ECONOMIE Lening bij Kruidvat Particulier wil niet aan tweedehands busje Hoge olieprijs houdt rente laag Digitale tachograaf uitgesteld tot januari ïnsioenrisico DSM handen personeel Opluchting bij LTO over mestbeleid ;VÏ's moeten er vacatures in invullen' Samenwerking met Royal Bank of Scotland 1st en omzet e omhoog is moet am klant jjsgeven Nieuwe aardbeiensoort iets zoeter HZU109 dinsdag 28 juni 200S mg - De Centra voor in Inkomen (CWI) moe- drijven een betere service en. Ook dienen de ex-Ar- lureaus twee keer zo veel res van werkgevers te len. Dat stelt de Raad ferk en Inkomen (RWI). rvullen de CWI's eender de vacatures die bedrij- de bureaus aanmelden. 1, de adviesraad van vak- n. werkgevers en ge en, wil dat de arbeidsbe- laar die score verdubbelt, ornt neer op het vervullen ree (in plaats van één) op voor bemiddeling bij emelde vacatures", zegt d. ü's liggen al een tijd on- ur, vooral van werkge- wee weken geleden stel- nerlid Weekers (WD) im de organisatie in zijn lop te doeken, dienstverlening van de te verbeteren, wil de RWI bemiddelaar voor elk be et een vacature een vast tpersoon aanstelt. „In- ering van contacten met evers levert meer vacatu- lingen op en verhoogt de im via vervulling hiervan lekenden aan werk te 1", stelt de adviesraad, proef hebben verschil- ]WI's al ervaring hiermee aan. Van september 2003 e zomer zijn door dit zo- n vacatureoffensief extra vacatures door het irvuld, stelt de RWI. De il ook dat de CWI's meer werken met private in- liairs, zoals uitzendbu- in réïntegratiebedrijven. - egratiebedrijven en CWI elkaar tot nu toe echter te vinden." Van onze verslaggever Rik Elfrink eindhoven - Terwijl de olieprij zen momenteel de pan uitrij zen, bevindt de rente op de fi nanciële markten zich op een historisch laag niveau. Sinds het begin van de jaren vijftig is de vergoeding voor het uitzet ten en lenen van geld nooit meer zo laag geweest.Op het eerste gezicht lijken de dure olie - gisteren kostte een vat ru we Texaanse olie meer dan 60 dollar - en de lage rente een vreemde combinatie. Stijgende energieprijzen zorgen immers voor een opwaarts effect op de inflatie. En een hogere inflatie vertaalt zich doorgaans in een hogere rente. Analist B. Walschots van de Ra bobank legt uit waarom de ren te nu daalt door de hoge olie prijs. „Een oplopende inflatie wordt tegenwoordig niet langer gecorrigeerd in de lonen. Met andere woorden: we kennen geen systeem meer van auto matische prijsindexatie. Dat be tekent dat mensen minder geld uit kunnen geven als de olie duurder wordt. Dat remt ver volgens de economie af. Bij een lagere economische groei gaan mensen minder geld lenen. En door dat samenspel van ver wachtingen is de rente op de kapitaalmarkt nu zo laag." In de jaren zeventig en begin tachtig was de situatie omge keerd. Walschots: „Destijds was de macht van de arbeiders veel groter. Een hogere inflatie ver taalde zich automatisch in ho gere lonen. In die periode zag je hoge olieprijzen én een sterk oplopende rente. In het begin van de jaren tachtig liep de ren te op tot een percentage ruim boven de 10 procent." Ter vergelijking: de rente op een hypotheek voor tien jaar vast ligt nu bij de meeste aanbieders iets boven de 4 procent. Moge lijk wordt deze de komende we ken nog verder verlaagd. De Postbank opende gisteren al vast het aankomende bal van renteverlagingen met extra kor tingen van 0,1 tot 0,2 procent. Het tarief voor een rentevaste periode van 5 jaar gaat van 3,8 naar 3,7 procent. Dat is het laagste peil sinds de bank in 1973 begon met hypotheken. Voor hypotheken van 6 en 7 jaar gaat de rente omlaag met 0,2 procentpunt en voor de overige looptijden met 0,1 pro centpunt. De opslag van 0,2 procentpunt voor de rentebe denktijd bij de looptijden van Een werknemer van het Indonesische olieconcern Pertamina controleert een partij olievaten in Jakarta. Foto EPA/Mast Irham 12 en 20 jaar wordt tijdelijk niet in rekening gebracht. Zelfs als de olieprijs de komen de periode zou verdubbelen, blijft de rente volgens Wal schots laag. Zo'n enorme prijs stijging verwacht hij overigens niet. De indicatoren wijzen er op dat de prijs op het huidige, hoge niveau blijft liggen. Nu de inflatie in de euro-zone laag blijft, zou dat voor de Europese Centrale Bank (die de rente tus sen Europese banken onderling bepaalt) aanleiding kunnen zijn de rentetarieven te verlagen." «k - De nettowinst van Bkaanse fabrikant van tikelen Nike is in het kwartaal van het eind ;esloten boekjaar geste- it 15 procent tot omgere- ijna 300 miljoen euro. De nam toe met 7 procent gerekend ruim 3 miljard !owel de winst als de om- hoger dan analisten i verwacht. Over het hele ir steeg de winst met 28 t tot een miljard euro. Van onze verslaggever Amsterdam - Kruidvat stapt in leningen. Met de Royal Bank of Scotland biedt de drogisterijke ten vanaf vandaag kredieten tot 25.000 euro aan in zijn winkels en op de website. Dat gebeurt onder de naam Kruidvat Kre diet. Het bedrijf volgt daarmee winkelketens als de Bijenkorf en Hema, die eerder in financiële diensten stapten. Kruidvat begint met een rente van 4,9 procent op een lening van vijftienduizend euro, vol gens de drogisterij momenteel de laagste rente op consumen tenkrediet. Volgens een woord voerder van Kruidvat-eigenaar A.S. Watson gaat het hierbij om 'een stabiele aanbieding*. Kruidvat is net als de eveneens Nederlandse ketens Trekpleister en lei Paris XL onderdeel van A.S. Watson, een dochter van het conglomeraat Hutchison Whampoa uit Hongkong. Kruidvat denkt een rol te kun nen spelen op de markt voor fi nanciële producten, ook 'om dat wij zien dat het aantal bankvestigingen afneemt en ie dereen wel in een Kruidvat winkel komt', aldus de woord voerder. De onderneming werkt daarvoor samen met de Royal Bank of Scotland, een van de grootste banken van Europa. Of de stap naar financiële dien sten ook te maken heeft met de steeds grotere concurrentie in de drogisterij wereld en de prij zenslag voor drogisterijproduc ten, wil A.S. Watson niet zeg gen. „Wij kiezen al jaren verras sende producten. We hebben de mening van onze klanten gepeild en die blijken een be hoefte aan financiële producten te hebben", zegt de woordvoer der. De keten biedt onder meer ook reizen, inktpatronen, siera den en wijn aan. De Consumentenbond kent het aanbod van Kruidvat nog niet, maar waarschuwt 'in het alge meen' voor het gemak waarmee mensen kredieten kunnen slui ten bij winkelketens. „Het aan bieden van leningen buiten fi nanciële instellingen verlaagt de drempel", aldus een woord voerder van de bond. „Mensen stappen er gemakkelijker in, zonder zich te realiseren wat de gevolgen zijn." Meer producten Kruidvat, met 662 vestigingen de grootste drogisterijketen van Nederland, komt later met meer financiële producten. De drogisterijketen wil nog niet zeggen welke. Luxemburg - Transportbedrij ven hoeven pas rond januari of februari de nieuwe digitale ta chograaf te laten inbouwen in nieuwe vrachtwagens. Tot die tijd mogen fabrieken ook nog het oude, analoge type plaat sen. De ministers van verkeer hebben dat gisteren in Luxem burg besloten. De helft van de EU-landen is nog niet klaar voor het betere controlesys teem op de rij- en rusttijden van chauffeurs. Bovendien zijn in september nog onderhande lingen met het Europees Parle ment over de rij- en rusttijden, die in dezelfde regeling zijn vastgelegd. Nederland was wel klaar voor invoering per 5 augustus 2005, stelde minister Peijs (Verkeer). „Maar we moeten niet met twee maten gaan meten; alle landen moeten het systeem al lemaal tegelijk invoeren en controleren." De transportbranche had sterk aangedrongen op uitstel. Trans port en Logistiek Nederland (TLN) vreesde een chaos als de tachografen al verplicht zouden zijn, maar nog niet beschikbaar. „Uitstel juichen we toe", aldus een woordvoerder van TLN. „We hebben nu nog geen ze kerheid over de juiste datum, maar dit is al wel een stap in de goede richting." Invoering is al vaker uitgesteld. Europees commissaris Barrot (Transport) beklemtoonde dat het dit keer echt de laatste keer is. Nederland heeft ingestemd met het uitstel, maar had wel aangedrongen op spoed. idam - Chemieconcern n de vakbonden hebben irincipeakkoord bereikt en nieuwe CAO. Daarin tide partijen overeenge- dat DSM het beleg- >ico van zijn pensioen- 'erhevelt naar de werk- Het is voor het eerst groot beursfonds in Ne- een dergelijke stap zet. kkoord werd eigenlijk eken geleden al bereikt. was er alleen geen aarheid aangegeven. De- worden de vakbondsle- rer het besluit geraad- Ook het bestuur van het ïnfonds moet zijn goed- j nog geven. Het fonds iM beheert 4 miljard eu- AO staat dat vanaf 2006 liet langer hoeft bij te 1, als er tekorten in het ontstaan. De 20.000 ers moeten die dan opvangen. In ruil daar- irhoogt DSM de pensi- ie van circa 12 procent procent voor de eerste Ook blijft het prepensi- Idam - Intemetprovider moet de naam van zijn ;es prijsgeven. Volgens ies van de advocaat-ge- aan de Hoge Raad kan ich niet beroepen op de van zijn klant. 3 zette een Lycosklant m een website op, waar een postzegelhandelaar •urg aan de schandpaal Die eiste de gegevens klant, maar Lycos wei- foor de rechter en in ho- oep kreeg de handelaar ycos stapte daarop naar Raad. Volgens de ad- eneraal moet de provi- gegevens prijsgeven als odschap aantoonbaar 'j is en de schrijver andere wijze te traceren gs deze weg worden nu temetters opgespoord ek illegaal aanbieden. oen van DSM behouden. Onlangs zette SNS Groep een vergelijkbare stap en Akzo No bel voert onderhandelingen over zo'n stap. Het overdragen van de beleggingsrisico's heeft te maken met het nieuwe boek houdkundige systeem, IFRS. Normaal moeten veranderin gen in de vermogenspositie van het pensioenfonds in de resul taten worden meegenomen. De nieuwe regels stellen dat dit en kel nog moet wanneer een on derneming een verplichting heeft om eventuele tekorten aan te vullen. Dat kan negatieve invloed hebben op de winstcij fers. In het akkoord staat verder dat de salarissen per 1 juli van dit jaar met 1 procent omhoog gaan. Vanaf 1 januari 2006 komt daar nog-eens 0,75 pro cent bij. Tevens wordt door DSM een eenmalige uitkering toegekend van 0,5 procent in oktober 2005. Daarnaast blijft vervroegde uittreding op 62-ja rige leeftijd mogelijk met be houd van 75 procent van het loon. elst - Op een proefveld van Plant Research International in Eist (Cld.) plukt een medewerker aardbeien van het nieuwe ras Sonata. De aardbei is iets groter, wat zoeter, gemakkelijker te plukken en beter bestand te gen vorst dan de Elsanta die door 98 procent van de telers wordt gebruikt. Bovendien zijn de Sonata- aardbeien, volgens de onderzoekers, minder vaak vervormd. Omdat de plant beter vorstbestendig is, is ex port naar Scandinavië ook interessant. Foto ANP/Vidiphoto alkmaar - LTO Nederland is opgelucht over de derogatie die gisteren in Brussel is verleend voor het Nederlandse mestbe leid. De zogeheten derogatie maakt het voor veehouders mogelijk om meer dierlijke mest op hun land te gebruiken dan de Brusselse regels toe staan. Na Denemarken is Ne derland het tweede land dat van de strikte regels van de richtlijn mag afwijken. „Einde lijk is er begrip voor de unieke situatie in ons land én is er de erkenning dat we daar het mi lieu niet te veel mee belasten. De prijs voor deze instemming is echter wel hoog, stelt vee houderijvoorzitter Siem Jan Schenk. ITO heeft er jaren voor gestreden om meer mest op grasland te mogen gebruiken. Klimaat, bodem en groeiom- standigheden zijn hier zo dat gewassen meer voedingsstoffen opnemen dan elders. De uitzonderingspositie komt erop neer dat per hectare 250 kilogram stikstof uit dierlijke mest mag worden gebruikt. Dat is veel meer dan de norm van 170 kilo die in de Europese Ni traatrichtlijn is vastgelegd. Met de derogatie, waarmee het Ni traatcomité instemde, geven de EU-lidstaten aan dat Nederland met zijn eigen aanpak voldoet aan de milieunormen. De derogatie geldt voor 900.000 hectare (50 procent van de cul tuurgrond) en betreft 25.000 graasdierhouders, voornamelijk melkveehouders. Varkens-, pluimvee- en vleeskalverbedrij- ven kunnen geen derogatie aanvragen. LTO is hierover ont stemd. Verder zijn aan de dero gatie verplichtingen gekoppeld, zoals gras na maïs op zand- en lössgronden, sterke beperking van de periode waarin grasland gescheurd mag worden en geen toediening van mest voor het ploegen. ,Als je dat allemaal bij elkaar optelt, heeft Nederland wel heel veel moeten inleveren om dit resultaat binnen te halen, aldus Schenk. „Maar het is goed dat we eindelijk duidelijkheid heb ben over het mestbeleid." Van onze verslaggever Eric de Bie huizen - De nieuwe grijskente- kenregeling wordt vrijdag 1 juli van kracht. Kopen van een busje of een auto zonder achterbank is dan voor particulieren onaan trekkelijk. Veel dealers hebben de afgelopen tijd inruilshows gehouden. Dat werd vooral dui men draaien. Rien Hoogstrate, verkoper be drijfswagens bij autobedrijf Hoekstra in Huizen, is blij dat hij zijn boosheid en frustratie kan uiten over de nieuwe grijs- kentekenregeling. „Schande. Er is weer eens gekozen voor de minst simpele oplossing. Alleen om die ambtenaren in Den Haag aan het werk te houden." Zoals veel bedrijfswagendealers hield Hoekstra afgelopen week einde een speciale 'grijskente- kenshow'. Om bedrijven en particulieren kans te bieden van de oude, voordelige rege ling gebruik te maken. Hoogst rate had weinig aanloop. „De markt van tweedehands be drijfswagens is helemaal inge stort. Inruilen zit er niet meer in. Ik krijg ze wel aangeboden, maar ik kan ze niet meer kwijt. Zelfs niet in het buitenland. Ik heb nu zestien busjes staan. Een jaar geleden waren er dat hoogstens twee of drie." Allemaal gevolg van de nieuwe grijskentekenregeling. Die houdt in dat iedereen die een nieuwe auto koopt, een aanslag krijgt voor de belasting perso nenauto's en motorrijwielen, de BPM. Tot vrijdag hoeven eige naren van een wagen met grijs kenteken, zowel bedrijven als particulieren, die belasting niet te betalen. Dat scheelt duizen den euro's. In de nieuwe rege ling kunnen alleen onderne mers en geregistreerde gehan dicapten de BPM terugvorde ren. Een particulier die een (nieuwe) auto met grijs kente ken wil rijden, moet bijbetalen. „Particulieren hebben al mas saal hun busjes omgeruild voor een gewone personenauto en daarbij veel geld verloren", zegt Hoogstrate. Ook de kleine mid denstander wordt gepakt, aldus BPM eerst betalen en dan terugvorderen alkmaar - Iedereen die vanaf vrijdag een nieuwe auto of motor koopt, betaalt be lasting van personenauto's en motorrij wielen (BPM). Dat is zo'n 45 procent van de verkoopprijs. Ondernemers en geregistreerde gehandi capten kunnen de BPM over een nieuwe bestelauto (grijs kenteken) terugkrijgen. Voor de teruggaaf gelden twee voorwaar den: - Als ondernemer heeft u een BTW-num mer en de bestelauto staat op uw naam of op naam van de rechtspersoon van uw bedrijf. - U gebruikt de auto minstens tien pro cent van de jaarlijks gereden kilometers voor uw bedrijf. Ondernemers die aan deze voorwaarden voldoen, en geregistreerde gehandicapten blijven het lage tarief voor de motorrijtui genbelasting betalen. Als een ondernemer binnen vijf jaar na aanschaf van een nieuwe bestelauto het voertuig verkoopt, krijgt hij een naheffing voor de rest-BPM. Particulieren die nu in een wagen met een grijs kenteken rijden, gaan per 1 juli meer motorrijtuigenbelasting betalen. De verhoging bedraagt zo'n 76 euro per jaar. Zij hoeven over hun huidige auto niet als nog BPM te betalen. Kopen zij na vrijdag een nieuwe bestelauto dan moeten zij de verkoopprijs plus BPM betalen. De BPM kunnen zij niet terugvragen. Daarnaast betalen zij het hoge tarief voor de motor rijtuigenbelasting. de verkoper. .Allereerst krijgen ze veel meer administratieve rompslomp, omdat ze moeten kunnen aantonen dat ze de wa gen voor hun bedrijf gebruiken. Daarnaast moeten ze zelf de BPM terugvorderen. De fiscus zegt dat ze minstens vier weken op hun geld moeten wachten. Het kan ook een jaar duren." Volgens Hans Boutkam van Stichting Belangen Grijskente- keneigenaren (SBG) is er nog een belangrijke groep gedu peerden: de met-geregistreerde gehandicapten. „Er zijn genoeg mensen die door een lichame lijk ongemak een auto met grijs kenteken hebben gekocht." Boutkam heeft de strijd tegen de regeling nog niet opgegeven. Samen met de ANWB begint de SBG een proefprocedure tegen de nieuwe regeling. „Die gaat zeker twee jaar duren. Tot de rechter heeft beslist, zullen par ticulieren toch moeten bijbeta len voor een grijs kenteken." Grafisch bedrijf Verkerke in Alkmaar failliet alkmaar - Brocheerinrichting Verkerke in Alkmaar is failliet. De 35 werknemers van het gra fisch bedrijf zijn ontslagen. Uitkeringsinstantie UWV garan deert de achterstallige salaris sen en het verschuldigde salaris over de opzegtermijn van zes weken. Verkerke, gevestigd op het Alk- maarse industrieterrein Bever koog, legde de laatste hand aan drukwerk. Kort voordat de Alk- maarse rechtbank het faillisse ment uitsprak, had de bank de inventaris in beslag genomen. Dit hield verband met de claim van de Belastingdienst op de verpande inventaris. Door bemiddeling van curator A. Boddaert is inmiddels een regeling met de fiscus getroffen en de inventaris weer vrijgege ven. Directeur C. Rhijnsburger benadrukte gisteren dat de lo pende orders worden afge werkt. Rhijnsburger ontkende tevens dat de Rijswijkse Molier Groep, waartoe Verkerke be hoort, plannen heeft voor een doorstart van de Alkmaarse vestiging. Ook niet in afgeslank te vorm. Verkerke leed al jaren verlies. IWee ingrijpende reor ganisaties haalden niets uit De grafische sector als geheel zit in zwaar weer. Meer winst voor Axa Nederland utrecht - Axa Nederland heeft vorig jaar een nettowinst ge boekt van 95,9 miljoen euro. Daarmee heeft de Nederlandse tak van het Franse verzeke ringsconcern eenvijfde meer verdiend dan in 2003, toen het winstcijfer 79,5 miljoen euro bedroeg. Dat blijkt uit het jaar verslag van Axa Nederland. De totale omzet daalde van 1,6 naar 1,5 miljard euro. Dat de winst toch steeg, schrijft Axa toe aan lagere kosten en de ver koop van vastgoedbezittingen. Vertrouwen in Duitsland groeit berlijn - Het vertrouwen van Duitse ondernemers in de eco nomie is in juni gegroeid. De index die het vertrouwen weer geeft, kwam op 93,3 tegen 92,9 in mei, aldus het onderzoeksin stituut IFO. Het cijfer is iets ho ger dan verwacht. De daling van de euro is de belangrijkste oorzaak. Een goedkopere Euro pese munt is gunstig voor de export. Duitsland doet het eco nomisch nog niet goed, onder meer door de hoge brandstof prijzen die een rem zetten op investeringen en binnenlandse bestedingen. Adidas voorziet record in 2006 herzogenaurach - Adidas-Sala- mon, Europa's grootste fabri kant van sportartikelen, ver wacht dat in 2006 zijn omzet aan voetbalproducten tot re cordhoogte zal stijgen. Dit on der invloed van het wereldkam pioenschap dat volgend jaar in Duitsland wordt gehouden. De onderneming is sponsor van dit evenement. Het bedrijf ver wacht dit jaar een omzet van ruim 900 miljoen euro te halen met voetbalproducten. Volgend jaar moet dat meer dan een miljard euro worden op een wereldwijde markt voor voet balproducten die van ruim 2,5 miljard naar 3 miljard euro groeit. Nutreco verkoopt kippenslachterij boxmeer - Nutreco doet haar pluimveeactiviteiten weg. De slachterijen in Goor, Mierlo en het Belgische Maasmechelen worden voor 31 miljoen euro aan branchegenoot Plukon Royale uit Wezep verkocht. Nu treco lijdt een verlies van 11 miljoen ten opzichte van de boekwaarde. Nutreco en Plu kon spraken een nabetaling op basis van winstgevendheid voor de komende drie jaar af. Lear schrapt 7700 banen souTHFiELD - Lear Corporation, de Amerikaanse toeleverancier idugtrie 7to) van de 110.000 banen schrappen. Het bedrijf wil vijf fabrieken in Noord-Amerika en Europa slui ten en overbrengen naar lagelo nenlanden. De reorganisatie moet binnen een jaar zijn afge rond. Lear heeft nu 300 fabrie ken in 34 landen. voor de auto-indyftrie, reorga niseert en gaat Akkoord over stroomlevering Luxemburg - De kans dat in Nederland de stroom uitvalt, wordt kleiner. Nederland. Bel gië, Luxemburg, Duitsland en Frankrijk gaan samen een sa menwerkingsverband vormen voor stroom. Minister Brink horst (Economische Zaken) sprak dat gisteren in Luxem burg met zijn collega's af.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9