REGIO Ozoncabines en trainingssessies f S?Siniss^"iegiouiden 'Alle tbs'ers, mannen en vrouwen, moeten worden gesteriliseerd' 'Sterilisatie is wellicht een stap te ver, er zijn ook andere manieren' ten WOENSDAG 29 juni 2005 VRAAG ue naam Alexia van de Rijnsburgse Oranje- verening, ROB MARINUS DE 'ofUlgt van moed BRUIJN (49), volgde de offi- ciële naamgeving via de ra- J n zijn auto, ergens tussen Nijverdal en Zwolle. Hij is niet ge- Hkt. Integendeel. De voorzitter van Rijnsburg, de grootste Oranje- J'! niging van Nederland, vindt het een gedurfde keus. prinses Claudia of prinses Emma, gewoon prinses Alexia. De en van de tweede dochter van prins Willem-Alexander en prin- flaxima zijn bekend: Alexia Juliana Marcela Laurentien van Oran- je-Nassau. De voorzitter is gedurfd? it ik het zo zeggen: het getuigt van moed om rustig te verklaren >rij Uexia naar haar vader is vernoemd. De wens van Maxima. Dat ku woon mooi. Er zit voor mijn gevoel ook iets van de naam van ima in en klinkt in mijn oren ook een beetje Russisch. Natuur- J ;en ik en met mij vele anderen nog een andere Alexia. Is dat Prins Willem-Alexander heeft hiermee duidelijk gemaakt niet l te zijn voor de confrontatie. Hij hoeft ook niets te verbloe- Zijn grootvader is I uidelijk over ge kt, Mensen maken en, maar we moe- ja niet blijven wijzen." i u dit verwacht? een beetje inge- ip Julia van Juliana, is de tweede naam len. Ik geloof ;ens niet dat pas op de laatste [voor de bevalling id is gekomen, dat is gewoon een Jnende smoes. Ze hebben echt negen maanden de tijd geno- hom tot deze afgewogen reeks namen te komen. Het is een He samenstelling geworden, waarmee volgens mij een verenig- rereld wordt aangeduid. En dat is toch waar wij naar streven?" wereldse monarchie? It zou mooi zijn. Een monarchie geeft grote stabiliteit. Presi- Iten gaan en komen. Zij kunnen een land in no-time naar de jppen helpen. Ja, ik ben een monarchist in hart en nieren." heten uw kinderen? ha. Ze hebben bijna koninklijke namen. Mijn oudste dochter, 19 is, heet Deirdre Johanna Maria. Een Keltische naam. Daar ïe geen Jan bij. Daarom kreeg mijn zoon (16) de welluidende Tristan Pieter Marinus. In de opera Tristan en Isolde komt igens ook Deirdre voor. Er is echt over nagedacht." foto: ANP t: Saskia Stoelinga S10 1955, Woensdag 29 Juni UIT DE ARCHIEVEN Afslankinstituut Ladyline opent vestiging in Leiden De gevaren van overge wicht zijn tegenwoordig een populair onderwerp, ge tuige de vele reclamecampag nes van het voedingscentrum die er continue op hameren dat we niet te dik moeten worden. Sinds 13 juni heeft Afslankinstituut Ladyline, een bedrijf dat vrouwen helpt bij het afvallen, een vestiging in Leiden geopend. Het bedrijf doet dat door ozonbehande- lingen en oefeningen en mét 'centimetergarantie'. Jacque line Hermans van Ladyline: „We garanderen dat onze klanten het aantal centime ters afvallen dat we vooraf hebben afgesproken. Ik heb nog nooit gezien dat een klant dat niet haalde." Afslankinstituut Ladyline be staat sinds 1982 en heeft, sinds de vestiging in Leiden twee weken geleden de deu ren opende, 34 vestigingen. Drie daarvan zijn in Duitsland gevestigd, de rest in Neder land. „We maken weinig re clame, dus we zijn niet zo be kend", zegt Hermans. „De meeste klanten komen hier door mond-tot-mondrecla- me. Als we geen resultaten boeken, krijgen we ook geen klanten." Het concept van La dyline is, zo stelt het bedrijf, op resultaten gericht. Vandaar ook de centimetergarantie, die heel bewust geen 'kilo- grammengarantie' heet. „Wij garanderen dat een klant een aantal centimeters kwijtraakt, zelfs bij een gelijkblijvend ge wicht." Het gaat bij Ladyline weliswaar om afvallen, maar ook spieren wegen wat. Bo vendien is er geen garantie op blijvend resultaat. „Daarvoor zal toch een gewijzigde le vensstijl nodig zijn. Die pro beren we de ldant dan ook aanteleren" De trainingscabines bij afslankinstituut Ladyline in gebruik. „Trainen bij 32 graden zorgt voor snelle resultaten." Foto: Hielco Kuipers Volgens Hermans kunnen klanten met behulp van ozon- en trainingscabines wel heel gericht afvallen. „De trai ningscabines zijn verwarmd tot 32 graden, waardoor de klant makkelijk centimeters kwijt raakt tijdens het trainen. Bovendien is de training niet IN ZAKEN Naam: Mslariunstiwut Ladytoe Toekomstverwachting: Flink groeien in de regio spierversterkend zoals in de sportschool", zegt Hermans. „En wij zijn een enorme stok achter de deur, een sport school gaat toch meer uit van eigen initiatief." Als een klant voor het eerst komt, maken we een figuur analyse en meten we haar op 13 plaatsen. Die metingen herhalen we iedere tweeën- eenhalve week. Na de analyse gaan we praten over wat die de klant wil bereiken en dan stellen we een plan op." Ook met de gezondheid van de klanten houdt Ladyline reke ning. „Bij ieder bezoek wordt de klant gewogen en haar bloeddruk gemeten. Al die ge gevens houden we bij in de computer, zodat we verande ringen meteen doorhebben. Veel van onze klanten gaan met die gegevens naar de huisarts. Die houden afval- processen vaak scherp in de gaten." Heeft een klant eenmaal haar streefgewicht of ideale figuur, dan verwacht Ladyline dat ze nog half jaar een keer per week langskomen om het li chaam te 'stabiliseren'. „Na deze periode kan het bijna niet meer misgaan met ge wicht en figuur. Je lichaam is dan weer gewend aan je ge wicht en je energiebehoefte is daarop aangepast. Een half jaar lijkt lang, maar al dat ge wicht is er ook niet in een maandje aangekomen", ver klaart Hermans de lange pe riode. Om de klanten goed te kun nen begeleiden, moeten de medewerkers van Ladyline een interne opleiding afron den. Daarin worden onder werpen als beweging, voe ding, maar ook diverse ziekte beelden behandeld. „Een dia betespatiënt zal op een ande re manier met voeding om gaan dan een andere Want. Daar moeten we wel mee kunnen omgaan", zegt Her mans. Medisch geschoold personeel loopt er echter niet veel rond. Gediplomeerde fy siotherapeuten zijn wel op het hoofdkantoor bereikbaar ter ondersteuning. Ook zijn er diëtisten in dienst. „Maar die onderwerpen komen ook tij dens onze interne opleiding aan de orde, dus we weten er allemaal wel wat van af." En dan de hamvraag: wat kost dat nou, zo'n ideaal figuur? „Dat hangt van de Want af en wat ze precies wil. We geven geen prijzen door de telefoon, want dat is bijna niet te doen. We maken een prijs voor een kuur en die is echt voor ieder een verschillend", zegt Her mans. Voor een goed resultaat moet de Want naast een dus onbekend bedrag, ook flink wat tijd uittrekken. Hermans: „Een gemiddelde kuur duurt zo'n dertien maanden, inclu sief de 'stabilisatieperiode'. Voor de meeste vrouwen is dat niet zo'n probleem, want ze zien ook resultaten. Gega randeerd." Marnix Heijboer KLANKBORD 10 1980, maandag 30 juni EN - PvdA-raadslid Wim van der Pluijm ontpopt zich als een tmaker bij de bushalte in de Kooilaan. Terwijl de politie verbali- d wil optreden, geeft zijn collega Marianne Koning de tegels Foto: archief Leidsch Dagblad 's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na Ing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer Ln.v. HDC Media b.v., Post dus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van _i Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T Klein en H. de Wit E-mail: directie hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Hugo Schneider E-mail: redactie.ld@hdc.nl DKANTOOR veltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 dies Postbus 54,2300 AB Leiden eningstijden van de receptie zijn. dag tot en met donderdag 830 -16 30 uur g van 08 30 -12.30 uur be fax 071-5 356415 tentie fax 071-5 356 325 eberichten: overlijden, geboorte, jubilea dere familieberichten, desgewenst met n/of afbeelding, via www hdcmedia.nl of familieberlchten@hdc.nl. Indien mail: tel. 072-5196699. TIEVERKOOP ntles m.b.t.: 072-6813661 J: 023-5 '50 543 iel: 075-6813677 detailhandel: 071-5 356 300 taus kunnen contact opnemen 175-6813636 VICE J-1711 (gratis) P °72 - 5196800 MENTEN «uitbetaling (acceptgiro) |>o,2o (alleen aut. Inc.) B670 p/j €216,90 «es die ons een machtiging verstrekken fet automatisch afschrijven van het Tmentsgeld ontvangen €0,50 korting taling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur, za: 08 00-13 00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13 00 uur belt. ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v. afdeling lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www leidschdagblad nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Zelden zijn de stemmers op de website van het Leidsch Dagblad zo eens gezind geweest over een stelling als deze week. Als het aan hen ligt moeten mensen als de moeder van Savanna inderdaad verplicht worden gesterili seerd. Maar liefst 91% van de uitgebrachte stemmen bleek het eens met de stelling. Een greep uit de reacties. Jans Kort-van der Marei, Katwijk: „Zo iemand mag nooit, maar dan ook nooit meer kinderen krij gen!" F. Filippo, Sassenheim: „De moeder van Savanna moet gesteriliseerd wor den. Met spoed. Zoals Mensen als de moeder van Savanna moeten verplicht worden gesteriliseerd. dat trouwens voor alle mensen met tbs zou moeten gelden, zowel mannen als vrouwen." Vincent Noordoven, Voorhout: „De straffen en maatregelen bij bewe zen schuld moeten so wieso hoger en stren ger." Patrick Berrard, Leiden: „Er zijn genoeg stellen die kinderen willen krij gen, waarbij het niet lukt. Het is dan ook des te on begrijpelijker dat moe ders in staat zijn om hun kinderen zoiets gruwe lijks en onmenselijks aan te doen. Deze moeders mogen de kans niet krij gen om in herhaling te vallen. J. Koppe, Leiden: „Ik vind dat de moeder van Savanna zeker onvrucht baar gemaakt moet wor den. Ook is het belache lijk wat voor straf er aan de vader en moeder wordt gegeven, na alles wat Savanna heeft moe ten doorstaan. De moe der is ontoerekeningsvat baar maar ze is wel met de vader ver weggegaan om Savanna te begraven en wou dan vertellen dat ze was weggelopen. Toen waren ze zeker helder in hun hoofd. Ze moeten ze levenslang opsluiten. Ook mogen ze de Raad van Kinderbescherming wel eens aanpakken, die zijn ook schuldig." M. Annard, Leiden: „De moeder moet gesterili seerd worden, op straffe van wat dan ook. Dat ze dat niet vrijwillig laat doen, laat zien wat voor persoon zij is. Eigenlijk zou haar baarmoeder moeten worden wegge haald, ze heeft in de ba jes tijd genoeg om bij te komen van een operatie. Na wat ze een kind van 0 tot 3 jaar heeft aange daan, is alles nog te goed voor wat men voor haar uitgeeft. De doodstraf was het mooiste geweest voor zo'n slecht mens." Corine van Giezen, Lei derdorp: .Absoluut!" Aad Langelaan, Voor hout: „Volledig mee eens. Over leven en dood beslissen mag niet, maar als je geen leven meer kunt maken, kan je ook dit soort zaken niet meer uithalen. Mensen die zo met andere mensen (ei gen kinderen) omgaan, verdienen nooit, maar dan ook nooit nog nage slacht. Dat zijn ze ge woon niet waard. En zeg nu zelf, wat heeft de klei ne Savanna eigenlijk aan haar korte leven gehad?" C. van der Plas, Katwijk: „Iemand die zo gestoord is, mag absoluut geen kinderen meer op deze wereld zetten. Geen di- cussie over nodig lijkt mij. Wat heeft Savanna een verschrikkelijk leven gehad! Haar andere kind je is ook voor het leven getekend. Sterilisatie is nog het minste wat ge daan moet worden. Laat haar zelf ook maar eens ondergaan wat ze met haar dochtertje heeft ge daan. En het beste zou zijn als het dan met haar net zo afloopt al met Sa vanna. Klinkt hard maar geen enkele andere straf past bij wat zij gedaan heeft." Vanaf volgende week staat deze pagina in het teken van het zomerpro- ject van het Leidsch Dag blad, met dit jaar het the ma 'bewegen'. De rubriek Klankbord staat geduren de de zomer stil. Er is daarom ook geen nieuwe stelling. Vanaf half augus tus vindt op deze pagina weer wekelijks het debat plaats over een actuele kwestie. Hayat Essakkati (18) uit Boskoop, studente bedrijfskunde Derde Ka merlid: „Zeker! Waarom moet je haar de kans geven om kinderen te krijgen? Zodat ze die ook weer op een brute wijze gaat vermoorden? Nee, ik denk het niet. Als een moe der niet om haar kinderen geeft, dan heeft het geen nut om kinderen te nemen. Het is dan belangrijk dat de rechtbank in actie komt om de moe der van Savanna te beschermen te gen zichzelf." Marije van den Berg (30) uit Lei den, bedrijfsjournaJist PvdA- raadslid: Als je notoire verkrachters een injectie kunt geven die hun sek suele driften lamlegt, dan mag je de ze vrouw van mij een injectie geven waardoor ze geen kinderen meer op de wereld kan zetten. Al flitsen er meteen ook allerlei bezwaren door mijn hoofd. Na hoeveel mishande lingen mag je niet meer zwanger worden? Eén keer, drie keer? En wat is dan 'ernstig genoeg"? Om kippen vel van te krijgen. Maar dat de moe der van Savanna geen kinderen meer mag krijgen, lijkt me duidelijk. Het is alleen zo af- schuwelijk dat we dat f achteraf moe- MSJF niema t 4®^ heef ten zeggen en niemand het heeft kunnen voorkomen." Cees van Duijn (43) uit Warmond, vastgoedconsultant: „Mensen die geestelijk niet in staat zijn om kinde ren groot te brengen (denk aan zwakbegaafden, zwakzinnigen, etc.) zouden gesteriliseerd moeten wor den. Het leed dat een baby en/of kind wordt aangedaan staat in geen verhouding tot de kinderwens van dit soort mensen. Stel je voor dat de moeder van Savanna opnieuw zwanger zou worden. Wie weet hoe veel kinderen er op dit moment net zo mishandeld worden als Savanna? Naïviteit in deze kwesties veroor zaakt kinderleed en doden. Een aan passing van de wet is daarom gerechtvaar digd. In ande re landen is dit al gebrui- kefijk." Jade Krul (22) uit Lisse, eigenaresse lunchroom/chocolaterie: „Naar mijn mening is de consequentie om verplicht voorbehoedsmiddelen te gebruiken te soft, sterilisatie vind ik een gepaste straf voor dit misdrijven. Zo ontneem je mensen een recht waar ze blijkbaar niet mee om kun nen gaan. Deze strafis ook het ver standigst omdat er Aaar eenmalig kosten aan verbonden zijn. Bij de andere straf, namelijk haar verdere leven voorbehoedsmiddelen gebrui ken, zal zij jaar na jaar gecontroleerd moeten worden en dit brengt veel kosten met zich mee. Dat geld kun nen we beter op een an dere manier ge bruiken." )EN - 'Het Vrije Volk' van gisteravond weet te melden dat Prinses [rix inderdaad het volgend jaar in Leiden komt studeren, tezamen - Haar vriendin, jonkvrouwe Roëll en dat te Harer behoeve zou zijn gekocht het pand Rapenburg 45, thans bewoond door de secreta- het college van curatoren der Universiteit, die met ingang van 1 naar Groningen vertrekt in verband met zijn benoeming tot aldaar. Uiteraard hebben wij gisteravond tot in de aller- officiële kringen getracht bevestiging te krijgen van de boven- mededeling. Dit is ons niet gelukt, maar wel hebben wij op Jfn)ede gronden de indruk, dat het bericht meer is dan een gerucht en id bevat. William Driessen (35) uit Leiden, riskmanager: „Dit is wellicht een stap te ver. Er zijn andere manieren om de vinger aan de pols te houden bij personen waarvan 'men' vindt dat ze geen kinderen meer zouden moeten krijgen of opvoeden. Mocht de moeder van Savanna weer een kind krijgen dan moeten de instan ties strenge controles uitvoeren en zonodig vroegtijdig ingrijpen. Dat zij geen kinderen moet krijgen zolang zij onder behandeling is, lijkt lo gisch. Immers zolang zij onder be handeling is, vinden de experts dat zij nog niet toe is aan het krijgen van kinderen. Maar wat als zij in de toekomst gezond wordt verklaard? Dan is bij sterilisatie haar recht op een kind haar definitief men."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17