VS willen sterke partner Europa BUITENLAND Duitsers willen kiezen; SPD verdeeld VN vrezen voor massale sterfte door hongersnood in Niger EU: Open einde aan gesprekken Turkije Moslima's in Amerika willen meer rechten Vrijheidstoren herinnert aan Twin Towers Waarschuwing voor stilstand in EU Taliban filmden neerhalen Chinook Actievoerders Gaza leggen verkeer lam HZU105 DONDERDAG 30 juni 2OO5 Wateroverlast na noodweer in groot deel België brussel - Noodweer heeft giste ren in grote delen van België tot wateroverlast en andere proble men geleid. Politie en brandweer kregen - duizenden meldingen over on dergelopen kelders, brandjes door blikseminslag of schade door hagel. Op veel plaatsen gingen bomen tegen de vlakte. In Charleroi stond het water door het onweer plotseling zo hoog dat een autobestuurder zijn toevlucht moest zoeken op het dak van zijn wagen. De ver keerswegen rond Charleroi stonden blank en waren onbe rijdbaar. Ook veel andere we gen in België waren tijdelijk niet te berijden. Geboorteaktes Albanië roofgoed tirana - Een paar dagen voor de parlementsverkiezingen in Albanië is bekend geworden dat bijna 15.000 geboorteaktes zijn gestolen. De documenten kunnen worden misbruikt om meerdere keren een stem uit te brengen, meldde het hoofd van de centrale kiescommissie gis teren. Om zondag te kunnen stemmen moet iedere kiezer zijn of haar geboorteakte en een foto tonen op het stembu reau. Flitspaal tegen illegaal inhalen rome - Italië heeft langs de snelweg tussen Rome en Ostia flitspalen neergezet om illegaal inhalen tegen te gaan. Automo- - Bilisten die inhalen waar dat niet mag, worden met sensoren in de weg geregistreerd en ge flitst. Overtreders kunnen reke nen op een boete van 70 euro en aftrek van drie rijbewijspun- ten, meldde de Britse krant The Times. Het systeem is het nieuwste wapen van de Itali aanse regering in de strijd tegen verkeersongelukken. Weer akkoord in Ivoorkust pretoria - De regering en rebel len in Ivoorkust zijn gisteren een akkoord overeengekomen over de onmiddellijke ontwape ning van de strijdende partijen. Het proces moet 20 augustus zijn voltooid, aldus een com muniqué na twee dagen van besprekingen in Zuid-Afrika. De strijdende partijen bereikten al in april een vredesbestand en een akkoord over de terugtrek king van zware wapens van de frontlinie. In praktijk is hier nog weinig van terechtgekomen. Niamey - Bijna een miljoen mensen in Niger heeft door uit zonderlijke droogte dringend voedselhulp nodig. Hulpverle ningsorganisaties vrezen het ergste. De Verenigde Naties voorziet een massale sterfte als er niet snel hulp komt. Zelfs als er wel voldoende hulp beschikbaar komt, is het gevaar nog niet afgewend. Het vervoer naar, en de distributie in, de volledig door land omsloten West-Afrikaanse republiek is een kolossale opgave. De vertegenwoordiger van het Wereldvoedselprogramma in Niger, Gian Carlo Cirri, sprak gisteren van 'een race tegen de Wok'. Hij zei in onderhandeling te zijn met een land aan de West-Afrikaanse kust over de le vering van rijst. Dat is geen tra ditioneel voedsel in Niger, maar de traditionele gewassen zijn vrijwel uitgeput. De hulp is in eerste instantie van nu tot halverwege septem ber het hardst nodig, voor naar schatting 800.000 van de zeker 3,6 miljoen inwoners die dit jaar het meest lijden onder het tekort aan voedsel. Het land in de Sahel telt twaalf miljoen inwoners. Bij normale neerslag lijden jaarlijks 1,2 mil joen mensen aan een tekort aan voedsel. Dit jaar is de situa tie rampzalig als gevolg van ex treme droogte en sprinkhanen- Van onze correspondente Ans Bouwmans Washington - De Europese Unie zit in een crisis na het 'nee' van Nederland en Frankrijk te gen de Europese grondwet en de mislukte top van regerings leiders over de begroting. Die trage vorderingen in de Europe se eenwording worden in Wash ington met lede ogen aange zien. „We hopen dat de Europese Unie zich niet naar binnen keert en begint aan een lange periode van zelfbespiegeling. De rest van de wereld wacht niet", zegt de Amerikaanse re geringsfunctionaris Daniel Fried waarschuwend. Net nu de VS en Europa de strijdbijl over Irak hebben be graven, doet zich een nieuw probleem voor in de transatlan tische relatie: de EU is de weg kwijt. Fried, die op het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken belast is met Eu ropa en Eurazië, is bang voor gebrek aan daadkracht na de van onze verslaggever kabul - Zeventien Amerikaanse militairen waren aan boord van een legerhelikopter die dinsdag boven Afghanistan is neerge haald, naar het zich laat aan zien door vijandelijk vuur. Dat hebben de Amerikaanse strijd krachten gisteren vanuit Kabul gemeld. Het is nog niet bekend wat het lot van de militairen is. Ameri kaanse en Afghaanse troepen grendelden het gebied af waar de helikopter is neergestort. plagen. De zaai- en oogstperio- de die nu begint, wordt be dreigd door dezelfde plagen. De speciale coördinator voor noodhulp van de VN, Jan Ege land, zei afgelopen maand al dat er buiten de steden vrijwel niets meer te eten is. Hij sprak van 'de prominentste vergeten en veronachtzaamde noodsi- mokerslag over de Europese grondwet. „Wij willen een sterk Europa als partner." De jaarlijkse topontmoeting tussen de EU en de VS in Wash ington, vorige week, werd over schaduwd door de discussie over de toekomst van de Unie, aldus Fried. En dat terwijl de twee westerse mogendheden net een strategische alliantie hebben gevormd om gezamen lijk vrijheid en democratie in de wereld te gaan promoten. In een ontmoeting met buiten landse journalisten in Washing ton wees de assistent-staatsse cretaris op de sterk verbeterde sfeer tussen Europa en de VS, ook al leeft anti-Amerikanisme volgens een recente peiling nog altijd sterk onder de Europese bevolking. Er is in de VS geen sprake van leedvermaak over de interne problemen in Brussel. „De VS heeft een partner nodig. Er ligt een zware agenda. We willen Europa als een actieve partner." De Verenigde Staten willen vooruit: „We hebben de verant- De CH-47 Chinookhelikopter ging verloren tijdens een opera tie tegen rebellen in het oosten van Afghanistan. Het toestel vervoerde militairen in de oos telijke provincie Kunar, waar de Amerikanen operaties uitvoe ren tegen onder anderen Tali- ban-strijders. In Afghanistan zijn ook Nederlandse militairen actief. De Taliban, de door de Ameri kanen verdreven voormalige machthebbers in Afghanistan, verklaarden verantwoordelijk te zijn voor de crash. Taüban-strij- tuatie in de wereld'. Volgens hulpverleners in Niger sterven er zelfs in de opvangcentra, waar nog enige hulp beschik baar is, vijf tot tien kinderen per week aan honger of aan kleine infecties waar ze geen weer stand meer tegen hebben. woordelijkheid om op te tre den." Fried zegt bang te zijn dat de uitbreiding van de Europese Unie vertraging oploopt door de afstraffing die de politieke elite in Europa heeft gekregen. Alhoewel hij begrip heeft voor de 'moeilijke tijd die West-Eu ropa doormaakt', wijst hij er op dat de uitbreiding van de EU een 'fantastisch succes' is. Carrièrediplomaat Fried was eind jaren 90 ambassadeur in Polen en hij is van mening dat Oost-Europa sinds de val van de Muur in 1989 een geweldige sprong voorwaarts gemaakt heeft. „Dat is een verdienste van de landen zelf, maar ze werden geholpen door het vooruitzicht deel te gaan uit maken van de NAVO en de EU. Dat was een factor in het suc ces." Fried heeft de analyses over het overweldigende nee tegen de Europese grondwet in Neder land en Frankrijk allemaal gele zen. „Net zoals in de Ameri kaanse politiek ging het er min der om wat er werd gevraagd, maar wie het vroeg", denkt hij. ders zouden de helikopter uit de lucht hebben geschoten. Volgens een woordvoerder kwa men alle inzittenden om het le ven. Hij verklaarde dat er video opnamen zijn gemaakt. Beel den zouden op internet worden getoond. Het gaat om het tweede verlies van een Amerikaanse Chinook in Afghanistan in minder dan drie maanden. Begin april stortte een helikopter neer in een zandstorm in de provincie Ghazni. Daarbij kwamen acht tien Amerikanen om het leven. n ew York - De nieuwe Vrijheidstoren in New York gaat lijken op zijn voorgangers, de dubbele Twin Towers die op ii september 2001 door terreuraanslagen werden verwoest. Dit blijkt uit het jongste ontwerp voor het bouwterrein Ground Zero. Architect David M. Childs spreekt over 'een enorme triomfzuil'. Het onderste gedeelte van de toren wordt van beton en staal, om de gevolgen van een aanslag met explosieven te be perken. Dat is gedaan op verzoek van de politie. Foto Reuters/Chip East brussel - De gesprekken met Turkije over lidmaatschap van de EU hoeven niet noodzakelij kerwijs te leiden tot aansluiting bij de Unie. Ook een speciaal partnerschap kan de uitkomst van de onderhandelingen zijn. Dat stelt de Europese Commis sie in de voorstellen voor on derhandelingen met Turkije, die volgens plan op 3 oktober van dit jaar moeten beginnen. Turkije-zou pas op zijn vroegst in 2014 kunnen toetreden tot de Europese Unie. „Het geza menlijke doel is toetreding tot de EU. Deze onderhandelingen zijn een proces met een open einde, waarvan de uitkomst niet bij voorbaat is te garande ren. Als Turkije niet in de posi tie is om een volledig lidmaat schap op te nemen, moet er voor gezorgd worden dat Tur kije volledig verankerd is in de Europese structuren door de sterkst mogelijke band", aldus een tekst waarover de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EU, gisteren na veel discussie overeenstem ming bereikte. De lidstaten moeten nog in stemmen met de tekst. Volgens Europees commissaris Rehn (Uitbreiding) ging aan de acceptatie van de tekst door zijn collega's een 'zeer levendig, sterk debat vol argumenten' vooraf. Volgens bronnen bin nen de commissie hebben vooral enkele commissarissen van christen-democratische origine de discussie gebruikt om de mogelijkheid van een speciaal partnerschap met Tur kije te benadrukken. Daarbij wezen zij er ook op dat in Nederland en Frankrijk ook tegen de grondwet is gestemd wegens de mogelijke uitbrei ding met Turkije. Een groot deel van de christen-democraten, verenigd in de EVP, is voor een speciaal partnerschap met Tur kije en wijst lidmaatschap van de hand. Oostenrijk stelt zich al langer op dat standpunt. De Europees Commissaris laat het lidstaten in de toekomst wel vrij om zelf te beslissen of zij Turkse werknemers toelaten tot de EU. Eerder werd nog gespro ken over een complete en per manente ban op Turkse werk nemers. Verder kan een meer derheid van de lidstaten vragen de onderhandelingen tijdelijk te stoppen als Turkije wetge ving doorvoert die een ver slechtering betekent van de mensenrechtensituatie. van onze verslaggever Chicago - Vooraanstaande isla mitische groeperingen in Noord-Amerika vinden het de hoogste tijd dat moskeeën meer worden opengesteld voor vrouwen. Op dit moment zitten ze vaak met hun kinderen weg gestopt in kleine, onfrisse ruim tes. Sommige gebedshuizen in de VS en Canada verbieden vrouwen zelfs om een moskee binnen te gaan, aldus een spe ciale folder die aan moskeeën is gestuurd en op internet is ge publiceerd. Verwezen wordt naar de koran, waarin vrouwenrechten wor den benadrukt, terwijl ook ten tijde van de profeet Moham med moskeeën voor alle bur gers open stonden en centra van gemeenschapsleven waren. Voorgesteld wordt om vrouwen samen met mannen te laten bidden in de centrale ruimte van de moskee. Uit een recent onderzoek blijkt dat in tweeder de van de moskeeën in de VS vrouwen in een muffe ruimte moeten zitten. De groeperingen die de folder hebben samenge steld vertegenwoordigen het grootste deel van de moslimge meenschap in Noord-Amerika. Jeruzalem - Het verkeer in Israël is gisteren op belangrijke knoop punten lamgelegd door actie voerders. De rechtse activisten, die ook kinderen hadden meegenomen, betoogden met wegblokkades tegen het voornemen van de re- gering-Sharon om alle joodse ne derzettingen in de Gazastrookte ontmantelen. Zij gooiden kraai enpoten en olie op de hoofdweg van Tel Aviv naar Jeruzalem. De politie gebruikte onder meer wa terkanonnen om de demonstran ten uiteen te drijven. Agenten verrichtten tientallen arrestaties. Op enkele plaatsen raakten ac tievoerders ook slaags met auto mobilisten. Foto Reuters/Goran Tomasevic Van onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De Duitse bondskanse lier Gerhard Schroder (SPD) heeft gisteren zijn regerings ploeg ingelicht over zijn plannen om vervroegde verkiezingen uit te lokken. De kanselier hoopt morgen de vertrouwenskwestie te verlie zen, zodat in Duitsland in sep tember verkiezingen kunnen plaatsvinden. Daarin moeten de kiezers dan een oordeel vellen over het saneringsbeleid van Schröders rood-groene rege ring. Om alles volgens plan te laten verlopen zal Schroder zich, evenals zijn ministers, van stemming onthouden. De partijtop heeft de SPD-frac- tie opgeroepen om hetzelfde te doen. Maar enkele fractieleden, die het bizar vinden om zonder aanwijsbare noodzaak het ver trouwen in de eigen kanselier op te zeggen, hebben daar gro te problemen mee. Ook bij coalitiegenoot Bünd- nis'90/De Groenen bestaat veel kritiek op Schröders juridisch omstreden, tactische schaak spel. „Met de SPD vallen we van de ene verrassing in de andere", mopperde vice-fractievoorzitter Reinhard Loske. Schröders coalitie beschikt over 304 van de 601 zetels in de Bondsdag. Die meerderheid van zeven zetels vindt de bondskanselier te gering om er zijn beleid op te baseren. Met name linkse SPD-ers hebben grote moeite met Schröders hervorming van de verzorgings staat. Hun mogelijk afwijkende stemgedrag vormt een te groot risico, vindt hij. Maar omdat de Duitse grond wet niet voorziet in een soepele ontbinding van het parlement, moest Schroder wel zijn toe vlucht nemen tot een kunst greep. Het trucje - de vertrouwens vraag in stelling brengen - werd eerder toegepast door zijn voorgangers Willy Brandt en Helmut Kohl. Maar de procedu re blijft omstreden. Daar staat tegenover dat zeven tig procent van de kiezers zegt uit te kijken naar een vervroeg de stembusgang. Alles wijst er op dat de SPD bij de verkiezin gen zal worden afgestraft. Niet alleen staat de grootste op positiepartij, de CDU/CSU van kanselierskandidaat Angela Merkel, in de peilingen op een reusachtige voorsprong, een nieuw links verbond van ex- communisten en ontevreden linkse SPD-ers lijkt bovendien op zo'n elf procent van de stemmen te kunnen rekenen. 'Monster' snel op vrije voeten den haag - De Bosnische Ser viër Steven Todorovic, die zich tijdens de oorlog in Bosnië (1992/95) als agent in Bosanski Samac de bijnaam 'Monster' verwierf, komt vervroegd op vrije voeten. Todorovic was in 1998 opgepakt. Na meer dan twee jaar in Den Haag legde hij een gedeeltelijke schuldbeken tenis af en ging samenwerken met de VN-aanklagers. Todoro vic kreeg in 2001 uiteindelijk tien jaar cel en werd naar Spanje gestuurd om het restant van zijn straf uit te zitten. Rechters voor gewelddadige mannen Spanje madrid - Ruim vierhonderd speciaal opgeleide Spaanse rechters buigen zich sinds gis teren over huiselijk geweld te gen vrouwen. Zeventien magi straten in de grote steden gaan zich uitsluitend met de vervol ging van gewelddadige mannen bezighouden. Met de maatregel wil de Spaan se overheid het toenemende seksistische geweld in het land indammen. Vorig jaar deden ruim 57.000 vrouwen aangifte wegens mishandeling. Dat was een stijging van vijftien procent ten opzichte van 2003. Door de nieuwe wet moeten mannen die zich schuldig ma ken aan seksistische geweld voortaan ook rekening houden met hogere straffen. Het bedrei gen van de partner of voormali ge partner zal eveneens stren ger worden bestraft. Doodstraf voor moord kinderen fresno - Een rechtbankjury in het Amerikaanse Fresno (Cali- fomië) heeft zich gisteren una niem uitgesproken voor het op leggen van de doodstraf aan de 58-jarige Marcus Wesson. Deze man werd twee weken geleden al schuldig bevonden aan de moord op negen van zijn kin deren en aan onder meer de verkrachting van drie dochters en vier nichtjes. De politie trof in maart 2004 negen lijken aan in het huis van Wesson. Alle kinderen waren gedood door een schot in de ogen. Het oudste slachtoffer was 25, het jongste één jaar. Wesson stond aan het hoofd van een gezin van zestien kin deren. Negen van die kinderen kreeg hij met zijn vrouw. De an dere zeven waren kinderen van zijn neven en nichten. Marcus Wesson beschouwde zichzelf als de leider van een sekte. In zijn wereld speelden polygamie, incest, religieuze waanideeën en verering van vampiers een belangrijke rol. Inwonertal van Duitsland neemt voor het eerst af berlijn - Voor de eerste ke de bevolking in Duitsland 1 jaar met 30.000 inwoners 1 nomen tot 82,5 miljoen, aantal sterfgevallen was gi dan het aantal geboortes nieuwkomers, meldde het reau voor statistiek giste Sinds de hereniging van D land neemt het aantal geb tes in Oost-Duitsland drasi af. Door immigratie nam aantal inwoners tot dusvei jaar toe. Begin vorig jaar 1 een nieuwe immigratiewei gevoerd die het aantal in granten aanpast aan de eci mische behoeftes van het la Man president verlaat Manilla manilla - De echtgenoot de door schandalen omgi Filippijnse president Gloria capagal Arroyo zal vrijwil!^ land verlaten. Hij wil da^ tegenstanders die klagenj corruptie de wind uit de I nemen. „Vandaag heeft 1 familie opnieuw ons persoi ke geluk moeten opofferen' dus Gloria Arroyo. Zij ma niet bekend hoe lang haai José Miguel in het buiten blijft. Parlementsleden vai oppositie hebben hem en zoon beschuldigd van bet kenheid bij goksyndicaten. Hysterie rond diamanten India bombay - De Indiase kust Bombay is in de greep van terie rond diamanten. Dui den personen kruipen al di over een stuk strand in de i; een edelsteen te vinden, massa reageerde op geruel dat op het Juhu-strand dian ten waren gevonden. De e stenen zouden van een p smokkelwaar afkomstig zijr in de Arabische Zee verli ging. Volgens een andere tl rie gaat het slechts om re sieten die na een filmopn, op het strand zijn achter^ ten. Politie en juweliers bi drukten gisteren dat het nepdiamanten zou gaan. man verdronk al tijdens; speurtocht. Hitte houdt aan in Italië rome - Italië gaat nog steei bukt onder de hitte. Volgen krant La Republica zijn din zeker tien mensen het slad fer geworden van de ree temperaturen. Alleen al in laan stierven vijf mensen. VI al in het noorden en mid van het land blijft de then meter boven de 35 graden 1 cius uitkomen. Pas vanaf 11 gen verwachten meteorolc enige verkoeling. Elektricit centrales zijn overbelast ei dreigen grote stroomstorii te ontstaan. Belgische cel voor Rwandezen brussel - Een rechtbank Brussel heeft twee Rwani bierhandelaren schuldig bei den aan genocide in hun l De jury had twaalf uur ovi nodig om Etienne N. en Sai N. te veroordelen. De twee I ben steeds ontkend een n hebben gespeeld in de ma moorden in Rwanda, waarb 1994 50.000 mensen werdei geslacht. Volgens de jury l pen ze wel degelijk mee slachtpartijen onder Hitsi's trakteerden ze de Hutu-mili na de moorden op bier. Dameskleding taboe voor man riyad - De regering in sa Arabië heeft besloten dat iij koninkrijk niet langer mand ke verkopers werkzaam mij zijn in kledingzaken voor vj wen. Mannen die werken io| geriezaken krijgen een jaaj tijd om een andere baan tel ken; mannelijke verkopen gewone kledingzaken tweej De overheid stelt fondsen schikbaar om vrouwen o[ leiden tot verkoopsters. Za in dameskleding mogen niet langer hun waren in el ges tonen. 30 miljoen voor koning Mihai I Boekarest - De vroegere i meense koning Mihai I krijg miljoen euro van de Roemi se staat. Het geld is een 0 pensatie voor het bezit var koninklijke familie dat de 0 munisten na de TWeede 1 reldoorlog inpikten. De c munisten namen onder r drie kastelen van de konin evenals talloze kunstvoor pen, de inventaris en goedi De 30 miljoen euro word twee delen uitgekeerd: dit de helft en volgend jaar de De koning krijgt ook de van de ridders' in Sinaia t en mag de rest van zijn lfl gratis het Elisabethpaleisj Boekarest gebruiken.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 4