ECONOMIE MKB hoopt op snel herstel 'Huizenbezitters zullen hogere rente snel voelen' Europese Unie wil dat Italië broekriem stevig aanhaalt >rtegies-keten komt Chinese handen Werken in hete zon verboden in Golfstaat Glastuinbouw boert goed bij winters weer Industriële bedrijven hebben overcapaciteit van 25.000 banen Ombudsman pakt lang iepende dossiers aan Broeikas op het water Spectaculair schilderwerk stuwboog donderdag 30 juni 2005 van onze verslaggever AMSTERDAM - Steeds meer hui zenbezitters zullen de gevolgen van een rentestijging in hun portemonnee voelen. De Nederlandsche Bank (DNB) constateert in zijn jongste Sta tistisch Bulletin, dat gisteren werd gepubliceerd, dat consu menten momenteel vaak een hypotheek afsluiten die hogere lasten met zich meebrengt als de huidige, lage rentetarieven stijgen. Sinds halverwege vorig jaar wordt het grootste deel van de nieuwe hypotheken afgesloten tegen een variabele rente of een rentetarief dat slechts voor een korte tijd vaststaat. Het aantal nieuwe hypotheken met een rentevaste periode van meer dan tien jaar neemt juist verder af. Volgens DNB vergroot de hang naar korte rentevaste pe riodes 'de kwetsbaarheid van een stijgend aantal huishou dens' op het moment dat de hypotheekrente omhoog gaat. De rentetarieven die hypothee kaanbieders hanteren, staan nu op een opmerkelijk laag niveau. De afgelopen weken volgden de renteverlagingen van banken elkaar in rap tempo op. Volgens Rabobank grijpen con sumenten de lage rentetarieven vooral aan om hun uitgaven op korte termijn te drukken. De AFM waarschuwde eerder dit jaar al dat huizenbezitters zich y in een kwetsbare positie heb ben gemanoeuvreerd. De finan cieel toezichthouder heeft be cijferd dat tienduizenden con sumenten in de financiële pro blemen komen als de rente om hoog gaat. Lasten Een rentestijging met 2 pro centpunt zal naar schatting 80.000 huishoudens in beta lingsproblemen brengen, om dat de lasten van hun hypothe ken en leningen toenemen. Die nieuwe probleemgevallen zul len bovenop de 180.000 huis houdens komen die momen teel al financieel in de knel zit ten. In zijn jaarverslag over 2004 uit te collega-toezichthouder DNB ook al zijn zorgen over het toe nemend aantal hypotheken dat snel reageert op een stijgende rente. Bovendien constateerde de centrale bank in het verslag dat de hypotheekschulden vo rig jaar beduidend sneller toe namen dan de huizenprijzen. De gevolgen van de financiële risico's die consumenten ne men, was volgens DNB in 2004 terug te vinden in het aantal persoonlijke faillissementen: dat nam met 14 procent toe. In de eerste vier maanden van dit jaar hebben huizenbezitters opnieuw meer geleend. Daar door is het totale bedrag dat banken aan hypotheken heb ben uitstaan opgelopen tot een totaal van bijna 339 miljard eu ro. van onze verslaggever zoetermeer - De Nederlandse glastuinbouw heeft geprofiteerd van het winterse weer in Zuid- Europa laat in het seizoen. De hele tuinbouwsector heeft in de eerste helft van 2005 goed ge boerd. De omzet steeg gemid deld met 6 procent, maakte het Productschap Tuinbouw giste ren bekend. De totale productiewaarde van de sector klom in de eerste zes maanden naar 3,9 miljard euro. Vorig jaar was dat in dezelfde periode nog 3,7 miljard euro. De telers en handelaren ver dienden hierdoor echter niet automatisch meer. De hoge energiekosten drukken 'zwaar' op de resultaten van de onder nemers. Volgens voorzitter J. van der Veen van de tuinbouworganisa tie zorgde vooral de glastuin bouw voor de groei. De Spaan se boerenorganisatie COAG kondigde in januari al een dra matisch slechte oogst aan. Vorst vernielde 90 procent van de wintergroenten als broccoli op de akkers tussen Barcelona en Almeria. Ook de tomaten teelt leed flinke vorstschade. De export van Nederlandse snijbloemen en potplanten flo reerde net als de kasgroenten in het eerste halfjaar. Maar niet al le tuinders deelden in de groei van de eerste zes maanden. De boomkwekerij kampt met de naweeën van de strenge winterdagen begin maart. De export van bloembollen daalde in deze periode met 7 procent. Uienboeren leden volgens het productschap 'alleen maar ver lies' door de enorme productie in Europa. De appelverkoop liep eveneens terug door grote voorraden. van onze verslaggever delft - De industriële bedrijven in het MKB houden op dit mo ment 25.000 feitelijk overtollige banen in stand. Deze bedrijven (tot 250 werknemers) zijn bang vaklieden kwijt te zijn op het moment dat het economisch herstel daadwerkelijk in zicht komt. „Dat tekent het optimisme van deze categorie ondernemers", zei MKB-voorzitter Loek Her mans gisteren. In Delft presen teerde hij samen met de Rabo bank de jaarlijkse industriemo nitor. Daaruit blijkt dat de kleinere bedrijven in de industrie de af gelopen jaren flink hebben ge saneerd, onder andere door te investeren in kostenbesparende maatregelen. Daardoor gingen vorig jaar 14.500 banen verlo ren. Dit jaar zullen dat er naar verwachting ongeveer 12.000 zijn. „De ondernemers zijn nu uitge- investeerd", aldus Hermans. Hij deed een beroep op de over heid om met stimulerende maatregelen de binnenlandse vraag op gang te helpen en zo de ondernemers een laatste zetje in de rug te geven. „De kleinere bedrijven moeten makkelijker toegang krijgen tot financiering en tot kortlopende subsidies. Dat is nu vaak een overbodig knelpunt voor groei", aldus de MKB-voorzitter. Maar vooral bepleit Hermans een veel praktischer aanpak van de innovatie. „Er is kennis zat in Nederland, maar het schort aan de toepassing", zei de MKB- voorman. Vernieuwing Ondanks het feit dat de ver nieuwing bij de MKB-bedrijven in de industrie nu stagneert, zorgen deze ondernemers voor zestig procent van alle nieuwe producten in Nederland. Dat komt vooral door hun korte aanlooptijden ('van plan tot markt'), aldus Hermans. MKB Nederland stelt het kabi net voor de komende vijf jaar 500 miljoen euro beschikbaar te stellen voor versterking van deze sector van de economie, die als geen ander banen gene reert, ook in aanpalende secto ren zoals dienstverlening. Dat geld moet voor driekwart ko men uit het structuurfonds waarin een deel van de aard gasbaten wordt gestopt. De resterende 100 miljoen euro zou uit verschillende onderde len van de onderwijsbegroting en gerelateerde fondsen kun nen komen, die al zijn bestemd voor innovatie. Hermans hield opnieuw een pleidooi ('Ik blijf deze bood schap uitdragen, het is de enig juiste') voor vermindering van regeltjes en vergunningen en voor beperkte versoepeling van het ontslagrecht. Ontslagprocedures „Minder regels kost de overheid geen geld, maar helpt het be drijfsleven enorm. Versimpeling van ontslagprocedures kost geen werknemer enig recht, maar leidt wel sneller tot extra banen," aldus de voorman van het MKB. edkope ^bbieltjes door v^ilips-chip 10ven - Philips ontwikkelt goedkoop chipsysteem iee gsm-fabrikanten mo- telefoons kunnen maken ider dan 20 dollar kos- 'aarmee hoopt Philips ook erde Wereld mobiel aan tllen te krijgen. De huidige zijn veel te duur voor de inwoners van China, In- ia en Latijns-Amerika. brengt eind dit jaar een it op de markt die minder !5 dollar kost. Dat wordt de kern van een een- toestel met een zwart- schermpje, dat slechts be- d is voor sms'en en bellen, ps gaat de telefoons niet maken. De chipset wordt engerd aan gsm-fabrikanten, daarmee voor hooguit 20 n een toestel kunnen ma- Dat is de helft van wat een ld oon toestel minimaal kost. n; 008 m et de prijs naar 15 nt tr kunnen zakken. De nieu- 'ei chips worden gemaakt in Chinese Shanghai. Philips heft de markt voor zulke kope telefoons op 3,3 mil- mensen. eitverkoop voor è^tonveneta - Banca Popolare di Ita- en* wil 1,8 miljard euro opha- het afstoten van pak- leningen. De bank heeft ipbrengst nodig om zijn •tnhamebod op de Italiaanse ichegenoot Antonveneta te (icieren. De verkoop van ngen levert het financiële lijf, voorheen bekend als Dlare di Lodi, nog eens 1 &rd euro op. 001 het afstoten van minder- 2 okbelangen in andere bedrij- k heeft Popolare Italiana in oeoorbije weken 900 miljoen ng opgehaald. De Italiaanse pr(fsautoriteit Consob is in- l d leis akkoord gegaan met t 3 ferhoogde bod dat Pop Ita- d heeft uitgebracht. De Itali- 'k; hebben hun bieding op ranchegenoot recent opge- en tot 27,50 euro per aan- Banca Popolare di Italiana 1 i' de strijd om Antonveneta 0 igenstrever van ABN Amro, nt 26,50 euro in contanten t voor de Italiaanse bank. termijn laten onderzoeken. Op grond daarvan zijn we tot de conclusie gekomen dat een sa mengaan met een sterke partij de beste oplossing is. Wij dra gen immers de verantwoorde lijkheid voor 280 werknemers." In de overeenkomst met A.S. Watson is bedongen dat alle werknemers van Portegies en hun functies worden overgeno men. Alleen Henk Portegies en zijn 47-jarige broer Pieter, die mede de directie voert van de drogis terijketen, nemen in medio au gustus definitief afscheid van het bedrijf. „Nee, wij gaan niet mee naar de nieuwe organisa tie. Zelf heb ik ook nog geen vastomlijnde plannen voor de toekomst. Maar als ik alle extra werkdagen tel van 17 jaar lei ding geven, dan heb ik nog vijf jaar vakantie staan." Directeur Henk Portegies wilde gisteren niet zeggen hoeveel geld de Chinezen hebben be taald voor de winkels en de goodwill van de drogisterijke ten. Behalve Kruidvat is A.S. Watson ook eigenaar van Trek pleister en ICI PARIS NL. Dubai - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hebben een wet uitgevaardigd die bedrijven verbiedt hun werknemers te la ten werken in de zon geduren de de hete zomerperiode. Met de maatregel komt de Golf staat, waar de temperatuur kan oplopen tot 50 graden, tege moet aan internationale druk om de arbeidsomstandigheden te verbeteren. De nieuwe wet verbiedt arbeid op onbescha duwde plekken 's middags tus sen half een en half vijf gedu rende juli en augustus. Dankzij het werk van vooral uit Azië afkomstige arbeiders, die vrijwel het hele jaar zwoegen in de vochtige hitte, ontwikkelt Dubai in de Verenigde Arabi sche Emiraten zich in rap tem po van een woestijnstaat tot een metropool. De Verenigde Staten hebben er bij VAE en andere Arabische Golfstaten op aangedrongen de arbeidswetten aan te passen conform de regels van de Inter nationale Arbeidersorganisatie van de Verenigde Naties. Zo kunnen zij zich kwalificeren voor een vrijhandelsverdrag. De VAE zegt al lang voordat de gesprekken over het verdrag in maart op gang kwamen aan de slag te zijn gegaan om de ar beidswetten te veranderen. De economie van het land leunt zwaar op goedkopere arbeids krachten uit het buitenland. den met een termijn van twee jaar om het tekort terug te brengen. Onlangs bleek dat Italië de re gels van het zogeheten Stabili- teits- en Groeipact al drie jaar achtereen heeft overtreden. Volgens de eigen Italiaanse cij fers bleef het begrotingstekort de afgelopen jaren net onder het maximum van 3 procent. Maar Eurostat, het statistisch bureau van de EU, ging niet ak koord met een paar boekhoud kundige trucs en gaat er van uit dat Italië al sinds 2003 in over treding is. Normaal gesproken zou Italië het tekort, dat dit jaar waar schijnlijk ruim 4 procent be draagt, volgend jaar al terug moeten brengen tot onder de 3 procent, maar dat zou weinig realistisch zijn. Het zou Berlus coni dwingen om uitgerekend in een verkiezingsjaar fors te bezuinigen. Bovendien verkeert de Italiaan se economie officieel in een re cessie na twee kwartalen nega tieve groei. Op zo'n moment ex tra bezuinigen zou economisch herstel nog moeilijker maken, zo redeneert Almunia. Daarom wil hij Italië twee jaar de tijd ge ven om het tekort structureel met in totaal 1,6 procent te ver lagen. Maatregelen Almunia hamerde er gisteren op dat Italië nu echt maatrege len moet nemen die structureel zijn. De afgelopen jaren pro beerde de regering-Berlusconi het tekort voortdurend in de hand te houden met eenmalige maatregelen. Behalve over het begrotingste kort is Brussel ook bezorgd over de hoogte van de Italiaanse staatschuld. Die is opgelopen tot 106 procent van het bruto binnenlands produkt (bbp), hoewel het Stabiliteitspact voorschrijft dat eurolanden moeten streven naar een staats schuld van maximaal 60 pro cent en liefst aanzienlijk min der. continuïteit van het bedrijf j een belangrijke rol ge- 1 om in zee te gaan met f Watson, aldus directeur Ic Portegies (44). „Wij heb- l de kansen en mogelij khe- I van ons familiebedrijf op kaart werden gebracht. In het onderzoek kregen verzekeraars het verwijt weinig voortvarend te werk te gaan. Trage schadeaf- handeling heeft vaak vervelen de gevolgen. Het slachtoffer heeft niet alleen te maken met de naweeën van het ongeluk, maar raakt ook verzeild in een lange procedure om financiële genoegdoening. Verbeteringen Interpolis wil, zo zegt Hommel, alle mogelijkheden benutten letselschadeslachtoffers niet langer op een financiële com pensatie te laten wachten dan nodig is. „De afgelopen periode hebben wij waar mogelijk al verbeteringen aangebracht. De samenwerking met Stichting De Ombudsman is een nieuwe stap die de afhandeling van let selschaden soepeler moet laten verlopen." De Stichting gaat in tien zaken van Interpolis de rol van coach vervullen. Dat wil zeggen dat het slachtoffer kan rekenen op een intensieve begeleiding. naaldwijk - In de vijver van de bloemenveiling FloraHolland in Naaldwijk ligt de eerste drijvende kas ter wereld. Deze kas maakt het mogelijk glastuinbouw met waterberging te combineren in bijvoorbeeld overloopgebieden. Het project is een samenwerking tussen een aantal bouw bedrijven in het Westland. De broeikas drijft op het water op 900 vierkante meter piepschuim. Foto ANP/Marcel Antonisse van onze correspondent inze verslaggever ücum - De Nederlandse iugisterijketen Portegies komt Inese handen. De winkels eigendom van A.S. een dochter van het lomeraat Hutchison ipoa uit Hongkong. De ig winkels van Portegies opgenomen in de itketen, die al eigendom inA.S. Watson. Portegieswinkels zijn vooral vinden in Noord-Holland, tegies is sinds 1865 actief, ir maakte pas de afgelopen ïtig jaar een flinke groei Er werken ongeveer 280 Op 15 augustus komt ;n einde aan het 140 jaar familiebedrijf, dat zijn ba lt heeft in Castricum. In ilaats opende Portegies de van een reeks drogisterij- inze verslaggever Stichting De Ombuds- en de Tilburgse verzeke- llnterpolis gaan samen pro- lang slepende letselscha- iers op te lossen. schadedirecteur J. iel van Interpolis biedt de vreemde samenwerking een belangenorganisatie 7 in verzekeraar de kans aan o)-pnen dat ook verzekeraars jail belang hebben bij 'slepen- tstbijndossiers'. Het gaat om petproef van twee jaar. et jen speciale samenwerkings- ""^enkomst is geregeld dat iting De Ombudsman de :aamheden zelfstandig en lankelijk zal verrichten, de afhandeling van letsel- len is de afgelopen jaren kritiek geweest. imber 2003 publiceerde üng De Ombudsman het rzoek 'Onderhandelen het mes op tafel; een zoek- it naar redelijkheid', waarin icturele problemen bij de van letselschades in driel - Spectaculair balancerend bovenop de bogen van de stuwdeuren in Driel schildert een medewerker van het gespecialiseerde staalkabelbedrijf Mennens uit Dongen het speciale kabelwerk. In de Rijn bij Driel bevindt zich een van de drie boogstuwen van Nederland. De stuwkabels bij Driel zijn uniek voor een stuw, omdat ze verdicht zijn. Foto ANP/Vidiphoto brussel - De Europese Com missie wil dat Italië de broek riem stevig aanhaalt om het snel stijgende begrotingstekort weer onder het maximum van 3 procent te brengen. Als het aan Europees commissaris Almunia (Monetaire Zaken) ligt, krijgt Italië twee jaar de tijd om orde op zaken te stellen. Uiterlijk in 2007 zou het Italiaanse tekort weer binnen de Europese nor men moeten zijn. De Europese ministers van fi nanciën nemen het voorstel van commissaris Almunia waarschijnlijk begin juli over. Ook de centrum-rechtse Itali aanse regering van premier Berlusconi lijkt ermee te kun nen leven, hoewel Berlusconi volgend jaar parlementsverkie zingen te wachten staan. Termijn De Italiaanse minister van fi nanciën Siniscalco zei eerder deze week al rekening te hou- Aantal nieuwe huizen gestegen bij dalende prijs den haag - Het aantal nieuwe koopwoningen is in het eerste kwartaal van 2005 fors toegeno men. In die periode kwamen 10.800 nieuwbouw koophuizen op de markt. Dezelfde periode vorig jaar bleef het aantal ste ken op 8.650 huizen. Dat blijk uit de kwartaalcijfers van Monitor Nieuwe Woningen, een initiatief van het ministerie van volkshuisvesting en bran che-organisaties in de woning markt. Er zijn niet alleen meer koophuizen gebouwd, ook de verkoop van die woningen is toegenomen. Het aantal ver kochte nieuwe koophuizen in het eerste kwartaal komt uit op 10.500. Vorig jaar was het in diezelfde periode 8.500. Wel daalde volgens de monitor de gemiddelde verkoopprijs, van 263.800 in 2004 naar 262.900 euro dit jaar. Faillissement vleesbedrijf landgraaf - Het Limburgse vleesbedrijf Benedik, waar 550 mensen werken, wordt binnen een week failliet verklaard. Dinsdag vroeg de onderneming uitstel van betaling aan en zijn de medewerkers op de hoogte gebracht, aldus het bedrijf gis teren. Benedik kan de schulden van 39 miljoen euro niet vol doen. Vorige week werd bekend dat het voortbestaan van de on derneming in gevaar was geko men door het plotseling afha ken van Albert Heijn als klant. Naam 'First Boston' verdwijnt zürich - Zakenbank Credit Suisse First Boston gaat begin 2006 verder onder de naam Credit Suisse. First Boston werd in 1932 opgericht als de inves- teringstak van de Amerikaanse bank First National Bank of Boston. In 1933 ging het onder deel alleen verder en in 1978 nam Credit Suisse een belang in de onderneming. In 1988 werd First Boston in zijn geheel overgenomen door Credit Suis se. Door alle activiteiten onder een nieuwe naam en een ander logo voort te zetten, hoopt Cre dit Suisse de relaties met zijn klanten te verbeteren. Tulip zoekt accountant Amersfoort - Tulip moet op zoek naar een nieuwe accoun tant. De huidige accountant, Ernst Young, wil dit jaar de boekhouding niet meer onder de loep nemen, zo bleek giste ren op de aandeelhoudersver gadering van het computerbe drijf. Over de jaarrekening van 2004 wordt nog gesteggeld. Mo gelijk gaat een nieuwe accoun tant die bekijken. Tulip zegt daarover al met enkele accoun tantskantoren in gesprek te zijn. Beide partijen ruziën over de opname van het verkoopbe drag van het befaamde compu- termerk Commodore in de boekhouding. Brussel wil regels voor eco-vis brussel - Brussel overweegt mi nimumeisen te stellen aan eco logische visproducten. Euro commissaris Borg (Visserij) is gisteren een debat begonnen met organisaties en belangstel lenden over de noodzaak. De Europese Commissie vindt mi lieuvriendelijke visserij en vis- kweek erg belangrijk. Maar van de huidige keurmerken is soms lastig te zien hoe betrouwbaar ze zijn, aldus Borg. Hij denkt ook aan een EU-keurmerk voor eco-vis, maar vermoedt dat dit nu niet praktisch is. Van der Hoop zet zichzelf in etalage Amsterdam - Van der Hoop Bankiers zet zichzelf in de eta lage. Het beursgenoteerde ef fectenbedrijf zoekt branchege noten die een bod willen uit brengen op de onderneming. Ook staat Van der Hoop open voor samenwerkingsverbanden of een fusie met een financieel bedrijf. Dat meldde tijdelijk di recteur E. van de Merwe van de effectenbank gireren tijdens de aandeelhouderevergadering. De topman van Van der Hoop zei ook dat hij eenderde van de huidige 75 arbeidsplaatsen zal schrappen. Overname Canal-f door UPC mag den haag - Kabelexploitant UPC kan zijn voornemen om onderdelen van de betaalzen der Canal+ in te lijven, doorzet ten. De overnameplannen stui ten niet op verzet van de kartel- politie. Dat meldde de Neder landse Mededingingsautoriteit (NMa) gisteren na diepgaand onderzoek. De kartelwaakhond verwacht niet dat de overname van UPC de concurrentie op de markt voor betaaltelevisie in het gedrang zal brengen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7