REGIO Onbespoten groente en scharrelende geiten bij biologische boert, Roeiers brengen laatste groet aan REM-eilan 'Plassengebied aantrekkelijk maken voor de toeristen' 'Ventilatoren langs de weg om vervuiling te spreiden' Rijen dik op de Baanderij Rustige speurtocht door tuinderij Groenland en drukte op boerderij 't Geertje door Marijn Roos voorschoten/zoeterwoude - Biologische boeren in Nederland hebben het afgelopen weekein de open huis gehouden. Op tuin derij Groenland in Voorschoten konden bezoekers met eigen ogen zien dat de aardbeien ook zonder chemische bestrijdings middelen hun plek onder de zon wisten te vinden. En op boerderij 't Geertje in Zoeterwoude bleek dat jonge geitjes graag melk uit een flesje drinken. De toekomst is onzeker voor tuinderij Groenland. Misschien wordt het bedrijf dat tussen Voorschoten en Leidschendam ligt namelijk volgend jaar wei land, omdat de gemeente dat wil. „Kunnen de rijke mensen vanuit hun villa's lekker ver weg kijken", zegt Walter van Haas teren. Met zijn vader Leo en zijn zus Anita zorgt hij sinds 6 jaar ervoor dat de onbespoten gewassen tot volle wasdom ko men. „Mijn vader werd destijds ontslagen en besloot dit stuk land te pachten." Al sinds zijn jeugd is Van Haas teren bezig met tuinieren. „Het was de hobby van mijn opa. Ik heb van hem geleerd hoe je zonder bestrijdingsmiddelen de planten moet laten groeien. Ik zou niet eens gif kunnen ge bruiken als ik dat zou willen. Daarvoor moet je een opleiding volgen." Nu het bedrijf mogelijk is ge dwongen de deuren te sluiten, moet Van Haasteren dus wel licht weer op zoek naar een nieuwe baan. Maar daar heb ben Joep (11), Thomas (12) en Arie (6) maling aan. Ze willen maar één ding: hun speurtocht voltooien. Met de ouders van Joep zijn ze een kijkje komen nemen op het bedrijf. Rennend en krioelend zijn ze op zoek naar antwoorden op vragen over de groenten en kruiden die op het terrein groeien. Joep bonkt alle kanten op. „We heb ben nog maar één antwoord nodig. Bij welke groente gebrui ken sommige mensen bonen kruid? We kunnen het nergens vinden." Terwijl de drie weer het terrein op snellen, struint Walter langs de konijnen. „De kinderen mo gen met ze knuffelen vandaag." Ja, de knaagbeesten hebben een geweldig leven bij de fami lie Van Haasteren. Met hun glanzende zwarte oogjes kijken ze hun eigenaar vol liefde aan. „Ze zijn 'voor de leuk' en voor de pan. Ze smaken goed hoor." De kippen op Groenland zijn er eerste instantie voor de eieren, maar ook hen rest uiteindelijk maar één graf: de soeppan. „Ze lopen namelijk te veel, krijgen ze spieren van, maar in de soep is dat wel lekker. Elke kip heeft 7 vierkante meter de ruimte." Verder hebben de Van Haaste- rens geen vleesdieren. „Als we iets anders willen, kopen we dat bij de Cl 000. Dit bedrijf is ook weer geen goudpot. Je kunt niet alles biologisch doen." Met een gewonnen lollie in hun mond zoeven de drie jongens voorbij. „Tuinbonen, dat was het antwoord! En 'natuurlijk' de oplossing van de hele puzzel." Ze racen naar de auto. De ou ders van Joep wandelen op hun gemak achter de zigzaggende sprinters aan. De enige bezoe kers van Groenland gaan weg. Nee, dan 't Geertje. Zijn we hier op een veehouderij of in een pretpark? Door de Geerpolder rijden de auto's af en aan. Op de parkeerplek is geen ruimte. Door de bezoekers zie je de boerderij bijna niet meer. Maar dat lijkt niemand te deren. Klei ne kinderen lopen af en aan met flesjes melk in hun han den. Ze zijn op weg naar de gei tenstal. Cato (6) en haar zusje Isabel (4) houden voorzichtig een flesje voor wat pasgeboren bokjes. Die zuigen echter met zo veel kracht dat de meisjes bijna omvallen. „Ik ben niet bang hoor," beweert Isabel nog. Zij staat achter het hek. Cato staat tussen de beesten in. Zij zegt niets. Moeder Lindy vindt het prach tig. „Wij wonen in Rotterdam en dan is het voor mijn kinde ren niet zo vanzelfsprekend dat ze met de natuur in aanraking komen. Maar ik wil dat ze we ten waar melk en eieren van daan komen. Dat daar beesten voor nodig zijn." Cato is daar inmiddels wel achter. Ze klimt opgelucht over het hek. De gei ten hebben geen belangstelling meer voor haar. Het flesje is leeg. Opeens schrikken de geiten op van een plaatselijke tornado. Joep en consorten zijn gearri veerd. Ook zij hebben de bees ten te drinken gegeven en nu rennen ze om de kudde heen en kruipen onder de geitjes door. „Ja, hier is het ook wel leuk." Maar toch kijken ze een beetje beteuterd. Wat is er aan de hand? „Nou, die geitjes zijn wel lief en zo. Maar ze hebben hier geen speurtocht." Fietsen langs veranderende A4 leiderdorp/hoogmade - VOOI' wie eens een keer op locatie uitleg wil over alles wat er rond de rijksweg A4 gebeurt, is er op woensdagavond 6 juli een fiets tocht langs de snelweg. Voor lichters van het informatiecen trum HSL/A4 geven tijdens de tocht uitleg over alle werkzaam heden rond Leiderdorp en Hoogmade. De tocht begint om 19 uur bij het informatiecen trum en duurt ondanks de kor te afstand van 2 kilometer on geveer 2 uur. Deelname is gra tis, maar wie mee wil wordt wel verzocht zich uiterlijk een dag van tevoren telefonisch op te gevén: 071-5424054. den haag/leiderdorp - Langs drukke verkeerswegen zoals de A4 kunnen grote ventilatoren de uitlaatgassen verspreiden. Daardoor neemt de luchtver vuiling in aangrenzende woon wijken aanzienlijk af. Dat blijkt uit een onderzoek dat TNO uit voert op een aarden wal langs de Al5 bij Rotterdam. De eerste resultaten zijn volgens een Haags CDA-raadslid zo bemoe digend dat zij pleit voor plaat sing van de windturbines in de omgeving van de wijk Ypen- burg. De molens zouden ook uit komst kunnen bieden in Lei derdorp. Aan weerszijden van rijksweg A4 liggen omvangrijke bouwprojecten stil, die samen W4 worden genoemd, doordat de luchtkwaliteit niet voldoet aan Europese normen. HDC 973 ssap mm maandag 27juni 2005 leiderdorp - Voor de laatste keer tastte de gemeente Leiderdorp in de buidel om het jaarlijkse sportevenement op de Baanderij tot een succes te maken. Hoewel organisator Michel de Lange elke financiële aderlating betreurt, denkt hij wel dat dit grote feest in Leiderdorp, dat gisteren weer over de 20.000 bezoekers trok, zich zelfstandig kan bedruipen. „Sport in combinatie met een markt, een braderie en mooie optredens", noemt hij een succesformule. „Als je ziet hoeveel mensen dit evenement, dat nu voor de zesde keer op de Baanderij wordt georga niseerd, op de been brengt, moetje altijd doorgaan. „Sponsors smullen hiervan. Ze gaan ervoor in de rij staan", zegt De Lange tactisch. En niet alleen de boysband Men2B kreeg veel aandacht, de rijen stonden ook bij de dans- demonstraties, de duikvereniging, de pony's, de plantenmarkt, de vette worsten en de biertap. En tegen vijven filerijdend naar huis. Foto: Hielco Kuipers door Marieta Kroft regio - Een groepje 'mooi-weer- fietsers' volgt het Braassemer- meer. Bij het 'recreatieve trans ferium' ter hoogte van het Pad- degat zetten de toeristen hun fiets neer om met de watertaxi verder te gaan. De veerpont brengt ze naar het restaurant aan de drijvende steigers mid den in de plas. Na een versnape ring brengt de watertaxi ze te rug aan wal en ze fietsen weer verder. Hans Broekmeulen, gees telijk vader achter talloze recrea tieplannen in de regio, popelt om van het Zuid-Hollandse plas- sengebied een tweede Friesland te maken. „Het gebied kan aan trekkelijker worden voor toeris ten." De Sassenheimer, oud-VW-di- recteur van Noordwijk; zit op deze zonovergoten doorde weekse middag op een bankje langs de Galgekade in Roelof- arendsveeh. Zijn blik is gericht op het Braassemermeer. Zo'n twintig bootjes varen er. „Het valt me niet tegen. Maar het zouden er gemakkelijk zo'n vijf tig kunnen worden, als je het maar aantrekkelijk genoeg maakt. Er moeten veel meer aanlegsteigers komen. En we moeten initiatieven voor horeca en jachthavens ondersteunen. Het Braassemermeer moet, al dus Broekmeulen, een onder deel worden van het Zuid-Hol landse plassengebied. Door goede afstemming van de facili teiten wordt het plassengebied aantrekkelijker voor waterrecre anten. De projectleider pleit er daarom voor om het beheer van de plassen onder één noe mer te brengen. Nu bepalen de aangrenzende gemeenten, de provincie Zuid-Holland en het Hoogheemraadschap van Rijn land wat er met hun plas moet gebeuren. Waterrecreanten zouden moeten beschikken over een folder met daarin alle gegevens van bijvoorbeeld de Nieuwkoopse Plassen, het Braassemermeer, de Kagerplas- sen en de Westeinder Plassen, inclusief de tussenliggende •vaarwegen." Maar door het ver snipperde beheer komt er vol gens Broekmeulen nu te weinig van de grond. „Het is net hoe een wethouder tegen recreatie aankijkt." Zo'n overkoepelende club is er nog niet en dus doet Broek meulen voorlopig nog zaken met vooral de betrokken ge meenten. Zo werkt hij in op dracht van Alkemade en Ja- cobswoude aan recreatieplan nen voor het Braassemermeer. Hij noemt zich projectleider en geen adviseur. „Ik adviseer, ga achter de subsidies aan en voer uit. Ik verkoop geen gebakken lucht." Veender Ton Wetselaar zwemt in de Braassem met zijn hond. Als hij opvangt dat Broekmeu len plannetjes maakt voor het gebied, haakt hij er gelijk op in. „Het is slecht dat hier langs de Braassem nergens een normale zwemplaats is. Ik kan nog wel in het water komen, ma kind van twee niet. Er lij overal stenen op de bod Broekmeulen is het roei e met hem eens, maar ste :1 gerust. Hij is er namelijk 2 bezig. „Die zwemplaats t ergens langs de Galgeka dit jaar of anders volgen Het wordt net zo'n strar r bij de Kleipoel in Rijpwe Voor de aanleg van een j voersknooppunt voor toe (recreatief transferium) Broekmeulen aan het sc land De Tengnagel in W 2 mond en het Paddegat t Woubrugge en Roelofar veen. „Automobilisten 1 zo snel mogelijk hun au f keren en op de fiets of 1( j verder kunnen gaan. Oo de bezoeker hiervandaa watertaxi stappen om n drijvende restaurant te j om naar bijvoorbeeld R woude of Woubrugge te Een prachtige plek voor transferium is, aldus Br< meulen, ook het HSL-in tiecentrum in Leiderdoi tomobilisten kunnen va A4 hun auto direct park met de boot de Kagerpl:1 het Braassemermeer op Of ze zouden met een ti 1 fiets het achterland in k trekken. „Voor de geme Leiderdorp heeft het nif hoogste prioriteit, maar1 houder Molkenboer vin het er eens moet komer De Sassenheimer wil aac slag. Het wachten is ech' leen nog enkele weken sidie, die uit allerlei potj komen. 1 'We wilden erheen voor het te laat is' door Gerard Baas katwijk - Elf Katwijkers stap ten zaterdagochtend in hun sloep om voor de allerlaatste keer een rondje om het REM- eiland te roeien. „Dat was ons drie jaar geleden ook gelukt", zegt Arie Kuyt, voorman van de sloeproeiers. „We hadden begrepen dat het einde voor het REM-eiland in zicht is, dus we wilden erheen voor het te laat is. Om als het ware af scheid te nemen." Het viel een klein beetje tegen. „De golven waren hoger dan verwacht. We hebben een aan tal keer water gemaakt, maar we hebben het gered. We zijn op geen enkel moment in ge vaar geweest", aldus Kuyt. Voor de zekerheid werd vooraf de redders van de KNRM ge vraagd een oogje in het zeil te houden. Dat kon, zegt de voorlichter van de Katwijkse reddingsbrigade Arie van Dijk. „Deze mannen zijn door de wol geverfd. Ze hebben on langs meegedaan aan de wed strijd Harlingen-Terschelling en hebben ervaring op het IJs- selmeer en op de Waddenzee. Dan weet je wel wat veilig wa tersporten is. Dus we wilden wel meewerken." Er was alleen een voorwaarde: als er elders alarm was, zou den de sloeproeiers het in hun eentje moeten zien te redden. Dat had nog slecht kunnen af lopen, want de mannen van de KNRM moesten 's middags een Katwijks zeiljacht bijstand verlenen. „Van het 10-meterjacht The Stand was de mast gebroken", zegt Van Dijk. „Dat gebeurde toevallig in de buurt van het REM-eiland. Het jacht kon op de motor terug naar Scheve- ningen, maar omdat er een lijn onder het jacht was terechtge komen, wilden ze de KNRM in de buurt hebben. Met het jacht is alles goed gekomen, mede door die mensen zelf. Die waren ter zake kundig en hadden alle nodige maatrege len getroffen. Dat zie je niet al tijd." Met de sloeproeiers, die toen al hoog en droog in Katwijk zaten, kwam het ook goed. Zelfs zo goed dat zij hun eigen record, 21 kilometer in 4 uur, met bijna een uur braken. „Hoewel het toen een stuk soepeler ging, ging het nu veel sneller", aldus schipper Kuyt. „Dit was een fantastisch resul taat en een mooie training voor de rest van het seizoen." De mannen van Kuyt, die za terdag werden bijgestaan door twee roeiers van de Katwijkse sloeproeivereniging Ferox, doen mee aan de landelijke competitie. „Het is een sport die enorm in opkomst is. jaar komen er nieuwe slo bij. We varen per seizoen grote wedstrijden, waarv er inmiddels vier achter hebben, zoals Harlingen schelling waar je met zijr tegelijk start en een rond door de Amsterdamse gr ten, dat je moet vergelijk met een tijdrit bij het wie nen. Na de bouwvak gaa competitie weer verder, wij zijn nu al in vorm." Op dit moment staat de van Kuyt op de veertienc en daarmee laat hij veel currenten achter zich, w! zijn 140 sloepen in de co titie. Het REM-eiland en de sloeproeiers zagen elkaar zaterdag voor het laatst. Foto: Arie van Dijk Biologisch landbouwer Leo van Haasteren geeft op zijn Groenland uitleg over onbespoten gewassen. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10