Bonden: Harde actie op komst bij politie Nieuwste Oranjetelg eerste reserve BINNENLAND 1 Scheppingsverhaal oort niet in de les' bs'ers van Balkbrug rhuisd naar Zeist Defensie werft jongeren met gratis rijbewijs Verpleegsters claimen schade in lachgaszaak Aftrap Roze Zaterdag in Nijmegen Bemiddeling door onafhankelijke partij afgewezen ationale Nederlanden I fout met berekening JACKPOT MILJOEN Zomerloterij C Verhuizing accountgroepen hdcmedTa Koningin Beatrix onthult buste Claus Amalia werd met pop voorbereid op zusje NOG haag - De TWeede Kamer at komende week over het dooi van minister Van der iven voor een debat over !rl enschap en religie. De CDA- 0 lindsvrouw is te ver gegaan, u jt D66-Kamerlid Bakker. Als aan D66 ligt, verdwijnt de 01 eppingsleer uit de eindter- i voor het biologieonder- 35 reacties op het pleidooi van lister Van der Hoeven (on- au wijs) waren enkele weken 6 den hevig en emotioneel. In TWeede Kamer verdrongen t niet-christelijke partijen el- Tj r om hun ongenoegen te ui- over de oproep tot een de- over schepping en evolutie. 1 dan met name over het plei- ij ii van de bewindsvrouw om rbij de theorie van de Intel- nt Design te betrekken. an we nu ook weer vertellen kinderen door de ooievaar j den gebracht", vroeg D66- nerlid Bakker zich af. e len met mij vinden dat de minister een stap te ver is ge gaan", zegt Bakker, nu een paar weken later de eerste emotio nele reacties wat zijn bekoeld. „Met het inbrengen van de theorie van de Intelligent De sign en de vraag of de weten schap wel volledige antwoor den geeft, stuurt de minister het debat in een bepaalde rich ting. En die positie mag de overheid niet innemen. Een mi nister moet neutraal zijn." Dat zij met haar pleidooi we tenschappers en jongeren, vooral orthodoxe moslims, met elkaar in gesprek wil brengen, doet aan Bakkers kritiek niets af. .Allereerst heeft de minister dat er later bij bedacht. Maar het is ook niet de goede weg. Vanuit onze overheidsvisie moet de minister die gesprek ken aan het onderwijs zelf over laten. Bovendien is het volgens mij beter voor de integratie van moslims wanneer hun geloof verlicht wordt, dan wanneer de wetenschap verduisterd wordt." haag - Op last van justitie- Mster Donner zijn 16 ge- irde criminelen onderge- re :ht in Kamp Zeist. Ze kwa- van de tbs-kliniek Veld- t in Balkbrug, waar ook J0 ïelm Schippers verbleef, fa) rdat hij twee weken geleden jfl snapte tijdens een proefver- u d ïp Zeist is een militair ïp. Het bood recent onder aan Kamerlid Wilders, toen ïjna de moord op Theo van 5 jh niet meer thuis in Utrecht wonen vanwege doodsbe- gingen. De huisvesting ik sober, maar netjes. De 131 ïer heeft geen onoverkome- problemen met het besluit Donner om de tbs'ers naar it te sturen. vluchtpoging van Schippers was er één in een reeks van ze ven in twee maanden tijd in Veldzicht. Om die reden wer den alle (proef) verloven voor de bewoners van de kliniek in getrokken. Alle gevluchte man nen zijn inmiddels terug. Intus sen liepen de spanningen bin nen de muren van de kliniek hoog op. Veldzicht kan onge veer 190 tbs'ers huisvesten. Doordat iedereen binnen moest blijven waren dat er ruim tweehonderd. Het (bewa kingspersoneel was daar niet op berekend. Volgens justitie woonden de bewuste zestien gestoorde cri minelen in een afdeling buiten de veiligheidskring om Veld zicht. Hun behandeling zou al in een vergevorderd stadium verkeren. den haag/anp - Jongeren die aan de slag gaan bij de land macht mogen voortaan op kos ten van hun nieuwe baas hun rijbewijs halen. Wie aangeno men wordt bij de landmacht mag veertig lessen, examens en herexamens declareren, tot een maximum van 2000 euro. Dat heeft een woordvoerder van de landmacht gisteren gezegd. De landmacht is al langer bezig met nieuwe methoden om jon geren te werven voor het krijgs machtdeel. Sinds dit voorjaar sponsort de landmacht ook een raceteam in de autosport. Het gratis rijbewijs geldt alleen voor jongeren die zich melden voor een gevechtsfunctie bij de landmacht en dus later zullen worden uitgezonden naar mis sies als die in Bosnië, Afghani stan of, zoals tot dit voorjaar, Irak. Jongeren die net hun rijbewijs op eigen kosten hebben ge haald, mogen via de landmacht gratis een andere opleiding vol gen, zoals een slipcursus. In to taal heeft Defensie vijf miljoen euro beschikbaar voor de nieu we wervingsactie. Defensie heeft al jaren moeite voldoende jongeren binnen te halen voor de gevechtsfuncties in de krijgsmacht. den haag/anp - Twee echtpa ren met mismaakte kinderen eisen schadevergoeding van het ziekenhuis Leyenburg in Den Haag. Hun advocaat, J. Koele- man heeft het ziekenhuis aan sprakelijk gesteld voor de han dicaps van hun kinderen. De vrouwen werkten tijdens hun zwangerschap als ver pleegkundige op de afdeling verloskunde, waar lachgas werd gebruikt als narcosemiddel. Volgens Koeleman is er een ver band tussen het gebruik van het middel en de handicaps. nijmegen - Nijmegen stond zaterdag in het teken van Roze Zaterdag. De manifestatie en de bijhorende love parade trokken enkele duizen den homoseksuelen en sympathisanten. Onder de aanwezigen wa ren burgemeester Ter Horst en fractievoorzitter van CroenLinks in de Tweede Kamer Haisema, die waarschuwde voor toenemend geweld tegen homoseksuelen. Foto ANP/Koen Verheijden (ADVERTENTIE) De laatste Staatsloten. Koop ze nu! Trekking 28 Juni den haag/gpd - De politiebon den bereiden nieuwe, hardere acties voor. Zij voelen er niets voor om een onafhankelijke partij de gevolgen van het door minister Remkes gedane CAO- voorstel na te laten rekenen. De minister van binnenlandse zaken deed die suggestie don derdagmiddag, aan het eind van twee weken 'blauwe bele gering' door boze politieagen ten van zijn departement in Den Haag. De minister hoopt op deze manier de impasse in het hardnekkige conflict met de bonden te doorbreken. De bon den hebben het aanbod dit weekeinde echter afgewezen. De politiebonden ACP, NPB en VMHP liggen hopeloos met Remkes en zijn ambtenaren overhoop over de gevolgen van de invoering van het nieuwe stelsel voor ziektekosten en een versobering van de VUT-rege- ling. Beide voorstellen moeten op 1 januari ingaan. Op basis van berekeningen van ambtenaren op zijn ministerie gaat Remkes ervan uit dat de meeste politiemensen er enkele tientjes per maand op vooruit zullen gaan. De vakbonden komen tot een andere conclusie. Uit hun bere keningen zou blijken dat er sprake is van een achteruitgang in het inkomen van politiemen sen. Deze kan oplopen tot be dragen van 130 tot 220 euro per maand minder op het loon- strookje. Ondanks de verschillen blijft minister Remkes geloven in een goede afloop van het conflict. „Hier moeten we toch uitko men", aldus de bewindsman. „Dan kunnen we onderhande len op basis van feiten." Van daar zijn voorstel om een derde partij in te schakelen, die beide berekeningen tegen het licht moet houden. „Daar is in het geheel geen be hoefte aan", zei voorzitter Hans van Duijn van de Nederlandse Politiebond (NPB) gistermid dag. „Onze berekeningen zijn gebaseerd op de huidige rechts positie van het politieperso neel. De minister gaat uit van de voorgestelde rechtspositie per 1 januari. Het is logisch dat je bij verschillende uitgangs punten, verschillende uitkom sten krijgt. Wij houden vast aan onze uitgangspunten. En onze cijfers staan als een huis." Volgens Van Duijn is er op het ogenblik geen enkel zicht op een contact, gesprek of onder handelingsronde tussen beide partijen. „Wij zijn bezig onze acties vanaf september voor te bereiden. En dat worden veel hardere dan de demonstraties in vrije tijd van onze leden tot nu toe." Van Duijn herhaalde de toezeg ging van de bonden dat de poli tie bij acties altijd noodhulp voor het publiek garandeert. haag - Verzekeraar Natio- Nederlanden is in de fout jaan met het berekenen van rengsten uit beleggingsver- iringen. De polishouders Th ;en tien jaar lang bij de aan- ,r af van een beleggingsverze- ng rekenvoorbeelden die lm klopten. Daardoor leek het zij aan het einde van de difctijd van de polis meer zou- fot ontvangen dan in werke- ;ap leid het geval was. 't« je veer een half miljoen be- ,e jers zijn hierdoor getroffen, topman L. Wijngaarden za ag weten. Hij bevestigde bericht in De Telegraaf dat bedrijf verkeerde bereke- gen heeft gemaakt, dochterbedrijf van bankon derneming ING ontdekte de misleidende becijfering reeds drie jaar geleden, maar had het naar eigen zeggen te druk met andere, belangrijkere zaken om de betrokken klanten in te lich ten. Dit zou pas begin volgend jaar gebeuren. „In 2002 bleek dat er verschil len waren in de berekeningen bij de software van onze tus senpersonen en onze eigen ad ministratie. Iedereen die te kort komt, gaan we compenseren", aldus Wijngaarden. Hij spreekt van een programmeerfout. Het concern heeft al 65 miljoen eu ro opzijgezet voor compensatie. Per klant kan de tegemoetko ming variëren van een paar eu ro tot ongeveer 1500 euro. (ADVERTENTIE) VIEDEDELING R Drie accountgroepen van het advertentiebedrijf verhuizen naar ons hoofdkantoor in Alkmaar. De Bureau Accountgroep (BAG) en de Personeel Accountgroep (PAG) zijn met ingang van maandag 20 juni gevestigd in Alkmaar. De Makelaars Accountgroep (MAG) verhuist op dinsdag 28 juni vanuit Haarlem. Het nieuwe adres van alle accountgroepen is Edisonweg 10, 1821 BN Alkmaar. Het postadres: Postbus 2, 1800 AA Alkmaar. De telefoonnummers zijn vanaf de verhuisdatum: BAG 072- 519 6433 Fax:072- 519 6439 PAG 072- 519 6305 Fax:072- 519 6318 MAG 072-519 6564 Fax:072 -519 6578 ■efrOC Media is uitgever van: Noordhollands Dagblad, Haarlems Dagblad, IJmuider Courant Leidsch Dagblad, De Gooi en Eemlander en Almere Vandaag. hitzacker - Vele honderden nieuwsgierigen kwamen zaterdag naar het raadhuis van Hitzacker, waar ko ningin Beatrix een borstbeeld onthulde van haar overleden echtgenoot Claus von Amsberg. Prins Claus werd in 1926 geboren, op het riddergoed Dötzingen, bij dit stadje aan de Elbe. In oktober 1965 bracht het jonge paar een officieel bezoek aan Hitzacker, waar zij door de bevolking hartstochtelijk werden toege juicht. Foto EPA/Maurizio Gambarini wassen aar/gpd Prinses Amalia heeft op de Eiken horst in Wassenaar niet lan ger het rijk alleen. Willem- Alexander en Méxima heb ben hun oudste dochtertje de afgelopen maanden zo goed en zo kwaad als dat gaat alvast voorbereid op de komst van een tweede kind in hun gezin. Om Amalia voor te bereiden op een broertje of zusje ge bruikten Willem-Alexander en Maxima een beproefde methode. Een pop kreeg de rol van het nieuwe zusje of broertje toebedeeld. De an derhaft jaar oude Amalia moest leren er voorzichtig mee om te gaan. Niet in de ogen prikken bijvoorbeeld, was een les die haar bezorg de ouders graag onderwezen. Of Amalia de boodschap be grepen heeft, zal de komende tijd moeten blijken. Maxima praat met Amalia in het Spaans, Willem-Alexan der is verantwoordelijk voor het Nederlands. Het paar is van plan dat ook met de jongste aanwinst zo aan te pakken. Amalias woorden schat bestaat in elk geval uit woordjes in beide talen en ze brabbelt er volgens haar ou ders al aardig op los. Willem- Alexander, die eerder eens bekende geen held te zijn in het Spaans, kan de voortgang van zijn dochter in die taal voorlopig nog bijbenen. Waar nodig kan hij Amalia zelfs verbeteren. Maxima, die nu haar ouders uit Argentinië op bezoek heeft, is van plan flink wat tijd uit te trekken om te wen nen aan de gezinsuitbrei ding. De prinses heeft weken van haar zwangerschapsver lof opgespaard om de ko mende maanden te gebrui ken. Haar agenda is, op Prinsjesdag na, leeg. In het najaar gaat Méxima naar Zuid-Amerika om aandacht te vragen voor het VN-jaar van het microkrediet. vww.hdcmedla.nl den haag - De nieuwste Oranje telg is na vader Willem-Alexan der en zusje Amalia derde in de lijn van troonopvolging - eerste reserve dus. Dat maakt dat het prinsenkind niet aan de media- aandacht kan ontsnappen en dat bij de opvoeding rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid dat zij ooit de troon moet bestijgen. Boos en teleurgesteld waren Willem-Alexander en Méxima vorig jaar december toen De Telegraaf hen voor was met de bekendmaking van de tweede zwangerschap van de prinses. Zij wilden met de aankondiging wachten tot de dertiende week. In de eerste fase van een zwan gerschap kan er immers nog al tijd wat mis gaan. En ze wen sten zelf het moment te bepa len waarop ze het nieuws naar buiten brachten. Dat hun privé-geheimpje voor tijdig uitlekte, zit het prinselijk nog altijd paar niet lekker. Méxima was gekwetst, had meer terughoudendheid en res pect voor haar privé-leven ver wacht. Willem-Alexander be greep niet goed dat ook voor de komst van zijn tweede kind zo veel aandacht was. Amalia is tenslotte de beoogde troonop- vcj^ster. De nu geboren baby is, als alles volgens plan verloopt, slechts eerste reserve. Maar dat is precies de reden voor alle op winding. De geschiedenis staat namelijk bol van de reserves die uitein delijk toch de kroon op het hoofd kregen. De Belgische ko ning Albert, die in 1993 zijn kinderloos overleden broer Boudewijn opvolgde, is het meeste recente voorbeeld van zo'n zijsprong in een konings huis. Bij de Oranjes is de eerstgebo rene ook niet altijd degene ge weest die uiteindelijk op de troon belandde. Koning Willem III (1817-1890) kreeg bij zijn eeijpte vrouw Sophie drie zoons: Willem, Maurits en Alexander. Hij overleefde ze alledrie en werd uiteindelijk opgevolgd door zijn vierde kind, de in 1880 uit zijn tweede huwelijk geboren Wilhelmina. Dat geeft al aan dat ook eventuele vol gende kinderen van Méxima en Willem-Alexander nog van be lang kunnen zijn voor de troon opvolging. Ook in recente tijd is het lijstje met potentiële troonopvolgers tussentijds gewijzigd. Toen prinses Irene in 1964 geen par lementaire toestemming kreeg voor haar huwelijk met prins Carlos Hugo van Bourbon-Par ma, kwam haar jongere zus Mai^riet vanuit de betrekkelijke koninklijke luwte opeens op één hartslag van de kroon. Dat betekende een ingrijpende ver andering in haar leven, vertelde ze eens. Vorig jaar veranderde de rang schikking opnieuw. Prins Friso gaf door zijn huwelijk met Ma- bel Wisse Smit zijn derde plek achter Willem-Alexander en Amalia op, zijn jongere broer Constantijn schoof een plaatsje op - tot deze jongste gezinsuit breiding op de Eikenhorst. Nu is hij weer vierde. Tot de kinde ren van de kroonprins volwas sen zijn, blijft Constantijn in beeld. In de toekomst zal dat ook gelden voor de nieuwste lootmaan de Oranjestam. Man en vrouw beschoten met jachtgeweren zevenbergen - Een man en vrouw zijn zaterdagmiddag op een recreatiestrand in Zeven bergen met hagel beschoten en in het gezicht geraakt. De poli tie heeft drie jagers aangehou den die vanachter pallets op duiven schoten. Hun jachtge weren met munitie zijn in be slag genomen. „Vermoedelijk is er geen sprake van opzet", liet de politie weten.De slachtoffers werden overgebracht naar het ziekenhuis.Ze zijn niet in le vensgevaar CU begint zaak tegen Nawijn den haag - De ChristenUnie eist dat Kamerlid Nawijn (voor heen LPF) en de Vlaamse politi cus Dewinter (Vlaams Belang) de naam van hun 'politieke denktank' veranderen. Als zij dat weigeren, wordt de zaak voor de rechter gebracht. De naam, Marnix van Sint Alde- gonde, wordt opgeëist door het wetenschappelijk instituut van de ChristenUnie, de Groen van Prinsterer Stichting. Die geeft publicaties uit onder de naam Mamix van Sint Aldegonde. De ChristenUnie wil 'verwarring' met Nawijn en Dewinter voor komen. Beurs aan zee voor miljonairs noordwijk aan zee - Vijfster renhotel Huis ter Duin in Noordwijk aan Zee komt vol gend jaar met een buitenbeurs voor miljonairs en onderne mers. Het exclusieve evene ment wordt een jaarlijkse hap pening op strand en terras, tij dens de Huis ter Duin Beach- polo Cup. De miljonair beach- fair heeft plaats in een weekein de in september. Tientallen standhouders (kunsthandela ren, juweliers, couturiers, auto dealers, koks en boten- en hui zenverkopers) moeten het eve nement het benodigde cachet geven. Motorrijders verongelukt utrecht - Twee motorrijders zijn zaterdagavond bij knoop punt Rijnsweerd op rijksweg A27 om het leven gekomen bij een ongeval. „De bestuurder van de motorfiets was op slag dood, zijn duopassagiere over leed even later", aldus een woordvoerder van de politie. Schultz: 'Onur Air krijgt niets' den haag - Staatssecretaris Schultz van Haegen van Ver keer en Waterstaat weigert de Turkse vliegmaatschappij Onur Air een vergoeding te betalen voor de schade die het bedrijf leed door het vliegverbod in mei. Schultz wijst alle aanspra kelijkheid van de hand. Daar mee reageert ze op het ultima tum van de advocaat van de Turkse vliegmaatschappij. Onur Air eiste onlangs in een hoorzit ting een schadevergoeding van de Inspectie Verkeer en Water staat. De schade zou volgens Onur Air kunnen uitkomen op 60 miljoen euro, waarvan de maatschappij 15 tot 20 miljoen op de IVW wil verhalen. Tennet kondigt code oranje af arnhem - Het warme heeft net beheerder Tennet genoopt van daag weer fase 1 ofwel code oranje af te kondigen. Dat bete kent dat het reservevermogen onder de veilig geachte grens van 1400 megawatt zakt. De netbeheerder waakt over het re servevermogen om de stroom voorziening in Nederland te waarborgen. Het reservevermo gen wordt ingezet als er stroomstoringen dreigen, bij voorbeeld doordat er plotseling een centrale uitvalt. Als de tem peratuur van het rivierwater boven de 23 graden stijgt, moe ten stroomproducenten hun productie beperken omdat ze dan om milieuredenen niet meer onbeperkt (opgewarmd) koelwater kunnen teruglozen op de rivieren. Daardoor neemt het reservevermogen af. Gijzelnemer Hilbers krijgt levenslang algiers - De leider van de gijze ling van Europese woestijntoe risten in de Sahara, onder wie de Nederlander Arjen Hilbers. is veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Amari Saifi kreeg de straf wegens het oprichten van een terroristische groepe ring. Twee andere leden van zijn islamitische terreurbewe ging GSPC (Salafistische Groep voor Prediking en Strijd) kregen volgens Algerijnse media drie jaar cel opgelegd. Morgen be gint een tweede proces tegen Saifi. Arjen Hilbers werd in 2003 samen met 32 Zwitsers en Duit sers ontvoerd. Een van hen, een Duitse vrouw, overleed aan een zonnesteek. maandag 27juni 2005

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3