REGIO Benedictus nog 'houterig en timide' 'Kinderen laveren door een oerwoud van verlokkingen' I? hete dagen verkoop ik °ok deLd* I keer zoveel karnemelk Van de huidige paus moet minder uitbundigheid worden verwacht dan van zijn voorganger Met Antoine Bodar in de file Kerken kopen gezamenlijk energie in MAANDAG 27JUHI 2005 VRAAG hitte draaien supermarkten topweken. Verkoop van bier, n andere dorstlessers brengen miljoenen euro's extra in 7 77 77 buurtsuper Verboon kan de koele nauwelijks aanslepen. Navraag bij woordvoerder JACK VER- in het familiebedrijf. 1htigzijn uw klanten? "a»et ik niet precies, want ik kom net terug van enkele dagen Daar was het ook heet trouwens. egrepen dat het goed was dat wij T ïemelk, bier en frisdrank op voor- F iben. Zeker in deze weken met llomeringsfeesten' van scholieren an1 be8*nt 11 llw opsomming met felk? feft niets met persoonlijke voor naken, want ik krijg het niet door J >t. Maar het is bekend dat op war- ï$n de verkoop van karnemelk met __rent stijgt. De trend is om wat ge- e drinken. Dat merk ik aan de ver- vj 1 water, dubbelfris en drinkyog- igr aar daarnaast zijn bier en cola je ds niet weg te denken." eki H! j heeft 11 voor mensen die het j ben? 3 drinken. Zeker kleine kinderen en E nensen moeten dat goed beseffen. Personeel op onze rij- 1 inkels hamert daar ook op." 2 want dat betekent extra omzet. lat het ons niet alleen om. Mensen kunnen van alles drin- er, koffie of thee. En wat die extra omzet betreft, wat wij sche dagen meer aan drank verkopen teren wij weer in op iroducten. Want als het warm is, kopen klanten minder Igebakomzet stort dan in. Vraag dat maar aan de bakkers." t u een warme dag door? de winkelwagen zit, gaat het raampje open. Daarnaast d gauw drie flessen water op een dag. Een biertje erbij? moet ik maar niet doen onder werktijd. Dat kan alleen als j klant van de dag het voorstelt." n Brouwer de Koning foto: Ron Pichel UIT DE ARCHIEVEN 155, Maandag 27 Juni Hoewel de Nederlandse Spoorwegen reeds vorig jaar aan de intiegangers, die Leiden als punt van uitgang voor hun vacan- service boden in de vorm van een tijdelijk rijwielperron, een vlotte aan- en afvoer van rijwielen werd verkregen, thans perron zijn definitieve vorm gegeven. Rekening houdende ïbreken, welke dit perron een vorig jaar vertoonde - de rijwie- i o.a. aan weer en wind blootgesteld -, is thans, iets meer in igvan de Haarlemmertrekvaart, een ruim perron geprojec- a.s. Donderdag in gebruik zal worden genomen, dekte ruimte van dit perron is plaats voor circa 700 rijwielen, I, dat met uitzondering van een enkele topweek, ruim vol- in worden geacht. Evenals vorige jaren zal gedurende het va men, dat 30 Augustus eindigt, Maandag, Donderdag, Vrijdag het vervoer van rijwielen en bromfietsen over afstanden 40 km met speciale rijwieltreinen plaatsvinden. Zeelenberg waarschuwt voor Satan op tv en internet Op het eerste gezicht klinken ze in de oren als vrolijke, on schuldige popliedjes. Maar is de muziek waar kinderen dag en nacht naar luisteren wer kelijk zo onschadelijk? Chris telijk jeugdwerker Kees Zee lenberg vreest van niet. Hij waarschuwde afgelopen week in de Hervormde gemeente in Katwijk aan den Rijn voor de listige manieren waarop Satan kinderen door middel van te levisie, radio, films, internet, videogames en boeken beïn vloedt en bespeelt. Als voorbeeld geeft hij de tekst van het zomerhitje 'Lek ker ding' van de meidengroep Kus. 'Ik vond hem altijd super irritant maar dat is veranderd want het broertje van mijn beste vriendin is opeens een lekker ding. Dingen die ik nu met hem kan doen zijn er toch ineens veel meer dan toen. Ik geef hem zijn allereerste zoen. Het is een lekker ding. Daar kan die niks aan doen'. Zeelenberg fronst nog even nadrukkelijk zijn wenkbrau wen voor het publiek vol ver ontruste ouders. „Dat gaat best, zult u misschien denken, maar als uw kind de tekst op internet wil opzoeken en 'kus' en 'lekker ding' bij een zoek machine intoetst, komt hij of zij op een heel ander soort si te terecht." Een sekssite, wel teverstaan. Meerdere uren per dag ver toeven kinderen achter de computer. Ze chatten en ms- n'en er op los zonder dat hun ouders weten wat er allemaal wordt besproken en afgesurft, houdt de jongerenwerker hen voor. „De meesten zeggen dat als ze een blote mannenpie- mel zien ze die snel wegklik ken maar dit geeft wel aan door wat voor soort oerwoud ze dagelijks moeten zeilen en laveren." Ook een onschuldig ogende televisiesoap kan gevaarlijk zijn, aldus Zeelenberg. Want de hoofdpersonen onderhou den misschien wel een lief desrelatie met elkaar maar slapen ondertussen met de een na de ander. Scheidingen en geweld zijn in de wereld van de soap eveneens dage lijkse kost, tot Zeelenbergs er gernis. Als je naar ieder televisiepro gramma op zich kijkt, is het misschien niet iets om direct over in paniek te raken. „Maar", zo beklemtoont Zee lenberg, „langzaamaan slui pen deze waarden er bij onze kinderen in." Ze gaan het goddeloze gedrag volgens hem 'normaal' vinden en ko piëren met alle gevolgen van dien. Met name de huidige nadruk op magie is Zeelenberg een doorn in het oog. „Het kin dermagazine Witch van Disney ziet er weliswaar aller- schattigst uit met de mooiste tekeningen." Zo lieflijk is de inhoud daarentegen niet: „Op een aantal pagina's staat ge woon hekserij voorgeschre ven." Het kan volgens de jongeren werker voor kinderen een aanzet zijn tot het glaasje draaien en wicca. „Ik help da gelijks jongeren die daar hele maal in vastzitten. Alleen ge bed helpt dan nog." Wat is er toch aan de hand in een sa menleving dat we het magi sche zo moeten omarmen, waagt hij hard op af. De zaal lijkt het roerend met Zeelenberg eens. Ze zijn er dan ook allemaal voorstan ders van om zich tijdens de Kinderboekenweek niet aan het thema 'magie' te houden maar aan het christelijke al ternatief 'wonderlijk'. Allen behalve één. Paul Houwelin- gen is katholiek en hij ziet „Kinderen chatten en msn'en er op los zonder dat hun ouders weten wat er allemaal wordt bespro ken en afgesurft." Archieffoto: Dick Hogewoning 'geen enkel gevaar in het le zen van een boek als Harry Potter.' „Hebben jullie het boek eigenlijk wel gelezen?", vraagt hij aan enkele ouders. Een Katwijkse vader is reso luut: „Nee, maar daar begin ik ook niet aan. Ik weet niet of ik opgewassen ben tegen al die verleidingen. Daar ga ik me niet aan blootstellen." Hans Verdoes geeft les op een christelijke vmbo-school. Ook hij slaat bewust de Potter- reeks over. „Ik heb genoeg aan de Bijbel." Magie is sata nisch, vindt hij. Houwelingen kijkt daar wel raar van op. „Maar de hele Bijbel staat vol magie?", zegt hij verbaasd. Nee, dat heeft hij verkeerd duidelijk begrepen, wordt hem uitgelegd. „De Bijbel staat vol wonderen, geen ma gische trucs. Het verschil zit hem in het feit of je mensen ermee dichter bij God wil brengen of niet, vindt Ver does. Maar ook met 'wonderlijk' als kinderboekenthema blijven er dagelijks genoeg listige ver lokkingen voor kinderen over om je als christen druk over te maken. En hoe kun je hen be schermen in een wereld waar internet, geweldfilms en so aps niet meer weg te denken zijn? Eén moeder draagt een oplossing aan. Zij zegent haar kinderen iedere avond voor het slapen gaan in de naam van Jezus. „We hebben van Christus de volmacht gekre gen om de duistere machten de wacht aan te zeggen. Laten we daar dan gebruik van ma ken!" Het is een oplossing naar Zeelenbergs hart. Floor Ligtvoet De verkiezing van kardinaal Ratzinger tot paus leidde tot verdeelde reacties. Het conclaaf duurde amper twee da gen; de unanimiteit onder de kardina len moet groot zijn geweest. Of toch niet? De Belgische kardinaal Danneels stak onmiddellijk na de verkiezing zijn ontgoocheling niet onder stoelen of banken. Het eerste boek over de nieu we paus is inmiddels op de markt en probeert een juiste duiding van het hele gebeuren te geven. Kurt Martens, doctor in Kerkelijk Recht aan de Katholieke Universiteit Leuven, analyseert in zijn pas ver schenen boek Van Ratzinger tot Be nedictus XVI de voorgeschiedenis van deze pausverkiezing en de per soonlijkheid van kardinaal Joseph Ratzinger. Hij wilde geen biografie van Bene dictus XVI schrijven. „Daar is het nog veel te vroeg voor. Mijn boek beoogt de gebeurtenissen in Rome van de afgelopen maanden zonder emoties te duiden en een objectief beeld te geven en te nuanceren waar nodig. Ik wil de persoon van Ratzin ger in de context van het vorige pon tificaat en in de eigenheid van het Romeinse wereldje plaatsen. Daar kan je reeds enkele krachtlijnen van dit nieuwe pontificaat uit afleiden." In het Leuvense universiteitsblad Campuskrant zegt Martens dat velen dachten dat Ratzinger door zijn preek tijdens de uitvaartdienst, waar hij het relativisme en hedonisme he kelde en scherp uithaalde naar een aantal maatschappelijke tendensen, zijn kansen had verspeeld. „Die scherpte had juist een omgekeerd effect," beweert Martens. „Dat de nieuwe paus voor continuïteit staat, is geen geheim, maar hoe hij dat wil aanpakken en welke accenten hij zal leggen, blijft afwachten." Een eerste benoeming mag reeds betekenisvol genoemd worden. De functie van prefect van de Congrega tie voor de Geloofsleer - dat was de functie die Ratzinger zelf bekleedde voor de pauskeuze - is naar de Ame rikaanse aartsbisschop William Le- vada gegaan. Levada staat bekend als iemand die doctrinair een rechte lijn aanhoudt en van hem moet je dus geen avonturen verwachten. Levada zal naar alle waarschijnlijk heid meer aandacht besteden aan de dossiers van seksuele misbruiken door priesters, die voor het overgro te deel uit Amerika komen. Dat is iets waar de Amerikaanse bisschop pen reeds lang om vragen. Johannes Paulus II kreeg heel wat kritiek om zijn lakse houding. Martens blikt verder vooruit in zijn boek. Benedictus XVI zal meer dan zijn voorganger aandacht hebben voor de keuze van goede en bekwa me bisschoppen. „Ik verwacht dat de relaties tussen Rome en de plaat selijke kerken beter zullen worden uitgeklaard en dat de bisschoppen zelf meer verantwoordelijkheid zul len moeten nemen." Nu kunnen de bisschoppen zich in netelige kwesties vaak nog achter Rome verschuilen: Roma locuta (Ro me heeft gesproken) heet het dan. Volgens Martens verstaat Benedictus XVI onder collegialiteit dat de bis schoppen voortaan zelf meer beslis singen moeten nemen voor de situa tie in hun bisdom. Alles wijst er op dat Benedictus veel belang hecht aan continuïteit, maar continuïteit of niet, hij zal ongetwij feld wel voor een stijlbreuk zorgen. Johannes Paulus II hield van de massa, hij bespeelde meesterlijk de media, hij reisde de wereld rond en hij had charisma en een sterke uit straling op de jongeren. Benedictus XVI is daar minder in geïnteresseerd. „Hij is wat onwennig, houterig en ti mide", zegt Martens en je moet van hem minder uitbundigheid en min der grote massabijeenkomsten ver wachten. „Alhoewel, uit zijn recente optredens blijkt hij snel bij te leren." Een stukje reduceren dus? Betreft dat dan ook de Romeinse curie, het centrale bestuursorgaan van de Kerk? Benedictus zit sinds 1981 in de curie en kent haar sterkten en haar zwakheden. Hij is misschien wel de man die de curie onder controle kan krijgen en houden. „De curie kampt met dezelfde effici- entieproblemen als elke administra tie. Het organogram is niet slecht maar de curie moet ten dienste staan van de paus en niet omge keerd. Het is niet uitgesloten dat Be nedictus XVI de curie zal afslanken of toch enkele hervormingen zal doorvoeren. Hij zal er in elk geval een sterkere controle op uitoefe nen." „Het grote voordeel is dat Ratzinger als kardinaal boven alle partijen stond, hij zegde wat hij dacht te moeten zeggen. Zijn boeken getui gen van een grote intelligentie en een scherp analysevermogen. Hij zal beter dan Johannes Paulus de dia loog met de westerse mens aankun nen." Wat verwacht Martens van de nieu we paus op het gebied van de oecu mene en de seksuele moraal? „Ook hier is het gissen en moeten wij naar de ideeën van Benedictus peilen in zijn geschriften en toespraken. Wat betreft de oecumene zal hij onge twijfeld de dialoog verder zetten en hij zal het niet laten bij de grote ge baren en de vrijblijvende vriendelijk heid van Johannes Paulus." „Hij kent de theologische proble men goed en zal de dialoog inhou delijk voeren, met andere accenten en minder teatraal dan zijn voorgan ger. Het zal verder gaan dan vriende lijk zijn voor elkaar. Dat was trou wens reeds te merken in de vierin gen voor het conclaaf. „Inzake seksuele moraal is zijn standpunt bekend. Hij beklemtoon de herhaaldelijk het belang van het familieleven en de trouw aan één partner. Dat sommige media meen den te moeten afleiden dat hij het gebruik van het condoom afwijst in de strijd tegen.aids, is volkomen uit de lucht gegrepen. Hij heeft dat woord trouwens nooit in de mond genomen." Het boek van kerkjurist Martens is een vlotte en boeiend leesbare chro nologische analyse op basis van de teksten van kardinaal Ratzinger. „Het is onrechtvaardig iemand te beoordelen op basis van clichés die niet of helemaal niet meuie werke lijkheid overeenkomen af die men alleen heeft van horen zeggen." Johan Lamoral Kurt Martens. Van Ratzinger rot Benedictus XVI. 136 blz.. Uite Davidsfonas. Leuven, Kok. Kampen. ISBN90-77942-08-4. €12.95. De rooms-katholieke pries ter Antoine Bodar is de ko mende dagen met een me ditatief preekje te beluiste ren op de telefoondienst Stilstaan.nl. Met de lijn (0900-3337333) biedt de stichting Antidote sinds ja nuari korte geestelijke overdenkingen voor druk bezette christenen in de file of in de trein. Bodar is een van de vijf wisselende sprekers die de beller kan kiezen. Zijn overdenking heet 'Wande len met God'. De stichting, die bezinning op het christelijk geloof wil bevorderen, heeft inmid dels ruim veertig sprekers met een stichtelijke bood schap aan het woord gela ten. Die zijn overwegend afkomstig uit evangelische en orthodox-protestantse kring. Eenentwintig kerkge nootschappen willen voortaan gezamenlijk elektriciteit en aardgas inkopen. De kerken, aangesloten bij de Commissie kerkelijke gebouwen van het In terkerkelijk Contact in Overheidszaken (CIO- K), hebben daartoe vrij dag in Utrecht een in tentieverklaring onder tekend. Dat heeft de Protestant se Kerk in Nederland la ten weten. De deelne mende kerken beheren samen ongeveer 8000 kerken en kerkelijke ge bouwen. Ze hopen de steeds maar stijgende energiekosten te druk ken door gezamenlijk energie in grote volu mes af te nemen. De kerkgenootschap pen gaan de beheerders van kerkelijke gebou wen uitnodigen aan het project 'Energie voor kerken' mee te doen. Ze hopen dat de eerste ge zamenlijk ingekochte energie in januari wordt geleverd. directie.hdcuz@hdc.nl '80, vrijdag 27 juni Maakt de Leidenaar wel eens een rondvaart door de Leidse Volgens stuurman Dick de Gunst niet. Daarom zijn de bo- jrotendeels leeg. „Je krijgt een Leidenaar met geen stok aan egt hij. „Juh, wat mot ik dan in die vieze, oude stinkgrach- o: archief Leidsch Dagblad Ideze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer Tv. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van •gblad, ANNO d-d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan 2 van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad ctie: Jan Geert Majoor, Hugo Schneider "I: redactie.ld@hdc.nl it 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 tbus 54,2300 AB Leiden ien van de receptie zijn: jen met donderdag ^30 uur p.30 -12.30 uur 1-5 356415 <071-5356 325 en; overlijden, geboorte, jubilea fnilieberichten, desgewenst met beelding, via www hdcmedia.nl of lmilieberlchten@hdc.nl. Indien tel. 072-5196699. ÏVERKOOP fm.b.t.: 1813661 bed: 023-5150 543 |3-68i 3677 1 ilhandel: 071-5 356 300 bus kunnen contact opnemen UÉ636 5 kit ,PH '"'5196800 k'T Wpling (acceptgiro) ffHeen aut. ine.) *''j p/j €216,90 )3|ons een machtiging verstrekken natisch afschrijven van het Mlbgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07 30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Paus Benedictus XVI vorige week, na een ontmoeting met de Italiaanse president. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9