De lange mens over het hoofd gezien 'De traditionele oogtest is niet echt maatgevend' Steeds een beetje groter Meer lasten dan lusten van lichaamslengte Nieuwe lasers nauwkeuriger Onderzoek naar zicht brildragers ZATERDAG 25 JUNI KUNT U DIT LEZEN? Nederlanders zijn de langste mensen ter we reld. Gemiddeld meet de Nederlandse man 183,2 centimeter, de gemiddelde Nederlandse vrouw is 170,6 centimeter. 'Klomploos', meld den de Amerikaanse media, toen onderzoeker John Komlos deze gegevens onlangs bekend maakte. Het einde lijkt nog niet in zicht: jaarlijks wordt de gemiddelde Nederlander, naar schat ting, nog zo'n 1,2 millimeter groter. John Komlos, werkzaam aan de Universiteit van München, is dé autoriteit op dit gebied in de wereld. In de wetenschap heet deze disci pline de antropometrie. Volgens zijn gegevens is er sprake geweest van een heuse inhaalslag door de Nederlanders. Tot halverwege de jaren veertig waren de Amerikanen de langste men sen ter wereld, maar inmiddels zijn zij gemid deld zéven centimeter kleiner dan wij. Na de Nederlanders volgen de Noren en de Zweden op de plaatsen twee en drie. Bij het noemen van die twee landen doemt meteen het begin van de verklaring op: net als Nederland zijn Noorwegen en Zweden wel vaartsstaten met een uitgebreid en voor ieder een goed toegankelijk zorgstelsel. Die paar centimeters extra van ons worden toegeschre ven aan het gegeven dat hier veel zuivel, en dan nog eens verse zuivel ook, wordt gegeten en gedronken. Vergelijk dat eens met Amerika, aldus Komlos: „Zo'n veertien procent van de Amerikanen heeft helemaal geen ziekteverzekering, en wie het wel heeft, is meestal niet zo goed gedekt als hier in Europa. Zo'n 35 miljoen Amerika nen leven onder de armoedegrens. In Neder land bestaat er wel een uitstekend zorgstelsel, bijvoorbeeld in de prenatale zorg. Bovendien is het inkomen er gelijkmatiger verdeeld dan in Amerika." Komlos denkt overigens niet dat de Nederlan ders tot in het oneindige zullen doorschieten. Volgens hem is de nu bereikte lengte zo'n beetje het maximaal haalbare. Worden de mensen nog langer, dan laten de statistieken zien dat er meer sterfte en gezondheidsproble men optreden, bijvoorbeeld door de extra druk die op de ruggenwervels komt te staan. J Lange mensen krijgen lang niet altijd de ruimte die ze nodig hebben. Want waar de Nederlander blijft groeien, blijft goede regelgeving uit. De Stichting Lange Mensen Nederland wil daar wat aan doen. „We laten ons in een ongezonde positie dwingen, daar moeten we ons tegen verzetten." Rob Bruintjes: Als je te lang bent, heb je in wezen gewoon pech gehad." foto ceD/Harmen de jong te bescheiden geweest. We laten ons in een ongezonde positie dwingen, het wordt tijd dat we ons daar tegen verzetten." Dat lijkt een kwestie van tijd, want als er domweg meer komen, ont staat er misschien vanzelf een leger van lange Nederlanders, om de fei len in de regelgeving te bevechten. Soms lukt dat al. Bruintjes noemt bijvoorbeeld het onlangs genomen Bouwbesluit, dat dit najaar van kracht wordt. Volgens dat besluit worden bij nieuwbouwwoningen al le deuropeningen standaard 2 meter 30 hoog, terwijl de hoogte van een verdieping omhoog gaat van 2 me ter 40 naar 2 meter 60. Voor verdere aanpassingen is een wellicht onvermoed bondgenoot schap gesloten. De Stichting Lange Mensen heeft samenwerking ge zocht met de Belangenvereniging van Kleine Mensen, en met twee verenigingen voor mensen met overgewicht. „Wij zijn nu bezig juist te kijken waar wensen overeen komen. Een rolstoelgebruiker heeft baat bij een drempelvrije toegang en een brede deur, terwijl een brede deur ook weer nodig is voor te zwa re mensen. Je zou ook zo kunnen bouwen dat het heel eenvoudig is een extra grote kamer te maken door een muurtje uit te breken." „Dat is dan zowel voor heel lange als voor heel dikke mensen toepas baar, en bijvoorbeeld ook weer voor gehandicapten. Kleine mensen kun nen dan gewoon de kamers intact laten. Het gaat er gewoon om het zo te bedenken, dat alle groepen in de ze samenleving goed tot hun recht kunnen komen." LUUK KORTEKAAS gentig graden te kunnen zitten met je benen. Probeer dat maar eens. Daar schrikken ze van. In een colle gebank kan een normaal mens al niet eens zitten, laat staan die enor me studenten van tegenwoordig. Ze zitten gewoon helemaal opgevou wen naar college te luisteren." „Technisch gesproken: een lang mens zit op zijn heiligbeen, en niet op zijn zitbeen, wat eigenlijk zou moeten. Dat betekent datje wat vroeger dan gemiddeld aan de her nia toe bent en al vroeg op intensie ve fysiotherapie bent aangewezen." Neem het vliegtuig. „Dat gaat ei genlijk niet. De ruimte die er tussen de gewone stoelen zit, is veel te krap. Je moet haast wel business class vragen, wat natuurlijk zo zijn prijs heeft, en dat ruim van tevoren. Ik vraag altijd een plattegrond van het vliegtuig. Als het zogenaamd niet gaat, laat ik ze een oplossing zoeken. Dan zeg ik dat ik wel blijf staan. Dat mag volgens de regels weer niet. Eigenlijk overtreed ik met gewoon zitten de regels ook al, want dan zit mijn achterste niet op de zitting en dat is ook verboden." Uiteraard heeft lengte ook zo zijn Als er dan toch één ding is waarin een klein land groot kan zijn: naar schatting 600.000 Nederlanders zijn langer dan 1 meter 93. Hoe opmerkelijk ook, dit wordt nogal eens over het hoofd gezien. Rob Bruintjes (53) uit Blaricum probeert daar wat aan te doen. Hij steekt nog een forse kop uit boven de gemiddelde lange Ne derlander. Met zijn 2 meter 21 staat hij in de top-10 van langste mensen van het land. Als voorzitter van de Stichting Lange Mensen Nederland en eerste man van de European Federation of Tall People maakt hij zich sterk voor betere regelgeving voor de lan ge medemens. Dat is bittere nood zaak, meent hij: „Het land met de langste bevolking heeft maar mini male regelgeving. Op termijn leidt dat tot grote problemen voor de Ne derlandse volksgezondheid." Om zijn verhaal te verduidelijken, begint hij met een vergelijking met een giraffe. „Een giraffe kan heel goed leven met zijn lengte. Zet hem in een te kleine ruimte en alles gaat verkeerd functioneren. Zo'n beest wordt dan helemaal gek." kleine voordeeltjes. Bruintjes: „Als ik met iemand ruzie in het verkeer heb en ik stap uit, dan is het snel opgelost. Als er al sprake is van agressie, is dat meteen weg. Deze lengte geeft je toch een natuurlijk overwicht: op straat word ik niet zo snel lastig gevallen, en bij grote ma nifestaties kan ik me goed oriënte ren." In de meeste gevallen is zijn lengte echter meer last dan lust. Neem bij voorbeeld zijn stoel: „Die is hele maal op mij toegesneden, maar kost wel tweeduizend euro meer dan een gewone stoel. Als je gezond wilt blijven, heb je wel zo'n stoel nodig. Als je te lang bent, heb je in wezen gewoon pech gehad." Bescheiden Toch blijkt het voor lange mensen in de praktijk moeilijk een vuist te maken. „De lange mens is van natu re wat schuchter. Het is misschien een vooroordeel, maar mijn erva ring is dat kleine mensen erg goed van zich afkunnen bijten, terwijl lange mensen zich haast verlegen opstellen. De lange mens is te lang Het langste land ter wereld, wil hij maar zeggen, is helemaal niet inge richt op de lengte van zijn inwo ners. De Angelsaksische kranten, waarin hij met regelmaat wordt op gevoerd, weten daar wel raad mee: „Hij voelt zich als Gulliver in het land Liliput." Dat is misschien al te beeldend, maar steevast stuit hij zelf op de grenzen van de gemiddel de norm, terwijl de buitenwereld daar maar nauwelijks weet van heeft. Een voorbeeld: „Straks ga ik naar Amsterdam om te spreken voor een groep fysiotherapeuten in oplei ding. Zij krijgen er straks mee te maken dat Nederland steeds langer, en steeds zwaarder wordt. Vroeg of laat komen de te lange en te zware mensen op hun tafel terecht, omdat hun lichaam het niet meer aan kan. In de praktijk blijken ze er helemaal niet zo veel van af te weten." Opgevouwen „Het eerste wat ik daar zo meteen ga zeggen, weet ik nu al: Kijk eens goed naar de collegebanken, jon gens. Je hoort in een hoek van ne- Ying-Khay Nio heeft patiën ten die een zogenoemde La- sik-laseroperatie hebben on dergaan tussen 1996 en 1998 vergeleken met gezonde kij kers en brildragers. De con clusie was dat het zicht na de Lasik slechter is. Maar dat be tekent niet dat hij alle lasero peraties afraadt. De Lasik-operatie is een vrij oude laser-methode. Nieuwe lasers zijn nauwkeuriger ge worden en benadelen de oog optiek en dus ook het beeld minder. „Maar dan nog hangt het er van af hoe je omgaat met het veranderde beeld. Sommige kritische mensen die erg gehecht zijn aan hun oude vertrouwde beeld, passen zich minder makkelijk aan. Kijk maar eens hoe verschillende er ge reageerd wordt op een multi- focale bril: de een zweert er bij, de ander vindt het ellen de. Aan de andere kant zijn er mensen die een bril of con tactlenzen zo hinderlijk vin den dat ze het op de koop toe nemen om minder contrast in hun beeld te zien." Kunt u deze nog lezen? En deze? De patiënt tuurt naar een wit bord met zwarte letters en probeert de kleinste lettertjes nog te lezen. Dat is niet de beste methode, volgens oogarts Ying-Khay Nio. Elke opticien en oogarts ge bruikt de methode met zwarte letters op een witte achtergrond om de sterkte van bril en con tactlenzen te bepalen of om het succes van een laseroperatie te meten. „Maar die methode zegt in feite weinig over het zien in het dagelijks leven", zegt Ying- Khay Nio. „Contrastgevoeligheid en scherptediepte blijven onder belicht." Nio promoveerde onlangs aan de Rijksuniversiteit Groningen op een onderzoek naar de verschil len in zicht tussen brildragers, contactlensgebruikers en men sen die een laseroperatie hebben ondergaan. Geen enkel alterna tief bleek het beter te doen dan de aloude bril, is een van zijn conclusies. En alle fouten in het oog wegpoetsen met operaties is helemaal niet verstandig omdat dan de scherptediepte minder wordt. Met de methode van het kijken naar zwarte letters op een wit bord lukt het bijvoorbeeld wel om dat ene bord erg scherp te krijgen. Superscherp Maar in werkelijkheid kijken mensen niet alleen naar één bord op één afstand. Ze willen iets wat voor of achter dat bord staat ook scherp kunnen zien. Bovendien kunnen het oog en de hersenen een onnatuurlijk su perscherp zicht waarschijnlijk helemaal niet verwerken. Vooral dat laatste, dat het hele maal niet handig is om te probe ren een 'perfect' oog te ontwik kelen, vindt Nio een van de be- langrijkste conclusies van zijn onderzoek. Doordat er in het normale mensenoog allemaal foutjes zitten, zogenoemde aber raties, wordt de buitenwereld niet als een perfect beeld op het netvlies geprojecteerd. Dat maakt het zicht een beetje min der scherp. Maar het voordeel is dat er niet één brandpunt is maar een breder gebied waarin het oog op zijn best is: een grote re scherptediepte. Het is te vergelijken met een zoomlens van een camera. „Als het oog niet steeds hoeft in te zoomen of uit te zoomen maar in een breder gebied vrij scherp ziet, is dat handiger in het dage lijks leven", vindt Nio. 'En ziet u nu beter'? Oogtest met correctieapparatuur bij de oogarts. Foto GPD/corné Streeppatronen Voor zijn onderzoek gebruikte Nio niet het bekende witte scherm met zwarte letters, maar een beeldscherm met verschil lende streeppatronen. Door dat patroon te variëren kon hij de contrastgevoeligheid en scherp tediepte bepalen. Nio mat op die manier ruim honderd mensen met van nature goede ogen. Hij testte de methode vervolgens bij groepen van mensen die met verschillende methoden optisch gecorrigeerd waren: contactlen zen, bril, staaroperatie, Lasik-la- seroperatie en mensen met een geïmplanteerde artisanlens. Wat bleek was dat bij brildragers niet alleen het zicht scherp wordt maar het contrast goed blijft. Bij de mensen met een la seroperatie was het zicht minder scherp en ze gingen minder con trast zien doordat de laser aber raties (fouten) toevoegde bij het corrigeren van de brilsterkte. AREND VAN WIJNGAARDEN

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 4