De moedigste vrouw van Pakistan GESPREK VAN DE DAG Tom Cruise mikpunt van psychiaters en komieken Foto's van de poema zijn nog dubieuzer dan poema zelf Ditjes en datjes van Marlon Brando io Paulo verandert in Hameien Nieuwe column Denkwijzer Jonge boerin vecht na groepsverkrachting tegen wrede stammencultuur De foto's van de poema die zich op de Veluwe zou schuilhouden, zijn mogelijk vals. Eén van de fo to's, die zou moeten bewijzen dat er een tweede poema is, blijkt in Brazilië te zijn gemaakt. Deskun digen vermoeden dat ook de vori ge week verpreide foto's van de eerste poema trucage zijn. De poema-jagers van de stichting Pantera hebben de foto van de 'tweede poema' afgelopen week end aan dagblad de Telegraaf ge geven. De stichting, die sinds twee we ken een naar eigen zeggen donke re poema probeert te vangen, zegt verscheidene meldingen te heb ben gekregen van een andere, lichtgekleurde poema die zich in de omgeving van Hoenderloo zou ophouden. Volgens Pantera gaat het hierbij om betrouwbare infor matie. De foto was door onbeken den aangedragen als bewijsmate riaal. Gebleken is echter dat de betref fende foto op internet in een oog wenk is terug te vinden. Hij is ge maakt in natuurreservaat Sao Francisco de Paula in Brazilië (www.felidae.org). Deze ontdekking voedt de twijfels over de foto's die eerder van een poema ergens op de Veluwe zou den zijn gemaakt. Gemanipuleerd Volgens technisch redacteur Bas de Meijer van het blad Foto is de opname mogelijk gemanipuleerd. Volgens De Meijer kloppen onder meer de verhoudingen niet, ont breekt schaduw en zitten rondom het beest op de foto pixel-over gangen die elders op vergelijkbare drukke stukjes foto niet zijn waar te nemen. Daardoor lijkt er rond het dier een soort ring te zitten. Op een vergroting van een van de foto's, te zien op de website van Pantera, lijkt het dier sprekend op een doodgewone cyperse huiskat, met strepen. Directeur Amo van der Valk van Pantera erkent dat de foto van de blonde poema niet in Nederland is gemaakt. Hij zegt de foto alleen te hebben verspreid om te laten zien dat Pantera veel nepfoto's krijgt, en dat de Telegraaf de af beelding onjuist heeft gebruikt. Van der Valk wijst de suggestie dat de eerder door hem gemaakte en verpreide foto's bewerkt zijn ver ontwaardigd van de hand. „Ik weet niet eens hoe je foto's moet bewerken. En wat voor belang kan ik daar bij hebben, ik ga mij eigen organisatie toch niet in dis- crediet brengen? Bovendien wa ren er ook agenten bij toen ik de foto's nam." De politie kan dit laatste niet be vestigen. „Een agent is diezelfde dag op dezelfde plek geweest na meldingen van omwonenden," zegt een woordvoerder van het district Noord- en Oost-Gelder land. „Hij sprak over een opval lend merkwaardig dier, dat je an ders nooit zo ziet. Qua type was het een kat, maar groter. Hij zegt ook dat het dier dat op de foto's staat hetzelfde dier is als hij zelf heeft gezien." Overleggen De gemeente Apeldoorn vaart bij de zoektocht naar de poema's „nog steeds volledig" op Pantera, zegt een woordvoerder. „Wij over leggen alles met Pantera en geven alle informatie die wij krijgen aan ze door." Hij kan niet bevestigen of het inderdaad inmiddels om twee beesten gaat. Ook de politie heeft geen be moeienis meer met de zoektocht „Dat laten wij over aan Pantera. Alleen als ze ons vragen om een weg af te zetten omdat er meldin gen zijn gedaan, doen wij dat", zegt een woordvoerder. Deskundigen hadden eerder al twijfels geuit aan het waarheids gehalte van de poema-meldingen. Ze vinden het merkwaardig dat er tot dusver maar één pootafdruk is gevonden, die bovendien niet op die van een poema lijkt. Het zou waarschijnlijk om een dood ree kalf gaan, waarschijnlijk door mensenhanden aan zijn eind ge komen. jpie van het script voor 'The Godfather'. Foto Reuters/Mike Segar inze verslaggever lim 300 voorwerpen van wij- [arlon Brando die morgen on- e hamer gaan, geven een aar- izicht in het leven van de erieuze acteur. Er zijn veel >ige spullen, zoals een plastic ecfcije met een nepkakkerlak en ef lalve bebloede vinger. ook zijn script van 'The God- r', een stel conga's en een dro- ranger gaan naar Christie's, al- he New York Times van giste- lo schitterde vooral in de ja- iO, in films als 'A streetcar na- lesire' en 'The wild one'. Hij de veel rauwe, grimmige vertederende karakters. Zijn tepunt was de rol van Don - one in de Godfather-films. In jd verscheen ook 'Last tango is'. Pronkstuk van de veiling is Brando's kopie van het script van 'The Godfather', uit 1972, met door de acteur gemaakte aantekenin gen. Zoals: 'door de neus', 'hoge stem', 'neus in jeugd gebroken'. De meeste spullen komen uit Brando's huis in Los Angeles, waar hij woonde van 1960 tot aan zijn dood - op 80-jarige leeftijd - in juli 2004. Intiem inkijkje Veilinghuis Christie's spreekt van een 'zeldzaam en intiem kijkje in het leven van de legendarische ac teur". Brando scheidde drie keer, had elf kinderen, een flink aantal vriendinnen en verscheen tiental len jaren nauwelijks in het open baar. In een van zijn weinige openbare optredens, bij Larry King, kuste hij de talkshowpresentator vol op de mond. MENSELIJK Elgische prins LAURENT, de jongste zoon van koning Albert, en zijn vrouw Ms CLAIRE verwachten begin volgend jaar een TWEELING. Laurent en Clai- bben nu al een dochter, Louise. Na de geboorte van de tweeling zal Albert elf kleinkinderen hebben. Ook prinses Mathilde, de echtgenote van nprins Filip, is in verwachting. Het derde kind van dit paar wordt in okto- ferwacht. Het bericht over de zwangerschap van Claire komt enkele weken, tin de Vlaamse pers speculaties de ronde hadden gedaan over een breuk n Laurent en zijn echtgenote. Laurent heeft die speculaties al van de hand izen als „pure senstatie." „Er zijn altijd wel ergens moeilijkheden." eiling van ruim twintig werken ABLO PICASSO heeft 1,54 mil- iuro opgebracht. De SCHETSEN e wereldberoemde kunstenaar, 1973 overleed, waren in bezit jn voormalige geliefde GENE- LAPORTE. Het Parijse veiling- trtcurial had vooraf gehoopt b werken uit de jaren '50 - en schetsen en enkele gravu- wee miljoen euro zouden ople- Twee schetsen van Laporte, id naakt op een bed, brachten ctievelijk 417.000 en 473.000 Dp. Picasso ontmoette de nu ige Laporte voor het eerst in toen zij hem interviewde voor choolkrant. Zij was toen 17 jaar, Hun liefdesrelatie begon en- aren later. Foto: Reuters an de rijkste mannen ter wereld, de Amerikaanse multimiljardair JOHN PON, is door een ONGELUK met een ultralight-vliegtuigje omgekomen. De rige zakenman, lid van de raad van commissarissen van de Amerikaanse irmarktketen Wal-Mart crashte met zijn eenpersoons toestel kort na het jgen van een vliegveld in Jackson Hole, Wyoming. Walton is de tweede van de oprichter van Wal-Mart, Sam Walton. Het zakenblad Forbes plaat- em dit jaar op de elfde plaats op de ranglijst van de rijkste mensen ter ld. Het vermogen van de zakenman zou meer dan 18 miljard dollar (14 mil- Euro) bedragen. rote overstromingen, die bij ïgenbuitje ontstonden omdat vier buiten zijn oevers trad, net de bagger- en bouwwerk- ïheden achter de rug. Maar voor in de plaats hebben de iners van de Braziliaanse me- )ol Sao Paulo nu wel een rat- laag terug. Hun huizen wor- •inds enkele maanden 'onder iet gelopen' door honderddui- en ontheemde ratten, sommi er grootte van jonge poesjes, naagdieren woonden langs de rs van de Rio Tietê, de rivier wars door Sao Paulo stroomt e dienst doet als open riool wateringskanaal. Met het be- eren van de oevers zijn de rat- an hun 'woningen' beroofd, leken hun heil nu massaal in abijgelegen woonwijken, ,,'s komen ze bij tientallen uit I Boullart adenkend is hij die meer ge- ten heeft dan tijd de afwateringsputten tevoor schijn", klaagt Maria Aparecida de Olviera. Ze woont op enkele kilo meters afstand van de Rio Tietê in de wijk Vila Baruel. Maria Luiza Girata, die aan de overkant van de rivier woont, ziet de ratten 's nachts over haar vensterbank 'tip pelen'. „Ze zitten overal", verzucht ze. Bioloog Sergio Bocalini van de Dienst Stedelijke Plagen stelt dat de invasie terug te voeren is op de bouwwerkzaamheden. „De ratten zijn hun leefgebied kwijt." De ge meente heeft aangekondigd de rat tenbestrijding snel op te voeren. De column Denkwijzer van René Diekstra verschijnt binnenkort el ke maandag op deze pagina. Diek stra is psycholoog in Leiden. De eerste aflevering is maandag 13 ju li. De column van Dick van der Plas schuift dan één dagje op, te weten naar dinsdag. van onze verslaggever Toen de jonge Mukhtaran Mai, een eenvoudige boerin uit een klein dorpje in Pakistan, door een groep werd verkracht op last van de dorpsraad, was haar leven zo goed als voorbij. Slachtoffers van ver krachting hoe onschuldig ook wor den naar Pakistaans gebruik ver bannen uit de samenleving. Maar de jonge Mai weigerde op te ge- Ze eiste rechtvaardigheid en sleepte de daders van de ver krachting voor de rechter. Aan vankelijk met succes, zes mannen uit een groep van twaalf verkrach ters werden in 2002 ter dood ver oordeeld. Vijf van hen werden later weer vrijgesproken. De strijdbare Mai ging daartegen in beroep. Giste ren was de eerste dag van het pro ces bij de hoogste rechter van het land. De Pakistaanse justitie eist dat de vijf vrijgesproken verkrach ters weer achter slot en grendel komen. De zaak trekt wereldwijd de aandacht. De vraag die de in ternationale gemeenschap bezig houdt is: óf en zo ja hóe Pakistan geweld tegen vrouwen en een ver ouderd stammenrechtssysteem aanpakt. „Ik kon drie dingen doen: zelf moord plegen, uithuilen bij ande re slachtoffers, of in de aanval gaan en de wrede rechtspraak van dorpsraden en de harde gebrui ken van onze samenleving aan de kaak stellen", vertelt de 32-jarige Mai. De zaak van Mai kreeg veel publi citeit, zowel nationaal als interna tionaal. De wereld sprak er schan de van. De Pakistaanse regering verbood Mai naar het buitenland. Ze zou het land een slecht imago kunnen bezorgen, zo werd ge vreesd. Haar paspoort werd inge nomen. Na (internationale) pro testen kwam de regering op deze maatregel terug. Maar vooral in eigen land heeft de zaak Mai een enorme impact. Mensen kijken nu toch anders aan tegen slachtoffers van ver krachting, aldus mensenrechte nactivisten. „Ze is een symbool geworden," zegt Farzana Bari, een activist die met Mai heeft samen gewerkt. „Dit proces is voor de vrouwenbeweging in Pakistan be- Mukhtaran Mai (tweede van links) bij een eerdere rechtszaak tegen de groepsverkrachting. Foto Reuters/Asim Tonveer langrijk. Het laat het wrede ge zicht zien van een samenleving waarin de vrouw als bezit wordt gezien." Volgens de Pakistaanse mensenrechtenorganisatie wer den de afgelopen zeven maanden 151 vrouwen het slachtoffer van groepsverkrachting. Er zijn 176 vrouwen vermoord uit eerwraak. Mai werd veroordeeld door een zelfbenoemd stamtribunaal, pun- chayat genaamd, een wijdver spreid orgaan op het Pakistaanse platteland. De raad bestaat uit 'wijzen' en invloedrijke landhe ren. Mai werd gestraft zonder zelf iets verkeerds te hebben gedaan. Een rivaliserende stam uit de buurt kwam zich bij de punchay- at beklagen omdat de jongere broer van Mai een seksuele relatie zou hebben met een meisje uit hun stam. En dat is zeer onge past. Volgens dorpsbewoners zou de jongen echter slechts een keer lopend naast dit meisje zijn ge zien. De punchayat oordeelde dat de zus van de jongen als straf ver kracht mocht worden door leden van de stam. Mai werd vervolgens meegesleept door de mannen, terwijl drommen mensen toeke ken. Ze schreeuwde en riep om hulp. Niemand deed iets. Nadien liep ze alleen terug naar huis, bib berend en in tranen. Aanvankelijk wilden haar ouders geen aangifte doen bij de politie, dat zou de goede naam van de fa milie alleen maar bezoedelen. Maar omdat Mai voor haar ge rechtigheid wilde vechten, gaven ze uiteindelijk toe. „Ik bid voor rechtvaardigheid. Mijn overwin ning zal de overwinning zijn van iedereen die wordt onderdrukt. En als ik verlies, wat ik niet hoop, dan is dat een nederlaag voor ie dereen die in rechtvaardigheid ge looft." Mai heeft inmiddels een basis school geopend voor jongens en meisjes. Ze wil met name meisjes op het platteland laten studeren zodat ze een eigen identiteit kun nen ontwikkelen. Ook zet ze zich in voor andere slachtoffers van verkrachting. Veel vrouwen in Pa kistan zien haar als een held. van onze verslaggever Kraanmachinist Tom Cruise moet in de film War Of The Worlds ren nen voor zijn leven. Maar ook in het echt ligt de Amerikaanse ac teur flink onder vuur. Zo hekelt de organisatie van Amerikaanse psy chiaters de opmerkingen van Cruise over anti-depressiva en wordt hij om zijn luidruchtig be zongen liefde voor actrice Katie Holmes op de korrel genomen door komieken en cartoonisten. Cruise is vurig aanhanger van de beginselen van de Scientology Kerk die tegen psychiatrische me dicatie is. De acteur spuwde re centelijk in interviews zijn gal over de psychiatrie, die hij een 'pseudo-wetenschap' noemde. Ook veroordeelde hij actrice Brooke Shields die in haar auto biografie bekende dat ze antide pressiva had geslikt om een post natale depressie te boven te ko men. „Dat soort medicijnen mas keert alleen maar een probleem", aldus Cruise in de Today Show. Ritalin, dat wordt gegeven aan overactieve kinderen, kwalificeer de hij als 'drugs'. Zijn opmerkingen kwamen hem op een scherpe reprimande te staan van de American Psychia trie Association (APA). „Het is on verantwoordelijk dat meneer Cruise de promotietour voor zijn nieuwe film misbruikt om zijn ei gen ideologie naar voren te bren- Tom Cruise, op de korrel genomen door komieken. Foto Reuters/Mike Segar gen en mensen met een geestelijk gezondheidsprobleem ontmoe digt om de zorg te ontvangen die zij nodig hebben", aldus APA- voorzitter dr. Steven Sharfstein. De 42-jarige acteur wordt ook be kritiseerd, maar voornamelijk be spot om de wijze waarop hij zijn liefde verklaart voor de zestien jaar jongere actrice Katie Holmes. Cruise vroeg haar eerder deze maand in Parijs ^en huwelijk. Eind mei verscheen Cruise in de show van Oprah Winfrey om over zijn zieleroerselen te praten. Dat deed hij op een nogal opvallende manier. De twee keer eerder ge trouwde acteju stond regelmatig op van Oprah' sofa, ging daarna op de knieën, balde zijn vuist en riep over Holmes: „Ik hou van deze vrouw!" Fragmenten uit deze show zijn nu al voor twintig dollar op eBay te koop. Critici menen dat Cruise hiermee schaamteloos de publiciteit zoekt om promotie te maken voor zijn film en de film Batman Begins, waarin Holmes speelt. Een colum nist van de Washington Post vindt Cruise's strapatsen een signaal van een overlopende markt van be roemdheden. die van alles doen om maar op te vallen. „Er zijn nu zoveel beroemdhe<|fci dat je er ge makkelijk silo's in Iowa mee kunt vullen", aldus columnist Eugene Robinson. Tv-komiek Jimmy Kim- mel deed een oproep aan Cruise: Als wij beloven naar War Of The Worlds te gaan, stop jij dan met de ze onzin?" Op internet circuleert inmiddels een bewerkt filmpje van het inter view bij Oprah. Daar is Cruise te zien die met een duivels lachje de talkshowkoningin elektrocuteert. Een andere internetsite adverteert met 'Free Katie'-T-shirts, -stickers en koffiemokken. Het lijkt erop of de vervanging van Pat Kingsley, die jarenlang zijn woordvoerder was, door Cruise's zus Mayer nadelige vruchten be gint af te werpen. Cruise liet weten niet meer zo voor zichtig te zijn in zijn uitspraken. „Ik laat mijn gevoel spreken."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7