Optimisme na de tsunami BUITENLAND Merkel komt voor Tony Blair gelegen feeshuis Sri Lanka eine multinational Prinses Mary voorbeeld voor meisjes op Faeröer 132 Taliban gedood in slag Afghanistan jrnd van zaken zes aanden na de golf Rebellen Atjeh en Sri Lanka werken samen met regeringen Hollands Glorie in Australië HZU105 vrijdag 24 juni 2005 tn Frederik bij aankomst op Faeroër. iPD/ Royal Press Europe ha - Op 26 december, de an de zeebeving, waren er dromen, nu is de stich- Weeshuis Sri Lanka een multinational. Met 1,8 euro aan donaties is iefheemster Marja van 'P^en meer dan een huis die kinderen wil helpen. a en een beetje een zaken- geworden, mijn eigen tsunami." geeuwen overlegt nu gere inet haar bestuur, raad van comité van aanbeve- |lftrustees' en de autoritei ver haar project in Kogga- nfet begon allemaal met al- \oop dat ik Sri Lanka zou in helpen. Voor ik het wist en er tientallen benefie- -efaar duizenden euro's wer- opgehaald. Binnen hOn- dagen kon ik de deuren n van het Holland House >e." ïcces leidde al rap tot een ieuzer plan ook voor an- - inderen in nood te zor- )ok zijn er tientallen ou dere vrouwen in het complex ondergebracht. 1369 kinderen hebben beide ouders verloren, 4697 anderen verloren vader of moeder. „In de regio rond het weeshuis is behoefte aan opvang van kin deren die getroffen zijn door de tsunami. Bovendien bouwen we een kleine kliniek en verbe teren we het onderwijsaanbod." Om alle dromen te kunnen ver wezenlijken is de komende ja ren nog veel geld nodig. „Het huidige tekort is vier miljoen euro." Als nieuwkomer krijgt ze geen keurmerk, en dus geen geld van giro 555. Van Leeuwen zoekt daarom naar eigen manieren om donaties te krijgen. Er be staat al een adoptieplan waarbij honderden Nederlanders maandelijks een bedrag over maken voor 'een bordje of een bekertje' voor een kind in het huis. En nog altijd komen er giften binnen van organisaties. „De hulp na de tsunami stopt tenslotte niet na een half jaar!" De zeebeving en de volgende vloedgolven n op 26 december 2004 estend toe in delen van >n Oost-Afrika. De gevol- jn tot op de dag van van zichtbaar. Vooral in Atjeh tesië) en op Sri Lanka le- |ts mduizenden mensen nog jk in erbarmelijke omstan- le Jen. mpverzicht van de actuele van zaken voor wat be- n levestigde aantallen do ns 1 vermisten. t gevens zijn verstrekt door de afdeling van de Ver- !ti Naties die zich bezig- met coördinatie van hulp sckpen. Indonesië: 128.790 doden en 37.063 vermisten Sri Lanka: 31.229 doden en 4100 vermisten India: 10.881 doden en 5792 vermisten Thailand: 5395 doden en 2845 vermisten Oost-Afrika: 312 doden en 258 vermisten Malediven: 82 doden en 26 vermisten Maleisië: 68 doden en 12 vermisten Birma: 61 doden en 10 vermisten Totaal: 176.818 doden en 50.106 vermisten Nederland: 35 bevestigde doden en nog één persoon vermist. Aarde telt eind dit jaar 6,5 miljard bewoners parijs - De aarde telt in decem ber 6,5 miljard bewoners. De 6,5 miljardste wereldburger zal in Azië ter wereld komen. Dat heeft het gezaghebbende Fran se Instituut voor Demografi sche Studies (Ifed) gisteren ge zegd in Parijs. De teller staat nu op 6,477 mil jard aardbewoners. Meer dan de helft daarvan woont in slechts zes landen: China, In dia, Verenigde Staten, Indone sië, Brazilië en Pakistan. Van ie dere honderd personen op aar de leven er 61 in Azië. veertien in Afrika, elf in Europa, negen in Latijns-Amerika, vijf in Noord-Amerika en minder dan een in Oceanië. Sinds de jaren zestig van de vo rige eeuw is er sprake van afna me van de groei van de wereld bevolking. Desondanks zal Moeder Aarde in 2050 tussen de negen en tien miljard men sen tellen. Zestig jaar cel voor KKK-lid Philadelphia - Voormalig Ku Klux Klanner Edgar Ray Killen (80) zal de rest van zijn leven doorbrengen achter tralies. Hij is drie maal schuldig verklaard aan doodslag omdat hij de aan stichter was van de moord op drie burgerrechtenactivisten in 1964. Gisteren kreeg hij de ma ximale straf, drie keer twintig jaar cel. Killen was in de jaren zestig een van de leidende figu ren van de Ku Klux KI an in Nes hoba County in de zuidelijke staat Mississippi. De verdedi ging is het niet eens met de procesgang. Prins William studeert af Edinburgh - De 23-jarige Prins William, de tweede in de lijn van de Britse troonopvolging, is gisteren afgestudeerd in het bij zijn van de Britse koningin Eli zabeth II. Prins William behaal de een master-titel in de geo grafie aan de Schotse universi teit St. Andrews in Edinburgh. William leidde vier jaar lang een betrekkelijk normaal leven in de Schotse stad, omdat dé Britse pers met het koningshuis had afgesproken om de prins tijdens zijn studie met rust te laten. Deze afspraak loopt deze week af. De prins overweegt nu een carrière in het leger, maar gaat eerst op vakantie. Veiligheidsdienst doodde Munir jakarta - De Indonesische vei ligheidsdienst BIN was betrok ken bij de moord op mensen rechtenactivist Munir. Tot die conclusie komt een onder- Veertienjarig meisje vraagt scheiding aan new delhi - Een 14-jarig meisje uit India heeft met succes de scheiding aange vraagd van haar 15-jarige echtgenoot waarmee ze twee jaar geleden in een gearrangeerd huwelijk stapte. De kasteloze tiener uit de zuidelijke deelstaat Andhra Pradesh vroeg de raad van dorpsoudsten om haar huwelijk te ontbinden. Volgens de BBC is het de eerste keer dat in deze deelstaat een scheiding is uitgesproken in een zaak van een kindbruid. Het is in delen van Andhra Pra desh een (illegale) traditie om meisjes op zeer jonge leeftijd uit te huwelijken. Chenigall Suseela wilde scheiden omdat ze terug wilde naar school. Er zou ook sprake zijn geweest van mishandeling. Israël moet Palestijnen vrijheid geven londen - Israël moet de Pales tijnen in de bezette gebieden meer bewegingsvrijheid geven. Daar hebben de Verenigde Sta ten, Rusland, de Europese Unie en de Verenigde Naties bij Jeru- zalem op aangedrongen. Ze vormen samen het Kwartet dat het vredesproces in het Mid den-Oosten op gang probeert te brengen. De eis komt aan de vooravond van de Israëlische terugtrekking uit de Gazastrook. Ook de Pa lestijnen eisen vrij te kunnen reizen van en naar de bezette gebieden. Herstel en wederopbouw in de bezette gebieden zijn volgens het kwartet gebaat bij 'een vrije stroom goederen en mensen van en naar Gaza en de West oever en tussen de gebieden onderling', aldus de vier in een gezamenlijk uitgegeven verkla ring na een ontmoeting giste ren in Londen. zoekscommissie die haar be vindingen gisteren aanbood aan president Yudhoyono. „De BIN was betrokken bij een sa menzwering om Munir te ver moorden", zegt vice-voorzitter Asmara Nababan van de com missie. Het blijft echter ondui delijk in hoeverre de BIN de hand hadden in de moord op de 38-jarige mensenrechtenac-f tivist. Vrijuit na vliegt rombose Sydney Een Australische* rechtbank heeft een schade-^ claim afgewezen van een reizi-- ger die zegt slachtoffer te zijrit geworden van het zogenoemde economy-class syndroom. Qan- tas en British Airways hoeven» geen schadevergoeding te beta len aan de zakenman Brian Po-' vey. Hij klaagde de bedrijven! aan omdat hij trombose zou' hebben gekregen na een vlucht.1, van Londen naar Sydney. Wel; draaien de maatschappijen op voor de juridische kosten van de klager. Zieke Surinamers naar Colombia Paramaribo - Ernstig zieke Su rinamers die niet in eigen land behandeld kunnen worden, zullen voortaan bij voorkeur naar Colombia in plaats van naar Nederland worden gezon den. Dat heeft het Surinaamse Staatsziekenfonds SZF gisteren bekend gemaakt. „De medische hulpverlening is irtColombia 75 procent goedkoper dan in Ne derland en de kwaliteit van de zorg is gelijk of zelfs beter", zegt SZF-directeur H. Ramdhani. Bloedbad door computerspel seoel - Een Zuid-Koreaanse sol daat die afgelopen zondag acht collega's doodschoot, was zo verslaafd aan gewelddadige computerspelletjes dat hij reali teit niet meer van fantasie kon onderscheiden. Dat heeft het ministerie van defensie in de hoofdstad Seoel gisteren ge zegd. De soldaat gooide eerst een granaat in de barak van zijn legereenheid en opende vervol gens het vuur op zijn kamera den. van onze correspondent Windy Kester tórshavn - 'Mary, jij bent ons voorbeeld'. Overal op de Faerö er liepen deze week als prinses jes verklede kleine meisjes rond. Allemaal wilden ze in de voetstappen treden van kroon prinses Mary. De zwangere Mary, die een jaar geleden trouwde met de Deen se kroonprins Frederik, kreeg een warm onthaal op de 'scha- peneilanden' in de Atlantische oceaan ten noorden van Schot land. Het was haar eerste ken nismaking met het autonome Deense gebiedsdeel. Mary kwam overigens niet al leen; koningin Margrethe, prins Henrik en echtgenoot Frederik reisden mee langs de achttien rotsachtige eilanden. Faeröer, dat behalve een eigen taal, ook een eigen regering, -vlag en -munt heeft, telt slechts 48.000 inwoners. Een paar duizend daarvan ver zamelden zich begin deze week in de hoofdstad Tórshavn voor de aankomst van het koninklij ke schip 'Dannebrog', dat door de koninklijke familie bij reizen naar de Deense overzeese ge biedsdelen wordt ingezet. Margrethe, die de eilanden in 2000 voor het laatst bezocht, maakte bij aankomst meteen kennis met het wispelturige weer en moest op de kade ach ter haar afgewaaide hoed aan rennen. Ze kon er ook zelf wel om lachen. In de Deense koninklijke fami lie is het gebruik bij dit soort vi sites lokale klederdracht te dra gen. In Nederland zou het voor opschudding zorgen, wanneer koningin Beatrix in Staphorster dracht zou zijn verschenen op haar bezoek aan de provincie Overijssel, afgelopen dinsdag. Maar bij de Scandinavische ko ninklijken is het eerder regel dan uitzondering. Tot de ca deaus die de leden van de ko ninklijke familie krijgen, be hoort traditioneel ook kleder dracht. Mary zei gisteren bij het afscheid dat ze erg had geno ten. Ze hoopt snel weer terug te komen met Frederik, na de ge boorte van hun eerste kind, dat in het najaar wordt verwacht. »n iopoliticus iest vette ^oeding s 11 - Alle leden van het Eu- Irc Parlement krijgen in de ?e nst hetzelfde salaris van :nieuro per maand. Tegelij- ltj raken ze hun nu nog iante onkostenvergoedin- rijt. Daar is het Europees in ient het gisteren over o| [eworden. Als ook de lid- 1 het plan goedkeuren, 2t de nieuwe vergoedingen ill 9 in, na de eerstvolgende 1 \fcingen. ed 1 toe krijgen europarle- ?e riërs een salaris dat geba- ai is op dat van hun colle- n het parlement van het m an herkomst. Zo verdie ner ïderlandse leden nu 5850 JU er maand, net als een lid eiTweede Kamer. Het sys- tw leidde tot grote belo- 02 erschillen binnen het is lent. Italianen verdienen 2n 000 euro per maand, ter- biiun Hongaarse collega's !t amper een tiende daar- ïoeten doen. Ze kunnen salaris echter aanvullen j de riante, maar omstre- ^kostenvergoedingen. Zo gebruikelijk en toege- dat EP-ers onkosten de ft op basis van eerste- ikets, terwijl ze in werke- d toeristenklasse reizen looien met collega's. tn terrorisme fest-Europa' u - West-Europa is de oor het terrorisme in het ïlijk deel van de Kauka- ijetsjenië, Ossetië, Ingoe- n Dagestan. Daar begin- routes waarlangs de ter- n naar het gebied wor- 'ergebracht. Dit heeft het anti-terrorisme van de che geheime dienst Joeri Sapoenov, ver werk met onze buiten- partners heeft bevestigd migratie van terroristen le noordelijke Kaukasus •t-Europa begint en dan gaat via Turkije, Azerbij- Georgië", aldus Sapoenov. van onze verslaggever Nieuwe Brits-Duitse as om Europese Unie te redden Van onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Kan Angela Merkel, waarschijn lijk de volgende bondskanselier van Duitsland, de Europese Unie redden? Sa men met Tony Blair zou de christen-de mocratische leider, na de Bondsdagver kiezingen in september, kunnen bouwen aan een nieuwe Brits-Duitse as. De betrekkingen met de Verenigde Sta ten zouden erdoor verbeteren. Ook de kleine landen in de EU, zo heeft Merkel al gezegd, kunnen dan weer rekenen op een luisterend oor. „Wij willen Duits- lands bemiddelende rol tussen kleine en grote landen herstellen." Onder Gerhard Schroder (SPD), wiens rood-groene pro ject als een kaartenhuis in elkaar is ge zakt, stokte die Duitse traditie. Schroder regelde Europese zaken liever in onder onsjes met zijn vriend, de Franse presi dent Chirac. Juist die achterkamertjes politiek werd door de kiezers in Neder land en Frankrijk in referenda hardhan dig afgestraft. Blair begrijpt dit. „We moeten weer luisteren naar de burgers. Zij lopen, als altijd, op de politici voor uit." Ook Merkel, die Blair steunde in diens kritiek op de EU-begroting, gaf aan te begrijpen dat te veel wordt gevraagd van de burgers. Zo vindt zij de uitbreiding van de EU met Turkije een brug te ver. Dat Merkel een betere antenne heeft voor wat onder kiezers leeft dan haar SPD-opponenten, bleek recent in een Bondsdagrede. Merkel haalde de in Duitsland zeer geziene Nederlandse schrijver Leon de Wmter aan. Die zei dat Nederlanders en Fransen met hun te genstem Europa niet hadden verraden, maar juist gered. Dat citaat kwam Mer kel op hoongelach te staan van de SPD. De SPD-kaders - veel ambtenaren en vakbondslieden - geloven dat de Franse en Nederlandse burgers zich helemaal niet over Europa hebben uitgesproken, maar over hun eigen impopulaire rege ringen. Ook Schroder, wiens SPD in de peilingen op een naoorlogs dieptepunt staat, heeft zich in dergelijke bewoor dingen geuit. Het tekent de gapende kloof tussen de SPD en de kiezers. Blair vraagt om leiderschap in de EU. Hij zal het van Merkel moeten hebben, en mogelijk van de Fransman Nicolas Sarkozy, indien die Chirac aflost. Maar zal Merkel voldoende leiderschap aan de dag leggen? De Oostduitse domi neesdochter heeft zich aangeleerd om zichtig te opereren. Zo is zij veel minder stellig dan Blair in haar omarming van het neoliberalisme, dat onder grote de len van het Duitse electoraat geldt als een scheldwoord. En hoewel George W. Bush erop stond haar te ontmoeten bij zijn bezoek aan Mainz, in februari dit jaar, kan Merkel het zich niet veroorloven al te dicht te gen de Amerikaanse president te schur ken. In Frankrijk en Duitsland is de pu blieke opinie immers sinds de Irak-oor log zeer anti-Amerikaans. jakarta - Zes maanden na de tsunami in Azië is er optimisme over een oplossing van twee conflicten. Met de vloedgolven lijkt er zowel in Atjeh als op Sri Lanka een beweging op gang gekomen die kan leiden tot het einde van de bloedige strijd van de Beweging Vrij Atjeh en van de Tamil Tijgers. De weg naar een duurzame vre desregeling lijkt in beide geval len vooral geopend doordat de opstandelingen zelf hard door de vloedgolven werden getrof fen. Zowel de Beweging Vrij At jeh (GAM) als de Tamil Tijgers (LTTE) zouden leidende figuren hebben verloren. Daarenboven is er sprake van pragmatisme en politiek opportunisme. De tsunami heeft zoveel dood en verderf gezaaid dat de bevol king niet meer gewonnen kan worden met alleen retoriek. De Tamils op Sri Lanka en de in woners van Atjeh vragen om hulp en de rebellen moeten la ten zien dat ze inderdaad het beste voor hebben met de bur gers. Hulpgelden Dat vraagt om compromissen met de regeringen, alleen al omdat die grote sommen aan hulpgelden kan verdelen. Zowel de LTTE als de GAM hebben geld nodig om daadwerkelijk hun invloed blijvend te kunnen doen gelden. Jakarta en Colom bo zien ook hun kans schoon. De ramp biedt nu een moge lijkheid op een doorbraak in de geldverslindende conflicten en op een betere wederopbouw en internationale investeringen. Bovendien is er nu kans op een realistisch vredescompromis omdat de rebellen wel gedwon gen zijn water bij de wijn te doen. Een Indiaas meisje dat de zeebeving heeft overleefd, kijkt nog verschrikt nadat het vluchtelingenkamp waarin ze verbleef is afgebrand. Daarbij kwam ten minste een persoon om het leven. Foto Reuters/Babu Verder kunnen Indonesië en Sri Lanka zich na de enorme vrij gevigheid van de internationale gemeenschap niet veroorloven om beticht te worden van het achterstellen van bevolkings groepen. De vloedgolven van 26 decem ber hebben de partijen in Atjeh opnieuw aan tafel gebracht en het lijkt erop dat er eindelijk een duurzaam vredesakkoord in beeld is. Onderhandelaars van Jakarta en de GAM hebben gezegd dat er in juli tijdens een nieuwe ronde in Helsinki mogelijk een doorbraak in zicht is. Volgens Indonesische media is er al overeenstemming over 90 pro cent van de details van een ak koord. De vraag is of er vol doende politieke wil en moed zijn om echt een brug te slaan. Op Sr Lanka werd er voor de tsunami al min of meer een wa penstilstand nageleefd. Maar een vredesakkoord was er niet. De LTTE neemt intussen ge noegen met vergaande autono mie. En Colombo wil een deel van de miljarden aan interna tionale hulpgelden delen met de LTTE. Het plan van presi dent Kumaratunga heeft al ge leid tot een breuk in de coalitie waardoor de regering geen meerderheid meer heeft in het parlement. Het tsunami-pact lijkt er toch te komen en dat kan volgens waarnemers leiden tot een nieuwe en mogelijk be slissende fase van onderhande lingen. Melbourne - Australische acteurs dragen Hollandse kostuums uit de Gouden Eeuw. De toneelspelers fleurden gisteren de opening op van een tentoonstelling in de National Gallery of Victoria in Melbourne. Het museum toont een uitgebreide collectie van meesters uit de zeventiende eeuw. Foto EPA/Shannon Morris Kandahar - Afghaanse en Ame rikaanse militairen hebben 132 strijders van de Taliban gedood. Verder hebben de troepen vier topcommandanten van het voormalige regime omsingeld na een drie dagen durende slag in het zuiden van het land, al dus functionarissen gisteren- .Het is een van de grootste of fensieven van de afgelopen twee jaar. Sinds dinsdag vech ten de Afghaanse en Ameri kaanse eenheden in een gebied dat grenst aan de provincies Kandahar, Zabul en Uruzgan. Een zegsman van het Afghaan se ministerie van Defensie sprak van een 'groot succes'. De eerste 32 doden vielen toen het offensief in district Mian Nishin dinsdag begon. De meeste slachtoffers vielen door bombardementen van Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen. De Taliban ontkent de verliezen. Onder de vooraanstaande le den van de Taliban die zijn in gesloten zou zich Mullah Bro ther bevinden, de zwager van Taliban-leider Mullah Omar. Volgens een woordvoerster van het Britse leger geven Britse vliegtuigen luchtsteun. Bij de operatie zijn zeker tweehon derd Afghaanse militairen en een veelvoud aan Amerikanen betrokken. Aan Afghaanse zijde vielen tot nu toe acht doden, aldus de Af ghaanse politiecommandant generaal Salim Khan. Vijf Ame rikaanse militairen raakten tot nu toe gewond. Gummiknuppels De Nederlandse militairen in het noorden van Afghanistan hebben ervoor gezorgd dat de Afghaanse politie in de provin cie Baghlan de beschikking krijgt over 2000 nieuwe gummi knuppels. Die gaan de metalen ploertendoders vervangen, waarmee Afghaanse agenten nu nog vaak burgers verwon den. De gummiknuppels zijn een extraatje bij een spoedcur sus 'aanhouding en zelfverdedi ging" die de Nederlanders heb ben verzorgd voor Afghaanse agenten.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7