BINNENLAND 2 Illegale wapens uit Rotterdam federlandse symbolen potentieel doelwit' Dagboek Endstra meldt details afpersingszaak Nieuwe reumakliniek ïldpunt verdacht /emwater op site Meisje verzint mishandelen door asielzoekers Handel in disco en café Kinderjury kiest voor Schmidt en Oomen Feestmaal voor nieuw tijgerverblijf hzu104 donderdag 23 juni 2005 >rkeur voor dkope pillen toegestaan aag - Vijf grote ziektekos- zekeraars mogen voort in voorkeursbeleid voeren anzien van leveranciers goedkope medicijnen. Dor zal het vijftal verzeke- voortaan alleen de goed- varianten van een maag- tmmer en twee choleste- agers vergoeden, rtelautoriteit NMa meld- teren dat zij akkoord is eze aanpak van de verze- s, die per 1 juli ingaat. De tsen hebben hun onge- n kenbaar gemaakt over atregel. Zij vinden dat de a eraars zich hiermee op p rrein begeven. staat de nieuwe me- toe, omdat deze de phar- itische industrie aanmoe- prijs te concurreren, anten zullen volgens de lingingsautoriteit profite- an het voorkeursbeleid, de verzekeraars de be- gen verrekenen in de de kartelwaakhond is e concurrentie niet in het omdat het vooralsnog rie groepen medicijnen n niet alle zorgverzeke- meedoen met de voor- jehandeling. rste instantie zullen de rzekeraars CZ, VGZ, Agis, en Univé het voorkeurs- hanteren. De branchege- Delta Lloyd/Ohra en De nd Zorgverzekeraar zijn lan zich begin volgend j het vijftal aansluiten, zekeraars kiezen de leve ls die zij voortrekken aan id van de prijzen, die zij un geneesmiddelen reke- aanmerking te komen le voorkeursbehandeling zij niet meer dan vijf it duurder zijn dan de lopste concurrent. Duur- ;eneesmiddelen worden |:nd nog vergoed als de eze om medische rede- lig heeft. van onze verslaggever Rotterdam - Rotterdam lijkt het centrum te zijn van de handel in illegale vuurwapens in Neder land. Dat is gebleken uit een on derzoek dat in opdracht van het ministerie van justitie is uitge voerd. Een kwart van de mensen die voor het onderzoek werden ondervraagd had hun illegale pistool of revolver gekocht in een café of disco in de Maas stad. Eenvierde van de Nederlanders die worden aangehouden met een illegaal vuurwapen, heeft dit in Rotterdam gekocht. Dat blijkt uit een onderzoek dat re cent is gehouden in opdracht van het ministerie van justitie. De wapens worden in verreweg de meeste gevallen aangeschaft in disco's en cafés. De schattingen over het totale aantal illegale vuurwapens in Nederland lopen uiteen van 85.000 tot 125.000. Het onderzoek dat justitie heeft laten doen beschrijft net ge bruik, het bezit en de handel in vuurwapens tussen de jaren 2001 en 2003. Uit het onderzoek blijkt verder dat verreweg de meeste scherp- schietende wapens in de illega liteit worden verhandeld. De prijzen van de illegale revol vers en pistolen zijn over het al gemeen niet erg hoog. De meest verkochte handwapens kosten minder dan 750 euro. Een enkeling legt meer dan 1200 euro neer voor een pistool of revolver. Verzamelobject Voor het onderzoek zijn men sen ondervraagd die zijn gepakt met een vuurwapen. In een aantal gevallen waren misdrij ven gepleegd met het wapen, in andere gevallen diende het als bescherming, of juist om men sen mee te bedreigen, als verza melobject of werd het gekocht voor de handel. In een enkel geval wijdden de geïnterviewde verdachten te genover de onderzoekers van justitie openhartig uit over het doel van het verboden vuurwa penbezit. Zo biechtte iemand op dat hij met het wapen iemand had wil len neerschieten, gaf een ander aan bang te zijn dat iemand an ders er met z'n scooter vandoor zou gaan en ook zei een lid van een westernvereniging dat hij het wapen voor de sier had ge kocht en dat hij er nooit bij had stilgestaan dat dat verboden was. De meeste illegale wapenbezit ters, zo blijkt uit het onderzoek van het ministerie van justitie, zijn tussen de twintig en dertig jaar oud. Verreweg de meeste verdachten zijn mannen en bijna allemaal zijn ze al eens eerder met poli tie en justitie in aanraking ge weest. Bewusteloosheid redt parachutist hoeven - Een 30-jarige para chutist uit Breda heeft het gis teren waarschijnlijk aan zijn be wusteloosheid te danken dat hij een sprong waarbij hij in zijn eigen lijnen verstrikt raakte, heeft overleefd. De man is met inwendig letsel overgebracht naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. De politie denkt dat de man er ernstiger aan toe was geweest, als hij wel bij bewustzijn was geweest. Hij zou dan zijn spie ren en ledematen hebben ge spannen. De parachutist sprong vanaf 3500 voet hoogte. Daarbij raakte hij verstrikt in de lijnen van zijn parachute en verloor hij het bewustzijn. De leerling-parachutist was be zig aan zijn tiende sprong. D stuit op erectiepillen mg - Opsporingsdienst iCD heeft dinsdag 5000 administratie en compu- beslag genomen bij een gen de smokkel van na- irectiepillen. Veertig op- jsambtenaren zijn op lende plaatsen in Ne- 1 ingezet, aldus de FIOD- isteren. Acht personen Irhoord, maar er zijn nog inhoudingen verricht, elopen maanden trof de in tientallen postpak- ongeveer 12.000 nep- lillen aan. Van onze verslaggever amsterdam/gpd - De in mei vo rig jaar voor zijn kantoor in Amsterdam geliquideerde vast goedhandelaar Willem Endstra, heeft in de periode voor zijn dood in een dagboek vastge legd dat hij werd afgeperst door Heineken-ont voerder en topcrimineel Willem Holleeder. In de aantekeningen omschrijft Endstra Holleeder als *W.H.' of 'Willem Hol'. Uit de aantekeningen, waarvan fragmenten deze week worden gepubliceerd door Nieuwe Re- vu, blijkt dat Holleeder de vast goedhandelaar dreigde te ver moorden, als hij niet enorme bedragen zou betalen. Endstra maakte zijn aanteke ningen in april-juli 2003. Aan vankelijk waren de betrekkin gen tussen Endstra en Hollee der vriendschappelijk, later ver anderde dat. Holleeder vertelde Endstra dat hij werd bedreigd door derden, maar dat Holleeder wel kon bemiddelen, mits Endstra betaalde. In wer kelijkheid werd hij door Hollee der afgeperst. Hij zou zelfs het spaarbankboekje van zijn grootmoeder hebben geplun derd om zijn afperser te kun nen betalen. Op 26 juni schreef Endstra: „Ik word opgetrommeld door WH. Heb verteld dat ik rest niet heb overgemaakt en slechts 2,8 mio WH zegt tegen mij: je maakt grote fout. Al in januari hoefde je het niet te betalen en zou ge woon doodgeschoten worden. Ik heb uitstel verzorgd voor je. Nu ga je er aan." Endstra voerde in 2003 gesprek ken met rechercheurs van de Criminele Inlichtingen Eenheid van de Amsterdamse politie over de afpersingskwestie, maar hij durfde geen aangifte tegen Holleeder te doen. Justitie in Amsterdam wil overi gens niet reageren op de ont hulling van Nieuwe Re vu. Het bestaan van het dagboek wil het OM niet bevestigen. ZAANDAM - In de hoofdstad van de Nederlandse Kinderjury, Zaan dam, werden gisteren boeken van Annie M.C. Schmidt en Francine Oomen verkozen tot de beste kinderboeken van 2004. Ook de Hotze de Roosprijs van de gemeente Zaanstad ging naar Francine Oomen. De prijzen werden gisteren uitgereikt door burgemeester Henry Meij- dam van Zaanstad. Veel van de genomineerde schrijvers waren per brandweerboot naar de voormalige Verkadefabriek in Zaandam ge komen. Zo'n 25.000 kinderen van 6 tot en met 12 jaar brachten de afgelopen vier maanden hun stem uit op hun favoriete boek uit 2004. Ze deden dat via school, bibliotheek, boekwinkel en internet. In de leeftijdsca tegorie 6 tot en met 9 jaar is 'Pluk redt de dieren' van Annie M.C. Schmidt en Fiep Westendorp favoriet. De groep van 9 tot en met 12 jaar koos voor 'Hoe overleef ik met/ zonder jou?' van schrijfster Francine Oomen. Dit boek kreeg ook de Hotze de Roosprijs, de prijs voor het boek dat de meeste stemmen kreeg van alle kinderen samen. Het is de derde achtereenvolgende keer dat Oomen deze prijs krijgt. Foto ANP/Rick Nederstigt VAN ONZE VERSLAGGEVER Nijmegen - De Nijmeegse Sint Maartenskliniek opent op 1 ja nuari 2006 een nevenvestiging in Woerden. De Maartenskli niek is het enige in orthopedie en reuma gespecialiseerde zie kenhuis van Nederland. Met de opening van een filiaal in Woer den hoopt de kliniek beter be reikbaar te worden voor patiën ten uit de Randstad, zei een woordvoerster gisteren. De directie van de kliniek pro beert al enkele jaren nevenvesti gingen van de grond te krijgen. pBrenninkmeijer Honderdduizend aders melden jaarlijks ziek zijn geworden na mimen of surfen in ver meren, sloten of de zee. gisteren in Schevenin- lEI jgerichte meldpunt op t kan iedereen 'verdacht' rater melden. De drie chter de nieuwe website, I "bder de ANWB, onderne- U beet actie als er een mel- an vervuild water bin- 'nï nt.Huiduitslag, een darminfectie, prikkende oorontsteking, irritatie luchtwegen. Al die ver- ilen kunnen duiden op lens het zwemmen op- besmetting met een ,De meeste mensen in zo'n geval dat het sa- gisteren niet meer zegt Luc Absil van de Reinwater. iciële aantal van hon- nd Nederlanders dat ziek wordt van besmet iter, zou daarom ge- ijk vijf of zes keer hoger zijn. Vooral blauwog ig kan allerlei hevige ischijnselen tot gevolg diarree, koorts, braken, 21! gezwollen lippen, hoofdpijn en uitslag. Om een beter zicht te krijgen op de omvang van het pro bleem en om waterrecreanten sneller te informeren, werd gis teren de website www.meld- puntzwemwater.nl in gebruik genomen. Lange-afstandzwem- ster Edith van Dijk nam symbo lisch een duik in de branding om de nieuwe site te dopen. Op de site kan men op een for mulier invullen welke gezond heidsklachten waarschijnlijk zijn ontstaan als gevolg vqn zwemmen op bepaalde plaat sen. Andere poedelaars kunnen die meldingen dan weer lezen op de website. De initiatiefnemers van het meldpunt, de ANWB, Reinwater en Stichting De Noordzee gaan direct met de meldingen aan de slag, zegt Ilse Dresscher, direc teur van Stichting Reinwater. Ze geven de informatie door aan de waterbeheerder, de genees kundige dienst of het RIVM (Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu). Dresscher: „De provincie werkt met richtlijnen en kijkt of het water daaraan voldoet. Wij wil len dat er sneller actie wordt ondernomen." van onze verslaggever ulrum - Een 17-jarig meisje uit Ulrum (Groningen) heeft zeven keer valse aangifte gedaan van bedreiging en mishandeling door bewoners van een asiel zoekerscentrum in haar dorp. Dat maakte de politie gisteren bekend. In maart deed het meisje voor het eerst aangifte van bedreiging. Ze gaf aan dat de dader vermoedelijk in het azc in Ulrum woonde. In drie maanden tijd deed het meisje nog zeven keer aangifte. Een maal zei ze met een mes te zijn gestoken door een asielzoeker. „Een aantal keren hebben wij mensen verhoord, maar steeds bleken de verhalen niet met el kaar te kloppen", aldus de poli tie. Toen de politie het meisje daarna daarmee confronteerde bekende zij dat haar aangiften vals waren. In april ontstond grote onrust in het Groningse dorp. Een groep jongeren vond dat het te lang duurde voordat de daders werden gepakt, en dreigde het heft in eigen hand te nemen. Een paar keer kon de mobiele eenheid de groep maar met moeite bij het azc vandaan houden. Rotterdam - Tijgerin Musi rukt woest aan een homp vlees in haar nieuwe verblijf in Diergaar de Blijdorp. Het is een feestmaal ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe tijger- verblijf in Rotterdam dat ruim drie keer zo groot is als het oude. Het onderkomen is gebouwd in het voormalige verblijf van de ijs beren. Het nieuwe verblijf is een ontwerp van Sybolt van Raves- teyn. Het nieuwe verblijf is een 'bergachtig' gebied, compleet met een beekje. Foto GPD/Niels van der Hoeven rdi Schooten Met de moord op n Gogh is Nederland er jebied van moslimterro- >t nog toe 'redelijk goed iekomen', meent Al Oae- irt Glenn Schoen. Nieu- ilagen, ook grotere a la '.liggen voor de hand. |ls de Nederlandse elite- 1 in Afghanistan opere- rerhoopt Osama bin La den zouden oppakken of - nog erger - liquideren, heeft Neder land een probleem. „Een écht een probleem", zegt Schoen. Glenn Schoen werkt sinds be gin dit jaar voor Ernst Young Security and Integrity Services in Amsterdam. In die rol advi seert hij multinationals, voor aanstaande families en over heidsinstanties over de gevaren van terrorisme. „De klanten realiseren zich het risico van een aanslag met een bomauto in een land als Jordanië of Sa- oedi-Arabië maar al te goed", zegt Schoen. Het is de tol van de Nederlandse militaire bijdra gen aan de internationale 'war on terror'. Prominente Neder landse symbolen zijn daardoor potentiële doelwitten voor ver geldingsacties geworden. Voor een terrorismedeskundige die, zoals Glenn Schoen, 21 jaar in de VS heeft doorgebracht blijft het wennen: het beeld van particuliere beveiligers zonder vuurwapen. Maar wat in Ame rika de gewoonste zaak van de wereld is blijft in de Nederland se beveiligingsindustrie voor alsnog taboe. „Totdat morgen in de Amsterdamse metro een aanslag plaatsvindt. Dan gaat in dit land heel veel veranderen", waarschuwt Schoen. „Een hoop beveiligers in Nederland dragen geen wapen, terwijl ze wel elke dag met terrorisme geconfron teerd kunnen worden. Als ze ie mand zien die op het punt staat een aanslag te plegen, kunnen ze weinig doen." Sinds de moord op Theo van Gogh, vorig jaar november, twijfelt niemand er meer aan dat ook Nederland zelf het to neel van een aanslag kan zijn. Schoen spreekt voorzichtig van een meevaller: één dode, maar het hele land is klaarwakker en de regering krijgt alle ruimte om het terrorisme aan te pak ken. „Maar ook hier gaan we heus nog wel wat meer inci denten meemaken", zegt hij, doelend op netwerken van jon ge, radicale moslims, zoals de Hofstadgroep. De arrestatie van twaalf vermeende leden van dit netwerk noemt hij een succes, maar wel met een keerzijde: de overblijvers zoeken hun toe vlucht tot nieuwe tactieken en doelwitten. „Terroristen con centreren hun aanvallen steeds vaker op hun rechtstreekse op ponenten: leger, politie, gehei me diensten en rechters." Schoen kan er met zijn Ameri- kaase pet niet bij dat de rechter terreurveredachte Samir A. heeft vrijgesproken. „In de VS zou dat onbestaanbaar zijn. De rechters moeten kennelijk nog wennen aan de bijzondere om standigheden van de terreur dreiging. Hoezo problemen met de bewijsvoering?" Eerdere pogingen in Zeist en Den Haag mislukten, omdat sa menwerking met bestaande maatschappen in die ziekenhui zen niet haalbaar bleek. In het Zuwe Hofpoort Ziekenhuis neemt de Maartenskliniek in augustus de orthopediepraktijk over. Op 1 januari volgt overna me van de reumapraktijk. De Maartenskliniek behan delt jaarlijks 30.000 patiënten uit het hele land met klachten op het gebied van houding en beweging. De kliniek is interna tionaal toonaangevend. Politiek Antillen stemt in met vormingsplicht Willemstad - Het parlement van de Nederlandse Antillen is gisteren akkoord gegaan met het invoeren van een sociale vormingsplicht. Die behelst dat ongeschoolde jongeren van 16 tot en met 24 jaar een cursus- traject moeten volgen om meer kans te maken op een baan. Iets meer dan tweehonderd jongeren zijn op Curasao. Bo naire en Sint Maarten opgeno men in een pilotproject dat door Nederland is gefinancierd met 1,6 miljoen euro. Als die proef afgelopen is, eind sep tember, begint na een evaluatie de reguliere vormingsplicht. De streefdatum daarvoor is 1 janu ari 2006. Nu de wet is aangenomen kun nen jongeren die straks niet mee willen doen aan de vor ming een administratieve sanc tie opgelegd krijgen. Helpt dat niet, dan kan een rechter hen uiteindelijk tot een celstraf ver oordelen. WD Gouda valt uiteen gouda - De hele gemeente- raadsfractie van de WD in Gouda is uit de partij gestapt. Diverse geschillen tussen het bestuur van de partij en de fractie zijn de oorzaak van de breuk. De zes fractieleden gaan volgens fractievoorzitter J. Van Ingen in juli verder als Onaf hankelijke Groep Gouda. Van Ingen wijt de breuk aan een opeenstapeling van me ningsverschillen. „Zo willen wij bijvoorbeeld veel meer actie. We willen een impuls geven aan ledenwervingsacties en meer investeren in de aanko mende verkiezingen van april volgend jaar. Het bestuur be steedt er nauwelijks aandacht aan. Ook krijgen we niet de kans om met onze achterban te communiceren omdat de jaar verslagen van de fractie niet door het bestuur worden gea gendeerd voor de ledenverga deringen", aldus Van Ingen. Langparkeerders sneller beboet schiphol - Familieleden even naar de vertrekhal brengen mag nog nèt. Maar automobilisten die hun voertuig langer dan voor een korte stop vlakbij de terminal neerzetten, kunnen rekenen op een boete. Op de voorrijwegen bij de ver trek- en aankomsthal is alleen een korte stop toegestaan. Dit voorschrift geldt al langer, maar de luchthaven heeft de handha ving verscherpt. Schiphol heeft parkeerwachters in dienst ge nomen die lang- en foutpar- keerders op de bon mogen slin geren. Voorheen was dit uitslui tend een bevoegdheid van de marechaussee. Wegens drukke werkzaamheden kwam de ma rechaussee regelmatig niet toé aan de controle van de parkeer ders. Schiphol heeft deze taak naar zich toegetrokken door di verse bijzondere opsporings ambtenaren in dienst te ne men. ANWB-service via sms-jes den haag - De ANWB infor meert zijn leden vanaf gisteren per sms over natuurrampen, extreme files en landelijke sta kingen in het vakantieland of op de route daarheen. De 3,5 miljoen leden kunnen zich via de website www.anwb.nl aan melden voor de sms-dienst. Volgens de ANWB is de nieuwe dienst een aanvulling op de al bestaande alarmcentrale. „Wie zich bij ons aanmeldt, krijgt een sms'je bij calamiteiten als bosbranden en overstromingen en bij files met langer dan 50 kilometer." Per sms-bericht brengt de ANWB 0,25 eurocent in rekening. Geweldpleger uit huis gezet den haag - Burgemeesters mo gen straks een persoon van wie een dreiging uitgaat van huise lijk geweld uit huis laten plaat sen. Het huisverbod houdt in dat de betrokkene tien dagen lang zijn/haar woning niet in mag en ook geen contact mag opnemen met partner en kin deren. Het verbod kan verlengd worden tot vier weken. De poli tie moet controleren of de be trokkene zich eraan houdt. Dat staat in een wetsvoorstel van minister Donner van justitie dat hij gisteren naar diverse in stanties heeft gestuurd voor ad vies. Daarna gaat het naar de Tweede Kamer. De politie krijgt jaarlijks melding van meer dan 50.000 incidenten, maar het werkelijke aantal ligt aanzienlijk hoger. Slapende Pool oorzaak chaos zaltbommel - Een vermoedelijk in slaap gevallen 48-jarige Pool se vrachtwagenchauffeur heeft gisteren een verkeerschaos ver oorzaakt op rijksweg A2. De man dommelde aan het begin van de middag weg, waarna zijn vrachtwagencombinatie te gen de middenvangrail nabij de Waalbrug tot stilstand kwam. In beide richtingen ontstond een file van 10 kilometer. Misbruik door kinderen weert - Een inwoner van Weert heeft bij de politie gemeld dat drie van zijn kinderen seksueel zijn misbruikt en mishandeld door twee jongens van elf en veertien jaar. Inhoudelijk wilde de politie er verder niets over zeggen. Justitie doet evenmin mededelingen. Het misdrijf zou een aantal weken geleden heb ben plaatsgehad. De verdach ten en de slachtoffertjes wonen bij elkaar in de buurt. Het Bu reau Jeugdzorg begeleidt de slachtoffers. Vrouw wint verrassend veel borger - Honderd euro winnen met een kraslot is aardig. Leuk om een middagje te winkelen. Een 64-jarige inwoonster van Borger in Drenthe stuurde haar kraslot dan ook op naar de Lot to om die prijs op te eisen, maar kreeg enkele dagen later te horen dat ze aanzienlijk lan ger kan winkelen.^ was verge ten één cijfer weg#krassen, waardoor ze 50.000 euro op haar rekening krijgt bijgeschre ven. Gif gelekt uit gestolen truck zevenbergschen hoek - De po litie in West-Brabant gaat ervan uit dat uit een gestolen vracht wagen gisteren een giftige stof is gelekt. Het gaat om een mengsel van dichloormethaan en dichloorethaan. Deze kan kerverwekkende stof wordt ge bruikt bij bloedonderzoek in ziekenhuizen. De vrachtwagen met Belgisch kenteken werd samen met nog een vrachtwagen uit België gis teren aangetroffen in Zeven- bergschen Hoek.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5