Jnanieme steun voor Irak BUITENLAND 'Kindslaaf heeft geen toekomst' Aznar loog bewust na aanslag Madrid Bulgaarse baby kost 10.000 euro in Italië Spionagevliegtuig VS stort neer in Azië aanse costa's broeinest van de georganiseerde misdaad ieuwe nederlaag pan walvisvangst nnezeilschip Cosmos lancering gecrasht jeespalt tussen EU en VS nu verleden tijd Grote droogte in Portugal Veel kinderarbeid in Benin door armoede en traditie J de Russische ruimte- ■anisatie Roskosmos I draagraket van de Cos- donderdag 23 juni 2005 pze correspondent van Rooij Ki- Een internationale rentie over de politieke en pische toekomst van Irak fcren in Brussel uitgelopen |i groot vertoon van een- jn eensgezindheid. cteraris-generaal Kofi An- ep de ministers uit tach- iden op om de 'gewone en' niet in de steek te la- n vroeg de Irakezen op eurt om de handen ineen in voor de wederopbouw in land. „Irak heeft veel en", benadrukte Annan. De prestigieuze conferentie, onder gemeenschappelijk voor zitterschap van de Verenigde Staten en de Europese Unie, was bedoeld als wereldwijde steun in de rug voor de Iraakse overgangsregering. Voor de EU, die over de Amerikaanse poli tiek ten tijde van de Irak-oorlog diep verdeeld was, betekende de bijeenkomst ook het einde van de tweespalt met de VS. „We hebben samen een bladzij de omgeslagen", zei Kofi Annan. De aanwezige ministers en am bassadeurs vroegen nadrukke lijk om een grote politieke rol voor de soennitische minder heid in Irak. De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Condoleezza Rice bekriti seerde buurland Syrië van Irak dat onvoldoende doet om het terrorisme te bestrijden. „Syrië heeft een verantwoordelijkheid tegenover de internationale ge meenschap, maar de grens tus sen Syrië en Irak is een echt probeem", zei zij. Op de vraag of het geld voor deze grote internationale con ferentie niet beter had kunnen worden uitgegeven aan de we deropbouw van het land, ging Rice niet in. Kofi Annan wel: „Ik merk dat iedereen hier in Brus sel erg druk is met de proble men in Europa. Ik kan u verze keren dat er in de wereld heel wat regio's zijn die maar wat graag uw problemen zouden hebben." Werelderfgoed Het ging gisteren niet over meer geld voor Irak, maar alleen over politieke steun. Er viel aan de vergadertafel nauwelijks een onvertogen woord en alle aan wezige landen ondertekenden de gemeenschappelijke slotver klaring. Daarin beloven zij dat ze volledige steun zullen geven aan het democratiseringsproces en de wederopbouw van Irak. Desondanks drong de Iraakse premier Ibrahim al-Jaafari, een sjiiet, er op aan om de beloften die in oktober 2003 zijn gedaan tot de laatste cent na te komen. Tijdens een donorconferentie in Madrid stelde Nederland 7,7 miljoen euro beschikbaar. Het Wereld Monumentenfonds, een in New York gevestigde pri- vé-organisatie voor de bescher ming van het werelderfgoed, heeft het hele culturele erfgoed van Irak in één keer ingeschre ven op de lijst van de honderd meest bedreigde monumenten. Het is de eerste keer dat een heel land op de lijst terecht komt. .Alles wat in Irak cultu reel is, wordt bedreigd", zei WMF-voorzitter B urnham. estijnse mier Kurei choten lah - Een Palestijn heeft n in de Palestijnse stad op de Westelijke Jor- ever het vuur geopend op nvooi van premier Kurei. nd raakte gewond, eidsagenten arresteerden lutter. Kurei had in een lingenkamp bij de stad noorden van de Westoe- ontmoeting met plaat- functionarissen. De radi- ;atah-beweging Al-Aqsa aren Brigades bood ex- lan voor het incident. De was een van haar leden, op eigen houtje hebben leid. Meerdere Palestij- hoten tijdens het bezoek rei in de lucht. Ook werd ;in explosief tot ontplof- bracht. en door ergiftiging - Twee mensen zijn acht omgekomen door 'rgiftiging met koolstof- ide in een bar in de stad Bordeaux. Dertien i zijn in het ziekenhuis imen, van wie er vier aan toe zijn. Het giftige 1 zich via de kelder door bar verspreid, elder was een stroomge- afgeslagen. Twee die poolshoogte na- verleden ter plekke. Het k vond plaats tijdens een festival in Bordeaux. Madrid - De Spaanse oud-pre mier José Maria Aznar heeft in de dagen na de aanslagen in Madrid op 11 maart 2004 het publiek bewust misleid door Baskische separatisten de schuld te geven. Ook heeft zijn regering de dreiging van het is lamitisch terrorisme onder schat. Deze zware beschuldi gingen heeft een onderzoeks commissie gisteren geuit. De commissie heeft een jaar aan haar rapport gewerkt. Het resultaat wordt op 30 juni voor gelegd aan de voltallige volks vertegenwoordiging. De com missie moest onder meer het gedrag van regering, oppositie en politie onder de loep ne men, voor en na de bomaansla gen op vier passagierstreinen in de Spaanse hoofdstad. Die kostten 191 levens. Het onderzoek is van begin tot einde overschaduwd door poli tieke geruzie. De conservatieve Volkspartij (PP) van Aznar ver zette zich tot en met de laatste zitting tegen de conclusies van de andere partijen. Die vinden dat de regering heeft gehandeld uit 'partijpolitieke overwegin gen', en 'foute informatie heeft verspreid'. Bij de parlementsverkiezingen die drie dagen na de aanslagen werden gehouden, leed de PP een grote nederlaag. Inmiddels was gebleken dat radicale mos lims achter de aanslagen zaten. De socialistische PSOE onder leiding van de huidige premier José Luis Rodriguez Zapatero nam het roer over en besloot direct alle Spaanse troepen te rug te trekken die de regering- Aznar naar Irak had gestuurd. De onderzoekscommissie ver wierp beschuldigingen van de PP dat de PSOE de aanslagen heeft gebruikt om campagne te voeren, door op te roepen tot demonstraties tegen de rege ring. De conservatieven vinden dat de commissie half werk heeft gedaan. Zo zijn volgens de PP belangrijke getuigen niet gehoord en is niet uitgezocht wie achter de aanslagen zat. van onze verslaggever catanzaro - Politie in het zui den van Italië heeft 57 Italianen en Bulgaren opgepakt op ver denking van illegale immigratie en babyhandel. De bende bracht Bulgaarse baby's en klei ne kinderen naar Italië, onder meer voor seksuele activiteiten. De bendeleden werden opge pakt in Catanzaro (Calabrië) waar een grote Bulgaarse ge meenschap woont. Onder de gearresteerden is een Bulgaars echtpaar dat een baby voor 10.000 euro verkocht. Het echt paar was speciaal voor de ver koop van het kind uit Bulgarije naar Italië gereisd. De baby zou daar onder een Italiaanse naam in het geboorteregister worden opgenomen. Volgens de Itali aanse autoriteiten is het geval maar een topje van een ijsberg. De politie verdenkt de bende ervan ook gehandeld te hebben in organen van baby's, maar het bewijs ontbreekt. Daarnaast bezorgden de crimi nelen Bulgaren illegaal werk in Italië. Ze werden illegaal te werk gesteld in Milaan, Rome en Napels. Vrouwen kwamen in de prostitutie terecht. In Cala brië bevrijdde de politie enkele Bulgaren die als slaven een kudde schapen moesten hoe den. Ze waren als toerist Italië ingebracht. odemira - Het stuwmeer van Pereiras in de Zuid-Portugese provincie Alentejo staat voor de dam droog, kurkdroog. Het zuiden van Europa heeft te kampen met de ergste droogte sinds de Tweede Wereldoorlog. In heel Portugal, Spanje en delen van Frankrijk gelden beperkingen bij het gebruik van water. In de Spaanse provincies Murcia en Huesca en in het zuidwesten van Frankrijk is water helemaal op de bon. Foto Reuters/José Manuel Ribeiro ze correspondent an den Boom ona - Spanje krijgt er i)08 zeven nieuwe gevan- jn bij. Lang niet genoeg !t snel groeiende aantal elen op te bergen, zeg- taitie en politie. Met na- costa's met hun witte stranden hebben grote aantrek kingskracht op de misdaad. De politie heeft binnen twee maanden twee omvangrijke bendes opgerold. Ze worden beschuldigd van het witwassen van geld, drugssmokkel, afper sing, mensenhandel, roof en moord. Daarbij zijn ruimtwintig nationaliteiten betrokken, maar vooral de voormalige Sovjetlan den leveren een forse bijdrage aan het criminele circuit. Afgelopen weekeinde werden in een gecombineerde actie 28 (voornamelijk) Georgiërs opge pakt in Barcelona, Alicante en Marbella. Een zelfde soort ope ratie vond begin april plaats, waarbij 45 criminelen werden gearresteerd. Volgens justitie waren met deze zaak grote be dragen zwart geld gemoeid, af komstig van de Russische olie gigant Yukos. Via de Nederland se bv Venture Alliance werd het geld doorgesluisd. Hoofdcommissaris Florentino Villabona van politie in Malaga benadrukt dat het klimaat aan de Spaanse kust in alle opzich ten aanlokkelijk is voor crimi nelen. „We weten dat alleen al aan de Costa del Sol meer dan honderd zware buitenlandse criminelen wonen die door In terpol worden gezocht. Met hun valse paspoorten is het bij na onmogelijk ze op te sporen tussen de miljoenen toeristen." van onze correspondent Washington - Een Amerikaans spionagevliegtuig van het type U-2 is in Zuidwest-Azië neerge stort. Dat meldde de Ameri kaanse nieuwszender CNN gis teren. Volgens de luchtmacht stortte het toestel neer toen het in het kader van Operation Freedom in Afghanistan terugkeerde naar de basis. De piloot heeft het niet overleefd. De U-2 doet al meer dan vijftig jaar dienst in de Amerikaanse luchtmacht. Het toestel vliegt op grote hoogte tijdens verken- nings- en spionagemissies. Het lange slanke vliegtuig met een spanwijdte van 30,5 meter kan tot op een hoogte van 27 kilo meter vliegen. De piloot moet dan een ruimtepak dragen. Het toestel stortte dinsdagavond laat neer. De plaats van het on geluk is niet bekend gemaakt omdat de zaak in het gastland nogal gevoelig ligt. Een Ameri kaans team onderzoekt plaats van de crash. De U-2 kreeg internationale be kendheid tijdens de Koude Oorlog. Op 1 mei 1960 schoot de Sovjetunie het toestel neer tijdens een spionagemissie bo ven zijn grondgebied. De piloot van de U-2, Gary Powers, kreeg tien jaar cel, maar kwam in 1962 vrij tijdens een spionage- ruil tussen Washington en Mos kou. fce correspondent Een meerderheid van en van de Internationa- svaart Commissie (IWC) apan opgedragen geen n te vangen voor zijn wetenschappelijk on sprogramma. Daarmee pan zijn tweede neder- leden op de IWC-jaar- ring in het Zuid-Kore- k Jlsan. V ilutie kreeg gisteren de Wan dertig landen die de jverder willen bescher- öok Nederland heeft de 1 gesteund, aldus een woordvoerder van het ministe rie van landbouw vanuit Ulsan. Dinsdag haalde Japan bakzeil met zijn voorstel om commer ciële walvisvangst onder voor waarden weer toe te staan. Hoewel Japan het IWC-besluit zonder consequenties kan ne geren, ziet het Wereld Natuur Fonds de uitslag als een morele overwinning en een geweldige opsteker. „Omdat Japan onder de dekmantel van wetenschap pelijke jacht in feite commerci ële jacht bedrijft", aldus de or ganisatie. De natuurorganisatie is desondanks zeer bezorgd over de Japanse plannen. te correspondent - Het zonnezeilschip 5 1 is na zijn lancering ugegaan. jft de Russische Noorde- )ot gisteren meegedeeld, gavond werd de Cosmos jerd vanaf een Russische êeër in de Barentszzee. itelliet die de lancering de ruimte volgde, maak- contact, wat betekent Cosmos verloren is ge ldus een Russische ma- rdvoerder. Het ruimte- had een signaal moe- Bnden, maar dat is niet mos het 83 seconden na de lan cering begeven. Het schip is daarna waarschijnlijk neerge stort. De Amerikaanse organisatie die de Cosmos heeft laten bouwen, heeft de hoop echter nog niet opgegeven. Op zijn website meldde Planetary Society dat er wel degelijk een signaal is opge pikt. Volgens de organisatie is dat waarschijnlijk door het ruimtevaartuig uitgezonden. Dat zou betekenen dat de Cos- mos alleen in een verkeerde omloopbaan rond de aarde is terechtgekomen, maar nog wel intact is. De bouw van de Cosmos kostte 4 miljoen dollar. Het is het eer ste ruimteschip dat door zon- lütht wordt aangedreven. van onze verslaggever Paawana Abalo cotonou - Op achtjarige leeftijd werd Rachelle Akawa door haar tante naar Niger gestuurd om geld te verdienen als huishoud ster. Nu, tien jaar later, is ze te rug in Benin. Haar jeugd voor goed voorbij en al haar dromen vervlogen. „Ik wilde advocaat worden. Nu ben ik 26 en moet nog leren lézen en schrijven", zegt ze. „Als kindslaaf heb je geen keuze. Je voelt je in de steek gelaten, zit zonder toe komst. Je blijft het je hele leven meedragen." Het verhaal van Akawa is helaas geen uitzondering in Benin. In het kleine West-Afrikaanse staatje (onlangs nog in het nieuws vanwege de voetbal wedstrijd tegen Nederland) komt kinderarbeid als gevolg van armoede en traditie nog veelvuldig voor. Kinderen heb ben er eigenlijk geen jeugd en de gemiddelde levensverwach ting is vijftig jaar. Maar de ver loren jeugd van Akawa kan wel licht nog voor iets goeds zor gen. De lokale filmregisseur Christiane Chabi Kao heeft van haar leven namelijk een docu mentaire gemaakt die op de na tionale tv-zender, scholen en markten vertoond zal worden om mensen bewust te maken van het leed dat slavenarbeid veroorzaakt onder kinderen. Kinderarbeid is niet alleen in Een kind dat de gevechten in Togo ontvlucht is, heeft tijdelijk onderdak gevonden in een tent in een vluch telingenkamp in Benin. Volgens Unicef worden er jaarlijks in West- en Centraal-Afrika tenminste twee- honderdduizehd kindslaven verhandeld. Foto Reuters/Noel Kokou Tadegnon Benin een probleem. Volgens het VN-kinderfonds Unicef werken er wereldwijd zo'n 246 miljoen kinderen in plaats van onderwijs te volgen. Zeventig procent van deze kindarbeiders werkt onder gevaarlijke om standigheden. Jaarlijks worden er in West- en Centaal-Afrika tenminste tweehonderddui zend kinderen verhandeld. Ve len worden mishandeld of sek sueel misbruikt en de meesten zijn ernstig ondervoed. Hulpor ganisaties als Unicef zeggen dat het noodzakelijk is dat er wet ten komen waardoor slaven handelaren bestraft kunnen worden. Dat is in Benin nog niet het geval. In Benin kan zestig procent van de volwassenen niet lezen of schrijven en gaat maar de helft van de kinderen naar school. Families in de arme, afgelegen dorpjes sturen hun kinderen vaak naar familie in de grote stad. Sommigen denken dat daar mooie kansen liggen voor jongens en meisjes. Zij die min der naïef zijn weten drommels goed dat hun kind als slaaf ver kocht kan worden, maar heb ben weinig keus. „Het uit huis plaatsen van kin deren zit geworteld in de tradi tie", vertelt Chabi Kao. De kin deren worden vaak door fami lieleden uit de stad weggehaald, met de belofte dat ze samen met hun eigen kinderen onder wijs zullen genieten. Maar veel van deze kinderen worden ver kocht aan slavenhandelaren of bij een andere familie onderge bracht om het huishouden te doen. Hun armzalig loon ver dwijnt rechtstreeks in de zak van hun afvallige familieleden. Chabi Kao hoopt dat haar do cumentaire 'Les enfants escla- ves' (De kindslaven) de bevol king duidelijk zal maken waar om deze praktijken moeten stoppen. „Mijn documentaire laat zien hoe schrijnend de om standigheden zijn waaronder deze kinderen moeten leven." Buitenstaanders kunnen maar moeilijk begrijpen dat ouders hun kinderen aan zoveel risico's blootstellen. In de documentai re probeert de vader van de tienjarige Clementine dit uit te leggen. „Ik heb haar laten gaan omdat ik dacht dat ze in een andere omgeving meer zou le ren", zegt hij. Clementine liep weg nadat haar werkgever haar had geslagen omdat ze 50 euro cent aan voedsel had besteed. Slavenkust Sommigen vinden de parallel tussen de traditionele kinderar beid en de prekoloniale ge schiedenis van het land zorge lijk. In de negentiende eeuw werd het koninkrijk Dahomey - het huidige Benin - wel 'de sla venkust' genoemd door de Eu ropese machten die er handels posten opzetten en slaven ver scheepten naar Brazilië en de Cariben. „Ik vind het vreselijk dat een land dat heeft geleden onder de slavernij, zelf weer met deze praktijk begonnen is. Het is alsof het nooit is afge schaft", zegt Sister Genevieve, die lid is van de Orde van de Sa- lesie, die in de hoofdstad Coto nou een opvangcentrum be stiert voor mishandelde meis- 'Strandtentjes geen remedie felle zon' londen - Strandtentjes die kin deren zouden moeten bescher men tegen fel zonlicht, zijn over het algemeen volslagen nutte loos. Dat blijkt uit Brits weten schappelijk onderzoek waar over Tfre limes gisteren be- richtte. De populaire tentjes moeten evenveel schadelijke uv-straling tegenhouden als zonnebrand- crème met een beschermings factor van factor 40. Van de elf geteste tentjes op de Britse markt voldeed er slechts een aan deze Europese norm. Ook kinderkleding blijkt lang niet de bescherming te geven tegen de zon die fabrikanten "beloven. De aanbevolen beschermingsfac tor is ook hier 40, hoewel dat geen wettelijke norm is. Veel t- shirts komen niet verder dan factor 7. Als ze nat worden of versleten zijn. daalt dat zelfs tot 4. Blootstelling aan te veel uv- straling kan huidkanker veroor zaken. Meisje sterft in wasmachine CHiLHOwiE - Een 5-jarig meisje is in een wasmachine van een Amerikaanse wasserette gestor ven. De politie in Chilhowie (Virginia) onderzoekt hoe Re becca Wagoner in de professio nele machine kon terechtko men. Haar moeder was niet in staat de deur te openen om haar kind te redden. Uiteinde lijk sloeg ze met een steen de glazen deur kapot. In een zie kenhuis konden artsen alleen nog maar de dood van het meisje vaststellen. De moeder had Rebecca en haar 14-jarige halfbroer korte tijd alleen gela ten. Mbeki benoemt vrouw naast zich kaapstad - De Zuid-Afrikaanse president Thabo Mbeki heeft een vrouw benoemd tot vice- president. Minister Phumzile Mlambo-Ngcuka van delfstof fen en energie volgt JacobZuma op, die vorige week werd ont slagen wegens beschuldigingen van corruptie. Mlambo-Ngcuka maakte naam als sleutelfiguur in het programma om zwarte inwoners een grotere rol te la ten spelen in de economie na de apartheid. Beste fimcitaat van Clarke Gable los angeles - Clark Gable's laat ste woorden tegen Vivian Leigh in 'Gone with the wind' (1939) zijn gekozen tot het beste citaat in een Amerikaanse film ooit. De legendarische zin 'Frankly, my dear, I don't give a damn' eindigde bovenaan een top-100 lijst van beste filmcitaten van het gerenommeerde American Film Institute. Marlon Brando eindigde met zijn uitspraken 'I'm going to make him an offer he can't refuse' uit 'The godfa ther' (1972) en zijn 'I coulda been a contender -speech uit 'On the waterfront' (1954) op de tweede en derde plek. De lijst is gisteravond gepresen teerd op de nieuwszender CBS. Vredesprijs voor Orhan Pamuk frankfurt - De Vredesprijs van de Duitse Boekhandel is dit jaar toegekend aan de Turkse schrij ver Orhan Pamuk. Dat maakte het bestuur van de stichting gisteren bekend. De schrijver van onder meer 'Sneeuw' en 'Ik heet Karmozijn' krijgt Duits- lands meest prestigieuze literai re prijs op 23 oktober in Frank furt uitgereikt. Aan de onder scheiding is een geldbedrag van 25.000 euro verbonden. 'Vader microchip' Kilby overleden dallas - In het Amerikaanse Dallas is maandag 'vader van de microchip' Jack Kilby aan kanker overleden. De elektro technisch ingenieur werd 81 jaar, meldde zijn vroeger werk gever Texas Instruments giste ren. In 2000 kreeg de weten schapper de Nobelprijs voor de natuurkunde wegens zijn baan brekende ontdekkingen die een enorme invloed hadden op het dagelijks leven. Alk» 1958 pre senteerde Kilby dierste mi crochip. Soja beïnvloedt vruchtbaarheid kopenhagen - Vrouwen die zwanger willen worden kunnen maar beter niet al teveel soja eten. Het bestanddeel genistein genaamd, zorgt er namelijk voor dat zaadcellen opbranden, daardoor onvruchtbaar worden en niet meer in staat zijn een eicel te bevruchten. Dat zegt professor Lyn Fraser van King's College Londen te hebben ont dekt. Zij maakt haar bevindin gen vandaag bekend op een conferentie over vruchtbaar heid en voortplanting in de Deense hoofdstad Kopenhagen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7