U raadt nooit wat we trakteren. De Mol predikt mediarevolutie Utrechtse politie pakt argeloze inbreker met lokkantoor Talpa Nederlandstalig, RTL en SBS moeten zich zorgen maken 6600 SuS™",,"1 Europa zucht onder de hitte Waterschaarste dreigt in Frankrijk, Spanje, Italië en Portugal Groot alarm Botlek door chloorwolk 'Laat u mij even uitpraten!' Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 EIGEN ZINNIG Amerikaanse volk heeft buik vol van Irak Lenny Kravitz vliegt cameraman aan na heimelijke opname (advertentie) van onze verslaggever Hilversum - „Ik ben ervan over tuigd dat we aan de vooravond staan van een mediarevolutie en dat er in de komende vijfjaar meer verandert dan er in de af gelopen vijftig veranderd is." Aan het woord is John de Mol, de grote baas van de splinter nieuwe zender Talpa, die hij gis termiddag presenteerde. Talpa TV gaat vrijdag 12 augus tus beginnen op het kanaal van kinderzender Nickelodeon (vanaf zes uur elke avond). De programmering is zeer Ne derlandstalig. Uitzondering is een enkele aangekochte film uit het buitenland. De Mol wil korte en compacte reclame blokken, om de adverteerder te behagen en de kijker te ont zien. De nieuwe zender van De Mol trekt adverteerders over de streep met het principe van 'no cure, no pay'. Werkt een cam pagne via de televisiezender niet, dan krijgt de adverteerder een deel van zijn geld terug. Ook wil de zender samen met de adverteerder risico lopen. Gaat het slecht, verliezen beide geld; gaat het beter dan ver wacht, dan verdient ook De Mol extra. Vooral RTL 4 en SBS 6 moeten zich zorgen maken, getuige de gepresenteerde programme ring. Talpa gaat de concurren tie aan met onder meer 'N.S.E', een actualiteitenprogramma over nieuws, sport en enter tainment, waarin Beau van Er ven Dorens, Humberto Tan, Bridget Maasland en Wilfred Genee het nieuws van de dag bespreken. De Mol zet bekende program ma's in teneinde binnen het jaar een tiende deel van alle tv- kijkers te lokken: Big Brother, 5 tegen 5, Barend Van Dorp, Kopspijkers, Expeditie Robin son en de Soundmixshow. Bij bekende programma's ho ren bekende presentatoren. Gisteren maakte De Mol enkele nieuwe namen bekend van mensen die hij strikte. Zo maakt Rolf Wouters zijn op wachting in een spelshow, ter wijl 'tv-taxichauffeur' Maarten Spanjer een voetvolley-rubriek presenteert. Verrassend is de transfer van Jan-Joost van Gan- gelen, coming man van Studio Sport. En ook Ivo Niehe wordt bij het keurkorps van presenta toren ingelijfd. Over zijn komst werd al wekenlang gespecu leerd. Angela Groothuizen wordt betrokken bij 'Thuis', een dagelijke 'personality maga zine'. Zo'n zes weken voor het begin is de naam Talpa al bij circa 95 procent van de bevolking be kend. De Mol ziet dat als zeer bemoedigend. „Wij zijn een Nederlands bedrijf dat gaat voor het Nederlandse product. U zult bij ons minder onderti teling zien dan bij anderen." De Mol trekt zich niets van aan van de kritiek dat de program ma's weinig vernieuwend zijn. Pagina Media Hoera, Nederland heeft een nieuwe koninklijke spruit Daarom trakteren we al onze klanten op een leuke aanbieding. Bij aankoop van een pak oranje muisjes krijgt u van ons een feestelijke rol beschuit cadeau. Het grote voordeel van Albert Heijn. cn •Alleen geldig met de AH Bonuskaart Op - op i - De luchtvaartsector :orte termijn af van enke ettelijke milieugrenzen. knellende geluidsregels hiphol mogelijk volgend niet meer groeien. De ie wil in samenspraak met po gaan experimenteren idere vliegmethodes. lol, KLM en Luchtver- iding Nederland hebben irstel ingediend bij staats- 1 iris Schultz (verkeer). Het stelsel met de Polderbaan ior de sector in de praktijk echter uit dan verwacht, ken 450.000 vluchten per I ïogelijk in plaats van de de 600.000 vluchten. „We lelijk in de knel", aldus di- Kroese van de verkeers- Volgens president-directeur Cerfontaine van Schiphol is een capaciteit van 600.000 vluchten noodzakelijk om goed te kun nen concurreren met de lucht havens van Londen, Parijs en Frankfurt. KLM-directeur Hart man wees erop dat bij de fusie met Air France toezeggingen zijn gedaan over de groeiruimte op Schiphol. De branche heeft bij Schultz de vraag neergelegd om alvast de grenswaarden van bepaalde handhavingspunten te versoe pelen. Dit vooruitlopend op de geplande aanpassing van de Luchtvaartwet die pas in 2008 een feit zal zijn. Pagina Binnenland 1 Schiphol wil rust eerlijker verdelen van onze verslaggevers Madrid - Grote delen van Europa kampen door de aanhoudende hitte met enorme watertekor ten. Vooral de vakantiegebieden in Zuid-Europa hebben last van de droogte. Landen als Spanje en Portugal beleven de ernstig ste droogte in zestig jaren. Ook in Frankrijk en Italië zijn de pro blemen groot. De droogte in grote delen van Europa is zeker geen nieuw fe nomeen, hoewel de omvang er van zeker dit jaar uitzonderlijk is. De oorzaken zijn het uitblij ven van regenval en grootscha lige onttrekking van watervoor raden ten behoeve van massa toerisme en landbouw. Volgens veel milieuorganisaties is de droogte vooral het gevolg van klimaatveranderingen, die lei den tot „verwoestijning" van delen van Zuid-Europa. Spanje is zwaar getroffen door het uitblijven van de winterre gens. Momenteel zijn veel waterre servoirs leeg of bijna leeg, het waterpeil in de rivieren is laag en de landbouw klaagt steen en been. De problematiek in Portugal is grotendeels vergelijkbaar met buurland Spanje. Momenteel heeft tweederde van Portugal last van de droogte. De bronnen van veel Portugese rivieren lig gen overigens in Spanje en Por tugese functionarissen hebben Madrid er al van beticht water te 'stelen'. De grootste probleemgebieden zijn de zuidelijke provincie Alentejo en de vakantieregio Al- garve. In sommige gebieden is de regenval in de herfst en win ter sinds begin vorige eeuw niet meer zo laag geweest. In het noorden van Italië wordt het water ook schaars. Het heeft er al maanden nauwelijks gere gend. De waterstand van onder andere de rivier de Po bevindt zich op een historisch diepte punt, ook als gevolg van de min dere toevoer van smeltwater. Ook het peil van de meren daalt schrikbarend, met centimeters per dag. In het Comomeer is de water stand 15 centimeter onder de standaardwaarde, terwijl het om deze tijd van het jaar een meter erboven hoort te staan. De watervoorraden in het ge bied zijn nog tot half juli vol doende. Als het niet snel gaat re genen - en dat is niet de ver wachting - is er op korte termijn al niet meer voldoende water om de landbouwgebieden in het noorden van het land te be vloeien. De elektriciteitscentra les kunnen de vraag niet meer aan omdat steeds meer Italia nen airconditioning aanschaf fen om het in de hitte nog te kunnen uithouden. Daardoor dreigen blackouts, net als in 2003. In dat jaar overleden tus sen juni en september 20.000 mensen als gevolg van de enor me hitte. In Frankrijk zijn in 28 van de bijna honderd departe menten maatregelen genomen om het waterverbruik te beper ken. Bij velen heeft de vrees postgevat dat de situatie nog ca- tastrofaler wordt dan twee jaar geleden, toen 15.000 doden vie len als gevolg van de hitte. reede Kamer batteert in rtember over ak Kelly' Wilfred Simons - Tweede Kamerlid van der Staaij (SGP) t het initiatief genomen een hoorzitting te be en over 'de zaak Kelly', in september nodigt de ïer op voorstel van Van Staaij juristen en ethici im een visie te geven op vraag of een kind dat r medische nalatigheid m oor een fout is geboren, it heeft op vergoeding, basis daarvan debat- de vaste Kamercom- ie justitie in de week 15 september over de of er wetgeving moet ten die zo'n vergoeding lat, beperkt of verbiedt. itieke keuze der Staaij vindt dat 'de Kelly' om een 'nadruk- jke politieke keuze igt'. „Laten wij de zaak s de Hoge Raad die in 'trt dit jaar heeft om- even? Of willen we die stie politiek regelen?", t hij als reden om de stie in het parlement te kaarten. Kelly kwam 994 met een handicap et LUMC ter wereld. De ers hadden tijdens de ngerschap om een on- toek naar een erfelijke ijking gevraagd, maar j erloskundige achtte dat nodig. De Hoge Raad lordeelde het zieken- i tot levenslange vergoe- i ;van de kosten van Kel- I evensonderhoud. I der Staaij vraagt zich af He Hoge Raad het aan- ikelijkheidsrecht hier i te ver laat gaan. „Het enhuis heeft in de 'zaak y' geen rechtsnorm ge- jnden tegen het kind." vindt Van der Staaij 'dat een recht is op geboren den zonder handicap'. tweer iting dinsdag ig zonnig 5096 40% begint zonnig. De temperatuur p naar een graad of 19 opTexel een zomerse 25 graden in Ut- :r staat meer wind dan de af- n dagen het geval was. Deze is >t vrij krachtig en komt uit het losten.Vanavond neemtvanuit den de bewolking toe. van onze verslaggever utrecht - De Utrechtse politie heeft een inbreker in de nieuw bouwwijk Leidsche Rijn ingere kend met een voor Nederland nieuwe methode: een lokkan toor. De jongen liep tegen de lamp, toen hij een kantoorpand bin nendrong dat door de politie speciaal was ingericht om inbre kers te lokken en continu be waakt werd. Twee mannen op een scooter bekeken het pand, waarna er één op de uitkijk ging staan en de ander de ruit met een baksteen ingooide. Deze 17- jarige Utrechtenaar werd met een aangehouden toen hij het pand inging. De tweede ver dachte wist op zijn scooter te ontkomen. Omdat in de Vinex-wijk vaak werd ingebroken - alleen al in een gezondheidscentrum vijf keer in enkele maanden - had de politie een leegstaand pand in winkelcentrum De Veldhof als kantoor ingericht, inclusief computers op de bureaus. „Er werd niet gewerkt, dat was niet nodig, omdat de inbraken toch alleen 's avonds plaatsvonden", aldus politiewoordvoerder Jens. Na een paar dagen wachten was het, in de nacht van 8 op 9 juni, raak. „Het is voor het eerst dat we dit doen", zegt Jens. „Het ging steeds razendsnel: want ze gooi en een steen door de ruit, pak ken de buit en rijden op super snelle scootertjes weg. Als je daar wat tegen wilt doen, moet je steeds creatiever worden. Ik sluit niet uit dat we deze metho de vaker gaan hanteren." Volgens de politie zijn er geen juridische obstakels. „We heb ben niets in de uitlokkende sfeer gedaan." Sinds enkele jaren ge bruikt de politie al een lokauto met zichtbare laptop. Volgens persofficier Somsen van het openbaar ministerie onder scheidde het pand zich op geen enkele manier van andere pan den en is van uitlokking geen sprake geweest. De verhuurder van het pand, su permarkt Plus-eigenaar Van Vel- zen, zegt persoonlijk door de po litie benaderd te zijn. „We ho pen hiermee een einde te ma ken aan de grote hoeveelheden inbraken. Het is jammer dat ze de tweede verdachte moesten laten lopen, maar hopelijk krij gen ze via de verhoren toch de onderste steen boven, ook over andere gevallen." De Utrechtse politie hoopt op 'een preventieve werking' en 'dat notoire inbrekers zich eerst achter het oor krabben voordat ze besluiten een bedrijfspand uit te kiezen'. Dagblad van onze verslaggever Rotterdam - In het Rotterdamse Botlekgebied is gisteravond chloorgas ontsnapt uit een ka potte leiding in een fabriek van Akzo Nobel. De brandweer heeft het lekken gestopt door de druk van de leiding af te halen. De wegen in de directe omge ving van het terrein werden af gezet voor het verkeer en ook het treinverkeer lag stil. De nabijgelegen snelweg A15 werd vlak voor middernacht Raboploeg sluit de rijen voor Tour na mindere periode NR 43875 losse NUMMERS 1,20 ZATERDAG 1,70 hilversum - 'Laat u mij even uitpraten!' Staatssecretaris Medy van der Laan (Media) be gaf zich gisterochtend onverveerd in het hol van de leeuw. Zij lichtte haar wijzigings voorstellen voor de publieke omroep toe ten overstaan van vijfhonderd bezorgde om roepers. De bewindsvrouw bleef, op wat gejoel en geklap na, fier overeind in het debat. Anders dan veel van haar voorgaande portefeuillehouders sprak mevrouw Van der Laan met veel kennis van zaken over media, omroeppolitiek en journalistiek. Lees ook Pagina Media. Foto: Ton Kastermans vrijgegeven. Volgens een woordvoerder van de brandweer verspreidde de vervuilde lucht zich slechts over een beperkte afstand van twee tot driehonderd meter, doordat het vrijwel windstil was. Wel hing in de buurt een penetrante geur. Omwonenden liepen geen gevaar. De politie houdt er reke ning mee dat een explosie bij Akzo Nobel de oorzaak van het lek is. Het was de tweede keer binnen vijf dagen dat zich in de Botlek een incident bij een van de che mische bedrijven voordeed. Donderdag ontsnapte bij het petrochemische bedrijf Cerexa- gri - het voormalige Atofina - zwavelzuur, met een brand in twee pallets met zinksulfaat tot gevolg. Zeven medewerkers raakten daarbij gewond; twee van hen liepen brandwonden op. dinsdag 28 juni 2005 Tour van start Zaterdag is het zover. Dan begint de Tour de France. Lance Armstrong gaat daarin op jacht naar zijn zevende achtereenvolgen de overwinning. De Tour begint traditioneel met een proloog, dit keer met start in Fromentine (Vendee, West-Frankrijk) en finish op het schiereiland Noir- moutier. In de dagen voor afgaande aan de Ronde van Frankrijk op de sportpagi na's dagelijks aandacht voor dit grote sportevene ment. Morgen in kleur alle informatie over de etappes en de historie. Donderdag een terugblik op de memo rabele editie van 1980, de Tour van Joop Zoetemelk, de tweede Nederlandse winnaar. Vrijdag staat Mi chael Boogerd centraal en worden de uitdagers van Lance Armstrong belicht. Zaterdag tenslotte de pagi na met alle renners. Banen op tocht door besluit luchtkwaliteit den haag - Het besluit lucht kwaliteit bedreigt op korte ter mijn 100.000 banen. Bovendien kan het bedrijfsleven slechts beperkt investeren omdat de aanleg van ongeveer 4500 hec tare aan bedrijfsterreinen ver traging oploopt. Dat heeft een coalitie van de koepels van wo ningcorporaties, makelaars en projectontwikkelaars berekend. Recente wijzigingen in het be sluit bieden hiervoor geen op lossing. Ze roepen het kabinet op te zorgen dat de kwaliteit van de lucht daadwerkelijk be ter wordt of de wet aan te pas sen. Drie doden bij schietpartij Italië milaan - Een Italiaanse ama teur-jager verschanste zich van nacht in zijn huis in Bogogno in Noord-Italië nadat hij drie mensen had doodgeschoten en negen had gewond. Waarom de 54-jarige man een politie-offi- cier en twee anderen doodde en negen anderen neerschoot, was vannacht nog volstrekt on duidelijk. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! /ja EL, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang; de eerste 2 weken gratis! Ik betaal automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) M/DV 1 Naam Geboortedatum: I Bank/giro* I I I Handtekening: Stuur deze bon op in een ongefrankeer- 1 de envelop naar Leidsch Dagblad, tav I afd. Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel j 0800-1711 (gratis). I E-mail lezersservice*? hdcnl of surf Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1