e Goede stelt kandidatuur voor NK SPORT En de winnaar is: Valentino Rossi :haatsers glijden als skeletten over ijs van Thialf kerwoudse wielrenster wint laatste test in Noordwijk v ïousiasme over nieuw registratiesysteem TNO Jaap Timmer kiest tien beste rijders uit 75 jaar TT van Assen ldn302 DONDERDAG 23 juni 2OO5 Robbert Minkhorst hik - Gretigheid tekent ipioen en de Zoeterwoud- •nster Suzanne de Goe- •es gisteren in Noord- in ware kampioene te aar overtuigende zege in (ordwijk Classic liet de renster direct zien dat ze ide zaterdag tijdens het L inds kampioenschap de tenrol aankan. „Het is ioeg", zei de gelukkige direct na afloop. De had tot gisteren dit sei- il elf koersen gewonnen, lijft mooi om te winnen", eze. ede versloeg in de laatste neter voor het NK in Rot- 1 de complete Neder- top. Ze was de sterkste iprint van een kopgroep r. e had extra glans, omdat iterwoudse in de buurt iaar woonplaats fietste, te. „Dit is top. Voor mij m et een soort thuiswed- W Veel mensen die ik ken, J n langs de kant." afgelopen edities van de iassieker voor vrouwen Goede zich al met de meten. Gisteravond rol- Koningin Wilhelmina ard in Noordwijk zich als een rode loper uit voor de voor malig wereldkampioene bij de junioren. Al in de eerste van acht omlo pen vormde zich een kopgroep van vier rensters. De Goede, ploeggenote Sissy van Alebeek, Kirsten Wild en Alenda Grim berg bleven dankzij een ijzer- sterke samenwerking in een straf tempo vrij eenvoudig uit de greep van het peloton. In de slotronde werd het ploe- genspel van Van Bemmelen AA Drink gespeeld. Van Alebeek probeerde telkens te demarre ren. Omdat zij geen ruimte kreeg, was het aan De Goede om het in de sprint af te ma ken. Ze bleek duidelijk sterker dan Wild. „Het was wel jammer dat Sissy niet wegkwam", zei De Goede, die haar ploegmate de zege graag had gegund. „Ik heb al aardig wat gewonnen dit sei zoen, maar op deze manier werd voor mij uiteindelijk wel de sprint aangetrokken. De ging vrij vroeg aan en kon het mooi afmaken." Aanstichtster van de lange ont snapping was Van Alebeek. Zij ging er samen met Yvonne Hij- genaar vandoor. Toen Hijgenaar terugwaaide naar het peloton, besloot De Goede het erop te wagen. De koers was nog lang, en an ders zou Van Alebeek ook lang alleen hebben moeten fietsen. De Goede kreeg Grimberg, die in de slotkilometers elke de marrage van Van Alebeek neu traliseerde, en Wild mee. De voorspong van de koplopers schommelde telkens tussen de driekwart en anderhalve mi nuut. „We konden mooi een tempo rijden in de kopgroep", vond De Goede. „Er waren telkens wat demarrages uit het peloton, waardoor de voorspong wat te rugliep. Toen het gat een paar keer rond de anderhalve mi nuut was, wist ik dat we kon den wegblijven." De zege geeft haar vertrouwen voor zaterdag. De Goede is, na het behalen van haar eerste ti tel in 2003, opnieuw een grote favoriete. „De vorm is goed, maar je moet ook wat geluk hebben." Yvonne Hijgenaar (rechts) met het brons na de 500 meter tijdrit tijdens het WK baan in Los Ange les. Het goud op dit nummer was voor de Wit-Russin Natallia Tsy- linskaya (midden), het zilver voor Anna Mears uit Australië. Foto E PA/Danny Mo los hok ze verslaggever in Hulst iveen - Simon Kuipers n de lach als hij naar het :herm van een laptop e schaatser heeft zich tij- ialyses al veelvuldig op ;ruggezien, maar als hij als een skelet over het glijden, kan hij zijn ge it in de plooi houden. „Ik afgevallen", grapt hij. leid mag dan kolderiek it onderzoek van TNO, nauw wordt samenge- let de PostcodeLoterij- bloedserieus. Samen systeem waarbij op elk it de snelheid en positie ihaatser in beeld wordt it, draagt het driedimen- computerprogramma er dat de schaatsers tech- n tactisch nog beter, en iral sneller, kunnen gaan Kuipers is laaiend en- st: „Per individu kan nu li vastgesteld wat de ide- latshouding is." opsportcoördinator Ab Krook gelooft niet dat de mys terieuze krachten in de sport ooit zullen verdwijnen, maar de techniek zal steeds bepalender zijn. Krook, die als trainer be gon in een periode dat de com puter nog zijn intrede moest doen, beaamde gekscherend dat de coach van de toekomst zijn pupil wel eens met een joystick kan gaan aansturen. Zo ver zal het waarschijnlijk niet komen, maar de nieuwe onder zoeksresultaten van TNO ope nen de weg naar tal van geopti maliseerde trainingsmethoden. De snelheids- en positiemeting geeft nauwkeurig aan op welk deel van de baan een schaatser tijd laat liggen, zodat daar spe cifiek aandacht aan kan worden besteed. Ook wordt inzichtelijk of een schaatser de bochten wel goed aansnijdt, of dat hij dat juist eerder of later moet doen om sneller te finishen. „De teams maakten al gebruik van videobeelden, maar het duurt soms lang om daaruit conclu sies te trekken. Nu kunnen ze het binnen tien seconden zien", Simon Kuiper gaat behangen met sensoren over het ijs van Thialf. Foto ANP/Karei Zwanenveld zegt TNO- projectleider Frans Lefeber. In de toekomst moet het voor een trainer zelfs moge lijk worden om een schaatser tijdens het rijden te corrigeren met behulp van trilsensoren. De schaatsers rijden met nau welijks zichtbare zenders onder hun pakken die een radiosig naal doorgeven aan twaalf ont vangers in schaatshal Thialf. De snelheid kan daarmee driehon derd keer per seconde worden gemeten. Om een driedimen sionaal beeld te krijgen was het pak van Kuipers gisteren nog behangen met allerlei sensoren en snoeren, maar Lefeber ver wacht dat de omvangrijke ap paratuur binnen twee jaar ver vangen kan worden door kleine pleisters die de sporters volledi ge bewegingsvrijheid bieden. Dat maakt de onderzoeksme thode, die volgens Lefeber uniek is in de wereld, ook voor andere sporten interessant. Zo kunnen atleten en bobsleeërs op korte termijn de vruchten plukken van het registratiesys teem. NOC NSF, dat een deel van het twee miljoen euro kos tende project betaalt, ziet tal van toepassingsmogelijkheden. „We hebben coaches en spor ters uitgenodigd om met idee- en te komen en ze gevraagd hoe we die het beste kunnen uitwerken", aldus Axel Koen- ders, de technisch adviseur van NOC NSF. Na de PostcodeLoterij, dat al een jaar met TNO samenwerkt, gaan de schaatsploegen van TVM en Telfort de komende tijd met het nieuwe programma aan de slag. Krook: „We hebben afgesproken de kennis te delen. Bepalend is namelijk niet de kennis, maar hoe je als coach een vertaalslag maakt naar de sport, het team en de individu ele rijder. Bij de juiste toepas sing kan dit een revolutie zijn voor de schaatssport." BMW gaat in formule 1 op eigen benen staan munchen - De Duitse autofa brikant BMW zal volgend sei zoen met een eigen team deel nemen aan de formule 1. Het bedrijf koopt het Zwitserse team Sauber op. Dat maakte BMW woensdag bekend. Het team zegt de samenwer king met de Britse chassispart- ner Williams op. „Voor het eerst in de bedrijfshistorie zal BMW onafhankelijk deelnemen aan de Formule 1", stelt de autofa brikant in een communiqué. „Zodoende zullen we volgend jaar de volledige verantwoorde lijkheid dragen voor sleutelfac toren als chassis, banden en rij ders." Volgens ingewijden besloot BMW op eigen benen te staan omdat de samenwerking met Williams tot teleurstellende prestaties leidde. Het team van Mark Webber en Nick Heidfeld speelt in het WK geen rol van betekenis. „Succes in de For mule 1 wordt steeds meer be paald door een perfecte samen werking van de diverse facto ren", beseft Burkhard Göschel van BMW. SPORTI N FO bal JA, finale playoffs (best-of-seven): liio Spurs - Detroit Pistons 86-95- |Beachvolleybal (tweede ronde: Boersma/Kogel ltardo/Emanuel (Bra/l) 17-2121- iHorrem/Pettersen (Noo) - Ron- jruijter (Ned) 21-10 21-16. derde ronde: Mooren/Kadijk balto/Crespo (Cub) 17-21 21-18 jbnsing, tweede ronde: Keizer/ I) - Tokuno/Saiki (Jap) 21-14 te ronde: Grosjean (Fra/9) - Uo- |3-6 7-5 4-6 7-6 (5) 6-4. nde: Federer (Zwi/l) - Minar ■46-1, Hewitt (Aus/3) - Jan Her- 16-2 7-5 3-6 6-3, Safin (Rus/5) - ssis (Aus) 7-6 (4)7-6 (4) 6-4. Björk- - Davidenko (Rus/8) 6-7 (4) 1-2 ficic (Kro/lO) - Udomchoke (Tha) 6 6-3 6-3, Ferrero (Spa/23) - Lee 3-6 4-6 6-3 6-3, Gimelstob (VSt) - '1/29) 6-3 4-6 7-6 (5) 7-6 (O), Kie- 15) Di Mauro (Ita) 6-3 7-5 6-3. (Chl/21) - Zib (Tsj) 6-4 7-6 (6) 6-3, /24) - Kim (VSt) 6-3 6-4 6-4. Lopez j- Sherwood (GBr) 6-2 6-4 6-2, ■Ru/31) - Lisnard (Fra) 1-6 7-5 6-3 pas Berdych (Tsj) - Burgsmiiller 16-3 6-1, Mayer (Dui) - Verdasco (Spa) 7-6 (6) 7-5 6-3- Dubbel, eerste ronde: Wassen/Karlovic (Ned/Kro) - Kohlmann/ Allegro (Dui/Zwi) 7-5 6-3 6-4, Joachim Jo hansson (Zwe/lO) - Rusedski (GBr) 7-6 (10) 3-6 6-4 7-6 (5), Monfils (Fra) - Hrbaty (Slw/22) 6-3 6-3 2-6 7-5. Vrouwen, tweede ronde: Davenport (VSt/l) - Jackson (VSt) 6-0 6-3, Mauresmo (Fra/3) - Sanchez Lorenzo (Spa) 6-1 6-3, Koeznetso- va (Rus/5) - Mirza (Ina) 6-4 6-7 (4) 6-4, De- mentjeva (Rus/6) - Klaschka (Dui) 2-6 6-3 8-6, Miskina (Rus/9) - Nakamura (Jap) 6-4 6-3, Likhovtseva (Rus/13) - Shaughnessy (VSt) 6-3 7-6 (4). Clijsters (Bel/15) - Irvin (VSt) 6-16-2, Jankovic (SMo/17) - Diaz-Oli- va (Arg) 6-3 7-5, Vinei (Ita) - Kremer (Lux) 6-3 6-2, Farina Elia (lta/22) - Vento-Kabchi (Ven) 6-15-7 6-3, Safina (Rus/30) - Strycova (Tsj) 6-2 6-2, Maleeva (Bul) - Kirilenko (Rus) 6-2 6-3, Perry (VSt) - Tanasugarn (Tha) 7-6 (1) 6-2, Vaidisova (Tsj) - Pastikova (Tsj) 7-5 6-3. Washington (VSt) - Sfar (Tun) 6-3 3-6 6-3, Serra Zanetti (Ita) - Arvidsson (Zwe) 7-5 2-6 7-5. Voetbal Confederatiebeker, Groep B: Griekenland - Mexico OO. Scheidsrechter: Amarilla (Par). Toeschouwers: 31.285. Japan - Brazilië 2-2.10. Robinho 0-1,27. Na kamura 1-1,32. Ronaldinho 1-2,87. Oguro 2-2. Scheidsrechter: Daami (Tun). Toe schouwers: 44-922. Eindstand: l. Mexico 3-7, 2. Brazilië 3-4, 3. Japan 3-4,4. Griekenland 3-1. Halve finales: Duitsland - Brazilië, Mexico - Argentinië. SPORTSERVICE Frans Open. lisinau (Mol), EK vrouwen. Rio de Janeiro, Pro Tour, Brazilië den, Wimbledon. fTL5: Tennis, rechtstreeks verslag innistoernooi van Wimbledon, aast impressies, interviews en Ned. 2: NOS Sportjournaal met voor het tennistoernooi van Wimbledon en een vooruitblik op de TT in Assen van zaterdag. 21.45 en 00.15 uur, RTL 5: Wimbledon today met samenvattingen van de vandaag ge speelde tenniswedstrijden. 22.30 uur, Ned. 2: NOS Sportjournaal. 22.50 uur, Ned. 2: WK voetbal tot 20 jaar. Re portages, interviews en beelden van het WK voetbal tot 20 jaar. loterijcijfers lucky Day. Trekking van woensdag 22 juni: 1 - 3 -11 -12 -13 -15 -18 - 22 - 26 - 28 - 33 - -$4 - 37 - 39 - 44 - 58 - 62 - 67 - 72 - 80. Van onze verslaggever Martin Messing assen - Duizenden coureurs zag 'Mister TT' Jaap Timmer al aan zich voorbijtrekken. Van Mike Hailwood tot de jongste Grand Prix-winnaar ooit, Marco Melan- dri. Ter gelegenheid van de 75ste TT van Assen, die zaterdag wordt gehouden, heeft Timmer de meest aansprekende tien op een rijtje gezet. 1. Valentino Rossi „Valentino Rossi is in alle klas sen die er nu nog zijn wereld kampioen geworden. Zijn pres tatie vorig jaar - hij vertrok bij Honda en werd wereldkampi oen op de zwakke Yamaha - sla ik hoog aan. Mensen als Carlos Checa en Max Biaggi konden niets worden met die machine. Rossi staat dus ver bovenaan in dit lijstje." „Ook qua populariteit trou wens. Er zijn fans die hem door de hele wereld achterna reizen. Hij houdt ook graag van een stuntje als ie wat gewonnen heeft. Zo heeft hij zich al eens laten vereeuwigen in een ge streept gevangenispak met een bol aan zijn been. Of in dok tersoutfit. Er was een tijd dat hij een mobiel toilet liet neerzetten langs het circuit, om meteen na de wedstrijd een plasje te kun nen doen. Nu heeft hij een ere doctoraat gekregen aan de Itali aanse universiteit. Hij draagt soms een academische baret met zo'n dakje erop. En prompt zie je alle fans er mee lopen. Valentino buit zijn populariteit uit. Niet op een gemaakte ma nier, maar spontaan. Want zo is hij." 2. Giacomo Agostini „Hij is er wel eens van beschul digd dat hij met de MV Agusta beter materiaal tot zijn beschik king had dan ieder ander, maar dan zeg ik op mijn beurt: je moet het wel doen! En als je constateert dat Agostini 123 overwinningen heeft geboekt, waarvan 68 in de 500cc, 54 in de 350cc en één in de 750cc, dan heb je toch wel het een en ander in je mars. Er zijn in het verleden dikwijls rijders naar voren gekomen door uitermate agressief te rijden, maar Agosti ni deed dat niet. Hij kon fantas tisch met de motor overweg en reed altijd mooie vloeiende lij nen." 3. John Surtees „John Surtees is de enige cou reur die ooit wereldkampioen is geworden in de motorwegrace én in de formule 1. Iemand die op verschillende merken ma chines heeft gereden. Een jon gen die opviel door zijn be scheidenheid. Geen flamboyan te figuur. Hij nam ook steeds zijn moeder mee naar het cir cuit. Zij vertelde hem of hij goed of slecht had gereden." 4. Mike Hailwood „De enige coureur die er in As sen in slaagde om drie klassen op één dag te winnen. Mike was een heel ander figuur dan John Surtees. Hij hield namelijk erg van feestvieren. Vroeger had je in Assen het hotel aan de Oversingel, tegenover het stati on. De eigenaar van dat hotel heette Jacob Eleveld en die man kon heel goed pianospe len. Dan kon het dus gebeuren dat Hailwood en Eleveld de avond voor de wedstrijd samen muziek gingen maken. Eleveld op de piano en Hailwood op de Valentino Rossi. Foto Reuters/Albert Gea drums. En dan hadden ze sa men een pret! De volgende dag reed Hailwood als de beste." 5. Stanley Woods „Stanley Woods, een Ier, was de eerste man die Assen interna tionaal op de kaart zette. Hij heeft verschillende keren ge wonnen. De eerste keer in 1927. Toen haalden die mannen al een gemiddelde snelheid van 108 kilometer." 6. Kenny Roberts sr. „Hij was in feite de eerste Ame rikaan die de oceaan overstak om Grand Prix' te rijden. Een professioneel coureur met een goed verstand. Zijn zoon is ook een keer wereldkampioen ge worden, maar Kenny jr. had niet de vechtersmentaliteit van zijn vader. Senior was een ge weldige vechter. Alle supercou reurs hebben zo'n kenmerken de blik in hun ogen. Je kunt de killersmentaliteit zien. Kenny Roberts sr. had dat ook." 7. Geoff Duke „Een pure gentlemancoureur. Een man ook met een grote be trokkenheid bij alle rijders. We hebben een keer beleefd dat hij er in de 350cc heel hard af vloog, in de S-bocht nota bene, maar hij verscheen vijftien mi nuten later bij de 500cc dood gemoedereerd weer aan de start." 8. Egbert Streuer „Hij had ook die speciale win- naarsblik in zijn ogen. Egbert was al wereldkampioen voordat hij zijn eerste TT won. Iemand die het heft zelf altijd in handen hield. Een jongen met hersens. Vroeger moesten de rijders zelf hun start- en prijzengeld opha len. De meeste coureurs lieten zich vertegenwoordigen door hun managers, maar Egbert kwam altijd zelf langs met een plastic tasje." 9. Kevin Schwantz „Kevin had, in een andere tijd weliswaar, dezelfde capacitei ten als Rossi. Hij kon de tekort komingen van de motorfiets opvangen door zijn eigen rijta- lent. Zelden iemand gezien die zo veel natuurlijke reflexen be zat. Een lieveling van het pu bliek. Minpuntje: hij nam wel eens te veel risico in de race, waardoor hij er vaak naast lag." 10. Mick Doohan „Een grootheid van de laatste jaren: Quick Mick. Niemand kon destijds met de Honda wat hij kon. Doohan was tevens een veiligheidsapostel, dat hebben we vaak gemerkt met zijn kri tiek op het circuit van Assen. Maar daarbij speelt duidelijk een rol dat zijn been bijna was geamputeerd na een val op het TT-circuit. Dankzij dokter Costa is dat been nog net gered. Maar als je zijn been naderhand zag: niet dikker dan een pols. Mick heeft lichamelijk veel opgeof ferd voor het racen, geen won der dat hij zich zo druk maafoe om veiligheid." Van Dijk beleeft goede generale GRONINGEN - Stefan van Dijk heeft in Groningen de tweede editie van de Noord Nederland Tour gewonnen. De sprinter van Mr. Bookmaker was de snelste van het door een valpartij in de slotfase uitge dund peloton en klopte op de streep Steven de Jongh (tweede) en Marco Bos (derde). Lang zag het er naar uit dat de sprinters niet aan hun trekken zouden komen in de klassieker die startte in Leeuwarden en 204 kilometer later finishte in Groningen. Al na 25 kilometer reed een elf tal vluchters weg en zij namen een zeer ruime voorsprong op het peloton. Vanuit deze groep ontsnapten in de slotfase Paul van Schalen (Axa), Jeroen Boe len (Eurogjfts.com) en Mathew Hayman (Rabobank). De laatstgenoemde leek de zege te grijpen toen hij demarreerde, maar dankzij de inspanningen van Rudie Kemna (die in dienst reed van de regionale favoriet Bos) sloot het peloton in de slotidlometer nog aan bij de Australische koploper. Bos ging van ver aan, maar zag De Jongh en met name Van Dijk nog voorbij flitsen. Sensationele zege Kogel/Boersma berlijn - Emiel Boersma en Ri chard de Kogel hebben tijdens het WK beachvolleybal voor een sensatie gezorgd. Het Nederlandse duo versloeg gisteren in Berlijn de regerend wereld- en Olympisch kampi oenen Ricardo/Emanuel uit Brazilië: 17-21,21-19,15-13. Eerder op de dag had het duo de eerste ronde overleefd dank zij een 2-0-overwinning op de Noren Hoidalen en Overgaard: 21-14,21-15. Gijs Ronnes en Jochem de Grui- jter gingen in de tweede schif ting onderuit. Het duo had geen kans tegen Horrem/Pet- tersen uit Noorwegen (10-21, 16-21) en werd doorverwezen naar de herkansingen. Merel Mooren en Rebekka Ka- dijk bereikten op het Duitse zand de vierde ronde. Het duo verloor tegen de Cubaansen Ri- balta/Crespo de eerste set, maar de Oranje-vrouwen her stelden zich knap: 17-21, 21-18, 15-8. Ook Sanne Keizer en Ma- rit Leenstra hebben nog steeds kans zich te kwalificeren voor de halve eindstrijd. Het duo boekte in de herkan sing een eenvoudige zege op de Japanse volleybalsters Tokuno en Saiki: 21-14, 21-12. Peng loopt bij EK forse averij op CHisiNAU - Zhaoquin Peng heeft gisteren in de elfde ronde van het Europees schaakkampioen schap voor vrouwen in Chisi- nau verloren van de Russin Na- dezda Kosintseva. Daarmee is haar kans op een eindzege op het EK nagenoeg verkeken. De Nederlandse kampioen speelde met zwart een Franse verdediging. Na 28 zetten moest ze de ko ning omleggen, omdat ze in een matnet verstrikt raakte. Peng moet vandaag in de laat ste ronde winnen om uitzicht op een ereplaats te houden. Ze blijft nu staan op 7,5 punt. Voor een prijs is zeker 8,5 punt no dig. Bij het EK voor mannen in de Poolse hoofdstad Warschau staat Sergej Tiviakov net onder de top. Hij won in de vijfde ronde na een lange partij van de Oekra- iner Neverov. De grootmeester staat op vier punten. Het was sowieso een goede dag voor de Nederlandse toppers. Loek van Wely versloeg de jon ge Russische grootmeester Chismatoellin, terwijl Ivan So- kolov de 20-jarige Pool Bartel de baas was. -> De nationaal kampioen ves- gaarde 3,5 punten, Sokolov 'y. heeft er drie. Winst was er ook voor Erwin l'Ami (tegen de Pool Lagowski) en Karei van der Weide (tegen de Zweedse Krzymowska). Een remise boekten Friso Nijboer (tegen de Rus Ronraov) en D5- mitri Reindermanffegen de Pool Olszewski). Jan Smeets verloor van de Deen Nielsen, NBA-titel nog niet vergeven san antonio - Het Amerikaanse basketbalkampioenschap £ij de profs wordt in de zevende en laatste wedstrijd van de pla$x v. offs beslist. De Detroit Pistons boekte een knappe zege op de San Antonio Spurs en dwong daarmee een beslissend duel in San Antonio af. Richard Hamilton en Chaimcy Billups waren de grote mannen bij de Pistons. Met respectievelijk 23 en 21 punten hadden ze een aanzien lijk aandeel in de 95-86 over winning.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 23