Afdankertje uit Rusland' BINNENLAND 2 Techniek van Ferrari in je lichaam Geld fuif Beatrix naar lastige jeugd Autochtonen zien allochtonen amper ïderlander gelooft nog steeds in burgerlijke waarden Pechtold keert zich tegen spioneerplan etsen vaak onterecht n straat verwijderd een belastingvrijdom liten fiscale vrijstaat ste klant Fast Ferry niet verbaasd over vernietigend rapport irokkaanse nister blij met amopleiding Volendams zooitje eten kan ook met kabeljauw 'Na mijn laatste operatie gaat het fantastisch' Banken vragen klanten om kopie paspoort HZU104 vrijdag 24 juni 2005 irdam - „Een goede reis", t het bemanningslid van jt Flying Ferry zijn passa- ,Hij blijft optimistisch over mg van zaken bij de in op- ik geraakte lijn. ee, hij mag beslist niet in- op vragen over het vernie- de rapport van de Onder raad voor de Veiligheid fende deze draagvleugel- mag niet en het lijkt me mij en de andere beman- jleden ook maar het beste lier niets over te zeggen", [hij eraan toe. Je boeg van de Voskhod haag - Een Nederlandse iding voor imams is een zaak, vindt de Marok- minister van islamiti- zaken Toufiq. De bemoeie- ran de Nederlandse over- bij de totstandkoming er- vindt hij geen probleem, zei hij gisteren tijdens een srentie in Den Haag over lam in Nederland, bestreed de verwachting Nederlandse imamop- ig westers georienteerde zal opleveren. „Je kunt spreken van 'westerse' en lerse' imams. De opleiding ihilt niet per land." De mi- verwacht niet dat in Ne- ind opgeleide voorgangers oog hebben voor bijvoor de rechten van vrouwen nmoseksuelen. iken van imams zijn vol- Toufiq in het Westen nau- anders dan in islamiti- landen. Ze moeten voor in het gebed, de gelovigen >ns de islamitische traditie nichten en bevorderen dat hs het 'goede' doen. En Hes „in volledige harmonie de omgeving". imams als goed aanbeve- en als kwaad veroordelen, volgens Toufiq overeen „het erfgoed van de men- wijsheid". In Marokko conservatieve imams te veel nadruk op het en dan vooral op indivi- zonden, tekende hij aan. 605, genaamd Catharina Ama- lia, zich vanuit het water van het IJ opricht en het vaartuig zich verheft op zijn vleugels breekt er geen paniek uit onder de vele passagiers. Niemand is al op de hoogte van het alarme rende rapport. Vaste klant van het eerste uur van de ferry is Willy Klinken berg, zoon van journalist en Ruslandkenner wijlen Wim Klinkenberg, die zelf jaren in de toenmalige Sovjetunie als reis leider werkte. „Dat rapport ver baast me helemaal niets", is het eerste wat hij zegt. „Ik heb in het verleden in de Sovjetunie erg veel gereisd met de draag vleugelboten. Over de Newa bij het huidige Sint Petersburg en de Wolga. Dat waren perfect onderhouden boten. Ze waren twee keer zo groot en voeren 90 km per uur." „Je ervoer dat als een vliegreis en de veiligheidsmaatregelen waren daar ook op afgestemd. Iedereen droeg veiligheidsgor dels en het was verboden de stoel te verlaten. Toen ik hier voor het eerst in de draagvleu gelboot stapte dacht ik: Jezus, wat hebben ze enorme barrels gekocht. Duidelijk afdankertjes van de Russen. Het interieur was er volledig uit gestript en er waren wat busstoelen terug ge plaatst." Volgens Klinkenberg was ook de bemanning erg on wennig met de snelle boten. Nonchalant „Meermalen heb ik manoeu vres meegemaakt, vooral bij het inhalen, die maar ternauwer nood goed gingen. Het ging al lemaal nogal nonchalant en ik vond de stuurman ook wel vaak erg jong en onervaren. Deze snelheden zijn natuurlijk ook ongekend voor Nederland. Neem daarbij dat het Noord zeekanaal en het IJ zo'n beetje de drukst bevaren routes van Europa zijn, dan weet je dat het af en toe kiele kiele gaat. In Rusland hebben de draagvleu gelboten veel meer ruimte op het vaarwater", aldus Klinken berg. Dat de boten na het ongeval in 2003 gewoon door bleven va ren, heeft Klinkenberg nogal verbaasd. Ook dat exploitant Connexxion nu een jaar krijgt om de verbeteringen uit te voe ren. „Je laat toch ook Onur Air niet gewoon doorvliegen?" Toch blijft Klinkenberg voor zijn regelmatige bezoeken aan het IJmuider strand gebruik maken van de Fast Ferry. „Het is voor mij ook een stukje nos talgie en dan neem je wat risico voor lief." Amsterdam - De probleemjon geren in Amsterdam kunnen binnenkort in de hele stad de zelfde aanpak verwachten van de overlast die zij veroorzaken. Op de conferentie 'Aanpak overlast jeugdgroepen' heeft burgemeester Cohen gisteren de aanzet gegeven voor een vervolg van de aanpak van pro bleemjongeren in Amsterdam- West. De gemeente heeft hier een half miljoen euro extra voor het jeugd- en veiligheidsbeleid voor uitgetrokken. Dat geld is een besparing op het jubileumfeest van koningin Beatrix van eind april, dat de PvdA in een motie afdwong. Een van de voorwaar den voor de nieuwe aanpak is dat de uitvoerders kunnen wor den afgerekend op de gemaakte afspraken. In Amsterdam zorgen 120 jeugdgroepen voor overlast. De gemeente pakt de probleem jongeren per groep aan en heeft deze in drie categorieën inge deeld. De helft van de groepen is vooral hinderlijk aanwezig in de buurt. Ze hangen wat rond, maken zich af en toe schuldig aan vernielingen en zijn er klei ne schermutselingen. Ongeveer 35 procent hoort bij de overlastgevende groep. Deze jongeren zijn vaak provoceren- der aanwezig en gebruiken re gelmatig geweld. Deze groepen zijn doelbewuster bezig met het plegen van criminaliteit. De laatste groep is de criminele jeugdgroep. Van alle jeugdgroe pen die voor overlast zorgen behoort 15 procent tot deze cri minele groep. Zij komen regel matig met de politie in aanra king. De hinderlijke en overlastge vende groepen moeten geza menlijk worden aangepakt door het verantwoordelijke stads deel, jongerenwerk en de buur tregisseurs. Vaste aanspreek punten moeten ervoor zorgen dat de stadsdelen zich aan deze aanpak houden. Voor de aan pak van de criminele groepen zijn de politie en het openbaar ministerie in Amsterdam ver antwoordelijk. den haag - Tweederde van de autochtone Nederlanders gaat in zijn vrije tijd nauwelijks om met allochtonen. Ook bij al lochtonen bestaat de kennis senkring vooral uit mensen van hun eigen etnische groep. Dat blijkt uit een vandaag ver schenen studie van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP). Opvallend is dat vooral Turken en Marokkanen van de tweede generatie steeds minder om gaan met autochtonen. Autochtonen en allochtonen hebben in hun vrije tijd weinig contact met elkaar, constateren de SCP-onderzoekers Merové Gijsbers en Jaco Dagevos in hun studie 'Uit eikaars buurt'. Dat heeft vooral te maken met het feit dat mensen niet bij el kaar in de buurt wonen en dus niet met elkaar in aanraking ko men. Van de autochtone Nederlan ders blijkt een minderheid, slechts eenderde, sociale con tacten te onderhouden met al lochtonen. Zodra meer dan de helft van buurtbewoners uit minderheden bestaat, hebben autochtonen de neiging zich in hun eigen kring terug te trek ken. Ook als er in een relatief korte periode veel allochtonen in de buurt komen wonen, wordt dat door autochtonen als bedrei gend ervaren. vole n dam - Bij zooitje eten in Volendam hoort aal, stoofaal. Maar vanwege de dramatisch slechte stand van deze vissoort, is dat geen haalba re kaart meer. De organisatie en de koks bij hotel Spaander wisten raad: zij schotelden gisteren kabeljauw voor en geen aal. De honderden ou deren die bij schoonmaakbedrijf Succes aanschoven vonden het een mooi alternatief. Zooitje eten behoort tot de mooiste tradities in het vis sersdorp. De gasten kregen een hele dag eten, drinken en vermaak aangeboden, gratis en wel. Foto Ella Tilgenkamp ig/gpd - Met de regelmaat Ie klok is het te horen: Ne- nd s van God los, de sa- eving is door en door ver- Traditionele normen en Jen worden met voeten den, waardoor het land is orden tot een jungle waar is en lomperiken het recht sterkste laten gelden. En nu ligt daar de Atlas of Euro pean Values, het resultaat van jarenlang onderzoek naar de opvattingen van miljoenen Eu ropeanen. Gisteren ontving premier Balkenende in Den Haag het eerste exemplaar. De conclusie is duidelijk: van mo reel verval is in Nederland geen sprake. Want het onderzoek wijst uit dat het gezin nog steeds wordt gezien als hoek steen van de samenleving en dat waarden als tolerantie en solidariteit onverminderd hoog in het vaandel staan. En ouders geven ook aan dat ze burgerlij ke deugden als verantwoorde lijkheid, goede manieren en respect voor anderen willen overdragen aan hun kinderen. Allicht, erkennen de onderzoe kers, zijn genoeg mensen die in het dagelijks bestaan al deze normen en waarden aan de laars lappen. De feiten wijzen dat ook uit, maar al die overtre ders weten diep van binnen dat hun gedrag eigenlijk niet kan. Ook de ontkerkelijking gaat in Nederland veel minder snel dan sommigen denken. God (of Allah) is hier veel minder be langrijk dan in landen als Polen en Turkije, maar niettemin noemt 60 procent van de Ne derlanders zichzelf religieus. Tsjechen hebben het minst op met God, het atheïsme heeft daar wortel geschoten. den haag/anp - Minister Pech told (Bestuurlijke Vernieuwing) vindt dat het plan van de politie om met nieuwe technieken continu te registreren wie een grote stad binnenkomt, de pri vacy te veel aantast. Hij wijst er op dat op deze manier miljoe nen mensen permanent wor den bespied en gecontroleerd. Pechtold zal zijn bezwaren bin nen het kabinet aan de orde stellen. Ook zal hij zijn ambte naren vragen de kwestie in de gaten te houden. Bovendien moet de Tweede Kamer zich er nog over uitlaten. Deze week presenteerde de Raad van Hoofdcommissaris sen een plan de grote steden te bewaken via een 'virtuele slot gracht'. de veiligheid in de grote steden te verbeteren. Iedereen die de stad inkomt, wordt met camera's voor gezichtsherken ning en voor autokentekens ge zien en via mobiele telefoons herkend. De Amsterdamse hoofdcom missaris Weiten wees erop dat ook meteen kan worden gecon troleerd of mensen nog open staande boetes of belasting schulden hebben. Pechtold is ook daar fel op te- genHij vreest dat als deze vorm van controle eenmaal is inge voerd, die nooit meer wordt te ruggedraaid. Bovendien creëert het in zijn ogen een schijnvei ligheid en komen echte terro risten toch wel de stad in. 4t/anp - De Fietsersbond lelt op zijn eigen website in van mensen tegen ge- ;n die fietsen van straat Tweewielers die in de lan bij onder meer trein- s, mogen niet zomaar 1 verwijderd, zei een voerder gisteren, eerden kunnen op de een klachtenformulier loaden en invullen. „Als dat de fiets ten onrechte iggehaald kunnen bijvoor- kosten voor vervangend ter en de kosten van een 'slot, als het oude is door- ipt, worden verhaald op de gemeente." Van de rechter mag een fiets al leen worden weggehaald, als hij in de weg staat en gevaar ople vert voor de veiligheid. „Dan moet de eigenaar wel eerst wor den gewaarschuwd, bijvoor beeld door middel van een stic ker op de fiets." Daaruit moet duidelijk blijken dat de ge meente van plan is de tweewie- Ier na een bepaalde termijn weg te halen omdat die fout ge parkeerd staat. Veel gemeenten zouden zich niet aan de regel houden dat mensen de kans moeten krij gen om hun 'fout' te herstellen. i/anp - TWee belastingbe- die zich ongelijk behan- voelden wegens het be- van fiscale vrijstaten, krij- een geld terug van de Be- 'dienst. Dat heeft de •ank in Breda gisteren be lastingrechter oordeelde oor een beroep op het ge- idsbeginsel sprake moet an een begunstigend be- Dat oogmerk bestond niet, de rechtbank, laai eisen tachtig mensen tingcenten terug omdat lar geleden bekend werd «woners op woonwagen- Vinkenslag jaren geen of er belasting betaalden, erden als oninbaar be- peld, omdat hun financiën moeilijk te controleren waren. Staatssecretaris Wijn (financi en) maakte aan deze afspraken met probleemgroepen zoals kampbewoners en Hells Angels een einde. De overheid liep in totaal enkele tientallen miljoe nen euro's mis. De uitspraken van gisteren zijn de eersten van in totaal acht bij de rechtbank in Breda. De rech ter in Den Bosch moet nog oor delen over de andere 72. Belastingadviseur Meerts die al le tachtig zaken indiende, toon de zich toch tevreden met de uitspraak. Meerts erkent dat het oogmerk niet begunstiging was, maar zegt dat de fiscus wel be wust dit beleid voerde. De twee betrokkenen uit Baexem en Hom gaan in hoger beroep. beverwijk - Orthopedisch chi rurg San Oei laat de goudkleuri ge kogel losjes in de kom heen en weer glijden. Een soepele prothese als verbinding tussen bovenbeen en heup. Al driemaal heeft de chirurg van het Rode Kruis Ziekenhuis zo'n kerami sche kogel geplaatst bij iemand met een pijnlijke heup. „Voor al tijd, is de bedoeling." Oei is tevreden met de nieuw ste ontwikkeling op zijn vakge bied. Steeds vaker worden bij mensen onder de zestig serieu ze heupproblemen geconsta teerd, bijvoorbeeld na een in tensief sportleven. De oorzaken verschillen, de overeenkomst tussen patiënten is dat ze veel pijn lijden. En deze groep neemt geen genoegen met het doorlopend slikken van pijnstil lers. Tot voor kort wachtte deze pati ënten vaak een zogeheten klas sieke heupoperatie. Dan moet het bovenbeen worden afge zaagd waarna in het holle dij been een staaf wordt geplaatst die via een kogelgewricht met de heup wordt verbonden. Het nadeel is dat de prothese kan slijten, en de patiënt weer op de snijtafel terechtkomt. Oei is daarom erg blij met het nieuwe keramische kogelgew richt dat - naar verwachting - het hele leven van de patiënt meegaat. De prothese is meer dan oersterk, weet Oei. Het kunstgewricht met een kerami sche coating is onverslijtbaar. Oei: „De techniek is recht streeks ontleend aan de Itali aanse autofabriek Ferrari, die deze manier van verharden ook San Oei demonstreert de nieuwe heupprothese gebruikt voor de kleppen van motoren die een grote hitte moeten kunnen doorstaan." Een stukje Duitse autotechniek in je eigen lijf dus. Niet dat een menselijk lichaam zulke extre me temperaturen kent als een razende automotor, maar het is een feit dat de al bestaande heupprotheses aan slijtage on derhevig zijn. De winst zit 'm in de film van water die op de ke ramische kogel rust, waardoor de metalen delen van titanium elkgar niet raken. En dus ook niet gaan schuren en krassen. Nog een voordeel is dat de chi rurg bij het gebruik van de nieuwe prothese het been van de patiënt niet hoeft te breken. Oei heeft sinds april deze nieu we techniek drie keer toege past. De jongste patiënt was een 32-jarige man uit Hoorn die een slechte heup kreeg door een ongeval. Deze week wacht de vierde operatie. Voor de chi rurg telkens een heel nauwkeu rige klus, waarbij hij voor het frezen van het bekken waarop de prothese moet komen een timmermansoog nodig heeft. Oei: „Een extra voordeel bij de ze ingreep is dat je altijd nog kan teruggrijpen op een klas sieke heupoperatie, mocht de ingreep met het keramische kunstgewricht mislukken." Tot nu toe zijn de ervaringen - volgens Oei een wereldprimeur voor het Beverwijkse zieken huis - goed. „Na de operatie kun je weer golfen, of zelfs aan vechtsporten doen, hoewel ik men «en liever aanraad te heemskerk - Maria Nies ten uit Heemskerk heeft een lange en nare geschie denis van heupoperaties achter de rug. Drie weken geleden ging zij voor het laatst onder het mes in het Rode Kruis Ziekenhuis. Met succes. „Want het gaat tot nu toe fantastisch." Bij de 59-jarige Heems- kerkse met gewrichtspro blemen was bijvoorbeeld eerder al het bekken ge kanteld. Een zware opera tie waar ze niets mee was opgeschoten. Toen dokter San Oei haar de mogelijk heid bood om deze kerami sche kogel in haar heup te plaatsen greep zij die mo gelijkheid met beide han den aan. Maria Niesten kan het nu zonder pijnstil lers stellen. „Ik ben na tuurlijk nog aan het revali deren, maar ik heb er alle vertrouwen in dat de ope ratie goed is geslaagd." zwemmen of fietsen." Is dit dan ook goed nieuw voor patiënten met osteoporose, botontkalking waardoor veel vrouwen van bo ven de zestig heupkwalen krij gen? Oei zegt van niet. De ge wrichtsprothese moet worden verankerd in de heup, daarvoor zijn stevige botten nodig. „En die hebben vrouwen met oste oporose nu juist niet." Amsterdam - Nederlandse ban ken zijn druk bezig miljoenen klanten te vragen naar een ko pie van hun paspoort. De Ne- derlandsche Bank (DNB) heeft hierop aangedrongen wegens een wet tegen witwassenDe ui terste sanctie is het intrekken van de banklicentie. DNB wil dat banken in het bezit zijn van een kopie van een legitimatie bewijs van al hun Nederlandse klanten. Momenteel beschik ken deze instellingen niet altijd over zo'n document. De eis van DNB vloeit voort uit de Wet Identificatie Dienstverlening, die 1 juni 2003 werd ingevoerd. Volgende week of de week ema verstuurt ABN Amro miljoenen brieven aan klanten om de kwestie uit te leggen. 'Intensieve menshouderij' Groningen - In vooral grote be drijven dreigt het gevaar van 'intensieve menshouderij'. Ma nagers communiceren er uit sluitend per e-mail met hun ondergeschikten, baseren zich op cijfers in plaats van op de realiteit en hebben geen tot weinig aandacht voor de werk nemers. Bazen sturen 'GVD- mailtjes' rond, die de werkne mers de stuipen op het lijf ja gen. Dat meent voorzitter J. Hut van ICT Platform Noord. Hut wijt dit gedrag deels aan de vele nieuwe mogelijkheden die ICT biedt. „Koeien, varkens en gei ten hebben allemaal oormer ken", zegt Hut. „Maar ook de prestaties van het personeel kunnen zo worden bijgehou den. Het wordt kwalijk als men sen puur op deze cijfers worden afgerekend." Voetbaltoernooi stopt na geweld rotterdam - Het jaarlijkse Rick Barendse-straatvoetbaltoernooi in de Rotterdamse wijk Bloem hof is afgelast wegens geweld sincidenten. Nadat twee om standers met een pistool waren bedreigd, besloten politie en organisatie deze week dat het welletjes was. De vorige avond was er al massaal gevochten in en rond de voetbalkooi. Aanlei ding was een omstreden beslis sing van de scheidsrechter. Het toernooi voor jongeren tussen 10 en 16-plus trekt altijd veel bekijks. Het lijkt nu te gronde gegaan aan zijn eigen populari teit. 'Onruststokers buiten school' den haag - Meer dan driekwart van de Nederlanders (77 pro cent) vindt dat voor leerlingen die voortdurend problemen veroorzaken op school een op lossing buiten het onderwijs moet worden gezocht. Nage noeg iedereen is van mening dat geweldsincidenten op school moeten worden gemeld. Dat blijkt uit een enquête die minister Van der Hoeven (On derwijs) heeft laten uitvoeren onder 1954 Nederlanders. Uit de enquête blijkt verder dat een ruime meerderheid (71 pro cent) van mening is dat bijzon dere scholen iedere leerling moeten aannemen. Momenteel is dat niet het geval. Het CDA heeft zich altijd tegen deze ac ceptatieplicht verzet. Fooien voor het goede doel Groningen - In Groningen vindt in de nacht van zaterdag op zondag voor het eerst de 'Nacht van de fooi' plaats. Bijna alle cafés en restaurants in de Groninger binnenstad doneren de fooien die ze die nacht op halen aan een goed doel. In to taal doen zeventig horecabe drijven mee. De deelnemers mogen zelf kiezen waar hun tipgeld heen gaat. De Nacht van de fooi is een initiatief van vier Groningse studenten. Volgend jaar moet 'de nacht' ook in an dere Nederlandse steden plaatsvinden. Scholieren voelen spanning Amsterdam - Een JÉpart van de middelbare scholwren in Ne derland constateert dat er een gespannen sfeer heerst tussen allochtone en autochtone jon geren. Dat blijkt uit een onder zoek onder 4000 scholieren, dat is verricht door het blad Pauze. Volgens het onderzoek is ruim eenderde van de scholieren (36 procent) wel eens betrokken geweest bij een ruzie tussen al lochtonen en autochtonen. Meestal ging het daarbij om scheldpartijen (45 procent), maar niet zelden (23 procent) werd geweld gebruikt. Een op de vijf scholieren in het onder zoek zegt dat de moord op Theo van Gogh de sfeer op school heeft veranderd. Een op de zes vindt dat een groep al lochtone jongeren op school de baas speelt.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5