Mies onderbreekt de rust roSure en e kwaliteit n leven TV-legende werkt mee aan schaatsproductie 'The sleeping beauty on ice' 'Je moet niet bang zijn om te vallen...' Wat is cachexie? V ZATE R DAG 25 J U N I KWALITEIT- „Sinds ik niet meer voor de televisie werk, krijg ik de wonderlijkste aanbiedingen", zegt Mies Bouwman. „Maar voor 'The sleeping beauty on ice' maak ik graag een uitzondering. Dit is dan ook geen werk, het is een leuk 'incident'. Ik doe dit graag, want deze voorstelling is écht een sprookje, voor het hele gezin: boeiend en verbazingwekkend. Mies Bouwman: „Dit is niet zo maar leuk schaatsen - dit is verbijsterend!" Foto Alastair Muir Mies Bouwman is al enige tijd tele visiepresentatrice in ruste. Niette min onderbreekt ze de rust, die ze geniet met haar man, televisieregis seur Leen Timp, om de verbindende teksten te spreken in 'The sleeping beauty on ice', een voorstelling ge baseerd op het gelijknamige ballet van Marius Petipa, op muziek van Tsjaikovski. Deze van oorsprong Russische productie rond het ver haal van Doornroosje trekt al we reldwijd volle zalen en is vanaf 2 ju li in te zien het Amsterdamse Mu ziektheater. Dat is dan tevens de première voor het vasteland van West-Europa. Het is niet de zoveelste ijsshow, maar een echt ballet dat wordt ge danst door The Imperial Ice Stars, een groep van vijfentwintig oud- kunstschaatskampioenen, die sa men goed zijn voor 210 medailles. „Dit is niet zo maar leuk schaatsen, door een gezelschap dat even iets heeft bedacht", zegt Mies. „Dit is verbijsterend. Zoals ze elkaar op gooien en vangen! En wat een mooie mensen! Bij dat alles vertel ik dan het verhaal. Via een opname, want ik ga daar niet als een Moeder de Gans op een stoel, met boek op schoot de voorstelling in de weg zit ten." Vertelster Helemaal vreemd is haar rol van vertelster niet. Naast spraakmaken de televisieprogramma's als 'Mies en scène', 'Een van de acht', 'In de hoofdrol' en de legendarische televi siemarathon 'Open het dorp', maak te ze ooit een plaat met bekende sprookjes in een wat moderne aan pak. „De prins heette gewoon Jan en hij droeg kleren die ieder hum meltje verlangde te dragen. Enig. Zoiets zou ik nog wel eens willen doen. Een cd met sprookjes is toch fantastisch als je met kleine kinde ren een lange autorit moet maken? Maar het voorlezen van teksten in en studio is niet mijn specialiteit. Omdat ik nogal sfeergevoelig ben heb ik publiek nodig." En dan is er nog die oude opname van 'Peter en de Wolf, het muzikale sprookje van Prokofjev. „De cd wordt nog steeds verkocht. Ik heb dat ook eens voorgelezen met een echt orkest in het Concertgebouw. Wat een ervaring, als zo'n groot or kest, dat daar echt zit, begint te spe len. Edo de Waart, de dirigent, glimlachte even, knikte bemoedi gend en toen ging het gewoon. Dat is trouwens zo mooi bij 'The sleep ing beauty on ice'. Die muziek van Tsjaikovski slaat als een warme de ken om je heen. En al die prachtige decors en kostuums passen er zo goed bij." Mies en klassiek? „Zeker, sinds ik niet meer voor de televisie werk ben ik 'van de klassieke muziek'. Ik hou van prachtige zangers en 's och tends vroeg zet ik graag iets van Mozart aan. Op de radio hoor ik ook veel moois, maar als ik dan wil we ten wat het was, heb ik net de af kondiging gemist. De schoonheid van muziek doet zo veel met je. Daarom zou de televisie daar meer mee moeten doen, want er is een groot publiek voor." Moskou Het is de muziek van Tsjaikovski die in 'The sleeping beauty on ice' de toon zet. „Het viel me op dat al die bewegingen op het ijs precies kloppen met wat je hoort in de mu ziek. Dat corps de ballet, dat zweeft echt. Het is een lieflijk, vederlicht verhaal waarin de muziek je mee neemt bij al het moois dat je ziet, terwijl je fantasie toch wordt ge prikkeld. Deze voorstelling komt dan ook uit een land met een rijke cultuur. Wij zijn ooit naar Moskou en Petersburg geweest, waar we werkelijk in een sprookje terecht kwamen. We stonden opeens in de prachtigste kerken. In en buiten Moskou, bomvol. Wat een devotie en zoals daar werd gezongen...." „We zijn er naar het Bolshoi-theater geweest, hebben circus gezien, con certen bijgewoond, kloosters be zocht en musea vol kunstschatten gezien. Zoals ze daar omgaan met hun cultuur, daar kunnen wij nog wat van leren. Aan al die kunst zie je ook hoe je al in de vorige eeuw op dat niveau toch al een verenigd Eu ropa had. Dat ontdek je door te rei zen. Dat merkte ik toen we wegens werk en kinderen niet meer per se in de zomer op vakantie hoefden en echt konden gaan reizen. Tussen de mensen in Burkina Faso blijk je toch iemand anders te zijn. Zo'n er varing raak je nooit meer kwijt. Daarom vind ik datje elkaar beter een mooie ervaring cadeau kunt doen. Bijvoorbeeld een theater kaartje, want waarom zou je weer een nieuw apparaat moeten lopen? Iedereen heeft al zoveel apparaten, terwijl theater zijn weerga niet kent." Cabaret Hoe staat het intussen met haar ei gen gang naar het theater? „We ko men daar nog zelden. Tenzij er iets heel bijzonders is. We leven een uur rijden van we Amsterdam, maar toen we daar nog woonden hebben daar door ons vak al zo veel gezien. Van het cabaret hebben zo'n beetje alles gevolgd, maar dankzij als die prachtige televisieregistraties hoe ven wij de deur niet meer uit. Maar toch, het echte theater slaat alles. Zo'n avond begint voor mij 's och tends al met het idee van 'Wat zal ik aantrekken?'. Dan praatje over waar je zult gaat eten thuis of in de buurt van het theater." Wanneer ze 'Doornroosje' zelf voor eerst heeft gehoord? „Wellicht van mijn oudere broers of zusters, ik had niet van die voorleesouders. Pas toen ik zelf kinderen kreeg heb ik allerlei boeken in huis gehaald. Net als Suske en Wiske. Ik heb ze alle maal nog liggen en als de kleinkin deren komen nemen ze er altijd een mee. Ik geloof datje kinderen zo vroeg mogelijk in contact moet brengen met alle vormen van vrije tijdsbesteding. Op mijn beurt heb ik het nu druk met de voorstellin gen van mijn kleinkinderen, viool, ballet. Ik wist niet dat de nadagen van het leven zo leuk konden zijn. Niemand heeft me dat ooit verteld, maar ik geniet er enorm van." HANS VISSER Voorstelling: 'The sleeping beauty on ice'. Te zien: AMSTERDAM, Muziektheater, 2 t/m 24 ju li. Info: www.muziektheater.nl (ook reserveren) en www sleepingbeautyonice.nl. Mies Bouwman is voor menigeen zo'n beetje moeder van de Nederlandse televi sie, maar als ze zelf over de televisie praat is haar toon zonder meer relativerend. Hoe ze tot die status kon uitgroeien? Hij blijkt een kwestie te zijn geweest open staan en zoeken naar getalenteerde mensen. „Ik zoek ze op en dat heb ik ook altijd ge daan: Edo de Waart, Paul de Leeuw, Ed van der Elsken. Mensen, voor wie je alles zou willen doen, om maar bij ze in de buurt te kunnen zijn. Met die instelling hebben mijn man en ik ook altijd televisie gemaakt, want eigenlijk kan ik niets echt goed. Maar omringd door specialisten, krijg je de ideale combinatie waarmee je goed televisie kunt maken. Ik had altijd de beste regisseurs, redacteuren. Mensen die jij met elkaar kunt verbinden en die jou dan kunnen optillen." „Als presentatrice gaat het vooral om je al gehele interesse, je nieuwsgierigheid. Je moet opslurpen wat de wereld je biedt. Daarom zeg ik ook altijd tegen jonge men sen dat ze twee totaal verschillende kran ten moeten lezen, dat ze met vakantie nu eens niet naar Marbella moeten gaan. En als je wordt gevraagd een programma te maken, zeg dan maar gerust: 'Ik kan het niet, maar ik heb er zin in'. Ik heb die kan sen ook gekregen en benut. Maar je moet niet bang zijn een keer te vallen." tweeënhalf jaar geleden kreeg haar echtgenoot te horen j pancreaskanker had. De Oostzaanse Karin Vaneker- ir publicist van beroep - zag hoe hij kilo's yerloor en bond ijd aan. Mét de drinkvoeding ProSure, waarvoor zij tal van en bedacht om het naar binnen te krijgen. k een achterhoedegevecht: man - kunsthandelaar Dave - zou dertien maanden la- erlijden. Maar een 'holocausts- ffef, het spookbeeld van pati- met alvleesklierkanker, was :t geworden. Vaneker: „Tien voor zijn dood reed hij nog ste arts die Braitman van zijn vertelde, zei: 'U hebt nog tus- ie en zes maanden te leven. Hen u helpen sterven'. Karin: ijn meteen naar een andere arts gegaan, die zei dat hij ons zou helpen te overléven." Dat leek aanvankelijk helemaal niet te lukken, want Braitman lag maan den achtereen in het ziekenhuis: de boom van een vent werd een kas plantje, zóveel gewicht verloor hij. Karin weigerde zich erbij neer te leggen en raasde over de snelweg van het internet, op zoek naar een middel om althans het gewichtsver lies van haar echtgenoot tegen te gaan en de kwaliteit van zijn leven te verhogen. „Het bracht me van rooibosthee via allerlei voedings supplementen tot Jomanda aan toe. Uiteindelijk voldeed maar één mid del aan mijn eis dat de werking er van wetenschappelijk moest zijn aangetoond. Dat was ProSure. Toen ik met mijn kersverse kennis naar de diëtiste oncologie stapte, kwam zij op mij toegelopen met allemaal pakjes drinkyoghurt in haar armen: ProSure dus." Stofwisseling De drinkvoeding die ProSure heet - voor vijf euro per kwart liter te koop in de smaakjes vanille, banaan en sinaasappel - levert energie en eiwit. Maar er zit ook EPA in, dat maakt dat de stofwisseling van de patiënt herstelt, waardoor de ge wichtsafname stopt of zelfs kan worden omgebogen in tóename. Dat lijkt te mooi om waar te zijn. En dat is het ook, wantje hebt er véél van nodig. Karin. „EPA is een Omega 3-vetzuur en zit in vette vis, zoals haring, makreel en zalm. Om de stofwisselingsproblemen als ge volg van kanker om te buigen, zou je twee kilo vis per dag moeten eten. Capsules met visolie slikken is geen alternatief, omdat je als kankerpati ënt toch al zoveel medicijnen krijgt. Bovendien zou de dagelijkse dosis oplopen tot wel twintig capsules. Elke dag een halve liter ProSure, waarin evenveel EPA zit, is de minst kwade oplossing." Avocadodip Voor een gezond mens is een dage lijkse halve liter 'drinkyoghurf een peulenschil, voor een kankerpatiënt kan het een brug te ver zijn. Dat bleek het ook voor Dave Braitman. Tenzij een deel van de noodzakelij ke dosis in het 'gewone eten' ver stopt zou zitten. Reden voor Karin Vaneker om vele tientallen recepten uit te proberen en te bedenken, van avocado tot preisoep, van scones tot karnemelkshake. Allemaal met Pro Sure erin. „Binnen twee weken be gon hij weer wat aan te komen en kort voor zijn dood dachten we nog dat het goed zou komen. Het is wrang dat we het uiteindelijk niet hebben gered. En tegelijk ben ik dankbaar dat de kwaliteit van zijn laatste levensmaanden nog redelijk is geweest." De slag om Dave Braitman werd dus verloren, maar Vanekers strijd is nog niet beslecht. In samenwerking met ProSure-producent Abbott ont wikkelde zij tientallen recepten voor thuiskokers, die dank zij de toegevoegde EPA aan de dagelijkse maaltijden kunnen bijdragen aan een hogere kwaliteit van het leven. Juist omdat het soms nog maar zo kort duurt. JURRIAAN GELDERMANS Info en recepten, www.prosure.nl. Kanker is in Nederland - na hart- en vaatziekten - doodsoorzaak nummer twee. Maar eenderde tot de helft van al le slachtoffers sterft uiteindelijk niet door de ziekte zélf, maar door gewichts verlies. Juist dit kan ProSure vaak te gengaan. Het lijkt zo logisch dat je afvalt als ge volg van kanker. Stress, depressiviteit, pijn en misselijkheid verdrijven je hon gergevoel, terwijl reflexen als braken en diarree maken datje voeding verliest. Bovendien veroorzaken tumoren niet zelden verstoppingen, me alle gevolgen van dien. Toch is er ook nog een oorzaak van ge wichtsverlies die minder voor de hand ligt en die pas eind jaren tachtig werd ontdekt: cachexie. Barbara van der Meij van de Dienst Diëtetiek en Voedingswe tenschappen van de Vrije Universiteit in Amsterdam, verklaart cachexie als 'een toestand in het lichaam die maakt dat de stofwisseling op te hoge toeren draait\ Veel patiënten wuiven de ernst daarvan weg, omdat ze al jaren kampen met overgewicht, maar Van der Meij schetst te ernst. „Cachexie slorpt niet zozeer de vetmassa op, maar vooral de spiermassa. De buik blijft, maar armen en benen worden steeds dunner, watje functionaliteit uitholt: je kunt niet meer tillen, geen boodschappen meer doen. Kortom, de kwaliteit van je leven gaat achteruit. Maar ook de respons op medicijnen en therapie neemt af, er tre den eerder complicaties op en uiteinde lijk kan het gewichtsverlies fataal zijn." Belangrijke oorzaak van deze stofwisse lingsstoornis is de productie van cytoki ne, die door de kanker op gang wordt gebracht. De stof EPA, een omega 3-vet zuur dat in vette vis zit, blokkeert deze cytokineproductie, waardoor gewichts verlies in een vroeg stadium wordt on dervangen. Fabrikant Abbott heeft EPA in de drinkvoeding ProSure gestopt en er verder energie en eiwit toegevoegd, als bouwstenen voor het lichaam. Dage lijks twee drinkpakjes (in het totaal bij na een halve liter) wordt aanbevolen. De pakjes kosten ongeveer 5 euro per stuk en de meeste verzekeringsmaatschappij en vergoeden het gebruik ervan. Karin Vaneker: „Het is wrang dat we het uiteindelijk niet hebben gered." Op de achtergrond een schilderij van Hanni Stolker, met daarop Karin, Dave en hun dochtertje Li*:. Foto Bart Homburg

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3