindigde deze partij in remise. Grouwstra (Den Haag)v. Hal. In een eindstand van 3 om 3, maakte Grouwstra en foutje, zodat v. Hal z'n eerste 2 punten kon noteren. De verdere uitslagen luiden: An- sems (R'dam)Kinnegin (Gouda) 11; Tybout (Schev.)de Graaf (R'dam) 11; Romijn (Zwijndrecht) v. d. Berg (Gouda) 02; v. d. Waay (R'dam)—Gordijn (Den Haag) uitg. De tweede ronde wordt op Don derdag 10 Juli gehouden te R'dam. Hedenavond vindt te Leiden de nartij plaats tussen Huisman en v. Hal. K. D. C. De uitslagen van de 4e ronde van. de Katwijikse Damclub K. D. C. van de zomerwedstrijd: Am, van Beelen—J. Houwer 11; W. BöttcherJ. van Elk 11; W. van RynJ. Laven 02; J. Schone- veldJ. Freke 02. Overige par tyen uitgesteld. oooooooooooooooooooooooooooooooooo De verschrikkelijke Olia&elta oooooooooooooooooooooooooooooooooo Een vrolijke liefdesroman van BERTA RUCK. Vertaald door TEO DE WITTE. 20) „Ik sla niets over?" vroeg de her togin ineens ondeugend. „Nee, nee, nee", riepen de Catter- mole's in koor, zich spitsend op de enormiteit die er nu volgen zou. En het was een enormiteit. Ik hoop maar niet, dat je dit de meest ongehoorde onbeschaamd heid zult vinden, die je ooit in je leven bent tegengekomen. Maar als je weet, dat ik tegen- Eric zei, dat die nieuwe gast tussen zijn onmo gelijke zusters zat, als 'n roos tus sen 'n bundel distels, dan zul je wel begrijpen, hoe zeer ik Je bemin. De hatelijke hertogin hield even op, keek het gezelschap langs en vroeg toen: „Hoe vind je dit beeldspraak Be ryl?" „Sterk", zei Beryl beledigd. „Heel sterk", vervolgde Hare Hoog heid, en ze vervolgde: En je hebt me zo heerlijk toege lachen, toen we afscheid namen er, me zo lang nagewuifd vanuit je venster alle Cattermole's keken verbaasd naar de oorzaak van Wyn stone's dichterlijke beeldspraak zodat ik toen maar ineens de ge volgtrekking heb gemaakt dat je me nog niet zo heel erg beroerd hebl gevonden. Natuurlijk, het zal je wel erg onverwacht voorkomen „Het is de tweede maal, dat hij dat zegt", zei de hertogin critisch. „Er zijn nu eenmaal jongelui, die zich voortdurend herhalen. Zijn vader had daar ook zo'n handje van." Ik geef toe, dat het wat plotse ling komt, maar er zijn mensen, die je beter begrijpen nadat je ze nog geen vijf minuten in gezelschap hebt ontmoet, dan anderen, waar je meer dan vijf jaar intiem mee bent omgegaan. Ik geloof werke lijk, dat we vreselijk gelukkig zou den zijntenminste ik ben er zeker van, dat ik het in ieder geval zou zijn, omdat ik je het verrukke lijkste kind vind, dat ik ooit heb ontmoet. „Weer dit herhaling. Zijn vocabu laire is zwakker dan zyn beelspraak, Vertel me, dat er een beetje hoop voor me is. En schrijf alsje blieft per ommegaande terug. Ik tel de minuten, die me zullen scheiden van je lieflyke gezicht. O, wat zal die scheiding me hard val len. Ik verlang heel vurig je weer spoedig terug te zien, lieveling en blijf tot zolang je meest toegewijde WILLIAM WYNSTONE. „O, is dat alles?" riep Pearl te leurgesteld uit, toen de hertogin de brief met een dramatisch gebaar van haar kleine hand in het zo onberispe lijke zwart glacéhandschoentje op tafel legde. ..Ik had nog zo gehoopt, dat hij hele bladzijden door zou gaan". „Daar is hij nu wellicht mee be zig", zei de hertogin grimmig. „Dat deed zijn vader ook. Ik dacht daar even werkelijk dat ik een van zijn vaders liefdesbrieven aan het herle zen was," Zij lachte. En al haar nichten, uit gezonderd Arabella, die nog te paf stond om iets anders te doen dan te zwijgen, lachten met haar mee. Iedereen vond het geval verbazend komisch. Vooral de Catermole's wa ren in de zevende hemel omdat zij op zo onverwachte wijze verlost zouden worden van hun ongewenste gast. Dat de redder juist uit een zo geheel on verwachte hoek moest komen. Ze waren dus nu reeds bevrijd? Ont snapt aan de obsessie om eindeloze maanden met dat verschrikkelijke kind opgescheept te zitten? Ze was nauwelijks acht en veertig uur onder hun vermaarde dak en hei onverwachte was reeds geschied. Zij had werkelijk gevonden, wat die on mogelijke vader had uitgestippeld als „een geschikte vrijer", „een jon ge snuiter", die bereid was, meer dan bereid was zelfs, om met haar te trouwen. Wat een dubbelovergehaal- de idioot moest Eric's vriend toch wel zijn! Maar wat kon hun dat ten slot te schelenI Zijn verschijning gister avond was werkelijk een godsge schenk geweest. Wie had ooit durven dromen, dat „Het Schaap" zo hals over kop verliefd zou worden op dat ordinaire kind. Dat hij met haar trouwde, indien hij er zin in had. Hij zou zijn gehele leven ongelukkig blij ven, dat konden die Cattermole's hem wel op een briefje meegeven. Het voornaamste was en bleef ten slotte, dat hij ,£)e Schuur" van hun ver plichtingen tegenover de kruidenier had verlost. Het was gewoonweg om het uit te kraaien van genoegen, in dien deze wijze om uiting te geven aan zijn vreugde niet regelrecht in druiste tegen de strenge etiquette van het huis. Je kraaide nu eenmaal niet als die kruideniersdochter, zelfs niet als je van dat „ontzettende kind" ver lost ging worden. Ditmaal werd hun vreugde in stilte door Peggy Delamare gedeeld. Want zij had Arabella nooit zo „ontzet tend" gevonden als de anderen en haar steeds als een alleszins gevaar lijke concurrent beschouwd. Sinds de vorige avond had ook Peggy geen minuut rust meer gekend. Maar haar gedachten waren tegengesteld ge weest aan die van jonkheer William. Zij vreesde en wellicht terecht dat dit frisse zonnekind, met haar hartelijke manier van doen, haar aanstekelijke opgeruimdheid, kans zou zien Eric „in de wacht te sle pen". Maar nu.... nu.... nu zou Arabella trouwen met Silly Billy! Ten slotte kreeg de hertogin weer alle gelegenheid om haar onhebbe lijke wensen te voeden om anderen onaangenam te zijn en haar beste vrienden in de meest pijnlijke situa ties te brengenwant de hertogin verkneukelde zich in het vooruit zicht op de ontstellende gezichten. die Bill's vader en moeder wal zou den opzetten, indien zij het nieuws hoorden, dat hun zeer aristocratische meer geestelijk niet al te begaafde zoon zich had verloofd met dit knap pe vrolijke natuurkind.... en ais schoonvader meebracht de dorpskrui denier! „Mijn hartelijke gelukwensen, miss Ames", zei Hare Hoogheid, met meer warmte dan ze ooit gezamenlijk aan de gehele familie Cattermole had be steed. „Ik hoop, dat u zich wel be wust zal zijn, dat u op het ogenblik, de kans van het seizoen hebt gekre gen, zoals de acteurs het op hun ty pische en frappante wijze kunnen uitdrukken. Deze jongen is een eni ge zoon en hij zal werkelijk in het geld zwemmen. Zij hebben een bui tengoed in Wales en een ander in Schotland en dan op de koop toe een allergezelligst huis in Park Lane. En als zijn oom sterft zal je er ook nog een landgoed in Huntingdonshire bij krijgen. Dit nieuws zal geheel Lon den in beroering brengen", voegde ze er vrolijk aan toe. „Ik kan je wel vertellen, dat ik er reeds naar ver lang om de eerste te zijn, die de moe der van je verloofde met het heuge lijke nieuws in kennis zal stellen en haar al mijn gelukwensen zal aan bieden." (Wordt vervolvd).

Leidse Courant | 1947 | | pagina 2