Zalm: Lasten dit jaar niet omlaag J** Ook Pino maakt zich zorgen D inventariseert lachten over meters Lesgeld voor 16- en 17-jarigen dit jaar nog niet afgeschaft roeiplan Schiphol valt echt bij omwonenden Prinsesje met unieke Haagsche ooievaar voor vader Alexia namen RTL past zenders aan in slag om televisiekijker Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 woensdag 29 juni 2005 Dagblad GESPREK Moedige boerin vecht tegen wrede stammencultuur net: www.leidschdagblad.nl p obleem kan overal voorkomen BINNENLAND Jan van Straten: 'Ik denk niet dat Natalee nog leeft' Volgens pa Williams kan alleen Venus Wimbledon winnen Een ideaal figuur dankzij de ozoncabine nummer 43876 losse nummers '70 zaterdag 1,70 Loman Leefmans iarschoten - Veel huis- 12 lens betalen per jaar tot t lerden euro's te veel aan i| gie door verkeerd afgestel- 8 meters. Ze geven ook 's g its het hogere dagtarief aan. euvel kwam vorige week het licht in de Langenhorst- in Voorschoten en omge- maar lijkt zich als een lo- i vuurtje te verspreiden. I ion geeft in een reactie aan "leen al in Voorschoten iets dan zoo van de 3700 ge- niroleerde meters verkeerd nj afgesteld. q 11 het probleem verder in lat te brengen, roept deze II lezers op om klachten meterstanden door te ge- iijop redactie.ld@hdc.nl t( et balletje werd aan het rol- ;ebracht door de Voorscho- i e Aeltsje Sierksma. Zij ont- e dat sinds 2001 haar jaar- li's niet klopten. Zij kreeg excuus van Nuon en een ver- ling, maar Sierksma merkte ook veel buren met verge- »are klachten zaten. In vrij- alle gevallen ging het om niingen waar meters in de af- a pen jaren waren vervangen, t aar aanleiding van haar be- a ren heeft Nuon een onder- e [ingesteld onder 3700 Voor- van onze verslaggever middeninkomens zijn door de den de coalitiepartners echter Ook W De Leidsch Dagblad-bus staat vandaag bij Leiden Centraal. Vanaf 10 uur zijn de redacteu ren Eric-Jan Berendsen en Ad van Kaam op het stationsplein beschikbaar voor suggesties, vragen en opmerkingen. schotense huishoudens. Daar uit blijkt dat 5,5 procent van de energiestanden niet klopt. Vol gens een Nuon-woordvoerster is de precieze oorzaak van de de fecte meters moeilijk te achter halen. „Nuon doet zijn uiterste best om de gemaakte fout zo spoedig mogelijk te herstellen. De klanten die het betreft, ont vangen begin juli een brief. Als blijkt dat een klant te veel heeft betaald, zal Nuon het te veel be taalde uiteraard terugstorten. Ook klanten die inmiddels niet meer op de betreffende adressen wonen, zullen benaderd wor den. Nuon biedt hiermee alvast de getroffen klanten in Voor schoten zijn excuses aan." Hoewel Nuon zeker weet het probleem in kaart te hebben ge bracht, is het maar de vraag of de kwestie zich tot Voorschoten beperkt. Uit een lezersonder zoek van de Haagsche Courant kwam naar voren dat vergelijk bare problemen zich voordeden in Delft, Voorburg, Ypenburg en Leidscheveen. In de Haagse regio is Eneco de voornaamste leverancier van energie, Nuon is dat in het verspreidingsgebied van het Leidsch Dagblad. Of het probleem hier een vergelijkbare omvang heeft, moet uit de reac ties van de lezers van deze krant blijken. van onze verslaggever DEN HAAG - Het lesgeld voor 16- en 17-jarigen wordt dit jaar niet afgeschaft en voor kinderop vang komt geen extra geld be schikbaar, waardoor veel moe ders hun baan moeten opgeven vanwege de hoge kosten. Dat maakte minister Zalm van fi nanciën duidelijk na het eerste debat over de Voorjaarsnota. De coalitiepartijen CDA, WD en D66 hadden vooraf hoog in gezet op snelle lastenverlich ting voor de burger. Vooral de middeninkomens zijn door de bezuinigingen van het kabinet onevenredig zwaar getroffen. De regeringspartijen hadden tal van plannen bedacht om de las ten voor deze groep te verlich ten. Zo moest het schoolgeld voor 16- en 17-jarige leerlingen al voor dit schooljaar worden afge schaft. En voor kinderopvang moest snel meer geld beschik baar komen, omdat de kosten nu zo hoog zijn dat met name vrouwen minder in plaats van meer gaan werken. Geld voor die voorstellen had den de coalitiepartners echter niet, dus vroegen ze Zalm of hij nog een paar honderd miljoen euro over had. „Nee", maakte de minister direct duidelijk. „Ik heb de zomer nodig om geld te vinden voor volgend jaar." CDA en D66 willen dat de re gering volgend jaar de premies voor AOW en WW verlaagt. Zalm ziet er echter niets in, zo maakte hij duidelijk. „De pre mies tellen mee voor het finan cieringstekort. Als ik de premies verlaag, verhoog ik het tekort op de begroting. Daar voel ik niets voor." Ook WD en PvdA zien hele maal niets in het plan. „Dan moeten de belastingen omhoog om het tekort op te vangen. Daar schiet niemand iets mee op", aldus Ferd Crone, financi eel woordvoerder van de groot ste oppositiepartij PvdA. Het enige plan dat op brede steun kan rekenen, is het WD- voorstel om het spaarloon per direct vrij te geven. „Dat bete kent dat er in één klap 4,5 mil jard euro beschikbaar komt. Dat kan een impuls aan de econo mie geven. Als de burgers vol gendjaar ook nog lastenverlich- k worden in de kou gezet' Richard Mooyman ui mol - Organisaties van 0 vonenden reageren afwij- op het plan van Schiphol ïimet behulp van flexibelere euvoorschriften door te :$ien naar 600.000 vluchten aar. De luchtvaartbranche e e regio inspraak geven over ai ïgebruik en vliegroutes, E r veel milieu- en bewoners- )i pen zien dat niet zitten, liwonenden worden volle- b in de kou gezet. Er is geen :1 vooruitzicht dat de ge- soverlast minder wordt", zo eert een teleurgestelde zitter B. Luijtze van de psraad Spaarndam. „Het Schiphol uitsluitend om de nfci." Luijtze heeft grote be lt kingen bij het voorgestelde leg over vliegroutes. „Het el ileem is dat Aalsmeer ande- elangen heeft dan bij voor- e d Hoofddorp, Castricum of J irndam. De kans bestaat ti bewoners tegen elkaar wor- uitgespeeld." 1 n verdere groei van Schip- 1 kan niet meer", aldus secre et J. Griese van het Platform e milieu Regio Schiphol. Als onersgroepen mogen mee lden over de vluchtuitvoe- ring, dan worden zij volgens hem 'ingepakt'. Griese: „Als het op de techniek aankomt, zijn wij geen partij voor Schiphol. Wij pleiten daarom voor de oprich ting van een onafhankelijk luchtruimschap. Wetenschap pers moeten naar dit soort za ken kijken." Versoepelen Milieudefensie ziet in het voor stel van de luchtvaartsector vooral een poging om de milieu- grenzen te versoepelen. „Het komt erop neer dat ik volgens Schiphol vandaag ongestraft op de snelweg 180 kilometer per uur mag rijden, als ik beloof morgen 60 te rijden", aldus woordvoerder J. Wijnhoven. „Gemiddeld zit je dan op 120 ki lometer. Dat kan natuurlijk niet." Wijnhoven raadt omwo nenden af om medeverantwoor delijkheid te nemen voor de af wikkeling van het vliegverkeer. „Omwonenden zullen elkaar in de haren vliegen, terwijl de over last per'saldo toeneemt." Wijn hoven noemt het 'schunnig* dat de branche op korte termijn af wil van enkele knellende ge luidsvoorschriften omdat die mogelijk volgend jaar al de groei beperken. ting krijgen, keert het vertrou wen in de economie weer te rug", aldus WD-Kamerlid Stef Blok. De oppositiepartijen betwij felen of de mensen dan meer gaan consumeren. GroenLinks- Kamerlid Kees Vendrik wees er op dat er nu al 200 miljard euro op spaarrekeningen staat. „Er is geld genoeg. Zolang mensen geen vertrouwen hebben in de economie, geven ze niets uit. Het kabinet zal eerst het ver trouwen moeten herstellen en dat gebeurt niet met het huidi ge beleid." den haag - Kroonprins Willem-Alexander toont de Haagsche ooie vaar die hij gisteren uit handen van burgemeester Deetman ontving. De prins deed gisteren aangifte van de geboorte van zijn tweede dochter. Ook premier Balkenende sprak in het parlement nogmaals zijn felicitaties uit. Behalve het nieuwe prinsesje en de buitenechtelij ke dochter van wijlen prins Bernhard, is er nog een prinses Alexia die geen onbekende is van Willem-Alexander. Deze prinses Alexia (40) is de oudste dochter van de voormalige Griekse koning Constantijn en koningin Anne Marie. Zij werd in de jaren negentig gesignaleerd in het gezelschap van Willem-Alexander. Foto: GPD Phil Nijhuis amstelveen - De namen die prins Willem-Alexander en prinses Maxima aan hun twee de dochter hebben gegeven, Alexia Juliana Marcela Lauren - tien, komen niet veel voor. In 2005 is de naam Alexia twee keer eerder gegeven. Vorig jaar werden er in Nederland vier Alexia's geboren. Dat blijkt uit gegevens van de Sociale Verzekeringsbank, de instantie die onder meer de kinderbijslag verzorgt. De laat ste tien jaar werden er veertig Alexia's geboren. Juliana is nu ook een zeldzame naam. Dit jaar kwamen er vijf Juliana's ter wereld, vorige jaren schommelde dat aantal net bo ven de tien. In 1909, het geboortejaar van koningin Juliana, werd deze naam 32 keer gegeven. In het geboortejaar van haar oudste dochter Beatrix, 1937, kende de populariteit van de naam Julia na een piek: 102 kinderen kre gen deze naam. Marcela kwam sinds 1995 maar twaalfmaal voor, maar Lauren- tien is als naam unieker. De laatste tien jaar kozen ouders maar viermaal voor deze naam. Ruim half miljoen Brazilianen doodgeschoten brasilia - Ruim 550.000 perso nen zijn tussen 1979 en 2003 in Brazilië doodgeschoten. Het gaat om een groter aantal dan bijvoorbeeld de 125.000 doden die tussen 1947 en 2000 vielen door het Israëlisch-Palestijnse conflict. Het aantal doden door vuurwapens in Brazilië over stijgt ook de balans van andere gewapende conflicten, stelt een rapport van de Unesco. De VN- organisatie benadrukt dat van een (burger) oorlog in Brazilië geen sprake was. Brazilianen lopen een kans van 21,7 op 100.000 om dodelijk te worden getroffen door een vuurwapen. Hilversum - „Niemand vraagt zich af wat Pino er ei genlijk van vindt", zegt Ajé Boschhuizen, eindredacteur van onder meer Sesamstraat, over de commotie die in om roepland is ontstaan over de plannen van staatssecretaris Van der Laan van Media om de NPS op te heffen. „Iedereen heeft het over het verdwijnen van programma's als Nova en Buitenhof, maar niemand lijkt zich druk te ma ken over Sesamstraat, Klokhuis en het Sinterklaasjournaal." Iedereen roept dat het be staan van de kinderprogram ma's van de NPS ook in de toe komstige structuur van de pu blieke omroep gewaarborgd is. Maar is dat wel zo, en hoe dan? vraagt Boschhuizen zich af. „Als de NPS wordt ontman teld, wordt de hele jeugdafde ling uit elkaar getrokken. Om een voorbeeld te geven: wij hebben als NPS heel goede con tacten opgebouwd met de Amerikaanse producent van Pino uit Sesamstraat. Sesamstraat. Het vertrouwen is zo groot dat er speciaal voor de Nederlandse markt een nieuwe pop, het varkentje Purk, werd geïntroduceerd." Als een andere omroep of de raad van bestuur van de Pu blieke Omroep Sesamstraat overneemt, is het de vraag of dat zo blijft, aldus Boschhui zen. „Uit Sesamstraat is Klok huis voortgekomen, uit Klok huis het Sinterklaasjournaal. Zo grijpen de kinderprogram ma's van de NPS in elkaar. Als de omroep wordt opgeheven, valt die expertise uiteen." De oplossing? De NPS onge moeid laten, aldus Boschhui zen. Zo denken ook zijn andere NPS-collega's erover. Vooral de redactie van het actualiteiten programma Nova schetst naar buiten toe de doemscenario's die in hun ogen het gevolg zijn van opheffing. Ze hopen ge hoor te vinden in de Tweede Kamer, die morgen een spoed debat houdt over de omroep- plannen van staatssecretaris Van der Laan. „Het zijn vooral de bekende journalisten die de aandacht naar zich toe weten te trek ken", zegt Boschhuizen. „In tussen kan Pino nog steeds niet tot tien tellen. Alleen daarom al zou Sesamstraat nog een he le tijd moeten blijven bestaan." Spoeddebat over publieke omroep den haag - De Tweede Kamer houdt morgen een politiek spoeddebat over de hervormingsvoorstellen van het kabinet voor de publieke omroep. Groen- Links, PvdA en SP drongen daar gisteren op aan tij dens de regeling van de werkzaamheden van de Kamer. Fractievoorzitter Halse- ma van Groenlinks zei 'duidelijkheid te willen krijgen over de beschikba re politieke ruimte' voor de oppositie om met aan passingen te komen. Het inhoudelijke debat kan dan na de zomervakantie worden gehouden. van onze verslaggever Hilversum - RTL Nederland gooit 12 augustus, de dag dat de nieuwe televisiezender Talpa begint, de progammering op drie televisiezenders om. De zender Yorin gaat verder als RTL 5 en RTL 5 gaat weer RTL 7 heten. Doel is het marktaandeel van 31 procent op peil te hou den. RTL-topman Fons van Wes- terloo lichtte gisteren de nieuwe aanpak toe aan adverteerders en journalisten. Bij RTL 4, de suc cesvolste zender, verandert he lemaal niets. Idols keert dit na jaar terug, de drieduizendste af levering van GTST wordt in sep tember groots gevierd en nieuw is de serie Dancing with the stars (waarbij sterren leren dan sen). Wel wordt nog een goede opvolger voor het programma Barend Van Dorp gezocht. RTL 5, nu de zaken- en sport zender, krijgt deels de program- Geknoei met melkpoeder bij handelaren den haag - Melkpoeders be stemd als veevoeder blijken met regelmaat voor menselijke consumptie op de markt te zijn gebracht. De Voedsel en Waren Autoriteit deed onderzoek bij veertien bedrijven. Aanleiding daarvoor was een onderzoek van controle-instelling FVO. Die constateerde in 2002 ernstige tekortkomingen in opslag, ver werking en handel in melkpoe ders. Bij vier handelaren werd 'feed' (veevoeder) verkocht als food' (menselijke consumptie). Veemelkpoeder is niet schade lijk voor de volksgezondheid. Bejaarde zet heg in brand alphen aan den rijn - Een Al- phenaar (76) is maandagavond aangehouden, omdat hij eerder die dag een coniferenheg aan de Eekhoorntjesbrood in Al phen aan den Rijn in brand heeft gestoken. Getuigen zagen de man met brandbare vloei stof weg lopen. De bejaarde heeft bekend. Waarom hij de heg aanstak, is nog onduidelijk. NS-reiziger moet vaker overstappen utrecht - Treinreizigers moeten vanaf 2007 waarschijnlijk vaker overstappen. Op langere trajec ten neemt ook, zoals het er nu naar uitziet, de reistijd toe, om dat intercity's vaker stoppen. Sommige reizigers gaan er op vooruit, omdat op bepaalde stations vanaf 2007 een interci ty stopt, zoals in Hilversum. LPF vreest boetes voor werkgevers den haag - Werknemers die met de auto van de zaak op va kantie gaan, kunnen hun werk gever veel geld kosten. Als de werknemer de privé-kilometers niet opgeeft, kan de werkgever geconfronteerd worden met een naheffing en een boete. De LPF wil dat de boetes aan de werknemers worden opgelegd. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast Irugartanlnhonnpmpnt en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M V Adres: ma's van het huidige Yorin. Zo krijgt Robert Jensen er een da gelijkse talkshow. Ook komen er heel veel films, dankzij een meerjarig contract met het Amerikaanse Universal ter waarde van tientallen miljoe nen euro's. Dat contract was eer der in het bezit van SBS. Verder zendt RTL 5 CSI Mia mi en New York uit, het reispro gramma Travel, op vrijdag live eredivisievoetbal en Voetbal In- site. Ook praat RTL 5 met de NOS over een sublicentie voor het WK voetbal, waarbij de zen der de wedstrijden mag uitzen den die gelijktijdig worden ge speeld. RTL 7 krijgt grotendeels de programmering van het huidi ge RTL 5, zoals de zakenzender RTL Z en de sporten darts, ten nis, auto- en motorsport. Om half negen worden de kijkcijfer- toppers van RTL 4 herhaald en in de vooravond oude series als Mash. I Geboortedatum: I Uitsluitend by automatische in afd. Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis). vioev hdc.nl of surf .r www.leidschdagblad nl Mijn wereld, mijn krant. Leidsch£$ Dagblad 8 710404 60001 1 O, trekken vanuit het zuid- het on tweer droog en dan draait de wind e. het westen. Het wordt 19 graden zee tot 23 graden in het Gooi. Mor- 1blijft het op een bui na vrijdag gaat het regenen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1