axima evalt van ochtertje Hype rond vermist meisje Leidsch Dagblad am pas woensdag bekend Rumsfeld: Strijd Irak duurt lang Vetzucht kost VS miljarden ergunning bij houden li uitheemse dieren' Doe fneii aan het spel van uw l&ani LcLid de Tour de France Koekhapreclame kwetst Masai Een kus voor de kampioen t i Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 maandag 27 juni 2005 Dagblad BUITENLAND Zege Ahmadinejad is nachtmerrie voor Amerikanen Een deceptie voor Oranje die niet zo maar over waait Filmtop aan het werk bij boekhandel nze verslaggeefster aag - Prinses Maxima heeft de afgelopen nacht in het Haagse vo-ziekenhuis doorgebracht met haar dochtertje, van wie zij middag 14.40 uur is bevallen. Van alle zijden werd verzekerd niets aan de hand was, maar dat moeder en dochter alleen in ekenhuis bleven om uit te rusten. ddags om half vijf had prins Willem-Alexander ochter via de televisieca- aan het Nederlandse ;etoond. „We hebben er een prachtige, gezonde van een dochter bij", zei itse vader. Volgens de be ende gynaecologe, M. s, was de bevalling har ms en zonder complica- ■rlopen. Méxima was gis- ïtend om negen uur op- nen in het Bronovo, nadat :eën 's nachts waren be- :n. lurlijk waren de ouders "jeetje gespannen, dat is aal. Maar verder was het iele leuke dag", zei Smeets. het tweede kind gaat de ling meestal wat sneller, as ook bij Méxima zo." rarts J. Kreijnen meldde i prinses bij geboorte 3490 woog bij een lengte van ïtimeter. Een flinke baby isoluut niet te klein', aldus ts. Smeets en Kreijnen in op verzoek van prinses ma bij de bevalling gehol- Beiden assisteerden ook geboorte van Amalia. jjlam van het meisje is nog el lekend. Pas woensdag, als er. n-Alexander zijn dochter gaat aangeven bij de burgerlijke stand, wordt duidelijk hoe zij heet. Het prinsesje staat achter haar vader Willem-Alexander en zusje Amalia derde op de lijst van mogelijke troonopvol gers. Prins Constantijn is vier de, gevolgd door zijn kinderen Eloise en Claus-Casimir. Even voor vieren arriveerden de ouders van prinses Méxima sa men met kleindochter Amalia bij het ziekenhuis. Vader Zorre- guita was er bij de geboorte van Amalia niet bij wegens ver plichtingen in het buitenland. Koningin Beatrix arriveerde la ter, omdat zij uit Duitsland moest komen, waar zij zaterdag een borstbeeld had onthuld van prins Claus. Minister-president Balkenende heeft gisteren de officiële felici taties uitgebracht namens het Nederlandse volk. „Wij hopen dat de Prins van Oranje en prinses Maxima deze dagen in alle rust voluit kunnen genieten van hun jonge gezin." In het felicitatieregister van de Rijksvoorlichtingsdienst stroomden de gelukwensen binnen. Pagina Binnenland: Nieuwe Oranjetelg eerste reserve Kroonprins Willem-Alexander toont zijn 'prachtige, gezonde wolk van een dochter' aan het Nederlandse volk. Foto GPD: Evert-Jan Daniels nr 43874 losse nummers 1,20 zaterdag 1,70 bagdad - De Amerikaanse mi nister van defensie Donald Rumsfeld verklaarde gisteren in een tv-in terview dat de Ameri kaanse strijdkrachten het verzet in Irak niet zullen verslaan, maar de weg vrij zullen maken voor de Irakezen om een op stand neer te slaan. Ook al duurt deze tien jaar of langer. Zijn opmerkingen kwamen na een nieuwe dag vol bloedver gieten. Bij drie zelfmoordaan slagen kwamen meer dan 30 mensen om het leven. Onder hen opnieuw veel politiefunc tionarissen. „Een opstand zoals van deze soennieten kan een aantal jaren doorgaan. Dit soort revoltes heeft de neiging vijf, zes, acht, tien of twaalf jaar te duren. Bui tenlandse troepen zullen zo'n opstand niet onderdrukken", zei Rumsfeld. „We gaan een omge ving scheppen waarin het Iraakse volk en de Iraakse vei ligheidsorganen de strijd tegen de opstand kunnen winnen." Chicago - De medische kosten als gevolg van overgewicht zijn in de Verenigde Staten in vijf tien jaar vertienvoudigd tot ruim 36 miljard dollar (30 mil jard euro). De medische kosten als gevolg van overgewicht zijn in de Ver enigde Staten in vijftien jaar vertienvoudigd. Dat blijkt uit onderzoek waarvan het Ameri kaanse vakblad Health Affairs de resultaten vandaag heeft ge publiceerd. Tussen 1987 en 2002 nam het totaalbedrag dat werd uitgege ven aan behandeling van ge zondheidsproblemen door obe- sitas toe van 3,6 miljard tot 36,5 miljard dollar. Dat is 11,6 pro cent van alle uitgaven aan ge zondheidszorg. (advertentie) 'eet Vogels jln iaag - Mensen die uit- m(se dieren willen houden, a daar een vergunning aanvragen. Dat vindt le-Kamerlid Ormel (CDA), n er zeker van te zijn dat n dieren goed verzorgen in isvesten. „Die vergunning n ze alleen als ze over vol- ie kennis van het houden e dieren beschikken en als n isvesting goed is geregeld. d dat mensen een aap in ^efioi in de huiskamer hiel- mt ïoet voorbij zijn." ren van politieke strijd is ter Veerman van land- overstag gegaan en heeft 01 fd in 'oktober of novem- en 'positieflijst' voor huis- nge i te publiceren. Dat is een lijst waarop staat welke dieren als huisdier ge houden mogen worden in Ne derland. Binnenkort mogen particulieren dus geen dieren als poema's of beren meer hou den. „Er was echt een wildgroei van dieren die gehouden wer den", vindt Ormel. „Hoe exoti scher hoe leuker leek het wel. Maar niet ieder dier is een huis dier, dus het is goed dat daar nu naar gekeken wordt." Uitgangspunt voor die lijst was de vraag of het welzijn van de dieren lijdt onder de gevangen schap. Zelf wilde Ormel nog wat verder gaan. „Ik vind dat je ook dieren die gevaarlijk zijn voor de mens of die bij ont snapping een gevaar zijn voor inheemse diersoorten zou moeten verbieden." U kunt tot 1 lult 23.59 uur inschrijven. KUk voor meer Informatie op www.lektschdagblad.nl/tourdekans en schrijf u In. F W Oproep in Oost-Afrika tot boycot van Peijnenburg van onze verslaggever den haag - De Masai-gemeen- schap in Oost-Afrika is woe dend op de Nederlandse koek fabrikant Peijnenburg vanwege een tv-reclame waarin Masai- krijgers koekhappen. De Masai roepen het Nederlandse pu bliek op tot een boycot van Peijnenburgkoek. Vooraanstaande leden van het Masai Civil Society Forum wa ren afgelopen week in Den Haag voor een congres van de UNPO, de Verenigde Naties van landen en volkeren die niet door de VN worden erkend. Tij dens dat verblijf stuitte de dele gatie op de commercial met de koekhappende krijgers. „Wij veroordelen dit misbruik van onze cultuur ten zeerste en we eisen de nederige excuses van de fabrikant die door het ver krachten van onze tradities mil joenenwinsten maakt," aldus delegatieleider Joseph Ole Si mei gisteren in Den Haag. Hij zegt zo snel mogelijk ophelde ring van Koninklijke Peijnen burg te eisen. In de televisiereclame springt een rijtje Masaikrijgers onder een touw met sneetjes ontbijt koek. De voice-over in de recla me vertelt tegelijkertijd dat de Masai hun beroemde spring- kunsten te danken hebben aan een Brabantse pater die daar in 1883 het happen naar Peijnen burg zou hebben geïntrodu ceerd. Dat uitgerekend het springen van de Masai voor een grap wordt gebruikt, kwetst de gemeenschap heel diep, weet Ole Simei. „Dat springen maakt onderdeel uit van een bijzonder initiatieri tueel, dat wij maar heel zelden uitvoeren. Bij het ritueel gaan jonge mannen over naar een volgende levensfase. Dit is zo beledigend voor onze mensen." Media in hoogste versnelling bij menselijke drama's ordt een prachtige zomerdag innige perioden en weinig wind. !en zwakke tot matige noor- id wordt het niet veel warmer I fcn graad of 19 op Texel en 23 in leving van Utrecht. Morgen be- T)k droog en zonnig te verlopen wordt dan iets warmer. van onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De verdwijning van Natalee Holloway op Aruba is in de VS al weken groot nieuws. En telkens als het Ame rikaanse tv-nieuws in de hoog ste versnelling gaat voor een 'menselijk drama' blijkt de hoofdpersoon jong, blank en blond te zijn. Natalee Holloway (18) uit Ala bama is de laatste obsessie van zenders als Fox, CNN en CBS, sinds ze in de nacht van 30 mei is verdwenen. Als je naar het nieuws kijkt, zou je kunnen denken dat er een epidemie is van blanke vrouwen die verdwijnen. Het is allemaal een beetje overtrok ken, uit zijn verband gerukt", zegt Dori Maynard, voorzitter van een instituut dat streeft naar gelijkwaardigheid van minderheden bij de media. Holloway was met honderd schoolgenoten en enkele toe zichthoudende ouders met va kantie op Aruba. Ze is voor het laatst gezien toen ze een nacht club verliet met drie jongeman nen. Vijf mensen zijn gearres teerd, onder wie een Neder landse rechter en zijn zoon, die de hoofdverdachte is. De rech ter is vannacht vrijgelaten. Wat maakt Holloway zo bijzon der? Het is haar aansprekende verhaal, zeggen eindredacteu ren van Amerikaanse nieuws programma's. In de huidige 24- uurs nieuwscultuur moet de tijd vol gepraat worden, zegt Tom Rosenstiel, directeur van het 'project voor uitstekende journalistiek'. „De pers, vooral kabelzenders en ochtendpro gramma's op tv in de VS zoeken naar verhalen die in de formule passen." Dat is gemakkelijke, emotionele tv, aldus Rosenstiel. De hoofdrol in de nieuwsdra- ma's wordt bijna altijd opgeëist door blanke meisjes. Hoe aan trekkelijker, hoe groter de kans op media-aandacht, meent Ro senstiel. Maynard stelt dat de nationale media in de VS door een blanke bril kijken en moei lijk in beweging te krijgen zijn als er een zwarte öf Latino landgenoot verdwijnt. Verdwij ningen in arme milieus worden onbewust sneller in verband gebracht met criminaliteit of drugs en als minder 'uitzonder lijk' beschouwd. Waar het volgens Maynard op neer komt is dat de mensen die op de redactievloer de beslis singen nemen blank zijn, uit de middenklasse komen en zich laten leiden door wat dicht bij hun belevingswereld staat. Een meisje van achttien dat de bloemetjes buiten zet op een tropisch eiland. „Dat kan je kind zijn, of een familielid. Dat is de wereld die ze kennen." Twee jongetjes weggelopen en verdronken zwanenburg/heemstede - In het weekeinde zijn in Zwanen burg en Heemstede twee jonge tjes verdronken. Een knaapje van twee jaar werd gisteren ver mist bij het volkstuinencom plex nabij Seevank in Zwanen burg. Politie en brandweer von den hem kort daarop in een meertje. Hij is gisteravond in het VU Medisch Centrum in Amsterdam overleden. Een 14 maanden oude peuter uit Heemstede overleed zaterdag in een ziekenhuis nadat hij vrij dagavond in de achtertuin aan de aandacht van zijn ouders was ontsnapt. De peuter klom over een hekje en viel in een sloot. De vader startte direct de reanimatie, later geholpen door politie en ambulancepersoneel. In het ziekenhuis bleken die pogingen vergeefs. Oudste raadslid houdt ermee op roden - De 'nestor van Noor denveld' en voor zover bekend het oudste gemeenteraadslid van Nederland, de Drent Jaap Oosterwijk, houdt ermee op. Vrijdag wordt de fractievoorzit ter van de Onafhankelijke De mocraten Noordenveld (ODN) 86 jaar. Zijn partij telt twaalf le den en heeft één zetel in de raad van de gemeente in het noorden van Drenthe. Complete chaos in het Land van Ooit den bosch - Het pretpark het Land van Ooit in Drunen is gis termiddag vroegtijdig gesloten wegens een veel te grote toe stroom van bezoekers. Door de enorme toeloop, mede door een gratis-kaaitjesactie van Kruidvat, was enkele uren na opening al het maximaal toege stane aantal van negenduizend bezoekers bereikt. Volgens de Ooit-directie hebben zo'n zes duizend mensen die gisteren onderweg waren het park niet kunnen bereiken. Op de A59 stonden flinke files. Politie redt kind uit snikhete auto santpoort-noord - In een snikhete auto hebben voorbij gangers gisteravond een kind aangetroffen aan de Duin en Kruidbergerweg in Santpoort. Omdat het geen tekenen van leven vertoonde, alarmeerden ze de politie. Die sloeg ruiten van de auto stuk en hielp het kind naar buiten. Terwijl het kind weer wat op adem kwam, arriveerden de ouders uit Haar lem. Deze werden door de agenten op de vingers getikt voor hun onverantwoordelijk gedrag. De leeftijd van het kind was gisteravond niet bekend. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, EL, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M/D V Naam: Adres: Poetcode: I Geboortedatum: I Bank/giro* I Handtekening: Mk de envelop naar I afd. Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 08OO-1711 (gratis) vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Oi Dagblad rotterdam/lisse - Sebastian Langeveld krijgt een dikke zoen van zijn vriendin Sabine Schoone. Oe 20- jarige Lissenaar won zaterdag in Rotterdam het NK wielrennen bij de beloften. Langeveld sprong in de slot fase van de koers naar de kopgroep en bleef in de sprint zeven medevluchters voor. Het zilver ging naar Rei- nier Honig uit Alkmaar, het brons was voor Johnny Hoogerland uit Yerseke. Bij de beroepsrenners won Le on van Bon. Achter hem won Steven de Jongh de sprint om het zilver. Foto: GPD/Wouter Borre 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1