Een brief voor 21 prachtkerels SPORT (indsterren stralen op gras van Wimbledon Voetballer en prater met bravoure Lindsay Davenport hekelt het plaatsingssysteem lartonderzoek voor spelers op VK Duitsland larsroute van Mannschaft stokt p weg naar eindronde van WK H2U303 maandag 27juni 2005 Zes verdachten in Duitse omkoopzaak berlijn - Het Openbaar Minis terie (OM) in Berlijn heeft tegen zes verdachten in het omkoop schandaal in het Duitse voetbal een officiële aanklacht opgesteld. Het gaat om de scheidsrechters Robert Hoyzer en Dominik Marks, de drie Kroatische broers Ante, Fi- lip en Milan S., alsmede de voetballer Steffen Karl, die voor het laatst uitkwam voor Chem- nitzer FC in de Regionalliga. Vijf maanden na het uitbreken van het schandaal meent het OM dat er voldoende bewijs materiaal is verzameld over de omkooppraktijken. De spil zou den de drie Kroaten zijn, die werkten vanuit het bekende Ca fé King in de Duitse hoofdstad. Yuri Rose praat met Maritimo alkmaar - Yuri Rose praat van daag met Maritimo Funchal. De spits van Heerenveen is ook nog kandidaat bij Sparta. De voetballer uit Purmerend is er echter bijna uit met de Portuge se club van het eiland Madeira. Feyenoord verhuurt Acuna Rotterdam - Feyenoord ver huurt Jorge Acuna tot de zomer van 2006 aan RBC Roosendaal. De Chileense international heeft nog een contract tot 2007 bij Feyenoord en is op dit mo ment verhuurd aan zijn oude club Universidad Catolica. Ceulemans terug naar Club Brugge brugge - Jan Ceulemans traint de komende drie seizoenen landskampioen Club Brugge. Ceulemans verlaat na zes jaar Westerlo en keert terug naar de club van zijn hart: van 1978 tot 1992 speelde de recordintema- tional (96 wedstrijden) bij de West-Vlaamse topclub. De 48- jarige oud-aanvaller vervangt bij Brugge de Noor Trond Sol lied, die naar de Griekse club Olympiakos Piraeus vertrekt Terim coach van Turkije ankara - Fatih Terim wordt voor de tweede keer bonds coach van Turkije. De voorma lig trainer van onder meer Ga- latasaray bereikte zaterdag overeenstemming met de voor zitter van de nationale voetbal bond, Levent Bicakci. Terim (52) was eerder bondscoach in de periode 1993-1996. Hij gaat voor vijf jaar een verbintenis aan. Terim volgt Ersun Yanal op, die enkele dagen eerder was ontslagen wegens de matige re sultaten in de WK-kwalificatie. Turkije is in groep 2 tweede met zeven punten achterstand op leider Oekraïne. Golftitel Reynolds en De Goederen geysteren - De golfprofessio- nals Annemieke de Goederen en Mark Reynolds zijn in het Noord-Limburgse Geysteren Nederlands kampioen match- play geworden. De Goederen (Utrecht) versloeg Vhary Carru- thers op de achttiende hole. Reynolds (Noordwijk) won met 3-2 van amateur Robert Nie- mer. Verlies van cricketteam onze verslaggever Fardau ger.aar iden - Ze zijn jong, drijven op voure en kunnen ongeloof- lekker tennissen. De Frans- n Gael Monfils en zijn jonge enden' bestormen de tennis- Allemaal rond de negentien en bijzonder fanatiek. ook al verloor Monfils giste- van Mario Ancic, de wereld nog veel van hem horen, grote, donkere ogen vertel- dat hij nog een kind is. tje onzeker, beetje bang. al zou hij graag groots en vassen zijn, Gael Monfils et er nog een tijdje mee le- dat hij een jonkie is. beginner in een land vol ten. eilijk, vindt de Fransman negentien jaar. Het is net zijn nederlaag tegen Mario :ic als hij de wereld als ver- er onder ogen moet komen. Irie korte setjes is hij van de n geblazen: 6-3, 6-3 en 6-1. eerlijk? De winnaar van het [dtoernooi in 2004 hoopte p van binnen dat hij de ver- iing van het toernooi zou den. heb niet goed gespeeld, het mijn dag niet. Dit is mijn ste jaar als senior, ik moet veel leren. Heel veel. Maar kan ik hier winnen..." De herinnering gaat terug naar drie dagen geleden. Monfils - van Afrikaanse afkomst - blies al zijn energie over de baan. Hij schreeuwde het uit na elke mooie bal die van zijn racket stuiterde en spande zijn spier ballen bij weer een punt. Domi nik Hrbaty was zijn tegenstan der, niet de minste speler, maar Monfils besloot dat hij de baas was. Later bekende hij zich stoer te hebben gevoeld in zijn spierwitte hemd, waarin zijn donkerbruine armen zo mooi afstaken. Onoverwinnelijk ook. De Franse pers vindt hem soms arrogant, maar wat maakt het uit: als hij maar waarmaakt wat hij zegt. Monfils (19) is van dezelfde ge neratie als Rafael Nadal (19), Ri chard Gasquet (19) en Andy Murray (18). De vier jonge mannen hebben de stap van de junioren naar de senioren suc cesvol gezet en worden gezien als de kampioenen van de toe komst. Ze zijn mentaal ijzer- sterk en geloven blind in zich zelf. Maar toch moeten ze nog even geduld bewaren. Een jeugdkampioen wordt niet zo maar een topper bij de senio ren. Dat kost een jaartje of twee, drie. Er zijn honderden voorbeelden van kindsterren die zich later als anonieme ver liezer in het seniorencircuit voortbewogen. De Spanjaard Nadal is het verst van het kwartet: hij won begin deze maand Roland Garros. De Fransman Gasquet won op zijn negentiende verjaardag een ATP-toernooi. Monfils heeft nog niks en kan het niet uitstaan dat ze hem voorbij zijn gegaan. Hij was vorig jaar de beste juni or van de wereld, won drie Grand Slam-titels, maar heeft als profspeler nog geen toer nooi gewonnen. En dan die Murray, die nu als een koning door Londen wordt gedragen... Monfils: „Die andere jongens spreek ik niet vaak. Ik houd me er niet mee bezig. Het gaat om mij, ik blijf gefocust op mezelf." Wimbledon 2005 zit er voor Monfils en Nadal op. De andere twee hebben nog wat om over te dromen. Murray speelt van daag tegen de Argentijn David Nalbandian en Gasquet treft Gilles Muller uit Luxemburg. „Ik heb geen idee wat hun kan sen zijn", aldus Monfils. „Ieder een kan winnen, lijkt me. Ik wens ze het beste..." Wat de resultaten ook zijn: dit zijn de mannen van de toe komst. budleigh salterton - Het Ne derlands cricketelftal heeft gis teren de laatste oefenwedstrijd ter voorbereiding op de WK- kwalificatie in Belfast met hon derd runs verschil verloren van Devon. Wijdag ging de test in Bristol tegen Minor Counties XI niet door doordat de pitch door hevig noodweer onder water kwam te staan. Oranje kwam in Budleigh Sal terton aan bat tot 122 aU out. Feiko Kloppenburg droeg 31 runs bij aan dat totaaL De En gelse profs stelden daar 222 voor 9 tegenover. Bowlend kwa men Edgar Schiferli (3 voor 29 in 10 overs) en Luuk van Troost (4/27 in 7) goed voor de dag. Townley sterkste in GR Frankrijk saint-jean dangely - De NieUVV- Zeelander Ben Townley heeft gisteren de Grote Prijs van Frankrijk, de negende race om het wereldkampioenschap mo torcross in de MX1-klasse, ge wonnen. Hij was in Saint-Jean D'Angely in beide manches de sterkste. John Carew naar Olympique Lyon lyon - Olympique Lyon heeft de Noorse international John Ca rew overgenomen van de Turk se club Besiktas. Met de trans fer is een bedrag gemoeid van 7,65 miljoen euro. De aanvaller zal bij de Franse kampioen een contract voor vier jaar onderte kenen. fan onze verslaggever iannover - De FIFA heeft esloten dat alle spelers die olgend jaar deelnemen an het WK vooraf een artonderzoek moeten on- ergaan. De maatregel is et gevolg van het toene- lend aantal sterfgevallen ij voetballers door een cute hartstilstand, aterdag overleed de 28-ja- ge Hugo Cunha, een mid- envelder van Uniao Llei- a, tijdens een partijtje met rienden in Montemor-o- lovo. Pogingen hem te rea- imeren mislukten. De orzaak is waarschijnlijk en acute hartstilstand, blgens clubarts Amilcar ïlva, die Cunha onlangs iog had onderzocht, had lie geen gezondheids- lachten. nderhalf jaar geleden tierf de Hongaarse inter- ational Miklós Feher, in ienst van Benfica, tijdens en duel met Guimaraes. Ie vorige editie van de fonfederatie-beker werd in 003 overschaduwd door e plotselinge dood van larc Vivien Foé van Kame- Den. Ie dood van Foé was gi- ren precies twee jaar gele en en werd herdacht bij et duel Mexico - Argenti- ië, in de halve finale van e huidige Confederatie eker. De FIFA zei al sinds 000 preventieve maatrege- n aan het treffen te zijn egens de problematiek, s gevolg van enkele min er bekende ongevallen oor hartfalen. Recentelijk ondigde ook de Neder- mdse sportkoepel NOC SF een harttest aan. or Roel Wiche i haag/neurenberg - De Sta lls schitteren als paleizen, de ideskanzler is trots en het droomt al van de wereldti- Heel Duitsland kan niet chten op het WK voetbal, ar de marsroute van Die nnschaft stokt. dodelijke Braziliaanse aan legde zaterdag, in de halve ale van de Confederations pijnlijk de zwakke plekken i de jonge Duitse ploeg ot: 3-2. In de finale ontmoet zilië rivaal Argentinië, dat idco gisteravond na penalty's iloeg. een enerverend en passio- 1 gevecht in Neurenberg, de rise van de WK-finale 2002, den miljoenen Duitse tv-kij- i geconfronteerd met een :ld dat ze nog niet gezien lden. Teamchef Jürgen ismann, een jaar lang de edvolle presentator van een d-nieuws-show, stond pein- d tegen de dug-out. Vertwij- I, zo leek het zelfs. Maar n later zag hij weer als van- Is de zon schijnen. Duits- d, zo verzekerde 'Klinsi', ift niet te wanhopen. „Dit is e eerste teleurstelling. Maar hoeven ons nergens voor te schamen. We hebben heel lang gelijke tred gehouden met een absoluut topteam. De grote landen weten nu dat we eraan komen." Ook het Duitse volk lijkt nog niet in paniek te raken. Meteen na de nederlaag tegen Brazilië wees een enquête uit dat liefst 49 procent gelooft in een wereldtitel. Tegen beter we ten in, want de koele statistie ken geven geen enkele reden tot chauvinisme. Sinds 2000 heeft Duitsland nooit meer van een topland gewonnen. De treurige balans: veertien kra kers, tien nederlagen. Dat de fans toch in Die Mann schaft blijven geloven, is de ver dienste van bondscoach Klins- mann. De 108-voudig interna tional laat zijn equipe agressief en aanvallend spelen, met het hart. Het is, zo bleek zaterdag, niet genoeg om opgewassen te zijn tegen het superieure tech nische palet van een ploeg als Brazilië. Het thuisland domi neerde bij vlagen, maar werd afgetroefd toen hogeschool voetbal geëist werd. Vooral de Duitse defensie, toch al zwaar onder vuur, moest door het stof. Robert Huth voorop. De Chelsea-verdediger kwam han den en voeten tekort om de ontketende Adriano af te stop pen. Een penalty (de 2-1, benut door Ronaldinho) en de win nende treffer (3-2) waren het gevolg. Adriano scoorde ook de openingsgoal, uit een vrije trap. Duitsland kwam tussendoor, gedreven door de traditionele Kampfgeist, twee keer op gelij ke hoogte. Eerst kopte groeibril jant Lukas Podolski raak (1-1), zijn zesde goal in veertien inter lands. Captain Michael Ballack liet het scorebord naar de rust stand 2-2 zappen, via een pe nalty die hij zelf sluw versierd had. De Brazilianen, die af en toe weer een glimp van magie toonden, lieten zich echter niet overrompelen. Robinho, tever geefs begeerd door PSV, maakte indruk via een aantal onnavolg bare dribbels. Adriano impo neerde met dezelfde dodelijke doeltreffendheid die hij al een heel seizoen bij Inter laat zien. Het zadelde coach Carlos Al berto Parreira met een duivels dilemma op (wie wijkt straks voor vedette Ronaldo?), maar daar wilde hij zaterdag nog niet aan denken. De baas van de 'Canarinha' was veel te opge lucht dat het sambavoetbal ook vertaald werd in resultaat. Bra zilië had eerder niet kunnen winnen van Mexico (0-1) en Ja pan (2-2). VAN ONZE VERSLAGGEVER londen - Lindsay Davenport heeft op Wimbledon op forse wijze het door de organisatie ge hanteerde plaatsingssysteem gehekeld. De als eerste geplaat ste Amerikaanse verklaarde dat het bij de mannen wel goed was geregeld, maar bij de vrouwen niet. Volgens Davenport, die in middels de vierde ronde heeft bereikt, is te weinig rekening gehouden met de specifieke prestaties op gras. Daardoor had het zo kunnen zijn dat de gezusters Williams elkaar in de vierde ronde hadden getroffen. „Waarom is er onderscheid gemaakt", vroeg Davenport zich af na haar zege op de Russin Dinara Sarina. „Er zit geen logi ca in. Waarom andere regels voor mannen dan voor vrou wen. Ik begrijp er werkelijk niets van." Serena en Venus Williams zijn beiden tweevoudig winna res van Wimbledon. Door bles sures zijn ze in de ranking ech ter teruggeworpen. „Met die omstandigheden had rekening moeten worden gehouden", vond Davenport. „Het is teleur stellend voor iedereen dat Ve nus en Serena nu niet allebei ver kunnen komen. Het slaat wer kelijk nergens op." De Amerikaanse Jill Craybas voorkwam zaterdagavond ove rigens die vroegtijdige ontmoe ting tussen de beide Williams- zusters, door geheel onver wacht de als vierde geplaatste Serena uit te schakelen. Dat deed geen afbreuk aan de woor den van Davenport. Het ging haar om het principe. Bij de mannen is bijvoorbeeld Andy Roddick wel als tweede geplaatst, hoewel hij op de we reldranglijst vierde staat. Door slaggevend bij die beslissing was dat de Amerikaan op gras beter presteert dan de nummer twee en drie Lleyton Hewitt en Rafael Nadal. Davenport: „Venus daarente gen is als veertiende geplaatst, terwijl ze op het gras van Wim bledon een onberispelijke staat van dienst heeft. Neem nu bij voorbeeld (de Zwitserse) Patty Schnyder. Zij staat hier bij de toptien, terwijl ze op Wimble don nooit verder is gekomen dan de tweede ronde. Ik denk dat de mensen die het voor het zeggen hebben hier wat meer over hadden moeten naden ken." Foppe de Haan: In vier weken niets onverkwikkelijks meegemaakt van onze verslaggever Mark Caldenhoven kerkrade - Het Nederlands elftal voor voetballers tot 20 jaar nam zaterdag in Kerkrade na een dramatische ontknoping afscheid van het WK in eigen land. Mentor, coach en 'voetbalvader' Foppe de Haan, gisteren 62 jaar geworden, blikt terug én vooruit. Soms fel, dan realistisch. Als Foppe de Haan met zijn zeilbootje op het Friese water dobbert, zullen gevoelens van teleurstelling, trots en realiteits zin nóg om voorrang strijden. „Trots ben ik niet, nog niet, maar in mijn bootje zal ik deze dagen met veel genoegen en voldoening terugdenken aan de héle periode. Op de laatste vijf minuten na dan." Het zweet parelt in druppeltjes van zijn voorhoofd. Hij heeft tropendagen achter de rug, let terlijk en figuurlijk. Maar vooral de dramatische ontknoping te gen Nigeria, hebben voor rode koontjes gezorgd. „24 Penal ty's... Verschrikkelijk man." Verder is - en blijft - De Haan de nuchterheid zelve. „Ik ben heel rustig hoor. Ik had me voorgenomen zonder spanning aan het WK te beginnen. Dit is bijna het einde van een voet balleven, dus laat me ervan ge nieten. Zo heb ik het ook be leefd. Ik heb niet als een bok op de haverkist gezeten. Ook van daag niet." Foppe de Haan, mister Heeren veen, is opa. Maar de kleinkin deren van de inwoner van Ak- krum bestonden de voorbije weken uit een multicultureel gezelschap eigentijdse tieners met geschoren motiefjes in de kapsels, tatoeages en laptops. Maar waar voorganger Ruud Gullit het ongedisciplineerde gedrag hekelde van een enke ling, roemt de Fries de wissel werking en de mentaliteit van de I-Pod-generatie. „Vrijdag zat ik met de staf in Oisterwijk aan een tafeltje en zeiden we tegen elkaar: 'We hebben in vier we ken niets onverkwikkelijks mee gemaakt. En sommigen zijn belhamels, hoor. Maar iedereen bleek enorm professioneel, heel gestructureerd ook. Ze wisten heel goed met wat ze bezig wa ren. Prachtkerels zijn het. Dat gezeur over gebrek aan menta liteit moet nu maar eens op houden. Binnenkort pak ik een pen en schrijf ik alle spelers een mooi briefje. Ik wil de spelers laten weten wat ze voor me hebben betekend en op welke punten ze zich kunnen verbete ren. Een rapportje, ja." Het WK-jeugd is een leerschool geweest, zegt De Haan. „Ze be seffen nu dat profvoetbal écht een metier is, een bestaan waarvoor je stinkend je best moet doen en waarin niets van zelfsprekend is. Iedereen heeft een enorme stap voorwaarts gemaakt. Het zijn grote jongens geworden. Daar kijk ik nu mis schien wel met de meeste vol doening op terug. Nee, ik heb ze niet weerbaarder gemaakt. Dat hebben de omstandighe den gedaan. Ik houd de ver haaltjes, maar de spelers moe ten het doen. De omstandighe den spelen daar veel meer een rol in. De hitte, elke dag trai nen, de media-aandacht. In het begin zei ik: je moet 's middags je rust nemen. Dan keken ze me gek aan en zag je ze den- Foppe de Haan staat er verslagen bij na de uitschakeling. Foto: GPD/Peter Schols ken: we zitten toch boordevol energie. Tot het ritme zwaarder wordt en ze 's middags vanzelf gaan rusten." Het mes van zijn aanpak sneed aan twee kanten. „Ik heb er zelf ook veel van geleerd. Hun denkwijze, hun gedachtengang. Het maakt je wijzer." De cocktail van jong en ervaren bij de selectie en technische staf van Oranje Onder-20 leidde niet tot het beoogde doel. Fop pe de Haan legde de lat voor het toernooi op de halve eind strijd. Het bleek zaterdag een brug te ver. „Ik vond het geen overdreven doelstelling en vind nu ook niet dat we hebben ge faald. Als je zo'n ploeg in rede lijk korte tijd zo'n progressie ziet maken, kan ik niet anders dan tevreden zijn. Ik zei net nog tegen Aron Winter dat als ik de ze jongens twee maanden aan eengesloten onder mijn hoede had gehad, had ik ze wereld kampioen gemaakt." den haag - In het eerste oor logsjaar speelde Ajax een ge denkwaardige wedstrijd bij VUC; bij rust was het 6-0, mede dankzij briljant voetbal van de gebroeders De Harder. In de tweede helft kwam Ajax terug, tot 6-3, een kwartier voor tijd. En tot 6-5! Met nog twee minu ten te spelen kreeg Ajax een strafschop. Wie durfde? De net 20-jarige Joop Stoffelen, die nog een opwekkende mededeling kreeg van ploeggenoot Jan Schubert: „Als je 'm er niet in schiet, breek ik je poten." Stof felen scoorde, 6-6. Stoffelen, de voetballer met het brilletje, bleef in de jaren ema niet alleen de strafschoppen nemen bij Ajax, hij werd aan voerder en een dragende speler, als aanvallend ingestelde spil of linkshalf. Na de oorlog werden Rinus Michels en Cor van der Hart zijn ploeggenoten. De tweede vertrok in de zomer van 1950 naar Frankrijk om er prof te worden bij Olympique de Lil le, in december volgde Joop Stoffelen. De captain van Ajax werd na een wedstrijd tegen Racing Club de Paris benaderd en besloot ook beroepsvoetbal ler te worden. Joop Stoffelen 1921-2005 Het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen België (2-2) op 18 april 1948 in de Kuip. Staand van links naar rechts: Han Engelsman, Henk Schijvenaar, Piet Kraak, Jeu van Bun, Rinus Terlouw, Arie de Vroet. Gehurkt: Joop Stoffelen, Kees Rijvers, Faas Wilkes, Rinus Schaap en Abe Lenstra. Foto ANP Zijn interland-carrière zat er daarmee op, want de KNVB zet te beroepsspelers meteen op de zwarte lijst. Stoffelen had in no vember 1950 zijn twaalfde en laatste interland gespeeld. Hij was vijf keer aanvoerder van Oranje, maar toch geen onom streden international. Herman Kuiphof in de Sportkroniek (mei 1948): 'Stoffelen heeft zijn keuze te danken aan het falen van v.d. Engel in de oefenmatch tegen Rotherham en aan het (betreurenswaardige) feit, dat we niet dik in de goede kan- thalves zitten.' Zijn profperiode was een teleurstelling ('Sport om den brode is geen sport') en bleef beperkt tot twee clubs, na Racing voetbalde Stoffelen nog bij Toulouse. Dat was het. De KNVB had hem als internatio nal al in de ban gedaan, na te rugkeer in Nederland kreeg hij er nog een schorsing van drie jaar overheen, vanwege het profavontuur. Zijn talent als gangmaker kwam nog van pas toen hij trainer werd van de oud-internationals die op nieuwjaarsdag tegen de Ko ninklijke HFC spelen. In 1992 kwam aan die hobby een einde. Joop Stoffelen overleed in Lely stad, hij werd 84 jaar. Gael Monfils serveert in zijn partij tegen Mario Ancic. Foto EPA/Gerry Penny

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15