Oosting op Congo-affaire BINNENLAND 1 Slakken verboden bij Steun van mül[stfr ophogen terremen rrypersoneel {aak dronken Helper Hofstadnetwerk gearresteerd in Londen COMMENTAAR Jan Aartsen kleinzielig 1 J voor zwarte scholen Minister gaat goede plannen vmbo belonen Verdonk stelt onderzoek in na roep om aftreden Actie Greenpeace tevergeefs Levend standbeeld donderdag 23 juni 2OO5 ^et 'nee' van de Nederlandse burgers tegen de Eu- I ropese Grondwet dreunt na in politiek Den Haag. I De bijna-aanvoerder van de WD, Van Aartsen, L3^ -M-. vindt dat premier Balkenende persoonlijk heeft stj faald bij het aan de man brengen van de eurogrondwet. iai, e kritiek is kleinzielig en misplaatst. lar de Binnenhofse politieke elite al jaren het ideaal van 14 Europese eenwording omarmt, trapte de kiezer begin it h ze maand hard op de rem. De snelle uitbreiding van de oofiie, de mogelijke toetreding van Turkije en de grote aan- ig die 'Brussel' doet op de Haagse schatkist waren even vele argumenten voor kiezers om een adempauze af te ringen. Balkenende en minister Zalm (Financiën) heb- 81 n het 'nee' in elk geval aangegrepen om de Europese be- I )ting te torpederen. Van Aartsen komt niet verder dan II it steken onder water. iga (ja-campagne, onder leiding van de door Van Aartsen ge ar voren geschoven WD-staatssectetraris Nicolai, was 7 n een adembenemende onhandigheid. Vooral het be- En ;igen van de twijfelaars met oorlog en recessie was geen ,5f irvende zet. Maar aan die doemscenario's werkte de WD 2j niddels een allerijl teruggetrokken tv-spotje, volop mee. in, tuurlijk is Balkenende als minister-president uiteinde- c [verantwoordelijk voor de onnozele campagne. Maar j. t probleem zat niet in gebrekkige coördinatie, maar in gi n ondoordacht Europaoeleid. Van Aartsen ziet kennelijk g niet in dat de stemmers juist daarom met hun nee een riode van bezinning hebben afgedwongen. M TER DE VRIES chi nze verslaggever kh »en - De Deense rederij die bootreizen verzorgt Jahki Scandinavië, Nederland, stra land en Engeland, wil met ano wachte alcoholcontroles 120 overmatige drankgebruik ferrypersoneel tegen- Daarmee reageert DFDS ublicaties in de Deense *p! iver slemppartijen van va asten op volle zee. ntroles zullen op alle lijn- :en, zoals IJmuiden-New- Harwich-Esbjerg en 3.(ïastle-Kristiansand, wor- ütgevoerd. eense televisiezender TV2 krant Ekstra Bladet be en het afgelopen weekein- Hover de drankgelagen aan Hl van de 'Crown of Scandi en 'Pearl of Scandinavia'. '•30 eense televisiezender TV2 18 krant Ekstra Bladet be en het afgelopen weekein- 'er de drankgelagen aan van de 'Crown of Scandi en 'Pearl of Scandinavia', oje televisie waren zondag- beelden te zien van dronken bemanningsleden achter tafeltjes, bezaaid met bierblikken en drankflessen. Ook kwamen voormalige werk nemers aan het woord die ver telden dat dergelijke drankor- gies wel vaker voorkwamen. 'Dronken ferrypersoneel zet veiligheid overboord' kopte een krant. Volgens DFDS is het nodig de teugels fors aan te halen. Overi gens had de rederij aanvanke lijk alle publicaties afgedaan als 'overtrokken'. Toen het onom stotelijke bewijsmateriaal zich echter opstapelde, besloot DFDS tot maatregelen. „Er ko men nieuwe regels en we zullen strenger toezien op de naleving ervan. Zo zullen er onverwacht ademanalyses worden afgeno men aan het begin van elke dienst en op andere momenten in werktijd." „Verder zullen officieren in spectierondjes gaan maken om toe te zien op naleving. Bij in breuk worden onmiddellijk maatregelen genomen. Veilig heid op zee gaat bij ons boven alles." ^rineofficieren 1 klaar met bj51 minister vd' ielder - De officieren van bninklijke Marine zijn lble met minister Kamp van at y sie. Dat bleek gisteren tij de ledenvergadering van ininklijke Vereniging voor ie-officieren. man kletst maar wat over personeelsbeleid terwijl aphfet weet waar hij het over zei KVMO-voorzitter H. sunler. „Hij zou mét ons moe- ns 1 raten in plaats van over ^Efcve willen met respect be- "JJ (ld worden", aldus Pleijsier ;n in het Koninklijk Insti- roor de Marine in Den r. De officieren lopen te tegen het 'up or out-sys- In dit beleid wordt iedere lemer op zijn of haar 35e en, waarna de persoon in e ofwel verder kan wer- ;ads(an zijn carrière ofwel ont- 10 Rn wordt. and ïilitaire vakbond VBM/ hy can zich vinden in de kri- W m de KVMO. „Op 26 au- ,a 1 i beleggen we een groot 'scrJ tsium waarop we met on- t/isl iterban gaan discussiëren tp or out", zegt voorzitter lie. „Dan heb ik het over s iy elederen, van soldaat tot tiveia^- le kunt het slecht r)d y en, een nieuw perso- peleid lanceren zonder dat t visie hebt, en de loop- patronen hebt aangepast." Cnll ter, »te steden: ïer naïef ie - Wethouders in grote als Rotterdam, Den 001 Utrecht en Nijmegen zijn ioysltst over wat zij noemen ïviteit' van minister Don- ititie). Zij vinden dat hij ibleem van de huisjes- en de 'matraspanden' iseert. liet weten dat het ijk is om huisjesmelkers Nigfc pakken als die twintig Issen in een woning ver- 1, omdat dat op zich niet U is. Hij reageerde daar op >p een plan van PvdA en Pass [lie willen verbieden dat 1 13 smelkers meer dan een bal g hebben. Gisteren hoor- 0 Bo Kamer wethouders en di- s re|ren van woningcorpora- Marechaussees winkelen in werktijd Hilversum - De PvdA wil een spoeddebat over de mare chaussee. Volgens Kamerlid Timmermans komt uit een uit gelekt rapport het beeld naar voren van marechaussees die duimen zitten te draaien en met de auto van de baas bood schappen doen in de tijd van de baas. Timmermans vindt dat dit niet zonder gevolgen kan blijven voor de leidinggevenden, zei hij gisteren in het tv-programma 'Nova'. Het rapport is geschre ven door een commissie onder leiding van de commissaris van de Koningin in Utrecht, Staal. Minister Kamp van defensie had opdracht gegeven. Kamp wijt in een reactie de problemen vooral aan de sterke groei van de marechaussee. Het aantal personeelsleden is de af gelopen jaren verdubbeld tot meer dan zesduizend. van onze verslaggever hoorn - Hoogovenslakken mo gen niet gebruikt worden als op- hoogmiddel van bouwterreinen. Staatssecretaris Van Geel van milieu heeft dat opgenomen in de regels voor de bouwsector. Van Geel scherpt de regels aan naar aanleiding van de vervui ling van het industrieterrein Westfrisia in Zwaag. Het sloot water in de omgeving werd ver vuild na het gebruik van slak ken uit de Hoogovens bij de bouw van het nieuwe distribu tiecentrum van het super marktbedrijf Lidl. Hoewel de verontreiniging geen acute bedreiging vormde voor mens of dier, adviseerde de ge meente Hoorn, waar Zwaag on der valt, om het water niet te gebruiken voor huisdieren en vee, en voor het besproeien van gewassen. De sloot werd enkele malen door het waterschap doorgespoeld. Justitie startte bovendien een strafrechtelijk onderzoek. Ook het provinciebestuur be moeide zich met de kwestie. Het wilde dat het staalbedrijf Corns onderzoek deed naar de schadelijkheid van de hoog ovenslakken. De gemeente stuurde de staats secretaris enkele maanden ge leden een boze brief over de af faire. Volgens burgemeester en wethouders wist het ministerie van Van Geel al drie jaar van de gevaren van het gebruik van de hoogovenslakken. Het ministe rie zou volgens de gemeente echter verzuimd hebben om de gemeenten van de gevaren op de hoogte te stellen. Van Geel ontkent dit nu in de brief die hij begin deze week aan het gemeentebestuur stuurde. Hij zegt dat zijn amb tenaren de bouwwereld in het verleden al een 'duidelijk sig naal' hebben gegeven dat de hoogovenslakken niet geschikt waren voor gebruik als ophoog- middel van bouwterreinen. „De recente incidenten in uw ge meente en in enkele anderen gevallen maken helaas duidelijk dat dit signaal niet door alle be trokkenen in de bouwsector is opgepakt", schrijft Van Geel. den haag - Minister Van der Hoeven (Onderwijs) is bereid zwarte scholen tijdelijk financi eel te compenseren als die er door de nieuwe verdeling van extra geld voor kinderen met leerachterstanden erg op ach teruitgaan. Volgens haar woordvoerder gaat het een overgangsregeling voor een paar jaar. De minister wil het benodigde bedrag uit uitstel van de invoering van de kleutertaaltoets halen. Met een deel van de elf miljoen die ze voor de taaltoets heeft gereser veerd, wil ze zwarte scholen compenseren. De minister wil eerst gaan bekijken of de taal toetsen wel goed werken. De toetsen zijn bedoeld om vast te stellen welke kinderen de grootste achterstand heb ben. Hun scholen krijgen er het meeste geld bij om deze achter standen weg te werken, bijna drieënhalf keer zoveel dan voor een doorsnee leerling. Het basisonderwijs en de vier grote steden drongen dinsdag al aan op extra geld voor scho len met veel allochtone leerlin gen. Zij moeten fors inleveren omdat de afkomst van een leer ling voortaan niet meer meetelt bij de verdeling van het achter- standsgeld. Vooral Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zouden zwaar worden getroffen, omdat daar veel zwarte scholen staan. De Tweede Kamer deelt deze kritiek. Zo wil de CDA-fractie dat de minister een alternatief zoekt voor de taaltoets, omdat het de vraag is of deze wel goed werkt. Het geld dat overschiet na het schrappen van de toets, zou naar de zwaarst getroffen scho len moeten gaan, aldus CDA- Kamerlid Eski. 'reau van de Tweede Kamer is uiterst kritisch over het rapport van commissie-Kennedie die in opdracht van staatssecretaris Ross (Volksgezondheid) de zorg in verpleeghuizen onderzocht. In een vertrouwelijke notitie schrijft het Onderzoeks- en ve rificatiebureau, volgens inge wijden, dat Keru^dies conclu sie dat er niet dMct extra geld nodig is om de zorg te verbete ren voorbarig is. Het onderzoek van de commissie zou daarvoor te weinig representatief zijn. Bovendien is er te weinig geke ken naar de zorgkwaliteit. Luchtkwaliteit Amsterdam Amsterdam - Amsterdam stelt een enquêtecommissie in die de luchtkwaliteit van de hoofd stad in kaart moet brengen. De raad stemde gisteren in met de aanstelling van de commissie, die uit een aantal lokale politici bestaat. Volgens Groenlinks, dat met het voorstel kwam. moet Amsterdam het voortouw nemen om de kwaliteit van de lucht te verbeteren. den haag - Minister Van der Hoeven (Onderwijs) wil initia tieven van scholen om het vmbo te verbeteren gaan belo nen. Ze zei dat gisteren in de Tweede Kamer. In het Paasakkoord dat de coa litie heeft gesloten, is er voor het voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs 100 miljoen euro extra uitgetrokken. Het vmbo worstelt met een slecht imago: veel moeilijke leerlin gen, die liever niet naar school willen. De minister staat niet te springen om een aparte lera renopleiding voor vmbo-lera- ren. Zij wacht een advies af. Een deel van de Kamer sprak zich wel uit voor een aparte op leiding voor vmbo-docenten. De PvdA benadrukte dat er aan deze leraren in de schoolprak tijk andere eisen worden ge steld en dat daarom een aparte opleiding nodig is. Het CDA had dat eveneens bepleit, maar Kamerlid Mosterd drukte zich gisteren minder stellig uit dan zijn partij in een rapport. Verder lanceerde de PvdA het plan om het bedrijfsleven te verplichten vmbo-leerlingen een stageplaats te bieden. Als tegenprestatie zouden de be drijven een fiscale voordeel te gemoet kunnen zien, zei het PvdA'er Hamer. Met het oog op het lerarentekort wordt ver wacht, wil Kraneveldt (LPF) WAO'ers voor de klas zetten. van onze verslaggevers den haag - Minister Verdonk van vreemdelingenzaken laat staatsraad Oosting onderzoeken of er vertrouwelijke documen ten van uitgezette Congolese asielzoekers zijn verstrekt aan de autoriteiten in Congo. De PvdA eist haar aftreden, omdat dergelijke gegevens zouden zijn aangetroffen in Congo. Verdonk 'denkt er niet aan' om op te stappen. De coalitiepartij en steunen haar vooralsnog. Ondanks herhaalde ontkennin gen van de minister, zouden die gegevens wel degelijk zijn aan- Opvarenden kotter gered van onze verslaggevers den haag - De Engelse politie heeft gisteren in Londen een 32-jarige Nederlander opgepakt wegens terrorisme. De man, Rachid B. uit het Zeeuwse Zie- rikzee, is volgens de nationale recherche betrokken bij de vlucht van de geestelijk leider van het terroristische Hofstad netwerk. Op de dag van de moord op Theo van Gogh, 2 november vorig jaar, zou B. het kopstuk van de Hofstadgroep per auto naar het vliegveld van Brussel hebben gebracht. Rachid B. is opgepakt op ver zoek van het Nederlands open baar ministerie (OM). Dat ver denkt hem van lidmaatschap van het Hofstadnetwerk. Dat bevestigt een woordvoerder van het landelijk parket van het OM in Rotterdam, belast met terro rismebestrijding. Het OM heeft de Britse autoriteiten om uitle vering gevraagd. De spiritueel leider van het Hofstadnetwerk, Mohammed Al I., alias 'de Syriër', vertrok een paar uur na de moord op Van Gogh vanaf de Brusselse lucht haven Zaventem via Grieken land en Turkije naar Syrië. Hij deed dat met een ticket dat hij kort ervoor had gekocht bij een reisbureau in Zierikzee. Daarbij gebruikte hij een paspoort van een man uit Valkenswaard. De Syriër is nog steeds voortvluch tig, meldt het OM. Tegen hem loopt een internationaal arres tatiebevel. B. geldt nu als veertiende ver dachte van het Hofstadnetwerk. Alle vermeende leden, van wie de meesten jonge moslims zijn, worden verdacht van betrok kenheid bij de aanslag op Theo van Gogh. Ook verdenkt justitie ze van beraming van moord aanslagen op onder anderen de TWeede-Kamerleden Hirsi Ali en Geert Wilders, de Amster damse burgemeester Job Co- hen en de Amsterdamse wet houder Ahmed Aboutaeb. Rachid B. kwam in beeld als verdachte in een onderzoek naar mensenhandel en handel in valse reisdocumenten van de regiopolitie Zeeland. Dit onder zoek Dolfijn heeft volgens de nationale recherche 'verschil lende raakvlakken' met het on derzoek naar het Hofstadnet werk, zo staat in het strafdos sier. Diverse verdachten uit het on derzoek Dolfijn zouden contact hebben onderhouden met Hof stadverdachten, onder wie de Syrische leider. Justitie heeft al maanden geleden de woning van B. in Zierikzee uitgebreid doorzocht. Volgens een verklaring van Scotland Yard in Londen wordt de gisteren opgepakte Neder lander ook verdacht van het werven van mensen voor terro ristische activiteiten. Ook wordt de verdachte in verband ge bracht met vuurwapenmisdrij- ven. Het OM in Rotterdam kan dat niet bevestigen. Rachid B. is overgebracht naar een politie bureau in Londen en wordt vandaag voorgeleid. Vakbond claimt miljoenen Amsterdam - FNV Bondgeno ten gaat een schadeclaim van enkele tientallen miljoenen eu ro's indienen bij het horeca-uit- zendbureau Mise en Place. Vol gens de vakbond houdt het be drijf zich niet aan de CAO en wettelijke regels. FNV Bondge noten stelt dat het bedrijf te weinig loon uitbetaalt. Volgens bestuurder H. Westerhof van de bond keert het bedrijf bijvoor beeld de reserveringen van feestdagen niet uit. Bovendien stuurt het bedrijf niet de ver plichte loonstrookjes naar zijn medewerkers. De Arbeidsin spectie onderzoekt de kwestie. Meerderheid voor verkiezingen den haag - De meerderheid van de Nederlanders (60 pro cent) wil snel nieuwe verkiezin gen. Zij zijn uitgekeken op het kabinet en premier Balkenende. Driekwart wil Balkenende niet terugzien in een volgende rege ring. Ruim 35 procent is tevre den. Dat blijkt uit onderzoek van Maurice de Hond. Forse kritiek op 'Kennedie' den haag - Het onderzoeksbu- den helder - Vijf opvarenden van de kotter Stellendam 27 zijn gistermiddag gered door de Texelse sportvisboot Sop, nadat er brand was uitgebroken in de stuurhut van hun schip. De kot ter lag 31 kilometer noordwes telijk van Den Helder. Het vijftal is door het marinefregat Van Nes aan boord genomen. Vanaf de Van Nes waren de vis sers er getuige van hoe de sleepboot Typhoon en de mari ne probeerden het vuur te blus sen. Hoe de brand kon ont staan is nog niet duidelijk. De Van Nes zou de bemanning in de loop van de dag naar Den Helder brengen, aldus een woordvoerder van de Kust wacht. Kind komt om bij ernstig ongeval heusden - Bij een ernstig onge val op rijksweg A59 is gister middag een auto met vier kin deren verongelukt. Een van de kinderen, een 7-jarig jongetje uit Den Bosch, overleed ter plaatse. De bestuurder en drie andere kinderen, allen uit Den Bosch en in de leeftijd van 6 tot 8 jaar, zijn met verschillende verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis. den haag - Actievoerders van Greenpeace hebben gisteren in de Hofvijver in Den Haag tweehonderd drij vende lege vaten voor kernafval gedumpt. Het ging om een actie tegen het langer openhouden van de kerncentrale in Borssele, enkele uren voor de Tweede Kamer daarover debatteerde. De actie was tever geefs. De kerncentrale blijft ook na 2013 open. Foto GPD/Harmen de Jong SCHEVENINGEN - Koningin Beatrix bekijkt een levend standbeeld tijdens de onthulling van een kunstwerk bij het Duinwaterbedrijf Zuid- Holland. Er wordt gevierd dat er na honderd jaar een einde is gekomen aan de open waterzuivering in Scheveningen. Het zuiveringsproces is nu geheel gesloten en beschermd tegen invloeden van buitenaf. Foto GPD/Evert-Jan Daniels De actualiteitenru briek 'Netwerk' onthulde dins dag dat er vertrouwelijke docu menten van uitgeprocedeerde asielzoekers zijn gevonden bij de Congolese migratiedienst DGM, die wordt beschuldigd van schendingen van mensen rechten. Verdonk heeft een nieuw ambtsbericht gevraagd van het ministerie van buiten landse zaken over het functio neren van DGM. Daaruit moet blijken of de dienst inderdaad teruggestuurde asielzoekers mishandelt en afperst, zoals in de uitzending van 'Netwerk' door anonieme medewerkers werd beweerd. Nederland werkt nauw samen met de omstreden dienst, om dat er volgens Verdonk geen bewijzen zijn voor de beschul digingen. Door het aangekondigde on derzoek is de minister voorlo pig uit de gevarenzone. In het spoeddebat met de TWeede Kamer vandaag zal niet om haar aftreden worden ge vraagd. Eerst wordt het onder zoek afgewacht. Verdonk blijft er van overtuigd dat de vertrou welijke documenten niet via haar diensten in Congo zijn be land. „Ik heb de Tweede Kamer naar eer en geweten geïnfor meerd." Coalitiefracties CDA, WD en D66 zijn blij met het onderzoek door de voormalige Nationale Ombudsman. Kamerlid De Vries van de PvdA vindt het teleurstellend dat Ver donk niet de 'waardigheid' heeft om de eer aan zichzelf te houden. „Ik vraag me af wat ze van dit onderzoek verwacht. In Congo gaan echt niet de archie ven open." Volgens De Vries zijn mensenle vens van uitgezette asielzoekers in gevaar gebracht, doordat er vertrouwelijke gegevens in Congo zijn beland. Ondanks meerdere aanwijzin gen dat dit gebeurde, heeft Ver donk het in een eerder spoed debat met klem ontkend. „Het ging er toen om de waarheid te horen", aldus De Vries. „En die hebben we niet gekregen." Verdonk zei gisteren dat ze niet twijfelt aan haar uitspraken van destijds. De minister blijft er ook van uitgaan dat de papieren niet via haar eigen Immigratie- en Na turalisatiedienst IND in Congo zijn gekomen. „Maar ik heb de papieren ook gezien en de be trokkenen op de tv gehoord. Ik wil niet dat dit mensen over komt. Een onderzoek is in het belang van iedereen", aldus Ver donk. Apeldoorn - De op de Veluwe rondzwervende poema is de Apeldoomse bossen ingetrok ken. Dat zou blijken uit diverse waarnemingen. Dat is niet ge lukt. Volgens een woordvoerder van de gemeente Apeldoorn is er geen sprake van een gevaar lijke situatie. Er is volgens hem vooral behoefte aan rust. „Het is een schuw dier dat in alle rust gevangen moet worden." Medewerkers van de roofdie renstichting Pantera hadden tot gisteren de tijd het dier te van gen. Ambassade VS op hondenrenbaan den haag - Een verhuizing van de Amerikaanse ambassade naar de windhondenrenbaan aan de noordkant van Den Haag kan op steun van een meerderheid van de Haagse ge meenteraad rekenen. Dat bleek gisteravond tijdens een verga dering van de commissie veilig heid en bestuur van de Haagse raad. WD, PvdA en CDA zijn voor. De gemeenteraad beslist vandaag over het nieuwe loca- tievoorstel. Zwerfpoema nu bij Apeldoorn

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3