3ush moet alweer in aanval Spaceshuttles voldoen BUITENLAND Eenvoudig' FPÖ-lid Haider declareerde tonnen per jaar 'Bazen' ex-Joegoslavië zoeken samenwerking met tribunaal Arrestatie miljardair falikant mislukt nog niet aan alle eisen ar na machtsoverdracht in Irak is een nieuw offensief nodig ievangenen Russisch ïp verminken zich rste wonderen van verleden paus gemeld 1 i HZU105 woensdag 29 juni 2005 [t bragg/bagdad - Precies ijaar na de Amerikaanse chtsoverdracht in Irak, ziet sident Bush zich gedwongen _J nieuwe aanval te openen. t alleen tegen de rebellen Ojde eerste 'verjaardag' van 'nieuwe Irak' grondig ver maar vooral tegen de erikanen zelf. meerderheid van de Ameri- en wijst het Irakbeleid van president resoluut af. Maar weerwil van deze Ameri- nse publieke opinie is Bush van plan zijn strategie in te wijzigen. In een rede tot tairen in Fort Bragg (North- ri| op AVO liet u-adzic en ladic lopen' 1,v< Carolina) benadrukte de presi dent vannacht, dat ondanks het aanhoudende geweld van de Irakese opstandelingen er 'een duidelijke weg naar de overwin ning" is ingeslagen. Bush wil vooral onderstrepen dat de aanhoudende berichten over bloedvergieten in Irak niet het gehele verhaal vertellen. Condoleezza Rice, de minister van Buitenlandse Zaken, zei gisteren dat haar baas onder meer duidelijk wil maken dat er achter de schermen wel dege lijk hard wordt gewerkt om van Irak weer een echte democrati sche en ook veilige natie te ma ken. „De VS hebben vaker voor moeilijke tijden gestaan, om uiteindelijk aan de andere kant uit te komen in een stabielere wereld", aldus Rice. Bush zal behoorlijk wat overtui gingskracht nodig hebben om de groeiende onvrede over zijn Irak-beleid te temperen. Het percentage Amerikanen dat zijn beleid afwijst is volgens de jongste peiling van CNN/Gal- lup met 53 procent nog nooit zo hoog geweest. De meeste Amerikanen hebben schoon genoeg van de oorlog, die al aan bijna 1750 Amerikaanse militairen het leven heeft ge kost, en waarvan het einde nog niet in zicht is. De Irakese president Talabani kreeg gisteren officiële felicita ties van Washington en Lon den. Het Irakese staatshoofd repte zelf van een 'historische dag" voor zijn landgenoten, maar hij tekende direct aan dat de Irakezen nog allerminst in staat zijn zelf voor veiligheid in het land te zorgen. Daarvoor zal volgens Talabani voorlopig nog de hulp van de internationale troepenmacht nodig blijven. Die kon gisteren overigens niet voorkomen dat het oudste lid van het Irakese parlement, de 87-jarige Dhari al-Fayadh, door een zelfmoordaanslag om het leven kwam. Ook zijn zoon en drie lijfwachten kwamen om. De dader bracht zijn auto vol explosieven tot ontploffing naast het konvooi van al-Fay- adh. De sjiiet Al-Fayadh was op weg naar een bijeenkomst waar Talabani zou spreken. Het was de tweede keer dat een lid van het nieuwe parlement werd vermoord. In april werd het vrouwelijke parlementslid Lamia Khadori doodgeschoten bij haar woning. Door twee andere zelfmoord aanslagen. in Kirkuk en in al- Musajib, kwamen nog eens ze ker zes mensen om het leven. In Bagdad werd bovendien een politieofficier gedood. Washington - De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA heeft nog niet alle aanbevelin gen opgevolgd om de Ameri kaanse ruimteveren veiliger te maken. Maar de spaceshuttles zijn volgens NASA-deskundigen inmiddels wel veilig genoeg om te vliegen. De NASA heeft onder meer niet kunnen voorkomen dat er eventueel brokstukken van de brandstoftank van de shuttle vallen en het ruimteveer be schadigen. Dat was de oorzaak van de ramp met het ruimte veer Columbia. De spaceshuttle viel op 1 februari 2003 bij de te rugkeer in de dampkring bran dend uiteen. Verder is het niet gelukt om de wand van de shuttle sterk ge noeg te maken als brokken het ruimteveer raken, aldus de ex perts die oordelen over de uit voering van aanbevelingen die zijn gedaan na de ramp. Ook is het nog niet mogelijk de ruim teveren in geval van schade in de ruimte goed te repareren. Desondanks zijn de ruimteve ren volgens de kenners veilig genoeg om te vliegen. De NASA heeft „belangrijke vooruitgang geboekt bij het verkleinen van de kans dat zich zulke ernstige gebeurtenissen zullen voor doen", aldus een van de experts. De organisatie besluit over en kele dagen wanneer de volgen de shuttlevlucht, de eerste sinds de ramp met de Colum bia, plaatsvindt. De lancering staat gepland tussen 13 en 31 juli. york - De NAVO heeft wei inspanningen gedaan om y Bosnisch-Servische kopstuk- Karadzic en Mladic op te g ken. Dit schrijft de mensen- tenorganisatie Human ts Watch vandaag, luttele en voor de tiende verjaar- van de val van Srebrenica, t aantal keren dat de NAVO te pogingen heeft gedaan Karadzic en Mladic op te zijn op de vingers van hand te tellen", aldus Holly ir(tner, directeur Europa van nan Reights Watch. De or- isatie wijst erop dat ook de Qriteiten in Bosnië en Servië mtwoordelijk zijn voor het dat het tweetal nog niet is epakt, bijna tien jaar na de isamoord op meer dan 7000 slimmannen en -jongens uit irenica. chief geheime enst Servië weg £Rado - Talloze documenten de Servische geheime poli zijn in het verleden op last de toenmalige directeur nietigd. Het register van me rkers tussen 1945 en 2000 iels verwoest, deels ont- id. Waarschijnlijk is alle natie voordien vervalst, op last van de vroegere ïan van de geheime politie, heeft de directeur van de iche veiligheidsdienst, Ra- lulatovic, erkend. Hij deed bij de overhandiging van .000 documenten aan het ische staatsarchief. Veel de medewerkers die de ge- le politie in het verleden bestonden niet echt. Ze len als informanten aange- in, om hen later te kunnen ïpromiteren. itovic zei geen informatie te iben waar de gezochte Bos- Servische generaal Ratko ic zich bevindt van onze verslaggever Belgrado - De presidenten van Kroatië, Bosnië-Herzegovina en Servië-Montenegro hebben 'volledige en onbeperkte' sa menwerking met het Joegosla vië tribunaal gezworen. Zij heb ben dat gedaan in een geza menlijk getekende verklaring. De staatshoofden - Mesic (Kro atië), Paravac (Bosnië-Herzego vina) en Marovic (Servië-Mon tenegro) - stellen dat de samen werking met het tribunaal niet alleen geldt voor aangeklaag den die zich overgeven, maar ook voor degenen die voor het tribunaal op de vlucht zijn. Het trio meent dat de door hen aangegeven weg een onvermij delijke stap is om de theorie van een collectieve verantwoor delijkheid voor de oorlogen in ex-Joegoslavië eindelijk te eli mineren. De verantwoordelijk heid voor misdaden begaan voor alle drie partijen moet ge ïndividualiseerd worden. De presidenten spraken af hun relaties te normaliseren. Vluch telingen moeten geholpen wor den bij hun terugkeer. Met deze stappen moet ook de weg vrijgemaakt worden voor het EU-lidmaatschap van de drie landen. De Kroatische president Mesic: „Onze toekomst ligt er niet in terug te keren naar het verleden of te proberen het verleden te verdoezelen, maar alleen in het aanvaarden van de waarheid over dat verleden. Dat betekent ook excuses aanbieden, verant woordelijkheid aanvaarden en spijt betuigen. Verantwoorde lijkheid en schuld moeten op individuele basis door recht banken bepaald worden." „Degenen die excuses aanbie den moeten geaccepteerd wor den en niet aangevallen of ge boycot." Paravac verklaarde: „Wij moe ten open en eerlijk zijn als we de jongere generaties informe ren over gebeurtenissen in het ;i onze verslaggever - Enkele honderden ingenen in een West-Rus- strafkamp in de regio rsk hebben zichzelf ver als protest tegen hun [omstandigheden in het en de manier waarop zij r bewakers worden behan- De gevangenen sneden 1 met scheermesjes in pol- 6, benen, keel of hals. [plaatselijke officier van jus- Ie maakte de actie van de ver- [deelden gisteren bekend. Igens een woordvoerder on tgingen 179 mensen na de verminking een medische indeling. ^itie is inmiddels een onder- k begonnen naar mogelijke misstanden in de gevangenis. De gedetineerden klagen onder meer over lichamelijk geweld door de bewakers. De golf van zelfverminkingen vond plaats in een penitentiaire inrichting in Lgov, in de regio Koersk, circa vijfhonderd kilo meter ten zuicjen van Moskou. Volgens Russische mensenrech tenorganisaties ging het om een massale protestactie, waaraan mogelijk vijf- tot zevenhonderd gedetineerden meededen. Zelfverminking komt steeds va ker voor als protestmiddel in de bomvolle Russische gevange nissen en strafkampen. In Rus land zitten bijna een miljoen mensen gevangen. Dat is meer dan één procent van de volwas sen bevolking. jj ae - De eerste wonderen op irspraak van wijlen paus Jo- ines Paulus II zijn al gemeld. in teravond begon officieel het naces dat moet leiden tot de gverklaring van de op 2 april ee rieden kerkvorst. >r een zaligverklaring is min- ais één wonder vereist. Een aj plse vrouw heeft al laten we- la dat zij, nadat zij tien jaar chteloos had geprobeerd as ln^.er te wor^en' ver" aj( chting was geraakt na langs baar van Johannes Paulus II ^zijn gelopen. Een Italiaanse I sster heeft gemeld dat een e( ge man op voorspraak van overleden paus uit zijn coma j^pntwaakt. er bisdom Rome heeft een htbank ingesteld die materi- Een oudere aanhanger van Slobodan Milosevic schreeuwt slogans bij een demonstratie in Begrado. De demonstranten herdachten de uitlevering van de oud-president van Servië aan het Joegosiavië-tribunaal in Den Haag, vier jaar geleden. Foto Reuters/Marko Djurica verkleden. Wij zijn verplicht verbroken banden te herstellen, nieuwe relaties tot stand te brengen en samen te werken, omdat wij verantwoordelijk zijn voor de toekomst van onze bur gers." President Marovic van Servië- Montenegro riep op al degenen die zich schuldig hebben ge maakt aan oorlogsmisdaden te vervolgen, niet alleen de be trokkenen bij Srebrenica of an dere 'grote' zaken. „De oorlogs misdaden mogen nooit verge ten worden, ongeacht degenen die ze begingen of de slachtof fers." Servië zal daar voor hon derd procent aan meewerken, zei de president, „want dat is de enige manier om de laatste restanten van de erfenis uit de tragische oorlogen die ex-Joe goslavië uiteen deden vallen, te verwijderen." van onze correspondente Monique Broeshart wenen - Scheiden is duur. Sinds Jörg Haider de rechts-populisti- sche FPÖ verliet en de nieuwe BZÖ oprichtte, ruziën de partijen over de verdeling van partijgel- den, en met name de schulden. De nieuwe FPÖ partijleider Heinz-Christian Strache klaagt steen en been dat de BZÖ, die uitsluitend bestaat uit voorma lige FPÖ regeringsfunctionaris sen en geen leden heeft, met een schone lei kan beginnen, terwijl de oude FPÖ met een schuld van ruim vijf miljoen eu ro blijft zitten. En nu is er weer commotie ont staan rond de uitgelekte onkos tenvergoedingen van Jörg Hai der. Als zogenaamd 'eenvoudig' partijlid zonder enige functie, declareerde Haider vanaf 1999 jaarlijks ruim 360.000 euro on kosten. Tussen 2000 en 2002 kreeg hij zelfs twee keer zoveel aan onkosten vergoedt als vier hoge FPÖ-partijfunctionarissen tezamen. In Oostenrijk zijn par tijen voor hun inkomsten gro tendeels afhankelijk van de offi ciële overheidssteun. Die be droeg voor de FPÖ in 2001 nog negen miljoen euro. Door stem menverlies is dat bedrag ge daald tot amper drie miljoen. Haider lijkt zich weinig van de ophopende schulden en dalen de inkomsten te hebben aange trokken en strooide met geld, met name tijdens verkiezings campagnes. Voor zijn wekelijkse reis van Wenen naar Klagenfurt in Karinthië, waar Haider gou verneur is, vloog hij bij voor keur zelf in een privé vliegtuig, wat vijftien keer meer kostte dan een gewoon lijnvliegtuig. Van een helikopter maakte hij ook vaak gebruik. En omdat hij geen genoegen nam met de dienstauto die de provincie Ka rinthië hem als gouverneur be schikbaar stelt, betaalde de be lastingsbetaler het resterend be drag voor een duurder model. De Oostenrijkse media berich ten met een zeker genoegen over de uitbundige werkstijl van Haider, die tijdens de verkiezin gen in 1999 een einde beloofde aan machtsmisbruik, corruptie en privileges van politici. Toen behaalde hij 27 procent van de stemmen. Enkele weken gele den bleek uit peilingen dat Hai der's aanhang nu gezakt is tot onder de zes procent en hij ge zien wordt als de minst be trouwbare politicus in Oosten rijk. Ook enkele trouwe medewer kers van Haider konden mee profiteren: ex-partijmanager Gemot Rumpold ontving jaar lijks een vast bedrag van ruim 650.000 euro voor zijn reclame bureau Media Connection en de oud- EU-parlementariër Pe ter Sichrovsky, woonachtig in Chicago, declareerde behalve vliegkosten ook de huur voor zijn flat in de Weense binnen stad. aal gaat verzamelen over 'het leven, de deugden en de repu tatie van heiligheid van de die naar van God Johannes Paulus II'. De verhalen over de wonde ren op voorspraak van de paus worden grondig onderzocht. Het kan jaren duren voordat het bisdom klaar is met het dossier. Dat gaat dan ter beoor deling naar de Vaticaanse con gregatie voor de heiligverklarin gen. De paus moet de zaligverkla ring goedkeuren. Benedictus XVI heeft bijna meteen na zijn uitverkiezingen voor zijn voor ganger een uitzondering ge maakt op de regel dat een zalige verklaringsprocedure pas vijf jaar na de dood van de kandi daat-zalige mag beginnen. van onze correspondent praag - Tientallen agenten en andere ambtenaren drongen een week geleden de villa van de Praagse miljardair Krejcir binnen. Maar de arrestatie mis lukte jammerlijk. Of Krejcir door het wc-raampje ontsnapte of gewoon in de drukte is weg gewandeld is niet duidelijk. Het had het scenario van een misdaadfilm kunnen zijn. Ra dovan Krejcir zat op 18 juni 's nachts rond 02.00 uur rustig in zijn villa in Praag toen er gebeld werd. De miljardair deed open. Tientallen politieagenten en andere functionarissen dron gen zijn woning binnen. De puissant rijke Tsjech kreeg te horen dat hij aangehouden werd wegens grootschalige fraude met olie en betrokken- heid bij moord op een doua nier. 2üjn woning en twee be drijfspanden zouden worden doorzocht. Krejcir liet de ambtenaren bin nen, zoveel staat vast. Wat er daarna gebeurde is onduidelijk. Er gaat een verhaal dat de heer des huizes vroeg of hij naar de wc mocht. Dat werd toege staan, maar Krejcir kreeg wel een begeleider mee. Omdat die de privacy van Krejcir wilde res pecteren mocht de arrestant de wc-deur sluiten. Toen hij niet naar buiten kwam werd de deur met geweld geopend. Maar het wc-raam stond open en Krejcir was in geen velden of wegen te bekennen. Er is ook een andere versie. Die is zo mogelijk nog blamerender. Krejcir zou van de chaos in zijn woning, waar de politiemensen door elkaar reden, gebruik heb ben gemaakt om rustig de voor deur uit te lopen, in zijn auto te stappen en weg te rijden. Nie mand die het merkte. Sterker nog: vrijwel geen van de aan wezige politiemensen wist hoe Krejcir er uit ziet. De hoogste Tsjechische politie ambtenaar is inmiddels met schaamrood op de kaken opge stapt. Tien politiemensen zijn op non-actief gesteld. In bin nen- en buitenland is een grote zoekactie naar de ontsnapte miljardair gestart. „De fout die begaan is kunnen we niet meer herstellen. Het zal meer tijd en geld kosten, maar Krejcir zullen we krijgen", zei de chef van de politie-eenheid die is belast met bestrijding van corruptie. Dat Krejcir in het buitenland zit, lijkt zeker. Net zoals duide lijk is dat hij over voldoende fi nanciële middelen beschikt om het daar lang uit te houden. In zijn villa en kantoren vond de politie omgerekend 100 miljoen euro in zakken en dozen. Het grootste deel daarvan bleek vals. Ierse premier: 1500 leden van IRA nog actief Dublin - De Ierse veiligheids dienst schat het aantal actieve leden van het Ierse Republi keinse Leger op mogelijk 1500. Dat zei de Ierse premier Bertie Ahem gisteren. De IRA is de be langrijkste katholieke paramili taire groep in Noord-Ierland. Ahern zei in het parlement dat in heel Ierland groepen van de verboden IRA bijeenkomen om te discussiëren over de vraag of de groep zichzelf moet ontbin den en alle wapens moet opge ven. Ahern zei niet te weten wanneer de IRA met een offici eel standpunt komt. De IRA kondigde in 1998 een wapenstilstand aan waarmee aan meer dan dertig jaar ge weld een eind kwam. Het Repu blikeinse Leger strijdt voor het beëindigen van de Britse heer schappij in Noord-Ierland en hereniging van Noord-Ierland met de Ierse Republiek. In de cel na weigeren sloop Jeruzalem - Een Israëlische korporaal die weigerde deel te nemen aan de sloop van huizen in het belangrijkste Israëlische nederzettingblok in de Gaza- strook, is gisteren door een mi litair tribunaal veroordeeld tot 56 dagen cel. Dat maakte een zegsman van het leger bekend. Korporaal Avi Bieber weigerde zondag deel te nemen aan de vernietiging van elf verlaten strandhuizen in Gush Katif. Het leger vreesde dat de huizen zouden worden gekraakt door ultranationalistische tegenstan ders van de ontruiming van het bezette Palestijnse gebied. Het tribunaal achtte hem schuldig aan insubordinatie en het be dreigen van een officier. 607 doden door overstromingen in zuiden China peking - Het dodental als ge volg van de overstromingen in het zuiden van China is opgelo pen tot zeker 607. Meer dan 160 mensen worden nog vermist, berichtte het persbureau Xin hua gisteren. De autoriteiten in de getroffen regio's hebben al 2,8 miljoen mensen geëvacu eerd. Volgens de overheid zijn 21 miljoen mensen in vijf pro vincies getroffen door het was sende water. VS eist 14 miljard tabaksindustrie Washington - De VS heeft voor een federale rechter geëist dat de Amerikaanse tabaksindus trie 10 miljard dollar bijdraagt aan een programma om rokers ervan te overtuigen te stoppen. De industrie zou nog eens 4 miljard dollar moeten betalen voor een voorlichtingscampag ne om jongeren ervan te weer houden met roken te beginnen. De advocaten van Justitie pleit ten dat het geld nodig is om tientallen jaren van fraude door de tabaksindustrie goed te ma ken. Fourniret niet bij reconstructie brussel - De Franse seriemoor denaar Fourniret, die zowel in Frankrijk als in België slachtof fers heeft gemaakt, heeft giste ren geweigerd mee te werken aan een reconstructie van de ontvoering van en moord op het Franse meisje Céline Sai- son. Rechercheurs wilden de zaak, waarover Fourniret al een bekentenis heeft afgelegd, na spelen in de bossen bij Gedin- ne in de Ardennen, waar het li chaam van het 18-jarige meisje is gevonden. Fourniret liet we ten dat 'dit het moment niet was' en weigerde zijn medewer king. De reconstructie is toch doorgegaan, op basis van ver klaringen van de verdachte. Doden door hitte in Frankrijk parijs - Als gevolg van de hitte golf in Frankrijk zijn in Parijs gisteren zeker twee mensen overleden. Het gaat om perso nen van 81 en 95 jaar. Volgens het stadsbestuur maakt de sterke luchtvervuiling de ge volgen van de warmte alleen nog maar erger. Maandag was al een 74-jarige Parijzenaar aan oververhitting overleden. Libië stopt vluchtelingen brussel - De Europese Unie en Libië gaan samenwerken bij de controle op Afrikaanse vluchte lingen die over de Middellandse Zee Europa willen bereiken. Zo gaat Brussel samen met Tripoli een actieplan opzetten voor het redden van drenkelingen uit omgeslagen vluchtboten. Dat heeft Europees commissaris Frattini (justitie en asiel) giste ren bekendgemaakt. Ook zal de EU Libische grens wachten opleiden, om de stroom van Afrikaanse vluchte lingen die via de woestijnzone in Zuid-Libië naar Europa pro beren te komen in te dammen. Dertig jaar voor moord op meisje SAiNT-BRiEuc - Een Spanjaard is gisteren in hoger beroep in het Franse Saint-Brieuc tot dertig jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens de verkrachting van en moord op het Britse meisje Caroline Dickinson in 1996. Het hof bevestigde zo de straf die de Spanjaard Francisco Arce Montes in juli vorig jaar door de rechtbank kreeg opge legd. De toen 13-jarige Caroline werd in juli 1996 misbruikt en verstikt in haar bed gevonden in een jeugdherberg in Bretag- ne. Duits bewindsman kreeg smeergeld augsburg - Een staatssecretaris onder de Duitse kanselier Kohl heeft toegegeven dat hij in 1990 en 1991 steekpenningen heeft aangenomen. Het smeergeld vloeide rond wapenleveranties aan de VS, Saoedi-Arabië en Is raël. Voormate onderminister Pfahls van Dorensie nam onge veer 2 miljoen euro aan van de wapenlobbyist Schreiber. De ex-staatssecretaris erkende zijn misstap gisteren tijdens een proces in het Augsburg. Doden in Oporto door explosie oporto - Twee mensen zijn om het leven gekomen toen in de nacht van maandag op dinsdag een huis in de Portugese stad Oporto explodeerde en instort te. Volgens de autoriteiten was de klap zo groot, dat die waar schijnlijk is veroorzaakt door explosieven. In de puinhopen werden de stoffelijke overschot ten van een ouder paar gevon den.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5