REGIO Nordic Walking: meer dan wandelen l m dat niet alle kinderen moeten iangs teen polsbandje lopen kust letten op Geen eindexamenmeisje meer Ut VRIJDAG 24 juni 2005 Instructeur Harm Bons en cursiste Bea Huishof voeren de groep aan in natuurgebied de Ganzenhoek in Wassenaar. Foto: Henk Bouwman sneller gaat lopen. Daarbij is de techniek belangrijk. De be nen, armen en het bovenli chaam moeten samenwerken. „Maar als je dit eenmaal on der de knie hebt, zijn er enorm veel mogelijkheden", zegt cursist Erik Oostdam. Voor hem is Nordic Walking de ideale sport. „Toen ik nog voetbalde, heb ik een zware blessure aan mijn kniebanden gehad en op het moment ben ik nog herstellende van een sleutelbeenbreuk." Toch kan hij gewoon met de groep meelopen. „Deze sport is wei nig blessuregevoelig, terwijl je bij wandelen nog wel eens te gen een blessure op kan lo pen." De cursus bij Green Adventu res kost 12,50 euro per les, in totaal dus 75 euro. „Om het hele lichaam goed te gebrui ken en de poles juist te hante ren, is deze cursus noodzake lijk", zegt Bons. „Het is de be doeling om gewoon te lopen zonder er bij na te denken. Voor je het weet loop je in de telgang, benen en armen in een gelijk ritme, terwijl je 'kruisloops' moet lopen. Ook moet je zorgen dat het zwaar tepunt in je lichaam naar vo ren ligt. Alsof er een touw om je middel zit en daaraan wordt getrokken." Daarnaast zijn de schouders van belang. „Je moet ze rechthouden, an ders loop je erbij als Donald Duck." Cursiste Bea Hulshof heeft in middels een paar lessen ge volgd en loopt nu ook buiten de cursus om. Ze heeft uit- schuifbare stokken met extra vering en speciale handschoe nen uit Zwitserland gehaald. Hulshof probeert elke week minimaal twee keer te lopen. „Ik loop samen met mijn man elke keer zo'n anderhalf tot twee uur. Omdat we in een hoog tempo lopen, ben ik na afloop wel helemaal ge sloopt." Arjan Nowee „Noem ons nou geen stoklo- pers", zegt Bea Hulshof. De toon is meteen gezet. Nordic Walking is meer dan wande len. Bij Nordic Walking doet het hele lichaam mee. En wat betreft de stokken, die zijn van carbon en worden 'poles' ge noemd. Het betekent echter niet dat als je in het bezit bent van deze poles, je meteen kunt gaan lopen. Om de sport echt onder de knie te krijgen, is een cursus nodig. Harm Bons is instructeur en geeft namens buitensportbe- drijf Green Adventures cur sussen Nordic Walking in Wassenaar. „Het is ook vooral een groepsgebeuren. Iedereen praat met elkaar. En daar naast lopen we in een schitte rende omgeving met prachti ge routes." Waar de sport vandaan komt, is niet geheel duidelijk. „Daar bestaan verschillende verha len over. Persoonlijk denk ik dat het van het Finse langlauf en afkomstig is. Dit is hun manier om ook in de zomer te trainen", vertelt Bons zoe kend naar een verklaring. In Nederland wordt er natuurlijk niet aan langlaufen gedaan. Hier is het puur voor het ple zier en de gezondheid. En hoewel de sport pas sinds twee jaar in Nederland wordt beoefend, is het aantal Nordic Walkers groeiende. Volgens Martin van Duijn, voorzitter van de Stichting Nordic Wal king Nederland (SNWN), telt Nederland 20.000 tot 25.000 mensen die op reguliere basis lopen. „En dan zijn er ook nog eens 50.000 tot 60.000 mensen die meedoen aan de monstraties." Daartoe behoren ook de cur sisten van Harm Bons. Op dit moment is hij bezig een groep van acht lopers de fijne kneepjes van het Nordic Wal king bij te brengen. „We heb ben er bewust voor gekozen de groep niet te groot te ma ken, omdat persoonlijke aan dacht belangrijk is. Bij een grotere groep werkt dit niet", aldus Bons. De cursus bestaat uit zes lessen waarin het 'tien stappenplan' wordt uitgelegd. Dit plan bestaat uit de ge zondheidsfase (stap een tot vier) en de fitnessfase (stap vijf tot tien). Op dit moment wordt er nog aan een derde fase, de sportfase, gewerkt. „Dat gebeurt bij het CIOS in Haarlem. Green Adventures wil de sportfase ook in Wasse naar aan de cursus toevoe gen." De lessen van Bons starten bij hotel Duinoord aan de Was- senaarseslag. Vervolgens lo pen de cursisten vijf kwartier in natuurgebied de Ganzen- hoek. „Het is een groot gebied en we proberen elke keer op nieuwe paden te komen", vertelt Bons. Nordic Walking is voor alle ondergronden ge schikt. Op de weg gebruiken de lopers asfaltdoppen ter be scherming van de poles en in het bos en op het strand ha len ze die eraf, zodat ze met de punten in de grond kun nen prikken. De poles zijn licht in gewicht, sterk en toch flexibel. Dit alles zorgt er voor dat ze best prijzig zijn, al snel 60 tot 120 euro. In vergelijking met wandelen is Nordic Walking beter voor het lichaam, omdat alle spie ren meedoen. Het gevolg is dat de Nordic Walker meer vet verbrandt, meer energie gebruikt en op den duur ook ja VRAAG [gisteren puffen op het strand. De strandwachten van de se Reddings Brigade (KRB) maken met deze temperaturen overuren. Ze 77 7 7 5 de mudvolle zoekgeraakte n en op zwemmers die het niet zo nauw nemen met de vei- De onlangs in gebruik genomen wachtrapportage helpt de ochten sinds begin deze maand een handje. LEO VOOYS van geeft een toelichting. UIT DE ARCHIEVEN ceerde elektronische wachtrapportage, dat is een mond Z irkt via internet. Via deze site kunnen alle hulpdiensten, «JRM, politie en onze eigen mensen, via een beveiligde pa- ect beschikken over alle informatie, zoals getijden, wind en ituur." ok handig voor het opsporen van vondelingen? r. Vroeger moest er door iedereen heen en weer gebeld of er een vermist kind was gevonden. Nu kunnen de be en op de site zien of de kinderen weer gevonden zijn." rr nog kinderen zoek op het strand? Jullie hebben toch het met polsbandjes met een telefoonnummer van de ou- m werkt. Dan lereenzichafhoe er ;einde dan toch ideren zijn zoekge- iu, om de simpele niet iedereen die ljes gebuikt. Dat is van die ouders, we de polsbandjes Iden gehad, was het aantal kinderen aakt." t wordt er nu zo patrouilleerd op zee? iperatuur van het zeewater is laag, ongeveer 14 graden. j 1 mag je niet langer dan tien minuten in zee zwemmen, Ireigt het gevaar van onderkoeling. Daarom controleren D tensief." I voldoende personeel om de twee posten te bemannen? j mooi weer is het geen straf om op het strand te zijn. Zo 1 tmaar." 5e ib Onderwater Archieffoto: Frans Roomer TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 13 tot 24 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Ik hoor mijn keurige Theo in zijn slaap 'shit' roepen. Tenminste dat denk ik. Maar als ik een beetje beter ontwaak, is hij bezig met opstaan. Dat shit sloeg op de tijd. Hij is net even te lang blijven liggen. Ik hoor hem zuchten en steunen. Door mijn oogharen zie ik hem staand verwoede pogingen doen om zijn sokken aan zijn voeten te krijgen. Het lukt allemaal niet zo goed. Als hij op weg is naar Apeldoorn begrijp ik waarom. Mijn hoofd bonkt, mijn maag rom melt en mijn buik brandt. Dat Theo niet meer tegen eindexamen feestjes van kinderen van vrienden kan, accepteer ik, maar dat het mij niet meer lukt om jong te zijn, is pas echt vreselijk. Als ik in de keuken pogingen doe om wat stevige mid delen tot mij te nemen, begrijp ik dat mij deze nacht zomaar drie krach tige eigenschappen zijn ontnomen. Mijn buik is na een middagje zonnen niet bruin maar heftig rood, mijn hoofd heeft problemen met wat alco hol en mijn lichaam ver toont afstotingsver schijnselen na minder ral dan acht uur slaap. Van 's avonds een vrouw, 's ochtends een vrouw is geen sprake meer. Ik ben gedegradeerd tot een watje. Begin deze week was ik er nog van overtuigd dat ik in de kracht van mijn leven zat. Ik had grootse plannen om een bikini aan te schaffen. De jaren van een degelijk badpak wilde ik achter me laten. Vroeger werd ik namelijk heel bruin op mijn buik. Dat was toen heel aan trekkelijk en ik zie nu in derdaad bij al die jonge meiden met die korte truitjes dat het nog steeds een leuk gezicht is. En mijn buik ziet er op zich niet slecht uit, het zou nog net moeten luk ken voordat de jaren echt gaan tellen. Nu of nooit. Vandaag zeg ik dus 'nooit meer'. Het pigment is weg. Mijn buik is pijnlijk rood. Ik stop met gek doen. Mijn tijgerbadpak van vorig jaar staat ook heel leulc Ik ben geen eindexamenmeisje meer. De jonge vrouwen en mannen die ik gister avond op het feestje van de geslaagde Roeland aantrof, zijn gewoon prachtig. Strak in het vel, uitdagend en jong. Ik ben dat af en toe alleen nog maar in mijn hoofd. Is helemaal niet erg, ik moet het veel meer zoe ken in mijn levenserva ring. Vol verve heb ik een Rijnsburgs echtpaar met vier dochters afgelopen zondag nog verteld hoe aangenaam het toeven is in het studentenhuis Huis Ter Tuin aan de Ho ge Woerd in Leiden. Zij twijfelen eraan of dit wel de juiste plek voor hun oudste dochter is. Het binnenste van het huis ziet er toch niet altijd zo schoon uit en wie hield toezicht op studie en jongensbezoek? De twin tig schone meiden van dit studentenpand, waar onder onze Fré, hebben een barbecue in hun weelderige tuin georgani seerd voor hun lieftallige ouders. Kunnen wij ook eens kennismaken met de wereld die student heet. Alles zit mee. Het weer is voortreffelijk, het uitzicht op de Rijn oogt goed met al die vrolijke mensen op hun bootjes, het vuur gaat zonder problemen aan. Het vlees is heerlijk gemarineerd, de sauzen deugen en de goedkope rosé die ze als een grand cru presente ren, smaakt voortreffelijk. „Wat is er mis met dit studentenleven?", vraag ik bijna dreigend aan de ouders, die overigens steeds leuker en gezelli ger worden. Natuurlijk laat ik ze niet uitpraten, maar dender eroverheen met: „Regelmatig hoor ik dat er mensen slagen, want dan is er weer een feestje. In organiseren zijn ze heel goed. Ze ma ken zeker één keer per week schoon en vergele ken bij andere huizen is het hier eigenlijk altijd schoon. Het mannenbe zoek is matig, want die meisjes hebben het on derling gezellig. Dat zegt onze dochter altijd. En die is zo betrouwbaar." Net zoals de rest van on ze kinderen. Terwijl ik mijn chaos op deze al vroeg warme morgen overpeins, liggen die nog heerlijk op één oor. Ze zijn vrij. De wereld ligt aan hun voeten. Ze heb ben de school even vaar wel gezegd. In de keuken is het een troep, de boot ligt half lek in de tuin, de handdoeken die over de stoelen hangen zijn niet te tellen. De gymschoe nen en de vuile sokken liggen overal door het huis, de voorraadkast ziet eruit alsof er een orkaan doorgeraasd is. Mijn hus band zit inmiddels bijna in Apeldoorn en ik zeur over mijn lictapielijke beperkingen, vrouw waar maak je je druk om? Ik weet het niet, ik weet het niet. Ik raak altijd een beetje uitgeblust als de vakantie in zicht is. Alle maal psychisch. Gewoon op de fiets stappen en blijven werken. Trou wens, eigenlijk drillen mijn billen ook te veel voor een bikini, dat voel ik heus wel. En volgend jaar schijnen wij maar liefst twee eindexamen kandidaten te hebben. Ook dat nog. Saskia Stoelinga Reageren? s.c. rn.stoelinga9hdc.nl 180, dinsdag 24 juni 'Hé Van Dam, komt er nog wat van!' Onder het uitroepen kreet protesteerden tientallen leerlingen en leraren van de genthartschool gistermiddag voor het stadhuis tegen het feit meente hun slechte schoolgebouw aan de Zuidsingel niet op kan niets beloven" was het enige wat wethouder Van Dam Dorden op het protest. Foto: archief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na "ruk van 13 bij 18 ln zwart wit) over te maken op gironummer dia b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van gblad, ANNO «Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan I van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad k Jan Geert Majoor, |unct: Hugo Schneider redact ield@hdc.nl se É0OR 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 h stbus 54,2300 AB Leiden n van de receptie zijn: en met donderdag fitneA jo uur >l« 8.30 -12.30 uur •fl 971-5 356415 071-5 356 325 •n: overlijden, geboorte, jubilea llieberichten, desgewenst met ja jAeelding, via www hdcmedia.nl of jmilieberichten@hdc.nl. Indien 072-5196699. i^Woop eko b t' Bi 366I O23-5I5O543 i-68l 3677 -T# handel: 071-5 356 300 yÜ) us kunnen contact opnemen 1636 lakt 'a9 b ratis) Sü **800 BI illng (acceptgiro) 'g Heen aut. ine) p/j €216,90 ons een machtiging verstrekken itisch afschrijven van het 'ld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV Is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Vrijdag 24 Juni - Uit handen van de Commissaris van Politie de heer R. J. reeg de Leidse Reserve-politie gisteravond een prachtige 1 jid ten geschenke. Een geschenk, waarvoor de manschappen, IQ lelijks een bedrag op zij te leggen, zelf de grondslag hebben h en beroep op de burgerij en een door de Leidse Raad be- Jj rgesteld bedrag, maakten tenslotte aankoop van zes parade-, dieptrommen, zes bazuinen en een overslagtrom mogelijk. n het in de bedoeling ligt, dat de drumband zich over enige T e Leidse burgerij zal presenteren - de muzikanten moeten ingespeeld raken - was aan deze overdracht een officieel ka- geven. Voordat de repetities begonnen, droeg commissaris et een kort woord het instrumentarium aan de Reserve-politie

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15