ECONOMIE Nieuwe aanpak internetbetalen De suiker sneeft roemloos als bescheiden pion in groter spel tra geld lenen bij gedwongen verkoop huis index KBB goed voor ttowinst van 18 miljoen iterpeil te laag voor rnreactor in Petten Benzineprijs door magische grens Consument gebruikt betaaldienst bank rolstoel ak op halen Implanon in VS vertraagd Wegenbouwer KWS in beroep tegen vonnis HZU109 donderdag 23 juni 2OO5 Telfort weer in etalage Amsterdam - Telfort gaat wel licht opnieuw in andere han den over. Het Financieele Dag blad meldde gisteren dat de mobieletelecomaanbieder praat met potentiële kopers. De vraagprijs zou 1,2 miljard euro zijn. Telfort wil de besprekingen niet bevestigen. Het Britse mm02 verkocht Telfort in april 2003 voor 25 miljoen euro aan Greenfield Capital Partners. Vo rig najaar verkocht die investe ringsmaatschappij een belang van 52 procent met winst door aan investeerder Marcel Boek- hoorn. Telfort had eind maart 2,4 miljoen klanten en is daar mee nummer drie op de Neder landse markt voor mobiele tele fonie, achter KPN en Vodafone. Lodi haalt geld op uit verkoop milaan - De Italiaanse Banca Popolare di Lodi (BPL), concur rent van ABN Amro in de over namestrijd rond Antonveneta, heeft de afgelopen weken min derheidsbelangen in bepaalde bedrijfsonderdelen verkocht om zijn financiële positie te versterken. De transacties lever den de bank 900 miljoen euro op. Dat heeft advocaat Frances co Gianni van BPL woensdag verklaard op een hoorzitting van een rechtbank in Rome over een verzoek van ABN Amro om bepaalde beslissingen van de Italiaanse centrale bank ten gunste van BPL ongedaan te maken. De rechtbank zal daarover binnen zeven dagen een besluit nemen. Advocaat Gianni wilde niet zeggen welke belangen BPL heeft afgestoten. De verkoop was nodig omdat de financiële reserves van BPL de laatste tijd aanzienlijk zijn geslonken door het aankopen van aandelenpakketten van An tonveneta om zijn belang op te schroeven. BPL heeft momen teel een belang van 29,9 pro cent in Antonveneta. ABN Amro bezit 24,7 procent. Vermogen Tie Holding positief Amsterdam - Het eigen vermo gen van het softwarebedrijf He Holding is weer positief gewor den door het plaatsen van 1,45 miljoen nieuwe aandelen bij een professionele belegger voor 0,37 euro per stuk. Dat heeft het bedrijf woensdag bekend gemaakt na het sluiten van de effectenbeurs in Amsterdam. Banenverlies bij Philips Polyled eindhoven - OTB in mndhoven wil de activiteiten van Philips PolyLed in Heerlen overnemen. Bij de overname gaan mogelijk zeventig van de 120 arbeids plaatsen verloren. De overname is nagenoeg rond. Philips Poly Led ontwikkelt kleine beeld schermpjes voor telefoons en autodashboards. Postbank stopt met Girotel den haag - Postbank stopt met Girotel. Klanten die elektro nisch bankieren zijn vanaf 1 ok tober aangewezen op internet - bankieren via mijnpostbank.nl. De bank stopt met Girotel, om dat bankieren via internet goedkoper is. van onze verslaggeefster utrecht - Klanten die via inter net kopen, hebben vanaf augus tus geen creditcard meer nodig. Om wildgroei van betaalmoge lijkheden te voorkomen en het gevoel van onveiligheid bij klan ten weg te nemen, kunnen in ternetconsumenten gebruikma ken van de betaaldiensten van hun eigen bank. De samenwerkende banken noemen deze nieuwe standaard 'iDeal'. Elke bank gaat de eigen naam in combinatie met 'iDE- AL' in gebruik nemen, zoals 'Postbank iDEAL' of 'Rabobank iDEAL'. Wildgroei De naam is een Engelse verta ling van 'ik handel'. Alle grote banken - Rabobank, ING, For- tis, ABN Amro en Postbank - doen mee met de nieuwe be taaldienst. De standaard moet een einde maken aan de wild groei van betalingsmethoden op internet. Betaalsystemen als Way2Pay van ING, E-Wallet van ABN Amro en Tootz van de Postbank verdwijnen. Het thuiswinkelen via internet neemt een steeds grotere vlucht. Vorig jaar behaalden de Nederlandse intemetwinkeliers een omzet van circa 1,5 miljard euro, ruim 30 procent meer dan in 2003. Onderzoek Thuiswinkel.org, de branche vereniging voor webwinkels, heeft onderzoek laten verrich ten waaruit blijkt dat 2,5 mil joen consumenten betalingen via internet, bijvoorbeeld met een creditcard, onveilig vinden. Die groep koopt niets via inter net. De betaalstandaard van de banken moet ook die huiverige consumenten over de drempel van het internetwinkelen trek ken. In eerste instantie is iDEAL be doeld voor de Nederlandse markt. In de toekomst wordt het systeem wellicht ook uitge breid voor internationaal ge bruik. Maar wie een boek of cd- rom wil bestellen bij bijvoor beeld amazon.com moet voor alsnog een ander systeem ge bruiken. In de praktijk werkt iDEAL als volgt. Een klant bestelt een pro duct bij een webwinkel. Om af te rekenen, moet hij kiezen uit verschillende betaalwijzen, bij voorbeeld een creditcardbeta ling of iDEAL. Als de klant kiest voor iDEAL, klikt hij in een nieuw keuzemenu zijn eigen bank aan. De klant komt daarna op een pagina die identiek is aan zijn vertrouwde intemetbankierpa- gina. Hij geeft daar zijn fiat voor de betaling op dezelfde wijze als bij een 'normale' internet- betaalopdracht. Wachtwoord Bij de ene bank is dat door middel van een wachtwoord, bij de andere is dat via een cij fercode uit een bijgeleverd co deerapparaat. De betaling wordt meteen verwerkt. Het be drag wordt binnen een paar se conden afgeschreven van de re kening van de consument en op die van de webwinkel bijge schreven. NMA verdenkt bergers niet langer Rotterdam - Vier Nederlandse bergingsbedrijven worden niet langer verdacht van het maken van verboden prijsafspraken. De Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) heeft na een bijna anderhalf jaar durend on derzoek geen bewijs kunnen vinden van een overtreding van de Mededingingswet. De NMa is eind 2003 door mi nister Peijs (Verkeer en Water staat) gevraagd naar de Neder landse bergingsmarkt te kijken. Dat verzoek kwam na offertes voor de berging van het Neder landse vrachtschip Assi Euro Link, dat begin 2003 ten noord westen van Texel is vergaan. In maart vorig jaar heeft de NMa invallen gedaan bij het Rotter damse bergingsbedrijf Smit, bij SvitzerWijsmuller in IJmuiden. bij Multraship in Terneuzen en bij de Schiedams-Gorkumse combinatie Mammoet/Van Oord. Staat krijgt van AVR 2,4 miljoen brussel - Het Rotterdamse af valverwerkingconcern AVR moet 2,4 miljoen euro terugbe talen aan de Staat. De Europese Commissie oordeelde gisteren dat het concern ten onrechte subsidies heeft ontvangen voor het kopen van gevaarlijk afval. Voor 47,3 miljoen euro aan staatssteun voor het verwerken van de gevaarlijke stoffen heeft Europees commissaris Kroes (Mededingingszaken) wel toe stemming gegeven. Hierbij is duidelijk sprake van een econo misch belang, meent Kroes. to - Een belangstellende jeen rolstoel tevoorschijn it een kist op het dak van to. De noviteit is te zien op rs AAN Mobiliteitsdagen pde testbaan van de Rijks voor het Wegverkeer in Le- De bestuurder kan zelf hulp van een afstandsbe- de rolstoel in- en uitla- ïder hulp van derden. |P/Vincent Jannink ie verslaggever ieer - Huishoudens die jotheek hebben afgeslo- ?t Nationale Hypotheek e, kunnen extra geld le de gevolgen van een nge inkomensdaling op en. hting Waarborgfonds Ei- bningen wil hiermee nen dat huiseigenaren ijvoorbeeld onvrijwillig werkloos raken of in de WAO belanden, hun woning ge dwongen moeten verkopen. Van de extra borgstelling kan maximaal twee jaar gebruik worden gemaakt, aldus de stichting gisteren. Circa 500.000 huishoudens hebben voor hun woning een hypotheek afgeslo ten met Nationale Hypotheek Garantie (NHG). NHG verzekert een huisbezitter ervan dat bij een gedwongen verkoop een eventuele rest schuld bij de bank wordt be taald. De extra garantie wordt standaard onderdeel van alle hypotheken in Nederland die onder NHG vallen. De lening kan worden aangevraagd bij de bank waar de hypotheek is af gesloten wanneer de huiseige naar in financiële problemen komt buiten zijn schuld. Dat kan zijn door werkloosheid, ar beidsongeschiktheid, echt scheiding of overlijden van de partner. Met de extra lening kunnen huiseigenaren gedu rende twee jaar proberen hun financiën op orde te krijgen. Verkoop van de woning kan zo worden voorkomen. Er zijn geen kosten verbonden aan de extra borgstelling en de NHG staat garant. Mocht de huisei genaar na twee jaar alsnog moeten verkopen, dan zijn de verliezen voor de NHG. e verslaggever dam - Vendex KBB heeft laatste deel van zijn ge- iboekjaar 2004/2005 een inst behaald van 18 mil- iro. Dat blijkt uit de re- i die het detailhandels- bij de Kamer van mdel (KvK) heeft gede- d, De cijfers bestrijken node van zeven maan- juli 2004 tot februari KBB, eigenaar van ke- tals Hema, V&D, De Bij- Praxis, Hunkemöller, en Dynabite, is momen handen van een consor- an investeerders. Zij na- let concern vorig jaar e nieuwe eigenaren be ien de beursnotering van KBB, waardoor het be drijf de publicatie van zijn re sultaten kan beperken tot de ponering bij de KvK. De omzet bedroeg 2,62 miljard euro. De Hema nam daarvan 561 miljoen euro voor zijn reke ning. V&D is goed voor 418 mil joen euro aan verkopen, De Bij enkorf kende een omzet van 246 miljoen euro. De resultaten stonden onder druk, vooral door het haperen de consumentenvertrouwen, legt Vendex KBB uit. Nederlan ders houden als gevolg daarvan de hand op de portemonnee, wat tot teruglopende verkopen bij de Vendex-ketens leidde. Zorgenkindje Het detailhandelsconcern zag zich genoodzaakt nog sterker kosten terug te dringen en effi ciënter te werken. Over het zor genkindje V&D beperkt Vendex KBB zich tot de mededeling dat de 'herstructurering' volgens plan verloopt. Of de warenhui zen eindelijk weer winst ma ken, wil de woordvoerder niet zeggen. V&D kampt al jaren met een teruglopende omzet, vooral het gevolg van het suffe imago waaronder de warenhui zen gebukt gaan. Vendex KBB is druk bezig het winkelconcept van V&D te verbeteren, in de hoop dat klanten dan weer de weg naar de winkels weten te vinden. Voor dit jaar is Vendex KBB gematigd positief. Het concern stelt vast dat de moei lijke marktomstandigheden ook de eerste maanden van dit jaar zijn blijven aanhouden. Maar het bedrijf verwacht voor 2005/ 2006 toch op een hoger opera tioneel resultaat uit te komen. ie verslaggever De kernreactor in Pet- i volgens de exploitant liet op vol vermogen door een te laag water- het Noordhollands Ka- orig jaar mag NRG per aximaal 3000 kubieke anaalwater via een lei aar de reactor brengen te koelen. Maar het wa in het kanaal zou door igte te laag staan om die ibieke meter ook daad- k te benutten, koelwater dwingt NRG tor, die onder andere ge wordt voor de productie cleaire geneesmiddelen, :r vermogen te zetten, omdat het kanaalwater Ie zomerhitte een hoge atuur heeft en dus min- tlt. Hoogheeriiraadschap ls Noorderkwartier ont- t het kanaalwater bene- I staat. Woordvoerder H. spreekt van een heel aj e waterstand in de boe- e ®ren. „We hebben ook li geen melding van NRG gehad over problemen met de water- inname." Tennet in Arnhem, de beheer der van het landelijk hoogspan ningsnet sluit een beperking van de elektriciteitsproductie in Nederland niet uit als de tem peratuur van de Rijn en andere rivieren op 23 graden blijft of verder stijgt. Want het koelwa ter dat de elektriciteitscentrales teruglozen in de rivier mag niet warmer zijn dan 30 graden. Doorgaans lozen ze het water zeven graden warmer terug dan ze het innemen. Vrijdag hebben Tennet, de elektriciteitsprodu centen, Rijkswaterstaat en het ministerie van economische za ken de 'klokken nog'eens gelijk gezet'. Want sinds de smoorhe- te zomer van 2003 is koelwater een hot issue geworden. Toen was de stroomproductie der mate kritiek dat grootverbrui kers leveranciers van stroom werden. Destijds gold de code rood. Nu wordt die term niet meer gehanteerd want die is gereserveerd als waarschuwing voor terroristische activiteiten. ontwikkeling benzine en diesel in 2005 iddelde adviesprijs) 22 uni 2005 137 ct. per liter ri EURO 95 I januari 2005 118 ct. per liter 22 uni 2005 105 ct. per liter DIESEL januari 2005 ct. per liter van onze verslaggever den haag - De benzineprijs heeft een magische grens over schreden. Een liter loodvrij kost aan de pomp gemiddeld 1,375 euro. Door de euro staan auto mobilisten er misschien niet bij stil, maar omgerekend is dat meer dan drie gulden, de ooit zo ogenschijnlijk onbereikbare grens. Euro loodvrij is vanaf begin dit jaar al ruim 16 procent duurder geworden. Hoewel de prijs van autobrandstoffen nog nooit zo hoog is geweest, verwachten deskundigen dat de prijs in dit jaar nog verder stijgt. Een liter- prijs van 1,40 euro later volgens deskundigen niet ondenkbaar. De prijsstijgingen zijn overigens niet alleen aan de benzinerij ders voorbehouden. Ook de dieselrijder moet steeds dieper in de buidel tasten als die zijn auto volgooit. Een liter diesel kost 1,05 euro. De oorzaak van de hoge brand stofprijzen is onder andere de dure olie. Een vat ruwe olie steeg eerder deze week al tot boven de zestig dollar. Shell voegt eraan toe dat niet alleen die olieprijs de kosten aan de pomp opdrijven. De huidige prijsstijging is volgens Shell- woordvoerder André Romeyn vooral te wijten aan de enorme vraag naar benzine in de Ver enigde Staten. „De vraag naar autobrandstof is in Amerika heel hoog, terwijl de rafïïnage- capaciteit op volle toeren draait. De raffinaderijen kun nen niet meer ruwe olie tot au tobrandstof verwerken dan zij nu doen, dat werkt ook prijs verhogend." Opvallend is het grote prijsverschil tussen de verschillende marktleiders. Zo kostte een liter euro loodvrij gisteren bij Esso twee eurocent meer dan bij Texaco. „Maar het is heel moeilijk om klanten te adviseren waar zij moeten tan ken, want morgen kan zomaar een andere maatschappij het goedkoopste zijn", aldus direc teur Paul van Selms van Uni- tedConsumers, verkooporgani satie voor consumenten op de energiemarkt. Ook al beweren boze tongen dat pompbedrijven de brand stofprijzen kunstmatig hoog houden, kartelwaakhond NMa heeft daar nooit enig bewijs voor gevonden. De totstandko ming van de benzineprijs is zelfs zeer transparant. Het grootste deel van de benzine prijs gaat op aan heffingen en accijnzen, ongeveer 70 procent. De accijnzen worden elk jaar door de overheid aangepast aan de hand van inflatie. „Dat de verschillen in prijzen ieder dag wisselen per pomp, komt doordat pomphouders elkaar steeds vaker beconcurreren met kortingen op benzinelegt Romeyn uit. „Die verschillen zijn langs de snelweg trouwens veel kleiner, omdat pomphou ders daar dichter tegen de ad viesprijs aanzitten." Ondanks de dure brandstof gaan auto mobilisten niet minder rijden. „Het lijkt erop dat de euro mensen blind maakt", zegt Selms. „Tijdens het guldentijd perk zouden automobilisten waarschijnlijk even nadenken als zij drie gulden per liter beta len. Nu betalen zij het gewoon." VAN ONZE VERSLAGGEVER Amsterdam - De marktintro ductie van Akzo Nobels anti conceptiestaafje Implanon in de Verenigde Staten loopt ver traging op. De Amerikaanse voedings- en geneesmiddelen autoriteit FDA heeft om extra informatie gevraagd. Een verband met de lopende rechtszaak tegen Organon in Nederland, waarin vijftien vrouwen de farmadochter van Akzo aansprakelijk stellen voor een zwangerschap ondanks het gebruik van Implanon, is er echter niet, aldus de fabrikant. Het anticonceptiemiddel, een staafje van 4 centimeter lang en 2 millimeter dik dat aan de bin nenkant van de bovenarm wordt geplaatst, dient drie jaar lang zwangerschap te voorko- Duitse bietenboeren dragen maskers uit protest tegen het nieuwe suikerbeleid van de EU. Foto EPA/Jens Büttner Rotterdam Wegenbouwer KWS gaat in beroep tegen het vonnis van de Rotterdamse rechtbank in de bouwfraude zaak. De veroordeelde drie werknemers van het bedrijf ac cepteren hun straf, een van hen werd vrijgesproken. Dat heeft het bedrijf gisteren laten weten. KWS is tot nu de enige van de vier bouwbedrijven en twaalf veroordeelde managers die be kend heeft gemaakt in beroep te gaan. Het openbaar ministe rie beraadt zich nog of het ho gerop gaat. KWS kreeg bijna twee weken geleden 45.000 euro boete op gelegd wegens criminele orga nisatie. Ook de wegenbouwdi- visies van Heijmans en BAM kregen die straf, terwijl bouw bedrijf Koop een boete van 100.000 euro moet betalen. KWS gaat ondanks het milde vonnis van de rechtbank toch in beroep wegens de typering als criminele organisatie. En dat houdt het risico in dat KWS mogelijk wordt uitgesloten bij toekomstige projecten. van onze verslaggever haarlem - De suikerplannen van eurocommissaris Fischer Boel, zoals de Europese Commis sie die nu heeft overgenomen, kwamen zeker niet als een don derslag bij heldere hemel. De cijfers waren al uitgelekt. Bovendien sluit de hervorming aan op de plannen van haar voorganger Franz Fischler, die ook de prijzen fors wilde druk ken en het Europese suikerare aal wilde inkrimpen. Feitelijk is er maar een aanleiding tot de hervorming, die feitelijk hout snijdt: Europa wil bij de ko mende onderhandelingen bin nen de Wereldhandelsorganisa tie (WTO) niet het verwijt krij gen zijn eigen boeren te subsi diëren ten koste van ontwikke lingslanden. Dat zou schadelijk zijn op andere terreinen. Of die arme landen nu beter af zijn, is nog maar de vraag. De Oeso kwam net gisteren met een pijnlijk rapport over de landbouwsubsidies. De conclu sie is, dat er in de vorm wat ver andert, maar in de hoeveelhe den maar weinig. Vandaar ook dat de armste ontwikkelings landen weinig heil zien in de plannen. De prijsdaling wordt voor 60 procent gecompen seerd. Toch is het voor de Ne derlandse akkerbouwers een onaangenaam vooruitzicht. De opbrengst van de suikerbieten vormt een stabiel deel van hun inkomen. Dankzij de prijsbe- scherming is de prijs drie keer zo hoog als de wereldmarkt prijs. Daar zorgen de boeren overigens voor een deel zelf voor. Boeren betalen via heffin gen zelf de steun om hun dure suiker goedkoop op de wereld markt te kunnen brengen. Op suiker die Europa binnen komt, wordt belasting geheven. Ogen schijnlijk lijken de ontwikke lingslanden de dupe van dit systeem, want de Europese boeren bederven zo wel de sui kerprijs op de wereldmarkt. He lemaal waar is dat niet, want de echt arme landen mogen een flinke hoeveelheid van hun sui ker tegen de hoge Europese prijs hier op de markt brengen. Voor Europa zit de winst, naar de EC hoopt, in een sterkere positie binnen de WTO-onder- handelingen. Want daar gaat het lang niet alleen om de land bouw. Er zijn industrieën die veel meer geld opbrengen, die baat hebben bij de liberalise ring. Boeren zeggen daarom ook wel, dat ze als pionnen worden opgeofferd.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9