Winnen went al voor Rossi SPORT 'Momentenvrouw' Vos grijpt haar kans Meer hekken dan Volleybalsters kunnen het China lang moeilijk maken mensen bij het NK Montgomery en Jones niet naar Helsinki HZU304 maandag 27juni 2005 Raboploeg neemt Wauters mee naar Tour de France Rotterdam - De Belg Marc Wauters is gisteren als negende en laatste man toegevoegd aan de selectie van Rabobank voor de Ronde van Frankrijk. Wau ters reed een goed Belgisch kampioenschap, terwijl Pedro Horrillo, een andere kandidaat, ten val kwam tijdens de Spaan se titelstrijd. Horrillo kwam op dezelfde knie terecht waaraan hij zich bij een v£il in de Dauphiné Libéré had geblesseerd en schakelde zich zelf daarmee definitief uit voor Tourdeelname. Wauters werd gisteren door de ploegleiding verkozen boven Maarten den Bakker en Thorwald Veneberg, twee Nederlandse kandidaten. Baguet rijdt naar proftitel in België saint-hubert - In België is net als in Nederland een wielrenner van Davitamon-Lotto nationaal kampioen bij de elite gewor den. In Rotterdam zegevierde Leon van Bon, in Saint-Hubert de 35-jarige Serge Baguet. Hij won in de sprint nipt van Kevin van Impe. Nico Sijmens werd derde. In Italië werd Enrico Gasparotto (Liquigas) kampioen bij de be roeps. De 23-jarige neo-prof bleef in een kopgroep Filippo Pozzato en Massimo Giunti voor. In Duitsland zorgde de 18-jari ge Gerald Ciolek voor een grote verrassing. Hij bleef in de bin nenstad van Mannheim Robert Förster (Gerolsteiner) en Erik Zabel (T-Mobile) de baas in een massasprint. In Rusland ging de titel wel naar een renner van T-Mobile, Sergei Ivanov. Het kampioen schap van Kazachstan ging naar Aleksandr Vinokoerov, eveneens T-Mobile. In Frankrijk werd de 26-jarige Pierrick Fédrigo (Bouygues Te lecom) kampioen, in Polen Adam Wadecki, in Oostenrijk Gerrit Glomser (Lampre) en in Luxemburg Andy Schleck. Alleen Melandri kan de kampioen nog onder druk zetten van onze verslaggever Jaap van Brummelen assen - Geen spoor van emotie was er. Het kamp van Yamaha ver trok geen spier toen superster Valentino Rossi op het circuit van As sen als eerste van de MotoGP werd afgevlagd. Hangend over de vangrail ble ven de gezichten als één man strak en gespannen richting Geert Timmerbocht turen. Toen daaruit teammaat Colin Ed wards in het kielzog van Marco Melandri als derde opdook barstte pas een uitbundig ge juich los. Het typeert het schrikregime van Rossi in de formule 1 op twee wielen. Rossi's overwin ningen zijn net zo voorspelbaar als het weer in de Sahara. In As sen veroverde hij overwinning nummer 48 in de MotoGP. Van de laatste tien grand prix' won hij er negen. Die ene keer dat Rossi de regie even kwijt raakte was in Estoril toen het regende. Hij werd op het Portugese as- faltlint tweede achter Barros. Regen is het enige dat hij nog niet in de hand heeft. In Assen had hij woensdag de bui al zien hangen. „Het is niet de vraag óf het in Assen gaat regenen, maar wanneer", sprak Rossi toen. Te gen het eind van de TT-nacht werd Rossi bmut wakker ge schud door onweer. „Ik sliep met het raam open. 'Fuck' dacht ik, weer regen. Ik heb me nog eens omgedraaid en toen ik later wakker werd was het droog." Vanaf dat moment was het voor de 75e TT niet meer de vraag óf Valentino Rossi er zijn slag zou slaan, maar wanneer. Het is maar goed dat Rossi de start niet als zijn favoriete onderdeel van het racen beschouwt an- Tabak en TT gaan uit elkaar assen - Voor het eerst sinds 1993 is volgend jaar geen naam uit de tabaksin dustrie gekoppeld aan de Dutch TT. De status apar te, die TT Circuit Assen van overheidswege jaren had ten aanzien van ta baksreclame, loopt af. Dit jaar sponsorde Gauloises de races. Het circuit moest van het sponsorgeld een half miljoen euro afdragen aan Dorna, eigenaar van de grand-prixrechten. ders was het een saaie boel ge worden. En gelukkig wekte de Italiaan aanvankelijk een alles behalve uitgeslapen indruk. Zo bleef het publiek tenminste een veredelde optocht bespaard. Rossi had zijn gedachten er niet bij. Hij was vanaf poleposition al slecht weg, maar was ook in de eerste bocht niet bij de les. „Niet agressief genoeg", beken de hij. Vanuit zevende positie dokterde Rossi vervolgens zijn plan uit. Negen ronden verder, halver wege de race, stak hij bij zijn boezemvriend en grootste ri vaal van dit moment Marco Melandri binnendoor en had hij alles weer onder controle. Eerder zelfs dan hij in voor gaande grand prix' gewend was geweest. Het betekende echter niet dat Rossi met twee vingers in de neus en één hand op de rug de winst kon opstrijken. Als er één coureur is die zich steeds nadrukkelijker profileert als degene die Rossi kan bela gen is het Melandri. De Italiaan, die op 15—jarige leeftijd met de winst in de 125 cc de jongste winnaar ooit van de TT werd, heeft al 17 grand prix' op zijn palmares staan maar nog geen enkele in de MotoGP. De sfeer gevoelige Melandri is echter in het Honda-team van Fausto Gresini helemaal opgefleurd en heeft de opgaande fijn te pak ken. Lange tijd kon hij Rossi nog onder druk zetten. De ge spannen toekijkende Jurgen van den Goorbergh achtte Me landri even in staat Rossi terug te pakken. „Hij zat 'm zo op te jagen dat ik het gevoel had dat het elk moment kon gebeuren." Het bleek te hoog gegrepen voor Melandri. „Op het laatste gedeelte van het circuit was ik minder snel dan Rossi. Ik pro beerde hem te volgen en zo van hem te leren. Ik had het idee dat ik hem kon aanvallen. Toen ik het probeerde begon ik te spinnen, ging ik bijna onderuit en heb ik het opgegeven", eva lueerde Melandri. De Italiaan was blij met zijn tweede plaats. En waarom ook niet. Wie na Rossi de beste is mag zich ook een beetje winnaar voelen. Valentino Rossi boekte in Assen zijn 48e zege in de MotoGP. Foto Reuters/Michael Kooren ningbo - De Nederlandse vol leybalsters liggen na de eerste serie van drie wedstrijden in de World Grand Prix 2005 op koers. Na het verlies tegen Chi na (1-3) volgde gisteren in Ningbo een gemakkelijke zege op het matige Thailand (3-0). Oranje, dat het toernooi open de met een duidelijke zege op de Verenigde Staten, moest za terdag voor bijna 8000 toe schouwers na een sterk begin zijn meerdere erkennen in gast land China: 25-21 17-25 22-25 5-25. Dat was geen grote verras sing. Bondscoach Avital Selinger koos opnieuw voor de basis met Riëtte Fledderus als spel- verdeelster, Francien Huurman, Chaïne Staelens, Manon Flier, Ingrid Visser, Debby Stam en li bero Elke Wijnhoven. Twee keer paste hij de dubbele wissel toe met Kim Staelens en Floortje Meijners of Caroline Wensink. Daarnaast verscheen Janneke van Tienen in elke set wel even in het veld. Genoodzaakt De Chinese coach Chen Zhong- he zag zich na de eerste set ge noodzaakt tot een ingrijpender wissel. Hij verving de 18-jarige aanvalster Ma Yunwen door de geroutineerde Zhang Ping. Dat hielp. Nederland was namelijk overtuigend gestart. Huurman en Visser waren in het midden moeilijk af te stoppen, Chaïne Staelens en Flier kwamen aan de buitenkant goed door. Tot 18-18 ging het gelijk op, daarna nam Nederland afstand. „Niets dan lof voor ons begin", zei Selinger. „Toen volleybalden we op heel hoog niveau. Beter kunnen we momenteel niet." De komst van Zhang Ping bete kende evenwel een ommekeer. Vooral dankzij haar opslagen liepen de Chinesen met een tussensprint van 5-0 uit naar 14-8 en de setwinst. Oranje krabbelde in de derde set van 11-16 terug tot 21-22, maar twee fouten op rij vertroebel den het zicht op een verrassing. Dat brak Selingers ploeg, die in de dramatische laatste set nog maar vijf punten zou maken. Het duel met Thailand gisteren was niet meer dan een formali teit: 25-19 25-17 25-14. De warmingup van Jones. Foto Reuters/Robert Galbraith carson - Tim Montgomery en Marion Jones kunnen deelname aan de WK atletiek vergeten. Het liefdespaar, al maanden lang verwikkeld in een doping- affaire, liet vrijdag op het laatste moment verstek gaan bij de Amerikaanse kampioenschap pen. Dit houdt automatisch in dat ze zich niet kwalificeren voor de WK, die in augustus in Helsinki worden gehouden. Montgomery, voormalig we reldrecordhouder op de 100 meter, meldde zich enkele uren voor zijn race af. Volgens de manager van de Amerikaan kan hij zich niet voldoende concen treren. De atleet hangt een levenslange schorsing boven het hoofd. Het Amerikaanse antidopingbureau Usada beschuldigt Montgome ry van doping, op basis van do cumenten verkregen in het ge ruchtmakende BALCO-onder- zoek. De atleet reageerde overi gens nog nooit positief tijdens een van de talrijke dopingcon troles. Afgelopen week werd Montgomery nog in San Fran cisco over de affaire verhoord. Eind juli maakt het internatio naal sporttribunaal CAS bekend of de levenslange schorsing rechtvaardig is. Marion Jones verscheen wel ge woon op de atletiekbaan van het Home Depot Center in Car son, Californië. De voormalig wereldkampioene warmde haar spieren op voor de series van de 100 meter, maar wijzigde na veertig minuten plotseling haar plannen. Jones pakte haar spul len en liep zonder commentaar naar de kleedkamer. „Toen ze de start oefende, voelde ze iets in haar heup", zei haar mana ger. „Het is niets ernstig, maar Jones wilde niks forceren." De atlete neemt ook niet aan de 200 meter deel, waardoor ze de WK kan vergeten. Jones ligt ook onder vuur in de BALCO-affaire, maar is niet in staat van beschuldiging gesteld. Voor Montgomery lijkt het ein de van zijn carrière in zicht. Hij verloor onlangs zijn wereldre cord op de 100 meter aan Asafa Powell. De Jamaicaan liep in Athene 9,77, een fractie sneller dan de 9,78 van Montgomery in 2002. Maar de zaakwaarnemer van Montgomery bezwoer dat de atleet niet overweegt te stop pen. „Hij is van plan in het na seizoen nog opvallend voor de dag te komen." Hordenloper Al len Johnson zorgde voor het sportieve hoogtepunt. Hij zette op de 110 meter horden een beste wereldjaarprestatie neer. De viervoudig wereldkampioen klokte een tijd van 12,99. 'Hier zijn geen woorden voor' Van onze verslaggever Harm Vonk Rotterdam - Janneke Vos' wie- Iercarrière vertoonde meer die pe dalen dan hoge toppen. De 28-jarige Amsterdamse brak bijna alles wat breekbaar was en kon de pechduivel maar moeilijk uit het wiel rijden. Tot zaterdag. Vos creëerde op het NK voor vrouwen haar eigen kans en beloonde zichzelf met de nationale titel. Vos vindt zichzelf geen 'super topper' en bedacht tijdens de koers dat ze, voordat het kam pioenschap uit het vlakke Rot terdam vertrekt,- misschien wel nooit meer zo'n grote kans zou krijgen. „Vanaf toen ging alles in een vlaag", sprak de altijd spraakzame Vos. De in Kockengen geboren ren- ster klopte Sharon van Essen (tweede) en Josephine Groen veld (derde) in de sprint van de kopgroep van zes. „Hier zijn geen woorden voor", glunderde Vos. Kleurloos Waar niemand in het tot dan toe kleurloze kampioenschap haar verantwoordelijkheid nam, deed Vos dat wel. De ren- stêr van Therme Skincare rea geerde in de voorlaatste ronde op een demarrage van Daniëlle Bekkering (vierde) en samen reed het duo naar acht koplo pers. Die vlucht was al vroeg ont staan en leek, bij gebrek aan toppers, gedoemd te misluk ken. Maar niemand in het peloton leek zin te hebben in de erfenis van Leontien van Moorsel; be halve Vos. „Als er één iemand in de ploeg is die een koers kan lezen is het Janneke", complimenteerde Therme--ploegleider Rinus Ver boom zijn pupil. Handig Nadat Vos eerst handig profi teerde van Bekkering, cijferde ploeggenote Irene van den Broek (zesde) zich helemaal weg voor haar kopvrouw. De kopgroep dunde op weg naar de Olympiaweg uit tot zes. Van Essen (Vriendinnen van het Platteland) raakte ondermeer ploeggenote Iris Slappendel kwijt. „Zo kregen we een over- talsituatie, wat erg gunstig was", keek Vos terug. Voor 'de vriendinnen' was het NK het zuurst: het zilver van Van Essen voelde als een ver lies, vooral omdat de ploeg een stevig aandeel had in de vorm- piek van Vos. De Amsterdamse reed in de aanloop naar het NK als gast- renster mee in de Franse etap pekoers Tour de l'Aude, waarna het alleen maar beter ging. „Angela, nog bedankt", knip oogde Vos richting Angela Smoorenburg, ploegleidster van VvhR Het vrouwenpeloton passeert de Van Brienenoordbrug. Foto ANP/Ed Oudenaarden van onze verslaggever Edward Swier Rotterdam - Zaterdag stonden er meer hekken dan mensen langs het parcours, gisteren was het amper drukker. Het NK wiel rennen in Rotterdam is nooit echt gaan leven. Dat het evenement na drie jaar de havenstad verlaat, deert - buiten de Rotterdamse beleids bepalers - niemand. De Rand stad loopt niet warm voor een dergelijke nationale titelstrijd. En de ware wielerliefhebber weet dat slechts in Limburg een voldoende selectief traject is uit te zetten. Ook de wielerbond KNWU wil graag terug naar het heuvel landschap. De renners ook. „Want", zegt Erik Dekker, „je kan hier goede benen hebben, maar dan biedt dat nog weinig garanties." In Limburg is dat anders. Daar winnen de besten. Janneke Vos, zaterdag kampioene bij de vrouwen, gaf het zelf toe. „Ik heb nu het rood-wit-blauw. Maar ik ben geen supertopper. In Limburg geef ik mezelf geen kans." Het aantal kandidaatsteden - officieel en officieus - is reeds groot. De Top Sports Group, het organisatiebureau dat namens de KNWU het NK organiseert, zal binnenkort de onderhande lingen starten, maar heeft van de bond wel de nodige voor waarden meegekregen. KNWU- Wielrenner Dek^ talent van het ja Rotterdam - Thomas D heeft gisteren voorafgaanc DL het NK wielrennen uit ha lf(j van oud-schaatscoach w Gemser De Junior ontva ej Deze trofee is verbonden) de titel Talent van het Jaar Dekker was een van de door sportkoepel NOC NS 'l0 nomineerde sporters. e| De andere kandidaten ev schaatsster Irene Wüst er ,|s ner Jeffrey Wammes. Hun s taties werden beoordeelt april 2004 tot april 2005. De Nederlandse spoifa (NSP) en de topsportbest leden van NOC NSF ma 1S de keuze. Dekker (20) kreeg de prijft) der meer wegens het be van twee zilveren med (weg en tijdrit) bij de WK rona. Ook won hij vorig jaar 01) a's Tour. Dit jaar debutee i, als prof bij Rabobank. Edith van Dijk wij. in Belgrado belgrado - Zwemster Editjve Dijk heeft gisteren op de de Sava bij Belgrado de ze\jlu race om de wereldbeker water gewonnen. Het was rl vierde zege. In de wed 1 over 19 kilometer bleef Vaijet (2.34.16) de Duitse Britta rau 1 minuut en 31 secobl voor. De Bulgaarse Ivankc m raljeva werd derde op n n; minuten. Bij de mannen n de Bulgaar Stoicev vood; Fransen Gomez en Rondy. di ia Van der Kamp na Den Bosch zwolle - Na vier seizoent' Landstede Basketbal in Z speelt international Rein der Kamp de komende jaar voor Eiffel in Den BK Eerder gaf de Amerikaan Ungerer, de beste speler v; gelopen seizoen, al aan d niet terugkomt bij de verra de finalist van de play-offs. Amy den Broedeif5 naar Duitsland den haag - Handbalinteri irs nal Amy den Broeder heel contract voor een jaar gett ,s bij Frisch Auf Göppingen. pingen komt uit in de tv Bundesliga. De 22-jarige Broeder speelde sinds voor Hellas in Den Haag. een hoekspeelster. Er wa langstelling voor haar in land en Spanje. voorzitter Joop Atsma: „Bij de kandidaten zit een aantal uit Limburg. En wij willen naar Limburg!" Heerlen, Landgraaf en Margraten toonden serieuze interesse, ook Maastricht en Maasbracht worden genoemd. En de vroegere NK-locaties Beek, Gulpen en Meerssen ko men in de discussie ook altijd weer voorbij. Het is de vraag of de Limburgse kandidaatsteden voldoende willen betalen. In het verleden trachtten ze hun bijdrage te beperken door erop te wijzen dat de bond zo graag naar Limburg wilde. De KNWU wil echter ook de sprinters, of misschien zelfs wel mindere goden, in de toekomst een kans blijven geven. Atsma: „Iedere coureur verdient op zijn tijd een kans om kampioen te worden. We denken aan een oplossing. Mogelijk kunnen we met meerdere plaatsen een meerjarencontract afsluiten. En dan om en om rijden. Het ene jaar in Limburg, het andere el ders. Als we daar met diverse steden een akkoord over kun nen sluiten, zou dat onze voor keur genieten." Het zou betekenen dat plaatsen als Oudenbosch, Hoogerheide en Ootmarsum ook een kans maken. Voor grote steden is Atsma, na Nijmegen en Rotterdam, wat huiverig. „De publieke belang stelling valt, ik kan niet anders zeggen, dit jaar weer tegen. In kleinere plaatsen loopt de mas sa makkelijker warm dan in een grote stad." Zilver zeilende broers Coster kiel - Sven en Kalle Costete gisteren in de Kieler Woc de 470-klasse als tweede digd. Na negen races mo de Nederlandse broers vo kust van Kiel in de olymp discipline slechts de Am t nen Michael Anderson er vid Hughes laten voorgaar s Op de slotdag verbeterder ter en Coster zich daarme positie in het klassemei dezelfde klasse bij de vro slaagden Marcelien de K en Lobke Berkhout daarin Het duo kwam net niet o| podium, het viel van de naar de vierde plaats terug Bridgers naar knockoutfase arona - Oranje I heeft zi v de EK bridge voor open x in Arona op Tenerife gep r. voor de knockoutfase. De t( bezette na vijf ronden in d lv ve finale A de gedeelde i plaats. In de zesde en laatste waren er gisteren zoveel p ten te behandelen dat de rangschikking nog wel evjj, zich laat wachten. Wel is dat het eerste Nederig team van Jansma door is, je 2 van captain Brinks waarschijnlijk niet. De vrouwenteams, Verbef Pasman, bezetten in de i ronde de derde plaats inr: groep met nog drie wedst te gaan. De eerste vier naar de kwartfinales. Handboogtitel Zuid-Koreanen Madrid - De Zuid-Kore boogschutters zijn gister'! Madrid wereldkampioen ve geworden. De Aziaten in de finale van de landei2 strijd te sterk voor India: 232. Het brons ging naar P De Zuid-Koreanen hadd de kwartfinale gewonnei Nederland, net als vorig j: de Olympische Spelen 1 Athene.Bij de vrouwen vit de Zuid-Koreaansen eve1 wereldkampioen op dit ol sche nummer. Nederland de de laatste zestien niet.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16