Massaal ja tegen schikking ECONOMIE Economisch tij hindert jachtbouwers prtrouwenscrisis ij consumenten Recordschenking Akzo aan Rode Kruis oedkope' Alkmaarse akelaar onder vuur Snder camembert op Chiracs hoofd Alleen Beursklacht en Payback willen doorprocederen tegen Dexia Japanse vuilverbranding zonder geheimen HZU109 vrijdag 24 juni 2005 Rik Elfrink 1 erdam - De oproep van De rlandsche Bank (DNB) aan i( menten om meer te spen- is mislukt. Dat zei een ïan gisteren gisteren in re- op de jongste CBS-cijfers. rg e cijfers van het Centraal 1 voor de Statistiek blijkt koopbereidheid van con- nten opnieuw flink is af- nen. In het begin van dit gaf DNB-topman Nout ik consumenten het ad- >m meer spaargeld uit te Daardoor zou de econo- >p stoom kunnen komen, jmenten hebben geen ge- gegeven aan het advies fellink. Volgens het CBS is lessimisme van mensen v de eigen economische si- hieraan debet. - oom L. van der Geest van zoeksinstituut Nyfer rea- p niet verrast op de jongste Dfens van het CBS. „Al ge- tijd vinden er hervor en plaats op sociaal-eco- rJsch gebied. Pensioenen, WAO, ziektekostenverze- ;en, WW, noem het alle rnaar op. De consument het niet meer en wordt onzeker van. Daarnaast rsèi de huizenprijzen niet Dat zorgde in de jaren (kg ook voor vuurwerk." :i er Geest vindt niet dat het 1 et schuld heeft aan het /S nisme van de consument, id ervormingen die momen ta rorden doorgevoerd, zijn 1 lut noodzakelijk. Over da aar jaar zullen we daar de ten van plukken." De Nederlandsche Bank an e tanende consumenten- lingen onlangs mede Consumentenvertrouwen Index vertrouwen Nederlandse consument in economie, na verwijdering seizoensinvloeden 2004 2005 j I a s on d j Ima m j 0R N.B.: De index van hel consumenten vertrouwen wordt bepaald op basis van de mening van huishoudens over het algemene economische klimaat en over de eigen koopbereidheid De indicator wordt berekend door het percentage optimisten met het percentage pessimisten te verminderen. anp - bron: cbs aanleiding geweest de ramin gen voor de economische groei over 2005 naar beneden bij te stellen. Een woordvoerder van de bank noemt de vertrouwenscrisis on der consumenten 'onverklaar baar'. „Als je kijkt naar de eco nomische ontwikkelingen, zou de meter een keer in het groen moeten springen. In enkele omringende landen gebeurt dat wel, bij ons niet." De zegsman wil niet ingaan op de suggestie dat het kabinets beleid consumenten angstig maakt om volop geld uit te ge ven. „Of daardoor een negatie ve spiraal ontstaat? Daarover kan ik geen uitspraken doen. De Nederlandsche Bank staat in ieder geval achter de hervor mingen op sociaal-economisch gebied." -)|nze verslaggever rl vr ar - De makelaarsorgani- aa JVM bezint zich op maat- ey n tegen de Alkmaarse a aar Jeroen Stoop. Zijn n Qr Makelaarsland zou ;ch iet houden aan de NVM- ai eitseisen. Stoop zelf :rjt dat het NVM-bestuur druk staat van collega's, zijn tarieven laag zijn. lejarief van Makelaarsland et verkopen van een huis d en verkoopprijs van rond te 10 euro ligt volgens Stoop 10 euro tegen een gang- an irief van 4000 euro. vjpris G. Cremers van de benadrukte gisteren dat ja^estie wat het bestuur be iets te maken heeft met zckieven. „Die zijn al jaren Het bestuur heeft wel ir« ie indruk' dat Stoop geen sti kwaliteit levert. „Hij geeft lijl ïg tot Funda en doet ver- d es op afstand." Funda is 13 zensite waarvan de NVM ld eigenaar is. „Makelaars die werken onder het kwali teitslogo van NVM, moeten ook zelf contact hebben met de klant. Hij moet ook weten welk object wordt aangeboden", al dus Cremers. Stoop: „Er wordt gesuggereerd dat ik alles digitaal begeleid. Dat is niet zo. Bij aanvang van de opdracht komen we langs. Alle onderhandelingen doe ik telefonisch net als traditionele makelaars. Alleen ben ik beter geautomatiseerd." De kwestie kan erop uitlopen dat Stoop uit de NVM wordt ge zet en 'zijn werkzaamheden buiten de vereniging moet voortzetten', aldus Cremers. „Of hij houdt zich aan onze kwali teitsbeginselen." Stoop meent dat collega's de kwestie ook gebruiken als 'laat ste druppel' om het NVM-be stuur weg te krijgen. Over voor zitter O. Smit en de andere be stuursleden bestaat al langer onvrede, vooral onder Amster damse NVM-leden. Het bestuur zou niet slagvaardig optreden. ECONOMI EWI JZER :ie inse president Chirac verwijt de landse regering egoïsme, omdat y. tende de poot stijf houdt en de ht aan de Europese Unie beperkt jol n met meer dan de 600 miljoen de 'ot voor kort zou ik gedacht heb- :ei t de heer Chirac kilo's druipende scl ibert op zijn kop heeft met zo'n k« lak. De grootste uitgavenpost in en iropese budget wordt gevormd jtde subsidies aan de landbouw. 1 loet dringend iets aan gebeuren. Maar uit- vi nd Frankrijk, de grootste begunstigde, id< die hervormingen vierkant tegen. Wie is in )u egoïstisch? 14 een paar fietstochtjes door de Dordogne >rijn me nieuwe inzichten gegeven, en een in camembert van Chiracs eerbiedwaardige lai geschraapt. De Dordogne, of preciezer ge- /aa Juercy, is een landschap van grote beko- od >e bevolking loopt er al lange tijd terug en 1, ren daarvan zijn evident. Er zijn nog oude 1. 1 irijen in bedrijf, maar er zijn ook verlaten at rijen, en prachtig gerestaureerde voorma- in erderijen. Het landschap is kleinschalig en wisselend. Er zijn kleine velden met tabak, tarwe, maïs, maar ook braakliggende wilde en rijk begroeide bermen. k Iden zijn omzoomd en gelardeerd met bos- - s van wisselende omvang en samenstel- s< e landwegen slingeren daar liefelijk door- ol Jet boerenland is niet efficiënt, maar wel uc lijk. En daarmee zie je dus de contouren ite nen van een mooi dilemma, alsof op die p 0 nische velden ook tweedracht is gezaaid. Ie n we landschap en boeren sparen, of willen o v nweg goedkoop graan, vlees en kaas? ikaderlandse landbouw is zeer efficiënt en :ve an de top in Europa. Een mooi vlak land, Ier eorganiseerd, met kundige, alerte boeren, osl verkavelingen van de jaren vijftig, de goede :t v ichte verbindingswegen, bemesting en ge- zo ïeersing hebben daar een forse bijdrage ier leverd. Weilanden zonder bloemen, weg- t pi ide vogels, verstikte sloten. Omdat we daar ipil t van krijgen en de oude bekoringen van rer tteland zijn gaan missen, hebben we subsi- :tie dacht om te betalen voor wat we mooi vin- den. Als luxe accessoires op een simpe le Lada. Een metertje of wat weiland langs de slootrand wild laten, een maandje later maaien, zelfs subsidie op koeien die in de wei lopen in plaats van op stal staan. We willen met subsidies het oude land schap terug dat verloren is gegaan in de zucht naar efficiency. Daartoe moeten we precies definiëren wat we mooi vin den en daar een tarief voor bepalen. Dat vraagt veel geregel. Het is bekend dat bij pres- tatieloon de aandacht zich richt op wat beloond wordt, met verwaarlozing van wat niet expliciet beloond wordt omdat het niet benoembaar is. Als we verkeerd prikken, missen we over een paar jaar wat we nu over het hoofd hebben gezien. Zoals een volkomen onverwacht bosje in het weiland. Bedenk maar eens een goede subsidieregeling voor onverwachte bosjes. Om het Franse platteland in stand te houden, moet je vooral kleinschaligheid in stand houden. Geen ruilverkavelingen opleggen en velden mooi per eigenaar aaneenrijgen. Ervoor zorgen dat in dat versnipperde land kleine boeren een aange naam bestaan hebben. De beste methode daar toe lijkt me een aanvulling op het inkomen die kleiner wordt naarmate het inkomen hoger wordt. Zo blijven boerderijen met een kleine op brengst levensvatbaar. Dat geeft een levend plat teland dat op interne krachten zijn aantrekkelijk heid behoudt, in plaats van met prijzen per on derdeel. Daarmee voorkom je de ingewikkelde Nederlandse omweg: eerst in de jacht op efficien cy alle tierelantijnen saneren, en ze er vervolgens stuk voor stuk gesubsidieerd weer op willen plak ken. Ik wil best wat bijdragen aan het behoud van het Franse landschap. Ik heb weliswaar tegen de Eu ropese Grondwet gestemd, maar het ging mij niet om de centen. De Europese samenwerking is een goed vehikel om zo over de landsgrenzen heen bij te dragen aan landen en landschappen die voor ons ook grote betekenis kunnen hebben. Joop Hartog is hoogleraar micro-economie aan de Universiteit van Amsterdam. van onze verslaggever Amsterdam - Het merendeel van de beleggers in aandelenle- aseproducten van Dexia gaat akkoord met het voorstel van de bank om hun schulden (gedeel telijk) kwijt te schelden. Dat hebben de stichtingen Eegalea se en Leaseverlies, die ongeveer 100.000 gedupeerden vertegen woordigen, gisteren bekendge maakt. Maar de (kleinere) organisaties van gedupeerden, Beursklacht en Payback, accepteren de schikking niet: veel te mager, is hun standpunt. Zij zijn niet ge voelig voor het argument dat het door oud-bankpresident Duisenberg met Bank Dexia be reikte compromis van kwijt schelding en restbetalingen de grootste financiële schikking ooit in Nederland is. Zij willen doorprocederen tegen de bank. Hiermee is wel voor het over grote deel een einde gekomen aan de al jarenlang slepende ruzies over de aandelenlease, waarbij beleggers eind jaren negentig met geleend geld aan delen hebben gekocht. Door het inzakken van de effec tenbeurzen kwamen veel lea sende beleggers in financiële problemen. De beleggers vin den dat ze door de bank onvol doende zijn gewaarschuwd voor de risico's. „Met het defini tief worden van de overeen komst met Dexia komt voor heel veel mensen een eind aan een hoop ellende. Zij hebben lange tijd onder grote emotio nele druk gestaan", aldus voor zitter G. Hooft Graafland van de stichtingen Leaseverlies en Ee galease gisteren. Bemiddeling Eind april bereikten Eegalease en Leaseverlies een akkoord met Dexia. Dat gebeurde na be middeling van Wim Duisen berg, oud-president van De Ne derlandsche Bank en de Euro pese Centrale Bank. De over eenkomst houdt in dat veel be leggers een korting krijgen van tweederde deel op hun rest schuld. „Ik ben uitermate tevreden. Voor de meeste mensen is dit een prima regeling", aldus de directeur van Dexia Nederland, D. Bruneel. Bruneel en de in stemmende belangenclubs ver wachten niet dat veel beleggers verder procederen, ook al heb ben zij tegengestemd. Dit on der meer ook vanwege de hoge juridische kosten en omdat de uitkomst van zo'n bodemproce dure nog jaren op zich kan la ten wachten en bovendien on zeker is. Verklaring De afgelopen weken heeft 82 procent van de leden van Lea severlies voor gestemd en bij Eegalease is 78 procent ak koord. De stichtingen geven als verklaring dat de leden graag snel af willen van het conflict. De twee andere clubs trekken uit deze cijfers echter de con clusie dat minstens 36.000 ge dupeerden hebben tegenge stemd, dan wel niet hebben ge stemd en dus ook niet voor zijn. Zowel de Nederlandsche Bank als Duisenberg reageerde gisteren verheugd op de uitslag van de stemming. PayBack en Beursklacht daarentegen zijn van plan hun procedures door te zetten en wijzen ook op an dere procedures die recent in gang zijn gezet. Beide organisaties hebben ver trouwen dat hun eigen zaken met succes kunnen worden voortgezet. „Inmiddels is wel duidelijk ge worden in de jurisprudentie dat Dexia veel fouten heeft ge maakt en veel zaken heeft na gelaten die ingevolge de wet verplicht waren. Daarnaast is het vertrouwen van de consu ment in de financiële wereld ernstig geschonden", zeggen zij. 'Klant oriënteert zich, vraagt offertes op maar is niet erg besluitvaardig' Hiroshima - Voor bezoekers van de imposante vuilverbrandingsin stallatie in Hiroshima heeft het verwerken van huisafval weinig ge heimen meer. Architect Yoshio Taniguchi bedacht voor het gevaarte in de Japanse stad een open publieke ruimte, waar mensen in en uit kunnen lopen om vanachter glas een beter inzicht in het proces van vuilverbranding te krijgen. Foto EPA/Everett Kennedy Brown van onze verslaggever Amsterdam Akzo Nobel schenkt het Nederlandse Rode Kruis 1,5 miljoen euro. Volgens adjunct-directeur M. Hofstra van het Rode Kruis betreft het de hoogste bijdrage van een Nederlands bedrijf. De donatie maakt deel uit van een vijf mil joen euro omvattend program ma, dat de betrokkenheid van Akzo Nobel-medewerkers bij lokale projecten wereldwijd moet bevorderen. Bij projecten van gezondheid, sanitair en drinkwater in China en Indone sië worden lokale werknemers van het farma- en chemiecon cern betrokken. Akzo Nobel maakte dit gisteren bekend bij de presentatie van het eerste rapport over maatschappelijk ondernemen. Mens- en milieu- lievendheid zijn niet de enige drijfveer achter Akzo's maat schappelijke koers. „Het is niet alleen een pr-verhaal. We kun nen er goed geld mee verdie nen". Zo noemde topman Wij- ers projecten seksuele voorlich ting en geboortebeperking in door armoede en aids getroffen regio's. Niet toevallig gaat het daarbij om producten die dochter Organon fabriceert. Nieuwe CAO KLM-personeel Amstelveen - De circa 25.000 werknemers van luchtvaart maatschappij KLM hebben een nieuwe CAO. De onderhande lingen tussen de bonden en de onderneming verliepen be hoorlijk stroef. Gisterochtend, na een nacht onderhandelen, rolde er pas een akkoord uit de bus. KLM kent drie CAO's: voor het grondpersoneel, het cabineper soneel en de piloten. Voor alle groepen zijn nieuwe arbeids voorwaarden afgesproken. De CAO's lopen van 1 januari 2005 tot 1 april 2007. Het personeel kan rekenen op een structurele loonsverhoging van 2,75 procent. Ook krijgen de werknemers dit jaar een eenmalige uitkering van 4 pro cent over het salaris over juli. FNV Bondgenoten, dat voor de 15.000 grondmedewerkers op treedt, is tevreden over de nieu we CAO. Bestuurder J. van den Brink is vooral blij dat KLM een voorstel heeft laten vallen over contracten voor werknemers die zwaar werk doen. KLM wil de hen hooguit een overeen komst voor vijf jaar aanbieden. Volgens KLM doen de nieuwe afspraken 'recht aan de econo mische situatie in Nederland en de blijvend moeilijke omstan digheden in de luchtvaart'. Claim Maas tegen AFM utrecht - Vastgoedmagnaat Ed Maas is nog niet klaar met de toezichthouder op de financiële markten, de AFM. De 'onrecht matige acties' van deze instan tie tegen VHS en hemzelf heb ben de onderneming grote schade berokkend. Maas wil daarom een claim tegen de AFM indienen en de (ex)-aan deelhouders daarbij betrekken. Het kost hen niets, want Maas heeft 1 miljoen euro ter be schikking gesteld voor de ope ratie. door Jacob van der Meulen Amsterdam - De Nederlandse watersportindustrie heeft voel baar last van de tegenzittende economische ontwikkeling, het afnemend consumentenvertrou wen en het weer. Dat maakte de algemeen voor zitter van brancheorganisatie Hiswa, Jan Dirk Smit, gisteren bekend bij de presentatie van de 22e Hiswa te water. De bo- tenexpo wordt van 30 augustus tot en met 4 september gehou den in de Seaport Marina van IJmuiden. De watersportindustrie merkt duidelijk dat de klant steeds voorzichtiger wordt. Smit: „Hij oriënteert zich wel, vraagt offer tes op maar is niet erg besluit vaardig." Volgens de Hiswa moet de sector zich daarom meer op ontwikkelingsmoge lijkheden buiten Nederland richten. Derde plaats Op het gebied van de super- jachten, boten langer dan 24 meter, doet Nederland het nog wel goed. Na Italië (34 procent marktaandeel) en de VS (14 procent) neemt Nederland met 12 procent daarin wereldwijd de derde plaats in. Bij boten kleiner dan 24 meter en in de fiberglasbouw is de positie van Nederland echter marginaal. De Hiswa presenteerde gisteren ook een rapport van Ecorys, het voormalige Nederlands Econo misch Instituut, naar de toe komstkansen voor de Neder landse jachtbouw. Daaruit blijkt dat de sector vooral nieuwe markten moet aanboren in Ier land, Rusland, India en de Golf staten Koeweit, Qatar en Bah rein. Met China moet de indus trie samenwerking zoeken in de bouw van schepen. Seriebouw Verder moet de productie zich uitbreiden van individuele op drachten naar seriebouw en moet naast staal, het materiaal waarin Nederlandse bouwers zijn gespecialiseerd, ook veel meer worden gewerkt met kunststoffen. De productie van die boten moet met Nederland se knowhow in lage lonenlan- den worden gebouwd, aldus Ecorys. De Hiswa te water exposeert dit jaar 450 boten. Er zijn zowel onder de zeiljachten als de mo torboten diverse wereldpri meurs. Een blikvanger is de Ne derlandse Osprey 37. Dit mo torjacht van 11,10 meter is met een klassiek lijnenspel ge bouwd. De Osprey is uitgevoerd met een computergestuurd Electronic Vessel Controlsys- tem. Dat betekent dat alles van af een 15 inch lcd-beeldscherm is te bedienen. Het retroschip, waarvan er inmiddels al drie zijn besteld, kost 532.000 euro en wordt gebouwd bij Wajer watersport in Loosdrecht. Hiswa-sponsor Volvo maakte gisteren bekend dat de Volvo Ocean Race, de opvolger van de befaamde Whitbread Round the World Race, vanaf oktober dit jaar wekelijks wordt uitge zonden door NOS Studio Sport. Voor het eerst eindigt de race in Nederland. Na zo'n acht maan den hoopt de vloot in juni 2006 in Rotterdam aan te komen. De Hiswa te water exposeert dit jaar 450 boten in IJmuiden. I Verzekeraars verheugd over minder misdaad den haag - De Nederlandse verzekeraars zijn blij dat Neder land veiliger wordt. Minder misdaad betekent minder kos ten voor de schadeverzekerin gen. Sinds caravans kentekenplich- tig zijn, worden er veertig pro cent minder gestolen. Het aan tal inbraken in bedrijven loopt ook snel terug. En omdat inbre kers vaak brand stichten om sporen uit te wissen, waren er vorig jaar ook veel minder branden. Mede als gevolg van een veili ger Nederland steeg het resul taat in de schadebranche vorig jaar van gemiddeld 3 procent naar 7 procent van de premie- omzet (in totaal 10,8 miljard euro voor motorrijtuigen, brand en transport). Daarnaast zijn de verzekeraars zelf ook strenger met eisen voor preven tie en acceptatie van claims. En ten slotte hielp het enorm dat er in 2004 geen zware storm was. Ook het beleid om de auto aan banden te leggen met traject controles, rotondes en snel heidsbeperkingen heeft de ver zekeraars geen windeieren ge- legd. Albert Heijn terug bij Dumeco groenlo - Albert Heijn heeft voor de levering van varkens vlees zijn Limburgse vleesleve rancier Benedik verruild voor vleesbedrijf Dumeco. Albert Heijn geeft geen reden voor het stopzetten van de samenwer king met Benedik. Volgens directeur J. Benedik zou Albert Heijn tot de conclu sie zijn gekomen op basis van valse berichten als zou Benedik haar financiën niet op orde hebben. Asperges gewild in de Randstad venlo - De reclamecampagne om meer asperges in eigen land aan de man te brengen, blijkt vruchten af te werpen. Al bijna de helft van de 6,5 mil joen kilo vooral in Limburg ge teelde asperges gaat naar de Randstad. Tot enkele jaren gele den werden de meeste asperges nog door Duitsers opgegeten. Vooral de afzet in Nederlandse supermarkten groeit sterk. Heijmans, Koop en OM in beroep Rotterdam - Het openbaar mi nisterie (OM) en de bouwbe drijven Heijmans en Koop gaan in hoger beroep tegen de uit spraak van de rechtbank in Rot terdam in de bouwfraudezaak. Heijmans had de zaak eigenlijk willen laten rusten maar ziet zich genoodzaakt toch in be roep te gaan, omdat het OM dat ook doet. Voormalig topman Henk K. van Koop Tjuchem vecht zijn ver oordeling voor omkoping aan. Kort geding tegen Essent oosterhout - De energiebedrij ven Intergas uit Oosterhout en NRE uit Eindhoven spannen een kort geding aan tegen Es- sent. Aanleiding is de adverten tiecampagne van 15 juni en de daarop aansluitende telefoni sche wervingsactie waarmee Essent klanten van Intergas en NRE probeert af te snoepen. Volgens Intergas probeert Es sent op basis van 'onjuiste en misleidende advertenties en te lefonische verkoopacties klan ten van Intergas en NRE te be wegen voor hun gas over te stappen op Essent'. E-mailadresboek op internet rijen - Een zoekmachine voor e mail- en internetadressen. Het lijkt het ei van Columbus dat vijf jaar geleden al ontdekt had moeten zijn, maar onder nemer M. van Tol zegt nu de eerste te zijn die ermee is be gonnen. Zijn besloten vennootschap Delfblue opende gisteren de in ternetpagina www.intemeta- dresboek.nl. Met 760 andere d#neinnamen, waaronder internetaddress- book.com, hoopt hij de wereld te veroveren. Eenderde cd's muziek illegaal zurich - Een op op drie mu- ziek-cd's ter wereld is illegaal. In de handel met gekopieerde muziek gaat 4,6 miljard dollar om en de zwarte markt vormt een ernstige bedreiging voor de muziekindustrie. Overheden en internetaanbie ders moeten daarom strenger optreden tegen inbreuk op het auteursrecht, staat in het jaar lijkse rapport van de internatio nale branchevereniging van platenmaatschappijen over pi raterij.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9